De oorlogsgeneratie van de Willibrorduschool komt vandaag de rimpels wegwissen Regering mist kans bij aanpak regionale problemen Emancipatie werd Tanja noodlottig hond zoekt: huis C( PROVINCIES OVER NOTA ECONOMISCH BELEID: Leidschendam moet bestemmingsplan Leino-locatie maken STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 APRIL 1981 PAGII ÉN mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De reunieën blijven als splijtzwammen de vruchtbare bodem uitschieten. Ik heb het idee van een extra rubriek maar laten varen, omdat het aanbod nog niet geheel en al lonend is voor zo veel papierverbruik. Maar het is wel raak hoor. En er komen nu toch mannen bij ook. Groot herenigingsfeest vandaag in Oegstgeest. Mannen die dezer maanden Abraham zagen en vrouwen die dat niet deden maar op hun vijftigste veijaardag een kroonjaar haalden. Het zijn deze keer de meisjes en jongens van 1937-1943, die omtrent de Blitzkrieg, de Jodendeportaties, de eenpansmaaltijden, geen knoop van m'n gulp voor de Winterhulp, „op de hoek van de straat staat een farizeeër; het is geen man, het is geen vrouw, maar een NSB-er", en Die Deutsche Zeitung in den Niederlanden, hun eerste levensontplooiing vonden op de Sint Willibrordusschool in Oegstgeest. De eerste rimpeltjes zijn verschenen, maar ze wilden elkaar nog een keer zo dolgraag terugzien. Een „terug naar Oegstgeest". Ook voor de magere oorlogsjeugd, die nu bestaat uit uitgestoven, gezeten burgers en burgeressen, met hun volwassen beslommeringen, hun vervulde en niet vervulde wensen, hun halve leven achter zich, met hun opgroeiende kinderen, de Een klassefoto uit 1938. eerste kleinkinderen zelfs. „Weet je nog wel: die school, die klas, dat plein, die dikke boom, de boekjes en de juf?" „Weet je nog wel van dat ploegen, scharen, knikkeren en knokken? En van die onzekerheden, die voor je eigen gevoel van nu zo'n grote zekerheid zouden betekenen, waaraan je je nog wel graag vast zou willen houden? Weet je nog wel, toen we kinderen waren? Je hoort het steeds meer. Schijnt bij de tijdgeest te horen. Vandaag is het weer zover. Ik praatte er gisteren over met Lya Menken (zus van Ton van de ijshallen en zo meer), die al weer zo'n tijd lang getrouwd is met Hans Schlatmann. Ze wonen met hun kinderen nu in Voorhout, maar veertig jaar geleden zaten ze samen in dezelfde klas in Oegstgeest. Nog niet eens direct vriendjes samen. Dat kwam pas toen ze een jaar of achttien waren. Als enige stel uit de hele groep zijn ze later met ,elkaar getrouwd. En geen moment spijt, zeg maar. Want dat moet je er vandaag de dag wel bijzetten. Dat schijnt al aardig bijzonder te zijn. Welnu, Lya en Hans dan, hadden het er weieens over: als we die oude kennissen weer eens allemaal zouden kunnen zien. Hetzelfde klasje (nou ja, klasje: met meer dan vijftig leerlingen); hetzelfde schuitje. Twee jaar geleden liep Lya in Voorhout, na de kerk. opeens toevallig aloude Jan de Vos, volgens ons taalgebruik, tegen het lijf. Jan de Vos was ook zo'n Willibrordscholier. Lya zei, na de Mis: „joh, ga gezellig mee, een kop koffie drinken bij ons thuis". En toen begonnen ze over een reünie te praten. Dat werd het begin van een idee. Dat nog wel een jaartje werd opgeschoven. Maar toen werd toch de knoop doorgehakt. Lya belde oud schoolkameraad Bert Driessen in Oegstgeest op, een vriend van Jan, en Lya belde Plonie Karthaus- Peeters, sinds '38 een regelrechte vriendin. En Annie van Dijk- Molenkamp, dochter van de koster van de Kerklaan, kwam er ook bij. En uiteindelijk was er een clubje van zes, dat de opzet ging maken. Men kreeg, via Bert Driessen, die een enorme archivaris is en verzamelaar van allerlei Oegstgeestiana, de lijst in handen van ruim 60 eerste communicantjes rond '37. Lya Schlatmann: „daar zijn we vanuit gegaan. Met ons zessen namen we ieder tien van de lijst voor onze rekening. Telefoontjes via via, tot in de V.S., Canada en Italië toe. Een heel werk, maar