a „supertrio ozijnen oureurs iet modaal ikomen 'Snel wakker worden om toekomst van betaald voetbal veilig te stellen' RT >r privé-rijders geen kansen in torsporttop 11 l. VOORZITTER LANDELIJKE FEDERATIE VAN SUPPORTERSVERENIGINGEN: LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 APRIL 1981 PAGINA 11 EN rken. Wil Hartog In volle actie. „De fabrieken kun nen zich niet permitteren dat een privé-cou- reur met de wereldtitel gaat strijken. id? KERK Nergens in de sport- zijn de tegenstellingen tussen i aan Is en ama*eurs 20 schrijnend als ippic. nelheidssporten. In de autosport e Formule 1-elite de beschikking In financieel bijkans onuitputte- irachtbron, terwijl de mindere U/S alzen 2ich op de borst kloppen over een heel seizoen quitte spe- i de motorsport is de scheidslijn tierper getekend. Kenny Roberts, ■■■^Sheene en Randy Mamola heb- :h in de populairste klasse, de opgewerkt naar de top van de de. Zij racen in opdracht van lanse multinational het hele sei- de kantlijn van de dood en wor- rvoor vorstelijk beloond. De men jaarlijks gezamenlijk aan- m worden voor een belastbaar in van meer dan 2,5 miljoen gul- jet supertrio wordt op afstand be- door twee a drie dozijn rijders, w li modaal inkomen aan hun ge- Jke hobby overhouden. Daaron- >t dgt een klein bataljon renners, bt gesloten beurzen een jaargang orstelt en de pyramide wordt ge- ?rktij0 door een legertje naamlozen. indie^tel1 seld meebrengen om hun le- 1 het spel te kunnen zetten. Zij hun hele hebben en houden in itorfiets, die nog even sneller gaat dan die van het vorige seizoen, soebatten om een tweedehands bandje en blijven veelal anoniem. Bij dit voetvolk heeft Wil Hartog (34) slechts één jaar gediend. Zijn debuut in 1968 op een met een banklening (2000 gul den) gefinancierde Honda fleurde hij op met een nationaal kampioenschap in de 125cc-klasse. Ton Riemersma raakte on der de bekoring van Hartogs talenten en nam de jeugdige Abbekerker prompt op in zijn raceteam. Hartog: „Die promotie had grote invloed op mijn verdere carriè re. Ik kwam als beginneling in een ra- cingteam. Dat had alleen maar voordelen. Een goede leerschool, mechanische steun en geen zorgen over de aanschaf van ma chines. Geld verdienen was er niet bij, maar je had een dikke streep voor op al die jongens die er niet in geslaagd waren een contract los te peuteren".. Hartog beschaamde de verwachtingen van zijn racebaas niet. In de periode tot 1976, het jaar van zijn internationale door braak, behaalde hij dertien nationale kampioenschappen in diverse literklassen. In 1975 waagde hij zich voor de eerste maal in de populaire 500cc-klasse en prompt veroverde hij de nationale titel. Aangemoedigd door dat succes deed hij een jaar later de stap naar het internatio nale podium. In de TT van Assen debu teerde hij als privé-rijder in zijn eerste Grand Prix met een derde plaats. Die fraaie klassering overtuigde Riemersma dat er mogelijkheden lagen voor zijn pupil op het internationale vlak. Het seizoen erop nam Hartog deel aan alle WK-races. Aanvankelijk leek de onderneming een falikante mislukking te worden. Door ma- teriaalpech haalde de Westfriese coureur zelden de eindstreep. Ommekeer De ommekeer volgde in de TT van Assen. Daar won hij als eerste Nederlandse cou reur en als privé-rijder in 1977 de meest tot de verbeelding sprekende race, de 500cc. Hartog: „Die overwinning kwam volledig onverwacht. We hadden zo lang gesukkeld met de machines, dat we in fei te al bezig waren voor het volgende sei zoen. Bovendien werd ik in de week voor Assen constant geplaagd door darmstoor nissen. In de training liep de fiets redelijk, maar zeker niet geweldig. In de wedstrijd kwamen de mogelijkheden er pas goed uit Fantastisch was het. Het is nog steeds de mooiste overwinning in mijn carrière". Zijn eerste GP-zege leverde Hartog voor alsnog geen fabriekscontract op. Die over eenkomst werd pas een jaar later beze geld, weer vlak voor Assen. Aanleiding vormde het tragische ongeval van Pat Hennen. De Amerikaan verongelukte op het eiland Man. Suzuki ging op zoek naar een tweede man, die Barry Sheene in zijn WK-gevecht met Roberts rugdekking moest verlenen. Het Japanse oog viel op Wil Hartog, die daarmee zijn intrede deed in de modale salariskringen. Hij kwam in de Drentse hoofdstad tot de enigszins te leurstellende