Rekenmachientje maakt geestelijk gehandicapten meer zelfstandig Schadelijke bedrijven Noordvest uit Doden herdenking en Stille Tocht OUDERWETSE MEUBELMAKERIJ. MliwmlwüW Winkelcentrum Wnikelhof helpt 'n handje. maar ook met vele kado-tips. Want met ruim 50 speciaalzaken onder eèn dak. biedt winkelcentrum Winkelhoi 1001 kado-ideeen. Vanzelfsprekend dat de keuze ook wel eens te groot kan zijn. Geef dan een Winkelhof /V kadobon, voor een geschenk op maat. AlHH WA Kadobonnen zijn verkrijgbaar bij de speciaalzaken die herkenbaar zijn aan de kadobon-sticker, of bij de Leidse spaarbank in Winkelhof. WINK Hl HENl'KCM en inwisselbaar bij alle zaken Tsrrr 1 m' TT/\' in uw winkelcentrum Winkelhof. Wl IM K KI «rilt 1 DOOR UITVINDING LEIDSE UNIVERSITEIT LEIDEN Dr. P.M. Smeets van de vak groep Ontwikkelingspsychologie van de Leidse universiteit, heeft in samenwerking met het laboratorium voor Experimentele Gedragsstudie een rekenmachientje voor geestelijk gehandicapten ontwikkeld. Hier mee zijn de geestelijk gehandicapten, die tenminste een ontwikkelingsniveau hebben van een kind van de eerste klas lagere school, in een minder afhankelijke situatie terecht gekomen. Het machientje is een zak- computertje dat deze mensen de gelegenheid geeft om zonder hulp boodschappen te doen, waarbij zij zelfstandig over hun geld kun nen beschikken. Het is echter nog niet zeker wanneer het apparaatje in de winkels te koop is. Er moet nog een fabrikant gevon den worden, die het in de handel wil bren gen. Men heeft echter bij de universiteit goe de hoop dat dit niet al te lang op zich laat wachten. Het rekencomputeije is het gevolg van een stu die van zo'n drie tot vier jaar, waarbij het on vermogen van de geestelijk gehandicapte om op de gebruikelijke manier te rekenen, centraal stond. De geestelijk gehandicapte heeft name lijk niet voldoende inzicht om te bekijken of het geld dat hij of zij beschikbaar heeft, vol doende is voor een eventuele aankoop. Door het apparaat wordt dit inzicht wel verkregen en in de praktijk is gebleken dat dit een grote voldoening geeft aan de geestelijk gehandicap te, die zich daardoor zelfstandiger voelt In eerste instantie werd door dr. Smeets en de vakgroep een mechanische rekenmachine, die leek op een rekenliniaal, ontwikkeld waarbij tot een bedrag van één gulden een boodschap gedaan kon worden. Dit eerste bouwsel weid uitgeprobeerd door pupillen in Huize de Wei- poort, maar het duurde toen nog ongeveer 60 uur voordat een pupil ermee om kon gaan. In een volgende fase werd het apparaat electro- nisch gemaakt en duurde het ongeveer 9 uur voordat de pupillen er raad mee wisten. Met het huidige apparaat is slechts zes tot zeven uur nodig om het onder de knie te krijgen. De re kenmachine werkt niet met cijfers maar met letters. De geestelijk gehandicapte kan nu een voudig nagaan hoeveel geld hij of zij bij zich heeft, of er voldoende geld is om één of meer dere artikelen te kunnen kopen, hoeveel wis selgeld men behoort te ontvangen en of het wisselgeld correct is. Met dit apparaat kunnen aankopen van enkele duizenden guldens bere kend worden. Er zijn in Nederland ongeveer 400 moeilijk en zeer moeilijk lerende kinderen. Daarbij komen dan nog een groot, maar onbekend aantal, vol wassen geestelijk gehandicapten, die nog thuis of in gezinsvervangende tehuizen wonen. De opvang en begeleiding is er vooral de laatste tijd steeds meer op gericht om de geestelijk ge handicapten zo zelfstandig mogelijk te laten deelnemen aan het dagelijks leven. Wat dat be treft komt, het aan de Leidse universiteit ont wikkelde apparaatje, mooi tegemoet. Dr. P.M. Smeets vindt het apparaat een soort gedrag sprothese. „Het apparaat heeft