Onderkomen voor muziekschool en bibliotheek in Leiderdorp eind augustus gereed Rode Kruis vijftig jaar actief in Leidschendam REGIOMOURINAAL REGIOUOURINAAL Kritiek in Noordwijk op strandexploitatie REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 MEI 1981 PAGINAL AANNEMER MAAKT PAS OP DE PLAATS TEN AANZIEN VAN APPARTEMENTEN LEIDERDORP De bouw van de MFA (Multi-Functio- nele Accommodatie) op de hoek van de Vossiuslaan en de Engelendaal is al een flink eind gevorderd. Aan vankelijk bestond er enige ongerustheid over de trage voortgang van de bouw. Hoewel de geplande opleve ringsdatum van eind juni niet zal worden gehaald, verwacht wethouder Irma Gehner-Ellenberger dat het gebouw twee weken na de bouwvakvakantie kan wor den opgeleverd. Met het gereedkomen van de MFA komt een einde aan de benarde huisvestingssituatie van zowel de openbare biblio theek als de streekmuziek- school „Rijnakkoord". Hele maal voltooid zal het complex dan nog niet zijn, omdat de aannemer gezien de slechte si tuatie op de woningmarkt noodgedwongen pas op de plaats heeft moeten maken met de bouw van de 30 luxe appartementen die boven op de bibliotheek zouden moeten verrijzen. De naam van de accommoda tie is nog niet bekend, maar zal volgens mevr. Gehner. ze ker geen „Leiderveste" - de naam waaronder de aannemer de woningen te koop aanbiedt - gaan heten. Deze zal worden gevonden onder de inzendin gen die de door de gemeente •uitgeschreven prijsvraag heeft opgeleverd. Behalve o.a. de bibliotheek en de muziekschool biedt de MFA ook plaats aan een wijkcen trum voor de nieuwbouwwijk Buitenhof waaronder een ont moetingsruimte met barge- deelte. Van deze in het cen trum van het gebouw gesitu eerde ruimten maakt ook een theater deel uit waarin 250 personen een plaats kunnen vinden. „Een juweeltje van een zaal", zegt mevr. Gehner, die optimistisch is ten aanzien van de akoestische kwaliteiten van de zaal die zowel voor muziek- als toneeluitvoeringen geschikt is. Beheer De beheersstructuur van de MFA heeft het nodige gehar rewar opgeleverd. Weliswaar moet het gemeentebestuur zich hierover nog uitspraken, maar het ziet er naar uit dat het beheer voorlopig in han den van de gemeente blijft. De werkgroep van toekomstige gebruikers had liever een be heerscommissie ex-artikel 61 van de gemeentewet gezien waaraan taken en bevoegdhe den van de gemeente worden gedelegeerd. Dit advies is tot ongenoegen van de werkgroep op het gemeentehuis ter zijde geschoven, hetgeen geleid heeft tot aftreden van mr. P. A. M. Langendorff, een des kundig lid van de werkgroep. vWethouder Gehner vindt dat de tijd voor een artikel 61 commissie nog niet rijp is. „Op dit moment wordt gewerkt aan een welzijnsplan waarbij niet alleen de bestaande wel- zijnsactiviteiten worden geïn ventariseerd maar ook zaken die nodig de aandacht moeten hebben. Misschien blijkt wel dat er behoefte bestaat aan een educatief centrum hetgeen^ mooi zou passen bij de nieuwe accommodatie. Ook moet er rekening worden gehouden met andere gemeentelijke ac commodaties zoals Zijlkwar tier en het Dorpshuis. Wij heb ben zeker een jaar nodig om te bekijken of er een artikel 61- commissie voor de MFA alleen of voor alle Leiderdorpse ac commodaties moet komen", legt zij uit. Op het gemeentehuis wordt intussen een compromis uitge dokterd, waarbij gedacht wordt aan een beheerscommis sie bestaande uit gemeente en gebruikers die het dagelijkse beheer gaat voeren. Daarnaast wordt gedacht aan een activi- De multi functionele accommodatie is aanbouw. teitencommissie die voor de MFA heeft op 9 oktober plaats. Een werkgroep onder voorzit- organisatie en de coördinatie De accommodatie zal op een terschap van mevr. Ans Kunst van de activiteiten moet zorg feestelijke manier in gebruik bereidt een programma voor dragen. worden genomen, waarbij ook van drie weken lang durende De officiële opening van de de bevolking wordt betrokken, feestelijk^ activiteiten. Vraagtekens rond peuterspeelhoek in Musearistraat NOORDWIJK In de gemeenteraad is nogal wat heisa ontstaan over een voorstel van het college om het trap veldje aan de Musearistraat te verande ren in een