Vier keer per jaar naar de veiling van de NS ïevonden voorwerpen bij de Spoorwegen »™*|et brood en koffie ;ht'b!por tussen de middag Manusje van- alles PARUS Als er een telefoon in Frankrijk defect is, komt er voortaan In beginsel geen monteur meer aan huis maar wordt het mankement via een computer vanuit de centrale gerepa reerd. Als uw tele foon van tafel valt en in stukken mocht breken (hoewel de In strumenten een ver rassende weerstand blijken te hebben) of een bovengrondse lijn door een vallende tak verbroken wordt, zal er natuurlijk ie mand moeten komen om de zaak te repa reren. Maar voor an dere mankementen worden voortaan computerreparateurs Ingeschakeld. Bovendien wordt de telefooninstallatie van de abonnees perio diek via de computer getest, met name de installaties van be drijven, ondernemin gen, hotels enz., met een eigen centrale en veel interne vertak kingen. Op het com puterscherm is dan het hele schema van de Installatie te zien en de eventuele plek ken waar Iets mis is, zijn voor de technici duidelijk te onder kennen. Bovendien „vertelt" een elektro nisch geheugen de technici alle gebre ken, storingen en moeilijkheden die zich sedert de vorige test in de Installatie hebben voorgedaan. Dit elektronisch ge heugen wordt dan vergeleken met de gegevens In de cen trale, hetgeen het op stellen van een „ge zondheidsoverzicht" van de Installatie mo gelijk maakt, waar door zoveel mogelijk storingen vermeden kunnen worden. Doet zich niettemin een storing voor (niets is Immers on feilbaar). dan maakt de test-computer het vanuit de telefoon centrale mogelijk het mankement binnen enkele seconden te lokaliseren en in de allermeeste gevallen te verhelpen. Eertijds waren daar soms en kele uren mee ge moeid. Het systeem dat Sa- terel heet, maakt het ook mogelijk om praktisch onmiddel lijk een telefonische installatie uit te brei den. Zo kan de com puter ervoor zorgen dat het toestel van X of Y waarmee norma liter geen buitenver binding mogelijk is zonder de eigen tele foniste in te schake len, rechtstreeks naar het buitenland kan bellen. BIJ verhuizing hoeft ook geen technicus meer tussenbeide te komen om telefoon of nummer te veran deren: alles gebeurt elektronisch via de computer. Tenslotte maakt het systeem een nauwkeurige op gave van de kosten van alle gesprekken mogelijk en wet ogenblikkelijk. De mogelijkheden die Saterel opent, zijn bijna grenzeloos. Nu al Is het immers mo gelijk per telefoon de air-conditloning of de verwarmingsinstalla tie van uw buitenver blijf in te schakelen zodat het er lekker is als u tien of twaalf uur later daar arri veert. Het via de tele foon van afstand in werking stellen van afwas- en wasmachi nes vormt ook ai geen probleem meer Binnen afzienbare tijd zal het systeem het zelfs mogelijk maken vanaf elke wil lekeurige afstand an dere maatregelen te nemen, zelfs het klaarmaken van een warme maaltijd. Van zelfsprekend zullen de elektrische keu ken-apparaten daar geschikt voor moeten zijn, maar nu schijnt al een methode uit gewerkt te zijn die opmerkelijke resulta ten oplevert. Een ap paraat dat zowel een diepvriesinstallatie als een warmtebron bevat, kan via de te lefoon bediend wor den om allereerst het zich In de diepvries bevindende voedsel te ontdooien en dit vervolgens geduren de een zekere tijd te koken en tenslotte warm te houden. Vanzelfsprekend moet de maaltijd te voren wel met ingre diënten zoals zout en boter, olie en krulden voorbereid zijn. JAN DRUMMEN Op datum In de Utrechtse Concordiastraat worden alle goederen die binnenkomen nauwgezet bewaard. „Het lijkt hier soms net een klein warenhuis", zegt Willem van Maanen. Hij kan altijd precies zien wanneer het slecht weer is geweest, want dan stromen de paraplu's een week later binnen. En wanneer het echt zo mer is, want dan puilt de afdeling gevonden jassen echt uit. „Wie Iets in de trein verliest moet de datum goed onthouden", aldus Van Maanen. „WIJ kunnen het hier dan precies terugvinden en opsturen". Twaalf jaar zit hij al op deze afde ling, waarvan twee jaar als