Inventieve gedachte kreeg vorm met bouw Lido 4 'Leimuiden 2000 moet notulen wél krijgen' Leidse universiteit solidair met acties tegen inmenging VS in El Salvador REGIOUOURINAA Pi t rtc REGI0(J0UR)NAA Eerste paal een trumgebóuw Doelen complex morgen de grond in Recreatie terrein nu officieel in gebruik Zoeterwoude verkoopt burgemeesterswoning voor 410.000 gulden STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 28 APRIL 1981' PA(' AD/R LEIDEN Leiden heeft er een nieuwe bio scoop bij. En wat voor eentje. Kosten noch moeite zijn gespaard om de nieuwe film ruimte een stijlvol uiterlijk te geven. De nieuwe ruimte in het bioscoopcomplex aan de Steenstraat, dat morgenmiddag met een „open huis" officieel wordt geopend, is een vinding van de directie van het theater. Het nieuwe theater is gebouwd op het oude bal kon van het Lido 1. Dat balkon vervulde steeds minder een functie en al geruime tijd geleden werd besloten om deze ruimte van het Lido 1 theater af te schermen en er een nieuwe zaal van te maken. Het nieuwe Lido 4 theater werd dus eigenlijk boven op het balkondeel verder uitgebouwd. Het plafond werd verhoogd en de stoelen werden 90 gra den gedraaid. Het idee van de directie is uit gewerkt door de architecten Steenkist, Fed- der en Spruit uit Maassluis. bioscoopruimte heeft 120 donkerro de, ruime zitplaatsen, die trapsgewijs zijn ge plaatst, zodat elke bezoeker zonder tegen hoof den aan te kijken het doek kan zien. De entree geeft een luxueuze aanblik door het donkerro de tapijt dat ook op de wanden is verwerkt Het plafond en een deel van de muren is voorzien met in verschillende bruine tinten uitgevoerde, geluidswerende tegels. De tegels zijn behalve brandveilig verder belangrijk voor de akoe stiek. De zaal wordt luchtverwarmd en in de zomer blijft de temperatuur ongeveer drie tot vier graden beneden de temperatuur die buiten heerst De filmcabine waar de twee projectors staan, is als een soort balkon boven het achter ste deel van de zaal geplaatst waardoor er een knusse sfeer ontstaat. Naar voren toe loopt het plafond dan weer hoog op. Een persoonlijke noot van directeur Van Praag in het nieuwe Lido 4 vormt een paar door hem ontworpen kunstobjecten. Het is een Jantje die huilt en een Jantje die lacht en verder een paar wereldbol len. (Een wereld die doordraait en lachen en huilen heeft alles met film te maken). Het is duidelijk dat ook deze ruimte geheel in de architectonische stijl van de rest van het bioscoopcomplex past. Het complex behoort on getwijfeld tot één van de mooiste bioscoopcom plexen van Nederland. „Dat moet ook," vindt directeur Van Praag. „Het is een kostbare ope ratie geweest, maar je moet de bezoekers wat kunnen bieden. Toch kan je in deze tijd van economische teruggang de prijzen niet veel meer opschroeven. Het vierde Lidotheater ren. Verder zijn veel bioscopen bij elkaar z trekkelijk. Het komt vaak voor dat leden van één gezin tegelijkerheid ieder een andere film in ons theatercomplex komt bekijken", aldus de beer Van Praag. Een blik in de nieuwe bioscoop. LEIDEN Op het Doelenterrein van de universiteit wordt morgenmiddag de eerste paal van het centrale faciliteiten gebouw van de letterenfaculteit in de grond geboord. Dit onderdeel van de nieuwbouw van het Witte Singel/Doelen complex wordt ook wel het centrumgebouw genoemd en be vat de centrale voorzieningen voor de totale nieuwbouw. Het officiële startsein voor dit onderdeel van de nieuwbouw wordt gegeven door het voormalig hoofd van de dienst ruimte lijk beleid en