„Links"Leiden viert broederlijk 1 mei Meningen over aubade nog altijd verdeeld J. Ontevredenheid over gebrekkige organisatie koninginnedag-festiviteiten in Woubrugge Tennissend Alphen krijgt ruim baan op Nieuwe Sloot Kunstenaars en verzet SATER TOONT DOODGELOPEN ILLUSIES Kamerleden voetballen tegen Nederlandse prominenten —I STAD LE1DSE COURANT ZATERDAG 2 MEI 1981 Hg BURGEMEESTER STAAT TIJDENS PRIJSUITREIKING MET LEGE HANDEN WOUBRUGGE Verschillende verent* gingen in Woubrugge rijn hoogst onte vreden over de manier waarop de feest commissie de Oranjefeesten heeft georga niseerd. Ook burgemeester Brouwer de Koning, die was uitgenodigd om de prij zen uit te reiken, maar dat niet kon doen omdat ze er eenvoudig niet waren, heeft zijn beklag gedaan. De gebrekkige orga nisatie is voornamelijk te wijten aan het late tijdstip waarop het programma be kend werd. Veel kuip van allerlei kanten streek de oneffenheden, die veroorzaakt waren dbor de zwakke organisatie, als nog glad. De Woubrugse feestcommissie, die zorg draagt voor de festiviteiten tijdens konin ginnedag, doet voor de organisatie van de diverse evenementen vaak een beroep op plaatselijke verenigingen. Zo stelt bijvoor beeld de voetbalvereniging haar kantine be schikbaar. Traditiegetrouw is het program ma van de Woubrugse feestcommissie laat bekend, maar dit jaar was men wel zeer wat er van hen verlangd werd. Dat dat pro blemen geeft, openbaarde zich onder meer tijdens de woensdagavond gehouden presta tieloop. De voetbalverenigng kreeg twee da gen van tevoren te horen dat hun medewer king werd verwacht. Dat dat evenement en die op koninginnedag toch geslaagd waren, is volgens de verenigingsmensen niet toe fê schrijven aan de feestcommissie, maar aan het improvisatievermogen van henzelf. De feestcommissie speelde het aan het einde van de dag echter toch nog klaar een blun der te maken. De voor de prijsuitreiking be naderde burgemeester Brouwer de Koning stond letterlijk met lege handen omdat het de organisatie er niet in was geslaagd de be kers en medailles op tijd te bestellen. En dat terwijl men vorig jaar al wist op welke dag de attributen nodig zouden zijn. In de ko mende weken denkt men de zaak alsnog voor elkaar te krijgen. Misschien wel han dig om ze ook alvast voor volgend jaar te bestellen, meende men. Overigens was dit "het eerste jaar dat de nieuwbakken voorzit ter van de feestcommissie de heer P. Groot de scepter zwaaide. „Hij weet wat hem te doen staat", aldqs één der verenigingsmen- LEIDEN De viering van 1 mei, de dag van de arbeid, gisteravond in de Stadsgehoorzaal, is door eni ge honderden mensen bezocht. Een zeer groot aantal Leidse afde lingen van linkse politieke par tijen en organisaties nam aan de manifestatie deel. Het werd een gezellig onderonsje van „links" Leiden. Een uur voor de aanvang van de viering werd een lauwe demonstratie gehouden op het Stadhuisplein, waaraan nog geen honderd demonstranten deelna men. Centraal stond de werkloosheid. Al tijdens de demonstratie werd gewezen op de slechte situatie in Leiden door onder meer de sluiting van de Grofsmederij, de Wol spinnerij Ede en de dreigende ondergang van Adler. Gepleit werd voor een zevenu- rige werkdag met behoud van loon en meer vat op bedrijven om ontslagen te voorkomen. De viering in de Stadsgehoorzaal werd ge werd voluit meegezongen. De liederen werden onderbroken voor een toespraak door Ida van Zijl, landelijk secretaris van „Wij Vrouwen Eisen". Zij veroordeelde het aannemen van de abortuswet in de Eerste Kamer, het optreden van de mo biele eenheid tijdens de demonstratie op het Binnenhof en pleitte voor eenheid binnen links „om een tweede kabinet Van Agt te voorkomen". De manifestatie werd gekenmerkt door grote bedrijvenheid in de lange gangen en in de vele zalen van de Stadsgehoorzaal. Enkele tientallen standjes van links Lei den met informatie, programma's en stra tegieën tegen de werkloosheid, de kerne nergie of behoud van de koopkracht. Vooral het huidige kabinet moest het hierbij ontgelden. In één van de zaaltjes werd een indrukwekkende film gedraaid van de ontruiming van de gekraakte pan den in de Piersonstraat in Nijmegen. Even vederop vertelde een Surinaamse vrouw door het declameren