Kees van Kooten, spits zonder twijfels Jong Oranje gelukkig tegen sterkere Russen pórt" emise utter- raas Jitslagen oersen lilversum Zoetemelk verslaat sterk veld in Leids Jeugd Roodenburg terechte winnaar van Leidse derby Sportwereld LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 APRIL 1981 - Kraay weg bij Studio Sport NICOSIA Hans Kraay, de voormalige voetbaloefen- meester van onder meer ^jax, AZ '67 en Den Haag, tal zijn contract met de NOS op korte termijn op- teggen. Kraay, die als com mentator bij Studio Sport werkzaam is, zegt zich niet te kunnen verenigen met de handen zijnde benoe- ing van de nieuwe bureau- lef bij Studio Sport, Eddy oelman. De laatste is, mo- lenteel in dienst bij de ROS als chef sport radio., ins Kraay heeft te weinig rtrouwen in de leidingge- ende capaciteiten van 'oelman en acht een goede lenwerking in deze ictuur moeilijk reali- rbaar. De wedstrijd van- >nd van het Nederlandse itbalelftal tegen Cyprus dan ook waarschijnlijk !e laatste interland zijn die [raay voor Studio Sport erslaat De voltallige Oranje-selectie voor de wedstrijd tegen Cyprus. Staand v.l.n.r. Van de Korput,Stevens, Schrijvers, Rep, Van Breukelen, Metgod, Hovenkamp, Van Kooten. Zittend v.l.n.r. Poortvliet, W. van de Kerkhof, Tol, Tahamata, Wijnstekers, Ling, Mühren, Krol. NICOSIA Kees van Kooten gaat van avond in het Makarionstadion in Nico sia op 32-jarige leeftijd toch zijn debuut ls international maken. Samen met scheu-la Ling en Johnnie Rep zal hij ranjes voorhoede vormen. Rob Baan: ls het veld al te hobbelig was ge- eest, had ik mogelijk voor een techni- he spits gekozen. De situatie hier is enwel te vergelijken met die van een lomeravond wedstrijd in Nederland", fan Kooten zelf gelooft dat de omstan- ligheden voor hem ideaal zijn. De spits n Go Ahead Eagles: „Met Ling en Rep b ik echte vleugelspelers naast me. vendien staan er twee aanvallende iddenvelders achter me. We zullen die yprioten voortdurend onder druk moe- n zetten. En dat spelletje ligt me wel". Deventernaar heeft overigens nooit ge- jwijfeld of hij al dan niet in de basis zou taan. „Toen Baan mij na de wedstrijd Go head Eagles-AZ '67 uitnodigde, was ik al oldoende ingelicht". Maar Baan zelf wilde og een slag om de arm houden door af te wachten of Rep en Ling beschikbaar zou den zijn. „Ling is momenteel bij Ajax mis schien niet in al te grote vorm, maar als bondscoach moet je je enigszins aan hem overgeven", aldus Baan. Achter de voorhoede heeft Baan John Met god, Willy van de Kerkhof en Arnold Müh ren gezet. En de defensie wordt gevormd door Piet Schrijvers, Ben Wijnstekers, Ruud Krol, Huub Stevens en Hugo Hoven- kamp. Een logische keuze. De bondscoach: „Ik heb alle voetbalcomponenten in het veld staan. Met Van Kooten en Metgod fy sieke kracht, met Rep, Ling en Mühren techniek en achterin met Ruud Krol en Piet Schrijvers een brok routine. Daarom durf ik het ook wel aan om vanavond mas saal in de aanval te gaan. We moeten zien snel te scoren, zodat de toeschouwers niet al te emotioneel met Cyprus gaan meeleven". Nederlaag Ajax Aanvoerder Ruud Krol waarschuwt ook voor de grilligheid, waarmee de Cyprioten soms voor de dag kunnen komen. Ofschoon hun laatste zege tijdens een kwalificatie toernooi in 1973 is geweest, toen Noord-Ier- land met 1-0 werd geklopt. Maar Krol refe reert aan de nederlaag van 4-0 