Wij zijn 10 procent goedkoper dan garages IN EN OM DE KAS binnen de per ken Exotisch Aanvoer van groenten groeit minder snel Tomatenprijs deze week weer wat hoger Steeds meer potplanten wor den geëxporteerd Duidelijk is gebleken dat zich in de potplantenafzet strukturele veranderingen voordoen. Tot voor kort was de potplantenaf zet zeer sterk op de Nederlandse markt gericht. De laatste ja ren evenwel worden er steeds meer uitgevoerd. Bovendien ontwikkelen zich naast de van oudsher bekende handelskwe kers, nieuw typen exporteurs in potplanten. Een werkgroep heeft zich in eerste instantie gericht op de afzetmogelijkheden op Franse en Engelse markt, nadat de Nederlandse positie in Europa op het gebied van de potplanten was geraamd. Aangezien bij potplanten de waarde- volumeverhouding veel ongunstiger is dan bij snijbloemen, is de distributie één van de knelpunten bij de potplantenafzet. Dit wordt geconstateerd in het jaaroverzicht van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN). De produktie en afzet van potplanten ont wikkelt zich de laatste jaren buitengewoon snel. De voortdurend sterke produktie-uitbreiding en de betere ren tabiliteit ten opzichte van de snijbloementeelt wijzen erop dat deze ontwikkeling zich nog zal voortzetten. Op basis hiervan zijn afzetprognoses voor de potplanten ontwikkeld die voor het Marketing Team aanleiding zijn geweest om een Werk groep voor potplantenafzet te vormen. Deze moet de gehele internationale afzet- en distributieproblematiek van de pot planten bestuderen. Deze Werkgroep wordt gevormd door functionarissen van het Bedrijfschap voor de Groothandel in bloemkwekersprodukten, de CCWS en de VBN. Hoewel het regelmatige marktonderzoek wordt uitgevoerd door de afde ling van de PVS, worden incidenteel onderzoeken gedaan door de VBN. Het proefproject In de V.S. heeft ook het afgelopen jaar zeer veel aandacht van genoemd team geëist. Door middel van dit proefproject in Detroit wordt getracht de supermarkten in het midden-westen van de Verenigde Staten continuprte voorzien van een redelijk geprijsde bos bloemen. Hierdoor kan een doorbraak in de consumentengewoonten van de Amerikaanse consument bereikt worden. De organisatie Sierafor in de U.S.A. heeft over 1980 weliswaar een aanzienlijke omzetstijging bereikt, maar dit leidde niet tot een fors dekkende exploitatie. Het Amerika-project is een dui- ren. Op korte termijn kunnen op deze markt geen spectaculai re exportontwikkelingen worden verwacht, aldus de informa tie. Ontwikkeling van de doelmarkten in Frankrijk, Engeland, Zwe den en Noorwegen verloopt voorspoedig. Behalve een verbe tering van de Nederlandse positie op de Franse markt, heeft de voortdurende stijging van het verbruik daar marktvergro- tend gewerkt. Het Is opvallend hoe de laatste twee jaar het verbruik van bloemen en planten in eigen land sterk begint toe te nemen. De groei van de Franse impulsmarkt is een hoopvolle ontwikkeling in de komende jaren. In Engeland lijkt het verbruik zich minder snel te ontwikkelen dan de Neder landse exportgroei naar dat land doet veronderstellen. Dat doet zich niet alleen voor in de bloemensector, maar ook in die van groente en fruit. Omdat op korte termijn in Engeland geen grote doorbraak in de afzetmethode van bloemen en planten is te verwachten, zal het verbruik daar op een laag peil blijven, waardoor van marktbegroting geen sprake zal zijn, aldus het rapport. LAND EN TUINBOUW/HOBBYleidsecourant VACO-BEDRIJVEN: ok waarin de tand des tijds grote gaten Waar laat u die herstelwerkzaamhe- reparaties. „Kleine onderhoudsklus- eigen dak willen hebben, natuurlijk. Is uw auto zo langzamerhand ook een oude, roestig rammelende brik geworden? Dat moet haast wel. want de harde cijfers hebben uitgewezen, dat u ondanks de hoopvolle verwachtin gen - ook dit jaar afziet van een nieuw mobiel. Doorrijden dus met het vehikel waarin de tand des tijds grote gaten heeft geknaagd. Een