bouwzaken van de universiteit drs. H. Antvelink. Hij stelt de machinerie in werking waarmee een gat wordt ge boord in de grond om later met beton te worden gevuld. De totale bouwkosten van het centrumgebouw bedragen onge veer 25 miljoen gulden. In het complex komen de collegezalen (847 plaatsen), het talenlaboratorium, het audio-visueel centrum, het theater van het Leids Academisch Kunstcentrum (250 plaat sen), de restauratieve voorzieningen, een boekwinkel en een postbalie. De bouwtijd van dit deel van de nieuwbouw wordt ge schat op 32 maanden. MINISTER FLUIT COLLEGE TERUG: LEIMUIDEN De heer Wiegel, minis ter van binnenlandse zaken, heeft het college van Leimuiden teruggefloten. Hij stelt dat Leimuiden 2000 alsnog de beschikking dient te krijgen over notu len van een in 1979 gehouden vergade ring van de commissie voor welzijnsza ken. De progressieve raadsleden J.C.A. Brambach en B.J. van Puffelen hadden hierom gevraagd. B en W wilden dat niet en dus ontving Leimuiden 2000 geen verslag. Deze fractie pikte dat echter niet en schreef een brief aan de minister. Het meningsverschil tussen Leimuiden 2000 en het college betreft een vergade ring van de Welzijnscommissie uit 1979. In die vergadering werd gesproken over een huisvestingskwestie en de leden van de commissie wilden het besprokene ge heim houden. De raadsleden Brambach en van Puffelen, die geen deel uitmaken van de commissie, maar wel wilden weten wat er zoal besproken was, vroegen om notu len. Die kreeg men echter niet. „Onte recht", zo vonden de twee raadsleden. Zij beriepen zich op een artikel in de ge meentelijke verordening waaruit zij con cludeerden dat zij desgevraagd wel dege lijk recht hadden op een verslag. Het col lege las diezelfde verordening echter heel anders, evenals de rest van de raad. Lei muiden 2000 hield voet bij stuk en besloot de minister van binnenlandse zaken over de kwestie in te lichten, met daarbij de vraag 'wie leest er nu goed'. De minister op zijn beurt legde de vraag voor aan het provinciaal bestuur. GS stellen dat de in terpretatie van het gemeentebestuur „ge kunsteld" is (het college verbond twee ar tikelen uit de gemeentelijke verordening met elkaar) en was van mening dat de fractie de notulen wél had moeten krij gen. De minister sloot zich bij zijn advi seurs aan en corrigeerde het door het col lege en een meerderheid van de Leimui- dense raad genomen besluit. De Zuidhollandse gedeputeerde J. Borg man (rechts op de foto) heeft gistermid dag het recreatieterrein aan het Noord- wijkerhoutse Oosterduinsemeer officieel in gebruik genomen. De heer Borgman monteerde in aanwezigheid van de Noordwijkse en Noordwijkerhoutse col leges van B en W een naambordje bij de ingang van het recreatieterrein. Ook verzorgde hij de opening van het nabij gelegen parkeerterrein. Het lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland memoreerde de ontstaansgeschiedenis van het Oosterduinsemeer. De plas is gegraven door een zandwinningsbedrijf. Het eerste overleg over de recreatie-oe ver dateert van de jaren vijftig. De wes telijke oever van het meer is voor een symbolisch bedrag in handen van de provincie gekomen. De aanleg van een aantal voorzieningen voor dagrecreatie is voor 75 gesubsldiëerd door het minsterie van CRM. Het Oosterduinse meer is geschikt voor meerdere vormen van recreatie. De heer Borgman consta teerde bovendien in de zomervakantie de nodige mogelijkheden voor thuisblij vers. ZOETERWOUDE De ambtswoning van de voormalige burgemeester van Zoeterwoude, de