£cidócQowuvnt Fokker blijft groeien Massalï arrestaies in Breda dompei op koningnnedag f Syrië installeert SAM-raketten in Iibanon tegen Israël Londen wil geen hongerstakers meer in Lagerhuis Schriftelijk examen voor kwart miljoen scholieren WINST VORIG JAAR VERDUBBELD BOEK NU: 9S\. Vrijdag 1 mei 1981,71e jaargang no. 21952 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ^ÉfflB Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Fl. 0,52 per mm. Telefoontjes Fl. 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal Fl. 49,55; jaar Fl. 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Los9e nummers Fl. 0,65 Hommage aan Tom Manders in „Speel de clown" (19.40 uur Ned. I). Sonja Barend en Mar cel van Dam presenteren met „Mei 1981" een gevarieerd live-programma (21.10 uur Ned. I). Verkiezing van de beste Nederlandse moppentap per in „Moos komt Bram te gen" (21.15 uur Ned.II). Af en toe regen maar mogelijk ook enkele opklaringen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Morgen zon op: 6.08. Onder: 21.07. Scheveningen hoogw.: 2.15 en 14.35. Laagw.: 10.29 en 22.57. DEN HAAG Tot half mei zullen bijna driehonderdduizend leerlingen van het algemeen voortgezet onderwijs (mavo, havo en vwo) en het lager beroepsonder wijs zich buigen over de opgaven van het schriftelijk eindexa men om daarmee de helft van hun diplo ma te verdienen. De andere helft is be slist door het school onderzoek waarvan de uitslag al bekend is. Vanmorgen zijn voor het eerst de exame nenveloppen geopend en de opgaven rondge deeld: voor het lbo en gels en (vanmiddag) nederlands, voor mavo en havo vandaag al leen het opstel, voor het vwo grieks en op stel. In de komende weken hoeven de leer lingen geen nieuwig heden van betekenis te verwachten. Aan het schriftelijk exa men geschiedenis en staatsinrichting kun nen de scholen dit jaar voor het laatst vrijwil lig deelnemen. Vol gend jaar is behou dens in geval van ont heffing dit exame nonderdeel verplicht gesteld. Nieuw is dit jaar alleen een exa men expressievakken waaraan een aantal vwo-scholen als expe riment zal deelnemen. Mogelijk komt er in de toekomst maatschap pijleer bij, om dit vak meer waarde te geven. Vanaf morgen publi ceert onze krant zoals gebruikelijk dagelijks een bespreking van de examenopgaven van de vorige dag. BRANDSTICHTING WORDT VERMOED Jongeren-centrum „De Vrijheid" in vlammen op KATWIJK Het jongeren centrum „De Vrijheid" aan de Kantineweg is door brand verwoest. Het vermoe den bestaat dat het vuur is aangestoken. De brand brak rond twee uur uit. De snel gearriveerde brandweer kon niet voorko men dat het gebouw geheel uitbrandde. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het ver moeden bestaat dat het vuur is aangestoken. De verdwenen biervoorraad bracht namelijk aan het licht dat er iemand in het gebouw geweest moet zijn. Het onderzoek is nog gaande. Het gebouwtje was het onder komen van een groep Kat- wijkse jongeren die zich ner gens meer thuis voelen. De on theemde jongeren kregen het het voormalige gebouw van de Natres toegewezen en konden het met gemeentelijke steun ombouwen tot een eigen club huis. SCHIPHOL-OOST De vliegtuigfabriek Fokker heeft een goed 1980 achter de rug en ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het aantal werknemers bij de vliegtuigfabriek groeide met 927 tot 8862, dit jaar werken er ruim negenduizend en in de toekomst zullen het er nog meer worden, want Fok ker heeft forse uitbreidings plannen. De plannen hangen samen met de mogelijke produktie van de nu nog slechts op de tekentafel be staande F-29. Het gaat daarbij om de bouw van een grote eindrnon- tagehal. Daarnaast wil Fokker de toegangswegën verbeteren, par keerplaatsen aanleggen en andere infrastructurele werken uitvoe ren. Een en ander hangt af van het al dan niet doorgaan van het F-29-project, waarover eind dit jaar de beslissing valt. Met name de vorming van een consortium dat het vliegtuig moet produceren is nog een vraagteken. Het project is Fokker alleen te groot. Fokker heeft vorig jaar de omzet zien stijgen met 17 pet tot 1.129 min. De nettowinst verdubbelde: van 4,8 min naar 9,8 min. