V akanties niet geremd door hogere prijzen )oek valt oor Ford msterdam Reagan heft graan- embargo Rusland op Den Uyl: Akkoord PvdA-CDA sluit Van Agt uit JULI MAAND VAN „DE GROTE TREK Fransen ontgoocheld naar stembus 3B eist verhoging rkte van rijks- gemeentepolitie VERONICA USM Zaterdag 25 april 1981, 71e jaargang no. 21947 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk, 34,2312DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Mallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 10,52 per mm. Telefoontjes t 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 1186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: 10,65 cent. Vanavond nieuwe Engelse tv- serie „Fair stood the wind for France" om 20.27 uur op Ned. II. Op Ned. I om 19.05 uur Tedshow. Morgenavond het blijspel „Liefde half om half" op Ned.'I om 20.00 uur. Op Ned. II om 21.25 uur laatste af levering van de film De weg naar het zuiden. Veel bewolking en enige tijd sneeuw of regen. Middagtem- peratuur rond zes graden. Krachtige, aan de kust tot hard toenemende wind. Mor gen zon op 06.18 onder 20.58 uur. Scheveningen hoogwater 07.49 en 18.27 uur, laagwater 03.33 en 15.53 uur. bij melkman t (ook) duurder IAAG Door de melkman hte of in de winkel gekoch- e melk kan volgende week t per liter duurder worden. Volle melk vier cent, ande- Ikprodukten vijf cent. De idustrie verhoogt maandag jk op grond van EG-be- de adviesprijzen bij le- aan de detailhandel met nt per liter. De handel zelf gt de marge met één cent ig gaat ook de prijs van de te volle melk met vijf cent z tot 1,15 per liter. Waar- ijk wordt op 6 mei de mini-' terprijs voor halfvolle rastgesteld op 93 cent Kroonprins wordt 14 Tokio duurste stad ter wereld GENEVE - Tokio is de duurste stad ter wereld en Londen de duurste stad in Europa. Dit blijkt uit het jaarlijkse overzicht van de kosten van het levensonderhoud in een aantal grote steden van het Zwit serse bureau Business Internationa- l.Als de kosten van het levenson derhoud in New York op 100 wor den gesteld komt het indexcijfer voor de Japanse hoofdstad uit op 160,4. Tokio overtreft daarmee La gos (152,1) dat verleden jaar de lijst aanvoerde. De volgende acht plaat sen op de lijst worden ingenomen door Buenos Aires, Londen, Oslo, Abidjan, Stockholm, HelsinkiWe nen en Zurich. Zevenhonderd zieken na „Maastricht" MAASTRICHT Ongeveer zeven honderd personen vierhonderd journalisten en driehonderd ambte naren zijn ziek geworden van het eten dat geserveerd werd tijdens de Eurotop in Maastricht. Het gaat om verreweg de grootste salmonella-be smetting die ooit in Nederland heeft plaatsgegrepen. Waarschijnlijk wa ren niet alleen de huzarensalades, maar ook andere etenswaren be smet. De meeste mensen werden niet ziek van het eten dat op de eer ste dag werd geserveerd, maar wel van de maaltijden op de tweede dag. De eerste dag waren er tweehonderd ziektegevallen, de dag erna kwamen er nog eens vijfhonderd bij. Verbod stille tocht van dwaze moeders BUENOS AIRES De Ar- gentijnse regering heeft de stille tocht die de „dwaze moeders" van het 1-Mei- plein aanstaande donder dag wilden houden, verbo den. De tocht zou het feit herdenken dat vier jaar ge leden voor de eerste mal op deze wijze werd geprotes teerd tegen de martelingen en vedwijningen in Argen-. tinië. Sindsdien demonste ren de vrouwen elke don derdag op dit plein, dat ge legen is tegenover het re geringsgebouw. If 1300 MAN OP STRAAT [•ERDAM Ford land wil zijn as- agefabriek in het erdamse havenge- definitief sluiten. 