basketbal-terrein in combi natie met een speelhoek voor peuters. Met een en ander was een bedrag van bijna 17.000,- gemoeid. Bijna alle fracties kwamen tegen dit voorstel in opstand. Men had geen bezwaar tegen de peuterspeelhoek op zich, maar dan diende zij wel op een andere plaats in de woonwijk ingericht te worden. Voor weer anderen was het de vraag of een dergelijke speelhoek (kosten 7778,-) nu wel zo broodnodig was in deze wijk, waar elke woning een flinke tuin heeft en de bewoners op eigen grond de peu ters kunnen bezig houden, zonder dat zij door voetballende knapen worden belaagd. Verder zagen de raadsleden het basketbal op dit terrein niet zitten. De jongens uit de buurt interesseren zich helemaal niet voor die sport, werd er opgemerkt. Wat zij wil len is voetballen. „Als er een bordje komt met „Verboden te voetballen" ben ik er op tegen", zei Piet de Ridder (PPR), ter wijl Akemade (CDA) er aan toevoegde, dat men een dergelijk bord wel op een stevig paaltje mocht zetten, want dat het anders binnen de kortst mogelijke tijd weer verdwenen zou zijn. „De jongens blijven immers toch voetballen, net als wij vroeger", merkte de fractievoorzitter van het CDA nog op. Hij achtte de herindeling weinig zinvol en meende dat het geld be ter besteed kon worden aan onderhoud van het trapveldje. Het verweer van wethouder Jansen van sportzaken was niet erg overtuigend. De peuterspeelhoek zou volgens hem zelfs van belang zijn voor de moeders in Duin zicht als zij met hun kinderen gingen wandelen. In het Lijnbaanwegkwartier ontbreekt namelijk elke voorziening voor kleuters, omdat er te weinig wonen. In to taal bleek aan het trapveldje sinds 1970 al zo'n f 20.000,- besteed. Na de verschei denheid van meningen te hebben aange hoord stelde burgemeester Bonnike voor om de zaak een maand uit te stellen en in die tijd te bezien of er soms een andere plaats voor de peuterspeelhoek is te vin den. De raad ging met deze suggestie ak koord. Mozaiek99 maakte mooiste mozaïek NOORDWIJK De vele bloemmozaieken en versieringen, die tijdens het corso-week einde in de badplaats waren aangebracht, hebben de jury heel wat werk bezorgd. De beoordelingscommissie bestond deze keer uit de dames mevrouw Bonnike, mevrouw Goudriaan, mevrouw Marga de Haas en de heer G. Vogelaar jr. Zij kwam tot de volgende uitslag: Groep A (particulieren): 1. mevr. Posthuma, Atjehweg (91 punten). Groep B (verenigingen/scholen: Noordwijkse Operettevereniging „Mozaiek" (108 punten). Groep C (bedrijven): Brouwers Tours met 103 punten. Groep D (gevelversieringen): Juwelierszaak Bruggeman, Hoofdstraat 110 punten. Groep E (straatversieringen): woningen Herenweg. Winnaar over alle categorieën werd de Noord wijkse Operettevereniging „Mozaiek". Een speciale vermelding verdienen Jan Smilde en z'n vrienden, die aan de Nieuwe Zeeweg met. een zeer actueel motief (uitbeelding van de Speace Shuttle) voor de dag kwamen. Zij kwa men in de groep particulieren met 90 punten op de tweede plaats. Woensdag 6 mei vindt in het Hof van Holland de prijsuitreiking plaats vanaf half acht. ADVERTENTIE SL00PG0UD 15.50 per gram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden NOORDWIJK Er is onvrede ontstaan over de gang van zaken bij de Maatschappij Zeebad. Deze maatschappij heeft contractueel voor tien jaar de exploitatie van het strand in handen. Volgens het raadslid Schaap van de PvdA zou Zeebad bezig zijn met de ontkoppeling van de profijt geven de Unitus (verkoop punten) en het verliesgevende service-gedeelte van de strandex ploitatie. Tevens heeft het raadslid kritiek geuit op het door de gemeente aannemen van badmannen die onder toezicht i Zeebad op het strand te werk gesteld zouden worden. Een ander zou gefinancierd worden uit de gemeentelijke gelden v aanvullende werkgelegenheid. Schaap noemt dit een oneigenlijk gebruik van die pot en beschouwt het als misbruik van de socia le voorzieningen. Hij stelt voor de Maatschappij Zeebad maar op te heffen en de units, die nu gepacht worden door aandeelhou ders van de maatschappij, uit te geven aan Noordwijkse onder- Burgemeester mr. Bonnike heeft inmiddels medegedeeld be kend te zijn