)agen van minister ijken geteld Charles legt adviezen terzijde en speelt polo Elyriers ombarderen ristelijke elling en Akkoord in Polen over nieuwe arbeidswet Chirac en Marchais beslissen over strijd in tweede ronde Reagan wacht met wapenverkoop aan Saoedi-Arabië Commissie mensenrechten onverrichter zake uit Belfast vertrokken nieuw staking van itse verkeersleiders ITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 27 APRIL 1981 PAGINA 7 IWINDSMAN LIJDT NEDERLAAG OP NEDERLAAG an Eijde bij In onze correspondent g jaar Dick Toet) eedï nietfflNGTON Hoelang i de Amerikaanse mi- ■ng van buitenlandse za- fSSm Alexander Haig het rWviol? Deze vraag, al eni- een gewild onder- h\%l[aan politieke borrel ta- IU|)n Washington, wordt en meer een onderwerp J^—jpenbare discussie. Het zijn zin genomen be- het graanembargo te- e Sovjet-Unie op te hef- vas de afgelopen week reelste pijnlijke neder- voor de man, die aan- ilijk de vormgeving Ie nieuwe Amerikaanse nlandse politiek ferm "Amerfiden leek te hebben. In leculaties wordt al de genoemd van een mo le opvolger, Donald jfield, die onder Nixon Iter van defensie was. >rdt ook rekening mee iden, dat minister berger van defensie chuift naar BZ en (field diens post over- en b eerste weken van de !e regering leek Haig het (lands beleid stevig in in te hebben. Zelfs bij de conservatieven in Rea- rtd. U vbmgeving, die aanvanke- gen de Kissinger-leerling ^gekant, sloeg zijn ferme pn. Volgens een Republi- senaatsmedewerker |de minister echter nooit Olie vertrouwen van de itappenlent gekregen, omdat hij doe hi zoals veel andere be lt en Bulieden, uit Reagans i veel pdenkring afkomstig is. Ing: krl^p dit moment bijvoor- heeft de conservatieve ïr Jesse Helms de benoe- kunnen tegenhouden atfl«a|rie belangrijke ondermi- s, die voor Latijns-Ame- Mc Dof rika, Afrika en Oost-Azië. Het eerste grote conflict dien de zich aan toen Haig werd ge passeerd als leider van een cri sisteam, dat moet optreden bij grote binnen- of buitenlandse calamiteiten. Hoewel de be noeming van vice-president Bush in die hoedanigheid for meel voor de hand lag, maakte Haig er openlijk een enorm kabaal over, wat zijn populari teit niet ten goede kwam. En de lucht is inmiddels allesbe halve opgeklaard. Haig maakt er geen geheim van de ophef fing van het graanembargo op dit moment onjuist te vinden. CONGRES MAG MEEPRATEN WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Sta ten heeft de officiële bekrachtiging van de leveranties van vliegende radarstations en gevechtsvliegtuigen aan Saoedi- Arabië uitgesteld, zodat ook het Congres zich over de zaak kan buigen. De president besloot hiertoe nadat senator Ba ker, de leider van de Republikeinse meerderheidsfractie in de Senaat, het Witte Huis te verstaan had gegeven dat in Huis en Senaat grote bezwaren tegen de militaire leverantie bestaan. Volgens Baker zal de levering van de vliegtuigen waarschijnlijk pas tegen het najaar door het Congres worden besproken. Voor de parlementsverkiezingen in Israël op 30 juni valt helemaal niet op een debat in het Congres te rekenen. In Washington wordt overigens betwijfeld of president Reagan op zijn eerder aan de Saoedi's gedane toezegging de wapens te leveren zal te rugkomen. Daarbij komt dat het officiële Israëlische protest te gen de wapenleverantie aan het „vijandige" Saoedi-Arabië enig zins van toon is veranderd. In Jeruzalem werd bekend, dat Is raël het niet op een volledige confrontatie met de Amerikaanse regering wil laten aankomen. Naast de Verenigde Staten overweegt ook West-Duitsland de le verantie van wapens (tanks en andere voertuigen) aan Saoedi- Arabië, dat