Tl Personeel bezet Ford Amsterdam iscard en Mitterrand nek-aan-nekrace lksunie kan chuldigingen t waarmaken 1 oestand Sands itiek; rellen in gonden en Belfast Kind (9) geschept Wiegel in tranen bij „Vragenvuur Alphenaar brengt buurman om het leven DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 27 april 1981, 71e jaargang no. 21948 J'Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: (excl. BTW) Fl. 0,52 per mm. Telefoontjes Fl. 0,31 per mm. Amro-bank N.V., Leiden. Abonnementen: kwartaal Fl. 49,55; jaar Fl. 186,70; Losse nummers Fl. 0,65 Presentator Peter Ustinov gaat in op de catastrofale gevolgen van een atoomoorlog in docu mentaire „Kernwapens: on- of overmacht?" (om 19.55 uur op Ned. I). Interview met filmac teur Rutger Hauer n.a.v. zijn nieuwe film „Nighthawks" in „Aktua tv." (om 22.15 uur op Ned. II). Veel bewolking en nu en dan regen. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Matige wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen: zon: 06.16 21.00; maan: 04.02 13.23; Schev. hoog w. 09.11 en 21.50; laag w. 04.15 en 16.58. ÏN/DEN HAAG De Neder- Volksunie (NVU) heeft van- voor het college van Gedepu- Staten van Zuid-Holland de be igingen, die zij met name aan res van de CPN heeft geuit, niet kunnen maken. Het college van ld>ehandelde vanmorgen het be- hrift van de NVU tegen de uit- g voor deelname aan de lande- rkiezingen dp 26 mei in het di- Leiden. Twee weken geleden werd de handteke ningenlijst van de Volksunie door het hoofdstembureau Leiden ongeldig ver klaard nadat gebleken was dat het me rendeel van de handtekeningen onder valse voorwendsels was verkregen. Door toedoen van het CPN-raadslid J. Brands trokken enige ondertekenaars hun handtekening weer in zodat de NVU de voor toelating vereiste 25 handtekening niet kon overleggen. J. Glimmerveen stelde voor G.S. dat de CPN de kiezers onder zware druk had gedwongen de handtekeningen in te trekken. Ook zouden de leden van de Volksunie door de communisten zijn be dreigd „Ik heb hier getuigen van", aldus Glimmerveen. Gedeputeerde drs. J. Borgman (PvdA) stelde daarop voor deze getuigen te horen. Op dit voorstel wei gerde de heer Glimmerveen in te gaan. Haagse bejaarde levend verbrand DEN HAAG Bij een brand in een parterrewoning aan de Haagse Oran jerivierstraat 40 is zaterdagmorgen de 77-jarige mevrouw E.W.M. Visseren- Delnaay om het leven gekomen. Zij woonde alleen en was slecht ter been. De slaapkamer en keuken van de woning brandden volledig uit. De brandweer was het vuur binnen een half uur meester. In Geleen kwam zaterdag een 42-ja- rige man door brand om het leven, nadat hij waarschijnlijk öp een di- vanbed in slaap was gevallen bij het roken van een sigaret. In Hoogeveen ontstond vanmorgen vroeg brand in een meubelzaak. Hierbij vielen geen slachtoffers. Dallas-acteur JimDavis(Jocksr) overleden LOS ANGELES - De acteur Jim Davis, de grijze familieva der Jock Ewing sr in de Dallas serie. is gisteren in zijn slaap overleden op 72-jarige leeftijd. Eerder dit jaar onderging hij een maagoperatie. Om hem alle kans op herstel te geven werd er ingegrepen in het ver haal van deze serie. Hij her stelde echter niet tot zeer moeizaam. Als acteur kwam hij pas op latere leeftijd tot be kendheid, ofschoon hij in meer dan 300 tv-shows en 150 cow boyfilms speelde, o.a. als jon geman met Bette Davis en Es ther Willims. ,eme sneeuwval in Engeland j noorden en zuidwesten van Groot-Brittannië heeft gisteren de zwaarste april-sneeuwstorm se- pO jaar voor een enorme chaos gezorgd. Steden en dorpen raakten van de buitenwereld afgeslo- |i verkeerswegen werden geblokkeerd. De sneeuw lag hier en daar anderhalve meter hoog. Het heeft de Britse boeren voor grote problemen gesteld, want in bloei staande fruitbomen gaan en veel paaslammeren worden met een bevrlezingsdood bedreigd. Op de foto: Britten, die bloe- planten hadden