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 2 per aandeel van ƒ20 nominaal. Verder wil men, mede gezien het feit dat het bedrijf al enkele jaren geen dividend heeft uitgekeerd, eenmalig 10 pet in aandelen uit de agio- of de algemene reserve uit keren. Deze aandelen delen ten volle in de winst over 1980. Voor het laatst keerde Fokker dividend uit over 1975 [f 1,80). ■hb nunroiM De koninklijke fa milie zelf merkte weinig cf niets van de arresta ties. Vrolijk liep prins Claus gis termiddag door Breda rond met een tros balon- nen waarop een portret van zijn vrouw en de tekst „Lang leve de koningin" wa ren afgebeeld. 3REDA Tijdens het zoek an koningin Beatrix aanreda heeft de politie gisteren 148nge- ren aangehouden voordat zhun kennelijke voornemen om e rei schoppen tot uitvoeringcon- en brengen. De jongelui waren gewapend metok- Jken, kettingen, boksbeugels en mtov- coktails. Commissaris J. Strooper van de Bredase politie sprak in een toelichting van „preventieve aanhoudingen". In de loop van de avond mochten alle aange houdenen het politiebureau weer verla ten. Koningin Beatrix, prins Claus en hun kinderen Willem Alexander, Friso en Constantijn maakten een tocht door Breda die deels per rijtuig en deels te voet werd afgelegd. Vele duizenden mensen juichten hen daarbij zeer enthousiast toe. Ook tjj- dens hun bezoek aan Veefe, eerder op dag, gaf de bevolking blijk van grote geestdrift voor de koninklijke bezoekers. In Amsterdam en Rotterdam werden gis teren kraakacties uitgevoerd met het oog merk, aldus de krakers, om „koninginne dag ook voor de woningzoekenden een feest te maken". Pagina: 9 „Koninginnedag „nieuwe stijl" een geslaagd feest" EL AVIV, WASHINGTON Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse za ken heeft gisteren bevestigd lat er nieuwe SAM-6-raket- en van Russische makelij n Libanon zijn opgesteld. Volgens het ministerie heb ben de Syriërs een aantal an deze verrijdbare luch- afweerraketten de afgelo- i dagen naar oostelijk Li- non gebracht, kennelijk antwoord op de Israëli sche luchtaanvallen op Pa lestijnse en Syrische si »p ra- tellin- Premier Begin heeft kenne lijk in een poging om stoom af e blazen in de spanningen net Syrië verklaard er niet helemaal zeker van te zijn dat deze raketten al zijn'opgesteld, dij zei gisteren dat hij niet ge- ooft dat er tussen zijn land en ÈJyrië oorlog over Libanon zal litbreken. „Als geen van de partij dat wil, hoe zou het dan Bnen aldus Begin. In Washjton werd gisteren ernsti, bezorgdheid geuit over (toestand in Libanon, waar 1 met uitzondering van het zun vrij rustig was. De Amerinen wensen na te gaan de Israëliërs hun ge- vechts>gtuigen tegen Syrië niet teiprechte hebben inge zet. Saü-Arabië heeft zich gisteren duidelijk uitgesproken tegen de Syriërs in Libanon. Kroonprins Fahd deed in New York een dringend beroep op de leiders van Koeweit, Bah rein en de Verenigde Arabi sche Emiraten hun politieke en financiële verplichtingen ten aanzien van de Syrische* legermacht in Libanon te her zien. Saoedi-Arabië en de drie andere landen dragen, naar verluidt, meer dan vijftig mil joen dollar per maand bij aan het onderhoud van de leger macht. Egypte heeft gisteren Syrië ervan beschuldigd de strijd in Libanon op de spits te drijven, maar daarnaast kri tiek geuit op Israëls militaire betrokkenheid. Libië heeft daarentegen opgeroepen de Syriërs in Libanon terzijde te staan. ADVERTENTIE TAPIJT GORDIJNEN TAFELKLEDEN I FOURNITUREN MEUBELSTOFFEN EEN ZAMETHART VOOR U vanler klugt 0 persdijke aandacht 0 stalenyice 0 opm&ervice Seen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 <19.00 uur nummer^ 171-122248 en per speciale koerier wordt krant alsnog nabe- lorgd. Britse tuinders krijgen energie-subsidie LONDEN Onrechtvaardige concurrentie door Nederland se collega's wordt door de Britse regering aangevoerd als reden, waarom tuinders in het Verenigd Koninkrijk een „energie-subsidie" van in totaal ongeveer 25 miljoen gulden zal worden gegeven. Hiermee kunnen zij hun hoge stook kosten drukken. De in verhouding met andere Europese landen lage gasprijs die Nederlandse tuinders voor de verwarming van hun kassen moe ten betalen, wordt elders in de EG als concurrentievervalsend beschouwd. De Europese