heer J. A. Detmers, aan de Miening 33 is voor een bedrag van 410.000,kosten ko per verkocht aan een inwoner van Zoeterwoude die thans woont aan de Jan Albert de Gravenlaan. Sinds het vertrek van ex-burgemeester Detmers naar het Gel derse Balgoij in september vorig jaar stond het pand leeg. De oorzaak hiervan was, nog afgezien van de vraag of de nieuwe burgemeester - de héér A. Houdijk - de ambtswoning had willen betrekken, onder meer dat de gemeenteraad in de profielschets ten behoeve van de nieuw te benoemen burgemeester kenbaar maakte dat de nieuwe „eerste burger" in zijn eigen huisvesting zou moeten voorzien en dat de ambtswoning verkocht moest worden. Diverse kandidaatkopers hebben zich gemeld. Na over leg is besloten de ambtswoning en gemeeentegarage met erf, on dergrond en water, groot circa 2310 m2, te verkopen voor de prijs van f 410.000,k.k. Als voorwaarden zijn o.a. gesteld dat binnen één jaar na goedkeuring van het gemeenteraadsbesluit door Gedeputeerde Staten de levering c.q. overdracht moet plaatsvinden. De garage van het pand aan de Miening is thans nog in gebruik als onderkomen van gemeente-voertuigen. Het ligt in de bedoe ling achter het gemeentehuis een gemeentegarage te bouwen. Mocht echter de gemeente binnen één jaar na de datum van goedkeuring van het raadsbesluit inzake de verkoop van Mie ning 33 niet in staat zijn tot levering c.q. overdracht, in verband met het niet gereed zijn van de gemeentegarage achter het ge meentehuis, dan verplicht zij zich tot het betalen van een rente van 10% aan de koper van de voormalige ambtswoning. Afscheid medewerker brandverzekeraars ALKEMADE Bestuur en medewerkers van de onderlinge brandwaarborgmaat schappij „Sint Pancratius" namen gistera vond afscheid van de heer J.L. van der Hoorn. De heer Van der Hoorn is sinds 1948 verbonden geweest aan „Sint Pancratius". Tot 1970 werkte hij als free-lance medewerker, daarna kwam hij in vaste dienst. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is er nu een einde gekomen aan zijn loopbaan bij de onderlinge verzekeraars. Van der Hoorn's werkterrein lag voornamelijk binnen de gemeente Alkemade. Overigens heeft „Sint Pancratius" vanaf de tijd dat de heer Van der Hoorn als medewerker be gon (mede dankzij zijn inspanningen) een be hoorlijke groei ondergaan. In 1948 telde de maatschappij 801 leden, thans zijn dat er 1776. Ook het verzekerde kapitaal onderging een groei. Van 9 müjoen gulden in 1948 r ƒ235 miljoen nu. LEIDEN De Leidse universiteit zal haar adhesie betuigen met het zogeheten „breed platform" dat onlangs is ingesteld tegen in menging van Amerika in El Salvador. Dit heeft de universiteitsraad gisteravond beslo ten, zij het met een zeer geringe meerder heid. Het platform had tot solidariteit opge roepen bij universitaire instellingen, politie ke partijen, vakbonden en andere organisa ties die zich met Latijns Amerika bezighou den. In de universiteitsraad waren de meningen over het wel of geen steun verlenen aan het El Salvador-platform zeer verdeeld. De fracties van de Unie van Faculteiten en Diensten (UFD) en de Centrum Groepering Leiden (de studentenvertegenwoordiging) noemden dit een „politieke zaak" en vonden derhalve dat de universiteitsraad zich daar niet mee moest be moeien. „Ook al is deze kwestie emotioneel te steunen", voegde UFD-woordvoerder Giele hier aan toe. De studentenfractie: „Er is overal wel rottigheid in de wereld en ook altijd zijn er wat studenten bij betrokken. Maar het heeft niet direct iets te maken met de