Belfast bang voor geweld life Tejero beroept zich op koning Juan Carlos £eidóe SouxcMit Leraren: 5 mei vrije dag Nog geen overeenstemming nieuwe gasprijs tuinbouw Sovjet-Unie bedrijft volkerenmoord 16 Politieke moord in Wenen Prijs winnaars Paaspuzzel Libanon, strijdtoneel van de buurlanden weer 45678 MEI 1981 AHOY-ROTTERDAM bëlëcïa BINNENLAND/BUI IENLAND LHDSE COURANT ZATERDAG 2 MEI 1981 BELFAST Belfast begon gistera vond nerveus aan een lang weekend, inclusief een vrije maandag. Ook nu t. waren er geruchten over mensen die, ^zinnen wordTL bang voor geweld, de stad uit trekken, die hamsteren, of die medicamenten en verband inslaan. In de stad ont stonden gisteren in de namiddag enor- me verkeersopstoppingen door ge- kaapte vrachtwagens waarvan er mo gelijk twee van booby-traps waren voorzien en William Ross, Lagerhuis lid voor Londonderry, kreeg een pseu- dopostbom is de vorm van een uitge hold boek met de mededeling dat hij een volgend pakket zal ontvangen als Bobby Sands zou sterven. r blijke: de loop van de dag r er opnieuw van beschuldigd een sfeer van pa niek te veroorzaken onder meer door in som mige buurten bejaarden te activeren de wijk te nemen. Hoewel er door veel mensen werd ge hamsterd is dat in de meeste ghetto's volmaakt onmogelijk, omdat de werkloosheidsuitkerin- dan de helft van de gezinnen wordt genoten, niet toereikend zijn voor belangrijke investeringen in voedsel. Door kardinaal Basil Hume, de primaat van Engeland en Wales, is gezegd dat een honger dood van Bobby Sands neerkomt op zelfmoord. stap verder ge gaan en hij schuift Bobby op zijn sterfbed „doodzonden" in de schoenen. Eerder heeft de Amerikaanse jezuiet Dan Berrigan Bobby Sands vergeleken met Jezus Christus, die ook zijn leven heeft gegeven voor zijn medemens. Deze parallel heeft tot een vrijwel universeel* optrekken van de wenkbrauwen geleid. Bewo ners van het katholieke ghetto Short Strand hebben gezegd dat er geen sprake zal zijn van een evacuatie om de IRA de kans te geven hun huizen in brand te steken en daar de protes- dit tantse para-militaire groepen de schuld van te t pakketjes te zijn verzonden. De IRA werd geven en te bestraffen. Het Britse leger was gisteren in Belfast bezig met het onschadelijk maken van truc- bommen die in oude vrachtwagens worden achtergelaten, zoals in de auto die op de achtergrond brandt. Daartoe werd een apparaat gebruikt dat de aanwezigheid van trucbommen aangeeft. SL00PG0UD 15.50 per gram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden Regering wil minimumloon stagiaires afschaffen DEN HAAG De regering denkt eraan de verplichting tot het betalen van het mini mumloon aan stagiaires op te heffen. Dit zijn studenten in het voortgezet en weten schappelijk onderwijs, die als onderdeel van hun oplei ding een tijdje praktijkerva ring bij een bedrijf moeten opdoen. CDA'er Vergeer alsnog naar El Salvador ROTTERDAM Het onge- noegen in de christen-demo cratische fractie in het Euro pees Parlement (EVP) over het niet benoemen van de Ne derlander Willem Vergeer in een missie van het parlement naar El Salvador is bijgelegd. De christen-democraten die zich deze week in Rotterdam hebben voorbereid op de ple naire zitting van het parle ment volgende week in Straatsburg, hebben alsnog be sloten Willem Vergeer als der de christen-democraat aan de missie toe te voegen, naast de Italiaan Ligios en de Westduit ser Langes. Eerder hadden rechtse christen-democraten van