Haïti tien jaar eigendom99 van Baby Doe De stille Poolse revolutie Israëli's schieten Syrische toestellen neer Martelingen in Irak Ejn if t"SE MOSKOU HEEFT GEEN VERTROUWEN MEER IN POOLSE KAMERADEN Sands POSITIE PRESIDENT VERZWAKT Communisten in Frankrijk steunen Mitterand Geen Westduitse wapens voor Saoedi-Arabië ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 APRIL 1981 PAGINA 13 jale zitting begonnen het Centrale Comité, iet Politburo de hoog- eslissende instantie in 'oolse communistische \j. Doel van de bijeen- st is vast te stellen in In mofé mate de Poolse com- t en tfstische partij dient te leven,jen gedemocratiseerd. kerk^ovjet-Unie heeft vori- ergadtfeek toen de 78-jarige isen d 'jideoloog Mikhail °ïïjov op bezoek was, la- oorschemeren zeer af- te staan tegenover f I?1®1 \ergelijke gang van za- De besluiten die het ité vandaag neemt, n nog voor 20 juli jen voorgelegd aan het dse p res van de Poolse par- deze^arop de besluiten zul- r mgorden bekrachtigd. rden", er aa acht, ig vai loren, I van t ov< heel >ep v en ïrrneef» hten ng in Gere v' nings ent mg Leidei Stefan Olszowskl en Tadeusz Grabskl, voorstanders van de harde lijn. HAAG Wat de precie- doeling is geweest van iksembezoek dat de oude partijideoloog Mik- iloeslov vorige week aan :hau heeft gebracht is delijk gebleven. Kwam v l-jarige bewaker van de junistische leer op uitno- l van de Poolse partijlei- die hem wilde waarschu- oor wat er vandaag op ting van het Centrale Co- e wachten staat, of hij op eigen initiatief grens aan te geven linnen de partij moest i om niet nog verder ioskou verwijderd te ra ider geval maken de pe commentaren in de j >che pers duidelijk dat missie geen succes heeft I. De verwijten van revi- me die Moskou na dit be- aan het adres van de regering heeft gemaakt, en door de kameraden normaliter gericht aan hun ergste tegenstanders binnen de communistische beweging. In de Russische pers werden de Chinezen kort na het aan treden van Mao al van revisio nisme beschuldigd. Dertien jaar geleden aan de vooravond van de Russische invasie in Praag werd hetzelfde verwijt gericht aan de Tsjechoslowa- ken. Het verwijt houdt in dat men de communistische leer op in grijpende wijze heeft her vormd. Net als in het geval van China en Tsjechoslowakije komt de kritiek erop neer dat het proces in Polen, zoals dat met de stakingen in Gdansk vorig jaar juni in gang is gezet, onomkeerbaar is geworden. Contrarevolutionai - De kritiek in Moskou op Polen beperkte zich aanvankelijk op de „contrarevolutionaren" van de vakbond Solidariteit en be vatte aansporingen aan de re gering om die organisatie de voet dwars te zetten, maar daar zijn de Poolse leiders niet in geslaagd, ook al hebben ze dat een tijd lang geprobeerd. Sinds de vakbondsincidenten in Bydgoszc van eind maart is de regering in Warschau er definitief van overtuigd ge raakt dat het, wil zij de greep op het land niet helemaal ver liezen, geboden is met de vak bonden samen te werken en hun niet langer het leven zuur te maken. Het ligt voor de hand te ver onderstellen dat op deze situa tie de zinsnede slaat in het slotcommuniqué, uitgegeven aan het eind van het bezoek van Soeslov, dat „het omkeren van de loop der gebeurtenis sen" niet langer aan de orde is. Leek dat op het eerste gezicht op een zekere gematigdheid van de kant van de Russen te wijzen, in het licht van de kri tiek die daarop is gevolgd, te weten dat de Poolse commu nisten zich schuldig maken aan revisionisme, krijgt een dergelijke mededeling pas zijn werkelijke waarde. Men moet daaruit concluderen dat Moskou definitief haar po gingen heeft opgegeven om van de Poolse partijleiding te eisen dat zij orde op zaken stelt, omdat zonneklaar is ge bleken dat ook grote delen van het Poolse partijapparaat zijn aangetast door het hervor mingsvirus. Verdedigingslinie Moskou mikt nu op zijn laatste verdedigingslinie binnen het Poolse partijapparaat, namelijk op de mensen van de harde lijn. Dat zijn onder meer de minister van buitenlandse za ken Stefan Olszowski en het Politburolid Tadeusz Grabski. Zijn zij de toekomstige