Little Richard trekt weer publiekmaarnu in de kerk Gevoelens van een politicus hoeven niet in de kluis Derde lustrum geraniummarkt Lange Voorhout Houd kanaal 9 vrij voor noodverkeer waterrecreatie Molenaarshuis in chocolade Bollenrit Jn het Gareel" KORTWEG Pijnlijke blunder bU Washington Post \po >pa Pai litiek rtij rlement BINNENLAND/BUITENLAND LODSE COURANT/ VRIJDAG 1 MÉI1981 PAGINA 10 De jaarlijkse geraniummarkt op de Lange Voorhout in Den Haag beleeft morgen alweer zijn derde lustrum. On- getwijfeld zullen er weer duizenden S mensen gewacht hebben met de aan- schaf van hun balkonplantjes tot deze Inmiddels al beroemde jaarmarkt. Maar behalve geraniums zijn op de markt vele andere perk- en rotsplan- ten te koop. En de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde Is aanwezig voor desekundige voorlich ting. OPROEP AAN 27 MC-ERS: De Stichting Recreatie doet een beroep op alle Ne derlandse zendamateurs om op de 27 Mc-band ka naal 9 uitsluitend als noodsignaal en kanaal 14 uit sluitend als algemeen oproepkanaal te gebruiken. De Stichting doet die oproep aan het begin van het waterseizoen. ten op het water, waardoor mensenlevens konden worden gered. Maar vooral in de gebieden met grote re steden ondervond deze vorm van communicatie veel hinder van het niet vrijwillig respecteren van ka naal 9 als noodkanaal. Doch ook zenders met opge voerd vermogen veroorzaken storing. Concreet wordt verzocht de volgende indeling te ge bruiken: Voor sociaal (privé) verkeer tussen inzittenden van auto's, opvarenden van schepen onderling en bezit ters van niet-mobiele MARC-apparatuur de kanalen 1 t/m 8. 10 t/m 13 en 15 t/m 22. Voor nood-, spoed en veiligheidsverkeer ten behoeve van waterrecreatie en sportvisserij (reeds in gebruik bij verkeer te iand) kanaal 9 en als algemeen oproepkanaal kanaal 14. Toeristische buslijndiensten door Europa De Jong Intratours en Leo Kors bv, twee reisorganisato ren die samen een flinke er varing hebben in de reiswe reld, gaan samen toeristische buslijndiensten door Europa opzetten. Leo Kors onderhoudt al zo'n lijndienst naar Alicante en be schikt over een vergunning voor een dergelijke lijn naar Is- tanboel. Als de benodigde ver gunningen voor de nieuw op te zetten diensten zijn verkregen, zal het personeelsbestand met vele tientallen chauffeurs wor den uitgebreid. Het ligt in de bedoeling naast de geregelde dienst naar Ali cante. ook lijndiensten naar bestemmingen in Oostenrijk, Italië en Zuid-Frankrijk uit te voeren. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van een aantal luxe bussen, waarvan er vier mo menteel in aanbouw zijn. De meeste verbindingen zullen zonder tussenstop worden af gelegd, maar men wil ook een proef nemen met een dienst die voorziet in één overnach ting. De Antwerpse banketbakker Hugo van Pelt houdt jaarlijks rond Pasen de traditie In ere van het wrochten van een kunstwerk in chocola. Hij staat hier naast het Molenaarshuis dat Anton Pieck ontwierp voor De Efteling in Kaatsheuvel. Het huis bestaat uit dertig kilo chocola en Hugo heeft er honderd uur aan gewerkt. Hij heeft zijn kunstwerk aangeboden aan De Efteling, waar het momenteel te bewonderen valt. Een stoet van tachtig antie ke rijtuigen met bemanning en passagiers in bijbehoren de kostuums trekt zondag door de Bollenstreek. Het festijn is georganiseerd door de Vereniging van aange spannen paarden in Rijns burg. De stoet start om 11.00 in Noordwijk, trekt naar Noord- wijkerhout, brengt een be zoek aan de Keukenhof in Lisse. Vervolgens gaat