[Ik weet niet hoe ik dit teboven kan komen Het tij keert voor Giscard Bobby vastbesloten te sterven" PLEIDOOI VAN SCHMIDT VOOR ZELFBESCHIKKING PALESTIJNEN YORKSHIRE-RIPPER: Onrust in Spanje na nieuwe onthullingen over staatsgreep Tegenstander Salt-2 nieuwe Amerikaanse wapenonderhandelaar BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 MEI 1981 PAGINA 11 UO (Van onze correspondent Roger Simons) ■ONDEN De politie van West-Yorkshire eemt aan, dat Sonia Sutcliffe (30), de vrouw an de Yorkshire Ripper, tot de dag na zijn ar- estatie in het noord-Engelse Sheffield niets eeft afgeweten van zijn afschuwelijke mis- fijven. Op 3 en 4 januari werd ze in Leeds ngdurig verhoord door vijf detectives van de peciale Ripper-brigade, die doorlopend vragen Rhaar afvuurden. „Het was een vreselijke be- renis", zegt Sonia Sutcliffe nu. „Ze legden de ntiemste aspecten van mijn leven bloot. Maar t wist niets." Natuurlijk vragen de mensen zich nu af, hoe dat \ogelijk is. Hoe het kwam, dat ik nooit iets heb ermoed. Maar de politie gelooft me. Eerlijk: ik ie\> het nooit door gehad." Sonia en Peter Sutcliffe (34) zijn sinds augustus 1974 getrouwd. Toen kenden ze elkaar al tien jaar. Hun wittebroodsdagen brachten ze door in Parijs. Sonia is kennelijk niet van plan haar man in de steek te laten. Toen hij in Leeds in voorarrest was, ging zij hem iedere dag bezoeken. Telkens vijftien minuten; het gevangenisreglement stond niet meer tijd toe. Voor Sonia Sutcliffe betekende dit telkens een verplaatsing van 46 kilometer. Ook woensdag na de eerste dag van het Ripper- proces in Londen, is ze even bij haar man geweest, in de vleugel onder gerechtszaal nummer 1 van de Old Bailey. Daarna werd Sutcliffe overgebracht naar de gevangenis van Brixton in Zuid-Londen, waarin hij de voortzetting van zijn proces afwacht. Sonia zal hem daar tot dinsdag opnieuw elke dag een kort bezoek brengen. Ze verblijft met haar moeder, Maria Szurma, op een geheim adres. So ma's ouders zijn van Tsjecho-slovaakse en Oek- raïnse afkomst. Na de oorlog hebben zij zich als statenlozen in Noord-Engeland gevestigd. Haar va der, die in Praag leraar was geweest, vond in En geland werk als onderhoudsmonteur op een tex tielfabriek. De Szurma's gaven hun twee kinderen een ouderwetse strenge opvoeding. Sonia Sutcliffe spreekt vloeiend Tsjechisch, Oek- raïns en Engels. Voor Peter Sutcliffe, die zij lief hebbend „Pete" (het Engelse equivalent van Piet) noemt, door de politie ontmaskerd werd als de Ripper van West-Yorkshire, was zij lerares teke nen en aardewerk-maken, maar die baan is zij nu kwijt. Sonia Sutcliffe weet, dat ze voor de rest van haar leven gebrandmerkt zal zijn als de echtgenote van iemand, die dertien vrouwen om het leven ge bracht en daarnaast gepoogd heeft nog zeven ande ren te vermoorden. De vrouw van de Yorkshire Ripper. Dat stigma raakt ze nooit meer kwijt. Sinds de ontmaskering van haar man verblijft ze bij haar ouders, die op de rand van Bradford een eenvoudig huisje van de gemeente bewonen. Haar moeder zegt, dat Sonia daar meestal in haar slaap kamer voor zich uit zat te staren. „Ze weet nog niet wat ze in de toekomst zal doen", zegt Maria Szurma. „Maar ze heeft een sterk ka rakter en zal er zich wel doorheen slaan." Maria Szurma, die nog een oudere dochter heeft, Marianne Szurma, een briljante concertpianiste, werkt in een tehuis voor bejaarden. Ondanks haar optimisme maakt ze zich zorgen over de geestelijke èn lichamelijke gezondheid van haar jongste meis je. „Sonia was vroeger zo gelukkig en zorgeloos", zegt ze. „Ze ging graag op reis. Van overal stuurde ze ons kaartjes; we hebben ze nog allemaal. Mijn hart bloedt wanneer ik haar zo zie lijden. Maar zelfs in deze afschuwelijke omstandigheden ver geet ze me niet. Onlangs was ik jarig en toen heeft ze me een pracht van een taart gegeven." Sonia Sutcliffe houdt zich merkwaardig sterk. Haar moed en