paar nieuwe banden, een tweede uitlaatje, nieu we schokdempers, de oude accu vervangen voordat het zuur de mo-. torkap aantast en vooruit met de geit. Sneu voor uw garage, maar, zo moet u maar denken, de autorijder zit net zo krap als de garagehouder. Waar laat u die herstelwerkzaamhe den eigenlijk verrichten? Bij uw dea ler? „Dom, oliedom", roepen de specia listische bedrijven, garagehouders, niet verenigd binnen de alom beken de BOVAG, maar binnen diens „te genhanger" VACO. Zij houden zich niet bezig met verkoop, maar met reparaties. „Kleine onderhoudsklus- jes kan de garage, maar 1 grotere werk kan de automobilist veel beter bij ons terecht." Zie de auto als een „menselijke" patiënt: de kneuterige kwaaltjes zijn voor de huisarts, opereren doet de specia list. De VACO-leden voeren al „eeu wenlang" strijd met de dealers, die alles, dus ook de reparatie, onder eigen dak willen hebben, natuurlijk. De specialisten gaan prat op hun kennis en hun geavanceerde appa ratuur en daar is nog wat bijgeko men: „We zijn tien procent goedko per dan de garages". En dat is nu precies waar we nog op wachten, een specialist die goedkoper is dan een huisarts. Voeghulp- stukjes Na de voegkruisjes voor te- gelzetten, plavuizen leggen enz. krijgt de amateur-metse laar van Themans BV in Zuth- pen hulp via speciale voeg- hulpstukjes onder het motto „Het melkmeisje". Door mid del van deze hulpstukjes wordt een voeg van exact de zelfde maat verkregen, onaf hankelijk van de viscositeit van de specie. De stukjes worden aan de voorzijde van de muur gebruikt en kunnen na drie tot zes uur verwijderd worden. Daarna zijn ze op nieuw gereed voor gebruik. Een zak van ongeveeer 130 hulpstukjes, goed voor ca twee vierkante meter kost 19,95 inclusief. Ventilator Het aanbrengen van een cen traal ventilatiesysteem via een pijp dakventilator is niet een eenvoudige DHZ-klus. Primair is dit echter ook niet een karwei voor niet-vaklui, maar ja, waar wordt tegen woordig de grens getrokken? De bedoelde ventilatiesyste men worden al geruime tijd op grote schaal toegepast in de woningbouw, maar er zijn evenwel woningen - zowel nieuwbouw als bij renovatie - waar onderdaks te weinig ruimte is voor het aanbren gen van een standaard afzui- gunit. Omdat voor het uitbla zen van de ventilatielucht al dikwijls een dakdoorvoer moest worden geplaatst, heeft ITHO een ventilator in de handel gebracht die in de dakdoorvoerpijp geplaatst kan worden. Dit is ruimtebe- sparend. De ventilator - met twee snelheden - is motor loos en is voorzien van een geluiddemper. Het gaat hier dus om perfekte afzuiging van keuken, badkamer en an dere vertrekken voor lucht verversing. De kosten van de apparatuur bedragen bij 386,-- exclusief dakpan dakplaat (plat dak). Ook de prijs hiervan is aanzienlijk. In steeds meer supermarkten, groentezaken en op markten zien we de laatste Jaren de meest vreemdsoortige groente soorten in voorraad liggen. De kroon spant natuurlijk de grote groentemarkt in de Am sterdamse Albert Cuyp. Daar zijn dagelijks exotische waren te koop met de al even exotische namen als Agoemawiri, Soekwa, Oker. Amsoi, Boulangsje, Paksoi, Kouseband, Da- goeblad, Bitawiti, Lobak en Tsoisam. Wie denkt dat al die waren elke dag vanuit verre landen wor den ingevoerd heeft het mis. Een groot deel ervan groeit ge woon als onze „eigen" groente in onze eigen grond in kas of buiten. Amsoi bijvoorbeeld dat ook wel Saw! of Bladmosterd wordt genoemd is een bladgroente met scherpe smaak die net als Chinese kool In de zomer buiten en in de winter in kassen wordt gekweekt. Ook Paksoi (een losbladig Chinese kool) en Tsoisam (een bij de Chinezen geliefde steelkoolsoort) worden in ons land ge produceerd. Dit geldt ten dele ook voor bladgroenten als Kla roen, Kankong, en Tajerblad; hiervan bestaat echter ook im port vanuit Suriname. Het is vooral aan de in ons land verblijvende buitenlanders, Surlnamers, Antillianen en Indische Nederlanders