o Maas overtreft zichzelf Negen clubs in betaalde voetbal moeten begroting nog aanpassen Chinese service speeltVriesekoop te veel parten CINDZEGE IN RONDE VAN BELGIE yirnouts nog als mige ongeslagen l)amster Graas al verslaeen -Hps voor ïï^Duindigt Sloothaak van kop verdreven RUSSEN AL ZEKER VAN TITEL IJSHOCKEY Europese titelstrijd voor vrouwen voetbal ACHTSTE FINALES EINDSTATION VOOR NEDERLANDSE pfiPORT LEIDSE COURANT i ZATERDAG 25 APRIL 1981 PAGINA 9 BUSSEL Jo Maas is gis- ren in St. Jansmolenbeek, ftn buitenwijk van Brussel, linnaar geworden van de Ite Ronde van België. Daar- lee overtrof hij in feite Tchzelf. Natuurlijk was de amburger uit de ploeg van (eter Post in de tweede appe betrokken geweest Ij de beslissende ontsnap ping, maar de triomf heeft |j voor een groot deel aan Jjn ploeggenoten te danken. Je ploegentijdrit, gisteroch- ind in Bredene, besliste de l((^onde van België. De over- fWJinning van de Post-brigade ^l^emiddelde snelheid 52 ki- ^|>meter per uur), specialis- in dit werk, bracht Maas J. e blauwe trui om de schou- ers. In de laatste etappe, v Jiar Brussel over 137 kilo- /0,.^eter, controleerden zijn |akkers iedere aanval van etekcnis. Zonder ritover- jinning, evenals vorig Ger- |e Knetemann, zegevierde j wordfaas na vijf dagen België, ingen I was ook de stad waar uitgesf victorie voor de verlegen ferdejaars prof begon. Maas ks) voo^rbaasde twee jaar geleden in Transt? hoofdstad van België ;ing kcfiend en vijand door een /os zijur-etappe te winnen. Als lid 1 deze Bn de ploeg van Fred de ruyne maakte hij destijds in- geko)ns naam. Zijn zevende plaats 1 het eindklassement van de vjonde van Frankrijk bena drukte dat Nederland een nieuwe troef voor het grootste wielerevenement ter wereld erbij had. Maas heeft die ver wachting echter nooit kunnen waar maken. De 26-jarige prof uit Amby verzorgde zijn p.r.- activiteiten zacht uitgedrukt, niet al te best. Het contact met de wielerwereld werd voorna melijk door zijn vader gere geld. Van Maas zelf werd bijna niemand iets wijzer. Ook na die belangrijke overwinning in de tour bleef hij schuchter en gesloten. Voor een deel was dat ver klaarbaar door het feit dat hij na „Brussel 1979" niets meer won. Zijn tweede jaar als prof bracht een en al ellende en ook in het voorseizoen 1981, na de moeizame overgang naar de ploeg van Post, kwam hij niet tot grote daden. Een fikse verkoudheid joeg toen zijn trainings in de war, waar door hij een aantal grote wed strijden moest missen. De zege in de Ronde van België was voor de gesloten Limburger dan ook een verademing. Het gemis aan zelfvertrouwen werd eindelijk enigszins ge compenseerd. Gebrek zelfvertrouwen Gedurende de Ronde van Bel gië bleek ook dikwijls dat ge brek aan zelfvertrouwen. Op de vraag of nu alles op hem gespeeld zou worden, ant woordde Maas dagelijks: „Ad Wijnands heeft misschien nog wel meer kansen op de eind overwinning dan ik. Hij is. sneller in de sprint en kan dan bonificaties meepikken". Maas, die in de algemene rangschikking enkele tellen voor zijn provinciegenoot stond, wist uiteraard ook wel dat op de laatste dag een ploe gentijdrit op het programma stond. Bij voldoende tijdwinst zou niet Wijnands maar hij zelf in de leiderstrui komen. Op die wijze is de Ronde van België ook beslist. Wijnands