Onderzoek schandaal bij ziekenhuisbouw isschoppen: bortuswet oldoet niet „Bobby Sands zal niet meer wakker worden" Ford wacht met sluiting fabriek Amsterdam A Imerikaanse wnomie nog mg niet zo ïzond als ikzelf Valse bommelding in Lisserbroek öoma/nt Woensdag 29 april 1981,71ejaargangno.21950 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND P'Uitgave Westerpere, behorende lol SijthoH Pers. Apothekeradijk 34, 2312 DD Leiden, Poelbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden- Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Fl. 0,52 per mm. Telelcontjes Fl. 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal Fl. 49.55: jaar R 186,70: Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers Fl 0 65 Optreden van Spargo, BZN, Kayak en vele andere groepen en solisten van eigen bodem in „Nederland muziekland" (om 20.32 uur op Ned. II). Duistere praktijken van een Ameri kaanse presentatrice die naar de Duitsers overloopt, in de Zweedse film „Mary Lou" (om 20.25 uur op Ned. I). In de ochtend mogelijk wat re gen en in de middag kans op wat opklaringen. Middagtem- peratuur omstreeks 13 graden. Morgen zon op: 6.12. Onder:- 21.03. Schev. hoogw.: 0.12 en 12.40. Laagw.: 8.03 en 20.50. pgan na ovationeel onthaal in Congres t Reagan bedankt het Congres voor het ova- applaus. (Van onze correspondent Dick Toet) 1HINGTON De Amerikaanse president Ro- Reagan is van mening dat zijn gezondheid er ifgelopen twee weken goed op is vooruit ge- maar kan dat niet zeggen van 's lands eco- e. Dit was in het kort de kern van de toe- tk die de inderdaad opvallend snel van de elijks vier weken geleden op hem gepleegde ilag herstelde president gisteren hield tot het gres. tfloop van de rede werd andermaal geconstateerd, Reagan vrij baan lijkt te hebben voor verreweg neeste door hem voorgestelde bezuinigingen tot totaal van meer dan 100 miljard gulden. Bij aan- ist in het Congres werd de president uitbundig beid door de afgevaardigden en senatoren, uws vertelde Reagen niet, maar dat werd ook niet ivacht. De president was er om gehoord en gezien rorden. Hij zag er volgens velen dan ook voortref- k uit en klonk, afgezien van een zekere heesheid hem al jaren bij tijd en wijlen parten speelt, als ouds. Dat wil zeggen, als de man die heeft bewe- rijwel elke politieke boodschap aantrekkelijk 2n miljoenenpubliek te kunnen presenteren, jna 13: Nauwelijks bezwaar tegen bezuinigin- General Motors maakt weer winst DETROIT General Motors, de grootste au tofabrikant ter wereld, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een winst van 190 mil joen dollar behaald. Vorig jaar zat het con cern nog voor ruim 725 miljoen dollar in de rode cijfers, een re- cordverlies op het Amerikaanse conti nent. Naar verwach ting zullen dit jaar ook Ford en Chrysler weer een positief resultaat boeken. Held op sokken HAARLEM Een ware held op sokken is de 44-jari- ge David Kwan, die mor genochtend op de Grote Markt in Haarlem van start gaat voor een 27-daagse voettocht op sokken van 1200 kilometer door Neder land. Kwan gaat wandelen om de aandacht te vestigen op, en giften in te zamelen, voor het Koningin Wilhel- minafonds voor de Kanker bestrijding. Hij doet alle provincies aan, behalve Zuid-Holland. Op de dag van de verkiezingen, 26 mei, hoopt hij weer in Haarlem aan te komen. Nederlander houdt hand op de knip DEN HAAG Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft „de Nederlander" het vorig jaar ge poogd de tering naar de nering te zet ten. Er is minder vlees en vis gegeten en er werden minder duurzame ge bruiksgoederen gekocht. Het totale vo lume van de bestedingen d.w.z. dat wat werd gekocht) daalde met ander half procent, iets dat sinds 1958 niet meer is voorgekomen. Totaal werd er zeven procent minder aan