het naar Sassenheim en via Voorhout weer terug naar Noördwijk waar men om streeks 17.00 uur op de bou levard denkt aan te komen. Hier worden de wagens geju reerd en worden de prijzen uitgereikt aan de winnende combinaties. Enige bijzonde re combinaties zullen aan de Bollenrit deelnemen, waarvan enige met vier of mogelijk met zes paarden bespannen. Er zullen ook verscheidene soorten wagens te zien zijn. Dat zijn ondermeer een Zeeuwse oogstwagen, een postkoets, landbouwerswa gens, jachtwagens, tlbury's, een wagonette, een Friese sjees en een parkwagen. De Bollenrit Is een evenement waarbij het lijkt alsof de tijd even heeft stilgestaan. GIFSLANGEN Zestig gifslangen zijn tot en met zondag 17 mei te zien op een tentoonstelling in de Ton Menkenhal In Leiden. Geopend dinsdag tot en met zondag van 10 tot 22 uur en maandags van 14 tot 22 uur. STOOMDAGEN Onder auspiciën van de Stoomgroep West-Zulderpark worden tot en met zondag „stoomdagen" gehouden In het Zuiderpark in Den Haag. Men ziet er mo dellen van stoomlocs en demonstraties met trekkers, wal sen en andere door stoom aangedreven werktuigen. BLOEMEN Circa honderd bloemenmozaïeken zijn van zaterdag tot en met maandag te bewonderen tijdens de ne genentwintigste jaarlijkse bloemendagen In Limmen (zuide lijk van Alkmaar). Zondagmiddag maakt de bloemenkonin- gin 1981 met haar hofdames de traditionele feestelijke rondrit. KUNSTMARKT Onder het motto „Helmond van alle markten thuis" wordt morgen en overmorgen rond het kas teel-raadhuis in Helmond een kunstmarkt gehouden in deze textielstad. Zondag wordt in het park in het centrum van Helmond ook een internationale ambachtenmarkt gehou den. Belde dagen worden rond de twee markten uitvoerin gen door volksmuziekgroepen gehouden. De markten du ren van 12 tot 18 uur. MEIKONINGIN Het dorpje Schlnveld (bij Slttard) kroont zondag zijn mei-koningin. De plechtigheid begint om 15 uur en wordt gevolgd door één rondrit van meikoningin en -ko ning. VAN ROCK AND ROLL STER TOT EVANGELIST WASHINGTON „A wop bop aloo bop a wop bam boom". Met deze krachtige tekst zong hij zich 24 jaar geleden naar de top van hitparades in vele landen. Richard Penneman, beter bekend als „little Richard" ver wierf zich met het werk „Tutti Frutti" een naam in de rij van de grote rock and roll sterren als Bill Haley, Elvis Presley en Fats Domino. Later volgden nog indringende hits als „Good golly miss Molly" en „Long Tall Sally" Hoewel hij vrij snel uit de hitlijsten ver dween, bleef hij nog eni ge tijd een veel gevraag de vertolker in de grote uitgaanscentra van de Verenigde Staten, op het toppunt van zijn roem zo'n 10.000 dollar per uur Little Richard „born again" verdienend. Totdat ook over little Richard Pen neman de grote stilte viel. Maar Richard is terug in de gedaante van een nieuw Amerikaans fenomeen: de „born-again" (wedergebo ren) christen. En niet zoals andere „wedergeborenen" als Jimmy Carter, John Anderson, Bob Dylan, Donna Summer of de vele „wedergeboren" Ameri kaanse sportsterren be perkt hij zijn nieuwe rele- gieuze inzichten tot een ten voorbeeld strekkend ge drag in de politieke, muzi kale of sportieve arena, Ri chard Penneman wenst zijn boodschap verder uit te dragen. Hij trekt geen volle zalen meer, maar wel stampvolle kerken, in plaats van „Tutti Frutti" zingt hij plaats va stelt hij zich tevreden met de opbrengst van een col lectebus. Zijn ommekeer kwam vijf iaar geleden. Verslaafd aan hard-drugs, verkerend in homosexuele kringen en diep geschokt door de dood (hartaanval) van