eindigde op luttele seconden als tweede, maar wist van te voren dat de kaart Maas in de slotetappe de voornaamste was. Na Post zelf in 1963 en Gerrie Knetemann vorig jaar, was Maas in Brussel de derde Ne derlander die de ronde van België voor beroepsrenners op zijn naam schreef. In het wie- lerland bij uitstek zegevierde een Nederlander. Alweer. Dat deed een beetje pijn. Zelfs de ritzege van Patric Pevenage in de slotetappe kon die pijn niet verzachten. Het was hem ove rigens wel vergund. De dappe re doordouwer begon op de muur van Geraardsbergen, na 84 kilometer een solo en kwam alleen in Molenbeek over de eindstreep. Op dat mo ment was Maas echter al zeker van de eindzege. Eindklassement I Jo Maai (Nod) 25 uur 18 minuten en 11 seconden: 2 Wijnands (Ned) 25.18.27; 3. Clacs 25.18.29; 4. Verlinden 25.18.30; 5. Bo- cacrt 25.18 36; 6. Wilmann (Noo) 25.18.39; 7. Van den Hock (Ned) 25.19.06; 8. Martens 25.19.40; 9. Tackacrt 25.19.42; 10. Kelly (Ier) 25.19.53; 14 Knetemann 25.34.27; 17. Raas 25.35.22; 19. Priem 25.36.12; 24. Pirard 25.36 38; 25. Langcrik 25.36.48; 26. Adri van Houwclingcn 25.36.50; 27. Winnen 25.36.56; 31. Broers 25.37.25; 33. De Rooy 25.37 31. De 78 renners uit de Ronde van Spanje hebben een extra rustdag „ingelast". Na de In spanningen van de tweede dag, waarin zes gekwalifi ceerde cols onder uiterst on gunstige wersomstandighe- den moesten worden geno men, wilde het peloton vbor alles rust in de vrij vlakke etappe van Leon naar Sala manca. Bontempi won de sprint van het volledige pe loton. Uitslag derde etappe; 1. Bontempi (Ita), 195 km van Leon naar Salamanca in 5 uur 25 minuten en 58 seconden; 2. Cedcna (Spa); 3. Cuevas (Spa); 4. Fernandez (Spa); 5. Laguia (Spa); 6. Nicuwdorp (Ncd; 7. Vichot (Fra); 8. Chinetti (lU). 9. Van Dongen (Ncd); 10. Tagich (Oos) allen dezelfde tijd als Bontem pi; 13. Vonk; 15. Lammcrlink; 18. Van Peer. 53. v.d. Meer; 58. Schipper; 64. Zijerveld; 70. V. Meer z.t. Algemeen kluxment: I. Clcrc (Fra) 16 sen (Dc™) OP°2 Loonden; 3. Ba'tlaglin (Ita) op 0.17; 4. Arroyo (Spa) op 0.22; 5. Lasa (Spa) op 0.24; 6. Laguia (Spa) op 0.24, 7 Ccr- ron (Spa) op 0.25; 8 Murga (Spa) op 0 26; 9. Ladron de Guevarra (Spa) op 0.28; 10 Mu- noz (Spa) op 0.30; 28. Zijerveld 16.33.45; 37. Nieuwdorp 16.36,28; 43 Van Peer 16.37.57; 47 Van Meer 16.38.11; 67. Vonk 16.43.14; 70. Lam- i2.25; 71. Van Dongen 16.52.31; Jo Maas bij zijn vorige grote triomf, een etappe zege in de Ronde van Frankrijk in 1979. zal 0 gevoen niei' Vandal neel vj er te dere i dwarl [ARFFUM - Jan Arnouts is e enige deelnemer aan het Jederlands biljartkam- ioenschap ereklasse 71/2 ippsde na vier ronden in Warf- i n0g ongeslagen bleef, heo Sijp de tweede dag van het raad vöernooi gooiden Wim van teven ter en Piet Vet het llassement danig door el- Pfl.aar. Van Deventer, die op ^le eerste dag zonder winst £^y"vas gebleven, versloeg eerst Jos Bongers - op dat mo ment koploper - en vervol gens Christ van der Smis- Vet produceerde tegen Jean Bessems een evenaring hoog ste serie door in de tweede beurt na een poedel de 300 ca ramboles achter elkaar te sco ren. Hans Vultink deed dit tien jaar geleden, maar in de eerste beurt, waardoor dé in Warf f urn afwezige biljarter nog wel het record partijge middelde op zijn naam heeft