universiteit". De Progressieve Partij zag in deze steun aan El Salvador een goede mogelijkheid voor de Leid se universiteit om uit haar „ivoren toren" te komen: „Dagelijks worden in dat land onschul dige mensen gedood. Wie wil daar nu geen ein- menging niet alleen inmenging door de Vere nigde Staten te verstaan maar ook door hun bondgenoten, bijvoorbeeld Honduras en Guate mala. Op het actieprogramma voor de komende weken staan: het opzetten van een financiële campagne ter ondersteuning van het verzet in El Salvador en het houden van een demonstra tie in Utrecht eind mei of begin juni. de aan maken? Bovendien is de militaire lei- Vijf mille ding van El Salvador vorig jaar de universiteit in de hoofdstad binnengevallen en zitten veel studenten in de volksbeweging. Wat dat betreft i er wel degelijk een reden tot universitaire lidariteit". De Leidse Studentenbond tot slot vond dat de universiteit door eventueel te be sluiten geen adhesie te betuigen, ook een poli tieke stelling betrok. Het landelijke platform bestaat uit het Nicara gua-, het Guatemala- en het El Salvador-Komi- tee Nederland. Deze groepen zeggen onder in- De geldinzamelingsactie die vorige maand werd gehouden op de Leidse universiteit heeft inder daad de beoogde 5000 gulden opgeleverd. Zoals eerder bericht was deze actie in Leiden op touw gezet op aandringen van de studentenvakbond in El Salvador om aan geld te komen voor het weer opbouwen van de studentenpers. Het hierboven genoemde militaire ingrijpen op de universiteit in El Salvador van vorig jaar had tot gevolg dat alle apparatuur, zoals stencilma chines, was vernietigd. OND, W1N1 JJ Rietkerk contra Van Kemenade J.A. van Kemenade (PvdA), oud-minister van oni wijs in het kabinet Den Uyl en J.G. Rietkerk, /rat voorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, deb3 ren vanavond in Wassenaar. Zij spreken over acti politiek. Het debat wordt gehouden in het Jeroenl en begint om acht uur. Het is georganiseerd dooi VVD-afdeling in Wassenaar, waar beide heren ook nen. Expositie Oostenrijker De Oostenrijkse amateur-kunstenaar Günther Bact\ stelt vanaf vandaag zijn werken ten toon in het Haz woudse ontmoetingscentrum het Anker. Bachner, in I dagelijks leven ingenieur, maakt in zijn vrije tijd aqua len en olieverven die een beeld geven van zijn reizen 4 Joegoslavië en Italië. Via contacten met de secretaris de Culturele Raad van Hazerswoude mondt die hobby, uit in een expositie in ons land. De tentoonstelling in I zerswoude duurt tot en met 24 mei en is op werkdagen sen 19.00 en 23.30 uur te zien. Zaterdagen van 16.00 18.00 uur en van 20.00 tot 23.30 uur. Zondagen tussen J|palingviss( 1 17.00 i 1 19.00 tot 23.30 1 Siphe van der Land Evangelische Studentenbeweging Ichtus houdt een bijeenkomst waar het thema „God is er niet mij" centraal staat. Spreker die avond is Sipke van Land, bekend van het NCRV-televisieprogran „Niet te geloven". De avond wordt muzikaal om* door Dingejan CouMou, die naast luister- en foil ziek, barok-klanken ten gehore zal brengen. Ook derdag 30 april wordt er gepraat. Bovendien zijn de musicus Carel Hëinsius en de sneltekenaar i Repko aanwezig. Beide avonden worden gehoude het SJJO-gebouw aan de Julianalaan 1 in Oegsti De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. open vanaf 19.30 uur. Eerste paal Wethouder L.L. Marselis slaat morgen de eerste paal 1 het derde gezinsvervangende tehuis van de protest christelijke stichting van ouders en vrienden 1 delijk gehandicapten in Leiden en omstreken. Het komt