gekocht op een lentebloemententoonstelling in Harrogate, banen zich door de een weg naar huis. AMSTERDAM Leden van de onderne mingsraad van de Ford-fabriek in Amster dam en leden van de Industriebond FNV hebben afgelopen nacht het bedrijf bezet. Met de actie protesteren zij tegen de voor genomen sluiting van de Amsterdamse vestiging, waar ruim 1750 mensen werken. De Industriebond FNV wil dat de produktie van de zware vrachtwagen „Transcontinen tal" in Amsterdam blijft en dat Ford het nieuwe model Delta-vrachtwagen in Amster dam gaat produceren. Volgens de bond is de tractorenfabrikant Steyer in Oostenrijk kan didaat voor de produktie van de nieuwe Del ta. In de Ford-vestiging in Amsterdam werd vanmorgen gewoon doorgewerkt. De auto's die worden gemonteerd, mogen echter niet het terrein af. Ook de onderdelen blijven bin nen de poorten. Voor de directie en afde lingshoofden is het fabrieksterrein taboe. De actievoerders hebben verklaard bereid te zijn tot nieuw overleg met de directie, maar dan wel onder de voorwaarde dat de slui tingsplannen van tafel verdwijnen. Volgens Henk Vos van de Industriebond FNV zijn er nog voldoende levenskansen voor de Amster damse Ford-fabriek. Voorwaarde is wel, dat de produktie en verkoop van de Transconti nental goed wordt aangepakt. Volgens Henk Vos heeft de directie dit de afgelopen vijf jaar nagelaten. ÏMUNISTEN LIJDEN ZWAAR VERLIES (Van onze correspondent) JS De twee winnaars van Irste ronde van de Franse Hentsverkiezingen zijn even- Iven jaar geleden de huidige pent Valery Giscard d'Es- de socialistenleider ois Mitterrand. De belang-' verliezers, de communist be Marchais en de gaullist pes Chirac zullen in feite be- wie in de tweede ronde 10 mei die zeer spannend ft te worden zal winnen. is de officiële uitslag in Frankrijk og zonder de uitkomst in de over- 'ebiedsdelen die in de loop van van- vordt verwacht) heeft Giscard de stemmen behaald met 28,03 pro- ï.017.930 stemmen), gevolgd door and met 26,01 procent (7.440.189 stemmen), een absoluut record voor de so cialisten sinds 1945. Verrassend is het verlies van de commu- nistische kandidaat Marchais, die niet G'scard a >taing meer dan 15,35 procent (4.392.741 stem men) behaalde. De gaullist en burgemees ter van Parijs, Chirac, met 18,02 procent: 5.154.153 stemmen), haalde een „eervolle" score binnen, maar niet voldoende otn, zoals hij had gehoopt, door te dringen naar de tweede ronde. Van de kleine kan didaten kreeg de milieubeschermer Brice Lalonde verreweg het grootste aantal stemmen, 3.90 procent (1.116.236 stem men), die nog wel eens van doorslagge vend belang kunnen blijken. Achter hem behaalden de vijf overige kandidaten tus sen de 1 en 2,3 procent van de stemmen. De opkomst van de kiezers, 81.55 procent was lager dan die van zeven jaar geleden, hetgeen waarschijnliojk mede te wijten was aan het gure weer. Pag.7: Chirac en Marchais beslissen over strijd in tweede ronde. ^AST/LONDEN De n kritieke toestand, m de Noordierse hon- iker Bobby Sands in de gevangenis te Belfast jert, is aanleiding ge- d tot omvangrijke beto- en onlusten in zowel Jst, waar 10.000 betogers been waren, als in 1-Londen, waar enige '-den jongeren hebben niet ver van Marga- atchers ambtswoning ing Street, togingen en onlusten in concentreerden zich in verwegend katholieke ndersontown. De beto- oiden met stenen en lo den pijpen naar de in grote ge tale aanwezige politiemacht. Gewonden zijn er niet gemeld. De Britse militairen hielden zich afzijdig. De onlangs door zeven kogels getroffen Noordierse katho lieke activiste Bernadette De vlin heeft verklaard, dat er „geen twijfel over bestaat dat' het de bedoeling is van de Britse regering om Sands te la ten sterven". De toestand van Sands is zo slecht dat gevreesd wordt, dat hij de woensdag niet haalt. (Zie ook pag. 7 „Commissie mensenrechten onverrichter zake uit Belfast