staan. In de avonduren verbe terde Vet het nationale record geprolongeerde serie tot 425, waarmee hij de prestatie van Vultink met 106 punten verbe terde. Uitslagen: derde ronde: Vet-Bessems 300-12/2; Arnouts-Velthuis 300-194/9; v.d.Smissen-Havermans 300-163/11; Van Deventer-Bongers 300-246/16; vierde ronde: Bessems-Velthuis 300- 37/4; Havermans-Bongers 142-300/7; Van Deventer-v.d.Smissen 300-115/9; Vet-Arnouts 241-300/7; stand: 1. Ar nouts 8/214/37,23; 2. Bessems 6/186/38,00; 3. Bongers 6/168/30,97; 4. v.d. Smissen 6/141/29,00; 5. Van Deventer 4/142/19,04; 6. Vet 2/300/38,18; 7. Velthuis 0/137/19,61; 8. Havermans 0/77/16,14. ^judobond wijst vijf 5pan aan voor titelstrijd [)EN HAAG De judobond Nederland zal naar de Europe- le kampioenschappen, die van 14 tot en met 17 mei in De brecen (Hongarije) worden gehouden, vijf judoka's afvaar digen. Het zijn: Jim Essink (Valkenswaard tot 71 kg). Ger- ly Hooijenga (Veenwouden, tot 78 kg), Leo van Oosten JVlaardingen, tot 86 kg), Iman Kars (Rozenburg tot 95 kg) |n Wil Wilhelm ('s-Hertogenbosch, boven 95 kg). ,?e Judobond Nederland wilde bij het bekend maken van de /loeg niet de uitspraak van een kort geding, dat de dertien dissi- lente judoka's tegen de bond hebben aangespannen, afwachten. De bond acht de kans dat enkele van de dissidente judoka's aan Ie titelstrijd zullen deelnemen uiterst gering. Te meer daar de nschrijving reeds is gesloten. maten O IUISSEN De negende edi- e van de strijd om het Neder- ands damkampioenschap voor ames is gisteren in Huissen aeverfd Nonnen met een 6rote ver assing. De 16-jarige Haarlem- i debutante Jacqueline chouten slaagde er met wit in e ervaren Barbara Graas te lerslaan. De Zaandamse, die lijf keer de titel won, kwam 20 stafp in de problemen dat zij de Nee, dejd overschreed. De andere ng wit everwinningen op de eerste bieding; maat g JL soorte O ipieren ('ASSENAAR Drie rennen IZaKKeiH acht draverijen staan er FZUIGBorgenmiddag op het pro- ■CiALIS'amma van de Wassenaarse Duindigt. De eerste -120l6ert is om 13.00 uur. Onze tips iinori)or deze meeting luiden: ZEE PRIJS(eerste deling): Ursin Gallant, 149.- hunder Hanover en Thor FZUlGdolo. iCiALlSiQSTZEEPRIJS: Tiger Hano- Stefano Hanover en Tole- -12016[nt K. DUTHENDPRIJS: Amend, Prince en Queen Ann. soen lOORDZEEPRIJS: Tempo luurt o4ra, Serge Buitenzorg en en eplfenny Alkestis. ander) dag kwamen op naam van Le- nie Toonen-Geurts (die te sterk bleek voor Joke Radix- Ganzevoort) en Eef Nieuwen- huizen, die tegen Iepie Poep- jes-Koopman succes had met de klassieke spelvariant. Ciska Butter en Joke van Geemen remiseerden. De 17-jarige Petra Polman is wegens persoonlijke omstan digheden niet in staat haar ti tel te verdedigen. KANAALPRIJS: Swift Fort- na, Shirley Mac en Pareltje. GRAVESENDPRIJS: Le Nor mand, Rober en Clo Clo. IERSE ZEEPRIJS: Time Nim ble, Solid Speed en Sio van de Lente. MIDDELLANDSE ZEE PRIJS: Pallieter, Star Laguna en Peter Post. SOUTHENDPRIJS: Green Galore, Pfalzkette en Maximi-- liaan. AUGEISCHEPRIJS: Nubar van Echten, Kees Verkerk en Ossian. ZWARTE ZEE PRIJS(tweede afdeling): Urmanie Brewer, Teddy DEar en Unit Fortuna. l. 071-/ iPORTWERELD nmolentARus - De nieuwe Lotus 88 kochte an constructeur Colin Chap- d, eenvl1311 is definitief afgekeurd Ing, idjpor formule I-grand