chef. Hij kan niet meer verstomd staan over de artikelen die als gevonden worden gemeld. Alhoewel, wie kijkt niet gek als er een paar krukken, een in validewagen, een beenprothese of een kunst gebit binnenkomen? „Je snapt het soms ge woon niet", mijmert Van Maanen. De chef zal doorgaan met het verzamelen van lederen tassen, boeken, brillen, sjaals, dassen, handschoenen, mutsen en petten, de veilingmeester zal het bij opbod blijven ver kopen en de Marokkaan zal altijd zijn koop jes eruit weten te pikken. Want de mensen zijn vergeetachtig. „En ze zullen het wel blijven ook", hoor je de Marok kaan zeggen. Met een lachje en een knipoog natuurlijk. PIET BAKKER ^GINpn lederen tassen, 90 boeken, 1200 illen, 3700 sjaals en ssen, 200 toto- en ntoestellen, 600 rtcuden en zilveren (raden, 5500 paar ndschoenen, 2200 i.cpden, mutsen en Kelten, 4000 jassen, (lrma» sleutels, 550 stealers, waarvan ne- .hebhtig procent met aravaiOUd, 6200 pld&tiC caravj tassen ot zakken met inhoud, 5000 para plu's, 200 paspoor ten, rijbewijzen en dergelijke, 3000 por temonnees en porte feuilles, 40 radio's, 650 aanstekers en rokerij, 600 schoe nen, 600 tekeningen, al dan niet in kokers. Deze bonte verzame ling artikelen bleef vorig jaar in Neder landse treinen lig gen. Het is niet eens alles. In totaal komt men op 45.000 voor werpen, die als ge vonden werden aan gegeven. Zes en veertig procent gaat terug naar de eige naar, de rest wordt op een veiling ver kocht. Een van onze ver slaggevers was on langs getuige van zo'n verkoping en maakte achtereen volgens kennis met de plaats van hande ling, met een Marok kaan, met de veiling meester en met de chef van de afdeling gevonden voorwer pen bij de Neder landse Spoorwegen. voor 's mans tijdelijke perloden van depres sieve gevoelens, geween en tandengeknars. HIJ moet In hoog tempo een groot aantal arti kelen verkopen, die variëren van paraplu's tot grammofoonplaten en die op zich weinig inspirerend werken. Daarnaast wordt er het nodige van zijn concentratievermogen en reactiesnelheid verlangd, omdat hij scherp in de gaten moet houden wie er biedt. En is het leuk om steeds achter elkaar twee gulden, vier gulden, zes gulden, acht gulden, daar tien gulden, twaalf gulden, veertien gulden, verkocht aan Maaswinkel, te moeten zeg gen? Nou dan. De ochtendzitting mag dan wat geprikkeld afgesloten worden, aan het begin van de middag blijkt Van Leeuwen zich totaal te hebben hersteld, al zal een oplettende toe schouwer vaststellen dat na ongeveer een kwartier verkopen belde oren van de veiling meester een rodere kleur hebben gekregen. Of Is het een door Evert van Leeuwen ont wikkelde methode zijn gehoor te scherpen? Vrolijke kanttekeningen Er is 's middags duidelijk wat meer leven in de brouwerij. De veilingmeester maakt nu ook van de gelegenheid gebruik om zo nu en dan artikelen van al dan niet vrolijk bedoelde kanttekeningen te voorzien. Over een ten verkoop aangeboden tekenapparaat zegt hij: „Dat is zo'n ding waarmee je horizontaal en verticaal streepjes kunt zetten. Als Je dan een paar keer schudt zijn ze weer weg". Het pu bliek lacht; Van Leeuwen kijkt verstoord op. „Dan nu nummer 912, een haardroogappa- raat. Een föhn. Kan het ding even gepro beerd worden?". De stekker gaat In het stop contact en de haardroger reageert met een zwaar brommend geluid. Het publiek haakt onmiddellijk in met een langgerekt: „Ohhhh". Enkele mensen beginnen spontaan te ap plaudisseren. De föhn gaat voor een tientje de deur uit. „Veertig gulden voor een fototoestel", roept Van Leeuwen, zich toch weer ergerend, nu aan de geluidsinstallatie die weigert. „Ver koop die dan ook direct maar", zegt een lol broek In de zaal. „Veertig gulden voor dit fototoestel, vijfendertig, dertig, vijfentwintig". Dan verbaasd: „Is dat ding niets waard?". Het toestel wordt voor twee tientjes verkocht. Een radio. „Is-le goed?", vraagt iemand in de zaal. De veilingmeester zegt dat hij het niet weet. Het apparaat kan niet worden gepro beerd, want er is geen snoer bij. Van Leeu wen begint te veilen en eindigt