Quis lings aan wie ooit gevraagd zal worden orde op zaken te stel len Uit het overleg in War schau is doorgeschemerd dat Soeslov heeft geëist dat zij in het Politburo van de partij ge handhaafd blijven. Tijdens de laatste zitting van het Centrale Comité werd al een poging ge daan beide heren te verwijde ren en ook het lagere partijka der heeft hun vertrek geëist. Het onderwerp dat vandaag het voornaamste agendapunt is op de bijeenkomst van het Centrale Comité leent zich er in ieder geval om de druk op hen te vergroten. Maar partij leider Kania en premier Jaru- zelski zullen zeker niet zover gaan hun vertrek te eisen, om dat zij er geen enkel belang bij hebben Moskou nog verder te provoceren. Het belangrijkste aspect van die democratisering is dat, wanneer zij wordt aanvaard, er een open kandidaatsstelling in de communistische partij komt zodat belangrijke posi ties niet langer automatisch in handen komen van vriendjes van de partijtop of van men sen die welgevallig staan te genover Moskou. Welke gevoelens er leven in het veel liberale, lagere partij kader is eerder deze maand gebleken op de bijeenkomst in de universiteitsstad Torun, waar een radicale democrati sering werd geëist en scherpe kritiek werd geuit op de partij leiding. Het is zeker niet zo dat het Centrale Comité momen teel zo is samengesteld dat zij zonder meer ruim baan zal ge ven aan de democratisering, zoals die in de lagere regionen van de partij leeft. Maar dat de bakens verzet moeten worden wordt nu ook binnen de com munistische partij vanzelfspre kend geacht. Op een moment dat de vak bond Solidariteit zich al weer „gouvernementeel" opstelt (hetgeen niet beter kan wor den geïllustreerd dan door haar kalme houding tegenover het stakingsverbod dat pre mier Jaruzelski met hulp van het parlement eerder deze maand heeft ingesteld), begint de radicalisering binnen de partij nu pas goed door te zet ten. Met andere woorden, de Poolse lente is nu pas goed aangebroken. Indien partijleider Kania er vandaag in slaagt deze hervor mingsdrift in goede banen te leiden, dat wil zeggen openlij ke provocaties vermijdt, die immers weer kunnen leiden tot instabiliteit en dus een mo tief voor interventie van de broederstaten vormen kan Moskou niet anders dan grom mend toezien. Stapje voor stapje brengen de Polen, die onderhand weten hoe zij met de Russen dienen om te gaan, hun „stille revolutie" ten uit voer. PAUL VAN VELTHOVEN (Vervolg van voorpagina) BELFAST Twee en een half duizend verontruste pro testanten stonden gisteravond op de Shankill Road in Belfast om te laten zien dat zij bereid waren aan te treden tegen de katholieke republikeinen, die iedere dag kaarsen opsteken voor Bobby Sands. Die is van daag, wegsluimerend in coma, begonnen aan de 60ste dag van zijn hongerstaking. Vandaag komen de moeder en de zuster van Sands op bezoek bij Bobby, die wekenlang op een schapenvacht heeft gele gen, maar die nu een waterbed heeft gekregen om de pijn in zijn zere lichaam te verzach ten. Gisteren werd ook gemeld dat Francis Hughs, een hongersta ker die veertien dagen na Sands is gaan vasten, na 44 da gen in een uiterst zorgwek kende toestand verkeerde. Zijn conditie was alsof hij al tien dagen langer in honger staking was. Er werden gisteravond molo- tov cocktails geworpen in een van de katholieke ghetto's van Belfast, maar de protestanten stalen de show met de bezet ting van de Shankill Road. Andy Tiery, de leider van de protestantse „Ulster Verdedi- gingsbond" een soort van IRA voor protestanten, zei dat dui zend van de betogers uit Bel fast waren gekomen en de overigen uit het land van An trim. 