prix. Zo doe-heeeft de commissie van beroep baar. dan de internationale automo- nelfederatie besloten. GejlOORN - Van Woensel was vrijdagiet een achtste plaats de beste en vanïederlander in een internatio nale moderne vijfkamp in Poorn. Pijtak werd 14e, Furer Aonh Melchers 18e, Wijnants WCUIpe, Baars 22e, Boek 23e en [immermans 26e. Winnaar 025lias de Westduitser Mette. AMSTERDAM - Hille van der Kooy neemt de plaats in van de geblesseerde Rob van Essen in de Nederlandse basketbalse lectie, die van 3 tot 11 mei in Izmir deelneemt aan het Euro pese B-kampioenschap. Van der Kooy is Nederlands Ame rikaan en speelt volgend sei zoen voor Groningen. HEERLEN - Voor de nacom- petitie volleybal dames om een plaats in het Europa Cup Ui- toernooi werden gespeeld: Quick Orion-VCH 3-2 en Sido- sa-Dynamo 3-0. BIRMINGHAM De Fransman Gilles Bertram de Balanda heeft gistera vond tijdens het concours hippique van Birmingham de leiding genomen in de stand om de wereldbeker voor springruiters. Bertrand de Balanda (30) werd in het tweede onderdeel twee de, achter de verrassende Amerikaan Donald Cheska. De Westduitser Franke Sloot haak, de winnaar van het eer ste nummer, kwam er ditmaal niet aan te pas en wist geen punten voor het klassement te vergaren. Ook Johan Heins voegde zich bij de rij kanslo zen. Hij liep met Larramy in het eerste parkoers acht straf- punten op en viel buiten de beste zestien. Uitslag tweede onderdeel in de strijd om de wereldbeker is (eerste par koers 12 hindernissen met 15 spron gen; eerste en tweede barrage 7 hin dernissen met 10 sprongen over ver schillende parkoersen): 1. Donald Cheska (VSt) Southside 0 strafpunten en 41,4 seconden (in de tweede barra ge); 2. Gilles Bertran de Balanda (Fra) Galoubet 0-41,5; 3. Michael Matz (VSt) Jet Run 11-47,8 (beiden in de tweede barrage); 4. Herve Godig- non (Fra) Gitan P4-47.0 (in de eerste barrage); 5. Harvey Smith (Gbr) San- mar 8—50,3; 6. Bernie Traurig (VSt) Eden Vale 1250,6 (beiden in de tweede barrage); 7. Janie Mann (VSt) Signal Point 0,25—82,7 (in het oor spronkelijke parkoers); 8. Buddy Brown (VSt) Felton 4—67.0; 9. Leslie Burr (VSt)Chase the Clouds 4—69,0; 10. Guy Creighton (Aus) Mikneil 4 71,4; 11. Hugo Simon (Oos) Gladstone 4—74,3. Stand na twee van de drie onderde len in de strijd om de wereldbeker is: 1. Bertran de Balanda (Fra) 30 pun ten; 2. Cheska (VSt) 28; 3. Harvey Smith (GBr) 23; 4. Matz (VSt) 21; 5. Sloothaak (WDI) 20; 6. Melanie Smith (VSt) en Brown (VSt) 18; 8. Skelton (GBr) 17; 9. Traurig (VSt) 15; 10. Ga- bathuler (Zwi), Simon (Oost) en Go- dignon (Fra) 13; 18. Heins (Ned) 5. GOTHENBURG De ploeg van de Sowjet-Unie is op nieuw zeker van de wereldti tel ijshockey. Een dag voor het einde van het toernooi werden de Russen reeds kampioen door een overwinning van 131 op Zweden. De standen per periode waren: 00, 6—0 en 71. De Sowjet-Unie werd hiermee onbereikbaar voor de andere landen. Tsjecho Slowakije won eerder van Canada met 42. De pe riodestanden waren 01 21 2—0. De Russen vieren een feestje na een van de treffers waarmee zij hun wereldtitel prolongeerden. 