de voornaamste olieleverancier van de Bondsrepu bliek is. Bij onze oosterburen en van de kant van Israël is tegen de eventuele verkoop van de ongeveer 300 militaire voertuigen fel geprotesteerd. In dit licht is de vanmorgen begonnen reis van Bondskanselier Schmidt naar Saoedi-Arabië van groot be lang, al ontkende de Westduitse regeringsleider dat bij zijn ge sprekken de wapenverkoop centraal zal staan. Vooral zal wor den gesproken over de economische banden tussen de Bondsre publiek en Saoedi-Arabië. President Reagan koos echter voor het advies van zijn land bouwminister en vrijwel alle andere adviseurs en loste zijn verkiezingsbelofte in. Het le verde hem de lof op van boe ren en Republikeinen en de hoon van democraten en de groeiende groep critici van Reagans tot op dit moment zwalkende buitenlandse poli tiek. Ook in de kwestie van de levering van geavanceerde spionagevliegtuigen (AWACS) aan Saoedie-Arabië staat Haig binnen de regering vrijwel al leen. Haigs voorzichtige aan pak is voorlopig door Reagan opzij geschoven (zie ook elders op deze pagina). Haigs weinig succesvolle reis naar het Midden Oosten en het feit dat oud-president Nixon hem voortdurend lof blijft toezwaaien, zijn ook al niet bevorderlijk voor zijn po sitie. Sommige conservatieven in het congres rekenen er op, dat Haig nog voor de zomer verdwenen is. Maar ook onder Europese diplomaten, die in Haig de enige hoge regerings vertegenwoordiger zien met enige kennis van Europese za ken, wordt de positie van Haig ernstig verzwakt genoemd. „Het zou mij geenszins verba zen als Haig het eind van het jaar niet haalt", aldus een Eu ropees diplomaat. In de Amerikaanse media wordt Haig na een aanvanke lijk zeer positieve bejegening steeds nadrukkelijker aange wezen als de eerst verant woordelijke voor het het feit, dat de nieuwe regering nog steeds geen duidelijke buiten landse politiek heeft weten te formuleren. „We weten in middels aardig waar Amerika allemaal tegen is, maar waar we vóór zijn, is nog steeds een groot raadsel", is een vrij alge meen gehoorde klacht in Was hington. Een overzicht van de massale betoging in Belfast. Meer dan 10.000 mensen betuigden hun steun aan de gevangenen in het H-blok van de Maze-gevangenis, waar met name Bobby Sands in hon gerstaking is. GEEN GESPREK MET STERVENDE SANDS (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Noordierse hongerstaker Bobby Sands (27) is zaterdagavond bijna gestorven. Dat zegt zijn fa milie, die van de gevangeni sautoriteiten in Belfast op dracht gekregen heeft, thuis bij de telefoon te blijven. Al gemeen wordt aangenomen, dat Lagerhuislid Sands de woensdag niet meer zal ha len. De kans op een tussen komst van de .Europese Commissie voor de Mensen rechten is nu verkeken. De tweeledige delegatie van de commissie, die zaterdag acht vruchteloze uren doorge bracht heeft in de Maze-ge vangenis van Belfast, is via Londen weer vertrokken. Tijdens een bezoek aan de Maze hebben de commissiele den onderzocht, of Bobby Sands zich door een mede-ge vangene zou hebben laten be praten, om een einde te maken aan de hongerstaking, die hij op 1 maart begonnen is. De de legatie wilde tijd winnen voor een algemeen onderzoek naar de klachten van Sands' zuster Marcella over de levensvoor waarden in de Maze-gevange nis. Bobby Sands blijft weigeren om zijn actie stop te zetten. Bij monde van zijn advocaat liet de hongerstaker zeggen, dat hij het beroep van zijn zuster op de Europese Commissie voor de Mensenrechten niet steunde, maar dat hij wel be reid was met de delegatie te praten, als het onderhoud bij gewoond mocht worden door Gerry Adams, vice-voorzitter