imon de vakman houdt Moorse volkskunst levend Lage prijzen bolbloemen vooral gevolg van te grote produktie SN EN mHET HUIS Zie de zonzijde door een „zonnebril-'81 ~~Mieuwe opzet van Agrarisch cursus- nderwijs slaat aan ND EN TUINBOUW/HOBBYLEIDSE COURANT MAANDAG 27 APRIL 1981 PAGINA 9 Gelijke aanvoer met betere prijzen In grote lijnen een vrijwel gelijke aanvoer van bloemen en planten, maar toch wel gunstiger gemiddelde prijzen. De CCWS had afgelopen week een aanvoer van totaal 38.109.836 bos of stuks met een opbrengst van 15.252.123,78 tegen een aanvoer van 37.027.122 bos of stuks en opbrengst van 12.502.771,67 in dezelfde week van het vorig jaar. Uit deze totale cijfers blijkt de gang van zaken, al betekent dat aller minst dat de drie miljoen gulden hoger omzet het allemaal goed maakt! Er kan wel worden gezegd dat het goed „han- delsweer" was, dat wil zeggen, de kooplieden het produkt re gelmatig konden verwerken. De ontwikkelingen waren in elk geval bevredigend te noemen. De koele weersomstandighe den brachten ook mee dat de aanvoer niet uit de band sprong, zoals in voorgaande week het geval was. Vrijwel alle produkten hebben van die weersomstandigheden kunnen profiteren. Zo waren de rozen met een redelijke aan voer, toch goed in de prijs. Er kan ook worden vastgesteld dat de kwaliteit van de rozen prima was. Met de freesia was het nog raak, ook al was de prijs gemiddeld één cent boven dat van vorig jaar. Maar bij een aanvoer van ruim tien miljoen trok de prijs weer wat aan, ook al bleef de hoogste notering van 56 cent beneden die van 96 in dezelfde week van het vorig jaar. Ook van dit produkt is de kwaliteit uitstekend. De gerbera's en Irissen, die lange tijd een zwak beeld in de markt vertoon den, konden de gemiddelde prijs van vorig jaar iets verbete ren. Veel gevraagd waren ook de trosanjers, waarvan er ruim twee miljoen waren, iets méér dan vorig jaar. Ook hier was de gemiddelde prijs hoger, maar de topprijs toch wat lager. In het geheel zat er dus wel enig verschil in. Overigens kan worden geconstateerd dat het verpakken van freesia in hoezen tot te vredenheid aanleiding geeft bij de handel. De kans op bescha digen van de bloem is aanzienlijk verminderd. Het is te ver wachten dat de aanvoer deze week nog wel beperkt zal blij ven, niet alleen vanwege de koelere weersomstandigheden, maar ook omdat tegen de Pasen een hele „opruiming" in de kassen is gehouden en het nu rustiger aan zal gaan. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar ver melden we: Amerikaanse anjers 32 (28), trosanjers 34 (29), anthurium 2.20 (1.70), snijgroen 24 (16), troschrysanten jaar- rond 61 (43), idem geplozen 75 (65), freesia 22 (19), gerbera 25 (23), gladiolen 45 (39), irissen 18 (18), lelietakken 42 (38), cymbidium 55 (55), idem klein 11 (28), grote rozen 53 (35), klein 36 (27), sonia 49 (32), belinda 30 (26), red garnette 29 (20). tulpen 13 (8). Wat de importbloemen betreft, de aanvoer was iets minder dan vorig jaar, totaal 235.157 bos of stuks met opbrengst van 154.995,42 tegen vorig jaar 194.518 bos of stuks en op brengst 127.722,25. Uit Israël kwamen nu wat minder statice dan vorig jaar en was de gemiddelde prijs 75 cent. De kleine rozen brachten gemid deld 31 cent op tegen vorig jaar. De aanvoer van potplanten was afgelopen week groot, ook al was die kleiner dan in de zelfde week vorig jaar, met een totaal van 893.270 stuks nu en opbrengst