die Ajax an derhalf jaar geleden in Nicosia leed in het Europa-Cuptoernooi tegen Omonio. Krol, die zelf wegens ziekte destijds niet aanwezig was, herinnert zich: „Die gasten scoorden binnen twintig minuten alle doel punten. Een teken dat ze hier goed tekeer kunnen gaan". De speler van AC Napoli, die deze zomer met zijn club een toernee langs Vancouver, Toronto, Montreal, Chi cago en New York zal maken, hoopt vooral dat de teamdiscipline tegen Cyprus gehand haafd blijft. „Het probleem met Oranje is altijd dat teamgenoten niet naar je willen luisteren. Er kunnen zich situaties in het veld voordoen dat je genoodzaakt bent aan wijzingen te geven. In Nederland wordt dat nauwelijks geaccepteerd". Bij zijn Italiaanse werkgever ligt die situatie volstrekt anders. AC Napoli doet, ondanks het verlies van 1- 0 tegen Perugia afgelopen weekeinde, nog steeds mee in de strijd om de landstitel. Krol: „Het is een zeer jong team, dat bereid is naar elkaar te luisteren. De discipline is erg goed en in de voetballerij heb je dat, volgens mij, nodig om succes te hebben". Verrast Het meest verrast over zijn opstelling was John Metgod. De libero van AZ'67: „Toen ik hoorde dat Ruud Krol beschikbaar was, had ik er niet meer op gerekend nog te zul len spelen. Dat ik nu weer op het midden veld sta, is voor mij geen enkel probleem. Ik ben in vorm en dan kun je op elke plek spelen. Deze opstelling sluit alle misver standen uit. Iedereen weet nu wat hij in het veld moet doen". Metgod is met zijn clubgenoot Hugo Hoven- kamp de enige speler die nog over is van de selectie, die tegen Cyprus in Groningen aantrad. Baan: „Toen ben ik uitgegaan van het AZ '67-concept en heb daarom zeven Alkmaarders gekozen. Nu heb ik de be schikking over de „buitenlanders". Over zijn voorkeur voor Willy van de Kerkhof, die voor zijn club PSV een schorsing van vijf duels moet uitzitten, boven Jan Poort vliet zegt Baan: „Met Willy heb ik iemand op het middenveld die bij het overnemen van posities erg waardevol kan zijn. Poort vliet heeft beslist de vorm wel, maar is meer een mandekker, die we in dit aanval lend concept niet zo hard nodig hebben en Willy is nog maar één week op non-actief geweest. Dat heeft geen invloed op zijn spelritme". Baans collega Costas Talianos, wiens con tract bij de Cypriotische voetbalbond aan het einde van deze maand afloopt, wil in zijn laatste thuiswedstrijd in groep C voor de WK-kwalificatie op zijn minst een ge lijkspel behalen. Toen de poule-indeling be kend werd gemaakt, zwoer de eigenaar van een sportwinkel in Nicosia, dat zijn team op Cyprus in ieder geval één punt zou halen. België, Ierland en Frankrijk hebben inmid dels de volle winst van het eiland in de Middellandse Zee meegenomen. Nederland is de enige tegenstander, die nog in aan merking komt om Talianos voor een mei- neeid te behoeden. HENK WAGEMAN ISSEN Ondanks remise en Barbara Graas heeft Cis- Butter nog steeds de leiding het damkampioenschap van eriand voor dames. Nieuwenhuizen, die als ge van de achtervolgsters winst kwam, kon door haar op Joke van Geemen tot n punt van butter komen. -Butter 1-1; Hcitmeier-Schou- 2-0; Van Gccmcn-Nieuwcnhui- -2; Van der Kraats-Radix 2-0; n-Poepjes 1-1. id: 1 Butler 8 punten, 2 Nieuwcn- ii 7, 3 Van der Kraats, Tooncn Schouten, Van Geemen 5. 