riendendiensten van belang fdj bouw van ziekenhuizen ut Aanvaarding abortuswet „laatste kans voor CDA" "fïieuwe tegen- aller van ,5 miljard oor schatkist Van Agt: loyalisme moet niet meer it( Mensen met minimum inkomen moeten naar loket voor extra uitkering weer KIEZEN 0PH NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 APRIL 1981 PAGINA 11 ndl (Vervolg van de voorpagina) Ijjen op het ministerie van volks- idheld bevestigen dat er tegen personen een onderzoek gaande e procureur-generaal in Amster- mr. H. Lagerwaard, heeft de nu in handen. Hij voert overleg .secretaris-generaal dr. P. Sideri- 116 Jet zou er nu om gaan zoveel mo ll aanvullend bewijsmateriaal in n. len te krijgen. Dat is naar ver- niet eenvoudig, omdat getuigen Owe bouwwereld niet gemakkelijk (Inreken te bewegen zijn. dat genoemd wordt in '-siere, is J.P.A. Nelissen in Venray. Deze onderhield contacten met de genoemde err ►naar Zomer op het ministerie. Via hem de hele zaak aan het rollen. Eind vorig jaar beklaagde een directeur van een centrum voor geestelijke volksgezondheid, dat nieuw bouw op het programma had staan, zich erover dat Zomer hem had geprobeerd te beïnvloeden. Hij zou geprobeerd hebben hem over te halen de opdracht niet te gunnen via de gebruikelijke openbare inschrijving maar rechtstreeks te ge ven aan Nelissen. Er is nog een verklaring van een getuige, waarin gezegd wordt dat Zomer snellere afhandeling van de bouwplannen op het ministerie in het vooruitzicht stelde, als men gebruik wilde maken van de genoemde aannemer. Met deze beide verklaringen in de hand wend de de top van het ministerie van volksgezond heid zich tot het ministerie van justitie. De ver volgens ingschakelde rijksrecherche bracht nog veel meer boven water, waarbij ook de namen vielen van de CVZ-secretaris en van oud-mi nister Veldkamp. Het College voor Ziekenhuisvoorzieningen is zeer machtig, omdat het in wezen beslist welke ziekenhuizen wel of niet (als eerste) worden gebouwd of uitgebreid. De staatssecretaris van volksgezondheid houdt zich vrijwel altijd aan de adviezen, die het CVZ uitbrengt. Binnen het CVZ is de secretaris weer een invloedrijke fi guur, omdat hij leiding geeft aan het bureau, dat de adviezen voorbereidt. De materie is meestal zo ingewikkeld dat de (25) leden van het College afgaan op het oordeel van het bu- Dr. Veldkamp is jarenlang president-commissa ris geweest van het bouwbedrijf Melchior. In die functie kende hij de heer M. Baerveldt, di recteur van de Melchior-dochter Bofinex, die zich vooral bezig hield met ziekenhuisbouw. Baerveldt is de huidige commercieel directeur van het aannemingsbedrijf J.P.A. Nelissen in Venray. Toen het SHV-concern Melchior over nam bleef Veldkamp president-commissaris van het Institiuut voor Ziekenhuisfinanciering, de eigen bank van Melchior voor financiering van projecten in de gezondheidszorg. In die functie zou hij de schakel gevormd hebben tus sen de bouwbedrijven van Melchior en de Stichting Samivoz (berucht van de z.g. Nollen- affaire), waarin 26 rooms-katholieke internaten en verzorgingstehuizen waren ondergebracht. Melchior en Samivoz zouden elkaar stelselma tig de bal hebben toegespeeld waar het ging om bouwopdrachten. Bronnen op het ministerie van volksgezond heid melden dat de meeste aannemers al jaren, vooral sinds het in andere sectoren steeds slech ter gaat, een intense belangstelling hebben voor de ziekenhuisbouw. Zo zouden er regelmatig pogingen worden ondernomen via ambtenaren op het departement te weten te komen waar er ziekenhuizen gebouwd gaan worden. Het gaat hier om aantrekkelijke opdrachten, „omdat er nooit iets fout mee kan gaan". De opdrachtgever leent, nadat hij toestemming van de staatssecretaris (lees: College voor Zie kenhuisvoorzieningen) heeft gekregen, het be nodigde geld op de kapitaalmarkt. Er is echter te allen tijde de garantie \an de staat, waardoor de aannemer er zeker