John Jansen voelt zich misbruikt Peer Maas een unieke wiel er am a teurn ,IK HEB ME NOOIT ECHT ALS SPELER VAN FC DEN HAAG BESCHOUWD" Voetballer staat op straat door samenloop van omstandigheden BRABANDER WINT RECORDAANTAL KLASSIEKERS g Voorzi terst v Knam gese dit eer I de hee ygen a] li/nonde liter de ^Rnet di „maar hocke; SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 MEI 1981 PAGINA IC John Jansen voor hel SU dion waar hl) anderha, jaar verdienstelijk speeldi maar waar hij nu overbo dig is geworden. Foto: Ml tan Kovalinka. DEN HAAG - In de malaise die het huidige betaalde voetbal kenmerkt wordt niet helemaal ten onrechte - doorgaans in eerste instantie gekeken naar de eco nomische kant van de zaak. De bijna allerwegen toegepaste bezuinigingsopera ties om de uit de pan gerezen tekorten te dekken of tenminste niet verder te laten oplopen ondervinden bij de partij die daar het meest door wordt getrof fen - de werknemers - in principe wel begrip maar de mate waarin kent gren zen. Die veelal naar het oordeel van de met inleveren geconfronteerde voetbal lers ver worden overschreden. Uiteraard vindt niemand, in welke maatschap pelijke geledingen (en daar hoort hoe je het ook wendt of keert de voetbalwe reld bij) dan ook, het plezierig als hij er in inkomsten op achteruit gaat Je baseert hoe dan ook je levenspatroon grotendeels op je salaris. Dat in de glo rietijd van het vaderlandse voetbal de honorering van de spelers op vele fron ten buiten proporties opliep is daarbij slechts een facet, waar de voetballers zich vanuit hun oogpunt wellicht zelfs terecht niet al te veel aan gelegen (heb ben) laten liggen. Zij pikten in die florissante periode de graantjes zo veel mo gelijk mee. Dat zij daarmee tevens bijdroegen aan de financiële teloorgang van de bedrijfstak, die ook door andere oorzaken - waarvan de teruglopende pu blieke belangstelling wel de belangrijkste is - werd aangetast, is niet hün in eerste instantie kwalijk te nemen. Zij profiteerden terecht van de wildgroei, waarvan clubbesturen zich te laat de ontwikkeling en uiteindelijke om vang realiseerden. Nu het op een enkele uitzondering na (AZ '67) bij elke club uiterst noodzakelijk is forse bezuinigin gen toe te passen moet er geforceerd naar oplossin gen worden gezocht. Die niet zelden gepaard gaan met een in eerste instantie aan de bestuurstafel niet vermoede menselijke problematiek. Zonder nu direct dramatisch te doen over de hele snoeio- peratie mag in de gevallen waarin een voetballer met een zeer forse ingreep moet worden gecon fronteerd op zijn minst enige mate van zorgvuldig heid worden verwacht. Die bijvoorbeeld zou heb ben kunnen voorkómen dat er een rellerige sfeer ontstaat als bij FC Den Haag is gebeurd met Aad Mansveld. Of zoals bij dezelfde club met een wat minder tot de verbeelding sprekende figuur als John Jansen. Die uit de krant moest vernemen dat hem zelfs heleméal geen contract meer zou worden aangeboden. Reden voor hem om de bepaald niet misse uitspraak „Ik voel me misbruikt" te doen. Ene op andere dag Ruim een jaar geleden, in maart 1980 om precies te zijn, hoorde John Jansen dat hij van de ene op de andere dag het veld van zijn toenmalige club FC Vlaardingen moest verruilen voor het Zuiderpark. De transactie kon door de op dat moment bij FC Den Haag werkzame trainer Piet de Visser, die kampte met talrijke blessures in zijn spelersgroep, zo snel worden rond gemaakt, omdat een samen werkingsovereenkomst tussen beide clubs