7- as, Heitmeier, Pocpjes 4, 10 Radix ILVERSUM - De uitslagen gisteren gehouden prsen van Hilversum zijn: RSTE KOERS (2000 meter): 1 Ircs Rotary (J.R. de Boer), 1.23,4. urscla Alkcstis. 3. Tyche G. Winn. .80, p|. d. 2,40, f. 3,00, f. i,90. kopp. 11,10, trio f. 410,70. Niet gestart; nr. Inion Albo. IEEDE KOERS <2000 meter): 1. nmy (S.A. Hartman), 1.23,5. 2. as Way. 3. Utrecht Fortuna. Winn. '.80. pl. f. 1.50. f. 3,90, f. 2,90, kopp. 9,30. trio f. 193,90. niet gestart; nr. Tippy Norton jRDE KOERS (2020 meter): 1. |ipse Lelystad (Y. Wagenaar), 1.0. 2. Udit S. 3. Ursula Kraanhof. hn. f. 12.70. pl. t. 3,90, f. 1.20. pO. kopp. f. 20,90, trio f. 102,50. ERDE KOERS (2440 meter): 1. lino Majo (H.J.W. Grift). 1.25,8. 2. Fairmont. 3. Trawant. Winn. f. pl. f. 1.80. f. 1,70, f. 2,70, kopp. p0. trio f. 198,40. Niet gestart: nr. Stella. IFDE KOERS (2000 meter): 1. a Rotary (J. Wagenaar). 1.23,7. 2. ircille. 3. Sir White. Winn. f. 3,40, f. 1,70, f. 3,20, f. 2,20, kopp. f. W, trio f. 648,50. Niet gestart; nr. 9 la Gold. SDE KOERS (2440 meter): 1. K:r D (P. Petersen), 1.23,7. 2. p Bestevacr. 3. Uniek Helene. hn. f. 9,40, pl. 2.20. f. 3,50, f. 1,90, p. f. 43,00, trio f. 482,40. VENDE KOERS (2000 meter): Komientie (W. Porsius), 1.21,8. 2. pijn N. 3. Torro Ashton. Winn. f. pl. f. 2,00, f. 1,80, f. 1,90, kopp. p.80, trio f. 210,80. IHTSTE KOERS (2900 meter): [Tim Hanover (W.C. Strooper), f,8. 2. Trust Skoaltcr. 3. Top Ar- Winn. f. 1,90, pl. f. 1,20, f. 1,60, (80, kopp. f. 3,60, trio f. 20,80. IGENDE KOERS (2020 meter): Olaf Fez (J. Wagenaar), 1.22,9. 2. pnepieta. 3. Pancreas. Winn. [30, pl. f. 3.40. f. 2,40, f. 2,20, kopp. 7,30. trio f. 328,20. ENDE KOERS (1609 meter): 1. nba Judson (W. Duivenvoorden) 5,0. 2. Roland Morgan. 3. Ostara over. Winn. f. 3,00, pl. f. 1.10, f. 1,60, kopp. f. 3,60, trie E KOERS (2000 meter): 1 Vasilios (J.H. Obermeijer) 2. Twinkel Star. 3. Useful Winn. f. 3,50, pl. f. 1,30 f. 1,70, kopp. 2,40, trio f. 88,90. lomzet: f. 510.109.-. LEEUWARDEN Jong Oranje heeft gisteravond Jong Sow jet-Unie versla gen, maar meer was het ook niet. De sterkere Russen kregen niet wat hen toekwam. Diep in de tweede helft, toen de invallende coach Jan Rab de onbe zette flanken eigenlijk te laat door Kothof en De Leeuw liet bezetten, kop te Ruud Gullit Jong Oranje toch nog naar 2-1. In de beginfase kreeg Nederland de eerste mogelijkheid. Treling (FC Den Haag) vond de opgerukte Wildschut die Kieft bediende. De spits van Ajax kogelde via de vingertoppen van doelman Stanislav Rodenko over. Het te late dichtklappen van de Nederlandse buitenspelval had na twintig minuten een Russische treffer. Gurinovich, die eerst Wildschut op een zijspoor rangeerde; tikte de bal via de paal raak: 0-1. Met Kieft en Treling in de punt van de aanval en Van der Gijp daar tussendoor en achterlangs zwervend, kon Jong Oran je tot de 30ste minuut de Russische defen sie nauwelijks serieus bedreigen. Een solo van een tot dan toe luie Van der Gijp bracht daar verandering in: 1-1. Er kwam daarop wat meer leven in de wedstrijd. In de eerste helft waren juist de gelouterde spelers (Jol, Wildschut en Valke) de zwakste schakels bij Jong Oranje, dat zich bij een veldmeerderheid van de Russen moest neerleggen. Wim Kieft en Yanus- hevski kregen van de Duitse arbiter Hen- ning de gele kaart na een handgemeen, dat ontstond naar aanleiding van een overtreding tegen doelman Rodenko. Aangedreven door