van gedichten, dat zij elke dag al is het bij de bakker of zo maar op straat vormen van discrimina tie tegenkomt. De avond werd besloten met optreden van de cabaretgroep „Langs Linkse Wegen" en de popgroep „Druk werk". Voordat de 1 mei-manifestatie in de Stadsgehoorzaal begon, werd een demonstratie gehouden op het Stadhuisplein. Bewoners: Bevrijdingsplein niet veilig LEIDEN De bewoners en winkeliers van het Bevrij dingsplein vinden, dat voor wandelend publiek op het plein een gevaarlijke situa tie is ontstaan. „Er is een on rustbarende toename van ge vaarlijk fietsende en brom- fietsende medeburgers," stelt de wijkvereniging Ak- tief in een brief aan de ge meenteraad. Volgens de klagers is het niet alleen de jeugd, die over het plein dendert Ook volwasse nen maken zich daar schuldig aan. De betrokkenen stellen, dat het probleem al geruime tijd speelt en dat met betrek king tot deze materie al eerder overleg is gevoerd. „Maar de gesprekken hebben nooit ge leid tot een daadwerkelijk vei ligere situatie," aldus Aktief. De wijkvereniging stelt de raad voor om een betere afba kening van de toegangen tot het plein te bestuderen „omdat er op die manier zeker moge lijkheden tot verbeteringen aanwezig zijn". V erkeerscontrole in Roelof- arendsveen ROELOFARENDSVEEN Op de Alkemadelaan in Roe- lofarendsveen is gisteren een verkeersconctrole gehou den door de rijkspolitie. Achtenveertig voertuigen werden tot stilstand ge dwongen en aan een tech nisch onderzoek onderwor pen. De politie constateerde 35 overtredingen. Twee voertuigen verkeerden in een dermate slechte toe stand, dat ze van de weg wer den gehaald om direct naar de sloop te worden gebracht. Ne gentien processen verbaal werden uitgeschreven wegens ernstige mankementen en in acht gevallen werd niet meer dan een waarschuwing uitge deeld. Vijf automobilisten moeten over enkele weken hun voertuig opnieuw ter con trole aanbieden. ALPHEN AAN DEN RIJN Tennisminnend Alphen kan haar hart ophalen. De aanleg v^n het nieuwe complex in Nieuwe Sloot is in volle gang. In totaal komen er 14 open en, 8 overdek te tennisbanen alsmede 2 minioren- en 5 squashbanen. Van de 14 aan te leggen buitenba nen zijn er inmiddels 6 gereed. De totale kosten van het complex bedragen 4,3 miljoen gulden. Het gehele plan zal eind *85 gereed zjjn. Stich ting Alphens Tennispark, die de zaak in beheer heeft, deed de plannen gistermiddag nader uit de doeken. In Alphen bestaat een enorme behoefte aan nieu we banen. Gemiddeld is er in Nederland één ten nisbaan op 2200 inwoners. Alphen haalde dat ge middelde bij lange na niet, hetgeen te merken was aan de enorme wachtlijst, die was ontstaan. Drie jaar geleden werden de eerste plannen voor de aanleg van een tweede tennispark gesmeed. Stich ting Alphens Tennispark, die zich inzet voor voor de promotie daarvan was van mening dat een com binatie van buiten- en binnenbanen de beste oplos sing zou zijn. Later kwam men op het idee ook squash-ruimten te gaan bouwen. Een goed idee blijkt nu, want zowel de poorten van het squashge- bouw van Koppes aan de Kalkovenweg als dat i ik zullen Gouwehoek binnenkort dicht gaan. Inmiddels zijn 6 van de 14 aan te leggen buitenba nen in Nieuwe Sloot gereed. Tot 1 oktober maakt men samen met de honkbalvereniging Alphians gebruik van een noodkantine. Ook met de par keergelegenheid is het momenteel behelpen, maar ook daar komt verandering in. Zodra de Zeger- baan gereed is, zal een gedeelte van de President Kennedylaan aan het verkeer worden onttrokken en daarvan maakt de Stichting dan weer gebruik door een grote parkeerplaats aan te leggen. Het ge hele complex zal vermoedelijk in 1985 klaar zijn. Een en ander hangt onder meer af van de beslis sing van de tennisvereniging Tean. De club heeft haar onderkomen momenteel in het park aan de Prins Bernardlaan, maar zou de wens uit kunnen spreken over te willen gaan naar het nieuwe com plex. Voorlopig kunnen tennissers die op Nieuwe Sloot willen spelen geen lid worden van een vere niging. Men kan echter wel parklid worden. In middels telt de Stichting al zo'n 500 parkleden voor de 6 buitenbanen. Men sluit de mogelijkheid niet uit dat deze parkleden zich willen verenigen tot een tweede tennisclub. Om het nieuwe