bestaat. John Jansen, voor wie FC Den Haag zijn kennis making met eredivisievoetbal betekende, bewees ook op het hoogste niveau een waardevolle schakel te zijn, die vanaf zijn komst het restant van het sei zoen in de basis afmaakte. Weliswaar raakte hij na het aantrekken van Hans Kraay als trainer van FC Den Haag enigszins in een vergeetboek, maar Kraay's vertrek betekende weer ruim baan voor de in Rotterdam wonende Jansen. Die op dit mo ment weer basisspeler van de huidige trainer Mar tin van Vianen is en daarmee aantoont dat hij waardevoller is dan bijvoorbeeld de twee aanko pen van Kraay van vorig jaar, Pen en Bouma. Die evenwel het grote voordeel genieten dat hun vóór dit seizoen afgesloten overeenkomst nog een jaar doorloopt. Je kunt dus zeggen dat het wegstrepen van Jansens naam op de spelerslijst voor het vol gend seizoen een gevolg is van een samenloop van omstandigheden. Enerzijds de noodzakelijke bezui nigingen van de club, ook uitmondend in een in krimping van de spelersgroep, en anderzijds het feit dat er geen keuze mogelijk is omdat een aantal contracten doorloopt. Niet onberoerd Alle factoren toch redelijk zorgvuldig meewegend kan John Jansen niet tot een andere conclusie ko men dan dat hij zich misbruikt voelt. Waarbij de manier waarop hij van FC Den Haags beslissing om niet met hem door te gaan op de hoogte kwam (hij las het zoals gezegd in de krant) hem toch ook niet onberoerd heeft gelaten. „Toen ze me nodig hadden stond ik direct ter be schikking. Natuurlijk ook, omdat ik graag eredivi sie wilde spelen, maar toch. Het betekende een omschakeling voor me. Zoals vaker trainen, het geen privé en zakelijk (John Jansen werkt met drie broers in een afhaal- en cateringcentrum voor Oosterse gerechten in Den Haag) aanpassingen noodzakelijk maakte. Maar dat had ik er graag voor over en bovendien spéélde ik steeds. Daarom betekende het al een teleurstelling dat er aan het begin van dit seizoen al problemen ontstonden.. Ik was uitgeleend door Vlaardingen, maar drie we ken voor het seizoen weer begon wist ik nog hele maal niet waar ik aan toe was. Kennelijk zag Kraay het niet in me zitten. Die hoefde mij er niet bij te hebben. Maar Kraay, die later op een bepaald moment met Wetzel als linksachter begon te expe rimenteren, had zich helemaal niet georiënteerd over de spelersgroep. Hij wist niet eens dat ik bij voorbeeld linksback kon spelen. Het was typerend dat ik nota bene van FC Vlaardingen moest horen dat ik toch dit seizoen bij Den Haag zou blijven spelen". Nog minder glans Betekende dus het begin van dit voetbaljaar al een weinig bevredigende gang van zaken voor de in middels 28-jarige John Jansen, zijn naderende af scheid kent zo mogelijk nóg minder glans. „In de loop van de dag waarop ik 's avonds met bestuurs leden van FC Den Haag zou moeten gaan praten werd ik door mijn vrouw opgebeld. Zij had toen al in de krant gelezen dat ik geen nieuw contract zou krijgen aangeboden". „Ik heb dat in dat gesprek met de heren Van Hal en Weber niet laten merken. Dat zou toch niets hebben geholpen. Ik ben bovendien niet zo'n jon gen die heisa schopt. Ik bewijs me liever op het veld. Maar ik vind dat het bestuur in dit geval te weinig heeft gedacht aan het belang van de speler in kwestie. Bovendien speelde in mijn geval ook nog FC Vlaardingen, de club die mij tenslotte toch ook dit seizoen weer had uitgeleend, mee. Het is mij te laat meegedeeld. Nu is de tijd dat ik nog el ders onderdak kan komen of Vlaardingen, dat