Brendan McFarlane: De engel des Joods voor obby Sands ri innen twee eken besluit Ver order lantservoertuie Te weinig geldige handtekeningen op lijsten NYU en Centrumpartij fficiële presentatie informatie-centrum oorlogsgetroffenen Regering wil alleen „stille" bussen pagïINENLAND/BUITENLAND, LE1DSE COURANT/ WOENSDAG 29 APRIL 1981 PAGINA 9 anl Kinderen In Noord-lerland leven op vertrouwde voet met geweld en dood. HlFAST Er is één man in de troos- gevangeniswereld van Long Kesh I kan beschikken over het leven of de van Bobby Sands: zijn naam is McFarlane. Hij is 28, een jaar dan Bobby, en hij is hem opge- als opperbevelhebber van de IRA- Brendan McFarlane kan sterven of terugroepen van van het graf. egende dinsdag in Belfast, in de som- ghetto's, waar talloze huizen geen ven- meer hebben maar met holle, uitge- ogen de straat instaren. Het regende monsterflat Divits, waar kinderen essen ratten proberen te bombarde die rondscharrelen in weldoorvoede op de vuilnishopen op de begane Het regende in Long Kesh, waar McFarlane het wegebbende leven Bitter by Sands in de palm van zijn hand McFarlane. Hij moet in Long officieel Harer M^jesteits gevangenis een straf uitzitten van minimaal eeuw, omdat hij, met een IRA- op de armoedige Shankill van Belfast, de ruggegraat van een van verpaupèrde protestanten, op 13 1975 een bom had geplaatst in de van de pub Bayardo. McFarlane en maat schoten automatische vuurwa- leeg in de pub, waardoor twee bejaar de dood vonden. En terwijl de wegreden in hun auto explo de helse bom. De 19-jarige Joanne stierf onmiddellijk, toen de bom o uiteenreet. De 21-jarige Hugh Harris was eveneens op slag en vrijwel onvindbaar in de chaos van metaal en versplinterd glas. Boyle, die 19 was, heeft nog een geleefd in het Royal Victoria Zieken- waar wonderen van neurochirurgie verricht. Maar Linda kon niet worden gered. lonsterlijke daad werd gepleegd voor maart 1976, de dag waarop de IRA- in Noord-lerland werd gecrimina- Brendan McFarlane werd als ge- met „speciale status", zeg maar als ingesloten in de barakken waar hij alleen bevelen IRA-commandant be- volgen; waar exercitie-oefe- ;n werden gehouden en waar een ho- 100I in bomfabricage, sabotage en an- vormen van terreurkunde was ont- Met de andere „krijgsgevangenen" cende McFarlane op amnestie, zodra er in de toekomst een politieke oplossing voor het conflict in Noord-lerland zou worden bereikt. Dankzij een poging tot vluchten werd Brendan McFarlane als „gewone crimi neel" naar de berucht geworden H-blokken overgebracht. Daar hebben IRA-gevange- nen voor een politieke status hun „vieze ac tie" gevoerd, met bruine muurschilderin gen en door naakt in hun cellen te zitten, op een dun schuimrubber matras, en met een ruwe gevangenisdeken om de schou ders. En nu is Brendan McFarlane de be velhebber van de IRA-mannen in de cellen van Long Kesh, die door de regering als criminelen worden behandeld en die zich zelf zien als strijders in een oorlog tegen de gehate Britten. McFarlane alleen kan het bevel geven: Bobby, leef! in Londonderry dat een vriendelijker aard heeft, in het zoete heuvelland van Antrim en het grensland van Fermanagh, dat Bobby Sands in het Britse Lagerhuis koos. De katholieke kiezers zouden daar in dien dat mogelijk ware een paard heb ben heengezonden of een waakse herders hond, zolang die maar als katholiek zouden kunnen worden aangemerkt. Het geweld is bitter. En zo zijn ook de armoede en de huisvesting, die elders in Europa alleen maar zo treurig zijn in de achterbuurten van Glasgow of op Sicilië, waar de ellende nog wordt getemperd door de troost van de zon. En het verscheurt de toerist van de Noordierse slagvelden in stad en dorp, hoe lief en aardig die Ieren eigenlijk zijn. Hoe ze zeggen naar vrede te verlangen, of schoon psychiaters met de hand op hun hart hebben verklaard dat er in Ulster een