onderzoeksbureau atste strohalm Hoor voortbestaan Adler m romotie jkjchiphollijn van start ■sria Leidse scholen mJnks^partljën vieren I en grootse bijeenkomst EDERLANDSE GEGADIGDEN HAKEN AF f iraren lend ïorwerp Xamenstunt mlllwlalwilB Cocaïne vangst Laatste steen Oranjecross Noordwijk na sterfgeval afgelast LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 APRIL 1981 PAGINA 3 nderfllr ;tlca, ti or der urn. 2 rlj-trekl 45 Gri ►EN De eventuele verkoop van de rfabrieken (Nedaf) in Leiden en Cuyk Teen Nederlandse gegadigde is van de Het Amerikaanse onderzoeksbureau itech is akkoord met de opdracht tot een irzoek naar de technische know-how bij tr en een onderzoek naar het doen voort- in van Adler door (gedeeltelijke) ver- De vakbonden zien dit onderzoek als itste strohalm voor het behoud van de degenheid bij Adler en zijn somber smd. De directie heeft 6,5 miljoen gul- toegezegd voor een eventueel sociaal De Leidse werknemers werden van- sn in de kantine van de schrijfmachi- iriek aan de Rooseveltstraat van de van zaken op de hoogte gebracht team van zes Nederlandse ondernemers trhandelde sinds eind februari toen deel- Duitse directie van Adler onder leiding V. Kramme mee, dat Adler dicht moet [de vakbonden en Adler over de mogelijk- ajn om de werkgelegenheid voor de 700 ^nemers te behouden. Dit zou moeten ge- ;en door verkoop van de fabriek aan de zes. Maar deze onderhandelingen zijn op niets uit gelopen. FNV-ditrictsbestuuder N. de Jong: „Het duurde te lang. Ze werden niet concreet. Ze bleven maar praten, maar zeiden niet: we doen het wel of we doen het niet. Er waren geen zichtbare resultaten. Het leverde alleen maar tijdverlies op en dat werd gevaarlijk." De vakbonden vroegen na het afbreken van de onderhandelingen met de zes aan TNO om een onderzoek te doen bij Adler. TNO wilde wel, maar het onderzoek zou een half jaar tot een jaar duren. En zoveel geduld heeft de directie van Adler niet. TNO gaf vervolgens de tip om Innctech in te schakelen. De Jong legt de keuze voor het bureau uit: „Die jongens beschikken over een ongelofelijke hoeveelheid kennis en hebben capaciteiten, waar we in Nederland niet tegenop kunnen. Ze zijn ons ook aanbevolen door de directie van Philips en Siemens. Omdat het bureau over wereldwijde contacten be schikt, is er een kans dat het iemand kan vin den, die wel iets in Adler ziet. Als alles lukt, zou er vooral in licentie geproduceerd moeten worden. Het gaat dan uiteraard niet meer over schrijfmachines." De bonden zullen voor 10 mei Adler meedelen of ze in principe instemmen met het voorgestel de sociaal plan. CNV-districtsbestuurder D. Terpstra: „We zijn gaan praten over een sociaal plan om de werknemers toch wat te kunnen bieden als het fout gaat." Inmiddels is duidelijk dat het ook in Duitsland slecht gaat Triumph- Adler. In het eerste kwartaal van dit jaar werd een verlies gemaakt van 36 miljoen gulden en verwacht wordt „dat er in Duitsland enige dui zenden ontslagen zullen vallen." Triumph-Ad- ler heeft in Duitsland 5000 man in dienst. De Nederlandse vestigingen leiden momenteel een verlies van 1,5 k 2 miljoen per maand. Ook deze berichten van directeur Kramme hebben geleid tot het sociaal plan. Hiermee wordt ook voorko men, dat de directie plotseling een faillissement aanvraagt. Adler heeft zonder resultaat in de afgelopen maanden getracht de fabriek aan Siemens, Philips, Enraf en Océ van der Grin ten te verkopen. De kosten van het onderzoek door Innotech be dragen 75.000 gulden. De gemeente Leiden be taalt hiervan 25.000 gulden en de rest komt voor rekening van het ministerie van economi sche zaken. Officieel is de toezegging door het minsterie er nog niet. Het probleem is dat er geen regeling voor dit soort uitkeringen bestaat. In het besluit van 23 april schrijven