bij inkopen doen, voor geestelijk gehandicapten dezelfde functie als een rolstoel voor de motorisch ge handicapten om zich voort te bewegen en het gehoorapparaat voor de gehoorgestoorden om goed te kunnen horen", aldus de Leidse psy choloog. Leersysteem Dr. P.M. Smeets is met de vakgroep alweer een nieuw project gestart. Op de Pancrasschool voor moeilijk lerende kinderen in Leiden, wil hij nagaan of er een beter leersysteem te ont wikkelen valt. Met behulp van een computer wil hij educatieve knelpunten opzoeken en pro beren een beter leerplan op te stellen, waarbij de leerlingen misschien ook gebruik kunnen maken van speciaal geprogrammeerde compu tertjes. Dr. Smeets zou wel meer problemen willen op lossen, die in de praktijk met moeilijk lerende kinderen worden opgedaan. En niet alleen met moeilijk lerende kinderen. „De universiteit is ervoor om te proberen antwoorden te vinden voor problemen in de samenleving. Ik zou wil len dat er veel meer vragen kwamen, maar er schijnt een grote drempel aanwezig te zijn. We hebben nauwelijks toegang tot scholen en ande re groepen. De mensen lijken wel bang voor de universiteit en het onderzoek daar en dat vind ik jammer. Er zou anders veel meer gedaan kunnen worden voor bepaalde groepen in onze samenleving", aldus dr. Smeets. SYLVIA VAN LEEUWEN LEIDEN De gevalleneijn de Tweede Wereldoorlog wor den maandag 4 mei om hl acht in de Marekerk herdacht. Na afloop van de dodenlrdenking vindt de Stille Tocht plaats naar het monumentegenover molen De Valk, waar bloemen worden gelegd. E Stille Tocht begint bij de Mare kerk. In de kerk wordt een opengswoord gesproken door burge meester mr. C.H. GoekoopDe herdenkingsrede wordt uitge sproken door mevr. A.M. Btchardt, lt. kolonel van het Leger des Heils. Jan van der Meerespeelt het orgel en het ensemble Madrigalesco onder leiding in Henk Briër begeleidt sopraan Ester Hillinga. Ongeval in Verdistat LEIDEN Een 46-jarige eidenaar is vannacht kort na twaalf uur aan het hoofd wond geraakt toen hij in zijn auto uit de bocht in de Veistraat vloog. De personenauto schoot het ttoir op en kwam tegen een lan taarnpaal tot stilstand. De auwerd onherstelbaar beschadigd. De bestuurder is opgenomen het Academisch Ziekenhuis. Verkeersader totaal afgesneden De Breestraat, een van de be langrijkste verkeersaders In Leiden, is deze week herme tisch afgesloten voor alle ver- keerstromen. Het is niet meer mogelijk via het Rapenburg de Breestraat te bereiken. De werkzaamheden duren tot het begin van de bouwvakvakan tie. Vernieuwing van de riole ringen is de voornaamste drijf veer voor de afsluiting. Dat ge beurt ook in het Kort Rapen burg en in de Koorburgsteeg. Indien de revalidatie van de Breestraat langer dreigt te gaan duren dan is gepland, wordt de 'operatie Koornbrug- steeg' uitgesteld tot na de bouwvakvakantie. o^e^n "onaanvaardbare' ma ZEVENTIG MILJOEN VOOR VERBETERINGSPLAN NODIG nier het milieu vervuilen o: hinder voor de woonomge ving opleveren, moeten uit de wijk Noord vest worden' verplaatst. Voorop staan een versterking van de woon-i functie, een verbetering van de woonomgeving en de leef baarheid in de wijk. Daartoe moeten er onder meer zoveel mogelijk goedkope betaalba re woningen worden gebouwd, is een uitbreiding van groen- en speelvoorzie- ningen noodzakelijk en dient ook het laden en los sen vergemakkelijkt te wor den. Dit staat in het verbete ringsplan Noordvest. Alle voorgestelde veranderingen in de wijk gaan zeventig miljoen gulden kosten. De goedkeuring van de plannen wordt eind dit jaar ver wacht en de uitvoering zal van 1982 tot 1988 duren. In Aalsmeer ontdekten wij nog een „ouderwetse meubelma kerij", waar ervaren meubel