bij tweeënder tig gulden. Verkocht. Dan gebeurt het. De man die het toestel bij de verkochte artikelen neer wil zetten, laat het apparaat uit zijn han den vallen. De radio klettert op de grond. De zaal komt niet meer bij. „Is-ie goed?", roept Iemand opnieuw. „Wat? Prima Is-ie". Van Leeuwen haalt de radio terug en veilt hem opnieuw. De val blijkt door de bieders op een schade van acht gulden te worden ge taxeerd: het apparaat levert toch nog vieren twintig gulden op. Opslagruimte De chef van de afdeling gevonden voorwer pen bij de Nederlandse Spoorwegen Is Wil lem van Maanen, 44 jaar oud. Hij zetelt In de Concordiastraat, even buiten het centrum. Een hal van zestig meter lengte, geheel be doeld als opslagruimte voor de gevonden goederen die reizigers in de trein hebben la ten liggen. Het verzoek bij binnenkomst Is de deur goed te sluiten. „In verband met het weglopen van onze kat". Een kat? „Ja en speciaal met toe stemming van de baas", verklaart chef Van Maanen. „Het is namelijk zo dat er In deze hal nogal wat muizen zitten". Iemand anders van de afdeling vult aan: „Het is onze Neut. Als je hem roept komt-ie direct. Neutje. Neueueutje" Neutje komt niet. Heeft het ze ker te druk met de muizen. Op de afdeling gevonden voorwerpen werken zes man. „Dat is ook wel nodig", zegt Van Maanen. „Per week komen er zo'n zestig kis ten met gevonden spullen binnen. Per kist vijftig kilo, dus reken maar uit. De goederen worden gesorteerd en als er een aanvraag binnen is gekomen, dan sturen we ze terug naar de eigenaar". Zou iedereen dat weten? Dat je voor twee gulden vijftig een formulier In kunt vullen op het station als je iets in de trein hebt laten liggen en dat het dan, mits het gevonden is natuurlijk, terug wordt ge stuurd? Een paar ton. De eigenaar moet de verzendkosten wel zelf betalen, anders zou het voor de Spoorwegen helemaal niet meer te financieren zijn. Deze service aan de Concordiastraat kost toch ze ker al een paar ton per jaar. De veilingen le veren dan wel elke keer twintigduizend gul den op, maar ledereen weet hoe het tegen woordig in Nederland met de lonen is ge steld. Met de opbrengst van de veilingen kun je zes man echt niet betalen. Om nog maar te zwijgen van de andere lasten, zoals ver warming, verlichting en onderhoud van de gebouwen. Is het nou waar, dat je je spullen pas na drie maanden terug kunt krijgen, zoals onze Ma rokkaan beweert? Van Maanen lacht mild: „Nee. Wij bewaren de goederen hier drie maanden. Zijn ze dan nog niet teruggehaald, dan gaan ze naar de veiling. Gemiddeld kun je zeggen dat het een dag of veertien duurt voor je een verloren voorwerp weer thuis hebt. Tenzij je de spullen binnen drie dagen zelf van het station haalt, waar ze terecht zijn gekomen. De stations sturen ze pas na drie dagen door naar ons". „Het is trouwens wel te gek, wat soms in de trein wordt verloren en niet meer terugge haald. Een ring met briljantjes bijvoorbeeld, met een getaxeerde waarde van dertienhon derd gulden. Wie verliest nu zoiets en be kommert zich er dan niet meer om? Of porte monnees met een Inhoud van meer dan tweehonderd, gulden? Die gevallen zijn wel uitzonderingen trouwens, want meestal blijkt er weinig geld in de beurzen te zitten of is het er natuurlijk al uitgehaald". dngsi Het Notarishuis, daar worden va(eer P©r Jaar de veilingen gehouden van ben L0inen verloren en niet weer afgehaalde ran bPren- .Achter Sint Pleter" heet de straat sfasen huis 's te vinden. Dat is in het cen- i VBfjvan Utrecht, in de buurt van de Dom. or rocentrum waarin het ene na het andere het gebouw op karakteristieke wijze is ge- j werfjreerd en dat daardoor authentiek, bij- de stjnsterdams. aandoet. k0* Htatige indruk maakt het wel, het Nota- bis. Een brede trap met drie treden er- 660 ruime hal en dan rechts een deur late?et bordje „Veiling". Binnen Is een scha- nflar schatting honderdvijftig mensen gehöme,d- tfe stoelen waarop zij zitten zijn pt eerste gezicht wat merkwaardig ge- ,ên v^cbikt: zij vormen rijen in de lengte en jd d]n de breedte van de zaal. De reden