duurzame gebruiksgoederen gekocht De daling hier lag vooral bij auto's, caravans, bo ten en sieraden. Minder vlees, vleeswa ren en vis gingen over de toonbank, maar méér kruidenierswaren, groen ten, fruit en aardappelen. Esso: Benzineprijs moet omhoog DEN HAAG De benzineprijs zal deze week opnieuw stijgen. Deze voorspelling deed de directie Van Esso Nederland gisteren bij de pre sentatie van het jaarverslag. De (geringe) prijsstijging wordt veroor zaakt door de hogere koers van de dollar. De Esso-directie verwacht dat in de toekomst de literprijs zich zal stabiliseren tussen 1,60 en ƒ1,65. Overigens constateert Esso dat het benzineverbruik in januari van dit jaar tien procent lager lag dan in januari 1980. De belangrijk ste oorzaak is volgens de oliemaat schappij het feit dat automobilisten hun uitgaven voor benzine scher per in het oog zijn gaan houden. Geen apartheid bij Sinatra's optreden in Zuid-Afrika LOS ANGELES Frank Sinatra zal in de zomer een aantal optredens in Zuid-Afrika verzorgen. In een verklaring deelde de Amerikaanse zanger giste ren mee, dat in het con tract een bepaling is opge nomen, die apartheid bij zijn show moet voorko men. In het contract staat dat alle mensen, „van weljt ras, geloof of huids kleur dan ook", het optre den mogen bijwonen. EX-MINISTER VELDKAMP GENOEMD IN CORRUPTIEZAAK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. GJ.M. Veld kamp, die van 1961 tot 1967 minis ter was van sociale zaken en volksgezondheid, wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij een corruptieschandaal. Een onder zoek van de rijksrecherche zou hebben uitgewezen dat hij na zijn ministerschap geld heeft aange nomen van bouwondernemers (voor bemiddeling bij opdrachten in de gezondheidssector) zonder hiervan aangifte te doen bij de lij zou het geld ge- ekening. Andere belangrij ke figuren in deze affaire zijn se cretaris A. van Dam van het Col lege voor Ziekenhuisvoorzienin gen (CVZ), de heer H. Zomer, hoofd van de afdeling bouw zwakzinnigeninrichtingen van het ministerie van volksgezond heid, en drs. C.P. d'Haans, econo misch directeur van het psychia trisch ziekenhuis Rozenburg in Den Haag. lid van de KVP, onderhoudt nog re laties met de regering. Hij is voor zitter van de Staatscommissie, die al een groot aantal jaren probeert alle verschillende sociale wetten onder te brengen in één nieuw raamwerk. Het is de bedoeling dat deze com missie-Veldkamp over anderhalf twee jaar haar definitief advies uit brengt aan de regering. Tegen de heer Van Dam is de ver denking gerezen van het aannemen van steekpenningen. Hij zou bepaal- be las tingen. J Dr. Veldkamp, CDA'er en vroeger verkrijgen van bouwopdrachten. Daarbij zou ook de heer Zomer be trokken zijn. Van Dam Zomer en d'Haans zouden zich voor hun dien sten hebben laten belonen met geld, gratis vliegtickets, jachtpartijen in het buitenland, auto's en antieke voorwerpen. Evenals Veldkamp ontkennen zij ooit iets strafbaars te hebben gedaan. Veldkamp zei ver rast te ziin doordat er kennelijk een onderzoek naar hem was ingesteld zonder dat hij daar zelf van op de hoogte was. Pagina 11: Vriendendiensten van belang Sfri.4 P Juliana en Pieter jarig Prinses Juliana en mr. Pieter van Vollenhoven vieren morgen beiden hun verjaardag. De prinses wordt dan 72, mr. Pieter 42. Prinses Juliana viert haar verjaardag overzee, bij haar dochter Christina in New York. EtECHT Met spijt con- :ren de Nederlandse bis- oppen, dat de gisteren in Eerste Kamer aanvaarde rtuswet niet voldoet aan eisen die het respect het ongeboren leven It. De bisschoppenconfe- tie gaf gisteravond een klaring uit waarin zij p wijst dat er een onder- eid is tussen de burgerlij- wet en dat wat de per il volgens zijn geweten plicht is te doen of te la- „Bepaalde