enorm leuk was dat. De meesten hadden we in 38 jaar niet meer gezien. We zullen zaterdag best weieens schrikken, als we elkaar na al die jaren terug zien. Bij de inschrijvingen waren al vreselijk fijne reacties, omtrent de Kerst, met tige opmerkingen erbij. Uit Canada komt Rieki Kok-Hoogervorst. Die was al in Nederland, om in Sassenheim haar 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Ik was er bij en herkende haar onmiddellijk". Het trefpunt wordt dus de Willibrordusschool, bij de kerk. Er komen vandaag ook drie oude leerkrachten, die helemaal opgetogen waren over de hereniging: Lenie Verstegen, NelKoekenbier en Wim Quint, die voordat hij programma's ging maken bij de KRO een onstuimige onderwijzer in Oegstgeest was en erg energiek binnen de parochie, als een jongeman van 26, 27 jaar. Meneer Balsieben wilde ook graag komen, maar moest tot zijn grote spijt afzeggen in verband met de ziekte van zijn vrouw. Jongens en meisjes bij elkaar, zo ging dat al op de Sint Willibrordusschool in Oegstgeest. Ze zijn nu verspreid over het hele land, ofschoon nog een hele groep in Oegstgeest en omstreken is blijven hangen. Het wordt een duidelijk gemengde reünie. Begin dit jaar waren alle antwoorden binnen: 48 positieve reacties van de 63 aangeschrevenen. Lya Schlatmann: „Er zijn uit die groep vijf overleden; dat vonden we wel erg veel". Lya en haar man Hans hebben vorige week al een - groot bord gemaakt: „Reünie 1937-1943". Vandaag is de uitslag; met losbarstende verhalen en dia's van Bert Driessen over Oegstgeest, vroeger en nu. In de school natuurlijk. Want die staat er nog steeds; al is de geherbergde jeugd anders geworden. Destijds werd een onderwijzer nog niet aangesproken met „ha Kees"; maar met al het respect van toen, vinden Lya en Hans en Nel en Wim en wij, oudjes allemaal, bepaalde verruimingen geenszins een verlies. Hartstikke fijn. Al die oude schoolmakkertjes van toen zitten te popelen om weer eens een dagje jong te kunnen zijn. Je kunt de klok niet terugzetten, maar de tijd is flexibel genoeg om nog even terug te laten blikken. Met alle opgelopen littekens vandien. En die mag je ook nog best zien. Stilstaan is er nu eenmaal niet bij. Het was een verrassing, maar vanmiddag werd het hele stel, dat eens kortgeknipt erbij zat op de volumineuze klassefoto, en met pony en kniekousjes, gedirigeerd naar een oud stukje Oegstgeest: café De Rode Leeuw. „We gaan er een dolgezellige dag van maken", zei Lya Schlatmann-Menken al. Zelf herinnerde ze zich van die jaren alleen maar het van hot naar haar gestuurd worden om les te kunnen krijgen. En je had wel vrij ook, vanwege de winter waarin niet gestookt kon worden. „Dat is zowat het enige, dat me is bijgebleven uit die tijd". inaf 1 rs, t« lefte in de ant v )e T nd. E .*id va ht k£ DEN HAAG De regeringsnota Regionaal So ciaal-Economisch Beleid 1981-1985 is een gemis te kans. Er staan geen werkelijk nieuwe plan nen in om de verslechterde economie van de verschillende provincies uit het slop te halen. Dit is de mening van negen van de elf provin cies in ons land met uitzondering van Utrecht en Zeeland, die door middel van een brief aan de vaste Tweede Kamercommissie voor econo mische zaken is gestuurd. De brief is samenge steld door G.S. van Zuid-Holland, die al eerder deze week een persoonlijk telegram hebben ge stuurd. Zoals eerder gemeld, vergadert de ka mercommissie aanstaande maandag over de nota. De provincies vinden onder meer dat de regering tekort schiet in het aangeven van mogelijkheden om de regionale economie te stimuleren. Voor het voorwaardenscheppend beleid dat zijn maatre gelen gericht op verbetering zou het rijk aan zienlijk meer moeten uittrekken dan de 39 miljoen gulden, die in de nota wordt genoemd. Een derge lijk bedrag dekt nog niet eens.de aanleg van tien kilometer weg met een regionaal karakter, zo wordt op de regering geschimpt. En dat terwijl dit geld bedoeld is voor de