van is dat zijn rekenin gen (die soms hoger uitvallen dan geraamd) worden betaald. )ORJAARSNOT A VISTER VAN DER STEE: (Van onze parlementaire redactie) HAAG Opnieuw heeft de schatkist een enorme te llier te verwerken: de belastingopbrengsten worden 4,5 ird gulden lager dan verwacht Daardoor zal het finan- igstekort dat eind vorig jaar al alle records brak, nog r oplopen. Het gemiddelde over twaalf maanden ligt t moment rond de 8,7 procent van het nationaal inko- J wat neerkomt op een bedrag van bijna 27 miljard gul- Een en ander staat te lesen in de Voorjaarsnota, de tus- tand van de lopende begroting, die minister Van der (Financiën) gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge- rd. r het grootste deel wordt de nieuwe tegenvaller voor minis- fan der Stee veroorzaakt door minder belastinginkomsten, lijk krijgt dit jaar vermoedelijk vijf miljard gulden minder ting binnen dat eind vorig jaar werd gedacht. Door de in- nsachteruitgang wordt er veel minder gekocht, zodat er irbeeld aanzienlijk minder omzetbelasting binnenkomt, der Stee moet hierdoor opnieuw een strop van bijna een rd verwerken. Aan loon- en inkomstenbelasting komt bijna liljard minder binnen dan was geraamd. Dat het bedrijfsle- een noodsituatie verkeert merkt Van der Stee nu ook aan ^■hatkist: de vennootschapsbelasting valf meer dan e^n mil- ■gulden tegen, ndanks blijft Van der Stee hopen op meevallers in de rest dit jaar. Hij acht het nog steeds mogelijk dat het overheid- rt tot 6,75 procent 20 miljard) wordt teruggedrongen, tn reactie op de Voorjaarsnota zegt het Koninklijk Neder- i Ondernemersverbond (KNOV) teleurgesteld te zijn over eit dat het kabinet nog steeds de knoop over de voorgeno- verhoging van de benzineaccijns niet heeft doorgehakt. Nu i, de datum van de voorgnomen verhoging voor de deur neemt de onrust in de garagebedrijven en de vervoerswe- teeds meer toe, aldus het KNOV. Volgens het KNOV toont >oorjaarsnota keihard aan dat drastische ombuigingen meer wit noodzakelijk zijn. Het KNOV vreest dat het te laat is, ombuigingen tot na de verkiezingen worden uitgesteld, herbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) is aller- verrast door de Voorjaarsnota. Meer ombuigen is noodza- aldus het VNO, dat heeft ook het jaarverslag van de pre- it van de Nederlandsche Bank aangetoond. Over dit jaar- ag heeft de FNV gezegd dat het recept van dr. Zijlstra bezuinigingen in de collectieve sector en loonmatiging ppel en te eenzijdig zijn. De FNV is verbaasd dat Ziilstra H_1CJ ructurele problemen van de economie eenzijdig toeschrijft Ie te hoge lonen en een te groot beslag van de collectieve >gt de prioriteiten absoluut verkeerd, aldus de FNV, beleid allereerst voorrang wil geven aan het terug- |en van -de inflatie en daarbij een hogere werkloosheid voor 'kei datpuwe topman '''^waterstaat ter. [HAAG Ir. J. van Dix- is per 1 mei benoemd |d'recteur-generaal van J Waterstaat. Van Dixhoorn in die functie ir. J. W. {op, die dinsdag 21 april ed. Het ministerie van ;r en waterstaat heeft dit tn meegedeeld. Van Dix- (52) is nu hoofdinge- lirecteur van rijkswa- at in de directie-Lim- rkèer doen met jrocheque juitenland jTERDAM - De gebruiks- Üjkheden van de euro- le in het buitenland wor ker 1 mei uitgebreid. In restaurants, hotels panje, Italië, Oosten- loorwegen kan voor- Dk met de Eurocheque fen betaald. Volgend jaar Utrflt ook het geval zijn in (marken. Het aantal lan- vaar men net als in ons iet deze cheques kan be- j zal dan zijn gestegen tot Jat zijn de landen waar bij 1Jcw 90 pet van de buiten vakanties door Neder- t wordt doorgebracht, zo [de Stichting Bevordering pUeverkeer bekendge- Tijdens de behandeling van het abortus-wetsontwerp door de Eerste Kamer waren de tegenstanders van de wet In twee kampen verdeeld. Aan deze kant van de polltie-afscheiding vrouwen die eisen dat abortus uit de strafwetgeving wordt gehaald, achteraan pater Koop man en de zijnen die abortus gelijk stellen aan moord. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het abortus-wetsont werp van de ministers Ginjaar (volks gezondheid) en De Ruiter (justitie) zal binnenkort als wet in de praktijk gaan functioneren. Met het aanvaarden van de nieuwe abortusregeling door de Eer ste Kamer is voorlopig een eind geko men aan de al elf jaar slepende politie ke onenigheid over de abortuskwestie, waarbij zeven abortus-wetsontwerpen aan het Binnenhof sneuvelden. Evenals ruim vier maanden geleden in de Tweede Kamer was het gisteren in de Se naat ook tot het laatste moment onzeker of het wetsontwerp-Ginjaar/De Ruiter zou worden aangenomen. In de loop van de middag was al duidelijk geworden dat de VVD-fractie zich, ondanks bezwaren van enkelen, in haar geheel achter het wetsontwerp zou scharen. Tot de stem ming toe bleef het echter de vraag of er voldoende CDA'ers zouden zijn die hun steun aan het ontwerp zouden willen ge ven. Als 'meer dan twee christen-demo craten tegen zouden stemmen, zou het wetsontwerp bij wijze van spreken de prullenmand in kunnen. De CDA-fractie telde drie twijfelaars: de heren Netjes, Ey- sink en De Vries. Uiteindelijk bleek sena tor Netjes te zijn gezwicht voor de druk die, met name vanuit de CDA-top, op de twijfelaars was uitgeoefend. In een stem verklaring, die veel deed denken aan die van het CDA-Tweede Kamerlid mevrouw van Heel-Kasteel, die in december ook op het laatste moment haar steun aan het ontwerp gaf, zei Netjes onder meer: „Ik heb vele twijfels over de effectiviteit van deze wet in de praktijk, maar na intens persoonlijk beraad geloof ik toch dat de wet een ommekeer ten goede kan bren gen ten opzichte van de huidige praktijk". Eysink en De Vries vonden het wetsont werp toch te ver gaan en stemden als eni ge CDA'ers tegen. Premier van Agt toonde zich gisteravond zeer verheugd over de aanvaarding van het wetsontwerp. „Dit was voor het CDA de laatste kans om een einde te maken aan een wantoestand, die daarin bestond dat er aan de ene kant een verouderde abortus-wetgeving bestond en aan de an dere kant een volstrekte bandeloosheid. Minister De Ruiter en zijn collega Van Trier (wetenschapsbeleid), die de zieke minister Ginjaar verving, benadrukten opnieuw dat arts en vrouw beiden een ei gen verantwoordelijkheid hebben ten op zichte van de afbreking van zwanger schap. Volgens hen is het daarom onmo gelijk dat één van beiden het alleenbeslis singsrecht heeft. De omstreden vijf dagen bedenktijd voor een vrouw die een abor- tus aanvraagt zijn naar de mening van De Ruiter nodig om de afweging tussen wel of niet aborteren zo zorgvuldig mogelijk te laten geschieden. „Het is geenszins uitzon derlijk, dat een vrouw die zich voor een abortus meldt, nog twijfelt of ze het wel echt zal laten doen", aldus De Ruiter. De minister zei, dat hij niet gelooft dat veel artsen de hand zullen lichten met de nieu we abortuswet, zoals met name door de linkse partijen was gesuggereerd. Aleida Schotprijs voor vertalers DEN HAAG Dit jaar is voor de eerste maal de Aleida Schotprijs toege kend. De prijs, bestemd voor vertalers die zich gericht hebben op de Sla vische literatuur, is ge gaan naar Gerard Kruis man. Aleida Schot was een be kende vertaalster uit het Russisch; zij stelde een fonds in voor slavistenver talers. Gerard Cruys, pseu doniem voor Gerard Kruisman, ontving de prijs van f5000,- voor onder meer zijn vertaling van Soldaat Tsjonkin van Wla- dimir Wojnowitsj. Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. ALBEDA: MINIMUM-TREKKERS ONMOGELIJK OP TE SPOREN DEN HAAG Leefeenheden van meer dan twee perso nen die louter van een minimum-inkomen of -uitkering moeten rondkomen zijn niet of nauwelijks op te sporen. Als deze heksentoer al zou zijn te volbrengen, dan nog is het vrijwel onmogelijk om voor deze beperkte groep een apart koopkrachtbeleid te voeren. Er zit waarschijnlijk weinig anders op dan de mensen die denken dat ze lou ter van een minimum-inkomen moeten rondkomen, zich melden bij een instantie, zo heeft minister Albeda van sociale zaken gisteren per brief aan de Tweede Kamer laten weten. Door de mensen bij het loket te roepen, wil het kabinet eind dit jaar, op sterke aandrang van de Kamer, de minima een eenmali ge duurtetoeslag geven. Volgens de minister kan dit maar één keer gebeuren, omdat het krijgen van een toeslag na het vervoe gen bij een loket over het algemeen als vernederend voor de „minimumlijders" wordt gevonden. Aan een koopkrachtbeleid voor de echte minima zijn grote problemen verbonden. Om mis bruik te voorkomen moeten men ingrijpende personele en in strumentele voorzieningen treffen, die ook het nodige geld kos ten, zo schrijft Albeda. De meerderheid van deze Kamer vindt het onverteerbaar dat extraatjes voor de minima ook terechtkomen bij bijvoorbeeld de vrouw van de professor, naast de anderhalve ton die haar man al thuisbrengt. Men denkt dat het overgrote deel van de mensen met een minimum-uitkering of -inkomen daarnaast nog inkom sten heeft via de andere leden van de leefeenheid; duurtetoesla- gen hebben ze dus niet nodig. Het kabinet vraagt zich af wat te doen met mensen die net iets meer krijgen dat het absolute mi nimum. Op het moment dat de echte minima een extraatje krij gen blijken deze „minimumplussers" de „echte" minima te wor den. Weinig verandering In het huidige weerbeeld ver andert nog maar weinig. Bepa lend voor het weer in West- Europa is een krachtig hoge- drukgebied ten zuidwesten van Ierland. Dit houdt een noordwestelijke stroming in stand, waarmee depressies van IJsland naar de Noordzee en onze omgeving worden ge voerd. Wolkenvelden van deze lagedrukgebieden trekken over ons land. Uit deze bewol king kan het morgenochtend wat regenen. In de middag klaart het op als het regenge- bied wat meer naar het zuiden is getrokken. In de lucht, die over de Noordzee wordt aan gevoerd stijgt de middagtem- peratuur tot waarden rond de 13 graden. Vooruitzichten voor vrijdag; Wisselend bewolkt en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 3 gra den. Max. temp.: omstreeks 11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Met een luid applaus werd VVD-lijsttrekker Wiegel in Enschede verwelkomd waar hij gisteravond zijn verkiezingstournee hervatte. Met deze verkiezingen komt een einde aan vier jaar loya lisme binnen het CDA (loya lisme: wel het kabinet steu nen, maar niet het regeerak koord). Het woord loyalist, f>| mm dat de afgelopen jaren tot een pl n begrip in de Nederlandse poli- ■■I»' tiek uitgroeide, mag iedereen I dus weer uit zijn persoonlijke vocabulaire schrappen. CDA- loyalist Jan van Houwelingen kondigde maandag namelijk aan dat het loyalisme defini tief uit het CDA gebannen dient te worden: Dit wil ech ter niet zeggen dat een kriti- sche houding tijdens en na de /noor kabinetsformatie bij voorbaat u/eerti e a al uitgesloten is, zo voegde "an8 «eens Van Houwelingen er haastig aan toe. CDA-lijsttrekker Van Agt kwam gisteravond tijdens zijn toespraak in Hilversum nog eens uitgebreid op deze kwes tie terug. „Het moet ook niet meer. Een kabinet steunt op fracties en niet op individuele kamerleden", vond hij. In het vervolg zal er in de hele fractie voldoende overeen stemming moeten zijn over het regeerakkoord. Achteraf bezien zijn ze inderdaad loyaal geweest, zo zei Van Agt, want het kabinet zit nog steeds. Hoe moeilijk de bezwaarden in de CDA-fractie het op enkele punten het ook met het kabinet hadden. Ook dient deze zaak volgens hem eens van een andere kant te worden belicht. Men ver geet soms dat de meerderheid van de CDA-fractie de loya listen van begin af aan heeft aanvaard door met het kabi net in zee te gaan. Ook al kende men de moeite die de loy alisten met het kabinet hadden. Zo kun je het inderdaad ook