zijn on derwijzende broer, kwam de boodschap helder en duidelijk bij hem over. „God zei tot mij Richard, ik wil dat je de hele wereld afreist om het evangelie te verspreiden", aldus evan gelist Penneman. Hij heeft zich tot nu toe tot de Vere nigde Staten bepaald maar is van plan binnen kort onder meer ook Euro pa op de hoogte te stellen van zijn boodschap: „Je li chaam is de tempel van God. Ik geloof niet dat je er alcohol of drugs in moet stoppen. Er is redding mo gelijk voor iedereen". Richard Penneman, een van de twaalf kinderen van een metselaar uit Ge orgia, is thans 46 jaar oud. Ondanks zijn slopende le vensstijl blijkt hij nog wei nig van zijn vitaliteit te hebben verloren. In Was hington, waar hij onlangs drie dagen „optrad", be geesterde hij vrijwel even moeiteloos enkele duizen den kerkgangers, als hij ruim twintig jaar geleden deed met honderdduizen den schreeuwende tieners. WASHINTON Waar gewerkt wordt vallen spaanders, zo ook in de journalistiek. De spaan der, die onlangs viel bij de Washington Post, kwam echter wel erg hard aan. Janet Cooke, een tot voor kort veel belovende journaliste bij die krant, bleek haar verhaal over een 8-jarig aan heroïne verslaafd jongetje vrijwel geheel uit de duim te hebben gezogen. Wat het alle maal zo extra onthut send maakte was het feit, dat het verhaal met de in hoog aanzien staande Pullitzer-prijs werd bekroond en dat de Washington Post hu eenmaal de krant is die wereldvermaardheid kreeg door het aan zwengelen en ontrafe len van het Watergate- schandaal. De concurrentie legde onverholen leedver maak aan de dag. Da genlang waren cartoons in kranten en tijdschrif ten nog slechts gewijd aan de miskleun van de Washington Post, waar bij op vaak nogal goed kope wijze een verband werd gelegd met Water gate. Als het al iets met Watergate te maken heeft, dan bestaat deze uit de nogal eens woeste jacht op unieke verha len, die Watergate bij de Amerikaanse media teweeg heeft gebracht. Janet Cooke was niet alleen het slachtoffer van naar verluidt hoog- reikende ambities, maar ook van hitsige bazen, die bereid bleken in de jacht op spectaculair grote risico's te nemen. Wat dat betreft begint de viiThige con currentiestrijd tussen de grote Amerikaanse kranten soms veel weg te krijgen van het nooit aflatende gevecht tus sen de grote commer ciële t v-net ten. •Desondanks lijkt het Amerikaanse publiek nog een redelijk groot vertrouwen te hebben in de journalistiek. In een Gallup-enquête, ge houden na het Janet Cooke-incident, blijken journalisten er wat be treft eerlijkeheid en et hisch normbesef nog heel goed af te komen. Geestelijken, dokters en politiemannen scoren hoger, maar ruim ach ter de journalisten ein digen onder meer di- rekteuren van bedrij ven, leden van het Amerikaans Congres, reklamemakers. Op de vraag hoeveel men moet geloven van wat men hoort of leest in de nieuwsmedia antwoordt 5 procent bijna alles, 33 procent het meeste, 52 procent niet veel, 9 pro cent zeer weinig. Bijna 60 procent blijkt bereid de Janet Cooke-zaak als een geïsoleerd incident te beschouwen, 33 pro cent meent dat verslag gevers vaak dingen uit hun duim zuigen. Op vallend is dat de natio nale tv-bedrijven qua betrouwbaarheid het hoogst scoren (71 pro cent). De dagbladen (57 procent) moeten ook nog de plaatselijke tv en de weekbladen voor la ten gaan. Een zeer rui me meerderheid (83 procent) vindt, dat jour nalisten hun bronnen soms geheim moeten kunnen houden. De Washington Post kan in deze pijnlijke kwestie een ding niet