van de Voorlopige Sinn Fein (de politieke vleugel van de voorlopige IRA), Danny Mor rison, hoofdredacteur van een propagandablad van de IRA, en Brindan McFarland, een medegevangene van Sands, die hem na zijn dood zal op volgen als leider van de ruim 400 veroordeelde IRA-leden in de Maze. In Belfast hebben duizenden republikeins gezinde katho lieke Noordieren gisteren ge demonstreerd voor hongersta ker Sands. Een soortgelijke be toging, op kleinere schaal, had plaats in Noord-Londen. Daar werden 37 betogers gearres teerd. Tsm onze correspondent jnrlair' Roger Simons) ™WDEN - „Niet doen. >mde nar]es» zegt de Britse r~-J?iagin. Ze maakt zich woon°Ver het Die Jez trouwlustige zoon i heeft €erekend op 26 juli als ten? yfivoerder van het En- Wlm B-team polo gaat meurla#'cn in Spanje. snhelml u krij^f belooft een spannen - lure then bovendien gevaar- 318. re wedstrijd te worden, KEVERT i 29. ONGELUK KAN HUWELIJKSFEEST VERSTOREN want de Spanjaarden zijn zadel te blijven. ters. Afgelopen 'maand van Windsor. Vervolgens litteken is nog duidelijk pony Monika uitgleed na geduchte tegenstanders. Zaterdag maakte hij tij- viel de prins tweemaal kreeg de prins een flinke zichtbaar. een botsing met een En zoals bekend, vindt de dens een polowedstrijd in van zijn paard in Engelse trap in het gelaat. Er wa- zwaarder paard. Als de Britse kroonprins het de het Australische Sidney wedrennen. Vorig jaar in ren zes hechtingen nodig Afgelopen juni maakte kroonprins op 26 juli een laatste tijd bepaald moei- onzacht kennis met de mei gooide zijn pony hem om de wonden op zijn prins Charles een specta- ernstig ongeluk over- lijk om als ruiter in het aarde van onze tegenvoe- op de grond in het park wang dicht te maken. Het culaire buiteling, toen zijn komt, zou zijn huwelijk, waarvoor hij zelf de da tum van 29 juli uitgeko zen heeft, in het water kunnen vallen. Lady Diana, zijn toekom stige bruid, is naar ver luidt helemaal in de war omdat Charles de Spaanse wedstrijd niet wil missen. Al haar bezorgde opmer kingen weert hij lachend af. Ook koningin Eliza beth en prins Philip zijn er nog niet in gesl hem te beïnvloeden. Turken in Berlijn onderling op de vuist WEST-BERLIJN In West- Berlijn is het gisteren tot botsingen gekomen tussen groepen linkse en rechtse Turken. Een aantal politiea genten werd gewond door rondvliegende stenen. De botsingen ontstonden bij het begin van een demonstra tie door 20.000 rechtse Turken ten gunste van het militaire bewind in Turkije. Linkse Turkse organisaties hadden een tegendemonstratie georga niseerd. De politie, die in gro ten getale aanwezig was om grote botsingen te voorkomen, verrichtte vier arrestaties. In West-Berlijn bestaan al lange tijd wrijvingen tussen de 100.000 daar wonende Turken. Speelzaal in Boedapest verboden voor Hongaren BOEDAPEST In de Hon gaarse hoofdstad Boedapest is de eerste permanente speelzaal van Oost-Europa geopend, alleen toegankelijk voor buitenlanders en verbo den voor de Hongaren. „Dit is geen zaak van moraal, maar van het verdienen van harde valuta", verklaarde Irene Pavel, de directrice van de Hongaarse hotelgroep, die het casino in samenwerking met Oostenrijkse deskundigen heeft ingericht. De speelzaal in Boedapest is een joint-venture van de Hon gaarse staat en de Oostenrijkse casino organisatie. Hongarije draagt 51 en Oostenrijk 49 pro cent van het beleggingskapi taal van drie miljoen gulden aan. Japan vermindert auto-export naar V.S. TOKIO De Japanse autofa brikanten hebben zaterdag in gestemd met een regerings compromis om de uitvoer naar de Verenigde Staten dit jaar met zeven procent te vermin deren. Volgens het plan van de regering zou de uitvoer in 1981 beperkt moeten blijven tot 1,7 miljoen voertuigen, maar de fabrikanten hadden de uitvoer willen handhaven op het niveau van in totaal 1,81 miljoen personen- en an dere voertuigen, dat in 1980 was bereikt. De fabrikanten stemden in on der druk van het feit, dat de kans op protectionistische maatregelen van het Ameri kaanse Congres bij uitblijven van een vermindering groter aan het worden is. i 29. 