massale zenuwinzinking zal uitbreken wanneer het eenmaal vrede is. En er zijn ook enkele neurologische randgebieden, zoals dominee Ian Paisley, maar' verder komt men vrijwel uitsluitend hartelijke, vriendelijke en gezellige mensen tegen. Zoals Brian McCool, die twee zonen in Long Kesh heeft zitten, de een voor vijf tien, de ander voor twaalf jaar. Er waren gisteren wilde geruchten in Bel fast. Bobby Sands is op de 59e dag van zijn hongerstaking doorgegaan met het drinken van bronwater, niet omdat hij het leiding water niet langer kon binnenhouden (het smaakt redelijk, hoewel wat laf), maar om dat hij vreesde dat de gevangenisautoritei ten bezig waren er vitaminen en mineralen eraan toe te voegen en op die manier zijn ogen te sparen en zijn leven te rekken. Vol gens een ander gerucht zal op de dood van Bobby Sands een periode van angstaanja gende kalmte volgen, maar volgens ds. Ian Paisley, die over goede inlichtingenbron nen beschikt, zullen er explosies van geweld losbarsten. Er zijn geruchten ook dat Bobby's moeder, evenals vijf jaar geleden de 70-jarige moe der van Frank Stagg, haar zoon niet wil zien sterven, ook al wordt er gedeclameerd dat zij die voor Ierland sterven geen bloe men en geen gebeden nodig hebben. Wat' zeker is is dat de drie mannen die Bobby Sands op enige afstand volgen in honger stakingen, geleidelijkaan ook in de geva renzone terechtkomen. Francis Hughes, die vandaag woensdag 46 dagen geleden begon nen is met vasten en Raymond McCrees en Patrick O'Hara die samen 39 dagen geleden aan een hongerstaking begonnen. Straks zullen we meer van deze drie mannen gaan horen. Paisley r de IRA regeert en waar geweld, politiek en armoede samengaan. In de Vrije Presbyteriaanse Kerk van Ian Paisley op de Ravenheuvel in Belfast wordt zo heftig gepredikt, dat weinig vrome vrou wen met droge ogen de kerk verlaten. Maar er zal niet gebeden worden voor Bobby Sands. Er zijn te diepe wonden ge slagen en wat Brendan McFarlane heeft aangericht in de Bayardo Pub is men in de protestantse wereld van Ulster nog niet vergeten. McFarlane is geboren en getogen in het mini-ghetto Ardoyne van Belfast, dat omringd is door militaire forten en waarbo ven helikopters zweven als grillige engelen van het Britse gezag. Het is een buurt waar de IRA als in een republiekje regeert en waar zoals in alle andere katholieke ghetto's geweld, politiek en armoede sa mengaan. Zodra Bobby Sands wordt overgebracht naar de militaire afdeling van het Musgra- ve Park ziekenhuis in Belfast is het uur van zijn dood aangebroken. Sommigen zeg gen dat er in Musgrave Park betere midde len beschikbaar zijn om eventuele laatste heroïsche pogingen aan te wenden om Bobby Sands te redden. Maar cynische lie den zeggen dat de Britten hem in een zie kenhuis willen laten sterven en niet in de gevangenis. Ziekenhuis, dat klinkt veel be ter. Ritualistisch geweld en een leven op zeer vertrouwde voet met dood en verderf krij- gen de kinderen in de sektarische ghettos binnen met de moedermelk. Over de kin deren van het geweld wordt overigens niet meer gesproken het is een wat esoterisch gegeven aan het sterfbed van Bobby Sands. Maar de kinderen van Belfast en die ih de Bogside van Derry en die in de grijze ar moede van Strabane worden schreeuwend wakker uit hun dromen en hun moeders worden nerveuze of verbitterde wrakken. Op 2 juli deze zomer wordt Katherine Anne Gilmore vijf jaar. Zij werd in Belfast geboren met een kogel in haar kleine li chaam, een slachtoffer van de terreur nog voordat ze ter wereld was gekomen. Mary, haar moeder, liep op straat op een prachti ge zonnige dag, toen een auto kwam aanra zen van waaruit geweervuur losbarstte. Voordat Mary het wist lag ze op straat. Even verderop lag een dode man in een plas bloed. Katherine Anne werd met de keizersnede gehaald en de kogel, die via de zij van haar moeder