onwankelbare trouw verbazen ie dereen. Wanneer je met haar praat, voel je echter toch dat ze zwaar geschokt is. Ze doet bovenmen selijke inspanningen om dat allemaal te verwerke lijken. Haar blauwe ogen staan diep in hun kassen; haar gelaat is bleek en vertrokken. Moeder Szur ma zegt, dat ze zienderogen vermagert. De omvang van het drama is kennelijk nog niet helemaal tot Sonia doorgedrongen. „Ik weet niet hoe ik dit te boven zal komen", zegt ze op een fluistertoon. „Ik weet niet of ik het zal kunnen, maar het moet. Terwille van Pete." MITTERRAND STAAT OP WINST IN PEILINGEN Van onze correspondent) PARIJS Drie dagen voor de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen verklaarde een vooraanstaande fi guur van de Parijse beurs dat het zeker was dat president Giscard D'Estaing herkozen zou worden. Hij voegde daar aan toe dat de beurs zich tot dusver nimmer in haar politie ke prognoses vergist had. Een week later met de resultaten van de eerste kiesronde die nauwelijks een verschil van 2,5 procent in het stemmental van Giscard en Mitterrand aan geven en de beslissing van de communisten om Mitterrand pagenoeg onvoorwaardelijk te steunen, maar de weigering can de Gaullisten om ditzelfde voor Giscard te doen, heb ben het beeld aanzienlijk veranderd. Volgens een nationale opiniepeiling van het weekblad Le Point verslaat Mitterrand volgende week zondag president Giscard met 51,5 tegen 48,55 procent van de stemmen. Van de commu nisten zou 84 procent op Mitterrand stemmen, wat de gaullisten Ibetreft zou 71 procent zijn stem op Giscard uitbrengen. In de Franse hoofdstad meent men overigens aan dat Giscard pog steeds een kans heeft het te halen, uiteraard met een zeer kleine meerderheid, maar in 1974 bedroeg deze ook maar 400.000 stemmen. Veel hangt af van degenen die verleden zon dag niet ter stembus kwamen; over het algemeen komen er in de tweede kiesronde meer kiezers opdagen dan in de eerste, of schoon dat nog niets zegt over de wijze waarop zij stemmen. De campagne voor de tweede kiesronde speelt zich nog slechts sen de twee overgebleven kandidaten, Giscard d'Estaing n Mitterrand. De eerste poogt zijn tegenstander voor te stellen ils dè gijzelaar van de communisten, de man die de collectivise- ing van Frankrijk wil. Mitterrand verft Giscard af als de man die uitsluitend bedacht is op het verrijken van rijken, die een >eslissend belang heeft bij de werkloosheid en hij wordt verant woordelijk gesteld voor de economische crisis, zondat dat daarbij 'ezegd wordt dat deze Frankrijk minder treft dan vele van zijn murlanden en uiteindelijk niet los te zien is van de wereldsitua- [ie. Verder is het nu tot een conflict tussen-beide kandidaten ge komen over twee tv-debatten, waar de socialisten op het aller laatste moment allerlei voorwaarden aan hebben verbonden. In brief heeft Giscard geëist dat hij op 5 mei alleen met Mitter rand wil debatteren. Mitterrand, die deze datum zelf had voor gesteld wil nu een ondervraging door vier journalisten en een echtsstreeks debat met Giscard van maar een kwartier. Giscard schrijft in zijn brief: „Ik wil met U praten en niet met derden. De aarzeling van de socialisten lijkt ingegeven te zijn door het :eit dat bij een vorig debat, in 1974, Giscard het beter deed dan Mitterrand. In het socialistische kamp werd opgemerkt dat de ,zaak e ernstig is om er een schouwspel van te maken. Het gaat tiiet om een wedstrijd in welsprekendheid", aldus de socialisten. Een ren van uiterlijk onaangedane Giscard onderhield zich giste- tijdens een lunch in Parijs met vertegenwoordigers de vrije beroepen. Een jonge betoger houdt het portret omhoog van de IRA-gevangene Bobby Sands, die als gevolg van zijn hongerstaking, op sterven ligt. MOEDER VAN SANDS: Met verbonden hoofd en brandwonden op zijn gezicht woont deze politieman de begrafenis bij van een bij een aanslag gedode collega. De betrokken