Toestand in r.-k. kerk na „Rome" verslechterd Europa maant Washington tot rakettengesprek Oproep tot kalmte thans sterker dan kreet om wraak Nu met filter toch een lucky! KARDINAAL WILLEBRANDS: Maandag 4 mei 1981,71e jaargang no. 21954 TU-TIPS ■Dienstmeisje Jessie op groot landgoed komt door de liefde in het nauw in de tv-film „Jessie", vanavond op Ned. I om 20.10 uur. Op Ned. II om 20.30 uur film „Voyage of the damned", waarin een schip met Duitse Joden door Goebbels naar Cuba wordt gestuurd. HET WEER Wisselend bewolkt en buien. Matige tot krachtige noord westen wind. Weinig zon, mid- dagtemperatuur ongeveer tien graden. Morgen zon op: 0.602, onder 21.12 uur. Scheveningen hoogw.: 4.26 en 16.49 uur, laagw.: 12.46 uur. £e4cUc (Sowuvnt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ^'Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Poetbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas. Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Fl. 0,52 per mm. Telefoontjes Fl. 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal Fl. 49,55; jaar Fl. 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). l/ww nummers Fl. 0,65 Luns: datum onderhandelingen volgende week bekend ROME BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken van de Westeuro pese NAVO-landen hebben er in gesprekken met hun Ame rikaanse ambtgenoot Alexander Haig sterk op aangedrongen, dat de Vere nigde Staten op korte ter mijn met de Sovjet-Unie gaan onderbandelen over een beperking van de kern raketten. Berichten als zou minister Haig tijdens de NAVO-raad van Vandaag en morgen in Rome met een datum komen voor een eerste gesprek met de Rus sen, zijn door Amerikaan se woordvoerders ontkend. Uit verklaringen van onder meer NAVO-secretaris-gene- raal Luns valt echter wel op te maken, dat momenteel wordt gewerkt aan plannen om de twee jaar geleden vastgelopen Amerikaans-Russische bespre kingen te hervatten. Behalve Luns, die verklaarde dat een datum voor de eerste gesprek ken waarschijnlijk tijdens de vergadering van de ministers van defensie, volgende week in Brussel, zal worden bekend gemaakt, heeft ook president Reagans adviseur Edwin Mee- se op komende besprekingen gezinspeeld. Deze aanwijzin gen werden nog versterkt toen gisteren twee Amerikaanse kranten, waaronder de gezag hebbende Washington Post, meldden dat het Witte Huis heeft besloten tegen het eind van het jaar gesprekken met de Sovjet-Unie te beginnen. Pagina 9: Verdeeldheid i SPD over rakettenbesluit Moeder d'r dag begint bij ZumpoUe mode in lederwaren en reisartikelen. Den Haag (Venestraat), Leidschendam (Leidsenhage). Sabotagedaden op spoorlijn Wierden WIERDEN De machinist van de laatste stoptrein Zwolle- Enschede is vrijdagavond licht gewond geraakt toen zijn trein in Wier- jen tegen teil met stenen en een ijzeren balk reed. Teil en balk waren opgehangen aan de leuning van een viaduct, precies ter hoogte van de bestuurscabine. De versperring werd enkele honderden meters meegesleurd; de trein maakte een noodstop. Een paar dagen eerder vond de politie op dezelfde spoorlijn, enkele ijzeren vaten op de rails. Begin deze week reed de laatste stoptrein door een over de lijn gespannen tennisnet. Wie er achter deze misdadige sabotagedaden zit en waarom, is nog niet bekend. De politie zal het betref fend traject extra in de gaten houden. Met 150 km door twee muren Met een vaartje van maaf ,ie,st 150 Km per uur breekt Christian Loisen door de eerste van de twee bakstenen muren, die hem de weg versper ren. Dit gebeur de op een „Fes tival van het On gelooflijke" in een ParIJse voorstad. Granaat doorgezaagd: jongen (16) dood HARDINXVELDGIESSEN- DAM De 16-jarige J. Beze- mer uit Hardinxveld-Giee* sendam is zaterdagaond om het leven gekomen, toen hij bezig was in het schuurtje achter zijn huis een granaat, die hij twee jaar geleden in Normandië had gevonden door te zagen. Het projectiel explodeerde en de jongen werd door de rondvliegende scherven dodelijk getroffen. De schade aan het schuurtje bleef beperkt tot enkele ge broken ruiten en wat wegge slagen dakpannen. Spaanse generaal vermoord MADRID Onbekenden hebben vanmorgen generaal Andres Gonzalez del Suso, een voormalig woordvoerder van het Spaanse