vertrok ken"). tal bloedmonsters Ieukemiepatiënten RDAM Uit de auto van een Nijmeegse arts hebben het afgelopen weekeinde in Rotterdam medische dossiers doosjes met vijftig bloeduitstrijkjes van leukemiepatiën- tolen. De papieren werden later teruggevonden, maar de kjes zijn nog steeds spoorloos. Volgens de politie zijn de patiënten ernstig gedupeerd door de diefstal. Bericht voor onze adverteerders In verband met Koninginnedag en 5 mei a s. zullen de sluitingstijden voor het inzenden van adverten ties als volgt werden gewijzigd: verschijndag sluittijd advertenties do. 30 april woe. 29-4 om 13.00 uur vr. 1 mei woe. 29-4 om 13.00 uur di. 5 mei ma. 4-5 om 12.00 uur woe. 6 mei di. 5-5 om 12.00 uur OEGSTGEEST Een 9-jarig jongetje uit Leiden is zater dagmiddag ernstig gewond geraakt toen hij op de Leidse- straatweg door een bromfietser werd geschept. Het jongetje stak het fietspad over zonder op het verkeer te let ten. Een 17-jarige bromfietser uit Leiderdorp kon hem niet meer ontwijken en schepte het kind. Het jongetje is met hoofd- en ru gletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer' 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. „ERNSTIGE FOUT VAN DE AVRO" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/HILVERSUM Het televisieprogramma „Vragenvuur" van de AVRO is gisteravond vroegtijdig beëindigd, nadat minister Wiegel in snikken was uitgebar sten. Aanleiding daartoe was dat een man op de tribune de bewindsman verantwoordelijk stelde voor de moeilijke fi nanciële positie, waarin hij ais weduwnaar met twee kinde ren was komen te verkeren. Presentator Jaap van Meekren had kennelijk niet voorzien dat dergelijke opmerkingen door de heer Wiegel, die zelf enige maanden geleden zijn vrouw heeft verloren, als erg schrijnend zouden worden ervaren. Na de „vraag", die be trekking had op het korten op het welzijnswerk, eerst nog eens te hebben samengevat, speelde Van Meekren deze door aan de lijsttrekker van de VVD. Op dat moment pas zag hij aan diens vertrokken gezicht, dat uitgebreid via een close-up in de huiskamers werd gebracht, dat hij wellicht een fout had gemaakt. Hij mompelde dat deze vraag wellicht beter niet gesteld had kunnen worden, wat de heer Wiegel beaamde met een gestamelde aanvul ling: „en zeker niet aan mij". Oud-premier Den Uyl die naast Wiegel zat, probeerde hem vervolgens te troosten. Het gebeuren in het programma had vele woedende tele foontjes naar de AVRO tot gevolg. De persdienst van deze omroep erkende dat er „onzorgvuldig" was gehandeld. Men had de vraag geselecteerd vanwege „persoonlijke betrok kenheid" van de vragensteller. De VVD neemt het de AVRO kwalijk dat zij uitgerekend met deze opmerkingen het programma wilde beëindigen. Ook PvdA-leider Den Uyl, die met D'66-leider Terlouw aan het programma had deelgenomen, meende dat de omroep „een ernstige fout had gemaakt". ALPHEN AAN DEN RIJN Een 43-jarige Alphenaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag rijn 51-jarige buurman W. van der Vlugt door messteken om het leven gebracht. Oorzaak van de steekpartij was een ruzie over het te grote geluidsvolume van de stereo-installatie van het slachtoffer. Tussen beide buren bestond al jaren onenigheid. De laatste tijd kwam dit vooral tot uiting tijdens ruzies over de geluidsoverlast. Zaterdagavond zou de geluidsinstallatie van de heer Van der Vlugt opnieuw voluit hebben gestaan. De buurman riep in de loop van de avond de hulp van de politie in. Hij ging zelfs naar het bureau, waar hem te allen tijde assistentie werd toegezegd. Toen de man na zijn bezoek aan het politiebureau opgelucht met zijn echtgenote in bed stapte, zou de buurman plotseling het ge luidsvolume weer geheel open hebben gedraaid. De vrouw werd hierover zo kwaad, dat zij naar buiten liep en een straatklinker tegen de deur van de familie Van der Vlugt wierp. Het gezin Van