was binnengedrongen, zat in de rug van het kind. Ze was nog geen twaalf uur oud toen ze op de operatietafel lag. Ze maakt het nu goed, zo goed als een kind in Belfast het kan maken. Natuurlijk zijn de kinderen van Noord-lerland meer slachtoffer dan Bobby Sands, of Brendan McFarlane. Zelfs zonder sektarisch en poli tiek geweld is het bestaan in Noord-lerland al moeilijk genoeg. In sommige delen van Belfast is de helft van de mannen werkloos. Armoede eist zijn tol in trieste records: lage niveaus in de leesvaardigheid onder de kin deren. Lage IQ-testresultaten. De meeste onbewoonbaar verklaarde, maar onver klaarbaar bewoonde woningen in het Vere nigd Koninkrijk vindt men in Belfast. E- venals de meeste alcoholisten, hoewel vier van elke tien Noordieren de blauwe knoop eren. De statistiek is treurig op terreinen als geestelijke handicaps en congenitale ab normaliteiten. Het is droevig om te zien hoeveel jonge mensen hun resterende brui ne tanden op de vingers van één hand kun nen tellen. Er schuilt sinister geweld in de statistiek van armoede, van verwaarlozing en wanhoop. BERT VAN VELZEN Bol O HAAG Nog voor 12 zal het kabinet de :de Kamer meedelen, of consortium DAF-RSV, it Amerikaanse bedrijf de order krijgt van rups-pantservoertuigen het type ypr-765. Beide laten hebben hun offer- il verlaagd, maar nog b'Js is de offerte van DAF dan de Amerikaanse, el netto 153 miljoen gul- Staatssecretaris Van len van defensie en dvoerders van de grote ies, verschillen van me- over wat zwaarder de duurdere order DAF en dus meer werkgelegenheid, of het kar wei goedkoper laten klaren door FMC, terwijl daar min der manjaren tegenover staan. Dit is gisteren duide lijk geworden tijdens een bijeenkomst van de vaste Tweede Kamercommissie voor defensie. FMC vraagt 1107 miljoen gul den en DAF/RSV 1291 mil- S' en. Volgens VVD-kamerlid laauw, weegt het prijsver schil van netto 153 miljoen gulden niet op tegen de 265 manjaren extra werk die Ne derlandse bedrijven in de wacht slepen bij plaatsing van de order in Nederland. Daar entegen is het bezwaar van de de staatssecretaris, dat de 265 manjaren circa een half mil joen gulden per extra arbeids plaats betekenen. Frinking (CDA) vond het argument van Van Eekelen dat een Neder landse betaling aan FMC in dollars zeker niet gunstiger 'voor het Nederlandse consorti um kan uitvallen, niet overtui gend. DAF/RSV heeft betoogd dat als er rekening wordt ge houden met de wisselkoers, het Nederlandse consortium beter uit de bus komt. Van den Bergh (PvdA), waarschuwde dat men de samenhang tussen een eventuele order en de toe komstige produktie van lan dingsgestellen voor Fokker bij DAF, niet uit het oog mag ver liezen. Blaauw vroeg zich af of de compensatie-orders die FMC in Nederland zal beste den, er inderdaad zullen ko men. -Van Eekelen bleek daar niet aan te twijfelen, maar in een brief aan minister-presi dent Van Agt, heeft de heer Borrie, burgemeester van Eindhoven dezelfde twijfel geuit. Borrie wijst in die brief op de grote gevolgen voor de werkgelegenheid bij DAF- trucks, bij het al of niet toe kennen van de order aan DAF/RSV. Auto verhuur zal sterk toenemen AMSTERDAM Het steeds duurder worden van een eigen auto zal de autoverhuur in de toe komst met sprongen vooruit doen gaan. Daar om is het belangrijk dat de mogelijkheden van verhuur in Nederland meer aandacht krijgen. Mr. Pieter van Vollenhove zei dit gisteren in Amster dam op een congres van de Europese autoverhuur- organisatie Ecatra. Vol gens Van Vollenhove kan het gelijktrekken van de btw-tarieven op de huur prijzen oneerlijke concur rentie tussen ondernemers in verschillende landen voorkomen. Dit weer kan een gunstige invloed heb ben op het internationale toerisme. GEDEPUTEERDE STATEN ZUID-HOLLAND: (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG In het provinciehuis in Den Haag moest de