verweten worden. De krant deed geen enkele poging de blunder te verdoezelen. De dag na Janet Cookes met tra nen overgoten bekente nis, besteedde de Post drie pagina 's aan een zeer gedetailleerde uit eenzetting over hoe het allemaal was gekomen. Janet Cooke werd op staande voet ontslagen, maar wacht volgens menigeen een glanzen de carrière, als roman schrijfster. DICK TOET DEN HAAG „Alsjeblieft, verander dat verhaal. Het kost me m'n baan!!". De woordvoerder klonk als in doodsnood. Zonder ruggespraaak met zijn fractie had hij commentaar gegeven op het tv-incident van zondag rond VVD-leider Wiegel. En daarbij had hij zich genuanceerd uitgelaten. Maar nadat de woordvoerder had gemerkt dat zijn eigen lijsttrekker iets gans anders in de krant wilde hebben, na melijk hetzelfde als de andere partijen riepen, wierp hij zich op de knieën. De mening van zijn groepering mocht onder geen beding afwijkend zijn. Een andere voorlichter, die van de PvdA, reageerde aan vankelijk zelfs argwanend, toeh hem gevraagd werd naar de mening in zijn kring. „Hoezo? Den Uyl heeft toch het enige mogelijke gedaan. Hij heeft Wiegel proberen te troosten. Wat had hij anders moeten doen". De man, die doorgaans de vriendelijkheid zelf is, voelde zijn partij ken nelijk belaagd en nam onmiddellijk een defensieve hou ding aan. Hij meende er vanuit te moeten gaan dat elk van zijn woorden tegen hem gebruikt zou kunnen worden. „Koekoek" Zo was het koekoek eenzang in 's Lands Vergaderzaal. Alsof een onzichtbare dirigent het had bevolen, riepen alle grote fracties: de AVRO c.q. Jaap van Meekren heeft een ernstige fout begaan; die vraag had nooit gesteld mogen worden! Ja maar, werd er voorzichtig tegengestribbeld, waarom eigenlijk niet? Wiegel wist toch wat hij deed, toen hij na het overlijden van zijn vrouw het lijsttrekkerschap van zijn partij aanvaardde? Daarmee nam hij toch zelf het risico dat hij om wat voor reden dan ook ip het openbaar door emoties overmand zou worden? „Ja, natuurlijk," klonk het in koor. „maar er is toch ook nog zoiets als de mens achter de politicus. Als men per se wil weten hoe de VVD denkt over de gezinshulp voor weduwnaars met klei ne kinderen, moet dat maar aan een andere liberaal wor den gevraagd". De stemming maandag bij de VVD zelf was ietsje anders. Daar overheerste de somberheid. Men had er geen idee van hoe lang Wiegel van de kaart zou zijn. Ook wist men niet goed raad met al die mensen die opbelden „omdat ze iets voor Hans wilden doen". Maar voor het overige raakte men er ook daar niet over uitgesproken hoe Jaap van Meekren, „uitgerekend Jaap van Meekren" dit had kun nen laten gebeuren. En als hij dan over dit onderwerp een vraag wilde hebben, waarom dan niet op een meer „clea- Bijvoorbeeld: wat denkt de VVD eraan '1 fines de doen dat weduwnaars met kinderen het meestal fincan' ciëel erg moeilijk hebben? Want de woordvoerders e dat dit inci- e relaties met de AVRO. In dit verband is het goed te weten dat deze „superomroep" een onverholen affectie voor de VVD heeft. Bovendien is AVRO-voorzitter Keyzer een voorma lige bewindsman van de VVD en wordt binnenkort de huidige liberale staatssecretaris van CRM, Wallis de Vries, zijn opvolger. Het was dan ook niet verwonderlijk dat bij velen de gedachte opkwam: die Van Meekren mag van ge luk spreken dat hij niet voor de VARA werkt; in dat geval zou de VVD-top waarschijnlijk niet hebben volstaan met de eis van een onderzoek en zou de Televizier-chef bin nenkort asperges kunnen gaan telen. Doodsbenauwd Uit dit alles