Koninginn edag „nieuwe stijl" geslaagd {eest £ddóe6omo/nt Raad van Kerken wil christen-Turken laten emigreren Majesteits schennis Van Agt: Punt achter abortusdebat weer NAAR AMERIKA, CANADA EN AUSTRALIË BINNENLAND LEIDSE COURANT VRITDAG 1 MEI 1981 PAGINA 9_ Op het terrein van de Goese Korenmarkt waar allerhande kin derspelen waren ge organiseerd, bevoch ten de prinsen Con stantly en Willem Alexander elkaar op de evenwichtsbalk. Constantly dolf het onderspit. AMSTERDAM In Amster- dam zijn gisteren een 32-jari- ge man en een 25-jarige vrouw aangehouden wegens het plegen van majesteits schennis. Op de Dam hadden de twee Amsterdammers een stalletje geplaatst waar het publiek met pijltjes naar een afbeel ding van koningin Beatrix kon gooien. Bovendien ver spreidden de twee Amster dammers pamfletten met be ledigende opschriften ten aanzien van het koninklijk huis, aldus de politie. VEERE-BREDA De 148 „preventieve aanhoudingen" in Breda ten spijt, is Koninginnedag 1981 zoals die gisteren in „nieuwe stijl" werd gevierd een geslaagd feest gewor den. Van plechtig vertoon was geen sprake. De hele dag door was de sfeer spontaan en ongedwongen. Voor de Veerenaren werd dit al duidelijk zodra koningin Beatrix, prins Claus en hun zonen Willem Alexander, Friso en Constantijn met een helicopter waren geland op een wei land bij de Veerse haven. Na de officiële verwelkoming door onder andere commissaris der Koningin dr C. Boer- tien en burgemeester A.Hack, begon de koninklijke fami lie onmiddelijk kennis te maken met allerhande gewone burgers9'. Zo ontstond vanaf het begin een sfeertje van gezelligheid, dat er de hele dag zou blijven. De koninklijke familie mocht dan op het daarvoor aangewezen moment het bor des van het stadhuis bestijgen, er bleef een contact dat je heel informeel zou kunnen noemen. Bijvoorbeeld: er kon in het défilé een kar vol boeren in oud Zeeuws costuum voorbijtrekken, die voor het bordes opeens tot stilstand kwam omdat de boeren voornoemd, gewapend met zeer eigentijdse camera's, wel eens een plaatje van de koningin en haar gezin wilden schieten. Geen protocol, dat daaraan iets kon veranderen. Van informele aard waren ook sommige cadeaus, die de koningin kreeg bij deze gelegenheid. Natuurlijk het ge brandschilderde raam met het wapen van de gemeente, maar daarnaast een woordenboek van de Zeeuwse dialec ten -„Omdat U hier vast en zeker nog wel eens terug zult komen en dan willen onze mensen U misschien iets zeg gen in hun eigen taal" - aldus de burgemeester. Kussengevecht i het Dat deden ze trouwens bij deze gelegenheid ook al e ontspannende daarbij was, dat er alle mogelijkheden voor bestonden. De wandeling door het stadje voerde het ko ninklijk gezin voor een deel door nauwe straatjes, waarin de Veerenaren maar in de deuropening hoefden te gaan staan om een woordje mef de koningin te kunnen wisselen - en dat gebeurde dan ook, tot zichtbare voldoening van iedereen Dezelfde sfeer ook bij de kin derspelen, die Willem Alexander konden verleiden om een fiks kussengevecht aan te gaan met één van zijn jongere broers. Hij won. En intussen vond de koningin tijd om met een groepje kleu ters, dat in feestkledij aan het skippy-ballen was, van ge dachten te wisselen over de problemen, die feestjurken bij zo'n bezigheid kunnen ge- Zonder franje Het ging allemaal vlug voor bij, maar er is een herinne ring gebleven aan een feest, waarbij velen zich echt be trokken hebben gevoeld. Er waren weliswaar niet de 15.000 bezoekers waarmee re kening was gehouden, maar de duizenden die er wel wa ren, hebben mee kunnen doen van het begin