te staan in de wijk Bijdorp, hoek Zwaluwweg/K\ staartdreef in Voorschoten. Na het slaan van de eerste om 16.00 uur wordt een korte bijeenkomst gehouden i Herensociëteit, Voorstraat 7 in Voorschoten. Forumdiscussie In het Noordwijkse dorpshuis De Kuip aan de i straat is morgen een forumavond rond de economic ij problemen en werkloosheid in Nederland. Hieraan i len vertegenwoordigers van landelijke politieke j tijen deelnemen. De forumdiscussie die om 20.00 1 begint, staat onder leiding van Bert van Duijn, hot redacteur van het opinieweekblad 'Hervormd Nei f land'. Lustrum watersporters Ter ere van haar tweede lustrum houdt de Watersport I reniging Rijnsaterwoude morgen een receptie in restaur Meerzicht aan de Herenweg in Rijnsaterwoude. De ree tie begint om 19.00 uur. Na afloop wordt er gedanst 0/ klanken van een dixieland-orkest. ■n- Fietspuzzeltocht „100 jaar onderwijs in Hoogmade" heeft de plsutüe ke NKJB en de Stichting Otto van Hemessen op idee gebracht op koninginnedag een fictspuzzeltoch houden. De fietsroute loopt langs de historische I mooie plekjes binnen de gemeente. Start en finish (i sen 10.00 en 14.00 uur) zijn in 'de Stal' aan de Ktj f straat in Hoogmade. Iedereen, mits in het bezit 1 een fiets, kan deelnemen aan de puzzeltocht. Het 11 schrijf geld bedraagt 1 gulden. Pastoor 80 jaar Emeritus-pastoor C. Standenmeijer viert morgen zijn ta tigste verjaardag. Hij is vele jaren lang pastoor van\ Noordwijkerhoutse Sint Jozefparochie geweest. Thi woont pastoor Standenmeijer in het bejaardencentra Puyckendam. Daar houdt hij morgenavond vanaf ze uur een receptie. KPJ- vergadering Het door de Zoeterwoudse KPJ gevoerde beleid ht de instemming van de leden. Dit bleek gisteravond1 dens een vergadering van de plattelandsjongeren r „Don Bosco". Van de 220 leden woonden er zestig\1 vergadering bij. Zij konden zich vinden in het bcsh Bij de f om een nieuw onderkomen te zoeken in de nieuw mende stichten accommodatie in het plan Westeinde III. J fer van Rijn blijft voorzitter. Nieuwe bestuursleden f Janny Bakker en Jack van Leeuwen. Fer Giezen r benoemd tot erelid. I. Jtpr n jrer 1 wmnmim ilT 500 G1 leldl Grote belangstelling vo(?n^J premiewoningen in Zevenhoven juin ero< ZEVENHOVEN In totaal 122 inwoners van Zevenho ven hebben meegedaan aan een enquête waarin naar hun woningbehoefte werd gevraagd. In totaal 73 Ze- venhovenaren stelden belangstelling te hebben voor een eengezinswoning, dertien personen waren geïnteresseerd in een bejaar- 4 DVERTENTIE een fietsbel stoort zelfs geen vogel ISSENA I onbeki denwoning. In totaal 2ldagmidi sonen kozen voor eentf vijf ei naamde Van DamwoniStichtin land op Diverse ondervraagden 14,5 m den zich voor meer daiakt. De categorie. In totaal 42 23 uit Vo hovenaren toonden belastte m ling voor een premie A handen woning, terwijl 22 persoitrde zo aanmerking willen tehtoffer voor een stukje bouwgrent van de vrije sector. bnen ge' Deze cijfers werden gi Stichtir vond tijdens de raadsve |^nc* zet ring bekend" gemaakt. Vobaan lopend op het plan Kern deinde zal worden geprfie via artikel 19 alvast 8eld zaamheden te verrichtt ®we.rjce voorbereiding van de n|e"aa'd te bouwen katholieke le ruimt school en voor de aanlecht- De. een verbindingsweg na moet l nieuwe plan. Het plan ziK thans nog bij Stad en Lalten- Tof Het Oranjecomité krijg subsidie van drieduizeni den. Van dit bedrag kan riaal worden gekocht, d de op handen zijnde fest ten kan worden gebruikr horst' ite,

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4