daden, die ifrechtelijk niet vervolgd :den, kunnen vanuit zede oogpunt toch onaan- rdbaar zijn", aldus de ichoppen. eerbied voor het menselijk n rust op elk mens de ht en verantwoordelijkheid het ongeboren leven in stadia te respecteren en te hermen. Van hulpverle- kan niet worden geëist dat ze direct of indirect hun medewerking geven aan een abortus, aldus de bisschoppen. Het wetsontwerp-Ginjaar/De Ruiter werd gisteravond door de Eerste Kamer met de kleinst mogelijke meerderheid van 38 tegen 37 stemmen aan vaard. Het wetsontwerp werd gesteund door de gehele VVD- fractie en door de CDA-fractie minus twee. De actiegroep „Wij vrouwen eisen" heeft daarna verklaard te blijven doorvechten voor vrije abor- stedingen het eerst sedert 1958 is totaal volume van de be- ingen gedaald. v— VuI&nj* r weI meer fruit. AMSTERDAM Bij de olieraffinaderij van Mobil Oil In het westelijk havenge bied In Amsterdam Is gistermiddag rond half vijf brand uitgebroken in een distillatie-eenheid voor ruwe olie. Het vuur, dat woedde in enkele tientallen mP tonnen ruwe olie, werd bestreden door de bedrijfs brandweer met as sistentie van de brandweer van Am sterdam. Rond zes uur bestond geen gevaar meer voor uitbreiding. Wel Is de bandweer tot vanmiddag bezig geweest met het nathouden van de aangrenzende in stallaties. De distil latie-eenheid zal waarschijnlijk enke le weken buiten ge bruik zijn. De scha de is aanzienlijk. BRITSE TOPAMBTENAAR: (Van onze correspondent Bert van Velzen) BELFAST „Bobby zal niet meer wakker worden. Vandaag zal de wereld ho ren dat hij op de zestigste dag van zijn hongerstaking is gestorven". Dat heeft een man in de top van het Britse ministerie voor Noord-Ier- land vanmorgen gezegd. De aankondiging van het ster ven van Sands werd met grote stelligheid gedaan. AMSTERDAM Na twee dagen onderhandelen heb ben de vertegenwoordigers van het personeel van Ford Amsterdam vanmor gen in alle vroegte over eenstemming bereikt met de directie van het bezette bedrijf. Op voorwaarde dat de bezetting wordt opgehe ven, heeft de directie zijn voornemen om de fabriek 30 september definitief te sluiten voorlopig uitge steld. Tot 30 juni krijgen de bonden en onderne mingsraad de tijd om al ternatieve plannen met de directie te bespreken. In een verklaring aan het per soneel stellen de bonden en ondernemingsraad dat het tot reëel overleg. Volgens P. weliswaar nog te vroeg is om Scheepers, vice-voorzitter van in een juichstemming te raken, de ondernemingsraad, bete maar dat het sluitingsplan als kent het akkoord in ieder ge- enig en „onwrikbaar" plan val dat de sluiting van de ves- toch van tafel is verdwenen en tiging met enkele weken is de mogelijkheid is geschapen uitgesteld. Scheepers: „Als de directie 30 juni opnieuw met een sluitingsplan komt, dan volgt er nog een overlegproce dure van minstens vier maan den. Bovendien kunnen we dan de fabriek opnieuw bezet ten. Het geweer blijft wat dat aangaat aan de voet". UITSPRAAK IN KORT GEDING: Gedetineerden niet meer in afzondering laten werken DEN HAAG De eedeti- neerden in de omstreden B- vleugel van de Scheveningse gevangenis de Bunker zijn voorlopig ontslagen van de plicht in afzondering werk in hun cel te verrich ten. Tot deze uitspraak kwam vanochtend de presi dent van de Haagse recht bank mr. M.R. Wijnholt De advocaten van de negen gevangenen en van de vereni ging van gedetineerden Justa Causa die onlangs een kort ge ding tegen de Staat hadden aangespannen, waarin de slui ting van de B-vleugel werd geëist, zijn niet tevreden met de uitspraak van de president. Zij stellen dat het gehele regi me in de B-vleugel in strijd is met het Verdrag van Rome en met andere internationale af spraken. Mr. Wijnholt ging echter niet zo ver ook deze kritiek in zijn uitspraak