geschillenkamer van Gede- Suteerde Staten zich gisteren en eergisteren oor 373 bezwaarschriften tegen Volksunie en Centrumpartij heenwerken. De geschil lenkamer verklaarde de lijst van de Neder landse Volksunie (NVU) in alle vier kies kringen van de provincie ongeldig wegens een tekort aan geldige handtekeningen. Vol gens GS was dat in de kieskringen Leiden, Rotterdam en Dordrecht ook het geval bij de Centrumpartij; In de kieskring Den Haag mag deze partij echter wèl aan de ver kiezingen meedoen. De hoofdstembureaus van Leiden en Rotter dam hadden de lijst van de Volksunie al ongel dig verklaard. Een lot dat in Leiden ook de lijst van de Centrumpartij beschoren was. De be zwaren die daartegenin gebracht werden door Glimmerveen (NVU) en Janmaat (Centrum partij) werden ongegrond verklaard. De bezwa ren tegen deze partijen werden (met uitzonde ring van Den Haag voor de Centrumpartij) wel gegrond verklaard. Bij het besluit heeft volgens een woordvoerder van de provincie meege speeld dat uit verklaringen tijdens de hoorzit ting is gebleken dat diverse mensen onjuist zijn voorgelicht over de betekenis van de door hen ■gezette handtekening. Om deze redenen heeft ook de provincie Dren the de lijsten van de Volksunie afgekeurd. Vijf bejaarde dames hadden een bezwaar ingediend. Zij hadden geen van allen begrepen dat zij een lijst van de NVU ondertekenden. Een van hen dacht te tekenen voor de „radio volksuniversi teit". Gedeputeerde Staten van Noord-Holland liet het al dan niet zetten van handtekeningen on der valse voorwendselen bij de beoordeling bui ten beschouwing. „Dat is een zaak van justitie". Bij de beslissing om de bezwaren tegen de Volksunie in Haarlem en Amsterdam en tegen de Centrumpartij in Haarlem gegrond te ver klaren, beriep het college van GS zich op het Europese verdrag ter bescherming van de rech ten van de mens. Ook de provincie Zeeland be riep zich ten aanzien van de Volksunie op dit verdrag. „De bepalingen uit die door Nederland ondertekende verklaring gaan de bevoegdheid van de Kieswet te boven", aldus de geschillen- kamer in Zeeland. Volgens beide provincies zijn de doelstellingen van de NVU in strijd met dit verdrag voor de mensenrechten. D-STAA TSSECRETARIS W. MEUER PLEIT VOOR KLACHTRECHT: ECHT Oud-staatssecretaris W. er, bewindsman in het kabinet-Den heeft vanmiddag in Utrecht gepleit invoering van een klachtrecht voor Iduele oorlogsgetroffenen. eed dat tijdens de officiële presentatie rvo iet Icodo, net Informatie- en Coördina- ,NI( rgaan Dienstverlening Oorlogsgetroffe ne presentatie werd bijgewoond door koningin Beatrix. Meijer beklemtoonde dat oorlogsgetroffenen die psychische of gelde lijke steun zoeken, vaak nog allerlei extra frustraties oplopen als gevolg van bureacra- tische procedures. Hij wees daarbij onder meer op de lange wachttijden voordat uit sluitsel wordt gegeven op een aanvraag tot een pensioen of op een aanvraag tot bijzon dere voorzieningen. Volgens Meijer zou er daarom een instantie in het leven moeten worden geroepen waarbij de oorlogsgetrof fene in beklag kan gaan als hij ontevreden is over de wijze van behandeling door parti culiere en overheidsinstellingen. „Met na druk" wees de oud-staatsecretaris in zijn rede op „de achterstelling van degenen die worden aangeduid met de term burgeroor logsslachtoffers". Dat wil zeggen de slacht offers van bombardementen, of toevallig be trokkenen bij razzia's met fatale afloop. Het Icodo functioneert al geruime tijd en verstrekt meer dan duizend keer per jaar informatie en advies aan individuele oor logsgetroffenen. Zijn taak is voorts voorlich ting te geven aan al diegenen die door hun werk of beroep in aanraking komen met oorlogsgetroffenen. In de komende tijd wil het Icodo veel aandacht schenken aan de opbouw van zogenaamde zelfhulpgroepen. Het Icodo is gevestigd aan de Willem Ba- Tijdens