'tiaanse bootvluchtelingen ge- ten, in tegenstelling tot hun ie ka. tnamese of Cubaanse lotgeno- cheo™ we'n'S bekendheid. Toch ne- i. 070*3 jaarlijks honderden Haïtia- met het vliegtuig of in gam- le scheepjes de wijk naar het tenland, vooral de Verenigde ten. Een van de voornaamste •zaken van deze vlucht is de gekend slechte postitie waarin ^ilands economie, als gevolg van joe 'nlange uitbuiting door met ne president voor het leven n-Claude Duvalier, verkeert. impressie van Guardian-cor- tondent verslaggever Greg imberlain van een eiland, dat ir de presidentiële familie min 1-76' neer als persoonlijk eigendom .irdt beschouwd. Mail itT-AU-PRINCE Ondanks de vele jwoonbere voorspellingen bij zijn ambtsaan- Dle J< ding staat de Haïtiaanse president voor hoefheven# Jean-Claude Duvalier, Baby Doe, maand precies tien jaar aan het hoofd de oudste dictatuur in het Caribisch ge- Steeds meer mensen betwijfelen echter u kf|y zich nog lang staande zal kunnen hou- De plechtigheden, die verleden week nnen, zullen een hoogtepunt bereiken de kroning van Duvaliers ambitieuse, oude echtgenote Michèle, tegen wie naChir vloedrijke moeder van de president het ,oo-i?en felle machtsstrijd heeft moeten af- gewc* ïn, ude mevrouw Duvalier is na ruim 25 jaar et presidentieel paleis verdreven. Een aan- jnfa m'^e^e(^en van ^aar is het land uitgezet en IMl an haar belangrijkste politieke bondgeno- het hoofd van de geheime dienst Luc 02522 r. vroeger taxichauffeur, is ontslagen en (zijn villa niet zonder toestemming van de MTIEK autoriteiten verlaten. De dociele, onderdanige Nationale Vergadering benoemde de jonge me vrouw Duvalier vorige week officieel tot First Lady van Haïti. De Verenigde Staten wier geld en steun presi dent Duvalier aan de macht hebben gehouden sinds hij door zijn vader, Papa Doe, op 19-jarige leeftijd werd benoemd tot president, lijken niet goed meer te weten hoe ze de familie Duvalier moeten aanpakken ondanks de Amerikaanse instemming met de Haïtiaanse retoriek. Het re gime van Haïti heeft onlangs een dringend be roep gedaan op de andere landen in het Cari bisch gebied om een „Caribisch front" te vor men tegen het „internationaal communisme". Alle pogingen en dreigende woorden van Was hington en de internationale hulporganisaties, waaronder het IMF, om de Duvaliers te over tuigen van de noodzaak verbetering aan te brengen in wat s' lands „absorptievermogen van financiële hulp" wordt genoemd, zijn gene geerd. De hiervoor verantwoordelijke figuren zijn mensen met welig tierende bankrekening in Zwitserland, terwijl buitenlandse experts voorspellen dat de de economisch ondergang van Haïti nabij is. Een minister vroeg Amerika vorige week om 600 miljoen dollar toen generaal Vernon Wal- ters als speciale afgevaardigde van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, in de hoofdstad Port-au-Prince aankwam voor besprekingen over de handhaving van de nieu we Pax Americana in het Caribisch gebied. Naar verluidt heeft Washington Haïti in ruil voor meer hulp gevraagd om de controle over de noordwestelijke havenstad Mole St. Nicolas, die gelegen is op slechts 75 kilometer afstand van Cuba. Amerika wil daar een marinebasis vestigen als aanvulling op of vervanging van de basis die Amerika reeds heeft in Guantanna- mo, in zuidelijk Cuba. De familie Duvalier is nog even geïsoleerd als. altijd van^haar onmiddellijke buren, hoewel er onlangs ubenadering is gezocht tot Jamaica, Washingtons nieuwste bondgenoot in het ge bied. De betrekkingen met de Bahamas daaren tegen zijn zo goed als verbroken uit protest te gen de uitwijzing van duizenden illegale Haï tiaanse immigranten. Net als zijn vader heeft president Duvalier zich nooit veilig genoeg gevoeld om het land te ver laten. Maar momenteel voelt hij zich zekerder dan ooit tevoren vanwege zijn huwelijk, waar door de oude mulattengemeenschap de politie-' ke macht heeft herkregen. Betrouwbare bron nen in Port-au-Prince zeggen dat hij en zijn vrouw visa hebben gekregen voor de Verenig de Staten en Italië. Naar men zegt moet de Ha- liaanse president met de grootste spoed geope reerd worden vanwege een gezwel in zijn nek. Zijn vrouw zou hem hebben overgehaald om tijdens hun afwezigheid de macht over te dra gen aan haar vader, Ernest Bennett, en rijke zakenman van Engelse afkomst. Als Duvalier inderdaad zijn land verlaat, zo menen velen, zal hij niet meer kunnen terugkeren. GREG CHAMBERLAIN idop"Ê: ISPRAAK REAGAN ïuwelijks ^zwaar tegen zuinigingen rogor ibouw Sas 5 UivfJ Vede iji ïrvolg van voorpagina) HINGTON Het staat r^el