met de onvrede over Zeebad. Gezien het bestaan van het contract, zal het naar zijn mening niet mogelijk zijn de strandexploitatie aan Zeebad te ontnemen. LEIDSCHENDAM „Opge richt in het begin van de vooroorlogse crisistijd heeft de Leidschendamse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis zich ontwikkeld tot een van de meest complete en actieve in den lande. Alle taken van het Rode .Kruis worden met succes uitge voerd". Dit compliment van de afgelopen woensdag 50 jaar bestaande Leidschen damse Rode Kruis-afdeling staat in het jubileumnum mer van „Contact", het or gaan van de afdeling, en is afkomstig van niemand minder dan de directeur Binnenland van het Neder landse Rode Kruis, de heer H. J. van Asbeck. Hoewel de in 1931 opgerichte afdeling behalve Veur en Stompwijk (het latere Leid schendam) ook Voorschoten, Zoetermeer, Zoeterwoude, Benthuizen en Moerkapelle omvatte, kwam zij maar traag op gang en bleek tot 1937 nau welijks levensvatbaar. De mo biele colonne met in 1936 25 gediplomeerden was het be langrijkste element. Vooral de financiën vormden een moei lijke zaak. De colonneleden moesten maar zelf zien de noodzakelijke materialen te krijgen. Toen de huur van het oefenlokaal in „de Zwaan" aan de Delftsekade niet meer kon worden opgebracht belandde men via een koeienstal en een onbewoonbaar verklaarde wo ning in een aardappelpakhuis. In de oorlogsjaren kon de be groting kloppend worden ge houden dankzij een subsidie(!) van de gemeente van honderd gulden. Pas na de oorlog kon den de Nederlanders worden overtuigd van het algemeen nut van het Rode Kruis. Het ledental steeg van 146 in 1938 naar 3330 in 1947. Secretaris mr. R. J. van Steke lenburg betreurt het echter dat het aantal leden in 1981, on danks een verdrievoudiging van het aantal inwoners, nog op dezelfde hoogte ligt als bij na vijfendertig jaar geleden. „Ondanks de inspanningen van de afdeling is de belang stelling niet evenredig meege groeid", aldus de secretaris. In 1945 hielp de colonne uiter aard mee na het bombarde ment van het Bezuidenhout in Den' Haag. In de Damlaan werd een noodhospitaal inge richt. Een van de bekendste Leidschendamse Rode Kruis- helpers was in die tijd Jac. Paardekooper. Toen in 1943 het bedrijf van zijn werkgever werd stilgelegd en het Rode Kruis dringend om hulp verle gen zat, werd chauffeur Paar dekooper samen met zijn grote bestelwagen aan het Rode Kruis uitgeleend. Aan het eind Het Rode Krulsgebouw In Leidschendam. van de oorlog beschikte de Leidschendamse colonne over een goed geoefend team mede werkers en medewerksters. Tien van hen werden vrijwel direct ingeschakeld om in Maastricht zieke en gewonde Nederlanders op te halen die in Duitsland hadden gewerkt. Onder leiding van Paarde kooper, die nu een bloeiend taxibedrijf heeft, maar toen met zijn eigen bestelwagen reed, rukte een stoet van een entwintig oude wagens uit. Paardekooper had later als sergeant-verpleger een vaste standplaats in Berlijn. Nog la ter werd hij de eerste Neder lander die via het Rode Kruis, in een oude autobus en met een tweedehands apparaat uit Zweden, op grote schaal rönt- genologisch borstonderzoek deed om de toen nog grote kwaal van de tuberculose te rug te dringen. Het takenpakket van het Rode Kruis heeft zich na de oorlog zoals bekend met echte vre destaken niet onbelangrijk uit gebreid. In 1957 werd een Jeugd Rode Kruis opgericht, vijf jaar later vonden de eerste dagboottochten plaats, nog steeds een groot succes en al tien jaar met twee boten. In 1957 ontstond ook de Welfare afdeling die op het ogenblik 55 leden telt. De Leidschendamse afdeling organiseert verder al ruim twintig jaar EHBO-cur- sussen voor particulieren om dat een plaatselijke EHBO-af- deling ontbreekt. De colonne, nu vijftig leden, met als taak de hulpverlening aan slachtoffers van rampen en oorlogshandelingen is het oudste deel van de afdeling. Zij zorgt ook voor de organisa- Het afvoeren van „gewonden" met helikopters was de (spectaculaire) bijdrage van de Marine Vliegdienst aan de rampenoefening die gehouden werd ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Nederlandse Rode Kruis in 1967. tie