1. Sowjet-Unie 2. Tsj-Slowakije 5 4 1 0 9 37—11 5 2 1 2 5 19—21 5 2 1 2 5 12—23 5 0 14 1 13—26 DEN HAAG - Van alle betaalde voetbal organisaties (BVO 's) die inmiddels hun begroting voor volgend seizoen bij het BBI hebben ingediend zijn er 28 die dat volgens de richtle nen van het ministerie van CRM hebben gedaan om voor overheidssteun in aanmerking te komen. De overige negen krijgen van CRM alsnog opdracht aanpassingen uit te voe ren tot een bedrag van twee miljoen gulden. Indien aan die opdracht wordt voldaan zal het exploitatie-tekort dat niet wordt gedekt kunnen worden teruggebracht tot 112.000 gulden. Door 32 BVO 's wordt het exploitatietekort begroot op 9,3 miljoen gulden. Twee jaar geleden lag dit tekort nog ruim 5,5 miljoen gulden hoger en was het ongedekte exploitatietekort bij na 7 miljoen gulden. Deze relatief gunstige ontwikkeling heeft staatssecretaris Wallis de Vries gunstig gestemd voor wat betreft het overleg met de vaste commissie voor CRM dat op 28 april wordt gehouden. Wallis de Vries tilt dan ook niet zwaar aan kri tiek van PvdA-vertegenwoordiger Worrell, die onder meer een CAO als belangrijkste voorwaarde voor overheidssteun ziet. FLORENCE Het dagelijks bestuur van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft tijdens zijn vergadering te Florence besloten een Europees kampioenschap voor nationale vrouwenelftallen in het leven te roepen. Als voorwaarde werd echter gesteld dat ten minste twaalf van de aangesloten landen aan een dergelijk toernooi zouden moeten meedoen. De commissie voor het vrou wenvoetbal is opgedragen een reglement voor een toer nooi op te stellen. De vergadering, onder voorzitter van Artemio Franci, be sliste tevens dat er een anti-dopingregel is vastgelegd voor de komende finales van de toernooien voor bekerwinnaars (13 mei Düsseldorf). De loting voor de eerste ronde van de toernooien om de Europese bekers voor clubteams van het seizoen 1981/1982 zal op 7 juli in Zürich plaats vinden. Michel Platini zal komende woensdag weer niet kunnen spelen met het Franse elftal. De middenvelder van Saint Etienne, die ook tegen Nederland in Rotterdam ontbrak, heeft een gekneusde rib. Platini is niet de enige van de „vaste" kandidaten die ontbreekt. Michel Hidalgo mist ook Platini's clubgenoot Jean-Francois Larios wegens een dij beenblessure voor het duel met België. De coach heeft bo vendien nog Bernard Lacombe (Bordeaux) buiten de ploeg gezet na de nederlaag in Rotterdam. De zestien spelers die Hidalgo heeft aangewezen voor de ontmoeting met België zijn: doel: Jean Castaneda (St. Etienne) en Dominique Dropsy (Strasbourg); verdediging: Patrick Battiston, Gerard Janvion en Christian Lopez (St. Etienne), Maxime Bossis (Nantes), Leonard Specht (Stras bourg) en Marius Tresor (Bordeaux; middenveld: Bernard Genghini (Sochaux), Alain Giresse (Bordeaux), Jean-Ama dou Tigana en Alain Moizan (Lyon); aanval: Dominique Rocheteau (Paris S.G.), Didier Six (Strasbourg), Gerard So- ler (Bordeaux) en Jacques Zimako (St. Etienne). Bondscoach Jupp Derwall heeft de namen van de zestien spelers bekendgemaakt, die de kans maken in het team te staan dat op woensdag 29 april het WK-kwalificatieduel te gen Oostenrijk speelt in Hamburg. In plaats van HSV-aan- valler Horst Hrubesch, in de afgelopen wedstrijden van de Westduitse ploeg een vaste keus als centrumspits, heeft Derwall gekozen voor Schalke-speler Klaus Fischer. De groep van zestien bestaat uit: doel: Immel en Schuma