verbetering van wegen, Albeda bruggen en dergelijke en de aanleg, ontsluiting en eventueel verplaatsing van bedrijfsterreinen. Ver der oordelen de provincies dat in de nota te weinig actueel cijfermateriaal is opgenomen. Met die cij fers zou de verslechterende regionale ontwikkeling beter tot uitdrukking zijn gebracht. „De noodzaak voor nieuwe impulsen zou daarmee nadrukkelijk zijn aangetoond", concluderen de gedeputeerde sta ten van de verschillende provincies. t sta; t oge mple przit In het bijzonder de bereidheid van het kabinet om tot decentralisatie van rijkstaken over te gaan, komt in de nota „volstrekt onvoldoende" tot ui ting. Dit zou vooral gelden voor het terrein van so ciale zaken, de portefeuille van minister Albeda. Deze minister zou meer initiatieven moetenl-mic men, zo luidt het verwijt. „De passages in de l is h over het arbeidsmarktbeleid zijn bijzpnder vïlant zo gaat de brief verder, „vooral tegen de aclpmt grond van de omvang van de problematiek, kele hadden duidelijker voornemens verwacht". Vehkje: vinden de provinciale bestuurderen dat vamn-T nota „nauwelijks nieuwe impulsen uitgaan", lderl danks deze negatieve uitlating „biedt de nota voo een basis voor intensiever contact tussen propals cies en betrokken ministers", aldus de provindiik i ]ewe Twi LEIDEN Het verblijf van honden en poezen in het asiel heeft vaak zeer ver schillende redenen. Wanneer de eigenaar van een hond, die een flink aantal puppies ter wereld brengt, besluit dat de hond in huis te veel is, belanden de j gauw bij vrienden sen of in het alleruiterste ge val bij een dierenarts, ter wijl de moederhond naar het asiel gaat. Aan de baas ontsnappen en het huis van de eigenaar niet meer kun nen vinden of simpel buiten de deur worden gezet, over komt een trouwe viervoeter ook nogal eens. Maar wat de hond van deze week is over komen, is toch duidelijk een gevolg van deze tijd. De hond waar het over gaat, heet Tanja. Ze verbleef al ge ruime tijd bij de dezelfde baas. De vrouw des huizes kwam na langdurige overpeinzingen tot de conclusie, dat ze buiten shuis wilde gaan werken. Ze vatte de koe bij de hoorns, sol liciteerde en kreeg een baan. Een goede zaak natuurlijk, maar Tanja zal hier anders over denken. Weliswaar ging het in dit geval om een baan voor halve dagen, maar Tanja in huis houden bleek toch on mogelijk. Dit is ook alvast een waarschuwing voor een toe komstige baas van Tanja. Zij kan er absuluut niet tegen al leen gelaten te worden. Tanja heeft aandacht en liefde nodig. Zij is geen hond, die het in haar eentje wel kan vinden en rustig afwacht, wanneer er weer iemand thuis komt Zij r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar aoms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Tanja is soms en beetje bang. heeft ook de ruimte nodig. Een woning met een tuin is dus aan te bevelen. Hoog tijd voor een nadere be schrijving van de hoofdper soon van deze week. Tanja is een herder. Een stamboom heeft ze niet, want ze is een bastaard. Dat is onder meer te zien aan haar groot uitgeval len oren. Haar rug heeft een fraaie zwarte vacht terwijl haar poten en buik lichtbruin zijn. Vermeldenswaardig is ook dat ze niet te beroerd is om een poot te geven. Ze is ze ven jaar oud. Tanja heeft maar één probleem. Ze is een beetje bang voor onverwachte din gen. Plotseling op haar afstap- haar oren zitten is ook geen succces. Het is niet zo slecht met haar gesteld, dat ze bijt, maar ze laat wel haar tanden zien. Dit wil niet zeggen, datr er niet met Tanja gespeeld kan worden, maar wat geduld en rust is op zijn plaats. Een op- BamO lossing voor dit alles is snel ge vonden. Ze moet de tijd heb ben om aan haar huisgenoten te wennen, niets forceren en dan is Tanja een erg lieve en gezellige hond. Al te kleine kinderen is niet aan te raden. leuk, maar andere honden is geen probleem. Autorijden vindt ze niet zo erg Met de hond van vorige week is het gegaan zoals werd