B en W, „dat de bijdrage nieuwe wegen moet openen, om de werkgelegenheid bij Adler te behouden." De Jong: „De gemeente Leiden heeft zeer snel gereageerd en daar zijn we blij om." Gisteravond vonden er nog besprekingen plaats tussen Adler, de burgemeester van Cuyk, de vakbonden en Innotech, dat ook een vestiging in Roosendaal heeft. Het onderzoek zou binnen zes tot acht weken duidelijke conclusies moeten opleveren en wordt mede in opdracht van Ad ler verricht. Dit was een voorwaarde van Inno tech. De directie van Adler heeft wel als uiter ste datum 15 iuli gesteld. Op die dag moet de eventuele medeling van het GAK binnen zijn, dat men acoord is met de ontslagaanvraag. Mochten de conclusies van Innotech op of voor 15 juli negatief zijn, dan worden de werkne mers van de schrijfmachinefabriek vanaf 1 au gustus ontslagen. Wanneer al op 15 juni duide lijk is, dat Adler dicht gaat, is Adler bereid nog eens een miljoen aan de 6,5 miljoen van het so ciaal plan toe te voegen. IWailTIKI >e5chiphollijn door Konin- Beatrix geopend. Leiden pt als gevolg van deze Je verbinding met één de grootste vluchtha- ter wereld meer bedrij naar de Leiden te krij- waardoor de werkgele- Diteievheid een extra-impuls ,lm I worden gegeven. i deze railverbinding zoveel mogelijk onder de aandacht te brengen worden ook de Leidse scholen ingeschakeld. Tijdens een feestelijke bijeenkomst met leraren en leerlingen van diverse lagere scholen gister middag in de burgerzaal van het Stadhuis, reikte de heer R.G. Weinholt, adjunct-direc teur van de afdeling externe betrekkingen van de luchtha ven, de eerste zogenaamde les- koffer uit. De heer Weinholt: „We hebben deze koffer sa mengesteld om aan de infor matiebehoefte van veel Leidse scholen te voldoen. We krijgen vaak vragen om informatie van scholieren, omdat ze een scriptie moeten maken of een spreekbeurt willen houden. De koffer bestaat dan ook uit tic kets, paspoorten, een overzicht van wat voor soort bedrijven er in touw zijn op een vlieg veld en wat er allemaal voor nodig is om een vliegtuig van de grond te krijgen." De eerste koffer wordt door de adjunct-directeur in aanwezigheid van burgemeester C. Goekoop aan mevrouw Diepenhorst en haar twee zoons Jeroen en Robert aange boden. Mevrouw Diepenhorst is lid van de oudercommissie van ,,'t Carillon". De leer lingen van deze school krijgen een uitgebreide rondleiding op Schiphol. iDEN Een groot aantal Leidse politieke tijen en organisaties viert vrijdag de Dag van Arbeid met een demonstratie op het Stadhuis- in en een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal Ier het motto „1 mei strijddag". De organise- de partijen zijn PPR, CPN, 1KB, FNV, PSP. 55 per| Leidse programma ter viering van de Dag van trbeid is tamelijk uniek dit jaar, omdat in de rest rj Nederland de politieke partijen door de campag- Mvoor de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer er niet in geslaagd zijn een 1 mei-viering op poten te zetten. De viering begint om zeven uur met de demonstratie op het Stadhuisplein. Deze demonstratie staat in het teken van de strijd tegen de werkloosheid. Na een tocht door de binnenstad wordt de viering in de Stadsgehoorzaal om acht uur geopend met een optre den van het koor „Jan en Alleman" en een toe spraak van Ida van Zijl, landelijk secretaris van „Wij vrouwen eisen". De Kraakbond presenteert een film over de ontruiming van het kraakpand in de Pier- sonstraat in Nijmegen. Andere organisaties die deel nemen zijn het Chilifront, Het Medisch Komitee Ne derland Vietnam, het Polisario Komitee, Jongeren tegen fascisme, Komitee Iedereen Wil Wonen, Leids Jongeren Komitee, het IKV, het Energie Komitee Rijnland, de Werklozen Belangenvereniging en de SP. Na alle activiteiten volgt een optreden van Wim en Rob van de Meerberg