De katholieke negers van Ulster Bobby eigenlijk al dood, voor hij aan honger staking begon Toetsing van resultaten wapenoverleg in december onmogelijk geacht Bonn beledigd door felle aanval Begin Spanning in Spanje toegenomen na nieuwe aanslagen MOEDER SANDS: .GEWELD IS HIER NORMAAL GEWORDEN' •BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 5 MEI 1981 PAGINA 1 O SDI (Van onze correspondent Bert van Velzen) BELFAST Bobby Sands is dood. Zondagmorgen be gon hij, bewusteloos, aan de tiende week van zijn hon gerstaking. Hij heeft het begin van de 66e dag net ge haald. Er is geen bevel gekomen van Brendan MeFarla- ne, de commandant van de IBA-gevangenen in Long Cesh, om Bobby met heroïsche middelen uit het graf te slepen. Ook zijn moeder en zijn zuster Marcella hebben niet gevraagd om de 27-jarige Bobby Sands te redden. Zondag nog was Belfast, na een ouverture van kille regen en bittere wind, in het cen trum het toneel van tromme lende en pijpende geuzenven dels en met onrust waaiende vlaggen. De drumbands en de pijpers verschijnen bijna dage lijks in het commerciële en protestante hart van Belfast om te oefenen voor de viering van het ontzet van Londen- derry, bijna 300 jaar geleden en zo goed onthouden. Voor hen mogen de hongerstakers creperen. Maar in de getto's was er al de haatschreeuw van woede en de gelaten droefheid van ro zenkrans biddende vrouwen. Bobby Sands was het niet eens met het feit dat Sean McKen- na op 18 december van het vo rig jaar, toen hij na een hon gerstaking van 53 dagen zweefde tussen tijd en eeuwig heid, op de valreep werd ge red. Er waren toen enkele concessies afgedwongen van de Britse regering en deze ble ken achteraf een aanzienlijk verlies. Margaret Thatcher, zo schreven Engelse kranten triomfantelijk, had de slag ge wonnen. Wie was Bobby Sands? Zijn moeder, gekweld en bitter, zei dat Bobby al dood was voordat hij aan zijn hongerstaking be gon, zö ondragelijk was de hel van Long Cesh en de wanhoop vangene in oorlogstijd. Naam, rang en nummer, dat konden ze van hem krijgen. Gestorven In zijn goede dagen was Bobby Sands een uiterlijk allerplezie rigste jongeman, zoals men die graag in zijn familie zou aan treffen. Protestanten op de Shankill Road hezen onmid dellijk de vlag toen zij hoor den, dat Bobby Sands was ge storven en Ian Paisley moet de Heer hebben geprezen. Maar Ierse barden zijn onmiddellijk aan het schrijven gegaan om Bobby's sterven te eren in een lied of een ballade, zoals die geschreven zijn voor Terence McSwiney, de grootmoeders die de Britse soldaten hebben aangevallen, over mannen achter prikkeldraad, de dode hongerstaker Michael Gaüg- han, die stierf in het kille ge vang van Parkhurst, de kinde ren die gevochten hebben op de barricades van de Bogside van Londonderry en over de altijd aanwezige dood. De moeder van Bobby Sands heeft gezegd, dat haar zoon in de gevangenis al dood was, voordat hij aan zijn hongersta king begon.Mijn zoon heeft zijn leven gegeven om gevan genisomstandigheden te ver beteren en niet om dood en vernieling te veroorzaken, zo heeft ze steeds gezegd. t jongeman r bij na onvervulbare droom. Zij heeft geluisterd naar de man nen, die helder van geest, maar met grote bitterheid, be sloten hebben dat de IRA een martelaar nodig had. Ze moet geluisterd hebben naar haar zoon, die nu onsterfelijk zal worden; omdat geen Ierse moeder haar zoon durft tegen spreken die in „de beweging" is. Marcella, zijn zuster, moet getwijfeld hebben. Maar vrou wen hebben in Ierland in dit soort zaken maar bitter weinig te zeggen. Opgejaagd dier Bobby is getrouwd geweest, maar zijn vrouw heeft hem verlaten en ze woont nu in Engeland. Dat gebeurt maar al te vaak wanneer vrouwen het niet langer kunnen uitstaan dat haar mannen als opgejaag de dieren door het leven gaan, of niet kunnen verbergen dat ze de hand hebben gehad in een helse explosie. Er zijn veel