bekijken. Ovatie voor Wiegel „Een enquête winnen is aardig, maar verkiezingen winnen is belangrijker. Verkiezingen winnen is aardig, maar de kabinetsformatie winnen is het allerbelangrijkste". Met deze in de pauze van het verkiezingsoptreden in En schede gemaakte opmerking, ging VVD-lijsttrekker Hans Wiegel in op de stijgende tendens, die bij recente opi niepeilingen zijn partij ten deel is gevallen. Hij benadrukte er echter tevens zijn nog immer geldende voorkeur voor de vorming van een nationaal kabinet mee. Het gebeurde dan voor een bomvolle Twentse schouwburg, waarvan twee zalen nauwelijks voldoende waren om alle belarigstellenden te herbergen voor het eerste openbare op treden van Wiegel na de Avro-affaire, een affaire waar overigens met geen woord meer over gerept werd na de ovationale ontvangst die hem te beurt viel. Lof had Wiegel alleen maar voor het CDA. Zelfs minister Albeda, die op geen enkele wijze verhult de voorkeur aan samenwerking met de PvdA te geven, kreeg een pluim van Wiegel, omdat hij „open en oprecht voor zijn mening uitkomt". Dit dan in tegenstelling tot de loyalisten binnen het CDA, die Wiegel verweet de kiezers een rad voor de ogen te draaien. De aanpak van de sociale kosten blijft de belangrijkste maatregel voor de VVD. „Er maken zoveel mensen ge bruik van de sociale voorzieningen, het lijkt wel of er een epidemie is uitgebroken", liet de VVD-lijsttrekker zich ontvallen. Om er overigens haastig aan toe te voegen, daarmee^niet te bedoelen dat de VVD niet een voorstander zou zijn van goede sociale voorzieningen voor de mensen die dat werkelijk nodig hebben. Geheime strategie Ieder zichzelf respecterende partij heeft het tot een ge woonte gemaakt haar kandidaten voor de Tweede Kamer verkiezingen van een zogeheten verkiezingshandboek te voorzien. Het is uiteraard niet de bedoeling dat een derge lijk handboek in de publiciteit komt, want daarin wordt de geheime verkiezingsstrategie van de betreffende fractie uit de doeken gedaan. In de praktijk komt van\die geheim houding nauwelijks meer iets terecht. Zo is over het CDA- draaiboek reeds het nodige in de pers verschenen. Zo'n geheime nota is nog maar nauwelijks in de eigen gele deren verspreid, of de inhoud ervan is al aan een of meer tegenstanders bekend. Zo kan het dan ook gebeuren dat kandidaten van de verschillende partijen eikaars „gehei me" strategieën nu tot onderwerp van hun verkiezingstoe spraken gaan maken. Het D'66-Tweede Kamerlid Suzanne Bischoff wist onlangs te vertellen dat de PvdA in een „geheim stuk" haar kandi daten oproept vriendelijker te zijn tegen D'66. VVD-kandi- daat Broos van Erp kon het dinsdagavond in Nieuwkoop niet laten hierop te reageren. Het was verstandiger ge weest als mevrouw Bischoff iets meer zou hebben verteld over de strategie van haar eigen partij, zo meende hij. Wat D'66 over geheime stukken van de PvdA kan vertellen, dat kan de VVD over D'66, zo bleek uit zijn toespraak. Broos van Erp onthulde daarop enkele tips uit de „gehei me" D'66-verkiezingsstrategie. Daar gaan we: Sprekers dienen ervoor te zorgen dat D'66 openlijk, rede lijk en menselijk overkomt. Bij vragen van politiek ge wicht moeten de D'6S-sprekers zeggen dat de vraag erg be langrijk is, dat er echter op dat moment geen antwoord op de vraag gegeven kan worden en dat de vragensteller nog wel een telefoontje kan verwachten. Dat is volgens Broos van Erp een strategie waar de politieke duidelijkheid bij ontbreekt. Ook de VVD heeft natuurlijk zijn eigen strategie, zij het dat deze tot op heden nog het predikaat „geheim" mag voeren. Een tipje van de sluier kunnen wij wel reeds op lichten. Het VVD-verkiezingshandboek is een lijvig boek werk, getiteld „Verkiezingscampagne '81. Antwoord op vragen, wat en hoe". Het kan nooit lang meer duren, of ook de VVD-strategie valt ten prooi aan de publiciteit.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11