van 1.772.044,88 tegen vorig jaar 1.043.131 en opbrengst 2.021.083,93. Als geheel dus een behoorlijk aanbod afgelopen week, waarin de CCWS heel wat vakantiegasten ontving! Intussen wordt nu een flink gebruik gemaakt van het nieuwe parkeerdak, waar voor het trappenhuis in aanbouw is. De in de neerzethal aan gevoerde produkten worden nu middels een elektronisch be stuurde trekker direkt op de nieuw aangelegde Si-baan gere den, hetgeen het verwerken van de produkten ten goede komt. het verlaten Hemsedal in orwegen, kilometers ver van drukke wereld, ligt Innryk, de woonplaats van Imon", tachtig jaar oud en llicht de beste kenner van Noorse sagen en legenden, hon lijkt de belichaming van ii grote, goedige trol. Hij iat In de deuropening van woning, het voormalige idhuis, later een school, en btijds in hoogst vervallen lat gekocht voor vijfhon- (d Noorse kronen. Simon Bft de bouwval met eigen (iden omgetoverd tot een ju- el. Simon vindt dat hij een dracht heeft in het leven: de de Noorse symbolen voor Sterven te behoeden. Hij ét dit door de binnenkant [i schapenvellen volgens oud bcédé met die symbolische brstellingen te bestempelen ze vervolgens te verwerken jassen (3500 Kr.) en andere bruiksvoorwerpen. In zijn heeft hij grote „antieke" (lapevellen die vroeger door eren werden gebruikt. Hij is zo aan gehecht dat hij ze or geen goud zou willen ver pen. Ze vertegenwoordigen n stuk historie. 'de knusse hulskamer met line ramen staat een lange De oude Simon ruwe blankeiken tafel gedekt soort, waarboven een schltte- met schalen kunstig opge- rende lap van aaneengenaaide maakte hapjes, op z'n Noors schapevellen met een eeuwen- gestapeld met ondefinieerbare oude bestempeling. Het stuk is vissoorten. Achter de tafel een driehonderd jaar, vertelt Si- brede bank van dezelfde hout- mon. Die „deken", want dat is het, heeft wat meegemaakt. In vroeger jaren sliep de hele boerenfamilie eronder: vader, moeder en de kinderen. Er kwamen ook nog wel eens gasten bij. Het was de enige manier om het 's nachts warm te hebben t stempelen, een simpel maar zwaar en secuur werkje Volkswijs heden Ook In het oude Noorwegen werkte men al met de stem- pelsymbolen. Ze zouden geva ren weren. De afdrukken gre pen terug op een volkskunst van eeuwen voordien. Ze heb ben betrekking op oude volks wijsheden. Een paard bijvoor beeld was een geliefd sym bool. Het stelde het Goddelijk Verstand voor. „Als je geen meester bent over het paard ben je geen meester over je zelf", zei men in het Noorwe gen van 700 na Chr. Ook de vogel komt vaak voor in sagen en vertellingen. De ooievaar stelde zowel de mens als de verhouding tussen mens en dier voor, vandaar dat op oude prenten de „vogelsmens" nog wel wordt „gesignaleerd". Ook de beer speelt in de legende een grote rol en wordt dan ook vaak afgebeeld. Wilde men Iemand kwaad be rokkenen dan werd soms stie kem een vel van een zwart schaap tussen de andere vel len genaaid. Dat zou ongeluk brengen. Simon kan wel uren door vertellen. Hij kent wel haast alle poëzie van zijn land, alle vertelsels die de oude vrouwen bij de houtvuren aan kinderen verhaalden, alle le genden en sagen, alle symbo liek en alle bijgeloof. „Als vroeger een vrouw een kind ter wereld bracht, mocht er in het hele huls geen knoop te vinden zijn. Want dan ging er iets mis. De vrouwen zijn in Noorwegen altijd erg nijver geweest. Ook nu worden de vellen voor mijn mantels en