rgaaifan is snel duidelijk: In de eerste plaats n varf de veilingmeester aan een groot hou- ureau, dat ook in de lengtezijde van de at <jJs gazet, in de tweede plaats is er veel verdi0 nodig om de te verkopen spullen te 3d. d- n 19 rzoelfrs van de veilingmeester dragen de ar- It mén aan en tonen ze aan het publiek. Als 3D. lijoop tot stand is gekomen wordt de n gel van de koper genoteerd. In veel geval- aruit'ijkt de veilingmeester zijn pappenhei- voorjal te kenneh en noemt hij probleemloos ,en alamen op. Wie zijn dat dan, die kopers? tellerP bet oog behoren zij tot de volgende gerbfan in onze samenleving: huisvrouwen, techijntan, buitenlandse werknemers en ge- jpneerden. Sommigen zitten er de hele Hebben brood en een thermosfles met rde ft meegenomen voor tussen de middag. ^Vallende rol hogarokkaan staat voor In de zaal. Hij heeft prijf zitplaats meer kunnen veroveren of je pit er gewoon de voorkeur aan om te Hij speelt een opvallende rol In een In- dat zich voordoet als onze fotograaf iat van de veiling wil maken. Het is aan id van de tweede veilingmorgen. Vei- BSter Evert van Leeuwen maakt een iïrriteerde indruk en zegt ineens, tus- verkoop van een partij lakens en slo- loor: „Er wordt hier niet gefotogra- De Marokkaan heeft niet eens twee len bedenktijd nodig en roept: „Er is irsvrijheid in Nederland?". Van Leeu- iPrima, maar ze kunnen toch even fat- ik vragen of ze mogen fotograferen?". Zo, daar kunnen we het voorlopig mee doen. Als de veilingmeester even later de ochtend zitting sluit, komt een Utrechtse, vermoede lijk tot de eerder genoemde categorie huis vrouwen behorend, uitleggen: „Weet u waar om hij zo nijdig deed? Er heeft laatst een ne gatief stukje over de veiling in een krant ge staan". Onze Marokkaan is er inmiddels ook bij komen staan. Hij oogt vriendelijk, waar aan zijn kleine gedrongen verschijning en zijn te dikke, uitpuilende buik meewerken. „Het kan toch niet anders", zegt hij in uitstekend Nederlands. „Als Je je koffer in Gouda in de trein laat staan, dan gaan ze er pas drie maanden later naar zoeken. Zo komen ze aan al die spullen voor de veiling". Hij blijkt het niet bij het rechte eind te hebben, maar daarover later de chef van de afdeling gevon den voorwerpen bij de Nederlandse Spoor wegen. Voor de Marokkanen zijn de veilingen gele genheden bij uitstek om aan spullen te ko men die meegenomen ofwel verzonden wor den naar het moederland. Lakens en slopen, sokken en schoenen mogen zich in een le vendige belangstelling van onze Marokkaan se vriend verheugen. Hij zegt: „Wij sturen het naar onze familieleden in Marokko, want die kunnen het goed gebruiken. Of verkopen", voegt hij er met een lachje en een slim knip oogje aan toe. Dat is begrijpelijk, gezien de niet overmatig hoge prijzen die moeten wor den betaald. Acht paar sokken voor zes gul den. Een flinke partij lakens en slopen voor twaalf gulden.Een hele zak met re genkleding voor achtentwintig gulden. Alhoe wel, voor dit laatste kan onze Marokkaan geen Interesse opbrengen. Hij blijft alleen, als een goed koopman, om te zien hoe de prijzen liggen, wie er In de zaal bieden en of hij nog op koopjes kan rekenen. „Je moet steeds opletten", zegt hij als een kenner. Weer dat lachje en die knipoog. De veilingmeester De veilingmeester heet Evert van Leeuwen. Hij Is een wat kalende, ietwat gebogen lopen de man, die inmiddels tweeënveertig jaar In het veillngvak zit en de laatste twee jaar ook driftig de verkoophamer hanteert. Hij kan knap geïrriteerd doen, zoals blijkt uit het in cident met het maken van foto's. Aan de an dere kant geeft hij moeiteloos toestemming als wij hem „fatsoenlijk vragen" of er foto's gemaakt kunnen worden. Wie de veilingmeester enige tijd aan het werk heeft gezien, zal begrip op kunnen brengen Onder Veilingmeester van Leeuwen: „Twee gulden, vier gulden, zee gulden^" Rechte: „Piet, laat de damee dat cameraatje eens zien!" Boven Willem van Maanen: „Per week zo'n zestig kisten van vijftig kilo met gevonden spullen".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21