Vermoedelijke moordenaar van Y orkshire morgen voor rechter in Old Bailey Zuidafrikaanse kiezer weet niet meer waar hij aan toe is NA VIJF JAAR LANGE TERREUR "Jrafat wil bemiddeling jj eiligheidsraad di Libanon T^IITENLAND LEIDSE COURANT,. DINSDAG 28 APRIL 1981 PAGINA 13. «eter William Sutcliffe, van wie bewezen moet worden, dat de beruchte vrouwenmoordenaar ofwel de „Yorkshire pper" is. achter het stuur van de vrachtwagen, die hij in enst van een machinefabriek placht te rijden. -Bran schop Schöi iioen de itie, int n A. •ladel D-tw< tv (Van onze correspondent Roger Simons ONDEN Vrachtwagenchauffeur Peter llliam Sutcliffe (35), de vermoedelijke 'ouwenmoordcnaar, die gedurende vijf ar terreur gezaaid heeft in Noord-Enge- nd, is vandaag uit de gevangenis van rmley bij Leeds overgebracht naar een 1 onder de Centrale Criminele Recht- nk in het imposante gebouw van de ondense Old Bailey. Van morgen af ver- ihijnt hij daar voor de gevreesde rechter oreham (62), die het langdurige openba- verhoor van getuigen, politiemensen en cperts in de zaak van de Yorkshire Rip- leidt as wanneer dit gerechtelijke onderzoek dat ien een „voorproces" zou kunnen noemen, :lemaal rond is, zal beslist worden of de huid van de vrouwenmoordenaar onomsto- lijk vaststaat. Na het positieve antwoord op vraag „Schuldig of niet" wordt Sutcliffe i door rechter Boreham, die een harde re- jtatie geniet, verwezen naar een hogere ichtbank en een proces dat de beklaagde le- enslang (wat neerkomt op hooguit 20 jaar in gevangenis) kan kosten. utcliffe wordt beschuldigd van moord op iet minder dan 13 vrouwen, en moordpogin- en op nog 7 slachtoffers, gepleegd tussen 975 en 1980. In die vijf jaar heeft de politie an West-Yorkshire vruchteloos geprobeerd 1 te pakken te krijgen. Dit laatste is haar gelukt op 2 januari 1980, toen twee waak- ame wijkagenten in de rosse buurt van Shef field eeri wagen opmerkten, die voorzien was van valse nummerplaten. In de auto zat een man te praten met een jon ge zwarte prostituee. De politie besloot de man te ondervragen. Omdat hij tamelijk zon derling deed, werd hij voorgeleid. Tijdens zijn voorlopige ondervraging moet al een en an der aan het licht gekomen zijn, want de poli tie van Sheffield oordeelde het raadzaam de speciale Ripperbrigade van Leeds te alarme ren. Beide steden liggen ongeveer 45 km van elkaar verwijderd. Detective James Hobsob, chef van de Ripper- brigade, haastte zich naar Sheffield. Tijdens zijn eerste ondervraging van Sutcliffe werd hij onmiddellijk gewaar, dat de Yorkshire Ripper eindelijk in de val gelopen was. Zon dagavond 4 januari werd openbaar gemaakt, dat de gevreesde vrouwenmoordenaar van Noord Engeland veilig achter de tralies zat in Leeds. Peter Sutcliffe, een gewezen automechani- cien.maar de laatste tijd vrachtwagenchauf feur, was meer dan zes jaar gehuwd, maar kinderloos. Zijn vrouw Sonia, een onderwij zeresje is vijf jaar jonger dan hij. Ze heeft verscheidene miskramen gehad. Hét echtpaar Sutcliffe bewoont in de randgemeente Hea- ton van het Noordengelse Bradford een riant huis aan de Garden Lane. Al zijn buren von den Sutcliffe een aardige man. De jacht op Sutcliffe heeft vier miljoen pond gekost. Meer dan 1000 politiemannen hebben er aan deel genomen. Het grootste deel van de tijd zag het er naar uit, dat zij de Yorkshi re Ripper nooit te pakken zouden krijgen. In de zomer van 1979 kreeg assistent politiechef George Oldfield zelfs een pakketje in de post, waarin een cassettebandje zat, afkomstig van iemand die beweerde dat hij de Yorkshire Ripper was. „Ik heb het grootste respect voor je, George, maar bij God, je hebt me nog net zo min te