gebruiksvoorwer pen door boerenvrouwen ge sneden, ze willen hier altijd iets met de handen doen. Jullie vinden een mens waardevol als hij met zijn hoofd werkt. Wij hechten veel meer waarde aan handenarbeid. Maar het gaat om de hele mens: hoofd, hart en hand. Het heeft alles te ma ken met het hogere en dat wil len wij graag uitgebeeld zien. Die eenheid mankeert tegen woordig aan het leven." Simpel, maar zwaar werk In de werkruimte van zijn huis worden de vellen op de „leer- kant" gestempeld door Simons zoon. „Als je verkeerd drukt is het hele vel naar de maan". De jongeman doet het dan ook met de grootste zorg. Het lijkt simpel, maar het is 't zwaarste werk. Zo wordt er diep In het Scandinavische land moeite gedaan de oude symbolische waarden hoog te houden. Maar daarvan alleen kun je niet leven. Veel verdienen doet Slmon echter niet met zijn kunst. De vellen zijn duur in aankoop en dan moeten ze nog eindeloos bestempeld worden. Hij krijgt 350 Kronen subsidie van de staat per jaar voor onderhoud van de oude woning. Om zijn zaken draaiende te houden Is het aanpakken geblazen. Maar Sl mon is gelukkig In de een zaamheid. Hij is gelukkig met met zijn huis en met zijn anti quiteiten, met zijn gestempelde huiden en met het werk dat hij nog steeds mag doen. TINY FRANCIS FOTO'S COR VAN WEELE V |b cursusaktiviteiten in het Zuidhollands Glasdistrikt zijn on- jr leiding van het koördinatie cursuskomité uitgegroeid tot in belangrijk opleidingsaspekt voor de glastuinbouw waar ie- ir jaar weer opvallend veel belangstelling voor bestaat. Deze jonomische, teelttechnische en algemene cursussen bieden jonge en toekomstige ondernemers in deze dynamische ^drijfstak een welkome, maar ook noodzakelijke aanvulling b hun genoten dagonderwijs. ize jonge tuinders zijn zich daar ten volle van bewust en vol- in dan ook met veel enthousiasme gedurende ruim een half- EssEs»ar wekelijks deze curssussen. De resultaten daarvan blijven in ook niet uit. Dat werd onlangs onderstreept, toen maar :wamqfst 112 cursisten uit handen van de direkteur van de Rijks dscontjddelbare Tuinbouwschool te De Lier, ir. C. A. M. Groenewe- e beslijn, een getuigschrift ontvingen. De heer Groenewegen, die deze funktie tevens mede verantwoordelijk is voor het koralen en zeilen van het agrarisch cursusonderwijs schetste in rij nat) toespraak de onstuimige ontwikkelingen die zich in de Dmen batschappij voordoen. oed ib tuinbouw is daarin zeker niet onberoerd gebleven. De 0.000 jergie in de glastuinbouw heeft de laatste 20 jaar drastische 'ing sijzigingen ondergaan. De omschakeling van groenten naar illegaoemen en de vele teelttechnische veranderingen hebben de uitenl nbouw steeds een ander aanzien gegeven. Ook de onder- actiegjmer zelf is veranderd. Vroeger hield de ondernemer zich Debrnamelijk teelttechnisch bezig, later kwam het ekonomi- zich he aspekt steeds meer naar voren. Momenteel is het sociale er al pekt groeiende. „Wie van ons kan alle op ons afkomende jranderingen nog de baas?", zo vroeg de heer Groenewegen Denjh af. „Ik denk dat wij met elkaar een zo stevig mogelijke list moeten maken. Ik denk tevens, dat het onderwijs in dit |der van eminent belang is". ïdüiï1 onderwijs zal er volgens de direkteur van de R.M.T.S. in i«H toekomst anders moeten uitzien. Het zal meer een perma- ^Hnte educatie moeten zijn. Immers, in het jaar 2020 hopen jze cursisten nog steeds ondernemer te zijn. Tenslotte