1325 van de in to- 650 werknemers in ■land zal een col- e ontslagaan- bij het arbeidsbu- worden ingediend. Nederland is niet r in staat de zware zen van de Am- unse produktie-af- ;en te dragen. Geen alternatief biedt |ht op winstherstel, eft de directie giste- ict personeel, bon en ondernemings- laten weten. iriek van Ford in Ara- n, waar de Transit en it J Transcontinental-truck gemonteerd zal tot iptember open blijven. periode wil de directie bonden en de onderne- aad overeenstemming in over een sociaal plan intueel kopers vinden terreinen en fabrieks- pen in het westelijk ha- lied. Na 30 april zullen Je commerciële- en ver delingen van Ford in and nog open blijven, e sector werken 325 Volgens algemeen di- J. Laurent, is de „pijn- ïgreep" in Amsterdam, kelijk om het werk van 125 personeelsleden te garanderen. „Zonder ikrimping was het met ord Nederland gedaan t", aldus Laurent, anciële positie van het concern is volgens de direc teur dermate slecht, dat zelfs voor de financiering van het sociaal plan opnieuw een le ning nodig is. Zoals bekend fourneerde de moedermaat schappij Ford Amerika eind vorig jaar 30 miljoen gulden om de enorme verliezen van de Amsterdamse produktie-af- delingen (de laatste tien jaar totaal 307 min gulden) te dek ken. Maar volgens Laurent verkeert Ford Amerika niet in de positie om een nieuwe le ning te verstrekken. Boven dien heeft de Nederlandse overheid een eerdere steu naanvraag van 192 miljoen voor de produktie van autoka chels afgewezen. Laurent: „Dat was het minst slechte al ternatief, maar ook hier kon den wij niet met een sluitende begroting op de proppen ko men". De Industriebond FNV en de gemeente Amsterdam hebben gisteren verontwaardigd ge reageerd op de voorgenomen sluiting. Beide partijen menen, dat het besluit niet voldoende overwogen is. Pagina 8: „Super-vrachtwa gen" bracht Ford op rand van afgrond. HAARLEM De Nederlandse va kantiegangers laten zich niet terug houden door de gestegen kosten van vliegreizen, de hogere brand stofprijzen en de krappe portemon nee. Er zullen dit jaar zelfs meer mensen (ruim negen miljoen) met vakantie gaan dan de 83 miljoen van het vorig jaar. Het merendeel van hen zal er in de maand juli op uit trekken. Vooral touringcarrei- zen en vluchten naar verre bestem mingen zijn dit jaar erg in trek. Dat is de uitkomst van een enquête die de Algemene Nederlandse Vere niging van Reisbureaus (ANVR) onder haar leden heeft gehouden en waarvan de resultaten volgende week bekend worden gemaakt. Spanje en Joegoslavië zijn volgens een woordvoerder van ANVR nog steeds „toppers". „Maar", voegt hij eraan toe, „de belangstelling voor verre bestem mingen is dit jaar enorm toegenomen. In het bijzonder voor de V.S., Thai land, Indonesië en -als tussenstation- Singapore". Ook de belangstelling voor reizen naar Afrikaanse safarilanden als Kenya stijgt, hoewel niet „explosief. Het reizigersaanbod op vluchten naar Japan groeit eveneens gestaag. „Het is duidelijk dat de vakantie voor de Ne derlanders nog steeds levensbehoefte nummer één is. Samen met de auto is dat naar ons gevoel", aldus de woord voerder van de ANVR, „wel het laat ste waar men op wil bezuinigen". Overigens hebben de verschillende reisorganisaties vroeg ingespeeld op de brandstofstijgingen; het aanbod van touringcarreizen is aanzienlijk toegenomen en er wordt navenant veel gebruik van gemaakt. „De bus reizen lopen als een trein", zoals de ANVR het uitroept. Ook over de binnenlandse vakanties zijn de reisbureaus niet ontevreden. De ANVR heeft de indruk dat een groot aantal Nederlanders, die andere jaren niet op vakantie gingen, nu in vele gevallen een arrangement in ei gen land hebben genomen. De ver wachting van de reisbureaus