der Vlugt kwam hierop naar buiten en er ontstond een vechtpartij tussen de vrouw en het gezin. De buurman snelde zijn vrouw te hulp en griste van de muur een siermes (kris) mee om zijn vrouw te ontzetten. Toen de politie bij de woningen aan De Lauwers arriveerde, na door omwonenden te zijn gealarmeerd, bleek de heer Van der Vlugt met zes'Ynessteken te zijn neergestoken. Een van de ste ken had hem in de hartstreek geraakt. Hij overleed op weg naar het Rijnoord-ziekenhuis. De dader werd aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend en wordt woensdag voorgeleid aan de officier van justitie. Bommen werpers bij Den Haag DEN HAAG Als het er op een voetbalveld zo uitziet, heeft de scheidsrech ter gelijk dat hij de ploegen naar de kleedkamer zendt voor een „afkoelingspe riode", al was het maar van de brandbom. In het Zuiderpark was het zater dagavond weer eens zo ver, waarbij de zich supporters noe mende „bom menwerpers" zich niet realiseren welk een schade zij hun club toebrengen. Het is al triest dat een ge heel tribunevak onbezet moet blijven om de rad draaiers van Feyenoord en FC Den Haag geschei den te kunnen houden. Het kon, want zo veel pu bliek was er niet dat men dringend om dat vak ver legen zat. De kleine groep, die FC Den Haag steeds in opspraak brengt, dient wel te bedenken dat hun optreden mede oorzaak is van het sterk verminder de toeschouwersaantal, tegen Feyenoord niet meer dan 9000. Overigens liet de aanhang van FC Utrecht zich ook weer gelden toen hun club in Rotterdam tegen Excelsior aantrad. Wegens openlijke geweld pleging werden na vechtpartijen tussen Rotterdam mers en Utrechters tien personen gearresteerd. Een agent raakte gewond door stenen waarmee hij werd bekogeld. Waar gaat het voetbal heen en wanneer komen de „supporters" tot bezinning WOLVERHAMPTON De Schotse coach Jock Stein moet twee spitsspelers missen in het kwalificatieduel tegen Israel in groep 6, woensdag in Glasgow. Nadat Kenny Dalglish (Liverpool) wegens een blessure, op gelopen in de wedstrijd tegen Bayern München had afgezegd, meldde zaterdag ook Andy Gray zich af. In het duel van zijn club Wolverhampton Wanderers te gen Arsenal had hij een dijbeenblessure opgelopen. De zestien van Guy Thijs BRUSSEL Ludo Coeck en Mare Millecamps ver dwenen uit de groep van achttien spelers die de Belgische bondscoach Guy Thijs had samengesteld voor de kwalificatiewedstrijd van woensdag tegen Frankrijk. Thijs zal zijn team formeren uit de vol gende zestien: Preud'homme, Munaron, Gerets, Luc Millecamps, Meeuws, Renquin, Dewolf, Van Moer, Vandereycken, Vercauteren, Verheyen, Mommens, Cluytens, Vandenberg, Ceulemans en Wellens. NIEDERWÜRZBACH Doping in de motorcrosswe reld mag een nieuw facet in de wereld van de stimu lantia worden genoemd. In de Grand Prix van West Duitsland is de 17-jarige Belg Erik Geboers, die uit kwam in de 125cc-klasse, ervan beschuldigd. Ge- boers bereikte een vierde en een tweede plaats. Er zal een onderzoek worden ingesteld. Dat hoeft niet meer in de twee gevallen waarin atletes, die werden gecontroleerd op doping tijdens de Euro pese indoorkampioenschappen op 21 en 22 februari in Grenoble, positief hebben gereageerd. De Oosten rijkse 400-meterloopster Karoline Kafer en de Russi sche kogelstootster Nunu Abasjidse zijn voor ander half jaar geschorst. Zij werden op hun nummers vier de zodat de medailleverdeling geen wijziging behoeft te ondergaan. En passant werd door de Internationale Atletiekfede- ratie besloten dat de titel van Europees kampioen op de 3000 m.alsnog wordt toegekend aan de Fransman Alex Gonzalez. Door een fout van de rondeteller werd slechts 2820 meter gelopen waardoor de race aan vankelijk werd geannuleerd. Nu is de Fransman, die op dat moment aan de leiding ging, tpch kampioen. x mam mm mm mm* mm mi mm mm «J

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1