r:31ijvende onzekerheid over ^ot wetsontwerp abortus 'Er mankeert niets aan onze paling ""jachttijd en >ij adoptie lang Albeda: nieuwe loonmaatregel onvermijdelijk Britse weekblad na 19 maanden ter ziele nnenland/buitenland V erf verdunners giftiger dan wordt aangegeven Vreemdelingenstroom indammen om Jfiinderhedenbeleid te laten slagen Babylijkje langs IJssel aangespoeld BEROEPSVISSER FRANS KOMEN UIT TWELLO: LEIDSE COURANT/ DINSDAG 28 APRIL 1981 PAGINA 15 "^BAT IN EERSTE KAMER VANMORGEN BEGONNEN zo. 10 uur OEMD 'EEK (Van onze parlementaire redactie) il HAAG Het zal vandaag tot de eindstem- g toe onzeker blijven of het abortuswetsont- p van de ministers Ginjaar (Volksgezond- en De Ruiter (Justitie) het in de Eerste Ka- zal halen. De Senaat is vanmorgen om tien begonnen met het debat over het omstreden sontwerp, dat eind vorig jaar in de Tweede ^per met een uiterst krappe meerderheid van <jcgen 74 stemmen werd aangenomen. Naar ^■'achting zal het debat pas vanavond laat !en beëindigd. Eerste Kamer (die uit 75 zetels bestaat) bezet- ^le fracties van CDA en VVD respectievelijk 27 igrjgpdp zetels, samen dus 40. Hooguit twee leden van. rongen fracties mogen derhalve tegen het wetsontwerp stemmen. Worden het er meer, dan is het ontwerp verworpen. Op dit moment zijn er naar verluidt nog vier twijfelaars: drie CDA'ers en één VVD'er. Het afgelopen weekeinde waren er nog twee VVD'ers te gen, maar één van hén, drs. F. Feij, is inmiddels tot andere gedachten gekomen. De overgebleven VVD- twijfelaar is mr. J. Schlingemann. Gisteravond heeft de CDA-fractie uit de Eerste Ka mer langdurig vergaderd. Fractieleider Van Hulst had van tevoren gezegd, geen druk op de fractie te zullen uitoefenen om collectief vóór te stemmen. Vanmorgen heerste er nog steeds onzekerheid. De drie CDA'ers, die nog niet weten of ze hun stem al dan niet aan het wetsontwerp zullen onthouden, zijn: W. Netjes, dr. K. de Vries en dr. R. Eysink. Zij wil den eerst de verdediging van de ministers Ginjaar en De Ruiter afwachten. In de afgelopen weken hebben premier Van Agt en CDA-voorzitter Bukman achter de schermen verschillende pogingen gedaan, de frac tie op één lijn te krijgen. De CDA-top wil koste wat het kost voorkomen dat PvdA en D'66 met steun van de VVD een initiatief-wetsontwerp door het parle ment loodsen dat een aanzienlijk minder strakke abortusregeling bevat dan het huidige compromis van CDA en VVD. Bovendien wil van Agt voorko men, dat hij in de komende kabinetsformatie wel licht opnieuw met de abortusproblematiek wordt ge confronteerd. Zowel voor- als tegenstanders van het huidige wets ontwerp hebben de Eerste Kamer de afgelopen maanden overspoeld met bezwaarschriften en oproe pen om het wetsontwerp niet aan te nemen. EXPOSITIE OVER FASCISME In de Amsterdamse Zuiderkerk wordt ter gelegenheid van bevrijdingsdag een ex positie gehouden over nazisme en herlevend fascisme. De eerste dag al was er grote belangstelling voor de expositie, ondermeer klassen schoolkinderen. Bij de fotoborden kregen zij uitleg. HAAG Vanuit de 'e Kamer is gisteren kritiek geleverd op taris Haars (jus- vanwege de lange ttijden die optreden bij aanvragen. De huidi- tijk bij de gezinson- ;en werd omschreven betuttelend en de- waarbij teveel !t geroerd in het privé- in van de te onderzoeken r de fracties van CDA, A, VVD en D'66 werd er- f gepleit om bij de Raden Kinderbescherming, die de onderzoeken verrichten, speciale afdelingen voor dit werk in het leven te roepen. Dit zou de deskundigheid be vorderen en voorkomen dat de onderzoeken in verschillende delen