vijfde plaats. Een week later revancheerde hij zich in Francorchamps met een eerste plaats. Het seizoen groeide uit tot zijn beste door een tweede plaats in Karlskrona en de victorie in Imatra. De contouren van een topcarrière tekenden zich haarscherp af. Voorlopig werd die belofte niet ingewil ligd. Het seizoen 1979 werd een complete desillusie. Bestuurbaarheidsproblemen, een slechte wegligging en talloze valpar tijen blokkeerden Hartogs greep naar de wereldtitel. De zege op Hockenheim kon het gevoel van diepe ontgoocheling niet wegspoelen. Afstappen Vorig jaar herhaalde de geschiedenis zich. Experimentele probeersels van Suzuki wierpen de coureur ver terug. Keer op keer moest hij noodgedwongen afstappen. Als hij finishte wachtte hem, zoals in de TT, een vernederende klassering. Geruch ten als zou het einde van zijn loopbaan in zicht zijn door de ontbinding van zijn fa briekscontract, ontzenuwde hij door op Imatra de overwinning te behalen. „Dat was een belangrijke zege. Daar vond ik mijn zelfvertrouwen terug. Onbewust heb ik toch een tijdje met het idee gelopen te stoppen. Dat gesukkel met die machines maakt je moedeloos! Wat de monteurs ook probeerden, de mankementen bleven. In Finland kwam aan die nachtmerrie een einde. Daar ontdekten we dat we toch op de goede weg zaten". Het nieuwe seizoen is nog niet eens goed en wel begonnen, of Wil Hartog heeft al weer zijn deel van de gebruikelijke portie pech. Op Tweede Paasdag kon hij in de eerste manche van de wedstrijden in Hen gelo de onder zich wegslippende motor ternauwernood ontwijken. In de tweede manche had hij een vastloper. Daarom werd hij tot pechvogel van de dag uitge roepen. Voorbereiding Voor het WK-seizoen 1981, dat vandaag is begonnen met de Grote Prijs van Oosten rijk, heeft Hartog zich beter voorbereid dan ooit. „Ik heb veel aan conditietraining gedaan. Dagelijks tien kilometer lopen, op de hometrainer roeien en een streng dieet. Mijn streefgewicht is normaal 80 kilo, nu weeg ik 73. Dat zegt voldoende, denk ik". De Noordhollander gaat de strijd in met de „oude" Suzuki's. „Ik rijd op hetzelfde materiaal als vorig seizoen. Nu weet ik exact waar ik aan toe ben. De machines zijn perfect afgesteld. Suzuki zou nieuwe fietsen opsturen. Ik heb gevraagd uitslui tend nieuwe onderdelen te zenden. De huidige motoren bevallen me prima". In de strijd om de wereldtitel verwacht Hartog scherpe concurrentie tussen de drie Japanse firma's. Yamaha met drie voudig wereldkampioen Kenny Roberts en Barry Sheene, Suzuki met Randy Ma mola, Marco Lucchinelli en Wil Hartog en Kawasaki met Gregg Hansford en Kork Ballington hebben evenwel meer oog voor de merkentitel dan voor het individuele kampioenschap, dat de rijders nastreven. De fabrieksbelangen prevaleren, Hartog zal zich eraan moeten onderwerpen. „Wie het best geklasseerd staat, is kopman. Zo makkelijk ligt dat". De privé-rijders maken volgens Hartog geen kans in de 500cc-klasse. „De belan gen Voor de fabrieken zijn zo groot, dat zij het zich niet kunnen permitteren dat een of ander privé-coureurtje met de titel gaat strijken. Wij krijgen het beste van het beste en daar kunnen die anderen niet te gen op. Incidentele uitslagen, daar moeten zij op jagen, in de hoop op een contract. De wereldtitel is echter voor een fabrieks- PEN Als een neutrale waarnemer zijn visie moet iiop het fenomeen voetbalsupporter zal zijn rapport Werheersend positief zijn. Fervente aanhangers van Iclubs slagen er vaker in op negatieve wijze in de [stelling te komen dan dat ze opvallen door gedrag 1 favoriete tak van sport ten goede komt. Veel eerder 1 in de gedachten de gesloopte treinstellen, de fiets ten, de door Mobiele Eenheden schoóngeveegde tribu- [vernielde zitplaatsen of de omver getrokken hekken, pingen en reclameborden op. Jat vast dat dergelijke ravages worden veroorzaakt door jheden in de supportersschare, die evenwel altijd een aan- jeren meetrekken. De ware voetballiefhebber is dit soort 1 sinds jaar en dag een doorn in het oog en brengt hem e stadions te mijden. Ook de Landelijke Federatie van :ersverenigingen stelt met treurnis vast dat de voetbal- 5 door steeds minder mensen worden bezocht. in 1977 opgerichte, fe- zijn de supportersvere- n van 23 clubs uit het i voetbal vertegen- ;d. Ajax, FC Den Haag, '9, Eindhoven, FC en