van de bloedafname-avon- den waarbij door een goede or ganisatie en publiciteit dit jaar meer dan duizend halve liters bloed werden verkregen. Een belangrijke uitbreiding van haar taak staat de colonne te wachten als binnen afzienbare tijd, volgens de wens van de Tweede Kamer, het Rode Kruis een gedeelte van de ta ken van de Bescherming Be volking zal overnemen. In de rij van jaarlijkse oefeningen van de colonne neemt die van 1967, bij het eeuwfeest van het Nederlandse Rode Kruis, een voorname plaats in. Spectacu lair daarbij was de medewer king van de Marine Vlieg dienst die met helicopters op een terrein aan de Plaspoelka- de „gewonden" van „een grote explosie" bij Van Berkels La boratorium aan de Vlietweg kwam ophalen. Leidschen damse zeeverkenners van de Pius X-groep sloegen toen met dekschuiten in recordtijd een verbinding over de Vliet om dat ook de beide sluisbruggen in het ongerede zouden zijn geraakt. Het Rode Kruis is in Leidschendam gevestigd in een voormalige (houten) mo ling aan de Delfland- Al vijftien jaar delwoninj straat. voortreffelijke huisvesting maar de laatste tijd te klein gebleken voor de vele aktivi- teiten. Reden voor het bestuur om met het gemeentebestuur naar een grotere ruimte zien. Dat is één wens, de ande re is de dringend nodige groting van het aktieve passieve ledenbestand. Voorzitter P. J. Wamsteker noemt deze ledenwerving „de rode draad" die door de vie ring van het gouden jubileum moet lopen. In Zoeterwoude en Bleiswijk, die ook tot de Leidschendamse afdeling be horen, neemt het aantal leden toe, maar in Leidschendam wordt het ondanks de toename van de bevolking jaarlijks wat minder. Onder het motto „In elk gezin en elk huis een lid van het Rode Kruis" wordt de komende maanden de werving ter hand genomen. Het be stuur vindt een flinke uitbrei ding van het aantal leden het mooiste geschenk dat de Leid- schendammers ter gelegenheid van het gouden jubileum aan „hun" Rode Kruis kunnen ge ven. Commissie Gezondheidszorg In Alphen aan den Rijn wordt een raadscommissie voor de gezondheidszorg ingesteld. De commissie krijgt als taak vanuit politiek en bestuurlijk oogpunt te reageren op ontwikkelingen op het gebied van de volksgezondheid en verder wordt van de commissie verwacht dat zij inspeelt op wensen en suggesties van instellingen die zich met gezondheidszorg bezighou den. Daar vallen ook het ziekenhuis Rijnoord en de geestelijke gezondheidszorg onder. De commissie wordt ingesteld omdat de gemeente in toenemende mate wordt betrokken bij de zorg voor de volksgezond heid, hetgeen het gevolg is van de stijging van het in woneraantal. 'CNV Stap-in-dag' De Zuidhollandse afdeling van de 'Werkende Jongeren CNV' houdt zondag een „Stap-in-dag" in het vormingscen trum De Vonk aan het Noordwijkerhoutse Westeinde. De bijeenkomst staat in het teken van de Derde Wereld. De stap-in-dag wordt besloten met een forumdiscussie over „De derde wereld in de westerse pers". In het forum heb ben zitting: de journalist Nico Kussendrager van het dag blad Trouw, de ambassadeur van de Filippijnen, een verte genwoordiger van NOVIB en de politicus Bas de Gaay Fortman. De manifestatie begint 's morgens om tien uur. Hazerswoude 700 Een uit leden van Hazerswoudse toneelverenigingen „Ontwikkeling en Vreugd", „Michael" en Plattelands Jongeren Kontakt samengesteld gezelschap, brengt morgenavond Herman Heyermans één-acter „Pitten" op de planken. De voorstelling wordt gegeven in het kader van het 7e eeuwfeest van Hazerswoude. Behalve van de toneeluitvoering valt er te genieten van een ko mische sonate van het koor van de H. Bernardus. Ook de cabaretgroep van de S.V. Bernardus doet met het programma „Het is toch zeven eeuwen zonde" van zich spreken. De culturele bijeenkomst wordt gehouden in het Groenendijkse Pleijn '68 en begint om acht uur. Zuid-Korea De werkgroep van Amnesty International in Ter Aar zal in deze maand op verschillende manieren meer aandacht vragen voor de situatie in Zuid-Korea, waar de mensen rechten volgens Amnesty International regelmatig worden geschonden. Belangstellenden die iets willen doen voor de politieke gevangenen in dat land kunnen contact opnemen met Lotti van der Steen, Reigerlaan 14, Ter Aar, tel. 01722- 3237. Bij haar zijn voorbedrukte briefkaarten, die als pro test naar de Zuid-Koreaanse autoriteiten kunnen worden verstuurd, te verkrijgen. Dodenherdenking Veteranen Legioen Nederland afdeling Hazerswoude zal maandag 4 mei tijdens de dodenherdenking bloe men leggen bij het monument naast het gemeentehuis. Ook burgemeester Ten Heuvelhof zal namens de inwo ners van Hazerswoude een krans leggen. Rond vijf over half acht vertrekt de stoet vanaf het Helène Swarthplantsoen naar het monument. 