tot het eind. In een stadje, dat er prijs op stelde zich te laten zien zoals het is, zonder fran je- Burgemeester Hack had te voren al publiekelijk ver klaard, „we poetsen ons niet op, we zijn zoals we zijn.De koninklijke bezoekers van hun kant volvoerden het be zoek met een minimum aan protocol. Eigenlijk was het een huiselijk openluchtfeest voor iedereen. Waarbij, en daarmee werd iets verwoord dat velen getroffen zal heb ben, een bezoeker uit één van onze grote steden in Veere kon zeggen: „Alleen al het feit dat je de politieagen ten weer eens vrolijk zag la chen, terwijl ze hun werk de den. Stikleuk De koninklijke familie arri veerde tegen twee uur 's middags per trein op het NS- station van Breda. Met auto's vertrok het gezelschap snel naar de Wilhelminabrug, van waaruit in open rijtuigen een rit door de binnenstad ge maakt werd. Afgezien van de arrestaties was in Breda het weer de grote spelbederver. De regen viel vrij constant met bakken uit de hemel. Voor de aankomst van de ko ningin was er van een feest stemming niet veel te m er- De Bredase politie voerde 148 Jongeren af die de kennelijke bedoeling hadden een rel te schoppen. Aan het eind van de middag verscheen koningin Beatrix met haar man en kinderen op het bodes van het stadhuis van Breda. ken. De straten waren leeg, op groepen politieagenten na, en veel mensen hadden de vlaggen op een droge plank in de kast laten liggen. In het gebouw van de Sociale Dienst was een groot aantal Zonnebloem-patiënten on dergebracht. Al vanaf half twaalf zaten zij voor de ra men van het drie verdiepin gen tellende gebouw om een glimp van de vorstin tijdens haar rijtoer op te vangen. Eén van de patiënten: „Wat een weer. Pelleboer weet er ook niets van, die had mooi weer voorspeld. Op de eerste verdieping was de 78-jarige mevrouw Van Heusden met haar 83-jarige man in blijde verwachting. In sappig Bra bants zei ze: „Ik vind het sti kleuk en we zitten nog wel tegenover de kermis. Vinde gij het ook leuk? Ik blijf niet zitten als ze voorbij komt en mijn man gaat ook staan. Op het gazon van de KMA organiseerde de afdeling Bre da van het Nederlandse Rode Kruis in haar tent een bijeen komst voor gehandicapten en' zieken met vrijwilligsters, te- lef ooncirkelleiders en kolon- neledén. Ook daar zat men al een paar uur van tevoren in vol ornaat klaar. Eén van hen: „Het is wel koud, maar we zitten onder de dekens. Maar dat heb ik er wel voor over, ik beleef het misschien nooit meer. Dat de drukte tijdens de aan wezigheid van koningin Beatrix toenam, spreekt voor zich. Het motief voor velen om naar het park Valken berg te gaan, was toch wel om voor het eerst de nieuwe koningin van dichtbij te zien. Bij de politie kon er nauwe lijks een lachje af. Men was gespannen, omdat men ver wachtte dat rellenschoppers roet in het eten zouden gooien. Ook het publiek was daarop bedacht. Nadat een aantal busjes, gevuld met op gepakte jongelui met loeien de sirenes voorbij joeg, werd er verzucht: „Daar heb je de ellende al". Ellende, die be halve een aantal arrestaties, gelukkig uitbleef. Tijdens de wandelroute kwam de koninklijke familie diverse keren in de verdruk king. Horden fotografen, po litiemensen en leden van de veiligheidsdienst vormden een cordon om de familie. Nieuwsgierigen wilden ook wel wat zien en dat leverde wat geduw over en weer op. Tranen aanwezigen zich. Toen het grote moment daar was, werd het velen te machtig. Met tranen in de ogen druk ten de zieken de koningin, de prins en de prinsjes de hand. „Ik had er helemaal niet op gerekend. Je zag zo weinig door al die fotografen. Maar