van het land nogal uit eenlopen. Algemeen was de kritiek op de gedachte van mevrouw Haars het aantal kinderen per adoptiegezin te beperken tot twee. Als het gezin geen kin deren heeft, mag het twee kin deren adopteren, is er al een eigen kind dan mag er maar een adoptiekind bijkomen. Alle woordvoerders vinden dat het niet aangaat dat de overheid zich bemoeit met de gezinsgrootte, maar de staats secretaris wees erop dat er veel meer aspirant-adoptiege zinnen zijn dan kinderen. CDA en VVD bepleitten in een motie ook de mogelijkheid van adoptie door een persoon of door niet-gehuwden. Tussen de Kamer en mevrouw Haars bleef verschil van me ning bestaan over de wacht termijn. Volgens de staatsse cretaris zijn de Raden voor de Kinderbescherming zwaar be last met allerhande taken. De kamerleden Cornelissen (CDA) en Nijpels (VVD) we zen erop dat de Kamer zich al eerder had uitgesproken voor een maximale wachttijd van zes maanden. De fracties vonden dat het huidige adoptiebeleid teveel gericht is op Nederlandse kin deren, terwijl het momenteel in 90 procent van de gevallen om buitenlandse kinderen gaat. Wel moet de zekerheid bestaan dat die kinderen in het land van herkomst niet ge holpen kunnen worden en dat malafide organisaties worden uitgesloten. CONSUMENTENBOND: DEN HAAG Met de waarschuwingen op etiketten voor verfverdunningsmiddelen voor schadelijke stoffen is het treurig gesteld. Voorts verzuimen veel apothekers in Neder land bij verpakte geneesmiddelen een bijsluiter mee te ge ven over het gebruik en de samenstelling van het middel. Dit concludeert de Consumentenbond uit twee onderzoeken in de Consumentengids. Volgens de bond is geeft de hoeveelheid schadelijke stoffen in terpentine, het meest gebruikte verdunningsmiddel, geen reden tot ongerustheid. In de duurdere „thinners" trof de bond echter uiteenlopende hoeveelheden benzeen, xyleen en tolueen aan. Niettemin had geen enkele verpakking in het onderzoek een kinderveilige sluiting, en ontbraken veelal waarschuwingen op het etiket. Over het ontbreken van bijsluiters bij medicijnen schrijft de bond: „Kennelijk moet je je informatie zien te halen van het etiket op het potje. Het is in ieder geval raadzaam om bij uw apotheker om een bijsluiter te vragen". DEN HAAG Minister Al- beda van sociale zaken ver wacht niet dat de werkne mers bereid zullen zijn de komende vier jaar vrijwillig anderhalf tot twee procent van hun inkomen in te leve ren voor het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. „Als je, zoals de verkiezings programma's van CDA en PvdA doen, meer banen wil scheppen door de mensen in die orde van grootte te laten inleveren, mag je er niet vanuit gaan dat dit zonder overheidsingrijpen kan ge beuren", aldus de bewinds man gisteren op een pers conferentie. Anderzijds waarschuwde Al- beda ervoor dat vier loonmaat regelen de komende regeerpe riode wel erg veel van het goede zal zijn. De druk op de arbeidsmarkt zorgt er overi gens voor dat het incidentele loon dat wordt gegeven min der sterk toeneemt dan in vo rige jaren bij het afkondigen van een looningreep. Het inci dentele loon wordt meestal aangegrepen om de loonmaat- INLEVEREN NIET VRIJWILLIG regel te omzeilen. De situatie op de arbeidsmarkt is echter zo verslechterd, dat deze regel thans niet meer opgaat. Blijkens het jaarverslag ar beidsmarkt over 1980 hebben vooral mannen tussen 16 en 18 jaar het zwaar te verduren op de arbeidsmarkt. Ook de groep van 25 tot 40 jaar wordt zwaar getroffen. In deze groepen zijn het vooral de lager geschool den die het moeilijkst aan de