prees I de toekomstige ondernemers in hun geloof in de toekomst jn de glastuinbouw. k erlengd voorzitter van het cursuscomité, de heer A. J. Kouwenho- toonde zich voorafgaand aan de uitreiking van de getuig- HHtyrlften tegenover de cursisten en hun ouders verheugd over |pfj| nieuwe opzet van het cursusonderwijs in het Cursus Cen- W* im voor de glastuinbouw, dat thans verbonden is aan de fff ks Middelbare Tuinbouwschool te De Lier. eerste jaar waarin deze nieuwe opzet draait, met een ei- jn cursuscoördinator in de persoon van de heer J. G. Kem- pre mag zonder meer als geslaagd worden beschouwd. Voor we it eerst kan men zelfs met twee cursussen Ekonomlsche irming Toekomstige Ondernemers draaien. Dit blijkt nodig n aan de niet aflatende stroom van belangstellenden te kun- 1 voldoen. Dat hieraan kan worden voldaan is voor een ot deel te danken aan de intensieve medewerking van het Insulentschap voor de Tuinbouw. Onderzoek, voorlichting onderwijs trachten zich gedrieën optimaal te vinden in dit irsuscentrum. |zijn dankwoord besteedde voorzitter Kouwenhoven bljzon- '0 aandacht aan de scheidende cursusbegeleider de heer A. Bsnigt, die als proeftuinchef te Vleuten een nieuwe toekomst lemoet gaat. Voor zijn grote inzet kreeg hij een afscheids- 1o overhandigd. Jeuwe dimensie Cursus Centrum voor de Glastuinbouw heeft wederom 2 cursisten met succes afgeleverd aan het tuinbouwbedrijfs- jen. Jonge ondernemers die de positie van de glastuinbouw de toekomst moeten hoog houden en die een nieuwe di- fensie moeten geven aan de glastuinder in het jaar 2000. In- pdels maakt het Cursus Centrum zich weer op om ook voor seizoen 1981/1982 een nieuwe stroom van cursisten bij te nolen en zodoende de toekomst voor de glastuinbouw veilig stellen. De bolbloemenkwekers wor den geconfronteerd met een welhaast desastreuze prljsval. Maar is die uitsluitend te wij ten aan de neergaande con junctuur? Bepaald nletl De da lende bollenprijzen in het af gelopen najaar en de goede resultaten in het voorgaande broeiseizoen zijn aanleiding geweest tot een veel te grote uitbreiding van de produktie. De aanvoer van bolbloemen Is op de vijf grote veilingen tot 13 maart j.l. met niet minder dan 17% toegenomen. In de tweede week van april steeg het aanbod zelfs met 63%, al werd die groei mede veroor zaakt door het warme weer. Op welk inzicht Is een dergelij ke uitbreiding van de bolbloe- menproduktie gebaseerd ge weest? Vermoedelijk hebben de broeiers de losse teugel gehanteerd en lijkt het niet overdreven te stellen dat de broeiers zelf voor een belang rijke mate mede-verantwoor delijk zijn voor deze slechte gang van zaken. Ook de te ruglopende vraag naar wat men noemt de „kleurtjes" In de tulpen is te voorzien ge weest. Tot deze krasse uit spraak kwam de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de heer J. P. M. de Jonge, toen hij heden (maandag)morgen de verga dering van de Koninklijke in het Hillegomse Treslong open de. Aanvoeren en prijzen De prijzen houden duidelijk verband met de aanvoeren. Dat blijkt telkens weer uit de cijfers. In het seizoen 1979/1980 werd 8,2% minder bolbloemen aangevoerd dan In het voorgaande jaar en dat had tot gevolg dat de prijs steeg met 27%. Dit jaar werd tot 13 maart j.l. 17% meer bol bloemen aangevoerd en daal de de prijs met 10%. In de vijf tiende week van dit Jaar werd 63% tulpenbloemen meer aan geboden en daalde de prijs met 38%. De