dat door het ontbreken van de bouwvakvakan tie de drukte wat gespreid zal worden, is niet bewaarheid. De piek zal vol gens de ANVR, evenals andere jaren ook nu weer tussen 5 en eind juli lig gen. „Onbegrijpelijk", stelt de ANVR dat zoveel mensen nog steeds voor duurdere reizen willen betalen, ter wijl de prijzen in het voor- en nasei zoen veel lager liggen". tre ïpidou r roest getast S Het Centre Pompi- et uiterst moderne mu il het centrum van Pa flink door roest aange- geen vijf jaar na de van het uit staal en opgetrokken gebouw, roestplekken zich snel in wijt de roestvorming rst en regen die de he iende laag op de buizen i aangetast. De buiscon- 5s worden nu van roest n en opnieuw in de verf Wuif 'ns Onder de talrijke souvenirs die in Engeland aan de man worden ge bracht ter gele genheid van het komende huwe lijk van prins Charles en Lady Diana, zijn nu ook deze kar tonnen poppen verschenen. Het fraaie daarbij is dat ze, juist zoals Wim Son- nevelds „Konin gin van Lombar- dije", een bewe gend handje be zitten, waarmee de onderdanen moeite- en kos teloos' kunnen worden toege wuifd. Bij voorbaat blasé en ont goocheld gaan de Fransen morgen naar de stembus. Zij voelen maar al te goed dat wie ook de nieuwe pre sident van de republiek wordt, de sociaal-economi sche situatie niet wezenlijk zal veranderen. De vele en al te mooie beloften tijdens de verkiezingscampagnes hebben de toch al scepti sche Fransen nog scepti scher gemaakt. Het ziet er overigens niet naar uit dat er morgenavond al een nieuwe president zal zijn ge kozen. De meest serieuze kandidaten, de huidige pre sident Giscard en „de eeu wige tweede" Mitterrand, zullen het uiteindelijk in een tweede ronde, op 10 mei, moeten uitvechten. Hoe wel... te elder ure groeit de aanhang van de gaullisti sche kandidaat Chirac, de felle burgemeester van Pa rijs die premier is geweest onder Giscard, zo snel, dat hij zowel voor Mitterrand als voor Giscard een bedreiging gaat vormen. Daarnaast speelt ook de communisti sche kandidaat Marchais een niet onbelangrijke rol. Niet dat hij een kans maakt op het presidentschap, maar zijn Indirecte rol In een tweede ronde mag niet wor den onderschat. Op de voorpagina van onze bijlage Finale aandacht voor de race naar het Efysée: een bijdrage van onze Franse correspondent Jan Drum men en de portretten van de vier belangrijkste kandida ten. VERDER IN ONZE BIJLAGE: Herder Pouwel Mos laat zijn schaapjes gaan. Vier keer per jaar naar de veiling van de NS. Kinderen hebben vrijelijk kunnen grasduinen in kuilen met radioac tief afval". iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Hondenhater slaat weer toe in Leiden LEIDEN In de Merenwijk in Leiden is gisteravond rond half twaalf opnieuw een po ging gedaan honden te vergif tigen met gehaktballetjes waarin strychnine zat. Er is tot nu toe één hond met vergifti gingsverschijnselen naar de dierenarts gebracht. Dankzij het snelle ingrijpen van de ei genaar is de kans groot dat dit dier de vergiftiging zal overle ven. De politie waarschuwt hondenbezitters in de Meren wijk tegen de nieuwe verrich tingen de gifmenger(s). (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Hoewel hij een ande re indruk heeft gevestigd in een uitzen ding van de tv-rubriek Brandpunt, ziet PvdA-leider Den Uyl in feite geen mo gelijkheden voor een coalitie van zijn partij met het CDA. Althans niet zo lang de christen-democraten geleid worden door Van Agt, aldus Den Uyl in een interview met onze krant Daarin zegt hij ook een voorkeur te heb-' ben voor een progressief kabinet. Maar' mocht dat niet mogelijk zijn, dan zal een eventueel accoord