en Beatrijs Sluyter met hun cabaret „Langs linkse wegen". De avond wordt afge sloten met een optreden van de popgroep „Druk werk". Het geheel wordt omlijst door standjes van ongeveer vijftig organisaties. De entreeprijs bedraagt 4.50. Kinderen tot dertien jaar hebben gratis toe gang. eindexamenkandidaten van de Jens de officiële benaming Jjoms-katolleke vakschool voor mels- aan het Galgewater, vierden giste- het laatste schooljaar met de tradi- ele examenstunt. Om alle agressie Ekustratie, die in de loop der Jaren ten ichte van de leraren is gegroeid, te ventileren en aan winkelend Leiden te tonen, werd In een opvallende optocht via de Haarlemmerstraat een wandeling gemaakt naar een „restaurant" aan de Steenstraat, dat zich bezighoudt met het produceren van patat, hot-dogs en milkshakes. De docenten liepen als ga leiboeven gebonden en getooid met spandoeken, waarop kreten te lezen wa ren als „Ik ben gevaarlijk" tussen hun leerlingen. Enkele meisjes meldden via een spandoek „Ik ben mishandeld". Het zit blijkbaar diep bij de schoolverlaters. Binnenkort blijkt of de „mishandeling" tot 'resultaat heeft, dat het eindexamen met goed gevolg wordt afgelegd. Schuttersveld en Leeuwenhoek vrij van chemisch afval LEIDEN Het Schutters veld en het terrein van de universiteit tussen de WaSse- naarseweg en de Plesman- laan (Leeuwenhoek) is vrij van chemisch afval. Dit ant woorden B en W op vragen van het PSP-gemeenteraads- lid A. Ponsen. Volgens B en W heeft de uni versiteit nooit chemisch afval gestort in Leeuwenhoek. De enige mogelijkheid dat het af val er toch ligt, is dat er ille gaal is gestort. Het college acht deze kans echter zeer gering. Op het Schuttersveld heeft omstreeks 1969 wel een kleine hoeveelheid chemisch afval gelegen, maar dit zou door de brandweer en de politie zijn verwijderd en verbrand. IIIIIIIIIIIIIIIU Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Polisario Jongerenvereniging Augustinus en het Polisario Ko mitee Leiden houden vanavond een informatieavond over Polisario. Een en ander in verband met de volgen de week te houden collecte voor deze onafhankelijk heidsbeweging in de Spaanse Sahara. De informatie avond wordt gevuld met een film, een discussie en het optreden van het koor De Eenheid. De bijeenkomst wordt gehouden bij Augustinus aan het Rapenburg 24 en begint om acht uur. Herbie White Combo Herman de Wit treedt met zijn groep Herbie White Com bo" zaterdag 2 mei op in jazzzolder Hot House aan de Bree- straat 66. Deze tenorsaxofonist is vooral bekend geworden als pleiter voor geïmproviseerde muziek. De zaal gaat om negen uur open en het optreden begint om tien uur. Wandeltochten Wandelsportvereniging Zuid-Westhoudt zaterdag 2 en zondag 3 mei wederom wandeltochten vanaf de kantine van voetbalvereniging V.T.L. aan de VQor- schoterweg. Deelnemers kunnen kiezen tussen tochten van vijf, tien, vijftien, twintig en veertig kilometer. Er is ook een tweedaagse van tweemaal twintig of twee maal veertig kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig per persoon en voor deelnemers aan de tweedaagse bij voorinschrijving tien gulden en na 30 april twaalf gulden vijftig. Gestart wordt tussen negen en tien uur voor de deelnemers aan de tocht van veertig kilometer en tussen negen en twee uur voor de overige afstanden beide dagen. Op dinsdag 5 mei is er een bevrijdings-fotopuzzelwandeltocht. Gestart wordt tussen negen en een uur bij ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn. Het inschrijfgeld bedraagt ook hier twee gulden vijftig. Kindervoorstelling Ratjetoe geeft zondag 3 mei een kindervoorstelling in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het stuk heet „Huis gevonden" en gaat over een verjaardagspartijtje waar de kinderen zich goed vermaken en de aanwezigheid van