ge vreesd. Door de vrije paasda gen werd er maar zeer weinig naar haar gevraagd. Dat is toch jammer, want Barno is een een leuke hond, die het al snel naar zijn zin heeft. BRIEF PROVINCIE AAN LEIDSCHENDAM: LEIDSCHENDAM Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben het Leidschendamse gemeentebestuur in een brief laten weten dat het op korte termijn een bestemmings plan voor de bouwlokatie Leidschendam-Nootdorp (LeiNo) moet maken. Uit de brief blijkt dat de provinciale staten commissie voor ruimtelijke ordening tijdens een vergade ring op 29 april een definitieve beslissing over de aanwij zing van Leidschendam als bouwlokatie zal worden geno men. De brief laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Ook al „be treuren" Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het „Nee" van de Leidschendamse gemeenteraad van enkele weken geleden, toch zijn ze van plan op 12 mei van dit jaar op grond van een speciaal wetsartikel een beslissing over de toekomstige bouwlo katie te nemen. Niets staat de provincie dan meer in de weg, zo laat de brief doorschemeren. Of het zou een Kroon-procedure moeten zijn, door Leidschendam en Zoetermeer aangespannen. Zoetermeer raakt namelijk ook een stuk polderland kwijt als de grenswijziging tussen Leidschendam en Nootdorp doorgaat. De Provinciale Planologische Commissie heeft zich al akkoord ver klaard met de aanwijzing. Een en ander betekent dat Leidschen dam, Nootdorp en Zoetermeer een bestemmingsplan zullen moe ten maken voor de omstreden bouwplaats, die ruimte moet gaan bieden aan circa 8.500 tot 11.000 woningen en een bepaald areaal aan industrieterrein. Florissant Zoals bekend is Leidschendam na lang wikken en wegen bij zijn eerder verkondigde standpunt gebleven, dat de LeiNo-lokatie „geen goede zaak" is voor Leidschendam. Den Haag moet eerst maar eens zelf gaan bouwen in de „open gaten" van de binnen stad, zo luidde één van de argumenten. Belangrijk is echter ook de zorg van het Leidschendams gemeentebestuur voor financië le moeilijkheden. In groeigemeenten zoals Zoetermeer en het Noordhollandse Hoorn blijken door verschillende oorzaken de financiën niet zo florissant uit te komen als bij de aanwijzing als groeikern werd verwacht. Wanneer Leidschendam weigert een bestemmingsplan te maken, maakt de provincie het zelf. Dat is al eerder door gedeputeerde ir. N. Buijsert aangekondigd. Om de zaken goed te scheiden: De minister wijst eventueel Leidschen dam aan als groeikern (dat heeft alleen financiële consequenties voor het opzetten van algemene voorzieningen), terwijl Gedepu teerde Staten formeel Leidschendam kan dwingen een bestem mingsplan te maken. De minister kan Leidschendam niet dwin gen groeikern te worden. Dat is een zaak van de provincie. Blij ven Leidschendam en Nootdorp bij hun afwijzing, dan kan de zaak wel eens lang gaan duren. toe Woningbouwpm i ha; n". 1 verenigingen !™:t Ide 1 ver! Hl ndid itere Deur Leidschendarr1'5! splitsen er itl LEIDSCHENDAM ^.Hj besturen van de Lei^J schendamse wonii^paj bouwverenigingen w. y y len bekijken of het n\sen gelijk is vierkamerflaj Q0 te splitsen in twee wD.1( ningen voor kleine hujng houdens. Het archite~* tenbureau Van Vliet (g Herperts te Leidsch^A dam onderzoekt thans Eg v mogelijkheden hiert^pr. De flats in Leidsche dam-noord zouden na uiteraard kostbare v<g* bouwing dezelfde „aa trekkelijke" huur beha. den die de vierkamerwJU ningen nu hebben. Ihet De besturen van de vö ai ningbouwverenigingen te u hebben problemen met Ituui hoge huur die, weliswaihet veelal met huursubsidh m gevraagd moet word! har voor flatwoningen vcfonc een- en tweepersoonshu^ zei houdens zoals die in DiJnad ven voorde onlangs zijn gn, reedgekomen. jdeli De plannen van de wBO ningbouwverenigingen zij i zijn opgenomen in de Nden 5 Volkshuisvesting, die bi», lc nenkort in de gemeenf le« raad wordt behandeld, jveg

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4