Planten houden van mensen, maar niet als ze worden opgegeten Gifplanten, een venijnige zaak. —Min of meer giftig N Waarom giftig? Waarom zijn sommige planten eigenlijk giftig? Volgens prof. dr. R. Hegnauer in Leiden, die gespecialiseerd is in de verge lijkende fytochemie (verband tussen plantestoffen en classi ficatie der planten) zouden sommige planten tijdens de evolutie gifstoffen hebben ge vormd om zich te weren tegen dieren die hen opaten. Uitroei ing van de plantesoort zou op die manier worden voorkomen. Sommige dieren wisten zich aan de nieuwe situatie aan te passen, waardoor ze die plan ten wel konden eten. Dit sa men evolueren zorgde er voor dat er een evenwicht werd ge vormd en plant en planteneters naast elkaar kunnen bestaan. Een voorbeeld zijn de cactus sen. In de woestijn zijn ze vaak de enige voedselbron voor de daar levende dieren. Ze zou den dus gauw verdwenen zijn als ze niet goed beschermd waren door de stekels en vaak ook door gif. Door ervaring leren dieren (en mensen) welke planten wel en niet giftig zijn. Deze kennis onthouden ze. Onze huisdieren hebben dat echter ..vergeten". „Bloemisten verkopen lukraak gifplanten". Onder die kop veegde de Consumentenbond onlangs de vloer aan met de voorlichting over giftige kamer planten. Het Bloemenbureau Holland, deel uitma kend van de Vereniging De Nederlandse Bloemiste rij, kreeg te horen dat in de folders vrijwel niets stond over mogelijke giftigheid van planten en de bloemisten en marktkooplieden, die door de bond werden bezocht, gaven op één uitzondering na geen of volstrekt onvoldoende voorlichting over de gevaren die men loopt. Sommige bloemisten wisten van niets of zeiden van niets te weten en anderen kleineerden het gevaar in de trant van: „Ach, er wordt zoveel overdreven" en „Het zal wel loslo pen". In elk geval vond de Consumentenbond de peilin gen onder de bloemisten onthutsend. Het Nationaal Vergiftigingen Informatiecentrum In Bilthoven werd erbij gehaald en de Nederlandse Bloemisterij werd min of meer in staat van beschuldiging gesteld. Dat had gevolgen. In de eerste plaats schrok men zich bij de Nederlandse Bloemisterij lam en in de tweede plaats werd er onmiddellijk iets gedaan aan een betere voorlichting over giftige planten. Tuln- bouwpubliciste Julia Voskuil uit Krimpen aan den IJssel mengde zich op verzoek van de Nederlandse Bloemisterij in de venijnige materie. Zij paste de folders over kamerplanten aan de nieuwe ontwikke ling aan. Alle min of meer giftige planten hebben nu een rood sterretje gekregen. Deze zouden bij In wendig gebruik gevaar kunnen opleveren voor de gezondheid. Is er nu voldoende gedaan? De Consumentenbond vindt het uiteraard een positieve ontwikkeling, maar hikt nog een beetje aan tegen het feit dat de folders door de bloemisten gekocht moeten worden, waar door ze misschien niet op erg grote schaal bekend heid krijgen. De Nederlandse Bloemisterij erkent dat er in het verleden te weinig is gedaan aan goe de voorlichting over giftigheid, maar wil aan de an dere kant geen nodeloze verontrusting veroorza ken. We zouden eens aan vergiftigingswaan kunnen gaan lijden. „Zet een Taxus nooit bij paar den neer, want dexe plant la vaak meteen do delijk", aldus Ju lia Voskuil. Alle min of meer giftige planten hebben nu In de folders een rood sterretje gekre gen... Niet van alle planten is de giftigheid bekend. Ook is vaak niet precies bekend welke delen giftige stoffen bevatten. Hieronder volgt een opsomming van de belangrijkste. Belangrijk vanwege hun bekendheid en geregistreerd ,min of meer" giftig. KAMERPLANTEN: Agave (wortelgedeelte) Allamanda (klimplant, gele bloemen) Anthurium scherzerianum, flamingoplant, (jong blad, bloemkolf) Asparagus (sierasperge) Capsicum frutescens (sierpepertje) Catharathus roseus of Vinca Ceropegia, lantaarnplantje Clerodendron thomsonae (zomerbloeiende klimplant) Clivia miniata Codiaeum (Croton) met kleurige bladeren Cordylinesoorten Cyclamen (vooral de knol) Cytisus racemosus, kamerbrem Dieffenbachia, bladplant (alle delen giftig, voorzichtig met het sap) Dipladenia (klimplant, roze bloemen) Dracaena, drakenboom Euphorbia pulcherrima, kerstster Euphorbia milii, christusdoorn en alle andere Euphorbiaceae of wolfsmelkgewassen (giftig melksap - vele succulente planten) ;.GIoriosa, klimmende lelie, (alle delen, vooral de knollen) fHaworthia, vetplant Hedera, klimop - vele soorten Hippeastrum, amaryllis Hoya