slag komen. Uit de cijfers blijkt dat de tota le werkgelegenheid vorig jaar in manjaren gemeten niet meer gegroeid is, terwijl er in 1979 nog van een toename met bijna een procent sprake was. De werkgelegenheid onder vrouwen neemt echter nog steeds toe, ondanks de ook toe genomen werkloosheid onder hen. De werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf stijgt tegenover dalingen in de industrie, dienstensector en de bouwnijverheid. Ronduit slecht ontwikkelde zich de si tuatie in de toch al zwakke re gio's. ■"feGERINGSNOTA: !N HAAG Het toelaten van jemdelingen in ons land wordt rder aan banden gelegd, juist i het te voeren minderhedenbe- d te doen slagen. Dat blijkt uit -SSIvandaag verschenen minderhe- jmota van de regering. Het te- jhoudend toelatingsbeleid zal oral de vreemdelingen treffen i nu nog om „humanitaire rede- li" ons land in mogen. In de la wordt dan ook gezegd dat de iatregelen rond het toelatings- .eid soms als „hard" zullen irkomen. De nota erkent dat regering en samenle ving zich hebben verkeken op de aard èn de omvang van de immigratie. Ook ont brak een duidelijke coördinatie van het beleid en waren de minderheidsgroepen zelf te weinig bij het beleid betrokken. In spraak van deze groepen wordt dan ook van groot gewicht genoemd. De nota stelt met nadruk dat juist een toe genomen veelvormigheid van de Neder landse bevolkingsopbouw voor iedereen een uitdaging behoort te zijn om het we derzijds respect in de samenleving te be vorderen. Dat betekent dat de samenle ving ruimte moet bieden aan minderhe den om zich gelijkwaardig en op hun ei gen wijze in die samenleving te ont plooien. Van hen die tot de minderheden behoren, mag worden gevraagd dat zij óók tot aan passingen bereid zijn. De regering zegt te verwachten dat de minderheden de waar den en normen van de samenleving zul len eerbiedigen en dat zij zich die sociale vaardigheden eigen maken om in die sa menleving te kunnen functioneren. Een daarvan is een voldoende beheersing van het Nederlands. In de nota wordt onderstreept dat verlan gens van leden van minderheidsgroepen die indruisen tegen de bestaande rechts orde niet kunnen worden ingewilligd. BRONKHORST Een landbouwer heeft het afgelo pen weekeinde tussen twee kribben in de IJssel ter hoogte van Bronkhorst het lijkje gevonden van een pas geboren baby. Het lichaampje heeft volgens de politie enkele weken in de rivier gelegen en is vermoede lijk aangespoeld door het zak kende water. Er is gisteren sectie verricht, maar de uitslag daarvan is nog niet bekend. De rijkspolitie in Vorden wil weten of de baby na de ge boorte heeft geleefd. De mge- lijkheid bestaat dat het li chaam al drijvende een lange weg heeft afgelegd en moge lijk uit West-Duitsaland af komstig is. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het Britse nieuwsweekblad „Now!" verdwijnt negentien maanden na de publikatie van zijn eerste nummer. De on dergang van „Now!" betekent, dat de Frans- Britse uitgever Sir James Goldsmith, ook de man achter het Franse weekblad L'Express, zijn vroegere plannen om in Groot-Brittan- nië met een nieuw dagblad te beginnen heeft laten varen. Het laatste nummer van „Now!" is afgelopen week verschenen. De hoofdredacteur van het weekblad wist sinds vrijdag dat de eigenaar er genoeg van had. De rest van de redactie werd pas gistermorgen op de hoogte gebracht. Er was een gloednieuwe eindredacteur bij, afkomstig van de Londense Sunday Times. Hij trad om 9 uur in dienst en stond een half uur later op straat. „Now!" is gesneuveld omdat het te weinig ad verteerders