ministerie vair de fensie, op straat in Madrid vermoord ook een men. De wijk waar de aanslag werd gepleegd is direct afge zet Op de daken hebben poli tiemannen stellingen ingeno men. Volgens de eerste berich ten zijn de twee daders van de aanslag, ofschoon gewond, ont komen. Onder de voorbijgan gers zouden vier gewonden zijn gevallen. Ambtenaren morgen vrij, anderen werken DEN H AAGDe ambtenaren en semi- ambtenaren hebben morgen, op 5 mei, vrij wel allen vrij. Onduide lijk is nog of zij zelf voor de kosten daarvan moeten opdraaien. De mensen in het particu liere bedrijfsleven wer ken nagenoeg allen ge woon of er geen bevrij dingsdag gevierd wordt. Het een en ander is het gevolg van het feit dat de regering weliswaar de 5e mei tot nationale feestdag heeft uitgeroe pen (op aandrang van de Tweede Kamer), maar niet wil dat de werkne mers gratis vrij zijn. Volgens het kabinet kan de economie dat niet lij den. Wie vrij wilde zijn, moest dus maar een snipperdag aanvragen. Navraag bij de werkge versorganisatie VNO leert, dat dit in het parti culiere bedrijfsleven vrijwel niet gebeurd is. Volgens het VNO zou een gewone extra vrije dag het bedrijfsleven meer dan een miljard gulden gekost hebben. Op een nationale feest dag werkt de overheid niet, zodat de ambtena ren en met hun gelijkge- stelden geen snipperdag hoefden te vragen. Over enige tijd gaat minister Wiegel (binnenlandse za ken) met de ambtena renbonden praten over wie de kosten van de vrije dag op 5 mei moet draden. Bij de PTT, in de welzijnssector en in het onderwijs staan de belangenorganisaties op het standpunt dat de werkgevers moeten beta len. Wat de eerste twee sectoren betreft schijnen daarover weinig moei lijkheden te zijn, maar het geldt niet voor het onderwijs. Minister Pais en zijn staatssecretaris Hermes menen dat de vakantie van de leer krachten maar met een dag moet worden bekort. UTRECHT De toestand in de r.- k. Kerk van Nederland is het afge lopen jaar snel verslechterd. De hoop op een herstel van de eensge zindheid, waartoe de paus en Ne derlandse bisschoppen vorig jaar in Rome de bijzondere synode heb ben gehouden, is gaandeweg de bo dem ingeslagen. Dit schrijft kardinaal Willebrands in een brief die alle pastores van zijn bis dom dit weekeinde hebben ontvangen. In de brief die „Een jaar later" heet, concludeert de kardinaal dat de be staande conflicten opnieuw met alle kracht naar boven zijn gekomen en dat de bnverschilligheid tegenover de Kerk alleen maar is gegroeid. De Nederlandse bisschoppen zouden na de bijzondere synode in Rome „de pro blemen tegemoet treden in echte colle gialiteit, effectief en affectief". „Maar hun gemeenschap in het geloof vindt geen uitdrukking in hun beleid", aldus de kardinaal. In dit verband citeert hij een uitspraak van Paulus: „Wanneer één lid van het lichaam ziek is, lijdt het hele lichaam".' In een eerste commentaar noemt bis schop Simonis van Rotterdam de visie van kardinaal Willebrands „realis tisch". En dat realisme deel ik wel, ik distiantiëer mij echter uitdrukkelijk van interpretaties van bepaalde passa ges uit de brief van de kardinaal, als zouden deze slaan op één bepaalde bi- schop of bepaalde bisschoppen". Pagina 7: Hernieuwing collegialiteit bisschoppen mislukt Bisschop Simonis: Oorzaak meer voudig IN AFWACHTING VAN SANDS' DOOD BELFAST De in coma verkerende IRA-strijder Bobby Sands is vandaag begonnen aan de 65e dag van rijn hongerstaking en terwijl hij steeds zwak ker wordt, lijken oproepen voor kalmte en bezin ning de dreigementen, dat zijn dood gewroken zal worden, te overstemmen. De 27-jarige verzetsstrijder is sedert gistermorgen bewusteloos. Hij woFdt omschreven als „een nauwelijks nog levend skelet, liggend op een waterbed en gehuld in een schapevacht om zijn geteisterd lichaam te beschermen". Sands' moeder, Rosaleen, die gezoren heeft dat zij niet op het laatst opdracht zal geven om het leven van haar zoon te redden, heeft iedereen verzócht om „kalm te blijven". Bernadette McAliskey-Devlin de „Jeanne d'Arc" van Noord- Ierland, die onlangs bij een aanslag zwaar gewond is geweest, heeft eveneens de Noordierse bevolking opgeroepen haar kalm te te bewaren, als Sands overlijdt. „Wij willen geen enkele rel. Wij willen