AZ '67 hebben aich |erse redenen niet aan- en acht betaald voet- isaties hebben geen rsvereniging. Voorzit- de Landelijke Federa- Supportersverenigin- iinds kort de in Wier- (onachtige Geert Vos, van een lectuurhal in en nadrukkelijk ver- Heracles, de club il meer dan dertig jaar jrm hart toedraagt. [do van Vos:„Er is niéts of buiten een vereni- at niet uit nood wordt ft. Dat geldt ook voor de Jjke Federatie van Sup- perenigingen. Toen het voetbal in zwang begreep de KNVB dat porters een belangrijke ien kunnen spelen. En t nog. Pat mag worden uit het feit dat enkele ersclubs al enkele jaren rganiseerd niveau be- zoals die v an Feye- FC Twente, PSV en Go I Eagles. Er werd door l^B heel goed begrepen, een lichaan^ moest ko- taarmee en waartegen ipporterszaken gepraat men worden. Daarom in het verleden diverse in ondernomen een fe- zoals die nu bestaat in :n te roepen. Dat mis- invankelijk steeds om- |t bij alle betrokkenen ïtie en de gedachte be- dat zoiets zinvol zou zijn. In mei 1977 de Federatie van de in samenwerking met toestemming van de Door dik en dun de club trouw blijven, onder alle omstandigheden. lijke start leiding van Jan van der (Feyenoord) had de ijke Federatie van Sup- verenigingen zeker orissante start. Een jaar oprichting werd de elfs actueel of de orga nisatie nog wel levensvatbaar heid had. Geert Vos: „Wil je zo'n federatie optimaal laten functioneren, dan dient bij het voltallige bestuur de intentie te bestaan het beste beentje voor te zetten. Het probleem was echter dat de heren Or- delmans (Go Ahead Eagles) en Kremer (FC Groningen) zich bijna nooit lieten zien. Voor de andere twee, die zich altijd voorbeeldig hadden ingezet, Jan van der Schoor en Schreuder (PSV), werd het daarom erg moeilijk om de Fe deratie de gestalte te geven die nodig was. Door de afhanke lijkheid van allerlei mensen kreeg je een situatie, dat de voorzitter al gauw op zijn een tje ging werken. En omdat an deren zich niet volledig inzet ten, bleef er werk liggen en kwam de Federatie niet tot volle ontplooiing". Op een vergadering in 1978 kwam een einde aan de misè re. Er werd nieuw „personeel" gevonden. Eén van de nieuwe lingen in het bestuur was Geert Vos. Als commissaris had hij een intensief contact met de aangesloten verenigin gen en het was niet zo ver wonderlijk dat Vos tenslotte tot vice-voorzitter werd be noemd. Toen Jan van der Schoor liet weten nauwelijks nog tijd voor de Federatie te kunnen vrijmaken, volgde Geert Vos hem op, aanvanke lijk als interim-voorzitter. Sinds de 21e maart van dit jaar is Geert Vos officieel het hoofd van de Landelijke Fede ratie van Supportersverenigin gen. Op die datum werd hij in Bunnik bij acclamatie tot prae- ses gekozen in het nieuwe be stuur, dat verder wordt ge vormd door secretaris Van Hest (FC VVV), het echtpaar Engelgeer-Van Lier (FC Am sterdam), dat de functies van tweede secretaresse en pen ningmeester vervult, en de commissarissen Schreuder (PSV) en Termaaten (SC Amersfoort). Tijger „De Federatie trad altijd veel te slecht naar buiten zegt Vos. „Als er over geschreven werd, was het meestal nega tief. We werden overal afge schilderd als een tijger, die beet. Als het echter om sup porters gaat, wil ik me best als een tijger opstellen. De Fede ratie heeft maar één doel: een constante, positieve bijdrage leveren aan het totale voetbal- Iiakket. Het is dan noodzake- ijk een beleid te voeren waar- bii wel eens mensen tegen de schenen worden geschopt. Uit gangspunt blijft echter: „Hoe krijgen we met elkaar de sta dions weer vol?". Vos legt uit welke prioriteiten er dienen te zijn. „Allereerst zal natuurlijk het product ver beterd moeten worden. Daar naast zal een aantal voetbalsta dions van hun slechte naam bevrijd moeten worden. Heel belangrijk is natuurlijk dat er een mentaliteitsverandering moet komen, wat niet speci fiek een voetbalprobleem is maar van de totale maatschap pij. Hoe vaak hoor je bestuur ders niet roepen, dat spelers van hun club de tegenstanders maar moeten neerleggen, plat moeten gooien. Dat getuigt van weinig respect voor de te genstander. Trainers, officials en noem de hele rij maar op, ze maken er zich allemaal schuldig aan. En voetballers gedragen zich vaak helemaal beneden peil. Als trainers en scheidsrechters hun werk goed doen, en daar mag je toch van