het duo Kakilashvili en Zvania van Dynamo Tiflis bleven de Russen het Jong Oranje erg lastig maken. Invaller coach Jan Rab bracht onbegrijpe lijkerwijs Alex Booy in voor Treling. De vleugelspitsen Koolhof en De Leeuw kwamen nu pas in de slotfase (voor Van der Gijp en Valke) in het veld. Volkomen tegen de verhouding in kwam Nederland door een counter van Van der Gijp en Booy, afgesloten door een kopbal van Gullit, op 2-1, hetgeen tevens de eind stand werd. 1-1, 74. Gullit 2-1. Scheidsrechter: Henning (W Toeschouwers: 3500. Nederland: Metgod (Haarlem); Janssen (PSV), Scheve (FC Twente), Jol (FC Twente), Wildschut (PSV), Koevermans (Fortuna Sittardia), Valke (PSV, vervangen door Koolhof van Vitesse), Gullit (Haarlem); Van der Gijp (Sparta, vervangen door De Leeuw van Feyenoord), Kieft, Treling (FC Den Haag, vervangen door Booy van PEC Zwolle). Sowjet-Unie: S. Rodenko; Inoesjavski, Demisov, Polakalov, Stepanov; Kakilashvili, Doemanscyi, Zwania (Dolgopolov), Ponomryov (Melikan), A. Rodenko, Goerinovitsj. Chris Treling van FC Den Haag (foto) werd gisteravond in de tweede helft van de interland tussen Jong Oranje en Jong Sowjet-Unie vervangen door Booy van PEC Zwolle). LEIDEN "Leidse" Joopie Zoete melk stelde gisteren zijn publiek weer tevreden. Zoetemelk, nog steeds lid van het Leidse Swift, versloeg in een, wegens de slechte weersomstandighe den aangepast derny-omnium, het sterke veld dat organisator Joop Riet hoven aan de start had weten te krij gen. In de eindstand ging Zoetemelk Johan van de Velde en Theo Smit vooraf. Ondanks het slechte weer was de publieke belangstelling voor deze koers achter demy's groot. Zonder twijfel kwam dit mede door het ieit dat Raleigh door drie troeven werd verte genwoordigd: Zoetemelk, Oosterbosch én de winnaar van de klassieker Luik-Bastenaken- Luik Johan van de Velde. Na het startschot van de weer herstelde Gerben Karstens, ook al uit Leiden afkomstig, verreed het acht man sterke veld een klassementswedstrijd, waarin zesdaagse-renner René Pijnen de meeste pun ten wist te verzamelen. Een knappe prestatie aangezien hij meerdere ronden zonder gangma ker moest rijden. Die gangmaker was voor de start al onderuit gegaap op het gladde wegdek rond de Witte Singel en Jan van Houtkade. Johan van de Velde werd tweede voor Smit, Venix, Zoetemelk, Oosterbosch, Kos en Riet veld. Gedurende de hele koers werd voorzich tig gereden. De gladde klinkers hadden gedeel ten van het parcours omgetoverd tot een ijs baan, waarop de profs echter zonder valpartijen hun ronden reden. Hierna vertoonden jeugdleden van Swift en De Joop Zoetemelk op weg naar de eerste plaats In de klassementswedstrijd. Zoetemelk Bollenstreek in een demonstratie-wedstrijd hun zou het Leidse derny-OITinlum Winnen. kunnen voor het publiek. Niet zo snel als de profs natuurlijk, maar wel met veel inzet. Omdat het al donker begon te worden besliste de jury dat vervolgens een afvalwedstrijd zou worden betwist. Verrassend was de winst hier voor de nog jonge, maar veelbelovende René Kos, die Joop Zoetemelk naar de tweede plaats verwees. Theo Smit was ditmaal derde, terwiil Oosterbosch en van de Velde de vierde en vijf de plaats bezetten. In het laatste onderdeel moest nu worden beslist wie zich winnaar van het Leids derny-omnium zou mogen noemen. Terwijl langs de kant werd gecollecteerd voor het Leids