pakken als vier jaar geleden toen ik begon", zei de onbekende op het bandje. Engelands nieuwste vrouwenmoordenaar was door de Britse media „The Ripper" gedoopt, een naam die hij blijkbaar onmiddellijk gea dopteerd had, naar de legendarische „Jack the Ripper" van vorige eeuw in Londen. Om streeks 1888 liet in het East End van de Britse hoofdstad een vrouwenmoordenaar van zich spreken, die het speciaal op prostituees ge munt had. In minder dan drie maanden bracht hij er vijf van om het leven. Het En gelse werkwoord „to rip", waarvan het zelf standige naamwoord „ripper" afgeleid is, be tekent onder meer openrijter. Jack the Rip per reet zijn slachtoffers letterlijk open met een vlijmscherp mes. Twintig jaar geleden is pas aan het licht ge komen, dat Scotland Yard in 1888 een man verdacht van de vijf vrouwenmoorden. Zijn naam was Montague John Druitt (31), een mislukte advocaat die als onderwijzer aan de kost kwam. Een jaar later pleegde hij zelf moord door verdrinking, na zijn laatste moord. Tussen de Jack the Ripper van toen en de Yorkshire Ripper van nu bestaan heel wat punten van overeenkomst. Het grootste deel van Sutcliffe's slachtoffers waren ook prosti tuees. De eerste Wilma McCatt, werd op 30 oktober 1975 vermoord in Leeds. Maar hij heeft op de koop toe twee meisjesstudenten en enkele huisvrouwen om het leven ge bracht. Zijn laatste slachtoffer, Jacqueline Hill(19) studeerde aan de universiteit van Leeds. Alle moorden, gepleegd door the Yorkshire Ripper wezen op sexuele afwijkingen. Maar hoewel de dader spotte, dat de politie te dom was om hem te pakken te krijgen, wisten de gerechtsdienaars na verloop van tijd heel veel over hem. Zij kenden z'n bloedgroep, ze wisten dat in zijn gebit een van de voorste tanden ontbrak of beschadigd was. En ze wa ren er haast zeker van dat hij in de buurt van Bradford woonde. In de handtasjes van de door hem vermoorde prostituees hadden ze namelijk gloednieuwe bankbiljetten van 5 pond aangetroffen, die afkomstig waren uit een plaatselijke filiaalbank van Bradford. Bij de werkgever van Sutcliffe werd trou wens een paar keer navraag gedaan. De de tectives die de Yorkshire Ripper toen enkele vraagjes stelden, doorzagen hem niet. Hij ge leek nochtans als de spreekwoordelijke twee druppels water op de man, afgebeeld op de robotfoto die de speurders zelf verspreid had den. Toen Peter William Sutcliffe eenmaal achter de tralies zat, bleek dat hij op de fraaie poster stond, die zijn firma kortgeleden als reclame had laten maken van haar „vrachtwagen chauffeur van het jaar". Met het gezegde, de moordenaar bevindt zich onder ons, wordt in Bradford niet meer gespot. Dertien doden bij brand in Polen Rook en vlammen slaan aan alle kanten uit het Kaskadares- taurant in de Poolse stad Szczecin. Bij de brand, die gister ochtend uitbrak, zijn 13 mensen om het leven gekomen. Akkoord over Poolse schulden PARIJS Afgevaardigden van 15 Westerse landen zijn gis teren in Parijs overeengekomen voor de herziening van de ongeveer 6,2 miljard gulden, die Polen dit jaar schuldig is aan de betrokken landen. De voorlopige overeenkomst, die waarschijnlijk door de ver schillende landen in de komende maanden bekrachtigd zal wor den, is in Parijs ondertekend. In ruil voor de herziening, zal de Poolse regering maatregelen nemen om de economie te verster ken. Straf Wackernagel bekrachtigd KARLSRUHE Het federale hooggerechtshof in Karlsruhe, het hoogste Westduitse rechtscollege heeft Christof Wackernagel tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De straf is gelijk aan die, welke het Oberlandsesgericht in Düsseldorf in september 1980 had opgelegd. De 29-jarige