te danken dat hier zo veel exotische groenten verkrijgbaar zijn. Ook be paalde restaurants die deze groenten op de kaart zetten heb ben een steentje bijgedragen. De markt voor deze groente soorten is tamelijk klein. De telers verkopen niet via de veiling maar rechtstreeks aan marktkooplui en winkeliers, of ze spe len zelf ook voor groenteman. Geregeld worden nieuwe teel ten opgezet. Zaden vanuit de hele wereld worden in Nederlandse bodem gestopt om te kijken wat wij er in ons klimaat mee kunnen doen. Het ziet er naar uit dat een aantal exotische produkten in de komende jaren gemeengoed gaat worden in ons land en op de rest van de West-Europese markt. Nederlandse tuinbouw- deskundigen hebben zo'n beetje heel zuid-oost-Azië door kruist op zoek naar groentesoorten die in ons deel van de wereld nog bijna onbekend zijn maar die hier best eens in de smaak zouden kunnen vallen. En die (en dat is belangrijk) ook hier gekweekt zouden kun nen worden. Behalve veel ervaringen en ideeën namen de marktverken- ners zaden van honderden groentesoorten uit het verre Oos ten mee naar huis. Op de verschillende tuinbouwproefstations is men al druk bezig met die zaden. Een stuk of dertig ooster se groenten hebben kans van slagen bij de Nederlandse tuin ders, zo ligt de schatting op dit moment. Die telers bedienen met hun allen 250 miljoen Westeuropese klanten. De beste mogelijkheden lijken te bestaan voor Spaanse peper, de rode en gele Cherry-tomaat, de kleine watermeloen, Paksoi, Ra- menas. Peul, Kouseband, Japanse bladui, rode bladsla en Palak. Wie denkt dat ramenas en peulen niets nieuws zijn vergist zich al weer; het gaat om nieuwe en hier onbekende variëteiten. In tuinbouwxringen ziet men voiaoende kansen voor nieuwe produkten; de Westeuropese consument vraagt steeds vaker naar betere kwaliteit en een grote assortiment. En de Neder landse tuinoers staan erom bekend dat ze er steeds als de kippen bij zijn om aan die verlangens te voldoen. Voor de amateur-tuinier betekent deze ontwikkeling dat ook voor hem de keuzemogelijkheid voor de groentetuin wordt vergroot. Wie exotische groenten wil verbouwen kan binnen kort over een rijke variëteit exotische zaden beschikken. Komkommerkeur in de veiling Bleiswijk De aanvoer van groenten groeit minder snel dan andere jaren. Dit wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het slechte weer. In de afgelopen week waren de verrassingen weer niet van de lucht. De temperatuur bleef lager dan normaal en het was vrij somber en regenachtig weer. Ook op Koninginnedag liet de zon het afweten en een groot deel van het land werd geplaagd i door langdurige regenval. Er is een gezegde dat luidt; het weer is de koopman, dit leek in de afgelopen week wel het geval, want voor veel groentegewassen liep de prijs op. De aanvoer van paprika's groeide de afgelopen week wel, maar toch bleef het aanbod achter bij dat van vorig seizoen in dezelfde verslagweek. Door het groter wordende aanbod daal den de prijzen voor alle sorteringen. De prijs bleef echter gun stig afsteken bij die van vorig seizoen. Voor de groene sorte ringen lag de gemiddelde prijs op 4.62 per kilo, hiermee lag de gemiddelde prijs ongeveer 1.50 hoger dan vorig seizoen. De rode sorteringen daalden naar verhouding vrij sterk in prijs, er moest drie gulden per kilo ingeleverd worden. De ge middelde prijs kwam op 7.