vraag lijkt gewet tigd, aldus de heer De Jonge, of de prijs dit jaar wel gedaald zou zijn als het aanbod op hetzelfde niveau was gebleven ais In het voorafgaande jaar. De dalende conjunctuur zou hooguit tot een geringe prijs daling hebben geleid. Daarom kan worden gesteld dat er voor het volgend seizoen voor de broelerlj zeker kansen lig gen, mits men het aanbod te rugbrengt tot iets onder het peil van het seizoen 1979/1980. Hoofd koel houder De broeiers zullen het hoofd nu koel moeten houden, zij moeten er voor oppassen niet in de valkuil te gaan trappen door tot een sterke inkrimping van de bol bloementeelt over te gaan. Dan Immers zou het risico ontstaan dat de prijzen tot een te hoog niveau worden opgekrikt. Dat zou weer resul teren in een sterke groei In het daarop volgende seizoen met de onvermijdelijke terug val in de prijzen. Dat is het paard achter de wagen span nen. Men moet telen wat afge zet kan worden. Doet de broeierij dat niet, dan zet men zelf de overlevingskansen op de tochtl Zware aanslag Voor het overige was de heer De Jonge er van overtuigd dat meer factoren een rol spelen. En wel de sterk stijgende energieprijzen en de proble matiek rond de gewasbe schermingsmiddelen. Ook die doen een zware aanslag op de rentabiliteit van de onderne mingen. De energieprijzen worden vastgesteld zonder dat daar de telers een belang rijke invloed op kunnen uitoe fenen. Het beleid met betrek king tot de gewasbescher mingsmiddelen wordt ook door de overheid gevoerd en dat kan enorme consequen ties voor het bedrijfsleven hebben. De overheid dient daarom te zorgen voor onder steunende maatregelen voor onze In zich nog gezonde en levensvabare bedrijfstak, die zo belangrijk bijdraagt aan onze betalingsbalans. Men zou er goed aan doen de ne gatieve invloed van dat over heidsbeleid te matigen. Dat kon wel eens meer effect sor teren dan miljoenen te blijven pompen in ondernemingen waarvan de overlevingskansen geenszins vaststaan, aldus de heer De Jonge. Emoties De overheid moet het hoofd ook koel houden en zich niet laten beïnvloeden door hoog opgezweepte emoties. Natuur lijk zijn aan het gebruik van methylbromide en trlchloorfe- nol problemen verbonden als er sprake Is van een onjuiste toepassing. Maar dat gaat óók op voor tal van ander terrei nen. Vandaag zullen weer zes mensen omkomen in het ver keer en enkele tientallen zwaar gewond raken. Dat is heel erg, maar de overheid heeft nog nooit besloten om het gemotoriseerd verkeer sterk aan banden te leggen. Het steeds duurder wordende aardgas veroorzaakt vrij re gelmatig ontploffingen in flat gebouwen e.d. Maar de over heid heeft er nog nooit over gedacht om het gebruik van aardgas te verbieden of aan ontheffingen te onderwerpen. Werknemers in de hoogbouw, de petrochemische industrie en bij hoogovens lopen ook grote risico's, maar ook hier komen geen verboden. Waar om uitgerekend wel in de tuin bouw een verbod ofwel een onmogelijk ontheffingsbeleid dat gelijk staat aan een ver bod? Dat dreigt de bedrijfstak te wurgen, aldus de heer De Jonge. Geen doemdenken Aan problemen zal het in dit jaar zeker niet ontbreken, het ziet er allemaal niet zo roos kleurig uit, maar wij zullen voor alles moeten waken voor het zgn, doemdenken. De za ken moeten niet erger voorge steld worden dan ze In werke lijkheid zijn. Er zijn nog vol doende mogelijkheden voor handen om de toekomst van de bloembollenteelt met enig