overigens officieel aan het eind van dit seizoen de finitief wordt opgedoekt, mij zou hebben kunnen verkopen wel erg kort geworden. Daar heeft FC Den Haag kennelijk niet bij stil gestaan. En dat'is toch wel kwalijk". De laatste ontwikkelingen rond zijn persoon heb ben John Jansen bepaald niet onbewogen gelaten. Zonder nu direct zijn teleurstelling tot grote pro porties op te blazen zegt de altijd met veel inzet en opofferingsgezindheid spelende Rotterdammer: „Ik had toch wel op een contractje gerekend. Maar ik ben kennelijk óver. Ik was tenslotte geleend, het geen overigens in de bejegening door de andere spelers nooit iets heeft uitgemaakt. Ik ben toen ik kwam goed opgevangen en vanaf dat moment heb ik goede contacten gehad met medespelers. Als ik nu wel eens met anderen praat over het feit dat ik geen contract meer heb aangeboden gekregen vindt iedereen het belachelijk. Maar ik zie zelf ook dat het te maken heeft met bepaalde beslissingen die in het verleden zijn genomen. En die zijn niet- meer terug te draaien. Maar ik ben er wel de dupe van geworden". Pas te elfder ure Bij alle vervelende gebeurtenissen van pas te elfder ure zekerheid over aanblijven, slechte prestaties van de hele ploeg en persoonlijke teleur stellingen heeft John Jansen, die ooit in de belang stelling stond van clubs als AZ '67, Willem II en PEC Zwolle voor hij in 1974 van FC Vlaardingen voor '*vee jaar naar Heerenveen verhuisde, dit sei zoen toch tenminste één keer veel pret gehad. „Het ging na die reeks van vier gewonnen wed strijden voor de winterstop weer erg slecht met Den Haag. Toen kwam ik voor de uitwedstrijd te gen NEC terug in de basis en dat werd meteen de eerste zege buiten de deur in zeer lange tijd. Toen heb ik toch wel even in mijn vuistje gelachen; zon der dat ik nu direct beweer dat dat helemaal aan mij heeft gelegen". Voor het overige heeft John Jansen, die in. de tot dusver gespeelde 27 competitieduels vijftien keer in de basis stond en ruim een handvol keren is in gevallen, dit seizoen zoals hij gewoon is te doen hard gewerkt. In welke hoedanigheid hij zich heeft ontpopt als een zeer nuttige kracht, die bij voorbeeld vorige week zaterdag tegen Feyenoord nog Richard Budding uit de wedstrijd speelde. Waarmee hij opnieuw bewees dat het andere facto ren dan zijn eigen functioneren waren die het be stuur van FC Den Haag ertoe deden besluiten hem van de salarislijst af te voeren. Waannee overigens wel de vraag rijst wat er nu met ae voetbalcarrière van John Jansen moet ge beuren. Hoewel hij daar niet erg optimistisch over is heeft de oud-Vlaardinger nog wel enige hoop el ders onderdak te komen. Hoewel hij dan een club zoekt die niet verder dan twee uur rijden is ver wijderd van zijn werk in De Toko in Den Haag. „Ik heb al zo links en rechts een. paar trainers be naderd", vertelt Jansen. „Er zijn wel wat mogelijk heden. Desnoods wil ik in Belgie voetballen. Maar ik wil wel een redelijk contract hebben. Met eeij^hadi verlaging heb ik geen moeite, maar dan moeten e%aj i, wel wat secundaire dingen tegenover staan. Zoiet^incic als de situatie bij Excelsior; de sfeer van Woudes-j{et E tein spreekt me wel aan. Bovendien zit daar Hans0p J6 Dorjee als trainer, die ik goed ken en die vorig jaai Noord alle medewerking verleende om me naar Dec breder Haag te laten gaan. Ook met Theo Laseroms, eet i andere trainer onder wie ik heb gewerkt heb iïaizegg contacten. Maar concreet is het allemaal nog niet"51tuati Het heeft er alle schijn van