- per kilo te liggen. Aan de hand van de exportgegevens ziet het er naar uit, dat de markt voor Hollandse paprika's in een gunstige situatie verkeert. Dit komt door de aanmerkelijk kleinere export van Italië. Deze export was in de laatste week van april bijna 700 ton kleiner dan vo rig seizoen. Hierdoor ontstaat er weer meer ruimte voor de Hollandse paprika's op de Westdultse markt. Spanje is als grootste concurrent overgebleven. De aanvoer van paprika's blijft groeien, het tempo waarin dit plaatsvindt hangt in be langrijke mate van het weer af. Voor de komende week zal er op lagere prijzen gerekend moeten worden. De prijzen zullen waarschijnlijk op een hoger niveau blijven dan vorig seizoen. De totale export van komkommers blijft op het ogenblik ach ter bij die van vorig seizoen. Vooral de export naar West- Dultsland ondervindt nogal wat moeilijkheden door een grote re concurrentie. De Grieken blijven hardnekkig op de West dultse markt aanwezig, dit blijkt ondermeer uit de nog steeds omvangrijke export in de derde week van april. Griekenland exporteerde toen 638 ton tegen vorig seizoen 146 ton. Daar naast is er een grotere concurrentie van Roemenië en Bulga rije, beide landen exporteerden samen 380 ton meer dan vorig seizoen. Een gelukkige compenserende ontwikkeling Is echter de groeiende export naar Engeland. In de periode van 13 t/m 18 april konden er naar dit land zo'n 500 ton komkommers meer afgezet worden dan vorig seizoen. De aanvoer van kom kommers lijkt de komende week niet veel verandering te on dergaan, dit valt al enigszins af te leiden uit de prijsvorming van de afgelopen week. De prijzen liepen voor alle sorteringen op. Zo varieerde de prijs voor de sortering van 41 t/m 76 van 60 cent tot 88 cent per stuk. Voor de komende week wordt er op gelijkblijvende of hogere prijzen gerekend. ZATERDAG 2 MEI 1981 Die Spoorwegen toch De NS gaat zich meer op de klant richten. Nu niet lachen, want het Is goed bedoeld. Een breedvoerig, „door externe deskundigen" uitge voerd onderzoek heeft tenslotte aan het licht gebracht, dat de verhou ding tussen de NS-lokettlste en de reizigers niet in de haak Is. Hee, wat een bovenmatig verrassende uitkomst. Was u dat nou wel eens opge vallen? Enfin, In elk geval laat NS het er niet bij zitten. Men gaat alles In het werk stellen om de banden tussen voor en achter het loket stevig aan te halen. Een aparte opleiding staat de NS-kaartverkopers daar voor te wachten. Ze moeten er een moeilijk studieboek voor lezen: „In tieme relaties met uw reiziger", van de Boeketreeks. Niet teveel souvenirs kopen De EEG wordt steeds groter én dus kun nen we voor steeds meer. geld aan souve nirs mee terugnemen van vakantie. Of, be ter gezegd, we kunnen uit stéeds meer landen voor een aardig bedrag in Neder land importeren. Cadeaus, souvenirs en ander vakantiespul mogen dit jaar voor maximaal 500 gulden belastingvrij worden geïmporteerd, als u ze in een van de elf (alweer) EEG-landen heeft gekocht. Gaat u buiten de EEG dan mag u maar voor 110 gulden voor „niks" meenemen. (Dat be drag geldt trouwens ook binnen de EEG als u in belastingvrije shops koopt). Teveel meenemen heet smokkelen en wordt dus beboet. In dit geval betaalt u als u het grensbedrag overschrijdt niet al leen belasting over het „teveel" maar over de hele prijs van de smokkelwaar. Zelfklevend schuurmateriaal voor boortol en vlakschuurmachine 3M, een Nederlandse dochter van een Amerikaanse verkoop maatschappij, die zich speciaal toelegt op tape, schuurmateria- len en kleefstoffen, heeft een nieuwe serie zelfklevend schuur materiaal voor boortol en vlakschuurmachine geïntroduceerd. Het „Scotch Plak-Op" systeem komt uit de professionele hoek (carrosserie- en schildersbedrijf) en wordt samen met een spe ciale steunschijf in grof, middel en fijn geleverd voor 12,50 (startpakket) aanvullende pakketjes kosten 5,25. De schijven kunnen snel gewisseld worden en zitten bovendien strak, zodat kreuken of barsten uitgesloten is. De schijf kan geheel worden opgebruikt, omdat de „traditionele" schroef ontbreekt. Bij gebruik moet men er wel rekening fnee houden dat het maximale toerental van de steunschijf 2500 per minuut be draagt: de boormachine dient dus uitgerust te zijn met twee snelheden of toerenregelaar. Voor de schuurmachine zijn er zelfklevende stroken, maar die moeten ook geplakt worden op een speciale zool. De „plak- zool" bestaat uit vinyl: hij wordt over de schuurvoet van de ma chine geplakt en onder de klemmen vastgezet. De aparte