vertrouwen tegemoet te zien. We staan er vandaag onver gelijkbaar beter voor dan In 1933 of 1945. Als de geest van 1945 - toen men bereid was gezamenlijk de schouders er onder te zetten - weer vaar dig wordt over het bollenvak, dan Is er nog veel te bereiken. Kwaliteitsprodukten leveren moet het sterkste wapen wor den. Per 1 augustus a.s. zal het Kwaliteitsbesluit bloem bollen van kracht worden. Dat betekent dat vijf iris-cultivars, die samen 40% van het areaal uitmaken, de spits gaan afbij ten van het nieuwe certifice ringssysteem. Er wordt aan gewerkt om in 1982/1983 de tulpen Apeldoorn en Golden Apeldoorn, samen goed voor 22% van het tulpenareaal, on der het certificeringssysteem te brengen alsmede enkele le- liecultivars. Gezien de nood zaak tot kwaliteitsverbetering is het te hopen dat de resulta ten van de staat zodanig zul len zijn, dat de geplande tien jaren om het systeem voor alle bol- en knolgewassen in te voeren niét nodig zullen zijn. Als het goed is zal het vak zelf op versnelling van het proces moeten aandringen, zo meende de heer De Jonge. 1 mei gaat de dure, maar modieuze, trendgevoelige, bril op, zodat iedereen die Karei tegenkomt denkt: „Tof montuur- tje heeft die Karei dit jaar weer, wat zou dat brilletje gekost heb ben". „We hebben ze nor maal gesproken in de prijsklasse van tussen de 100 en 150 gul den", vertelt de heer Visser van het exclu sieve Amsterdamse „Brillenbedrijf" „Sil houette Modebrillen .Nederland BV". „Maar duurder zijn ze er ook nog, het hangt er maar van af wat ie mand wil". Volgens de heer Vis ser zijn met name ar tiesten, mode-ontwer pers, journalisten en welvarende zaken mensen dragers van zonnebrillen van het dure soort. „Dergelij ke mensen hebben er geld voor over om elk Jaar een nieuwe trend te volgen". Want de zonnebril is - net als de schoen, de broek, de jurk en zelfs de onderbroek, elk jaar weer iets anders. Dit jaar is de mode kleur voor zonnebril len zwart-wit (vorig jaar veel meer rood bruin). Was het mon- tuurtje vorig jaar nog extra klein (toen was de mens wat nostalgi- scher, dus meer op de ouderwetse brillen- toer), dit jaar moet-ie groot zijn. „Het alou de vlindermontuur komt weer in", vertelt de heer Visser en thousiast. Kijk aan en de mini rok ook weer, hoor den we,. Het wordt weer net als vijftien jaar geleden: lekker makkelijk voor u. Want alles van toen hangt natuurlijk nog in de kast en de vlin- derbrii hoeft alleen maar een paar nieuwe glazen: extra donkere glazen dit jaar om alle misère die we vijftien jaar geleden nog niet hadden, niet te zien. Weer of geen weer, het leven gaat verder. Zon, of geen zon er worden zonnebrillen verkocht in Neder land. En niet te weinig ook. Er bestaan geen cijfers over, maar de Nederlander is een frequente zonnebril len-koper. Waar schijnlijk Is hij hem elk jaar kwijtgeraakt, als ons magere zonnetje eindelijk doorbreekt. Of het ding is intussen verroest, omdat hij een herfst, een winter en een voorjaar (en een halve zomer) lang bulten op een verge ten tuinstoel heeft ge legen. Dan praten we over een goedkope zonne bril natuurlijk. Want je hebt ze in alle prijzen, soorten en maten, voor alle rangen en standen. Jan Modaal koopt elk jaar een bril waar „Karei Klasse" zijn nuffige neus voor optrekt. Die wil een bril van stand en daarmee uit. Doet er niet toe, of de zon schijnt, of niet. Vanaf

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9