aanlokte en omdat de Britten nooit veel belangstelling gehad hebben voor week bladen als Time, Newsweek of Der Spiegel, die door „Now!" werden nagebootst. Bovendien moest het blad concurreren tegen de zondags kranten Sunday Times en Observer, die redac tioneel veel later sloten. Goldsmith had voor dit avontuur enkele steen goede journalisten aangeworven. Vooral in het begin pakte het nieuwe weekblad geregeld uit met boeiende primeurs. „Now!" kreeg echter ruzie met het bekende sa tirische weekblad Private Eye dat geregeld vlijmscherpe salvo's afvuurde op Goldsmith. Later was „Now!" met de Spaanse luchtvaart maatschappij in een proces wegens eerroof ge wikkeld. Een ander schandaal dat „Now!" in opspraak bracht, was Goldsmith's verbod van vorig jaar om in de Franse nummers van het weekblad een verhaal te publiceren over zijn vriend, president Giscard d'Estaing. Die maat regel zette de „Now!"-redactie op stelten. iutomobilist bruikt wagen stormram DHOVEN Een 20- i automobilist heeft avond op allerlei lieren de verkeers- zijn laars ge- Hij richtte een ra- aan en is er toen gegaan. Van- heeft hij zich bij de politie van oven gemeld. Hem poging tot doodslag 1 laste gelegd. man kwam op een ng in botsing met personenauto. Nadat bestuurder hiervan was ipt, reed hij op hem Het slachtoffer kwam de motorkap terecht, de wagen vlak een lantaarnpaal De Eindhovenaar van de kap en ver- 1de zijn been. olgens reed hij ach- t, ramde de auto van slachtoffer en poogde op hem in te rij- Toen deze een goed komen zocht tussen geparkeerde vrachtau- ien een daaraan gekop- (lde aanhanger, botste de ildeman tegen de vracht- ito. De auto kwam op het |"^>ttoir terecht, waar de I Ihtgenote en het kind I In het slachtoffer voor I I! aanstormende wagen I |zij moesten springen. Na in stukje rijden door de erdjituiken, kwam de chauf- met z'n auto weer op rijbaan, waar hij fron- tegen een tegemoetko- de auto botste. Toch hij nog kans om door 'jden, maar raakte ij vrijwel onmiddel- opnieuw een andere ditmaal in de flank, is hij weggereden. TWELLO Beroeps-aalvisser Frans Komen uit Twello denkt dat het met de kwaliteit van de rivier- aal best meevalt. „Als ik wel gezon de zalm en gezonde regenboogforel in de IJssel vang, hoe kan dat als het water niet goed is?", zegt hij. Toch lijkt het niet meer veilig om de aal en paling te eten, die in de Ne derlandse grote rivieren en kanalen gevangen wordt. Onderzoek heeft aangetoond dat deze vissoort door het verontreinigd water in de regel meer schadelijke stoffen bevat dan goed is voor de mens. De ministeries van landbouw en visserij en van volksgezondheid en milieuhygiëne hebben de consumptie daarom, in navolging van de Westduitse over heid, ontraden. Men vermoedt dat de aangetroffen hoeveelheden giftige stoffen kanker kunnen verwekken. Frans Komen begrijpt niet waarom er opeens zo'n ophef wordt gemaakt over giftige stoffen in paling. Volgens hem loosden de chemische fabrieken tien jaar geleden meer afvalwater in de rivieren dan nu. Dat ziet hij bevestigd door de redelijke waterkwaliteit. „Het zou me niet verbazen als de waarschuwing over de kwaliteit van de vis een nieuw wapen zou zijn van de kant van de sportvissers tegen de beroepsvisserij", zegt Komen. De mededeling van het ministerie neemt hij niet serieus, al geeft hij onmiddellijk toe dat de gevonden schadelijke gechloreerde waterstof (PCB's), rotspul is. „De gemiddelde hoeveelheid pa ling die Nederlanders jaarlijks eten, bevat nooit zoveel PCB's dat het gevaar op kan le veren voor de gezondheid", zo meent Komen. Trek Vraagtekens zet