Wackernagel leverde in november 1977, samen met de nu 31-jarige Gert Schneider, een schietpartij met drie Am sterdamse agenten, nadat die hen in een telefooncel in het nauw hadden gedreven. Daarnaast was Wackernagel en Schneider het lidmaatschap van een terroristische organisatie (de Rote Armee Fraktion) ten laste gelegd. volg ;OET De leider van 'alestijnse bevrijdingsor- Isatie PLO, Jasser Ara- heeft om een spoed- slechpnkomst gevraagd van ekr Veiligheidsraad. De Raad volgens Arafat „drin- maatregelen treffen iindiging van de uit- igsoorlog die Israël in het zuiden van Li- tn tegen het Palestijnse 'banese volk". Het ver- kwam nadat Israëli- gevechtsbommenwer- gisteren opnieuw lucht- allen hadden uitge- op bolwerken van Pa- jnse guerrillastrijders buurt van de havenste- Tyrus en Sidon. In be ten uit Sidon werd ge lken van tientallen ttoffers. (etuigen in Sidon hebben rd dat de Israëlische toestellen in formaties van acht stuks aan kwamen vlie gen, terwijl elk vliegtuig bal lonnen afschoot om het luch tafweergeschut te misleiden.' De Palestijnen gebruiken na melijk van de schouders afge vuurde Strella-raketten, die hete luchtbronnen opzoeken. Terwijl de Israëlische lucht macht langs de kust in actie kwam, hadden opnieuw hevi ge gevechten plaats tussen Sy rische troepen en christelijke milities langs de demarcatie lijn die Beiroets mohamme daanse wijken scheidt van de christelijke. Syriërs en christe nen leverden verder de hele dag gevechten in het centrale gebergte van Libanon, van waaruit de toegangen naar Beiroet en Zahle te controle ren zijn. Overleg tussen Syrië en de Libanese regring had opnieuw geen resultaat. in en Riad gaan iwer samenwerken Saoedi-Arabië en t-Duitsland gaan nauwer ïnwerken op politiek en [omisch gebied. Dat is het resultaat van een niet :n gepland gesprek dat Iskanselier Schmidt giste- [op de eerste dag van zijn aan Saoedi-Arabië gevoerd met Saoedische inprins Fahd. De bespre- jen tussen Fahd en ,0*P4nidt, na afloop van een di- 1 duurden meer dan drie Shuttle op thuisreis Duizenden mensen waren gis teren samengestroomd rond de luchtmachtbasis Tinker na bij het Amerikaanse Oklahoma City, in de hoop een glimp op te vangen van de space shuttle Columbia. De Boeing, op de rug waarvan de Columbia van af de basis Edwards in Callfor- nië naar Cape Canaveral in Florida werd teruggevlogen, maakte een tussenlanding op Tinker Air Force Base om brandstof in te nemen. De dui zenden wachtenden buiten de basis werden, zoals uit de foto blijkt, niet teleurgesteld. Chirac steunt Giscard d'Estaing PARIJS In de tweede ron- de van de presidentsverkie zingen in Frankrijk, zal de gaullist Jacques Chirac zijn stem uitbrengen op de tegen woordige president Valery Giscard d'Estaing. Hij waarschuwde tegen het uitbrengen van stemmen op de socialist Mitterrand, „omdat deze zich niet kan losmaken van een politiek bondgenoot schap met de communisten". Giscard d'Estaing heeft in de eerste ronde van de verkiezin gen een overweldigende meer derheid gekregen in de drie Caraïbiscne gebiedsdelen Gua deloupe, Martinique en Frans Guyana. Iran bereid tot onderhandelen met Washington WASHINGTON De Iraanse regering heeft de Verenigde Sta ten ingelicht dat zij bereid is onderhandelingen te openen met Amerikaanse bedrijven en burgers, die schadevergoeding van Iran eisen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington bekendgemaakt. Volgens het ministerie heeft Iran voorgesteld dat de onderhan delingen in Londen plaatsvinden. De regelingsprocedure voor klachten was al vastgelegd in de akkoorden van Algiers in janu ari, die hebben geleid tot de vrijlating van de 52 Amerikaanse