voornamelijk Westduitse huize bezwaar gemaakt tegen Vergeer, omdat zij de rappor tage van hem-na een eerdere reis naar El Salvador veel te links vonden. Bedreigde Somalische vluchtelingen geëvacueerd GENEVE De hoge com missaris voor de vluchtelin gen van de Verenigde Naties heeft gisteren meegedeeld dat 10.000 Ethiopische vluch telingen in Somalië zijn geë vacueerd uit een vluchtelin genkamp dat door overstro ming werd bedreigd. Het Cocaney-kamp ligt in de zuidelijke Somalische provin cie Hiran. De vluchtelingen zijn ondergebracht in een tij delijk kamp te Jawil in het noorden van het land. Ook de 40.000 inwoners van de provinciehoofdstad Belet Uen worden geëvacueerd om dat de rivier de Sjebelli dreigt te overstromen. De Somalische minister voor plattelandsont wikkeling, Jama Ghalib, heeft gisteren tijdens een bezoek aan Den Haag aangedrongen op een gericht actieplan voor de langere termijn. Hulpprogram ma's voor de langere termijn ontbreken, aldus de minister. Nederland heeft 22,5 mil. gul den aan hulp aangeboden. LIJST nant-kolonel Antonio Tejero, die den uitlekken. td 1 dat Tejero's mede- i voor het uitlekken diens verklaringen naar de pers ver antwoordelijk zijn om zo de aandacht af te leiden van hun eigen verantwoordelijk- MADRID De Spaanse Luite- die nog „onder de rechter" is, kon- wordt een gunstig klimaat te scheppen - voor een nieuwe poging tot staatsgreep. Namen van betrokken officieren zijn don derdag genoemd in nieuwe onthullingen van het dagblad Diario 16. Meer dan 20.000 Franco-aanhangers hebben de 1ste mei aangegrepen om hun steun te betui gen-aan Tejero's mislukte putsch. „Spanje in februari de leiding had van de bezetting van het Spaanse parle- Waarnemers ment, heeft tegénover de rechter standers waarschijnlijk van instructie verklaard dat ko- J ning Juan Carlos instemde met de plannen voor de staatsgreep. Sdom de indruk8 te wekken d/r' Ook het merendeel van de bevel hebbers van de elf militaire re gio's zou zijn instemming hebben betuigd. De tekst van Tejero's verklaringen is gisteren gepubli- groeperingen in het leger achter de coup stonden, en vooral breuk te doen aan het democratisch imago van de Koning, die immers een beslissen de rol heeft gespeeld bij het doen misluk ken van de staatsgreep. terwijl tevens zo'n 70.000 linkse betogers in Ma- i ««i drid, demonstreerden onder het motto „Democratie ja, dictatuur nee". In het arme landbouwgebied Andalusië hielden naar schatting 50.000 ceerd in een groot aantal Spaanse Het dagblad E1 Pais herinnert eraan dat dagbladen. Het IS met duidelijk tal van betrokken officieren nog gewoon hoe deze verklaringen in een zaak op hun post zitten, en meent dat gepoogd ileider, Paco Casero, ging zijn 33ste dag in. Hij wordt gesteund door tal van werkloze dagloners. 1 mei-parade Over de gehele wereld is gisteren 1 mei gevierd, de dag van de arbeid. In de communistische landen ge beurde dat met traditionele parades zoals in de Cu baanse hoofdstad waar bij gaand plaatje werd gescho ten met daarop vrouwelijke leden van een zelfverdedi gingsliga die Russische wa pens dragen. In veel landen gaven trouwens vrouwen op f de eerste mei van hun aan- - wezigheid blijk, zo onder meer in West-Duitsland waar in Frankfort en Ham burg sexshops het moesten ontgelden. Bij gevechten in Teheran tussen 1 mei-beto gers en islamitische recht gelovigen werden twee mensen gedood en driehon derd gewond. Elders in de wereld deden zich geen noemenswaardige