vast, dat het Ameri- se Congres het overgro- el van Reagan's enorme nigingsplannen zal gaarden. De voorgestelde tingverlaging (dertig int in drie jaar) wacht chter een minder voor- iige tocht door het Con- Mogelijk zal deze be- blijven tot een jaar, volgens nogal wat ^aanstaande economen at de economische voor- ihten alleen maar ten komen. In,in jn toespraak verwierp i een alternatief plan' Democratische kant, ^in minder vergaande be dingen op sociaal gebied, vninder forse stijging van ilt efensiebudget en een veel e belastingopbrengst en voorgesteld. Waarne mers merken op dat Reagan's sinds de aanslag sterk gestegen populariteit ook zijn positie in net Huis van Afgevaardigden, waar de Democraten nog een meerderheid hebben, heeft versterkt. Zijdelings stond Reagan stil bij de op hem ge pleegde aanslag. Hij bedankte voor de talloze boodschappen, bloemen en gebeden en be streed de mening dat de aan slag een bewijs zou zijn voor de „ziekte van de Amerikaan se samenleving". Zieke samen levingen, zo zei Reagan, bren gen geen mensen voort als de twee bemanningsleden van de Space Shuttle en als de veilig heidsagent, de politieman en perschef James Brady, die bij de aanslag gewond raakten. „Alles wat we nodig hebben is vertrouwen en onze dromen zullen bewaarheid worden", zo hield Reagan het Congres en' miljoenen tv-kijkers aan het eind van zijn toespraak voor. STRIJD LIBANON ESCALEERT TEL AVIV, BEIROET Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren boven de christelijke stad Zahle twee Syrische helicopters neergehaald die deelnamen aan een van de zwaarste bombardementen op de stad. Tot dus verre waren de Israëlische luchtacties boven Libanon beperkt gebleven tot aanvallen op Palestijnse stellingen in het zuiden van Libanon. Het betekent eenbelangrijke uitbreiding van het strijdgewoel in Libanon. Twee Libane se ministers, afkomstig uit Zahle, bo den uit protest tegen de bombardemen ten hun ontslag. De Israëlische regering heeft Syrië ge waarschuwd voor een verscherping van de gevechtshandelingen tegen de christe lijke minderheid in Libanon. Israël zal de Syrische pogingen om zijn controle over Libanon uit te breiden en om de daar wo nende christenen te vernietigen niet dul den, aldus een regeringswoordvoerder. De verklaring werd gedaan nadat leden van het kabinet urenlang achter gesloten deu ren hadden beraadslaagd met militaire leiders. In een vraaggesprek met de Israë lische radio zei premier Beginm dat de .joodse staat niet onverschillig kan blijven tegenover een poging tot groepsmoord". Israël waarschuwde tevens dat het zich gedwongen zou kunnen voelen „drasti sche maatregelen te nemen tegen de Pa lestijnse terroristen in Zuid-Libanon als deze hun beschietingen op het noorden van Israël niet staken". Politieke waarnemers betwijfelen overi gens of een grotere Israëlische interventie tot de mogelijkheden behoort. De Ameri kaanse ambassadeur in Israël zou een boodschap van minister Haig hebben overgebracht waarin in niet mis te versta ne bewoordingen Israël wordt gewaar- schud de minister gewaarschuwd. Ook de Amerikanen hebben grote bezorgdheid geuit over de nieuwe Syrische manoeu vres in het Libanese gebergte. Er was ook overleg tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De Amerikanen zouden er bij de Russen op hebben aangedrongen een matigende invloed uit te oefenen op de Syriëre. Officieel aftreden Hua Guofeng in juni verwacht PEKING De volgende voltallige zitting van het centraal comité van de Chinese communistische partij vindt in juni plaats, zo is van welingelichte zijde in Peking vernomen. De zesde voltallige vergade ring, voortvloeiende uit het elfde partij congres van augustus 1977, zou het stem pel kunnen zetten op hef uitrangeren van partij-voorzitter Hua Guofeng, die de par tijleiding overnam na de dood van Mao Zedong in 1976. De vergadering moet ook, in principe, een stuk goedkeuren waarin de balans wordt opgemaakt van Mao's handelen - dat volgens recente kritiek in de laatste twintig jaar niet altijd boven kritiek verheven is geweest. Volgens waarnemers in Peking zal