makers nog geheel met de hand massief eiken meubels maken. O.a. kasten, kisten, tv- kasten, tafels etc. De metho den van werken is geheel com- form de 17-eeuwse wijze. Alle onderdelen worden gelijmd en met duvels in elkaar gezet. Ook de afwerking o.a. schuren en beitsen wordt nog met de hand gedaan. Men werkt vol gens de opdracht van de cliënt en elk model en maat Is te ma ken. Deze prachtmeubels kunt u bekijken in de oud Hollandse showroom van Antiekboetiek Hoogendoorn, Zijdstraat 65, Aalsmeer. Alle dagen met uit zondering van woensdagmldag kunt u hier terecht. Het loont zeker de moeite om hier een3 op uw gemak rond te neuzen en de prijzen zijn, gezien de werkwijze, zeker laag te noe men. Dit door rechtstreekse* verkoop: werkplaats - klant. De Langegracht Noordvest heeft de vorm van een langgerekte rechthoek. De lange zijden 'bestaan uit de Oude Singel, de Maresingel en de Rijnsburgersingel. De korte zijden bestaan uit de Oude He rengracht en de Nieuwe Beeestenmarkt. Noordvest vond zijn oorsprong in de stad suitleg van 1611. Het beteken de een uitbreiding van de stad over de Oude Singel heen. In het nieuwe stadsdeel werden ruim 1200 huizen gebouwd.-Er zitten weinig echt aantrekke lijke plekken in de wijk en de woonomgeving is van een zeer gemengde kwaliteit. De be bouwing in deze historische en monumentale wijk bestaat voor het grootste deel uit oude panden. 90 procent is van voor 1906. In de wijk staat een groot aantal panden Krantz, Clos en Leembrugge, Backer en Co die veelal werden gebruikt door de textielindustrie en door het ten onder gaan van deze Leidse industrietak leeg staan en in verval zijn geraakt. „Daar willen we iets aan doen", aldus de wethouder van ruimtelijke ordening C. Waal. Voor zes bedrijven in Noord vest is uit milieu-overwegin gen geen plaats meer volgens het plan. Bakker en Co aan de Binnenvestgracht is een voort durende bron van stankhinder voor de omgeving, maar is in middels vertrokken. Ook Lilo aan de Langegracht en Kleine aan de Lammermarkt zijn als producenten van chemische artikelen niet gewenst. Ook de autoplaatwerkerij Focke aan de Lange Scheistraat, Cupera aan de Noorderstraat en de handel in lompen en oude me talen van de De Nobel aan de Marktsteeg moeten de wijk uit. De wethouder: „Dergelijke bedrijven passen niet in woon wijk." In hetbeteringsplan wordt een aa plaatsen in de wijk aangegi, waar woningen gebouvvioeten worden. Dit komt eneer, dat de terrei nen vai bedrijven die moe ten veijnen, voor dit doel benut Hen. Zo wil de ge meente het terrein van de voorma Leidse Broodfa briek zjaan bouwen. Naar verwact zullen hier onge veer 48iingen met drie of vier ka* verrijzen. Op het terrein De Nobel komen vierkamoningen en dit geldt o voor het stukje grond van Kleine. Een gedeel te van Clos en Leembrugge zal plaats moeten maken voor 48 woningen en Backer en Co voor 5Q woningen. Dit laatste project wordt uitgevoerd in vier bouwlagen. Op het terrein van het Krantzcomplex wordt het nieuwe politiebureau neer gezet en waarschijnlijk een parkeergarage. Wanneer de gemeentereiniging verhuist, worden er op het stuk grond 40 woningen gebouwd en o- penbaar groen aangelegd. 