ik heb haar het eerste de hand gegeven", aldus één van de gelukkigen. Bij het verschijnen van de koningin op het bordes klonk uit duizenden kelen het Wil helmus, het Hertog Jan van Brabant en het Bredase volkslied. Deze samenzang vormde het hoogtepunt van het feest in Breda. Koninginnedag nieuwe stijl NEDERLAND heeft gisteren voor de eerste maal koningin nedag nieuwe stijl gevierd. Voor velen zal het even wennen zijn geweest en dan met name voor die trouwe schare Soest- dijkgangers die telkenjare voor dag en dauw op pad ging om" haar aanhankelijkheid aan het Oranjehuis te betonen. Hoe zwaar sommigen het afscheid van deze traditie viel, bewees gisteren de aanwezigheid van kleine groepjes mensen voor de hekken van een verlaten Soestdijk. Op het eerste gezicht een wat zinloos gebeuren, maar bij nader inzien toch een ge baar dat boekdelen spreekt, waarin weemoed doorklinkt. Niettemin is er alle reden om blij te zijn met de nieuwe opzet van koninginnedag. De indruk bestond toch, dat het bij Soestdijk doorgaans om dezelfde mensen ging. Niet dat de rest van Nederland het Oranjehuis koud liet de enquêtes bewijzen het tegendeel maar er moeten toch barrières worden overwonnen om op reis te gaan. Nu de koninklijke familie, geheel passend in deze tijd, de rollen heeft omge keerd, naar de mensen toegaat, krijgt ook de rest eens de kans zijn aanhankelijkheid te betuigen. Veere en Breda heb ben gisteren getoond, dat daaraan behoefte bestond. Alle aanleiding dus om op de ingeslagen weg door te gaan. Abortuswet MeT de spannende stemming dinsdag in de Eerste Kamer is het kabinet-Van. Agt er, na tien jaar vol met mislukkingen van voorgaande kabinetten en kamerleden, in geslaagd om de abortus-problematiek te regelen. Dat er nu eindelijk een nieuwe abortuswet tot stand komt is pure politieke winst Enerzijds omdat de kans nu zeer reëel is dat het abortus vraagstuk de politiek niet langer zal beheersen; anderzijds omdat er nu een gerede kans is dat de wetgeving en de prak tijk weer op elkaar afgestemd raken. WAT dat laatste betreft: het meest ondermijnend was het de afgelopen jaren, dat de abortus-praktijk de wetgeving vèr ontliep, zonder dat de wetgever en het bevoegd gezag nog in staat waren die afstand te overbruggen. Dit strookte niet met het rechtsgevoel van degenen die een regeling van het abor tusvraagstuk in de zin van de nu aangenomen wet aanvaar den. Dat er nu een wettelijke regeling ontstaat waar de prak tijk met enige moeite wel in te passen is, is winst voor de rechtstaat. VERVOLGENS is het zo, dat deze wet een reële kans maakt om inderdaad de uit de hand gelopen abortuspraktijk enigszins in te dammen. Niet zo sterk als menigeen zich zou wensen, maar toch kan er sprake zijn van het wegnemen van de excessen in de praktijk. De oude wet kon dat niet, zo heeft het afgelopen decennium wel duidelijk gemaakt. De praktijk stond te ver af van de letter van de wet. TENSLOTTE, het is hier al vaker betoogd, is het zo dat de nu aangenomen wet de laatste mogelijkheid was om de ver groeide abortuspraktijk nog aan enige regels te binden. Bij verwerping van dit ontwerp zou in de volgende kabinetspe riode zeer zeker een veel verdergaander, zeer vrijlatend wetsontwerp zijn ingediend, dat ongetwijfeld zou zijn aange nomen. Het CDA, dat altijd voor beperkende regels in de abortus heeft gepleit, zou na mislukking van dit wetsontwerp politiek geheel buiten spel zijn geraakt. Althans wat abortus betreft. AALTEN Minister-presi dent Van Agt ziet een nieu we discussie over de abor tuswetgeving tijdens de ko mende formatieperiode niet zitten. Hij