gezinnen in steden als Belfast, Londonderry of Crossmaglen waar een van de ouders weg is, meestal de moeder. Bobby's vrouw is verdwenen, omdat hij de laatste negen maal Kerstmis in het gevang heeft doorgebracht en daarvoor ook nog een aantal was met Bob by leven, vond ze. Bobby Sands is de negende maart van 1954 in Belfast ge boren. Hij heeft zijn 27ste ver jaardag gevierd op de negende dag van zijn hongerstaking. Hij sloot zich aan bij de Repu blikeinse Beweging, de IRA- jeugd, toen hij net uit zijn pu bertijd was gekomen en al reeds op zijn 18e werd hij in Lisburn gearresteerd wegens illegaal wapenbezit. De wa pens, zo zeggen zijn republi keinse vrienden, waren in armzalige conditie, maar niet temin werd hij in 1973 tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij was toen, omdat de IRA-terroristen toen nog niet onder de criminaliteitswet vie len, een politieke gevangene In april 1976 werd Bobby Sands vrijgelaten, maar zes maanden later werd hij op nieuw gearresteerd. Ditmaal na een bomaanslag in de buurt van zijn eigen huis. Er was een vuurgevecht waarbij twee po litiemannen werden gewond. Tijdens ondervragingen door Royal Ulster Constabulary, de politie, in Castleraegh, zouden Bobby en drie mededaders ge durende zes dagen zijn bloot gesteld aan uiterst hardhandi ge ondervragingen. Bobby weigerde meer inlichtingen te geven dan zijn naam en adres. Hij voelde zich een krijgsge- (Van onze speciale verslagge ver Bert Van Velzen) BELFAST De warme zon stond gistermiddag op een door de vertraagde meivie ring vrijwel lege stad Bel fast, waar kinderen, rond de architectonische terreur van de monsterachtige Divisflat slag leverden met de hand havers van de openbare wa norde. Er waren sporadische gevechten in katholieke buurten en in het door de nerveuze journalisten be woonde Europahotel - de ve len die het brood eten van terreur en geweldjournalis- tiek, behoren tot een soort koppensnellers en zien bloeddorstig uit naar nieu we rituelen van moord - werden overspannen geruch ten verspreid en betoogden onheilsprofeten dat de Di visflat als de Krakatau uit een zou spatten en dat er honderden politiemannen in stelling lagen om fotografen af te tuigen of plastic kogels die als hamerslagen aanko men - naar het hoofd te schieten. Dat komt omdat er zoveel geweld is beloofd en sommige psychopaten zich bekocht voelen als het uit blijft of niet de vormen aan neemt van een burgeroorlog. Rond de Divisflat en in de Crumlin Road, waar een vermolmde gevangenis staat vochten de kinderen van het geweld met de politie. Beneden het hoofdkwartier van de Sinn Fein en het infor matiecentrum van de H. Blo- kactivisten stond Brigid Han- nan door IRA-gevangenen ge maakte portemonnees, ver sierd met de Ierse Phoenix en motieven uit „The Book of Kells" en Republikeinse propa gandageschriften te verkopen. Ze gaf me een poster waarop ze met een kruisje haar huis aangaf. Het huis waarin zij was geboren en dat nu, aan de overkant van de straat, een lege plek is. In die straat heb ben kleine kinderen, soms nog net drie jaar oud, stenen ir Britse soldaten. Brigid zei dodelijk bevreesd te zijn dat de dood van Bobby Sands een bittere tol zal gaan vragen: het leven van kinde ren, die opgegroeid zijn in de cultuur van armoede en nor maal geworden abnormaliteit van dagelijkse terreur. De schuldigen moet men ook zien te vinden onder de mannen die het woord Gods prediken, alsof het een haatroep is. Man nen als Ian Paisley, die ik ben gaan zien als de eerwaarde terrorist van de Ravenheuvel. Straatterreur Ik zal later een portret van Paisley schilderen. Maar nu gaat het om moeders en kinde ren van de terreur. Om slacht offers, zoals de verschrikkelijk gekwelde moeder van Bobby Sands, Rosalenn, een slachtof fer is. Morris Fraser, die dank zij een roddelcampagne om trent een vermeende voorkeur voor mannen gedwongen werd de wijk te nemen naar