dat er geen stenen en geen brandbommen worden gegooid", zo zei zij tegen duizenden Noordierse katholieken, die in Toome bijeen waren gekomen. In het Vatikaan riep paus Johannes Paulus II op tot een gebe dscampagne ter beëindiging van de ruim elf jaar oude strijd in Noord-Ierland. Pagina fk „Paisley: Sands kunstmatig in leven gehouden". René Un thuis duikt op plank AKEN Tijden, internationale achoonepringwed- atrijden in Aken, waaraan alt landen dealnaman, la da Hagenaar Rank linthui» ongelukkig tan val geko men. Hij kwam mat zijn gezicht op do plank terecht an liep daarbij oz. aan gebroken naua op waardoor hij In can ziekenhui, in Aken moaat worden opga- nomon. Belgische International naar Star lift DEN HAAG Het volgend seizoen zal de Belgische International SJef Mol het volleybalteam van Starlift versterken. Deze 30-jarige spelverdeler zal zich ook bezig houden met het ontwikkelen van het talent van de jeugdige spelers Rob van Zweeden en Jan Clardey, eveneens spelverdelers. Dopingcontrole voor reserve ENSCHEDE Na afloop van FC Twente PEC- Zwolle moesten van beide teams drie spelers zich bij de Enschedese arts W.M.W.Rijnberg melden voor de anonieme —dopingcontrole. Van PEC Zwolle moesten Jan Hendriksen, Koko Hoekstra en Peter van der Hengst „inleveren", van de thuisclub Manuel San chez Torres, Tonny Harleman en Jaap Bos, welke laatste de gehele wedstrijd op de reservebank volgde. Spltz Kohn naar Club Brugge DEVENTER Spitz Kohn, die Go Ahead Eagles na een jaar als trainer zal verlaten, heeft gisteren een contract getekend bij het Belgische Club Brugge. Kohn treedt 8 juni in dienst. Hij sloeg een aanbod van de Franse voetbalbond om assistent van bondstrainer Michel Hidalgo te worden af. IN HARDBOX 20/2.75 Arm van doelman Ipswich In gips IPSWICH De doelman van Ipswich Town, Paul Cooper, wil ondanks een geblesseerde arm woens dag onder de lat staan in het eerste duel in de finale van het toernooi om de UEFA Cup tegen AZ'67. Cooper dook zaterdag in de wedstrijd tegen Midd lesbrough op de voeten van David Shearer en kreeg een trap tegen het bot vlak boven de pols van zijn rechterarm. De arm moest in het gips. Cooper hoopt met een intensieve behandeling en rust woensdag te kunnen spelen. Frans Thijsssn, die sukkelt met een liesblessure en zaterdag niet speel de, zal hoogstwaarschijnlijk ook kunnen spelen. Triomf tochtvan kampioen AZ'67 ROTTERDAM Met een voor sprong van 11 punten en ook nog een wed strijd minder gespeeld, is gis teren voor AZ'67 in feite de competitie al af gesloten. Zel den of nooit werd een ploeg Nederlands voetbalkam pioen met zulk een enorme voorsprong en op een tijdstip dat nog vijf competitiewedstrijden gespeeld moeten worden. AZ'67 is dan ook zonder meer het sterkste team dat momenteel in de vader landse titelstrijd optreedt. Jaren heeft de Alkmaarse formatie op dit hoogtepunt moeten wachten maar op ondubbelzinnige wijze werd, in de Kuip nog wel, de kroon gezet op een opzienbarend seizoen waarin tot nu toe slechts één nederlaag werd geleden, te gen Ajax. AZ ia ook nog in de strijd voor de KNVB- beker en heeft de finale van het UEFA Cuptoernooi bereikt. Zonder meer een glorieus seizoen voor de Alkmaarders en trainer Georg Keesier. Dee te triss ter is hst dat een aantal Rotterdamse supporters zich na het duel waarin Feyenoord werd vermorzeld niet kon beheersen en de Alkmaarse spelers, die wegens de vijandige houding in het stadion hun ererondje al hadden afgebroken, met zitkussens be kogelde toen zij zich naar-de kleedkamer wilden begeven. Dat zette een domper op de feestelijke stemming waarin AZ'67 terecht mocht verkeren. Maar die bittere nasmaak werd 'a avonds royaal weggenomen toen een enorme menigte de spelers, die op versierde wegens hadden plaats genomen, bejubelde (zie foto). Begeleid door muziek- en ma jorettekorpsen maakte AZ'67 een triomftocht door de stad. Een imposant feest, waar honderden geno digden aanwezig waren, werd gegeven in Het Gul den Vlies en in de stad werd tot heel laat uitbundig gefeest. Elk café had een vat bier gekregen van AZ en alle etablissementen mochten tot vier uur open blijven. Alkmaar weet een kampioensploeg naar waarde te schatten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1