bankroof per briefje: eis tweeënhalf jaar ILEINE" PART-TIMERS UIT ERPLICHT ZIEKENFONDS £cidóe6oufta/nt Den Uyl: Geen sprake van bleke verkiezings campagne GENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 APRIL 1981 PAGINA 9 ROTTERDAM KRABBELT TERUG Extraatje voor topambtenaren lijkt van de baan ROTTERDAM Het college van B W van Rotterdam heeft het voorstel om topambtena ren een „extraatje" te geven om te voorkomen dat ze door de bezuinigingsmaatregelen minder geld in handen zouden krijgen, in heroverwe ging genomen. Dat is het gevolg van de felle kritiek die de af gelopen week op dit voornemen is losgekomen. Door de herziening van de ambtelijke topinko mens dreigen een aantal directeuren van ge meentelijke diensten en medische specialisten in gemeentelijke dienst erop achteruit te gaan. Rotterdam wilde dit compenseren met een ex traatje. Dat was nodig, zo redeneerde B&W, omdat anders het bedrijfsleven een te grote aantrekkingskracht op de topambtenaren zou krijgen. Rechtbank: LSP gevaarlijke secte AMSTERDAM De VARA-ombuds- man Frits Bom heeft, zoals de de pre* sident van de Amsterdamnse recht bank gisteren in kort geding bepaal de, terecht gewaarschuwd tegen het gevaar van de secte Leading Succes People, kortweg LSP. Bom heeft op essentiële punten geen onjuiste mede delingen gedaan en evenmin heeft hij zich onnodig grievend jegens de LSP uitgelaten. Aanleiding tot het kort geding was de uitspraak van Bom dat de LSP een „hoogstgevaarlijke secte is waar mensen hersenspoelingen krijgen en daarna vol komen verdwaasd en verward als een soort Übermenschen terugkeren in de maatschappij". Ook Boms opmerking dat de LSP een club is waar men voor 1500 gulden wordt opgelicht, achtte de rechtbankpre sident juist, gezien ook het feit dat de be lastingdienst na de uitzendingen een aanslag van twee ton oplegde. *GP Bankroof per briefje heet nzoekj^ai van de officier van justitie ireiging van geweld afpersen Aantie banken". Voor dit feit eiste 5-725:teren tegen een 23-jarige Bos- zoekir 2V2 jaar cel. Öiende zich vorig jaar en begin van dit Ifst^iient aan bij banken in Gorinchem, en Breda om te praten over een krediet of hypotheek. Na zich met zijn paspoort te hebben gelegitimeerd, werd hij telkens met veel egards naar een spreekkamer geleid voor een gesprek met een medewerker van de bank. Tijdens die gesprekken zou hij briefjes hebben overhandigd, waarmee hij in totaal 160.000 gul den zou hebben afgeperst. In Gorinchem luidde de tekst: „Geef mij veertigduizend gulden en snel. In een envelopppe zoals het hoort, en geen alarm, er zit een blaffer ip mijn koffer". In Breda stond geschreven: „Ik wil 75-duizend gulden, geen politie, geen alarm, ik ben gewa pend". In Veenendaal las de bankbediende: Ik wil alle duizendjes uit de kas en de kluis". De bankemployés, die geen van allen alarm sloegen, overhandigden de man resp. twintig-, tachtig en zesduizend gulden. De man tekende dan netjes voor ontvangst. Voor de rechtbank zei de Bosschenaar dat hij steeds gewoon zaken was komen doen. Hij ont kende met briefjes te hebben gewerkt. Zijn ver dediger, mr. Moszkowicz, vond bedreiging met geweld niet bewezen. Er waren bij huiszoeking geen briefjes of wapens gevonden. Bovendien hebben bankemployés opdracht bij een overval geld mee te geven, zodat er geen sprake kan zijn van afpersing. „Het is overigens hoogst on gebruikelijk dat een bankrover zich met een paspoort legitimeert en als hij de buit krijgt overhandigd, voor ontvangst tekent", aldus de verdediger. Uitspraak 6 mei. ikameri de af is te erg, R< °ns enfondsraad aanvaardt voorstel werkgevers zonnjLVEEN De Ziekenfondsraad ondanks grote verdeeld- jt voorstel van de werkgevers mensen, die per week dan acht uur in één dienstbe- jfe werken, uit de verplichte zie- te zetten. Een ad- ie geest gaat naar staatssecre- ler-Smit van volksgezondheid. iEZINS voonk^rs