politieman raakte bij dezelfde aanslag gewond. i Vel- (Van onze correspondent Bert zen) BELFAST Bobby Sands heeft zijn moeder gisteren gezegd, dat hij vastbe sloten is te sterven. Zij zal de artsen niet verzoeken om hem met een infuus te voeden en zijn leven te redden. Bobby heeft haar gevraagd dat niet te doen en zij zal gevolg geven aan dat verzoek. De Britse minister voor Noord Ierland, Humphrey Atkins, heeft donderdag een verklaring afgelegd, waarin hij de IRA beschuldigt van plannen om terreur en sektarische geweldplegingen te provoce ren. Atkins zei dat de IRA condities wilde scheppen waarin daaropvolgend geweld van de kant van de Republikeinen zou kunnen worden gerechtvaardigd. Zo zou de IRA van plan zijn om een aantal gezin nen te evacueren uit een katholiek getto in Belfast en vervolgens hun huizen in brand te steken en de schuld in de schoe nen te schuiven van militante loyalisten. De mensen zouden gedwongen worden hun huizen te verlaten en ze zijn bang ge maakt met mededelingen dat protestanten zich tot de tanden hadden bewapend. De IRA in Dublin reageerde met de verkla ring dat de uiteenzetting van Atkins niet meer was dan een manoeuvre om de aan dacht van de hongerstakingen in Long Kesh af te leiden. Moeder Sands werd donderdagmiddag door verslaggevers voor de gevangenis van Long Kesh geïnterviewd. Zij zei dat Bobby buitengewoon zwak was en bijna niets meer kon voelen. Hij is voorbereid voor het einde. Moeder Sands zei, dat zij niet van plan was om Bobby te vragen het vasten te beëindigen. „Hij was al dood, voordat hij aan de hongerstaking begon", aldus mevrouw Sands. Surinaamse partijen mogen meepraten over ontwikkeling van revolutie PARAMARIBO Aan de vooravond van de 1 mei-viering in Parama ribo, tijdens welke de Surinaamse regering een nieuw politiek beginsel programma presenteert, heeft premier en presi dent Chin A Sen de in stelling bekendgemaakt van een „Front voor de bevrijding en ontwikke ling". Via dit orgaan, dat onder leiding komt van legerbevelhebber majoor Bouterse, zullen alle partijen en groeperingen mogen meepraten over de „democratisering van de Surinaamse revolu tie". Beslissingsbevoegdheid is er voor het front niet bij. Het zo genaamde beleidscentrum, waarin naast premier Chin A Sen en majoor Bouterse de garnizoenscommandant Horb, de voorzitter van de Nationale Militaire Raad Graanoogst en de minister van justitie en bui tenlandse zaken Naarendorp zitting hebben, houdt de touw tjes in handen. Een van taken van het beleidscentrum is het uitschrijven van een volks stemming over een nieuwe grondwet. Gestreefd wordt de ontwerpen daarvoor binnen een jaar klaar te hebben. Na de volksstemming kan volgens de president een begin worden gemaakt met de plannen voor verkiezingen. Het later vandaag te publice ren beginselprogramma zal, volgens waarnemers, bepalend worden voor de koers die zo wel het beleidscentrumn als het front van Bouterse gaan volgen. Een aantal weken ge leden werd gezegd, dat Surina me vanaf 1 mei een duidelijk socialistische koers zou gaan volgen. In het beginselpro gramma zouden de uitgangs punten voor een dergelijk po litiek handelen worden opge nomen. Sindsdien is hierover niets meer vernomen en ook president Chin A Sen maakte in zijn door de televisie uitge zonden rede van gisteren avond geen gewag van een duidelijke keus van legerlei ding en regering voor het so cialisme. Veto tegen boycot van Zuid-Afrika NEW YORK De Verenig de Staten, Frankrijk en En geland hebben vanmorgen vroeg hun veto in de Veilig heidsraad uitgesproken over enige Afrikaanse resoluties, waarin algemene en dwin gende sancties tegen Zuid-A frika werden gevraagd van wege diens politiek jegens Namibië. De betrokken Afrikaanse lan den hadden vijf resoluties in gediend, die een dwingende oproep bevatten om „alle di plomatieke, consulaire en eco nomische betrekkingen met Zuid-Afrika te verbreken, be