park te runnen zal de stichting 7 full-time krachten aan trekken. Deze mensen dragen zorg voor de admi nistratie, restaurant, onderhoud en een tennisbou- tique. Voorts zijn er 5 tennisleraren. Door het in huren van deze vaste krachten is het mogelijk het complex dagelijks tussen 8.00 en 24.00 uur open te houden. Nadere informatie omtrent het spelen op Nieuwe Sloot kan worden verkregen op telefoon- 01720-22983. Plein Gortestraat krijgt speeltuig LEIDEN Om de pla taan op het plein tussen de Haver- en Gorter straat wordt voor 25.000 gulden speelobjecten ge plaatst. B en W leggen dit voorstel aan de ge meenteraad voor. Het geld is afkomstig van het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijver heid. Het verbond schonk het bedrag in verband met haar 75-jarig bestaan aan de ge meente en stelde daarbii de voorwaarde, dat er speelobjec ten mee gefinancierd zouden worden. Na overleg met de projectgroep Haver- en Gort- buurt is de lokatie tot stand gekomen. Parkeer terrein Doelengracht opgeheven LEIDEN Het parkeer terrein tje aan de west kant van de Doelen- bracht wordt met ingang van maandag opgehe- te- Het terrein is nodig voor de de voortgang van de bouwwerk zaamheden ter plaatse. Het terrein was van oorsprong al bestemd voor de bouw, maar had tijdelijk een parkeerfunc- tie. KORTWEG ZOETERWOUDE „Zoeter- pop" organiseert vanavond in Ons Huis in Zoeterwoude een rock-and-roll-avond. Mede werking wordt verleend door de groep Mack Tapel. Aan vang half negen. Kaarten zijn r ai son van 6 gulden te ver krijgen aan de zaal. Burgemeester Goekoop wordt rondgeleid langs de geëxposeerde kunstwerken. LEIDEN „Kunstenaars en verzet" is de titel van een kleine tentoonstelling die is ingericht in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis aan de Breestraat. Burgemeester Goekoop verrichtte gistermiddag de ope ning van deze expositie die tot en met 5 mei gratis is te bezichtigen. De burgervader wees op het belang van een tentoonstelling als deze: „Het is een goede zaak dat de afschuwlijkheid van oorlog voort durend onder de aandacht wordt gebracht van de mensen. De gevaren van het fascisme zijn immers nog steeds actueel", aldus de heer Goekoop, daarmee vooral doelend op de peri kelen die Leiden onlangs nog had met de ex treem rechtse Nederlandse Volks Unie en de Centrum Partij. In de Burgerzaal is een aantal originele en re plica-werken bijeengebracht van Nederland se kunstenaars van naam. Van Mari Andries- sen bijvoorbeeld, de maker van waarschijn lijk het bekendste standbeeld in Nederland: de „Dokwerker", zijn enkele kleine beeldjes te zien. Ook van de Arnhemmer L.P.J.Braat, van J.A.Raedecker, bekend van onder meer het monument op de Dam, en van Truus Menger is wat klein werk te zien. Een aantal foto's en kranten uit Leiden in oorlogstijd en enkele overbekende attributen als een gas masker en bonnenboekjes completeren de tentoonstelling. Voor de samenstelling teke nen het Vijf mei-comité en de Wetenschaps winkel, het „doorgeefluik" tussen de Leidse universiteit en de bevolking. NOORDWIJK Er zal binnenkort een gesprek plaatsvinden tussen het be stuur van de bijna 2000 leden tellende oranjevereniging en de hoofden van de verschillende lagere scholen in Noord- wijk over de plaats van de aubade op Koninginnedag 30 april. Op Koningin nedag werd er voor het eerst sinds ja ren weer een aubade voor burgemees ter en wethouders voor het gemeente huis gehouden. De kinderen van de Bronckhorstschool zongen op 30 april met begeleiding van een fanfare burge meester Bonnike toe. Het college van b. en w. stelde de opnieuw ingevoerde zanghulde, getuige de reactie van de burgemeester, bijzonder op prijs. De ingevoerd le 'krijgen. „We hebben alle scholen benaderd over deelname aan de aubade, maar alleen de Bronckhorst school wilde spontaan zijn medewerking verlenen. Ook de Wilhelminaschool hield de viering van Koninginnedag volledig binnen eigen schoolverband", aldus Aad Hoogeveen, secretaris van de oranjevere niging. Een aantal ouders is teleurgesteld over de nogal éénzijdige medewerking van de scholen aan Koninginnedag. Zij vinden dat er vanuit de school- en oudervereni gingen actie dient te worden ondernomen en willen de vaderlandse liederen des