ordever storingen voor. In Nederland hielden CPN en PSP in Rot terdam een demonstratie waaraan 500 mensen deel namen. Elders in het land werden ter gelegenheid van de dag van de arbeid beslo ten bijeenkomsten gehou den. DEN HAAG Op grond van de wet moet 5 mei een vrije dag zijn voor alle scholen voor voortgezet onderwijs, zonder dat dit conse quenties mag hebben voor het aantal vakan tiedagen. De besturen van een aantal verenigingen waar bij leraren zijn aangesloten hebben dit gisteren gezegd, nu in het onderwijs verwarring is ont staan over de viering van bevrijdingsdag. Mi nister Pais van onderwijs heeft de rijksscholen vrij gegeven. De besturen van andere scholen heeft hij gevraagd dit voorbeeld te volgen, wat niet overal blijkt te gebeuren. Maar aan de andere kant kan het vrijgeven van de kinderen bepaalde onderwijskrachten geld kosten. Dit blijkt uit een antwoord van staatsse cretaris Hermes van onderwijs aan de gemeente Zaanstad. De inspecteur van het onderwijs had gerapporteerd dat in Zaanstad minder dan het minimum aantal uren les wordt gegeven als de leerlingen van bepaalde scholen vrij krijgen op 5 mei. Hermes zegt zich dan genoodzaakt te zien het salaris in te houden. Hij stelt het ge meentebestuur van Zaanstad echter voor het zo vet niet te laten komen maar de komende va kantie met een dag te verkorten. WENEN Een onbekende jongeman heeft gisteren een vooraantaande socialist doodgeschoten in Wenen. Het slachtoffer, de 50-jarige Heinz Nittel, was voorzitter van de Oostenrijks-Israëli sche vriendschapsvereni- ffing. Hij was wethouder, belast met verkeerszaken. De doodslag heeft tot bittere reacties geleid, zowel in Oostenrijk als in Is raël. Israëlische sociaal-demo craten toonden zich geschokt en verontwaardigd. Zij uitten de veronderstelling, dat Nittel vermoord is, omdat hij ijverde voor een echte verzoening met de joodse staat. Vrije zaterdag voor Poolse mijnwerkers WARCHAU Voortaan zijn de mijnwerkers in Po len elke zaterdag vrij. Dit zijn de regering en de vrije vakl gisteren Er blevi Solidariteit overeengekomen, even ook punten van onenigheid bestaan tussen de partijen. Een pittig ontstond naar de beslissing beweging een meningsverschil aanleiding van an de vrije vak delegatie te stu ren naar net wereldcongres van metaalarbeiders. In de loop van mei in de Verenigde Staten. De regering is bang, dat een Poolse delegatie aldaar politiek gebruikt gaat worden, en wel tegen de Poolse staat. DEN HAAG Het Landbouw- Gistermiddag heeft het Landbouwschap de de Gasunie dit jaar bij elkaar een schap en de Gasunie hebben nog °Yer verhoging gesproken met fni- prijsverhoging doorvoeren van 10,5 cent geen overeenstemming kunnen n's^er Braks (landbouw) die in de zaak per kubieke meter. De glastuinbouw is bereiken over de extra verhoging een bejniddelende rol speelt. Tijdens dat fel gekant tegen de zo'n prijsverhoging van de aardtrasnriis vnnr de Has- 6esPrek zlJn Wf1 vorderingen gemaakt omdat een groot aantal bedrijven dat van ue aaragaspnjs voor ae glas voor wat betreft een sectorbeleid voor niet kan opbrengen. De jongste voor- tumbouw. Een woordvoerder van de glastuinbouw. Daarvoor wil het rijk, stellen van de Gasunie liggen nu op 9,75 het Landbouwschap heeft giste- in ruil voor de hogere aardgasprijs, 300 cent per kubieke meter maar voor het ren verklaard dat tussen wat de miljoen gulden beschikbaar stellen. Van Landbouwschap is dat nog veel te veel. Gasunie wil hebben en wat