de Verenigde Staten, heeft aan de kinderen van het geweld van Noord-Ierland een boek gewijd onder de titel „Chil dren of Violence", (Kinderen van het Geweld). Hij heeft, als psycholoog, honderden kinde ren onderzocht die reeds tus sen hun achtste en tiende jaar aan straatterreur hadden deel genomen. Dat waren kinderen die (soms tegen betaling van zakgeld) diensten bewezen als republikeinse koeriertjes of die kabels spanden over de nauwe straat, waardoor, toen op deze truc nog geen tech nisch antwoord was gevonden, soldaten in razende jeeps wer den onthoofd. Die kinderen wisten de technische details uit de doeken te doen hoe een molotov-cocktail wordt gefa briceerd of hoe een spijkerbom zijn afschuwelijk werk doet. Het beroemdste kind van het Noordierse geweld is Catheri ne Anne Gilmore, die in juli 5 jaar wordt en die al een kogel in haar kleine lijfje had voor dat zij werd geboren en die al op de operatietafel lag voordat ze 12 uur oud was. Een psycholoog als dr.H.Lyons, die zich in Belfast met hetzelfde probleem bezig houdt, maakt zich minder zor gen om de schade die de kin deren van de terreur wordt toegebracht, dan Morris Fra ser. Veel kinderen spreken een van haat vervulde taal, die de echo is van de taal van hun ouders. Er zijn kinderen van 7 die al een klein, maar doel treffend brandbommetje kun nen maken met een dozijn lu cifers, die om een sigaret wor den gebonden, de koppen on geveer halverwege, zodat het bovenste stuk van de sigaret, aangestoken, als een lont fun geert. Er is al veel geschreven over deze kinderen, die nacht merries bij daglicht hebben waargenomen met wijdopen ogen, die gehoord hebben van het verpletteren van knieschij ven, vroeger met een kogel, later met een blokbeton en he den ten dage met een electri- sche drilboor, en vernomen hebben dat verraders van de republikeinse zaak terecht ge steld kunnen worden met het hoofd geklemd in een bank schroef. Dr. L T depre ijk gt! Noord-Ierland. Wat als normaal geworden normaal wordt? Dan kuij de psychiaters het bijzt druk gaan krijgen. Dr. wist te melden dat in Noord-Ierland i dsgolven aanmerkelijk liepen en dat de kinderen het geweld in de getto's s aanmerkelijk plezier belt aan de straatgevechten me BPJC] politie en de strijd tegen Brits". De kinderen van ie ^.e geweld treden vrijwel altij 10 in blijmoedig uitziende zaln< den. WCe< Die kinderen hebben moe j en die ziet men veelal al.^ op straat nerveus rokend arts Joe Herndon, een vri nig sociaal-democraat, zeglp TO' vooral ouders van kindig te I die zelf rond de 30 zijn en hun kinderen uit de pube reerst zien komen, vaak diep ver chiller rust zijn wat er met hun van groeiende kinderen kan jenoord gebeuren. In een van de v ^aat g staxi's die door de kathol» van getto's pendelen vertelde en zek jonge vrouw dat haar 15-ji ver stc dochter vanaf het begin wn to de hongerstaking van Bi tege\ Sands, dus 65 dagen lang Van je huis niet meer uit is gew nwej c dodelijk bevreesd en ver or rust. Haar zoons vinden vVant daarentegen maar wat s; toe n; nend op straat en hadden )ation; het eerste gezicht nergens en a Joe Herndon wijt veel van ^on Vd| geweld aan armoede en ^gen waarlozing. De kathol ,joor Noordieren zijn de witte pen gers van het Verenigd le dat ninkrijk geworden, zo zegt Enge Veel mensen worden gete joor riseerd door een kleine gre teje misdadigers, zo zegt hij en ujt Bobby Sands kan hij niet a {USt g veel medelijden hebt chter „Bobby heeft een keuze ZOrge maakt, maar de dode men ment komen niet uit het graf". Towi Noord- i7 de c Ipjenhei Sfc r weten |}c\ag 1 In Belfast werden vannacht brandende voertuigen als barricade gebruikt. Na het overlijden van Bobby Sands braken talrijke ongeregeldheden uit. land willen vrede, met rust gelaten Want in de jaren tu en 1970 hebben we tc lium en librium ven, ofschoon wei... OB er van een chemische oplf'.