gijzelaars in Iran. In Zuid-Afrika worden morgen algemene verkiezingen gehouden. Op het eerste gezicht lijken deze van weinig belang te zijn, omdat de grootste deelnemer, de Nationale Partij (NP) van de Pieter Botha, de huidige premier, opnieuw als grote overwinnaar uit de bus zal komen. Guardian- verslaggever Jonh Kane-Berman laat in het onderstaande artikel echter zien, hoe de kaarten liggen in Zuid-Afrika. Hij toont aan dat de „libera lisering" van de apartheidspolitiek door de regering-Botha de Zuidatri- kaanse gemoederen bezighoudt en hoe zij scheuren veroorzaakt in het machtige blanke kamp. De rechtse opponent van de NP, de radicale Her- stige Nasionale Partij, lijkt voor het eerst sinds zij zich twaalf jaar gele den van de NP losmaakte in het parlement te komen. Pieter Botha, de voorzitter van de Nationale Partij van Zuid-Afrika, en zijn voornaamste tegen stander in de ko mende verkiezingen Jaap Marais, van de Herstige Nasionale Partij. JOHANNESBURG Het met veel publiciteit omge ven gekissebis in de top van de Nationalistische Partij (NP) de grootste partij in het blanke parle ment van Zuid-Afrika heeft de aandacht afgeleid van het diepgewortelde ge voel van ontgoocheling en verwarring zoals dat onder de gewone partijleden leeft De gewone Nationa list, die altijd geloofd heeft in de eeuwige waarheid van het apartheidssysteem weet niet meer wat er om hem heen gebeurt en is met stomheid geslagen. De zwarte bevolking heeft het recht gekregen zich in een vakbond te verenigen, op het werk wordt het ver schil tussen blank en zwart langzaam maar zeker uit gehold, sociale faciliteiten zijn niet langer alleen voor blanken en er wordt meer geld uitgegeven aan onder wijs van zwarten. En om de verwarring com pleet te maken weigert de re gering van premier Botha met het oog op de algemene verkiezingen op 29 april te zeggen welke andere veran deringen ze in gedachten heeft Uitspraken die rieken naar een liberalisering van de apartheidspolitiek zijn echter niet van de lucht Geen wonder dus dat de ge wone kiezer die altijd te ho ren heeft gekregen dat de apartheid koste wat kost ge handhaafd moet worden, ten einde raad is en niet meer weet waar hij met de Natio nalistische Partij aan toe is. Een fel contrast vormt de Herstige Nasionale Partij (HNP) van Jaap Marais die geen enkele twijfel laat be staan over zijn bedoelingen: apartheid moet alles of niets zijn. Of om met een ouder lid van de HNP te spreken: „Apartheid is net een spinne- weo. Als de regering pro beert een van de draden weg te nemen, komt de hele structuur in gevaar". De grote vraag is nu of pre mier Botha de ontgoochelden weet terug te winnen. Zullen de kiezers volgende week woensdag alsnog hun ver trouwen uitspreken in de NP, zullen ze overstappen naar de HNP of zullen ze thuis blijven? Vele waarne mers menen dat de plotselin ge belangstelling van de lei ders van de Nationalistische Partij voor de gewone kiezer nogal cynisch aandoet, want een andere grief is dat de re gering de invloed van de ge wone partijleden in de loop der jaren weloverwogen tot een minimum heeft terugge drongen. De ingrijpende ver betering van de arbeidsvoor waarden voor zwarten bij voorbeeld is niet in de partij besproken, maar zonder meer van hogerhand afge kondigd nadat de commissie- Wiehahn de regering in die richting had geadviseerd. Feitelijk is deze ontwikkeling al in gang gezet onder de toenmalige premier Vorster die deze commissie heeft be noemd. Naast de ultra-rechtse HNP vormt ook de linkse Progres sieve Federale Partij (PFP) een bedreiging voor de posi tie van de Nationalistische Partij. De PFP zal naar ver wachting