vellen kunnen gemakkelijk aangebracht worden (de klemmen voor het vastzetten van de stroken ontbreken), terwijl ook hier het maxi male rendement bereikt kan worden, omdat het schuurmate riaal niet los kan gaan zitten. De stroken worden geleverd in pakjes van 3 stroken: grof, middel en fijn. Kosten startpakket: 6,80. Aanvullend pakket 4,95. Vanaf april ook verkrijgbaar voor de grote schuurmachines. Deel uw hapje Ook de horeca heeft lang ge dacht over een methode om de beknibbelende consument van dienst te kunnen blijven. In Ame rika heeft men het „ei van Co lumbus" uitgevonden: samen van één bordje eten. Tot nu toe ging het zo: een man, een vrouw, twee borden. De man schrokt zijn prakje naar binnen en loert daarna begering naar het bord waarvan zijn ega be dachtzaam smikkelt. Besmuikt, de liefde van de man gaat door de maag, schuift zij hem ten slotte een paar stukjes vlees toe. De man is nu eenmaal meer beest dan de vrouw. In Amerika en binnenkort ook bij ons wordt het voor de man een stuk simpeler met de trage eet gewoontes van zijn vrouw te le ven. „Ober, mag ik één voorafje, één gebakken scholletje en twee borden, alstublieft". Van nu af aan is dat officieel toegestaan. Samen een maaltijd delen in een restaurant is geen teken meer van stille armoe, maar van „in" zijn. Eerlijk zullen we alles delen. En als u nog honger „over" heeft bestelt u met z'n tweetjes ge woon een tweede portie. Het sorteren van tometen In de loop van de afgelopen week trok de tomatenprijs weer wat aan. Voor. een kilo A-l-export werd er 3.56 betaald. De aanvoer van tomaten groeit minder snel dan vorig seizoen, het weer is een van de belangrijkste oorzaken. De export van Ca- narische tomaten naar West-Duitsland stelt niet veel meer voor, maar daartegenover staat een behoorlijke export van Marokko, zeker als er een vergelijking wordt gemaakt met vo rig seizoen. De export van Hollandse tomaten naar België en Frankrijk is groeiende, daar staat weer tegenover dat er min der tomaten naar de Scandinavische landen geëxporteerd werden. Over de hele linie gezien, verschilt de concurrentie op het ogenblik niet zoveel ten opzichte van vorig seizoen. Door een groter wordend aanbod zal de prijsdruk groter worden. De prijzen lijken voor de komende week op een hoger niveau te liggen dan vorig seizoen in dezelfde verslagweek, want toen werd er voor een kilo A-l-export gemiddeld 2.32 betaald. Op de vlees-tomatenmarkt lag de situatie iets gunstiger, want voor een kilo BBB werd er 4.28 betaald tegen vorig seizoen 3.14 bij een kleiner aanbod. Door het stagneren van de aanvoer van natuursplnazle, het geen de komende week ook zeker door zal werken vanwege het koude en natte weer, liepen de prijzen op. Aan het eind van de afgelopen week werd er gemiddeld 2.70 per kilo be taald. Spinazie lijkt de komende week ook nog goed betaald te worden. De aanvoer van prei bleef vrij stabiel, de prijs voor dit gewas liep op naar 98 cent per kilo. Voor de komende week lijkt er zowel in dé aanvoer als In de prijs weinig te ver anderen voor dit gewas. De aanvoer van aubergines blijft nog steeds achter bij die van vorig seizoen, er is wel sprake van een groeiend aanbod. De gemiddelde prijs voor dit gewas liep op en kwam op 3.80 per kilo te liggen. Bij bloemkool oefen de het weer een duidelijk remmende invloed uit op de aan voer, de gemiddelde prijzen liepen'op. Voor de sortering „zes sen" werd er 3.65 per stuk getaald. Zodra het weer in gun stige zin verandert kunnen deprijzen voor dit gewas vrij fors dalen. De markt voor radijs leefde op door kleinere aanvoe ren, de gemiddelde prijs kwam uit op 79 cent per bosje. Voor de komende, week lijkt er voor dit gewas niet veel te verande ren. De andijvleprljs wist zich In de afgelopen week goed te handhaven, er werd gemiddeld 1.50 per kilo betaald. Ook voor dit gewas lijkt er de komende week niet veel te verande ren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22