het dat geld kunnen tuinbouwbedrijven die Het tegenbod van het schap ligt zeker Landbouwschap wil geven nog energiebesparende maatregelen nemen een cent lager. Woensdag wordt er ver een groot gat zit. individuele subsidie krijgen. der gepraat. Volgens de aanvankelijke plannen wil- DEN HAAG/LEIDEN „Strijkplank" en „Drukletter". Dat wa ren die twee sleutel woorden in de Paaspuz zel in de krant van za terdag 18 april. Van de ruim 1000 inzenders had zeker zo'n negentig procent deze twee woorden in het Zweed se kruiswoordraadsel gevonden. De prijswinnaars zijn: De heer A. Kijk in de Vegte, Grevenstraat 5, 2312 VG Leiden 75,-); de heer J. Caspers, Smidslaan 32, 2264 TZ Leidschendam 50,-); en de heer Th. Blok, Bragastraat 136, 2523 HK Den Haag 25,-). Het CDA en de koopkracht Het kabinet blijft moeilijk en terughoudend doen over de technische mogelijkheden voor de handhaving van de koop kracht van de zgn. echte minima, waarmee de groep mensen aangeduid worden die het minimuminkomen heeft en daar van meer dan alleen zichzelf moet onderhouden. „Technisch vrijwel niet uitvoerbaar, pas na lange voorbereidingsperiode doenlijk". Dat is de strekking van een notitie die het kabinet deze week aan de Tweede Kamer zond. TEGELIJKERTIJD vertelt premier Van Agt, als lijsttrek ker van het CDA, avond aan avond in overvolle zalen dat de koopkracht van de echte minima gagarandeerd zal worden. De tegenstrijdigheid is duidelijk. Als regeerders werpen de ministers van het kabinet-Van Agt technische problemen op en stribbelen zij tegen wanneer de CDA-Tweede Kamerfrac tie op actie aandringt. Als kandidaten voor hun partij garan deren zij warm de koopkracht. Niet erg overtuigend dus al met al. De tegenstelling zal wel terug te voeren zijn op het feit dat de CDA- bewindslieden in het kabinet wèl te maken hebben met afhoudende VVD-col- lega's en daarbuiten in de partijzalen niet. Maar het kan ook samenhangen met de in deze kolom vaker gesignaleerde matheid binnen het kabinet. En dan is het verheugend te zien dat kennelijk zo langzamerheid uitgebluste bewindslie- den op hun partijtoernee hun élan herwinnen. Alleen dat al zou, indien het zich doorzet, winst genoemd kunnen worden. Hoe meer gemotiveerde politici, hoe beter het is. De plaatsing door de Syriërs van Russische luchtafweerra- ketten in Libanon tegen acties van Israëlische gevechtsvlieg tuigen heeft premier Begin van Israël kennelijk tot bezin ning gebracht. Na het bekend worden hiervan heeft hij ver klaard dat het beslist niet tot een oorlog met Syrië zal ko men. Ook de pressie van de Amerikanen zal daar niet vreemd aan zijn. Tot nu toe hadden de Israëli's de Falangisti- sche christenen in Libanon gesteund in hun strijd, maar op het allerlaatste moment schrikken zij voor de consequenties hiervan terug. DOOR de hulp van Israël aan de christelijke Falangepartij, die uit is op de deling van Libanon, zijn de tegenstellingen in Libanon echter nog meer verhard dan ze al waren. De zwak ke pogingen van de Libanese regering in Beiroet om zelf orde op zaken te stellen in dit verdeelde land hebben minder dan ooit kans van slagen. De christelijke en mohammedaanse- bevolkingsgroepen zijn weer verder uit elkaar gegroeid en de positie van de Syrische legermacht is nu in Libanon op permachtig geworden. De Syriërs zullen hun machtspositie in Libanon niet eerder opgeven dan nadat zij ervan overtuigd zijn dat de christelijke Falange definitief afziet van Israëlische