cher; verdedigers: Dietz, K. en H. Förster, Hannes, Kaltz en Stielike; middenveld: Breitner, Magath, Muller, Schus ter en Briegel; aanvallers: Fischer, Rummenigge, Allofs en Allgöwer. Hugo Hovenkamp van AZ'67 zal in de slotfase van de competitie in de eredivisie drie wedstrijden van zijn club moeten missen als gevolg van zijn derde gele kaart, die hij jl. zaterdag opliep in het duel met MVV. Hij is de derde speler van AZ, na Peters en Spelbos, die een aantal duels aan de kant moet zitten. Hij kreeg evenals zijn twee medespelers twee weken geleden ook nog 500 gulden boete. Groningen-speler Sip Bloemberg, die na twee gele kaarten in de wedstrijd tegen Feyenoord van het veld werd ge stuurd, wordt als gevolg van zijn derde voor vier duels ge schorst. Tegelijkertijd heeft hij er alweer een nieuwe bij: de tweede gele kaart die hem door arbiter Mulder werd voor gehouden. De belangrijkste straffen zijn: AZ'67: H Hovenkamp, drie wedstrijden geschorst en 500 gulden boete; FC Groningen: S. Bloemberg, vier wedstrijden en 200 gulden. VFB Stuttgart heeft gisteravond de inhaalwedstrijd voor de Bundesliga bij Bórussia Mönchengladbach met 31 ge wonnen. Bij de rust was de stand 10 voor de bezoekers. Er waren 28.000 toeschouwers. Door dit resultaat deelt VFB nu de derde plaats op de ranglijst met FC Kaiserslau- tern. Beide clubs hebben 37 punten uit 29 wedstrijden, zes minder dan het leidende duo Bayern München en Ham burger SV. NOVI SAD Met de uit schakeling van Bettine Vrie- sekoop in de achtste finales in het enkelspel is gistera vond in Novi Sad, twee da gen voor afloop van het mondiale gebeuren, de exo dus van de Nederlandse ta- feltennisafvaardiging vol tooid. De 19-jarige Hazers- woudse struikelde in een weinig enerverende partij over de tien jaar oudere Zhang Deying. De Chinese nummer een op de wereld ranglijst, die het plaatsings- comite op de rol heeft gezet haar landgenote Ge Xinai als wereldkampioene op te volgen, versloeg de nummer tien in drie games: 2116, 2118, 2115. Eerder op de dag had Bettine Vriesekoop de laatste zestien bereikt door een simpele zege op Anke Olschewski. De Wèst- duitse werd in drie games de doortocht belet. In het dubbelspel was er voor Vriesekoop eveneens weinig succes weggelegd. Aan de zijde van de Pool Andrezj Grubba vond zij haar WATERLOO in de eerste ronde van het ge mengd dubbel tegen de Euro pese kampioenen Orlowski en Uhlivkova uit Tsjecho Slowa kije: 21—17, 18—21, 19—21, 2022. Met Sandra de Kruiff als te wisselvallige partner overleefde zij de tweede ronde van het dames dubbel even min. De Japanse dames Kawa- higashi en Wadxa kwamen uit verloren positie (0—2) terug en blokkeerden de stap naar de laatste acht: 2117, 2113 20—22, 10—21. Met haar plaats bij de laatste zestien heeft Bettine Vriese koop haar prestatie van de laatste wereldkampioenschap pen geëvenaard. In het Noord- koreaanse Pjongjang werd zij twee jaar geleden de voet dwars gezet door de latere Eu ropese kampioene Valentina Popova. De Russische titel- houdster dwong Vriesekoop in de verlenging van de vijfde en beslissende game tot overgave: 2220. Zo ver is het in Novi Sad bij lange na niet gekomen. De 29-jarige Zhang Deying was door haar leermeesters professioneel voorbereid op het treffen met Vriesekoop; in wie de