dat John Jansen, eeiyreigt nuttige voetballer die nooit een uitblinker is gettoemc worden en het ook nimmer zal zijn, op een beslis»—, send moment in zijn voetballoopbaan is aangelandL. Op 16-jarige leeftijd werd hij betaald voetballeijjas twaalf jaar later zou het wel eens afgelopen kun' nen zijn. „Het zou geen ramp zijn", oordeelt hij^Qf daarover zelf. „Ik heb weliswaar het gevoel dat ilT nog geruime tijd mee zou kunnen en ik heb daalZMII ook veel voor over, en mijn familie die me in d<Keder zaak ontziet ook, maar als er niets meer komt? noiMch i ja, dan is het jammer. Mijn wereld stort er hiepe® b« term® conclusie komt. „Eén dinjjtwaali is trouwens zeker: ik heb me nooit écht speler va'tfstakk' FC Den Haag gevoeld; ik was tenslotte maar leend". Waarna John Jansen zich naar de traininj spoedt. Want aan inzet zal het hem ook onder dezi wat minder plezierige omstandigheden nie breken. „Nog bedankt voor de belangstelling"jKet pi roept hij, al half buiten de deur staande. Ook zó'nierlan. opmerking typeert hem. Supportersacties, zoal^norgei voor Aad Mansveld ontstonden, zullen voor Joh: Jansen niet op touw worden gezet. Maar de realb teit - zijn congé zonder meer - is daarmee wel erfpuitslc schril in tegenstelling. FRANK WERKMA Peer Maas - in het maatschappelijk leven Piet - wint zijn eerste klassieker van dit seizoen, de Ronde van Zuid Holland. Er zou den er nog vier volgen, een unicum, en het wielerseizoen is nog lang niet voorbij. Foto: Milan Kovalinka. HUIJBERGEN "Misschien ben ik als amateurwielrenner wel uniek. De meesten werken halve dagen bij een baas, of hele maal niet Vooral in het wielerseizoen is het voor hen moeilijk werken met training en wedstrijden te combineren. Daar heb ik geen enkele last mee. Mijn werkzaamheden als kantoorleider op een accoutantsbureau in StMaartensdijk zijn een goede ontspan ning voor het fietsen en met het fietsen ont span ik me voor het werk. Dat kan niet mooier en ik denk dat het voor mij de beste formule is. Er is immers nog nooit een ama teur geweest die in één seizoen vijf klassie kers op zijn naam wist te brengen. Met vier overwinningen zijn er genoeg, met vijf niet is me verteld. En dan is het seizoen ook nog geen twee maanden oud", aldus Peer Maas, de 30-jarige rasamateur uit het Brabantse Huijbergen die onlangs door de wegcoaches van de KNWU, Liebregts en Peters, is opge nomen in de selectie voor de wereldkam pioenschappen die van 26 tot en met 30 au gustus in Tsjecho-Slowakije worden gehou den. Peer Maas is niet een van de jongsten in het rennersveld. Hij is een laatbloeier. Nadat hij zes jaar geleden de Ronde van Zuid Holland had gewonnen, boekte hij op 15 maart 1981 aan de Haagse Groen van Prinstererlaan in dezelfde ronde zijn eerste winst in een klassieker in dit seizoen. Daarna won hij de KO-race in Veen- dam, de Omloop van de Braakman, de Ster van Bladel en afgelopen zondag de Ronde van Noord Holland. Daarnaast won hij nog twee egwedstrijden in Belgie. "Als ik dit jaar niets ieer win, kan het seizoen toch niet meer ka pot. Als de vorm van het ogenblik er in augus tus nog is, ben ik er niet bang voor dat ik niet aan het wereldkampioenschap mag deelnemen en reken maar dat ik daar dan ook wel degelijk mee zal tellen". In wedstrijden op de kermis en om de kerk zal men Peer Maas niet veel tegenkomen. "Ik ben geen criteriumrijder. Al die bochten, het con stant op de pedalen staan is niets voor mij". Sommige wielercomité's willen aardig wat geld op, of onder, tafel