tussen PvdA en CDA „zich altijd bewegen op een vlak waar het Van Agt in feite uitsluit". De lijsttrekker van de socialisten motiveert die uitspraak door erop te wijzen dat Van Agt „dè ver tegenwoordiger is geworden van samen gaan met de VVD". Den Uyl sluit voorts niet uit dat de PvdA en het CDA het tijdens de formatie eens zouden kunnen worden op het punt van de NAVO-kruisraketten. Hij is bereid het CDA onder zekere voorwaarden ruimte te geven voor, zoals hij zegt, een voorbe houd. Volgens politieke waarnemers is daarmee een afspraak mogelijk geworden, waarbij beide partijen hun zin krijgen. Te denken is aan de formule, dat Nederland nationaal en internationaal een anti-kern- wapenbeleid zal voeren. De christen-de mocraten zouden daarbij dan kunnen stel len dat zij niet meer aan het accoord ge bonden zijn en dat de kruisraketten er wat hun betreft kunnen komen, als blijkt dat de onderhandelingen met de Russen niets of te weinig opleveren. Zie verder pag. 7: „Die kan niet op je stemmen Joop" ERDAM De Nederlandse Politie Bond (NPB) eist toging van de sterkte van de rijks- en gemeentepoli- pat beide korpsen hun taken naar behoren kunnen Ijlen. Dit staat in een motie die gisteren in Rotterdam Ogenomen door de overgrote meerderheid van de daar jjisserende NP B-leden. 'tie wordt gestuurd naar de ministers van binnenlandse en justitie, de leden van de Tweede Kamer, burgemees- i gemeenteraden. Volgens de NPB worden de uitgangs- i, dat in Nederland uitsluitend burgelijke politie wordt in- n toenemende mate geweld aangedaan door inzet van de lacht. De NPB kan dit sluipende proces van militairise- .kkelijk leiden tot het ontstaan van een militaire „staat- In een tweede motie eist de NPB dat de overheid de eenheid met grotere zorgvuldigheid inzet. De politie, de ME behoort, mag niet worden ingezet als puinrui- l ADVERTENTIES Zondag 26 april drive-in show m.m.v. Johan Timman. Aanvang 20.30 uur „BLESSE PAARD" Stompwijk ZONDAG 26 APRIL AANVANG 20.30 UUR Dorpshuis Rijpwetering WASHINGTON Presi dent Reagan heeft giste ren het embargo op de export van Amerikaans graan naar de Sovjet- Unie opgeheven. Rea- gans voorganger Jimmy Carter, stelde het export verbod begin jaar in, na dat de Sovjet-Unie Af ghanistan was binnenge vallen. Reagan heeft zijn besluit genomen omdat de boeren in de Verenig de Staten veel schade van het exportverbod ondervinden. Volgens hem is pas nu voor op heffing gekozen, opdat de Russen niet zouden denken dat de VS een toegeeflijke houding te genover ben gaan aanne- Het Russische persbureau Tass verklaarde gisteren dat het embargo de VS „ernstig econo misch verlies" heeft opgele verd. Volgens Tass heeft het exportverbod aangetoond dat Amerika een „onbetrouwbare" handelspartner is. Opheffing van het Ameri kaanse graanerabargo kan de Nederlandse graantelers hoge-, re prijzen bezorgen. Althans, indien de EG erin toestemt dat Frankrijk 600.000 ton graan aan de Sovjet-Unie levert. Dan gaat de Franse tarweprijs om oog en bjgevolg ook de Ne derlandse, meent het pro- duktschap voor granen, zaden en peulvruchten in Den Haag. Volgens ambtenaren in Was-, hington heeft de afnemende spanning rond de Poolse kwestie de besluitvorming van de president beïnvloed. De Amerikaanse minster van landbouw, Block, heeft opge merkt dat de Sovjet-Unie al het voor dit jaar benodigde graan, ongeveer 35 miljoen ton, al in het buitenland heeft besteld. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 1Ö.00 uur nummet 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- zorgd. 0<F 4- V MM mam MM MB wt mm mm «I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1