348 woningen in de wijk komen in aanmerking voor een ingrij pende verbetering in het ka der van verschillende subsi dieregelingen. Buurtkantoor Bijna alle rioleringen in Noordvest wacht vernieuwing, omdat zij in zeer slechte staat verkeren. Dit geldt niet voor de Volmolengarcht, de Oost- dwarsgracht, de Klokpoort en de Oude Singel. Ook met het wegdek van vele straten in Noordvest is het slecht gesteld en deze zullen dan ook aange pakt worden. De walmuren van de Oude Singel verkeren in goede staat, maar de wal muren langs de Korte en Lan ge Mare zijn er slecht aan toe en worden vernieuwd. In de nog niet gereconstrueerde straten is de openbare verlich ting sterk verouderd en ook hier is een verbetering in het plan opgenomen. Noordvest staat nog meer ingrijpende werkzaamheden te wachten, omdat ook bijna alle kabels en leidingen van de nutsbedrij ven aan vervanging toe zijn. „Om het wonen in de wijk te veraangenamen zal ook de be planting worden uitgebreid in de straten en langs de grach ten" aldus Waal. De gemeente verschilt van mening met de buurt over de noodzakelijk heid van een buurtkantoorje. De buurt wil dit kantoortje als werk- en vergaderruimte, maar de gemeente acht dit ge bouwtje overbodig. Arbeidsbureau kortstondig bezet LEIDEN Het gewestelij ke arbeidsbureau aan de Oosterkerkstraat is gister morgen een uur bezet door een groep jongeren. Hiermee wilden de jongeren proteste ren tegen de korting op de minimumjeugdlonen van 18 procent en de hoge werk loosheid onder jongeren. In een gesprek met de direc teur van het arbeidsbureau de heer J. Schumacher werd aan gedrongen op een solidariteits verklaring met de eisen van de jongeren. De directeur ver klaarde, dat hij in een brief aan de minister van sociale za ken melding zal maken van de eisen van de jongeren en van de bezetting. LEIDEN Geboren:Markus Wil helmus Cornells Johannes, z.v. W. C. M. de Roos en P. J. Beernink; Nanette Cornélie, d.v. R. Lameijn en G. J. Eijerkamp; Ling Ming, z.v. Ch. Fan en M. Zhou; Erik, z.v. J. van der Bent en S. Haveman; Josephus Willi- brordus, z.v. J. G. C. Verhaar en H. J. J. M. Kapiteijn; Aaltje Maria, d.v. A. Remmerzwaal en C. Guijt; Jo-- hannes Abraham Paulus, z.v. C. Os kam en A. Voets. Overleden: P. Blikman, geb. 21-10- 1918, man; H. J. Gorree, geb. 2-7- 1923. man; W. van der Ley, geb. 3-5- A. C. Goddijn, geb. 10-5- F. H. de Goede, geb. 8-9- i; J. A. Ammeraal, geb. 5-6- tszo, man; J. van Beelen, geb. 24-5- 1914, man; H. van Geest. geb. 28-2- 1900, vrl. echtg. van C. de Haan; D. B. V. Rauh, geb. 17-1-1959. vrl.; A. Rijsdam, geb. 10-2-1907, man; E. A. M. van Ravesteijn, geb. 17-7- 1911, vrl.; A. van Staden, geb. 16-11- 1886, vrl. geh. gew. met D. J. Bonnet; J.C. Brandt, geb. 23-9-1898, man; J.Th. H. van der Hulst, geb. 21-8- 1906, man; E. Bisesser, geb. 23-9-1906, vrl. geh. gew. met S. Tielak; W. Nie sing. geb. 30-3-1906, vrl. echtg. van 1904, Video Jongerenvereniging Augustinusvertoont morgen avond in haar onderkomen aan het Rapenburg 24 drie video-opnames van televisieprogramma 's. Het zijn „De kleine televisie", „T.V. Manjana" (Koot en Bie) en „De Grote Verwarring". De uitzendingen beginnen om half tien. Radio- en televisiepiraten zullen vervolgens laten zien hoe hun uitzendingen tot stand worden gebracht. Om ongeveer elf uur treedt de Leidse ska-band .„Schmutz" op. Huisvrouwen De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft voor de komende weken weer een aan tal activiteiten op het programma staan. Donderdag 7 mei om kwart voor tien houdt de heer Hendrickx in het ge meentecentrum in Oegstgeest een lezing over glas in de monumentale kunst. Voor woensdag 13 mei staat er een dagexcursie naar Leerdam op het programma en donder dag 14 mei een tocht naar de Keukenhof. Donderdag 21 mei wordt om half twee in het gemeentecentrum huishou delijke voorlichting gegeven. Voor inlichtingen: tel. 121777. DNA Dr. F. Sanger (tweevoudig Nobelprijswinnaar) houdt vrijdag 8 mei een lezing in het Gorlaeus Laboratorium aan de IVassenaarseweg 76. De lezing gaat over het werk van Sanger op het gebied van de nucleotide-vol- gorde in DNA. De lezing begint om elf uur, wordt ge houden onder auspiciën van de Nederlandse Vereni ging voor Biochemie