brengen voor een "klassieke" renner als hij in hun criterium aan de start ver schijnt. Alleen het starten is dan al belangrijk. Peer Maas:"Ik geloof dat de comité's steeds minder startgelden geven aan renners die ze met alle geweld aan de start willen hebben. Dat is ook een goede zaak. Ik ben in elk geval niet te koop. Laten de comité's in overleg met de wielerunie maar aandringen op een hoger prij zenschema bij de amateurs. In Nederland krijg je voor een overwinning in een criterium 100 gulden en voor een klassieker 125 guldr/i. In elke eenvoudige omloop in Belgie wacht de winnaar ól 250 gulden. Trouwens, in Belgie is het voor de meeste Nederlandse wielrenners toch veel plezieriger fietsen". Merkwaardig In de wielerloopbaan van Peer Maas zit een. merkwaardige opbouw. Als eerste jaarsamateur boekte hij geen enkele overwinning. Met zijn stadgenoot Gerrie Knetemann trainde hij veel in de bossen van Huijbergen, Putte en Hooger- heide, dikwijls ook in gezelschap van Hennie Kuiper. Maar in de wedstrijden zagen Kuiper en Knetemann Peer Maas niet staan. Hij kon niet hard genoeg. In zijn derde jaar als ama teurrenner had de Brabander nog pas vier overwinningen achter zijn naam staan. Daarna ging het wat beter. Maar ook kwamen er diep tepunten. Twee keer brak Peer Maas zijn sleu telbeen en in mei 1979 zijn heup. Vorig jaar werden de pin en de plaat uit zijn heup verwij derd en draaide hij een verloren seizoen met slechts drie overwinningen. Is het gek dat men in Huijbergen wat vreemd aankijkt tegen de prestaties van Peer Maas. In het buurtkroegje weet men nu weer te vertel len dat aan hef Binnenpad niet alleen Gerrie Knetemann woont maar ook Peer Maas. "De kranten hier in de buurt begonnen na de overwinning in de Ronde van Zuid Holland met enige reserve te schrijven. Het zou wel een uitschieter zijn. De meesten denken dat het fietsen en mijn drukke job niet te combineren zijn. Ik train vier keer in de week ongeveer an derhalf uur per dag. Meer tijd voor training heb ik niet. Ik geloof dat het genoeg is. Vergeet niet dat ik in het weekeinde aardig wat kilome ters maak. De meeste renners stappen gemak kelijk af in de klassiekers en denken dan: ik kom morgen wel aan mijn kilometers in de training. Dat doe ik niet. Storm, regen, hagel doen mij nijets. Hoe slechter het weer hoe meer ik in mijn element ben. Ik teken voor elke klassieker met noodweer". Trainen in en rond de bossen van Huijbergen doet Peer Maas alleen. "Dan heb je de moge lijkheid om het zo zwaar mogelijk te maken. Ik combineer werken en fietsen al tien jaar. Ik ge loof ook dat ik niet meer zou trainen als ik niet zou werken. Eigenlijk ben ik er niet zo'n grote liefhebber van maar het is natuurlijk nodig om topsport te kunnen bedrijven. Of het zo'n acht jaar geleden beter was gegaan als ik prof zou zijn geworden? Ik geloof het niet. Als jongen droom je er altijd van om profrenner te worden maar toen ik eenmaal bij de amateurs een paar jaar fietste, wist ik dat het veel beter voor mij zou zijn om amateur te blijven. Fietsen zou ik altijd als een fijne hobby blijven zien. Dat kwam ook omdat ik op 19- of 20-jarige leeftijd geen klassiekers kon rijden. Later was ik blij dat ik werd opgenomen in de amateurploeg van Gazelle. Dat is zes jaar geleden en in de Ronde van Zuid Holland was het toen meteen raak". De samenwerking met ploegleider Ben van Erp bij Gazelle is geweldig. "Onze ideëen komen aardig met elkaar overeen. Ik mag rijden waar ik wil en niets moet van