1-767ij J tOET Libanon is het Apen weekeinde in ver- jde mate het strijdto- "geweest tussen christe- in Syriërs enerzijds en (jn Palestijnen en Israë- anderzijds. Bij Israëli- aanvallen op Palestijn- hellingen in het zuiden 3Libanon werd door de jliërs een Syrisch ge- jsvliegtuig neergehaald, je Israëlische acties vie- lentallen doden. aëlische acties werden ital opgevoerd, nadat de voor de eerste keer ligen hadden ingezet te- Ie christelijke Falangis- '•yrische jagers voerden irdementen uit op chris- stellingen op en rond de lannino in het midden libanon, ten zuidoosten Ie hoofdstad Beiroet. De proberen dit strate gisch belangrijke gebied in handen te krijgen omdat het hen in staat stelt het gehele gebied in het midden van Li banon en met name de ma noeuvres van de christelijke milities onder controle te krij gen. Waarnemers menen dat een Israëlisch-Syrische confronta tie steeds waarschijnlijker aan het worden is. De Libanense premier Wazzan zei dat noch een internationalisering van de strijd, noch een Israëlisch- Syrische botsing in Libanon kunnen worden uitgesloten zo lang een nationaal akkoord tussen de Libanezen nog steeds niet wordt geaccepteerd. De Libanezen onderhandelden gisteren in de Syrische hoofd stad Damascus voor de zoveel ste maal in een poging een einde te maken aan de strijd tussen Syriërs en christelijke Libanezen. (Van onze correspondent Roger Simons) EN Het luchtverkeer boven Groot-Brittannië heeft ,ag sterke hinder ondervonden van een staking van 500 verkeersleiders, waardoor zestien luchthavens ge- >f gedeeltelijk werden platgelegd. tn wordt een soortgelijke actie gehouden in Glasgow, vick en Edinburgh. Daarna komen weer andere centra Ie beurt. De betrokken bonden hebben een actieplan van 'eken gesmeed. Deze nieuwe stakingen zijn een onderdeel Ie prikacties van een half miljoen Britse ambtenaren, die izono zeven weken vruchteloos een opslag van 15 procent eisen n de regering Thatcher maar 7 procent extra krijgen. De naren zijn vastbesloten premier Thatcher te dwingen een aanbod te doen. De grote luchtvaartmaatschappijen diri- hun toestellen veelal naar luchthavens op het vasteland. Joodse graven besmeurd en vernield Ongeveer 80 graven van een joodse begraaf plaats bij Parijs zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag be klad met anti- joodse leuzen. Onbekenden, vrijwel zeker neonazi's, ver nielden grafste nen en gooiden bloempotten om. Op enkele graven stond te lezen: „Het nieuwe Franse nazifront" of „Dood aan de joden". Militairen uit Portugese politiek LISSABON De centrum rechtse Portugese regering heeft zaterdag bij het parle ment het ontwerp voor een nieuwe grondwet ingediend dat een eind moet maken aan het toezicht van de militairen op de democratie in het land. Ook verwijzingen naar het so cialisme verdwijnen uit de nieuwe grondwet. Generaal en tevens president, Eanes, heeft zich gunstig uitgelaten over het terugtreden van de militai ren uit de politiek, maar de so cialisten, wier steun onom- tbeerlijk is voor aanvaarding van de nieuwe wet, hebben te gen de wijzigingen geprotes teerd. WARSCHAU Na zes maanden onderhandelen zijn vertegenwoordigers van de Poolse vakbonden en