dieren-asyl, gooide Johan van de Vel de de knuppel in het hoenderhok. Ook Bertje Oosterbosch en Joop Zoetemelk werkten zich achter hun gangmakers naar voren. Met de drie ploeggenoten op kop leek de koers, een rit in lijn over twaalf ronden van ruim één kilo meter, gelopen. Martin Venix stak daar een stokje voor. Terwijl de premiespurts elkaar op volgden maakte hij het Zoetemelk, die voor ei gen publiek natuurlijk wilde winnen, nog knap lastig. De eindsprint bracht hier de beslissing: met trots kon speaker Wim van Duyvenbode melden dat Zoetemelk hem inderdaad won, en daarmee tevens eerste in het algemeen klasse ment werd. Leidse Joopie dus op de hoogste.' trede van het schavot. Niet geflankeerd echter door van de Velde (tweede) of Smit (derde). Die waren, net als het publiek, meteen na het ge slaagde wielerfestijn in het donker gevlucht voor de regen en de kou. De eindstand: winnaar Joop Zoetemelk, tweede Johan van de Velde, derde Theo Smit, vierde Martin Venix, vijfde René Pijnen, zesde Bert Oosterbosch, zevende René Kos en achtste Mar tin Rietveld. LEIDEN De 2-1 overwin ning van de jeugd van Roo denburg op UVS kwam pas in de tweede helft tot stand. Voor rust stond UVS nog met 1-0 voor. RKAVV ver loor met 2-1 bij De Mus schen. Katwijk werkte een 0-2 achterstand tegen SVV weg; 2-2. In de Leidse derby had de ploeg van trainer Ad Kooren, UVS, de eerste helft het beste van het spel, al begon Roo denburg naarmate het rustsig- naal naderde al aardig wat druk uit te oefenen. Na tien minuten in de eerste helft bracht Alphons Groenendijk UVS op 1-0. De tweede helft echter buitte Roodenburg haar overheersing op het midden veld goed uit: na tien minuten scoorde Marco van Alphen de gelijkmaker. Halverwege de tweede helft kwam de ploeg van trainer Lovink op de ver diende 2-1 voorsprong door Leo Compeer, die een diepte- ^ass van Arno Lancel goed af maakte. Beide elftallen' kregen nog verscheidene kansen, maar de score bleef onveran derd. RKAVV stond bij rust met 2-0 achter tegen De Musschen. Na een half uur in de tweede helft kwam de ploeg toch nog op 2-1 dankzij een penalty. Qoor deze verdiende overwin ning heeft De Musschen zich nu veilig gesteld voor degrada tie. Ook Katwijk stond na het rustsignaal met 2-0 achter. Na de thee werd echter karakter getoond en wist men de stand weer gelijk te trekken. Het be tere SVV miste de kans op de In de damescompetitie won Alkmania met 1-0 van de Ha- zerswoudse Girls, die met tien vrouwen aantraden. In de bekercompetitie was SVLV in poule D met 2-1 de betere van Altior. Prokop leidt Ipswich-AZ'67 De Oostduitser Adolf Pro- kop is arbiter voor de eerste wedstrijd voor de finale van het toernooi om de UEFA- beker tussen Ipswich Town en AZ'67, die woensdag 6 mei in Ipswich wordt ge speeld. De ontmoeting AZ'67-Ipswich, op woensdag 20 mei, staat onder leiding van de Westduitser Walter Eschweiler. De Hongaarse arbiter Karoly Palotai zal woensdag 27 mei in Parijs de eindstrijd van het toernooi om de Europese voet balbeker voor landskampioe nen tussen Real Madrid en Li verpool leiden. De scheids- rechterscommissie van de Eu ropese Voetbalunie (UEFA) heeft de Italiaan Ricardo Lat- tanzi aangewezen als arbiter voor de eindstrijd van het toernooi om de Europa Cup voor bekerhouders, die woens dag 13 mei in Dusseldorp wordt gespeeld. Daarin komt Carl Zeiss Jena uit