nevens de instelling van een volledig olieembargo en een verbod op de levering van wa pens. Vier van de resoluties zijn in stemming gebracht. Toen over deze vier een veto werd uitgesproken, kwam de vijfde resolutie niet meer in stemming. Abortusverbod in Ierse grondwet DUBLIN In de Ierse repu bliek is een campagne begon- pen om het bestaande abortus- jverbod in de grondwet te ver- inkeren. Het initiatief ertoe is len door een groep gy- ïaecologen en verschillende catholieke organisaties. Dp het ogenblik is in de Ierse republiek abortus een ernstig lisdrijf volgens de uit 1861 iaterende wetgeving. BONN In opmerkelijke duidelij ke bewoordingen heeft de Westduit- se Bondskanselier Helmut Schmidt in een tv-gesprek gepleit voor het zelfbestemmingsrecht van de Pales- tijnen. Schmidt, juist teruggekeerd van een vierdaags bezoek aan Saoe- di-Arabië en aan de Verenigde Emri- raten, liet de Israëlische kant van het conflict niet buiten beschouwing, maar legde het zwaartepunt van zijn betoog toch op de deelneming van de Palestijnen aan toekomstige ge-, sprekken. Aangesproken over de morele verant woordelijkheid van de Bondsrepubliek, zoals die onder andere inzake de leve ring van wapens aan Saoedi-Aarabië ter discussie is gebracht, zei Schmidt dat niet alleen Israel aanspraak kan doen gelden op een morele benadering. Uitgerekend de Duitsers hebben vanuit hun verleden ook een morele verplich ting tegenover vluchtelingen en ver drevenen zoals de Palestijnen. „Voor mij is dit vraagstuk een omvangrijke tragedie", zei de Bondskanselier. Daar bij waarschuwde hij ervoor om -alle ge ledingen van dit volk over een kam te scheren: „Het zijn niet allemaal terro risten". Anderzijds betoogde de bonds kanselier met nadruk dat, als het Wes ten de Palestijnen nog langer als bui tenstaanders blijft beschouwen, dit deze onherrooepelijk in de armen van Mos kou zal drijven. De leiders van de Verenigde Arabische Emiraten hebben Bondskanselier doen weten, dat zij militair materiaal in de Bondsrepubliek willen kopen, zo is in kringen van de Bondskanselier verno men. Zij hebben ook te kennen gege ven, dat zij geen buitenlandse militaire eenheden in het gebied van de Perzi sche Golf willen. Ook Schmidt heeft zich terughoudend uitgelaten over de plannen van een Westerse interventie macht in het Golfgebied. MADRID De verschijning van het Spaanse dagblad Dia- rio 16 is gisteren enige tijd tegengehouden, nadat de hoofd redactie had laten weten dat het nummer een belangrijk ar tikel bevatte over de mislukte staatsgreep van 23 februari. Kort voor het blad uitkwam, verscheen de politie, die ver spreiding verbood omdat niet zou zijn voldaan aan de bepa ling dat eerst verscheidene exemplaren van een krant moe ten worden gedeponeerd bij het staatssecretariaat van voor lichting. Na korte tijd w'erd het verbod ingetrokken. Uit het artikel blijkt dat de samenzweerders van 23 februari contact hadden opgenomen met de Amerikaanse autoriteiten en het Vaticaan om hun reacties te peilen op een staatsgreep. Vol gens Diario 16 had men te horen gekregen dat het „om een bin nenlandse aangelegenheid" ging, maar dat zowel Washington als het Vaticaan handhaving van de democratie en de monarchie wensten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in reactie op het artikel uitdrukkelijk ontkend ook maar het minste contact te hebben gehad met de leiders van de coup. In het blad wordt verder een nieuwe generaal genoemd, Jose Juste, commandant van de belangrijke tankdivisie Brunete in Madrid, die zich akkoord had verklaard met de staatsgreep, maar tijdens de coup niet het bevel over zijn divisie had willen voeren. De generaal zou in verband met de beschuldigingen uit zijn functie worden gezet. Binnen de Brunete-divisie is gemor ontstaan naar aanleiding van de mogelijke vervanging van de generaal. Diario 16 onthulde al eerder deze week dat een nieuwe poging tot