uitgaan, vind ik dat een voet baller zich binnen de vier lij nen zo als prof moet kunnen gedragen, dat hij bijvoorbeeld een beslissing van een scheids rechter accepteert. Wat na tuurlijk niet wegneemt, dat ook de scheidsrechter zeer wel moet weten waarmee hij bezig is. Als je een speler moet leren hoe hij zich ten aanzien van scheidsrechters, pers of pu bliek moet opstellen, moet je dat bij alle bij voetbal betrok kenen doen, dus ook bij de trainers, de scheidsrechters en ga zo maar door. Ik ben er ze ker van dat zich op de voetbal velden veel dingen afspelen die de oorzaak zijn van vanda lisme, dat het gevolg is van veel irritatie op het veld". Zich tot het scheidsrechters- korps beperkend: „Een scheidsrechter moet een auto riteit zijn in het veld. Zodra hij zijn autoriteit verliest en gaat omzetten in autoritair gedrag dient hij het voetbal niet. Bij voorbeeld: als de trainer van een ploeg opstaat om aanwij zingen aan zijn spelers te ge ven, wat volgens de spelregels niet mag, kun je als scheids rechter twee dingen doen: je kunt op een afstand blijven staan en de trainer op autori taire wijze naar de dug-out te rugsturen, maar op zo'n mo ment heeft het een veel groter effect naar de man te lopen en hem te vragen dat voortaan te laten. Dat geeft aanzienlijk minder irritatie, dan dat je zo'n oefenmeester voor ieder een zichtbaar tot de orde roept en hem als een kleine jongen in de hoek zet". Vos is er van overtuigd, dat de door de Federatie voorgestane mentaliteitsverandering bij de jeugd gestalte zal moeten krij gen. „Je zult al op de scholen moeten beginnen. De sportles sen zouden ook gebruikt moe ten worden om in sport geïnte resseerden een ander begrip voor de voetballerij bij te brengen. Vaak weten suppor ters helemaal niet wat iemand doet, wat hij voor taak in het geheel heeft. Die onwetend heid moet je wegnemen door voetballers, trainers en scheidsrechters de supporters te laten opzoeken". De Landelijke Federatie van Supportersverenigingen heeft trouwens de nodige bedenkin gen tegen de adviezen die een marketingbureau naar aanlei ding van een onderzoek aan de KNVB verstrekte. „Als je een produkt wilt verkopen, ben ie van twee dingen afhan kelijk: van de koper en van het geld dat die koper heeft. Je moet in de voetballerij ook denken aan de minst draag- krachtigen. Er zijn clubs die menen dat onze Federatie zich wil bemoeien met de kostprijs van ons produkt. Dat is persé niet het geval. Als Ajax, Feye noord, AZ '67 of FC Twente op Europees niveau spelen, kunnen we er als Federatie zonder meer heel goed vrede mee hebben dat de prijzen worden verhoogd. We vinden echter ook dat de clubs in dat soort gevallen er minimaal re kening mee moeten houden dat ook mensen met mini mum-inkomens graag naar het stadion willen en we hebben ze daarom aangeschreven met het verzoek een formule te be denken waarbij de kaartjes met de laagste prijzen ook laag kunnen blijven". De Federatie is er ook voor stander van de spelerssalaris sen aan maxima te binden. „We hebben de KNVB geadvi seerd niet alleen minimumlo nen vast te stellen maar ook maxima te bepalen. Dat is best mogelijk. Er blijven dan nog mogelijkheden genoeg om spe lers, die zich meer dan nor maal verdienstelijk maken, door een premiesysteem daar voor te honoreren. Ik heb me trouwens altijd al afgevraagd waarom een voetballer zijn centjes in twaalf jaar verdiend moet hebben. De maatschap pelijke verhoudingen leren, dat het helemaal niet nodig is. Oud-voetballers hebben er im mers eerder profijt van dat ze gevoetbald hebben dan dat ze er later nadelen van ondervin den". Het zijn maar enige mogelijk heden, die de Federatie van Landelijke Supportersvereni gingen oppert om het betaald voetbal op weg te helpen naar een betere toekomst. Geert Vos: „Als het saneren van de budgetten en het erg hard sleutelen aan het produkt sa mengaan, kan het betaald voetbal best een goede functie hebben. Het is echter wel een kwestie van wakker worden, opstaan en die plannen ten uitvoer brengen. Doen we dat in Nederland niet snel, dan kunnen we de klok niet meer terug zetten. En dan geef ik je op een briefje dat we in de toe komst geen betaald voetbal meer hebben. En dat zou dan wel eens eerder kunnen zijn dan algemeen wordt gedacht". WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7