^'va». sing in Noord-Ierland n sprake kan zijn. De moêds*')0.. ff gaan hier mentaal ten gro5^ge'ncj aan, terwijl de jonge kindejr"'"' een doorlopend cowboy-< dianenspel opvoeren v, zij zich happy voelen, moeders zijn bitter. Hen voordat hij wegrende naa patiënt: „Er zijn hier niet veel psychopaten. Noord-Ierland zit vol jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiim VAN DER KLAAUW AKKOORD MET DATUM RAKETTENGESPREK (Van onze correspondent Mare de Koninck) ROME Minister van Bui tenlandse Zaken Van der Klaauw heeft gisteren tij dens de NAVO-raad van mi nisters van Buitenlandse Za ken in Rome ingestemd met het Amerikaanse besluit om pas tegen het eind van dit jaar de feitelijke onderhan delingen met de Sowjet-Unie te starten over wederzijdse beperking van kernraketten in Europa. Zulks ondanks het feit dat de nu door Washington ge kozen beleidslijn practisch uitsluit dat in december aan staande reeds een balans kan worden opgemaakt van de raketonderhandelingen. Na afloop van de eerste zit tingsdag van de NAVO-mi- nisterraad, waarop minister Van der Klaauw ook een ge sprek onder vier ogen heeft gehad met zijn Amerikaanse collega generaal Haig, zei de Nederlandse bewindsman de Amerikaanse marsroute naar hervatting van het wa- penbeheersingsoverleg met de Russen te verwelkomen, zoals ook alle andere West- -Europese ministers hebben gedaan. Nederland heeft eind 1979 be loofd in december '81 te beslis sen over plaatsing van de 48 voor ons land bestemde Ame rikaanse cruise-kernraketten „aan de hand van de vraag of het wapenbeheersingsoverleg alsdan concrete resultaten heeft opgeleverd". Ministers Van der Klaauw ontweek gis teravond in Rome alle vragen over de onwaarschijnlijkheid dat reeds in december aan staande aan dit Nederlandse voorbehoud zal zijn voldaan. „Dat kan ik totaal niet beoor delen. Dat hangt ervan af hoe snel het gaat en hoe de Russen erop inspringen", aldus de Ne derlandse bewindsman. Hij wist evenmin of het de bedoe ling is dat de Amerikaanse en Russische onderhandelaars in Genève in december aanstaan de reeds overeenstemming hebben bereikt over de vraag over welke wapensystemen men precies gaat praten. „Zo ver zijn we niet in detail ge- NAVO-secretaris-generaal Luns brengt een toost uit op de Ita liaanse president Pertini, tijdens een lunch die hij de deelnemers aan de NAVO-vergadering van gisteren en vandaag in Rome aanbood. gaan", zo zei Van der Klaauw. Het zal, zo geloven waarne mers bij de NAVO nog min stens een jaar duren alvorens enig resultaat te verwachten valt. Het is dan al 1983, het jaar waarin de eerste Euro-ra ketten in West-Europa zullen worden opgesteld. Hoewel de Amerikanen geen opvoering van het totaal van 572 nieuwe raketten overwegen, geldt in NAVO-kring de gestage Russi sche voortgang met de plaat sing van de SS-20 (nu al 220, waarvan meer dan de helft op West-Europa gericht) als een „complicatie". Ook de bekendmaking van minister Haig dat president Reagan een eigenhandig ge schreven brief van vijf kantjes naar Sovjet-president Brezjnev heeft gestuurd, zou hebben bij tot de instemming van ook West-Duitsland met het Amerikaanse onderhande lingsvoornemen. Bonn was steeds het meest ongerust over het gevaar dat de nieuwe Amerikaanse regering de con tacten met Rusland zou ver minderen. Haig heeft zijn NA- VO-ambtgenoten overigens niets willen meedelen over de inhoud van de brief van Rea gan. De unanimiteit tussen de Na- vo-landen in Rome is volgens Europese waarnemers in zeke re zin „afgekondigd" door ge neraal Haig, die van zijn bond genoten een absolute solidari teit heeft geëist tegenover de Russische politiek van bewa pening en die inzake Polen en Afghanistan. Ook het officiële communiqué dat vandaag aan het slot van de Navo-raad zal verschijnen is door Washing ton praktisch gedicteerd. „Er komt een veerkrachtig com muniqué al zullen ze er mis schien hier en daar nog iets in kunnen veranderen", zo ken schetste minister Van der Klaauw de krachtsverhouding tussen Amerika en zijn Euro pese geallieerden. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH BONN De Westduitse regering heeft uiterst verontwaardigd gerea geerd op de felle en ondiplomatieke aanval van de Israëlische minister president Begin zondag op Helmut Schmidt. In een televisie-gesprek had de Bondskanselier het morele recht van de Palestijnen op zelfbe schikking verdedigd. Dat wekte de toorn van Begin, die Schmidt onder meer „arrogant" noemde en herin nerde aan diens verleden onder Hit- Ier. Het verwijt van Begin dat een mogelij ke wapenleverantie van Duitsland aan Saoedi-Arabië gebaseerd is op geld zucht, werd gisteren door een rege ringswoordvoerder in Bonn van de hand gewezen. Voorlopig heeft Schmidt van zo'n leverantie afgezien. De 'woordvoerder zei letterlijk: „Zelfs als het om een ontsporing in de Israëli sche verkiezingsstrijd gaat, maakt dat deze beledigende, irreële en krenkende uitlatingen niet goed". Volgens hem heeft de Bondskanselier zich in het tv-gesprek op geen enkele manier bui ten het kader van de EG-opvattingen over het Midden-Oosten begeven. De onbeheerste uitbarsting van Begin, wiens hele familie door de Nazi's in Po len is omgebracht, is waarschijnlijk te rug te voeren op het feit dat Schmidt in het tv-gesprek het zwaartepunt van zijn betoog had gelegd op de legitieme aanspraken van Palestijnen. Hij had het lot van dit volk „een tragedie van Griekse omvang" genoemd. Westduitse correspondenten in Tel Aviv berichtten gisteravond dat Begin, geconfronteerd met de reacties in Bonn, zijn bezwaren tegen de houding van Schmidt herhaalde en deze zelfs nog scherper formuleerde. In Bonn kan men zich niet herinneren dat een rege ringsleider ooit eerder door een be vriend land zo frontaal is aangevallen. porti MADRID In Spanje zijn gisteren door links-radïca- le terroristen een generaal en drie leden van de Guar- dia Civil doodgeschoten. Volgens de autoriteiten was het doel van de aansla gen de strijdkrachten, twee maanden na de mislukte staatsgreep, te provoceren tot een nieuwe greep naar de macht. De 64-jarige brigade-gene raal Andres Gonzalez de Suso werd gistermiddag in zijn auto doodgeschoten, toen hij zich op weg wilde begeven naar zijn bureau. Een politieman die de moordenaars wilde aan houden, werd eveneens doodgeschoten. Een van de moordenaars kon later als nog worden aangehouden. Een half uur later werden in Barcelona drie leden van de Guardia Civil dood geschoten, toen zij in een café koffie zaten te drifa- ken. De Spaanse minister van bin nenlandse zaken, Roson, heeft de stadsguerrillabewe- ging GRAPO voor beide aan slagen verantwoordelijk ge steld. Deze terroristenorgani satie ontstond kort voor de dood van generaal Franco in november 1975 en is verant woordelijk voor een hele reeks moorden en bomaan slagen. De GRAPO zegt ui terst links van opstelling te zijn, maar aanhoudende ge ruchten in de Spaanse pers willen dat zij in het verleden is geiinfiltreërd door uiterst rechts. hap HA/ fr Huj Generaal Gonzales de Susc die gisterenochtend in Ml drid op straat wérd doodgi ra.ege: >e) :h' «and Kort na de aanslag op de ge neraal keerde koning Ju; Carlos terug van een bezoel aan de Balearen. Hij bezoch daarna de rouwkapellen vi generaal Gonzalez en de ve;f moorde Madrileense politie man om solidariteit met krijgsmacht tot uitdrukkii te brengen. Met de nieuwe aanslagen het aantal dit jaar gepleegd politieke moorden inmiddel opgelopen tot 22. Ze vallei samen met toenemende be zorgdheid over de kans .0] een nieuwe greep macht. Premier Calvo Sotèl heeft geruchten c handen zijnde staatsgreep ontkend. Hij heeft verklar" alle maatregelen' te nemejü' die nodig zijn voor de uitróëi j het terrorisme. mg n| ningsd jffooi $lbreke: het vc ltussei itralië 6—3 bracht snwicht

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10