noods zelf met de kinderen instuderen. Andere ouders zien echter weer weinig heil in het zingen voor één man, de bur gemeester en hebben de indruk dat de te genwoordige jeugd wat afstandelijker over het koningshuis denkt. Uit het ge sprek tussen hoofden van scholen en het bestuur van de oranjevereniging zal ver moedelijk een definitief besluit over de aubade op Koninginnedag gaan vallen. LEIDEN Naar het aantal stukken te oordelen zit de Ne derlandse toneelschrijfkunst in de lift. Volgende week zijn in Leiden te zien 'Vluchthavens' van Bognar en 'Het syndicaat der teergevoeligen' van Crom- wijk, gisteravond was dat in het LAK 'Zal ik je moeder even geven?' van De Baan door toneelgroep Sater. De drie auteurs nebben één euvel gemeen: ze hebben ze zich te weinig beperkt De Baans stuk steekt echter wel met kop en schouders boven die van de andere twee uit. 'Zal ik je moeder even geven?' speelt zich af in een milieu van doodgelopen dertigers die' hun idealen van de barricaden der zestiger jaren verloren hebben zien gaan in de priet praat van het persoonlijke uit de zeventiger jaren. Hun geza- menlijk project, een rusthuis voor vermoeide generatiege noten op een eiland, lijkt stuk te lopen op financiële proble men en de veranderde per soonlijke omstandigheden van één der geldschieters. De der tigers zitten met zijn allen in een fuik, die prachtig maar iets te nadrukkelijk verbeeld werd door het perspectivisch décor met in de verte een idyl lisch duinlandschap. Het stuk is inzoverre raak dat De Baan een soepele tekst heeft geschreven die zijn per sonages treffend typeert zon der ze al te zeer tot type te ma ken. De Baan heeft goed ge luisterd naar de cliché's van de jaren zeventig ^n de Koot en Bie weergave daarvan. Hij heeft echter te veel van die cliché's in zijn stuk gestopt. waarvan sommige door hun voorspelbaarheid slechts de lachlust konden opwekken. Op zich niet erg, want 'Moeder geven' is per slot van rekening een (ragi-comedie. De struc tuur is evenwel zwak, zodat na de pauze veel spanning verlo ren gaat. Waarom niet meer gedaan met de penibele situa tie van het project? Waarom moet werkman Freek als een werkloze deus ex machina pas van een steiger vallen als net stuk bijna om is? Het spel van de vijf spelers en speelsters was aanstekelijk en adekwaat; men wist doorgaans de personages treffend her kenbaar neer te zetten zonder in karikaturen te vervallen. Kortom: geen gave, wel een boeiende toneelavond. PAUL VAN DER PLANK OPBRENGST VOOR PRINSES BEATRIX FONDS LEIDEN Het Leids Organisatie Koml- tee houdt zaterdag 16 mei een voetbal toernooi ten bate van het Prinses Beatrix Fonds. Het fonds bestaat dit jaar 25 jaar.. Het toernooi vindt plaats op het terrein van de voetbalvereniging Roodenburg in het Sportpark Noord. Het Beatrix Fonds geeft financiële hulp aan gehandicapten. Men hoopt op een opbrengst die ligt tus sen de 50.000 en 100.000 gulden. Als afsluiting van het toernooi wordt een wedstrijd gespeeld tussen een politiek team bestaande uit leden van de Eerste en Twee de Kamer en een team van bekende Neder landers. Dit team bestaat uit prominenten uit de zakenwereld, televisie en pers. Deel nemers zijn onder meer F. Hoogendijk (El sevier), E. Vilé (KNVB), F. Suèr (AVRO's Sportpanorama) en S. Orlandini (KLM). Als coach fungeert Hans Kraay. Scheidsrechter bij deze wedstrijd is Charles Corver en hij wordt geassisteerd door Willem van Hane- gem en Ron Brandsteder. Prinses Julina zal de wedstrijd bijwonen. Aan het „echte" toernooi wordt deelgeno men door voetbalteams van een aantal zie kenhuizen, de landmacht en de marine, de Leidse brandweer en politie, studenten en huisartsen. Er wordt een verloting gehou den met als hoofdprijs een stereotoren. An dere prijzen zijn een trimroeiset, trimfietsen en draagbare radio's. De trekking vindt een week na het toernooi plaats. Een toegangs kaartje kost 2,50 en kinderen betalen 1. Het toernooi begint om half tien en duurt tot half vier. Dan staat parachutespringen en een optreden van K en G op het pro gramma. Ten slotte begint de prominenten- wedstrijd om kwart over vier. De Tros en Veronica maken televisieopnames van de prominentenwedstrijd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3