tegen Dina- mo Tiflis. The Wolves niet in eredivisie DEN HAAG De topsport- liga van de Nederlandse Basketbalbond (NBB) heeft besloten om de Amsterdam se vereniging The Wolves niet te accepteren in de ere divisie heren. The Wolves was kampioen van de eerste divisie en had recht om te promoveren. De topsportliga nam het besluit omdat The Wolves ondanks herhaald aandringen niet in staat bleek het verschuldigde in schrijfgeld 3800) te vol doen. De opengevallen plaats in de eredivisie is nu toegewezen aan Tonego uit Haaksbergen. Uit de drie kandidaten is deze ploeg gekozen omdat de top- sportliga vindt, dat de oostelij ken in staat zijn gebleken zo wel speltechnisch als organisa torisch basketbal van eredivi sieniveau te spelen. De ploeg was in eerste instantie uit de eredivisie gedegradeerd. Clère blijft leider in Ronde van Spanje JAEN De Spanjaard Juan Fernandez heeft gisteren de zevende etappe in de Ronde van Spanje, van Ecija naar Jaen over 181 kilometer, ge wonnen. Fernandez versloeg zijn landgenoten Lasa en Ce- dena in de sprint. De Frans man Regis Clère behield de 'ele trui. Jitslag zevende etappe: 1. Juan Fernandez (Spa), 5 uur, 17 minuten en 56 seconden (gemiddeld 34,157 km p.u.); 2. Miguel Lasa (Spa); 3. Javier Cedena (Spa); 4. Gerald Obersen (Den); 5. Frederic Vichot (Fra); 6. Didier Lebaud (Fra); 7. Felix Perez (Spa); 8. Angel Camarillo (Spa); 9. Heddie Nieuwdorp (Ned); 10. Regis Clère (Fra); 17. Jos Schipper; 34. Pe ter Zijerveld; 46. Jacques van Meer op 3.33; 56. Johan van der Meer op 3.33; 64. Hans Vonk op 6.38; 65. Wies van Dongen op 6.38; 70. Jos Lammer- tink op 9.45. Algemeen klassement 1. Clère 36.19.21; 2. Jörgen Marcussen (Den) op 2 sec.; 3. Giovanni Battaglin (Ita) op 17 sec.; 4. Angel Arroyo (Spa) op 22 sec.; 5. Lasa op 24 sec.; 27. Zijer veld op 3.05; 30. Nieuwdorp op 3.13; 39. Van Meer op 7.40; 58. Vonk op 19.02; 66. Van der Meer op 19.17; 67. Schipper op 20.55; 68. Lammertink op 21.20; 71. Van Dongen op 37.22. John McEnroe kwaad op publiek Dallas DALLAS - John McEnroe, bij afwezigheid van de zieke titelhouder Jimmy Connors en andere vedetten, levens groot favoriet is voor het veroveren van de WCT-ten- nistitel, heeft zich gistera vond geplaatst voor de hal ve finales in Dallas. McEnroe, die het herhaaldelijk te kwaad had met het publiek en twee waarschuwingen kreeg van de arbiter, versloeg zijn landgenoot Sandy Mayer met 7-5, 6-4, 6-3. Over zijn waarschuwingen zei McEnroe later: „Het is hier altijd het zelfde in Dallas. Als ik een ge makkelijke bal mis begint er iemand te klappen. En dan wil iemand anders weer dat ik daar op reageer. De mensen hoeven niet mijn kant te kie zen, maar ze moeten wel spor tief zijn". HENGELO Het 'hoofdbe stuur van de Judo Bond Ne derland heeft gisteravond de finitief beslist de geschorste groep judoka's niet af te vaar digen naar de Europese kam pioenschappen half mei. Van daag spant de groep, dertien man sterk, in Den Haag een kort geding aan tegen de Judo Bopd Nederland. NEW YORK De draf- en rensport is in de Verenigde Staten de meest bekeken sport. 77.484.009 toeschouwers, onder wie veel goklustigen, bezochten vorig jaar de renba nen. Honkbal trok als tweede sport ruim 63 miljoen mensen en het Europese voetbal (soc cer) staat zevende met ruim 11 yniljoen toeschouwers.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15