Commissie heeft de Nederlandse rege ring al te verstaan gegeven, dat de tuinders meer voor hun gas moeten gaan betalen. Eerder deze week hebben Engelse tuin ders gedreigd'met blokkades in de havens om de invoer van Ne derlandse groenten te voorkomen. Groot-Brittannië is met name voor de Westlandse tuinders een belangrijk afzetgebied. Aanzienlijke schade door rijden onder invloed ALPHEN AAN DEN RIJN Twee inwoners van Alp hen hebben gisteren behoor lijk wat schade veroorzaakt bij auto-ongelukken. In bei de gevallen was alcohol in het spel. Een 22-jarige inwoner van Alphen gaf, rijdend op de Ma- chineweg, geen voorrang aan een 31-jarige man uit Reeu- wijk die op de Oostkanaalweg reed. Het gevolg was een bot sing met aanzienlijke materië le schade. Een 33-jarige inwoner van Alphen verloor bij het inrijden van de Raadhuisstraat vanaf de Jongkind Koningstraat de macht over het stuur en botste tegen twee geparkeerde auto's aan de rechterkant van de weg. Hierdoor kantelde de auto en schoof vervolgens op zijn dak nog tegen een gepar keerde auo aan de andere kant van de weg aan. Volgens de bestuurder was de ongelukki ge manoeuvre te wijten aan het feit dat hij in de lx>cht een cassettebandje trachtte te ver wisselen. Er was ook hier veel materële schade. In beide ge vallen is een bloedproef afge nomen. Bijna zeker geen tram en bus in Den Haag vanaf 7 mei DEN HAAG Het is bijna zeker dat het rijdend perso neel van de HTM van vol gende week donderdag 7 mei af gaat staken. Met de sta king, die tenminste vijf da gen zou moeten duren, wordt gedreigd in een ulti matum van de vervoersbond FNV aan de HTM-directie. Uiterlijk op 6 mei, zo wordt* daarin gesteld, moeten de looneisen van de vervoers- bonden FNV en CNV zijn gehonoreerd. Deze eisen zijn: een loonsvoorschot van 68 gulden per maand, met be houd van de zes procent toe slag voor verzwaarde wer komstandigheden. De HTM- directie krijgt van het CNV op 4 mei een gelijkluidend ultimatum, met als enig v schil dat deze bond dreigt met een staking voor onbe paalde tijd. De HTM-directie, die zelf de eisen gerechtvaardigd vindt, kan hier niet op ingaan, omdat zij met handen en voeten ge bonden is aan het loonbeleid van minister Tuynman (Ver keer en Waterstaat). De kans dat de minister alsnog op zijn besluit terugkomt lijkt nihil. Liesbeth Den Uyl bij „dwaze moeders" Onder leiding van Nobelprijs winnaar Adolfo Perez Esquivei en van Liesbeth den Uyl, echt genote van de lijsttrekker van de PvdA, Joop den Uyl, heb ben gisteren ongeveer 2000 Argentijnse moeders van ver miste personen een verboden mars gehouden voor het rege ringsgebouw van Buenos Ai res. Desondanks greep de po litie niet in. De vrouwen, die bekend staan onder naam van de „dwaze moeders van Plaza Mayo", het plein waar zij iede re week betogen, herdachten gisteren dat zij vier jaar gele den voor het eerst hun actie hebben gehouden. Op de foto: Liesbeth den Uyl in de stoet met links naast haar Adolfo Perez Esquivei. BELFAST De Britse rege ring overweegt de spoedige indiening van een wetsont werp tot wijziging van de kieswet, om in de toekomst te voorkomen dat mannen als hongerstaker Bobby Sands vanuit de gevangenis een zetel veroveren in het Britse Lagerhuis. Bobby Sands werd, na de voortijdige dood van het La gerhuislid Frank Maguire, door dertigduizend katholie ken in Fermanagh en Zuid- Tyrone in het Britse Lagerhuis gekozen. Premier Margaret Thatcher heeft opnieuw met grote fel heid verklaard dat de IRA-ge- vangenen in Noord-Ierland geen politieke status krijgen: „Nu niet en later ook niet De afgezant van paus Johan nes Paulus II, Johm Magee heeft vergeefs geprobeerd om Sands te bewegen de honger staking op te heffen. Bobby Sands is buiten bewustzijn en hem zijn de sacramenten der stervenden toegediend. (Zie ook pag. 11 Moeder van Sands: Bobby vastbesloten om te sterven".) ADVERTENTIE uw juni-vakantie in Bohemen bungalowparken! Ga juist in juni op vakantie. Rustiger èn goedkoper. Het kèn nog, want wij hebben nog een aantal luxe 6-persoons bungalows vrij in Het Roeken bosch (Noord-Limburg). Vraag de brochure. BEL: 04784-1841. Postbus 95375, Den Haag/

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1