staatsgreep werd beraamd. Ze had moeten plaatsvinden op het moment dat de Spaanse koning in Rome vertoefde. De ko ning keerde gisteren naar Spanje terug. In Madrid deden giste ren geruchten de ronde over ontevredenheid onder militairen. Het neofascistische dagblad El Alcazar schreef deze week „Nu de koning er niet is, is het ogenblik aangebroken". Tegelijkertijd wordt als gevolg van de nieuwe onthullingen gesproken van een zekere malaise in legerkringen. In de kazernes van het garni zoen van Madrid zijn, vermoedelijk in verband met de 1 mei- viering vandaag, uitzonderlijke veiligheidsmaatregelen van kracht. Militaire verloven zijn voor het grootste deel ingetrok ken. Arbitragecommissie VS-Iran op 5 mei bijeen in Den Haag TEHERAN De Amerikaanse-Iraanse arbitragecommissie die de kwestie van de in VS bevroren Iraanse tegoeden van ongeveer vier miljard dollar moet regelen, zal haar eerste bijeenkomst naar verwachting op 5 mei houden in Den Haag. Van elk van beide partijen zullen drie afgevaardigden aan de bijeenkomst deelnemen om samen nog eens drie scheidsrechters aan te wijzen. Daarna kan worden begonnen met de procedure voor het regelen van geschillen zoals die is vastgelegd in de ver klaring van Algiers van 20 januari, de overeenkomst die een eind maakte aan de gijzeling van 52 Amerikanen in Iran. Vol gens de diplomatieke bronnen moet de commissie op 19 oktober van dit jaar klaar zijn met haar werk. Er lijkt echter weinig kans op dat de ingewikkelde kewestie dan al is opgelost. Het totaal aan tegoeden in handen van Amerikaanse bedrijven ligt vermoedelijk overigens dichter bij de zes miljard dollar dan bij het meestal genoemde bedrag van vier miljard dollar. Volgens een schatting van een welingelichte diplomaat in Teheran zal Iran uiteindelijk ongeveer een miljard dollar terug krijgen. WASHINGTON Luitenant-generaal-b.d. Edward Rowny, die uit de krijgsmacht ging uit protest tegen de sluiting van het Salt-2-verdrag ter beperking van de strategische bewa pening tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in 1979, is door president Reagan benoemd tot hoofdonderhan delaar over de bewapening. Rowny zal de leiding hebben bij alle toekomstige onderhande lingen met de Sovjet-Unie over een nieuw Salt-verdrag of een verdrag ter beperking van het aantal kernraketten voor de mid dellange afstand in Europa. Naar van officiële zijde in Washington werd vernomen, zullen spoedig nieuwe onderhandelingen beginnen over beperking van de raketten uit het arsenaal van de NAVO en die van het Pact van Warschau, maar een nieuwe ronde van Salt-onderhandelin- gen is niet in zicht. Voorwaarden voor hulp El Salvador WASHINGTON De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wil de militaire hulp aan El Salvador alleen dan voortzetten, als de regering Reagan kan verzekeren, dat de situatie van de mensen rechten verbetert en democratische hervormingen worden bevorderd. Een daartoe strekkend amendement werd met 26 tegen 7 stemmen aangeno men. Het amendement moet nog door Huis en Senaat worden goedgekeurd. Kapster eist alimentatie van Billie Jean King LOS ANGELES Een voormalige dameskapster in Los Angeles, Marilyn Barnett (33) heeft een proces aangespan nen tegen de tennisspeelster Billie Jean King, met wie zij zeven jaar lang een verhouding zou hebben gehad. Volgens Marilyn Barnett zou Billie Jean King haar levenslange financiële steun hebben beloofd. Op grond daarvan eist Marilyn, die als gevolg van een ongeluk invalide is en in een rolstoel zit, de helft van de opbrengst van een huis dat Billie Jean King wil verkopen. Het huis zou destijds op beider naam zijn gekocht. Bo vendien wil Marilyn de helft van wat King tussen 1972 en 1779 heeft verdiend. Centraal in het proces staat de vraag of een verstoten partij bij een lesbische verhouding, recht op alimentatie heeft.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11