een moeder of vader helemaal niet nodig vinden. Ze gaan dan op zoek naar een eigen huis, maar als ze iets hebben ge vonden blijken meer mensen belangstelling voor het huis te hebben. De voorstelling begint om drie uur. Promotie De heer J.W. Janssen, assistent klinisch chemicus aan het Academisch Ziekenhuis is gistermiddag gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Biochemical and dynamic analysis of thyroid hormo ne muscle interactions. Promotor was prof. dr. A.A.H. Kassenaar, hoogleraar in de pathologische scheikunde. De laatste stelling bij het proefschrift luidt' Vele drui ven vormen de TROS. Die Dreigroschenoper De film „Die Dreigroschenoper" van G. W.Pabst naar het beroemde stuk van Bertold Brecht wordt vrijdag 1 en za terdag 2 mei vertoond in het Filmhuis van het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat. Dit uiteraard mede in ver band met de 1 mei viering. De voorstellingen beginnen tel kens om elf uur 's avonds. Voor dinsdag 5, woensdag 6 en donderdag 7 mei om acht uur en kwart over tien staat de film „Deutschland, bleiche Mutter" van Helma Sanders- Brahms op het programma. Famous names De Britse new wave band Famous Names (vroeger The Writz) treedt vrijdagavond 1 mei op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat Het voorpro gramma wordt verzorgd door de Haagse band Leo pard. De toegangsprijs bedraagt 6,50 pilden (leden hebben korting). Zaterdag 2 mei wordt in het centrum om tien uur een optreden verzorgd door de groep The Line, gevolgd om elf uur door SLF en om twaalf uur door Munk. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. LEIDEN De politie heeft gisterochtend 9 gram cocaï ne ter waarde van meer dan tweeduizend gulden in be slag genomen. De vangst werd, tijdens een controle, gedaan in een wo ning aan de Waardgracht. Twee Leidenaars, respectieve lijk 26 en 37 jaar oud, zijn aan gehouden. Wethouder D. Tesselaar van Volkshuisvesting metselde gister middag de laatste steen in een pandje aan de Gortestraat. Het was een gedenksteen, die herinnert aan de thans afgeronde res tauratie van vijf kleine woninkjes door de stichting „Het kleine Leidse woonhuis". De vijf pandjes werden In '79 door de stichting aangekocht. Het waren krotten, eigendom van de gemeente Leiden. De restaura tie werd uitgevoerd door de Leidse architect Boudewijn Veld man. De huisjes werden door de stichting, voordat met de res tauratie werd begonnen, op tekening voor prijzen variërend van zestigduizend gulden tot een ton verkocht aan particulieren. Stichtingsvoorzitster mevr. M.C. Meljer-Hofland constateerde gistermiddag dat er een restauratiegolf door Leiden gaat. „Be zoekers zeggen nu, dat Leiden weer een mooie stad begint te worden. Dat komt door de activiteiten van de gemeente en inti- tiatief van particulieren", aldus de voorzitster, wiens woorden een gretig oor vonden bij wethouder Tesselaar. NOORDWIJK De motor cross die gisteren in Noord- wijk zou worden gehouden, is afgelast nadat baancom missaris Jacobus Albertus Smit (48) uit Noordwijk on verwacht aan een hartaan val overleed. De heer Smit was bezig met het uitzetten van de baan op het bouwterrein aan de Nieu we Zeeweg en de deelnemers waren al bezig zich in te rijden toen het noodlot zich voltrok. De oranjevereniging, die de motorcross organiseerde, be sloot daarop de wedstrijd enige weken uit te stellen. Inbraak en vernieling renovatie-woningen LEIDEN Inbrekers heb ben grote vernielingen aan gericht in een aantal renova tiepanden aan de Formosa- en de Borneostraat. In de panden Formosastraat 3- 20 werd voor tweeduizend gul den aan gereedschap gestolen. Daarnaast wordt lood ter waarde van duizend gulden vermist alsmede vijf gasflessen en branders. Een ruit werd vernield.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3