zei dit gisteren in Aalten voor ruim duizend toehoorders op een verkie zingsbijeenkomst van het CDA in Aalten. De CDA-lijsttrekker reageerde hiermee op een uitspraak van het Eerste-Kamerlid Hedy d'Ancona (PvdA). Volgens Van Agt is het een grote pres tatie van de regeringscoalitie CDA/VVD geweest dat er na tien jaar discussiëren toch een abortuswet is gekomen. Van Agt liet zich niet verleiden tot een uitspraak over PvdA of VVD als toekomstige rege ringspartner. Hij herhaalde nog eens dat het CDA in deze moeilijke tijden beschikbaar is voor overleg en samenwer king met alle constructieve partijen. Eén ding staat voor Van Agt wel vast: Geen oppo sitierol voor het CDA. BUIEN DE BILT-KNMI - Morgen vallen er buien. Een depressie, waarvan het centrum vanmor gen boven Zuid-Scandinavie lag, houdt boven de Noordzee en onze omgeving een noorde lijke stroming in stand. Hier mee wordt koude lucht aange voerd, waarin enkele buien tot ontwikkeling komen. Het is mogelijk, dat er naast regen ook hagél of natte sneeuw valt. Wanneer de hemel van nacht helder wordt moet er weer rekening gehouden wor den met nachtvorst. Morgen overdag liggen de temperatu ren rond de 9 graden, dat is ongeveer 6 graden beneden normaal. Mooi zonnig weer is het in grote delen van het Middellandse Zeegebied. In Italië lopen in de middag de temperaturen op tot ongeveer 20 graden. Vooruitzichten voor zondag: Enkele buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw. Ook op klaringen. Koud weer met kans op nachtvorst. Middag- temperatuur ongeveer 9 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren WNf Max Min Neef- torn p temp «leg Z--Umborg regen AMERSFOORT De Raad van Kerken heeft een actie- •lan ontwikkeld dat de in federland verblijvende christen-Turken in staat moet stellen te emigreren naar ondermeer de Verenig de Staten, Australië en La tijns Amerika. De Raad heeft de verschillen de kerken die bij dit orgaan zijn aangesloten om financiële steun gevraagd en het plan voorgelegd aan staatsecretaris Haars van justitie. Aan de We reldraad van Kerken zal wor den gevraagd om emigratiepo gingen van in Nederland vast gelopen asylzoekers krachtig te ondersteunen. Ook langs andere wegen wil de Raad van Kerken proberen het lot van de christen-Turken te verbete ren. Aan minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken wil men verzoeken bij de Turkse regering aan te drin gen op handhaving van de rechten -van de christelijke minderheden in Turkije. Daarbij zou zowel het onder mijnen van de rechten van de Armeniërs als het toekennen van rechten aan de Syrisch-or- thodoxe christenen aan de orde moeten komen. Het aantal in Nederlandse kerken ondergedoken chris ten-Turken is gisteren met 23 toegenomen. In de Remon strantse kerk van Lochem vonden vijftien mensen een onderdak en in de Hervormde Helperskerk in Groningen acht. In Kerken in Rotterdam, Losser en Rijssen bevonden zich in totaal reeds 152 van hun lotgenoten. De werkgroep Syrisch-ortho- doxe kerk die de asylzoekers probeert te helpen, heeft giste ren in Rijssen een gesprek ge had met staatssecretaris Haars van justitie. Vergeefs probeer de de werkgroep de bewinds vrouwe ervan te overtuigen dat zij met de aanhouding en uitwijzing van de vluchtelin gen op de verkeerde weg is. De ongeveer 100 christen-Tur ken in de kerkzaal van de Vrije Universiteit van Amster dam hebben koningin Beatrix gisteren per telegram gefelici teerd met haar officiële ver jaardag. Ook ontving de ko ningin een uitnodiging om aan de onderduikers een bezoek te brengen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9