hem. Ik ben in de ploeg zo vrij als een visje in het water. Anders zou ik ook niet willen. De jónge renners in de ploeg zien mij als een soort wegkapitein'. Dat ik de laatste weken voorop rijd, daar hebben ze vrede mee. Er is in onze ploeg geen sprake van .een kopman. Maar ze weten dat ze er bij sprin ten in de finale niet aankomen. Dan ben ik niet te kloppen". Eerste winst Peer Maas gaat in gedachten terug naar zijn eerste klassieke winst in dit seizoen, de Ronde van Zuid Holland. Chauffeur en wielerkenner bij uitstek Herman Krott kwam in deze ronde drie kwartier voor de finish naast Maas rijden en vertelde bij het opdraaien van de Maasdijk in het Westland dat ziin jonge streekgenoot, Adrie van der Poel, als debutant tussen de profs in Frankriik een etappe in Parijs-Nice had gewonnen. Voor mij stond het toen als een paal boven water dat ik de Ronde van Zuid Holland zou gaan winnen. Ik vertelde dat lako- niek aan Krott, maar kon dat doen omdat ik nog erg fris was. Ik had Zuid Holland nooit ge- PAP Ipolit wonnen als het niet zo lekker koud was weest". jgTOe] Als voorbereiding op het wereldkampioenschap5^11* zal Peer Maas nog wel enkele selectie wedstr ij-Waai den moeten rijden in het buitenland. Kan hijaoals daar tijd voor vinden "Als het om een paar nami kleine etappewedstrijden gaat wél. Met coachjwjg Piet Liebregts is daar al over gesproken. Al ja^w V ren neem ik mijn vakantie voor het wielrennen!1^61"® op. Dat is mijn vrouw Piem, die veel meegaatjStaiH naar wedstrijden, al gewend. Dit weekeindejbóyc doe ik mee aan een driedaagse in Luxemburg.! Maar ik zal geen Vredeskoers rijden van 8 tof Op in en met 21 mei, wel van 28 mei tot en met 5 junijgespr< Olympia's Ronde door Nederland. Als ik dezeiTweei beide etappewedstrijden zou rijden, ben ik kamp meer dan een maand achter elkaar van huis en|uitgar dat zou een beetje te veel zijn. Trouwens, dan isjkomsl al mijn vakantie ook meteen op". evene Peer Maas hoopt naar het wereldkampioen-in eei schap te gaan. In 1975 is hij er dicht in de buurtjverga geweest. Hij behoorde toen tot de selectie maarte An viel door een sleutelbeenbreuk af. Andréterbai Gevers won toen in Mettet. Lukt het nu niet,| dan kan ik het vergeten. De jaren gaan straks)— ook meetellen. Het voordeel voor een nationaleL. ploeg is natuurlijk de geweldige routine die ikQjjj] bezit. Als het er straks om gaat, geloof ik dat zoiets bij Piet Liebregts wel de doorslag zal ge-r)llt] ven. Een kapitein te fiets in een groepje van zesr jonge wegrenners in een wereldkampioenschap! is natuurlijk nooit weg". HTIV3 Voor het zo ver is, wil Peer Maas nog wel eenf*u!a klassieker winnen. „In deze vorm blijven töt^?~ het Wk is moeilijk. Dat weet ik maar al te Het zal wel Avat minder worden de komendef® tijd. Als ik in augustus maar weer kan vlam-Fon men". Inmiddels krijgt Peer Maas, maatschap-r®*.1? pelijk geslaagd en ook als wielrenner, zijnf 7? tweede kop koffie van zijn vrouw. Plotseling?*11 blijkt hij Piet te heten. Dat vraagt om ophelde-f®11* ring. „Mijn schoonvader is gek Toen ik voor het eerst bij hem o1 kwam, noemde hij mij Peer, en zo ven. In de wielersport weten ze niet anders.jVan ui Maar voor mijn vrouw en op kantoor, waar nietguïJter. fietsen^, :r de vloerg.hou"„ het geble-B gewoon Piet. Daar heb ik vrede mee. In déK-aasT" sport ben ik nu eenmaal een heel ander mens".Schout« Fijne „Peer", die 30-jarige Piet Maas uit het Joke v< Rrahantsp Huiihprfpn

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10