blijken twee dingen: 1. De politiek is doodsbenauwd voor de kwade invloeden die kunnen uitgaan van de (boulevard)pers, zeker als de verkiezingen voor de deur staan („één verkeerd woord in een geval als dit en ze scheuren je aan flarden"), en 2. De politiek heeft er geen idee van hoe ze tegenover ge woon menselijke gevoelens moet staan. Het eerste lijkt ons in het voorgaande al genoegzaam bewe zen; het laatste moge onder meer blijken uit het relaas van drs. Chris Vos, deskundige op het gebied van de massa communicatie en wetenschappelijk medewerker aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Vos heeft zich ver diept in de rol van de massamedia wat betreft het imago van politici en dan vooral in de invloed van de televisie. Volgens hem is het bewezen dat politici door de tv-kijkers beoordeeld worden op drie punten: zijn ze tv-vaardig, zijn ze bekwaam in hun vak en zijn ze aardig? Wat de eerste twee zaken betreft scoorde Wiegel altijd al erg hoog, aldus Vos. Hij wijst erop dat de VVD-leider voor de camera's goed tot zeer goed uit zijn woorden komt en dat hij als mi nister van binnenlandse zaken en vice-premier de indruk versterkt heeft een bekwaam politicus en bestuurder te zijn. Maar als mens zagen de kijkers Wiegel veel minder zitten. „In tegenstelling tot Den Uyl en ook Van Agt werd hij als kil ervaren", aldus drs. Vos. Naar zijn mening heeft het Wiegel zeker geen kwaad gedaan dat hij op de tv in snikken uitbarstte. „Men heeft nu met eigen ogen kunnen zien dat hij niet zo'n machine is". Heilzaam In deze optiek is r de politiek r reden. Jaap Meekren dankbaar te zijn dan hem aan het kruis te spijkeren. Dank zij hem al heeft hij dat gezien zijn ex cuses aan de lijsttrekker en aan de opzeggers onder de AVRO-leden zeker niet bewust gedaan weet zij nu wie en wat Hans Wiegel werkelijk is. Juist voor dit métier zou dat heilzaam kunnen zijn. Want hoewel de politiek er is voor de mensen, laat zij de menselijke factor zelden of nooit meewegen. De polarisatie is zo hevig geworden dat men eigenlijk niet meer in staat is elkaar anders te zien dan als tegenstander of medestander. Vooral in een tijd dat de economische omstandigheden aansporen tot saamhorigheid kan het zeker geen kwaad wanneer men ziet hoe een totaal verraste Joop den Uyl schutterig probeert mee te leven met een snikkende Hans Wiegel. Eén moment toonde de VVD'er dat hij nog iets meer is dan de koele ruimer van het „socialistische puin" en één moment toonde de PvdA'er dat hij er niet echt op uit is alle kapitalisten op te knopen. Wat ons betreft mag de fotograaf die dit vereeuwigde de Zilveren Camera krij gen. Als nu alle politici die foto nog even op de schoor steenmantel willen zetten, dan komen zij wellicht tot de conclusie dat de mens in zichzelf af en toe best even de schuilplaats uit mag. Want eigenlijk is het natuurlijk te gek dat de politicus, die vertelt dat hij zijn emoties in een bankkluisje stopt wan neer hij naar Den Haag gaat, op het Binnenhof beschouwd wordt als het prototype ADVERTENTIE Voor vele reproduktiemogelijkheden Ahrend-Repro Rijswijk/Den Haag - lichtdrukken - fotokopiëren - inbinden Via de modernste reproprinter ongekende mogelijkheden voor: - vergroten of verkleinen op normaal of transparant papier - wijzigen van tekeningen - van slechte transparanten nieuwe maken - delen van tekeningen vergroten etc. U belt en wij halen, reproduceren, snel, voordelig, vakkundig en hrrnT" lAwendW 265 OIO"* de 5A -toossa^'nöa!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10