te be trekken. Dit stelt de advocaten teleur. Verder vrezen zij dat met de invoering van een nieuw huishoudelijk regle ment, dat binnenkort is te ver wachten, alles weer wordt te ruggebracht naar de oude situ atie. Wat betekent dat de ge detineerden weer in afzonde ring in hun cel arbeid moeten verrichten. In zijn totaliteit voldoet de uitspraak niet aan hetgeen zij hadden geëist. Hunter Douglas ontslaat 100 man ROTTERDAM Hunter Douglas (consumenten en bouwpro- dukten) gaat in verband met de ongunstige marktontwikkeling voor haar produkten een reorganisatie doorvoeren in de vesti gingen te Rotterdam, Leek en Oudenbosch. Dit betekent ontslag voor 100 van de ruim 1100 werknemers in Nederland, zo heeft het concern meegedeeld. De bonden en ondernemingsraad zijn geïnformeerd. 'Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. Op Koninginnedag, donderdag 30 april, zijn onze kantoren de GEHELE DAG gesloten. Directie Leidse Courant LISSERBROEK Een val- Lisserdijk werd stilgelegd, se bommelding heeft gister- aangrenzende huizen werden avond voor veel opschud- ontruimd en de politie, brand- ding gezorgd in Lisserbroek. Een onbekende man met een buitenlands accent belde om streeks tien uur naar een snackbar aan de Lisserdijk 576 en vertelde dat er over tien minuten een bom zou ontplof fen. De snackbar werd direct ontruimd, het verkeer op de weer en een ambulance van de gemeente Haarlemmermeer ielden zich in de onmiddellij ke nabijheid gereed. De ontploffing bleef uit en de snackbar werd grondig onder zocht. Er werd geen bom aan getroffen. Het is volstrekt on duidelijk waarom de valse bommelder de snackbar had uitgekozen voor zijn grap. KIESLIJST NVU IN VIER PROVINCIES AFGEKEURD DEN HAAG De Nederland- se Volksunie mag in Zuid-Hol land, Noord-Holland, Zeeland en Drenthe niet meedoen aan de komende kamerverkiezin gen. De Centrumpartij mag in vier kieskringen (Leiden, Dordrecht, Haarlem en Rotter dam) niet meedoen. Dat is het gevolg van de gisteren geno men beslissingen van de ge- schillenkamers van Gedepu teerde Staten der betrokken provincies. Pagina 9: Te weinig geldige handtekeningen op kieslijs ten. maar natuurlijk weet alleen God wanneer Bobby Sands de geest geeft Gisteren heeft een afgezant van de paus gesproken met Sands. Volgelingen van de po litieke organisatie van ds. Paisley waren woedend over het bezoek. „De paus heeft zich nu aangesloten bij het propaganda-team van de IRA", zo werd gezegd. Kardi naal Basil Hume, de primaat van Engeland en Wales, had eerder verklaard dat honger staking een vorm van terreur was en in zich zelf een daad van geweld. Humphrey At kins, de Britse minister voor Noord-Ierland, zei gisteravond dat de regering geen medische behandeling aan Sands zal op dringen. De protestantse tegenhanger van de IRA, de Ulster Defence Association maakt zich intus sen op voor een „verdedigings oorlog" tegen de IRA, na de dood van Bobby Sands. De mi litante protestanten zijn ervan overtuigd dat er een golf van geweld zal losbarsten zoals die de afgelopen dertien jaar niet is voorgekomen. Anderen daarentegen menen dat de dood van Bobby Sands zal worden gevolgd door een pe riode van angstaanjagende kalmte. Pagina 13: Vervolg Fraudeur bij routinecontrole aangehouden LEIDEN De politie heeft vanmorgen om half drie tij dens een routinecontrole op de rijksweg 4 een man aan gehouden, die door de politie van Berg werd gezocht De man, een 30-jarige inwoner van Kampen, werd gezocht in verband met het plegen van valsheid in geschrifte. Tevens werd een 30-jarige passagier zonder vaste woon- of verblijf plaats aangehouden, die niet in net bezit was een verblijfsver gunning. De vreemdelingen- plitie stelt een onderzoek in. aa V Nf' V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1