hij ook bij de door het minis wat de palingverkoop betreft, lijkt de paling ook in de toekomst een eersteklas lekkernij te blijven. „Kan ook niet anders", zegt palingroker Aart van Triest uit Elburg. „Er mankeert niets aan de paling uit het IJsselmeer". Hij sluit overi gens niet uit dat er in ons land geen paling wordt gevangen die minder geschikt is voor consumptie. Modder „Als je een paling vangt in een rivier waar chemische fabrieken hun rotzooi in lozen, kan je wel nagaan dat dat niet goed is voor de paling. Daar hoef je geen geleerde voor te zijn. Maar er is altijd al paling op de markt geweest die minder lekker is. Niet alleen uit de rivieren, maar ook uit de sloten en grach ten. De paling die in Elburg in de stadsgracht zit, die eet ik ook niet. Die smaakt veel te gronderig. Paling uit de modder is nooit lek ker. Maar met IJsselmeerpaling heb je steeds een lekkere vis die in schoon water is ge groeid". Aart van Triest verwerkt niet alleen IJssel meerpaling, maar ook paling uit bijvoorbeeld Spanje, Italië, Polen, Zweden; Amerika en Nieuw Zeeland, wanneer de Nederlandse pa lingvangst enkele maanden stilligt. In feite komt er maar heel weinig paling op de markt, die gevangen is in de grote rivieren van Nederland. Beroepspalingvisser Frans Komen uit Twello neemt de berichten over de hoeveel heden gifstoffen in de Nederlandse paling niet serieus. Sportvissers terie aangegeven wateren waaruit de paling niet eetbaar zou zijn. Nou vraag ik je", roept hij uit. „De aal die hier in de Rijn, de Maas, de IJssel en noem maar op zit, trekt op een gegeven moment naar de Saragossazee om zich daar voort te planten. Binnen twee dagen zwemmen die beesten van de IJssel naar de Afsluitdijk. Als ze daar aankomen, dan zijn ze het eventuele gif in hun lijf echt niet onderweg kwijt ge raakt. En dan zegt de minister dat de paling in het IJsselmeer wel te vertrouwen is!" Ondanks de negatieve berichten over de Ne derlandse en Duitse paling heeft de afzet van gerookte paling geen plotselinge terugval la ten zien. Afgaande op het koopgedrag van de toeristen op tweede paasdag, altijd een topdag Dat laatste wordt niet ontkend door de heer L. van Haasteren, hoofd afdeling viswater van de directie visserij van het ministerie van landbouw en visserij. „In de winkels kan men in de regel zonder grote risico's paling kopen. Het zijn vooral de sportvissers om wie het gaat. Als die te veel van de door henzelf gevangen paling gaan eten, kunnen ze er nare gevolgen van over houden. Op die manier kunnen zij een te gro te dosis schadelijke stoffen in hun lichaam krijgen". Brand op tanker geblust ROTTERDAM De brand op de Nederlandse gastanker Prins Maurits is geblust. Van ochtend zouden slepers probe ren het schip, waarop zich zondagochtend een explosie voordeed, de Nieuwe Water weg op te slepen. De Prins Maurits zal op de werf van Verolme in het de Botlek wor den gerepareerd. Een poging om de tanker gisteren al bin nen te slepen moest worden opgegeven vanwege de harde wind en de daardoor te wilde branding. Vooruitzichten voor donder dag: Opklaringen, maar ook enkele buien. Middagtempera- turen ongeveer 11 graden. Weervooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 11 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Neer- temp temp slag Amsterdam regenb. 12 0 0 De Bilt zw.bew. 13 0 0 Deelen zw.bew. 14 -2 0 Eelde geh.bew. 11 1 0 Eindhoven zw.bew. 15-2 O Den Helder regent Lh. R'dam Twente Vlisslngen Barcelona 13 Innsbruck geh.bew. Klagenfurt regen Kopenhagen onbew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15