aanzienlijke winst boeken bij de komende ver kiezingen. Deze winst zal waarschijnlijk voornamelijk ten koste gaan van de nieuwe Republikeinse Partij die een overblijfsel is van de uiteen gevallen Verenigde Partij, maar dat de PFP ook enkele zetels ontfutselt aan de Natio nalistische Partij moet geens zins uitgesloten worden geacht. Roelof Botha gaat praten met Haig WASHINGTON De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Roelof Botha zal op 14 mei een ontmoe ting hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot Alexan der Haigo Gesproken zal worden over het Amerikaanse beleid ten op zichte van Zuidelijk Afrika, waarbij de toekomst van Namibië centraal staat. De VS menen, dat langs de weg van onderhan delen onafhankelijkheid voor Namibië moet komen. Zuid-A frika weigert het bestuur over dit gebied af te staan en ge bruikt het motief, dat een onafhankelijk Namibië in de greep van marxistische groeperingen zal komen. Bij de komende verkiezingen zal de strijd echter het he vigst woeden aan Botha's rechterzijde. Opiniepeilingen hebben uitgewezen dat de steun voor de HNP verdub beld is tot ongeveer zeven procent. De nieuwe afbake ning van de grenzen van de kiesdistricten heeft in ver schillende gevallen in het voordeel van de HNP ge werkt en als de anti-Nationa listische tendens zoals die zich bij de tussentijdse ver kiezingen van 1979 en 1980 manifesteerde, doorzet, zou de HNP voor het eerst in zijn 12-jarig bestaan een aantal zetels van de Nationalistische Partij in de wacht kunnen slepen. Het vermogen van de HNP om moeilijkheden te maken staat in geen enkel opzicht meer in verhouding tot de grootte van de partij. Zoals Helen Suzman, die kandidaat staat voor de HNP zei: „Zelfs als de HNP slechts één zetel wint, vormt ze een enorme bedreiging voor de regering. Want die ene zetel is een eer ste aanzet, een begin. Vergeet niet dat de Progressieven het 13 jaar hebben kunnen vol houden door die ene afge vaardigde in het parlement." Velen menen dat de komen de verkiezingen een verve lende, maar vrijblijvende aangelegenheid zijn..Het zit er immers niet in dat de Na tionalistische Partij haar machtspositie zal verliezen. Toch kan men met evenveel recht volhouden dat dit de belangrijkste verkiezingen zijn sinds de Nationalisten in 1948 aan de macht kwamen. Nog nooit zijn er in korte tijd zoveel veranderingen door gevoerd en nog nooit heeft de regering aan zoveel inter ne druk bloot gestaan. Dit betekent overigens niet dat het apartheidssysteem op het punt staat ontmanteld te worden. Integendeel, de erg ste aspecten, waaronder de gedwongen verhuizing van de zwarte bevolking, blijven meedogenloos doorgaan. Maar in gebieden waar het beleid veranderd wordt, voornamelijk in zaken als werkomstandigheden en on derwijs, zijn nieuwe spannin gen en tegenstellingen ont staan. Door zwarten ge schoold werk te geven en het recht van zwarten te erken nen zich in een vakbond te verenigen, komt er langzaam maar zeker verandering in de machtsbalans tussen blank en zwart. De werkgevers ma ken zich ernstig zorgen dat zwarten wel economische, maar geen politieke rechten krijgen en de regering heeft onlangs een nieuw wetsont werp gepubliceerd in een po ging een actie te voorkomen van de eigen achterhoede, gericht tegen de onvermijde lijke politisering van de zwarte vakbeweging. De HNP beschuldigt de NP van een politiek van verzoe ning door concessies en onwil om te regeren of, om met Os car Hartung, kandidaat voor de HNP in het kiesdistrict Newcastle te spreken: „We zijn een land van graniet, maar we hebben leiders met voeten van zand".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13