en is gratis toegankelijk. St. Lazare St. Lazare de toneelgroep van de Franse afdeling van de Leidse universiteit, geeft donderdag 7 mei in het Lak-thea- ter aan het Levendaal 150 een uitvoering van „Conq im promptus a loisir", geschreven door René d' Obaldia. De voorstelling begint om half negen. Het verhaal gaat over soldaat Casimir die weer thuis komt na oorlogsavonturen. Hij blijkt nogal aangeslagen te zijn. De beulszoon moet zijn vader opvolgen maar die carrière schijnt hem niet zo trek ken. Kaarten bij het LAK, telefoonnummer 124890. De Springplank De aspirantengroep van het Nederlands danstheater, de Springplank, geeft vrijdag 8 mei de laatste voorstel ling in het LAK-theater aan het Levendaal 150. De voorstelling begint om halt negen. Uitgevoerd worden drie nieuwe choreografieën. Zoals bekend gaan de as piranten van het danstheater volgend jaar volgens een andere formule werken. Kaarten bij het LAK, tele foonnummer 124890. Syndicaat Het Projecttheater speelt zaterdag 9 mei „Syndicaat der teergevoeligen" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. De voorstelling begint om half negen. Uitgangspunt voor het „Syndicaat" was de vaststelling dat politici ordi naire beroepsuitoefenaars zijn, beïnvloedbaar en als het moet corrupt, dat de politie net zo hard mee doet aan de wetten van de jungle en dat ook het verderf onder notaris sen, ambtenaren, leerkrachten en casinohouders diep is doorgevreten. Hoofdpersoon is de politicus Scholz. Via de lotgevallen van dit komisch personage en zijn geniaal ma nipulatief vermogen wordt een beeld gegeven van dit mi lieu. Kaarten bij het LAK, telefoonnummer 124890. Kunst en Genoegen De christelijke muziekvereniging Kunst en Genoegen staat een druk nieuw seizoen te wachten. Nadat giste ren de show en marchingband K. en G. het seizoen opende met een optreden in Zuid-West, gevolgd door een optreden in Bunschoten en 'savonds tijdens een taptoe in Papendrecht, verzorgt men op 16 mei al weer een optreden in Leiderdorp en op dezelfde dag 's mid dags is men actief in Leiden tijdens een voetbalwed strijd van leden van de Tweede Kamer ten bate van hot gehandicapte kind. K. en G. verzorgt op 30 mei een optreden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de NZH in Leiden en Haarlem. Op 13 juni is de Leidse vereniging te gast in Delft. Op de Grote markt wordt daar een taptoe gehouden. Een gastoptreden wordt ver zorgd op 20 juni tijdens een festival ter gelegenheid van 700 jaar Hazerswoude. In België wordt opgetreden op 27 juni, terwijl men op 29 juni alweer actief is tij dens de Laura fietsvierdaagse in Alphen. met kadobonnen bijvoorbeeld... wtnyftcentkum WTAnrrT.TrnF T.FTDFRnORP M. Moolenaar; F. H. Stikkelbroeck, geb. 4-7-1906, man; A. Valkenburgh, geb. 20-3-1899, man; A.M. Boven- kamp, geb. 25-5-1914, man; E. G. Turk, geb. 11-9-1940, man; H G. selman, geb. 22-8-1948, man; P. G. Ramp, geb. 11-1-1908, vrl. echtg. van E. Broekema; H. J. E. van den Heu vel, geb. 2-2-1893, vrl. geh. gew. met L. Melkert. Gehuwd: A O. Lovink en M.J.C. Kok; J. 't Hart en A. K. Romeijn; A. J. Nagtegeller en B. van Haarlem; G. de Lange en H. L. Loovens; A. van Harskamp en J. C. Nachtegaal; P. Beijne en H. Mark; P. van Heuvel en E. Mazurel. Alarm op Botermarkt LEIDEN De Leidse brandweer heeft vannacht een uur nodig gehad om de alarminstallatie van de ra dio-winkel Van Cleef aan de Botermarkt uit te schake len. Het alarm was gaan rinkelen toen onbekenden de etalage ruit met straatklinkers inwier pen. Dit gebeurde kort na half twee. Het is niet bekend wat er uit de etalage is eestolen STAD LEIDSE COURANT VRIIDAG 1 MEI 1981 PAGINA 3

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3