de vandaag gehouden bijeenkomst is een voorlichtingsboek over de problematiek rond oorlogsgetroffenen ten doop gehouden. De titel luidt „Oorlog, een Breuk in het Be staan", het is geschreven door C.M. Jacobs- Stam en uitgegeven door Van Loghum Sla terus. DEN HAAG De regering wil voortaan alleen nog „stille" bussen voor het openbaar vervoer aanschaf fen. Bovendien zal het om bouwen van bestaande bus sen tot stille bussen komend jaar klaar zijn. Dit heeft de heer A. Staatsen, directeur- generaal, voor de milieuhy giëne gisteren meegedeeld tijdens de demonstratie van een Duitse .stille" vracht wagen op het circuit van Zandvoort. De EG heeft vorig jaar beslo ten de geluidsoverlast van vrachtauto's en bussen gelei delijk te verlagen met tien de cibel. Bedrijven in Nederland krijgen bij de aankoop van een stille vrachtwagen tien pro cent van de aanschafprijs ver goed. Volgens Staatsen krijgt de Nederlandse vrachtwage nindustrie een belangrijke subsidie om vrachtwagens met een geluidsemissie van 80 de cibel te ontwikkelen. Hij deel de mee dat vrachtwagens evenveel lawaai als twintig personenauto's produceren, terwijl de helft van alle men sen hinder van het wegver keer heeft. Hoofdpijn, gehoor- aantasting, hoge bloeddruk, vermoeidheid, prikkelbaar heid, hartaandoeningen, zijn dikwijls het gevolg van lawaai. Tweederde van bevolking tegen plaatsing kernraketten HILVERSUM Tweederde van de Nederlandse bevolking is tegen het plaatsen van Ame rikaanse kernraketten op ons grondgebied. Dit is gebleken uit een NIPO-onderzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van Hier en Nu, de actualitei tenrubriek van de NCRV. Van alle ondervraagden vindt 68 procent dat de Amerikaanse raketten niet in Nederland ge plaatst mogen worden, 28 pro cent is er voor. De meeste te genstanders zijn te vinden in de PvdA (86%), gevolgd door D'66 (75%) en het CDA (61%). Van de VVD-stemmers was 30% tegen de plaatsing. Over de hele linie zijn vrouwen va ker tegenstander van plaatsing dan mannen. Nachtvorst- schade aan fruitbomen DEN HAAG De nacht vorst van de afgelopen week heeft in de fruitteelt aan zienlijke schade veroor zaakt, er moet rekening wor den gehouden met een pro- duktieverlies van dertig tot veertig procent. Het is mogelijk dat door de kleinere produktie de prijzen omhoog schieten, zodat de te lers er toch nog goed uitsprin gen. De consument zal echter een aanzienlijk hogere prijs voor hard fruit moeten betalen dan vorig jaar. De glastuin bouw heeft uiteraard niet van de nachtvorst te lijden gehad; van de telers-in-volle-grond zijn nog geen gevallen van vorstschade gemeld. Kamer akkoord met Kaderwet Welzijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van CDA en VVD in de Tweede Kamer gaan ak koord met de herziene versie van de Kaderwet Specifiek Welzijn. Dit bleek gisteren tijdens de afsluiting van het kamerdebat daarover. Uit .het oorspronkelijke wets ontwerp is de bepaling ver dwenen, dat het particuliere initiatief op het gebied van nieuwe welzijnsvoorzienin gen voorrang krijgt op ini tiatieven van gemeente en provincie. Aanvankelijk konden CDA en VVD juist op dit punt niet tot een akkoord komen. De VVD weigerde te accepteren dat de lokale overheden een dergelij ke bepaling van bovenaf zou worden opgelegd. Dat was in strijd met de decentralisatie, waarvoor de Kaderwet nu juist bedoeld was. Het CDA wilde aan die voorkeursbepa ling vasthouden om het be houd van welzijnsinstellingen op levensbeschouwelijke (godsdienstige) grondslag vei lig te stellen. Het tussen CDA en VVD ge sloten compromis houdt in dat gemeente en provincie bij het toewijzen van subsidie zoveel mogelijk rekening moeten houden met de veelvormig heid van het welzijnsaanbod en bovendien eigen initiatief en verantwoordelijkheid van de burgers dient te bevorde-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9