5 mei festiviteiten Nieuwkoop Ter herdenking van de bevrijdingsdag wordt in Nieuw koop een aantal festiviteiten gehouden. Voor kinderen tot 6 jaar zijn om 10.00 uur kinderspelen in speeltuin De Zud- de. Ook om 10.00 wordt er een fietspuzzeltocht gehouden. Start en finish zijn bij het zwembad. Op dat zelfde uur kan men op de dijk in Nieuwkoop getuige zijn van een bijzon dere tak van de motorsport; het zogenaamde trialrijden. Een sport waarbij het niet om de snelheid, maar om behen digheid gaat. Rond twee uur wordt er bij het zwembad een spelprogramma gehouden. Tot slot is er, ook om twee uur, een popppentheatershow door het theater de Trekwagen. De voorstelling wordt gegeven in het parochiehuis. Fietsvierdaagse Bij de ren- en tourvereniging „De Bollenstreekh gaat maandag een fietsvierdaagse van start Er wordt op vier achtereenvolgende avonden gefietst. Deelname aan de tocht bedraagt zes gulden per persoon. Gestart wordt elke avond tussen half zeven en half acht vanaf het clubhuis van de vereniging aan de Lissese Spekke- laan. Geraniummarkt De koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkun de, afdeling Leidschendam houdt morgen in Leidsenhage weer een geraniummarkt. Berkenhove, het centrale plein van het winkelcentrum zal worden omgetoverd in een zee van geraniums en andere perk- en balkonplanten. Tijdens een bijeenkomst voorafgaande aan de markt zal de heer K. Schuurmans zijn taak als voorzittter van de Geranium- markt-commissie overdragen aan de heer P. Verdegaal. Floracross De Waddinxvener Martin Droog heeft de Floracross over 22 kilometer gewonnen. Tweede werd Gerard Smits en derde Aad Brugman. Gerard Brugman uit Hazerswoude zegevierde op de 11 kilometer. Tweede werd op deze afstand de Waddinxvener John Droog. De cross over 6 kilometer werd gewonnen door Bert Harkes. Winm ran Wieringekn en Piet van Gorkum werden respectievelijk tweede en derde. De „Ren-je- rot-eompetitle" tussen de basisscholen in Hazerswou- de-Rijndijk is gewonnen door de Onze Lieve Vrouw van Banneuxschool. Tweede werd de Steyaertschool Alphen beleefde eerste lokale televisie-uitzending ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen heeft zijn eerste lo kale televisie-uitzending achter de rug. In een bijna drie uur durende uitzending, die begon om half zes, zorgde de Alge mene Oranje Vereniging uit Alphen voor een hoogtepunt van de viering van Koninginnedag. Jlet live-programma bevatte vele onderwerpen zoals een docu mentaire over Alphen, het optreden van het huiskoor van „de Hooge Burch" en verslagen van de diverse feestelijke gebeurte nissen die in Alphen en Koudekerk hadden plaatsgevonden. Ook waren er gesprekken met burgemeester Swaan van Koude kerk en burgemeester M. Paats van Alphen. Deze laatste besloot het gesprek met de voordracht van enkele gedichten. De pro gramma-onderdelen werden afgewisseld met optredens van ar tiesten en muziek. In het gesprekje liet burgemeester Paats we ten, dat hij streeft naar de bouw van woningwetwoningen en koopwoningen vooral in de goedkoopste premiesector. De finan ciële nood in deze gemeente noodzaakt tot bezuinigingen. Het programma werd over de gehele linie enthousiast ontvan gen. De presentatie door Hans van de Boom (van Radio Stad Amsterdam) en Tilly Nugteren (presentatrice Alphense zieke nomroep) was fris en vriendelijk en de uiteraard optredende schoonheidsfoutjes waren aanvaardbaar en overheersten niet in de uitzending, die onder professionele leiding stond van cineaste Albertine Pareau Dumont.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5