Aziaten de meest reële bedreiging zagen (en nog zien) voor een succesvolle aanval op de wereldtop. Al sedert het eerste WK-optreden van Vrie sekoop in Birmingham 1977 volgens de Chinezen de ont wikkeling van de vijfvoudige nationaal kampioene op de voet. Op internationale toer nooien lopen zij met de video als een hondje achter haar aan om haar partijen op beeldband vast te leggen en het juiste te gengif te ontwikkelen. De in vitatie aan Vriesekoop twee maanden in Peking stage te lo pen voor de Chinezen als ach tergrond, dat zij in die periode het spel van de zeer getalen teerde Hollandse tot in details konden ontrafelen. Ongewen ste verrassingen op de WK werden door die aanpak vrij wel uitgesloten. Zhang Deying wist exact met welke wapens haar opponente de spectaculai re klim op de Europese- en wereldranglijst had gemaakt. Ook al omdat ze in" Peking twee dagen als sparring-part ner van Vriesekoop gefun geerd had en in die dagen te gen een (gewilde?) nederlaag opliep. Zo kan wellicht ook de overwinning van Vriesekoop tijdens de open Franse kam pioenschappen gezien worden. Begin december versloeg Vrie sekoop Zhang in Evry in vier games. Met die resultaten in het ach terhoofd begon Vriesekoop in Novi Sad opgewekt aan de strijd. De wetenschap dat haar tegenstandster in eigen land inmiddels door drie speelsters is voorbijgestreefd, betekende een extra stimulans. De onze kere factor vormde de geringe kennis van de huidige sterkte van Zhangh. In het landen- toernooi was zij slechts een maal actief in het enkelspel en kwam zij aan bod in de dub bel. In het individuele toer nooi had zij tot nu toe niet het achterste van haar tong laten zien. De Russin Antonjan en de Fran^aise Bergeret werden met speels gemak onder de duim gehouden. Beide oppo- nentes wisten zich geen raad met haar uiterst geraffineerde opslag. In die getructe, effect volle service heeft Bettine Vriesekoop zich ook verslikt. Wilde zij een kans hebben de reputatie van Zhang aan dig gelen te slaan, dan had zij op die opslag een gedegen ant woord moeten hebben. Die response bleef uit. Sterker, alle varianten die Zhang ter tafel bracht, leverden vol rende ment op. Keer op keer moest Vriesekoop erkennen dat zij voor verrassingen gesteld werd. De onvoorspelbaarheid van de Chinese service redu ceerde het kijkspel, omdat van rallies geen sprake was. Betti ne Vriesekoop moest op eigen opslag scoren om de partij in evenwicht te houden. Door braken waren nagenoeg fataal. Zhang Deying profiteerde in voldoende mate om zonder ge vaar in dertig minuten de overwinning naar zich toe te halen. Vriesekoop werd duide lijk gemaakt dat het verschil tussen de Europese en wereld top lichtjaren bedraagt. De we tenschappelijke aanpak van de Chinezen drijft de Europeanen bij kans tot wanhoop. Bij de laatste zestien waren slechts vier Europese speelsters. Een van de vier was Vriesekoop. Tijdens het congres van de" in ternationale tafeltennis fede ratie (ITTF) in Novi Sad is het voorstel in dé toekomst alleen nog batjes met twee duidelijk van elkaar te onderscheiden kleuren te gebruiken afgewe zen. Het voorstel kreeg wel de voorkeur (42 stemmen voor, 33 tegen), maar haalde niet de re glementair vereiste drievierde meerderheid.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11