bella en Hoya carnosa, wasbloem Monstera, gatenplant Nerium, oleander Phllodendronsoorten Primula obconica, sleutelbloem (andere soorten niet) Rodondendron, kamerazalea Sansevieria, vrouwentongen Sedum, vetplant (sommige) Senecio hybrida, cineraria ÏSolanum pseudocapsicum, oranjeappeltje Stephanotis, bruidsbloem Zantedeschia, aronskelk, (geel en wit bloeiende soort). VASTE PLANTEN Akelei (Aquilegia) Cimicifuga Karmozijnbes (Phytolacca) Kerstroos (Helleborus) Lelietje van Dalen (Convallaria) Lupine (Lupinus) Monnikskap (Aconitum) Muurpeper (Sedum acre) Pachysandra en maagdepalm (Vinca), ook wel tot de heesters gerekend. (Bodembe dekkers). Ridderspoor (Delphinium) Ruit (Thalictrum) Salomonszegel (Polygonatum) ^Voorjaarszonnebloem (Doronicum) :Wolfsmelk (Euphorbia), alle soorten •Zijdeplant (Asclepias) Gegevens grotendeels ontleend aan: Giftige :planten in en om huis. Uitg. AA. Balkema, :Rotterdam - 1976. „Natuurlijk moetje geen box naast een plantenbak zetten" Eerlijk Goed, een beetje opgeblazen mis schien. Maar je kunt Je toch voorstellen dat de Consumen tenbond lichtelijk in paniek raakte toen uit navraag bleek dat veel bloemisten van niets wisten? Julia Voskuil: „Ja hoor. ik begrijp dat je altijd een beetje te hard moet schreeuwen om iets gedaan te krijgen. Ik vind ook dat je eerlijk moet zeggen hoe de zaken er voor staan. De vereniging is al begon nen via artikelen in vakbladen de bloemisten zelf beter voor te lichten. Uit het artikel in de Consu mentengids bleek namelijk dat veel bloemisten het niet wisten of het gewoon ontkenden". Wordt er "In de opleiding veel aandacht aan be steed? Volgens Julia Voskuil staat of valt dat meestal met de leerkracht. Het onderwijs is voornamelijk gericht op verzorging en toepasbaarheid. De kans Is dus groot dat er tot nu toe te weinig aandacht aan is geschonken. Ook aan onderzoek op dit gebied Is eigenlijk niet zoveel gedaan. „Er zijn een paar boe ken over giftige planten", zegt Julia Voskuil, „maar er staat nergens wat je krijgt als Je drie of tien blaadjes eet. Vaak ook krijgt de één wel ergens last van en de ander niet. Precies als met allergieën, die ook vaak door planten kunnen worden veroorzaakt. Vroeger was er bij veel mensen nog wel kennis aanwezig over de eigenschappen van allerlei plan ten, maar dat is de laatste tientallen jaren helemaal verdwenen. Al zie je nu weer een zekere ontwikke ling in de goeie richting. Maar zeker als Je geen tuin hebt, weet je toch meestal van niks. Op de huis houdschool waren kinderen die dachten dat peen tjes In een fabriek werden gemaakt. Hoe staat het met de verhalen over de giftige blaadjes die in de box vallen? Kind eet blad. en wat dan? Julia Voskuil: „In de eerste plaats moet Je kinderen leren dat ze bepaalde dingen niet in de mond stop pen. Ze moeten ook uitkijken met traplopen. Maar natuurlijk moet je geen box naast een plantenbak zetten". De gevolgen? „Moeilijk te zeggen. Dat is Julia Voskuil: „Als je geen tuin hebt, weet je toch meestal van niks. Voor margrieten bijvoorbeeld zijn veel mensen al lergisch. Primula's kunnen een bepaald soort huid uitslag veroorzaken. Dan zijn er nog planten die je kunt gebruiken als geneesmiddel, maar die tegelijk ook vaak licht toxisch (gif bevattend) zijn. Niet voor iedereen een zaak om je vingers bij af te likken. „Als je het echt toepasbaar wilt maken", zegt Julia Voskuil, „dan moet je er erg veel van we ten". Daar komt bij dat er de laatste jaren steeds meer buitenlandse siergewassen op de Nederland se markt zijn gekomen. In eerste instantie wordt al leen maar gekeken of ze moo| zijn en winterhard. Voordat er een onderzoek naar de giftigheid wordt verricht, moet er dan ook heel wat gebeuren. En bovendien kost dat flink wat geld. Aangepast Waar wel altijd veel aan voorlichting en onderzoek is gedaan is bij de plantsoenendiensten. Daar zijn advieslijsten voor beschikbaar. Verder zijn de fol ders voor kamerplanten nu aangepast en zijn er nieuwe folders voor potplanten in de maak waarin voor mogelijke giftigheid wordt gewaarschuwd. Bo vendien komt er nog zo'n folder over snijbloemen. Zou er genoeg zijn gedaan aan voorlichting? Julia Voskuil: „We hebben ons afgevraagd of we de mensen er nu zo'n grote dienst mee zullen bewij zen. We willen niemand bang maken. Ook willen we niet te emotioneel worden, zoals de Consumenten bond. Onze voorlichting moeten we wel zo goed en betrouwbaar mogelijk maken. Proberen