Hua als partij voorzitter worden opgevolgd door de se cretaris-generaal van de partij, Hu Yao- bang, creatuur van vice-voorzitter Deng Xiaoping, de sterke man van het huidige bewind. Etruskische graven ROME Italiaanse oudheidkundigen hebben aan de rand van Rome, aan de weg naar Ostia, twee grote graven gevon den, waarin behalve enige skeletten huis houdelijke voorwerpen, vazen en siera den, voor een deel van Etruskische her- komst^ werden aangetroffen. De graven zoude?» uit de zevende eeuw voor Christus stammen. Deskundigen toonden zich ver rast dat zich in die tijd kennelijk kleine nederzettingen in de vlakte bij Rome be vonden. GEEN VOORWAARDEN VOORAF (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse communisten hebben gisteren beslo ten in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen hun steun aan de socialist Mitterand te geven. Dit kan Mitte- rands kansen om op 10 mei in de laatste ronde tot 21ste pre sident van Frankrijk gekozen te worden aanzienlijk verbe teren. De communistische steun was niet onverwacht omdat de partij moeilijk andere kon, maar het feit dat zij geen harde voorwaar den stelde, verraste de politieke waarnemers. Als de Communis tische Partij stemonthouding had aanbevolen, zou dit door de meeste leden zeker niet begrepen zijn, omdat het steun voor Gis- card betekent. In dat geval zouden vele communisten op eigen initiatief op Mitterand stemmen, zoals velen zondag al deden in een streven om „nuttig" te stemmen. Toch is de steun van de communisten niet geheel zonder voor waarden, maar de tekst van de resolutie is gematigd. De partij ziet niet af van haar doelstellingen, maar Mitterand hoeft daar aan niet toe te geven, om verzekerd te zijn van de communisti sche steun. Een en ander is het gevolg van de slechte score die Marchais zondag behaalde. Zijn partij kan zich onder deze om standigheden moeilijk veroorloven harde eisen te stellen. Maar het slechte resultaat van de communisten maakt het Mitterand ook mogelijk niet bij voorbaat in te gaan op de communistische wensen om aan een linkse regering deel te nemen. Eerder al had Mitterand gezegd dat er geen sprake van kon zijn commu nistische ministers in zijn kabinet op te nemen als deze partij haar houding niet grondig veranderde. AMNESTY INTERNATIONAL: LONDEN Iraakse politiefunctionarissen en veiligheid stroepen martelen regelmatig politieke gevangenen, zonder dat de regering daar iets aan doet Dit heeft de internationa le mensenrechtenorganisatie Amnesty International van daag bekend gemaakt. Het rapport vermeldt de resultaten van een medisch onderzoek van vijftien Iraakse ballingen, die in Irak zijn gemarteld. De ballingen kregen elektrische schokken en brandwonden toege diend; ook werden zij seksueel misbruikt. Op grond van het on derzoek neemt Amnesty aan dat het martelen op grote schaal voorkomt in Irak. Een copie van het rapport is naar Bagdad ge stuurd. De Iraakse regering heeft latën weten dat het rapport geen basis heeft en dat de Iraakse wet martelen verbiedt. (Van onze correspondent Ami van Vree) RIAD In tegenstelling tot recente toezeggingen van Ame rika en Engeland heeft de Westduitse bondskanselier Schmidt bij zijn bezoek aan Saoedi-Arabië kroonprins Fahd laten weten dat deze voorlopig niet op de levering van Duit se wapens hoeft te rekenen. In het vier uur durende gesprek legde Schmidt uit dat de wape nexporten in dé Bondsrepubliek zeer omstreden zijn. Daarom, aldus de bondskanselier, zie ik ook geen mogelijkheid om mili tair materieel te leveren aan andere landen dan de NAVO-part- nere. Wel zei hij dat richtlijnen voor export van wapens in Bonn op hun houdbaarheid worden getoetst. Kroonprins Fahd, die een functie bekleedt die vergelijkbaar is met die van minister-presi dent, nam deze uiteenzetting „voor kennisgeving aan", aldus een Duitse woordvoerder. Van beide zijden werd de wens uitge sproken tot voortzetting en verdieping van de betrekkingen. Niet uitgesloten moet worden dat de wapenleveranties toch nog een belangrijke rol kunnen spelen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13