hulp en zijn aanspra ken op een eigen gebied. Dat laatste zal echter niet gauw ge beuren; daarvoor is een verzoening nodig met de andere wijd geschakeerde bevolkingsdelen in Libanon en die ligt niet. gauw voor de hand. De impasse, waarin Libanon verkeert, is door de gevechten van de afgelopen maand alleen maar er ger geworden. De hele Libanese bevolking is daar hét slacht offer van. GETUIGEN OP AFGHANISTAN- TRIBUNAAL: STOCKHOLM Het optre den van de Sovjet-Unie in Afghanistan is de komende dagen het onderwerp van een internationaal tribunaal dat in de Zweedse hoofdstad Stockholm wordt gehouden. Op de bijeenkomst staan twee vragen centraal vormt de interventie van de Sovjet-Unie volgens het vol kenrecht een daad van ag- gressie jegens het zelfbe schikkingsrecht van het land en zijn de Sovjet-strijd krachten verantwoordelijk voor schendingen van de in ternationaal geldende nor men over menselijkheid in de oorlog. Op de eerste dag hebben Af ghaanse burgers, die als getui gen waren opgeroepen, gezegd dat de Sovjet-Unie op grote schaal Volkerenmoord bedrijft, al dan niet met behulp van haar marionet, de communisti sche regering van Babrak Karmal. Een aantal van hen deed verslag van de gruwelijk heden die zij hadden ontmoet tijdens verzetscampagnes. Vol- toen de Sovjets een luchtbrug van militair matrieel en man schappen op Kaboel openden, maar reeds in 1978, toen de communisten aan het bewind kwamen. Het tribunaal zet vandaag en morgen haar werkzaamheden voort. Op dinsdag wordt een uitspraak gedaan. Uit Afghanistan is gisteren vernomen dat Sovjettroepen de toegangswegen tot de op standige stad Kandahar, in grootte de tweede stad van Af ghanistan, hebben bezet en de bevoorrading hebben afgesne den. Afghaanse verzetsstrij ders konden al enkele maan den onbekommerd in Kanda har hun gang gaan. Verder dreigt er binnen de communis tische partij van Afghanistan een scheuring die kan leiden tot het aftreden van Karmal. Een deel van de partij wil de bevoegdheden van het Sovjet- leger inperken. Vooruitzichten voor maandag: Eerst zonnig, waarschijnlijk droog en op veel plaatsen nachtvorst. Later af en toe buien. Middagtemperatuur on geveer 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor maandag: Aantal uren zon 0 tot 8. Min. temp.: omstreeks 2 gra den. Max. temp.: omstreeks 10 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een droog etmaal: 3($ procent. Vlissingen l bew. Hersenvlies ontsteking in Soedan GENEVE In het westen van Soedan is Meningitis (her senvliesontsteking) uitgebro ken. Het leven van 76.000 mensen is in gevaar, zo heeft het Rode Kruis gisteren mee gedeeld. Op verzoek van de Soedanese minister van ge zondheid is een noodprogram- ma voor inenting begonnen waarvoor het Rode Kruis de nodige medische uitrusting, twee dokters en een verpleeg ster levert. Zonder voorzorgs maatregelen is het sterfteper centage bij meningitis min stens 30 procent of hoger. INFO SELECTA DÉ INFORMATIEBEURS <k€y VOOR ONDERNEMERS IN HET MIDDEN&KLEINBEDRLIF v/ Overheid en bedrijfsleven geven een compleet overzicht van wat de moderne ondernemer nodig heeft voor zijn bedrijfsvoering Financiering, subsidies, kredieten, verzekeringen, export-mogelijkheden, transport etc. Kortom een totaaloverzicht van commerciële- en niet commerciële dienstverlening. OPENINGSTIJDEN: Dqgelijks van 11.00 - 17.00 uur. Woensdag en donderdag ook van 19.00 - 22.00 uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7