het risico zo klein mogelijk te houden". Geen kamerplanten eten dus en gewoon naar de groenteman gaan.Dat lijkt het beste. Planten en bloemen houden weliswaar van mensen, maar niet wanneer ze worden opgegeten. GERRIT WOLTERS KRIMPEN AAN DEN IJSSEL „2e zijn zich in derdaad lam geechrokken", zegt tuinbouwpubli- clate Julia Voskuil, al een jaar of twaalf goed voor vele folders, brochures, lezingen en lessen over planten, bloemen, tuinieren, enzovoort. „Vergeet niet dat er per jaar ik weet niet hoeveel Dieffen- bachia's worden verkocht. Er zijn zelfs kwekers die alleen maar die plant kweken en die trokken na die publikatie in de Consumentengids direct aan de bel bij het Bloemenbureau Holland. Die kwekers zagen hun handel natuurlijk al verdwij nen in de „gifpotten" van de Consumentenbond." Want vooral de Dieffenbachia's (u en ik zeggen meestal gewoon Dief van Bagdad, maar dat slaat waarschijnlijk nergens op) moeten het ontgelden. Het is de bekendste giftige kamerplant. Ziet er zeer fraai uit, maar de bekendheid met de giftig heid van het plantesap zou zich helaas beperken tot de tropische Wouden van Zuid-Amerika, waar de plant vandaan komt. Daar wisten de Indianen stammen van de Boven-Amazone er wel raad mee. In combinatie met curare werd het sap ge bruikt als pijlgif. Het besef van de venijnige mogelijkheden van de Dieffenbachia lijkt echter nog lang niet tot alle Ne derlandse huiskamers te zijn doorgedrongen. Vol gens de Consumentenbond doen zich geregeld ver- giftigingsgevallen voor. De slachtoffers zijn vooral baby's en kleuters, maar ook huisdieren. Het Natio naal Vergiftigingen Informatiecentrum in Bilthoven heeft een paar jaar geleden eens een Inventarisatie gemaakt. Van 1964 tot en met 1977 kwamen er 206 meldingen binnen. Hiervan hadden er 181 be trekking op kinderen, elf op volwassenen en veer tien op huisdieren. „Ja, maar dat waren slechts meldingen", zegt Julia Voskuil, „en geen geconstateerde vergiftigingen". Dat is dus heel iets anders, concludeert men in bloemisterijkringen. Ook zouden bepaalde tuin planten gevaarlijker zijn dan de bekende(?) giftige kamerplanten. Bo vendien, zo wordt beweerd, wie eet er nu kamerplanten? Kortom: de Neder landse Bloemisterij vindt dat de geva ren van giftige ka merplanten sterk worden overtrok ken. Bovendien: verbazing over het feit dat de zaak zo wordt opgeblazen. Maar ook: de Con sumentenbond heeft gelijk dat kopers van planten geïnformeerd die nen te worden over de giftigheid van bepaalde planten. allemaal erg subjectief. Je krijgt meestal maar heel weinig binnen, al is een klein kind natuurlijk gevoe liger voor het sap dan een volwassene. Vooral met bessen moet je voorzichtig zijn, omdat er eetbare zijn. Als ik in mijn eigen tuin rondloop, zie ik ook heel wat giftige planten. Taxusplanten bijvoorbeeld. Zet die alsjeblieft nooit bij paarden neer, want het eten ervan is vaak meteen dodelijk. Drie paarden van een vriendin van mij zijn er laatst aan gestor ven". „Vergeten" Dieren weten blijkbaar dus niet uit zichzelf welke planten giftig zijn of niet? Volgens Julia Voskuil weten de dieren In de natuur dat meestal wel. Onze huisdieren, dus ook het paard, hebben het doorgaans „vergeten". Al zal een koe bijvoorbeeld niet de (giftige) boterbloem verorberen. „Maar ik kan me wel voorstellen dat een kat aan een oleander gaat zitten kauwen. Ik zou In elk geval huis- of dierenarts waarschuwen als Je denkt dat je kind of dier iets van een plant heeft gegeten. Vooral omdat je vaak niet weet hoe veel er opgegeten is". De mensen hebben volgens Julia Voskuil meestal geen flauw benul van de soms kwalijke eigenschap pen van planten. Eigenlijk ook geen wonder, want het is een ingewikkeld wereldje daar laag bij de grond. De tomaat bijvoorbeeld. Alles aan die plant is verschrikkelijk giftig behalve die sappige vrucht. En neem nou onze aardappel: alles is giftig behalve de knol. In bepaalde families zit een groot aantal giftige planten. Bijvoorbeeld de nachtschade, waar toe ook de aardappel behoort. In het algemeen zijn ze behoorlijk giftig, maar toch ook weer niet alle maal. „En dat maakt het nou zo moeilijk", zegt Ju lia Voskuil, „om het publiek een beetje simpel en doeltreffend voor te lichten". Sommige planten kun je eten. Van andere planten is alleen het blad giftig, van weer andere alleen de stengel. Er zijn planten die hooikoorts veroorzaken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23