re gering het eens geworden over het ontwerp van een nieuwe arbeidswet. Daarin zijn de veranderingen opge nomen, die tot stand zijn ge bracht sedert de grote sta kingsacties van verleden jaar. De onderhandelaars zijn verder overeengekomen, dat de vakbond van zelf standige boeren officieel wordt erkend. Het ontwerpakkoord, dat naar de Staatsraad wordt gezonden en voor openbare discussie wordt gepubliceerd, wordt om schreven als een „compromis". Enkele punten waarover nog geen overeenstemming is be reikt zijn: de loonuitkering aan arbeiders tijdens de stakings acties, de verdeling van het bezit van de vakbonden-oude stijl, die in januari zijn opgehe ven en de sluiting van collec tieve arbeidsovereenkomsten. Het akkoord is gesloten aan het begin van een belangrijke week. Woensdag zal namelijk het centraal comité van de Poolse communistische partij bijeenkomen, om te praten over de democratisering van de communistische partij. De primaat van de Poolse kerk, kardinaal Wyszynski heeft een ziekte aan de spijs verteringsorganen en zal voor lopig enige tijd ziek blijven. De kardinaal, die begin van deze maand ziek is geworden, wordt thuis verpleegd. De voormalige Poolse vice- premier en voorzitter van de economische plancommissie, Tadeusz Wraszcyk is uit de communistische partij gezet Hetzelfde lot heeft ook de oud minister voor de metaalindus trie, Franciszel Kaim, onder gaan. Beide mannen stammen uit de „periode Gierek". Er is de laatste tijd een grote zuive ring gaande in de Poolse par tijgelederen. Volgens PAP zijn 216.000 leden uit de partij ge zet of hebben zelf hun liod- maatschap opgezegd. Dat is 7 pet van het totaal aantal leden. De meesten zijn uit de partij gezet wegens „misbruik van positie". PARIJS Marchais en Chirac zullen waar schijnlijk nog in de loop van vandaag hun opstelling bekend maken. Hoewel het waar schijnlijk wordt geacht dat Chirac zijn steun aan Giscard zal geven, gaat men er van uit dat hij daar een aantal zware voor waarden aan zal verbinden. Communisten leider Marchais verklaarde gisteren na het teleurstellende resultaat dat hij Mitterrand niet zal steunen, tenzij de socialistische pre sidentskandidaat na een eventuele overwin ning op 10 mei communisten in zijn rege ringsploeg wil opnemen. Mitterrand heeft daar tot nu toe niet van willen weten, maar beide partijen zouden bereid kunnen zijn alsnog water bij de wijn te doen. Een eenvoudig rekensommetje leert dat de re gerende meerdeheid in de tweede ronde zou beschikken over 49 procent van de stemmen, dat wil zeggen de stemmen van Giscard, Chirac en twee „kleine" rechtse kandidaten, Debré en Marie-France Garaud. Aan de linkerzijde zor gen de stemmen van de socialisten, communis ten en van drie linkse kandidaten (Crepeau, Boucardeau, Laguiller) voor 47 procent. De res terende vier procent zijn de stemmen die giste ren zijn uitgebracht op Brice Lalonde, die al heeft gezegd geen stemadvies aan zijn aanhan gers te zullen geven. Zijn één miljoen 116.236 stemmen blijven dus een zeer onzekere en mis schien wel doorslaggevende factor in de tweede ronde. De huidige president Giscard d'Estaing ver klaarde gisteravond op de televisie tevreden te zijn met de uitslag. Hij noemde zich de kandi daat die strijdt tegen de „bureaucratie en het marxisme" en stelde zijn rivaal voor als „afhan kelijk van de communisten". Mitterrand die geen commentaar wilde geven op het verlies van de communistische partij, stelde slechts vast dat „de strijd doorgaat". Georges Marchais, de leider van de Franse communis ten; die een opmerkelijk verkir zingsverlies leden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7