die acht uur of meer per week derbedienstbetrekking werken zullen f350,'dit advies minimaal de premie over veertig procent van het bruto mini mumjeugdloon gaan betalen. Op die ma nier wil men een eind maken aan de mo gelijkheid dat iemand met een klein baan tje en een zeer geringe (want procentuele) premie recht krijgt op het volledige zie kenfondspakket. De Centrale Raad voor de Gezinsverzor ging had de Ziekenfondsraad nog drin gend verzocht het voorstel af te wijzen. Door het voorstel gaat een werkneemster die acht uur per week werkt netto twee gulden meer verdienen dan iemand die negen uur werkt. Er ontstaat, aldus de Centrale Raad, een „strafklasse" met een relatief hoge premie voor vrouwen die tussen de 9 en 36 uur per week werken. De overgrote meerderheid van de gezins verzorgsters krijgt een inkomen op basis van het minimumloon en kan door minder dan acht uur te gaan werken weer terugvallen op de verzekering van de echtgenoot. Als veel vrouwen dat doen, zal de hulpverlening in de welzijnssector ernstig in gevaar komen, aldus de Centra le Raad. [NA ALLE PROVINCIES Wjtest tegen geldig Lklaren li jsten NVU '^^Centrumpartij AAG In vrijwel het hele land zijn de provinciebe- [verstroomd met bezwaren tegen het geldig vcrkla- T de hoofdstembureaus van de lijsten van de Neder- Polksunie en de Centrumpartij. Vooral in Zuid-Hol- et vier hoofdstembureaus binnen de grenzen, zijn in- Kmoa® kiezers, politieke partijen en actiegroepen bij het 3 m lebestuur in beroep gegaan om de Volksunie niet te le St kedoen *n de kieskringen Dordrecht en Den Haag en It betreft de Centrumpartij in Rotterdam. Leiden en am weigerden de lijst van de Volksunie, Leiden liet en de lijst van de Centrumpartij niet toe. ar de hoofdstembureaus de lijsten ongeldig hebben ver- Jjn de Volksunie en de Centrumpartij hiertegen bij Ge lde Staten in beroep gegaan. leen woordvoerder van de provincie Zuid-Holland zijn bezwaren van de kiezers gericht tegen het onder 'rwendselen verzamelen van de 25 handtekeningen van nodig voor de indiening van eén lijst. „Er zijn ook kie ne Volksunie en de Centrumpartij willen weren, omdat fi dat die partijen fascistisch, racistisch of anti-democra- In het hele land, behalve bij het provinciebestuur ithe zijn dergelijke bezwaren ingebracht. In die provin- \i niemand in beroep tegen de beslissing van het hoofd- au Assen om de lijsten van alle partijen geldig te ver- üüfrvisten boos op term •ogaatpolitie" De voorzitter van de Nederlandse politiebond Bat) uitlatingen over de reserve-politie terugnemen. Dat landelijke organisatie van reservisten van het korps cialistje en de vereniging landelijke organisatie reserve-ge- raat Tïlitie. Met name de term „surrogaat-politie" die voorzit- jder Linden woensdag bij de opening van het congres politiebond bezigde, is de organisaties in het verkeerde 'eschoten. aan ^et congres schrijven de organisaties dat de R,en er geen enkele behoefte aan hebben om de status, :588, jen hoedanigheid van hun beroepscollega's aangemeten ^ambtenaar kiest zijde Jübonden bij problemen GD verkeer en waterstaat 713-AAG De vakbond ABVA/KABO heeft een zekere jn succes geboekt bij de moeilijkheden rond het di- it-generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken van het ministerie van verkeer en waterstaat. Se ineraal ir. P. C. de Man neemt zelf de leiding op het nog jonge directoraat-generaal. Ook hij zou ng zijn dat de huidige leiding niet voor zijn taak is. II maakte zijn besluit gisteren bekend tijdens een geza- vergadering van de Bijzondere Commissies van Over- rjRijkswaterstaat en het DGSM. Voor aanvang van de ling hadden alle bonden het vertrouwen in de leiding DGSM opgezegd. De grieven richtten zich tegen „het [loop van de organisatie, tegen de baantjesjagerij van het nent en tegen het achterwege blijven van duidelijkheid Setrokken ambtenaren". Medeplichtige roofmoord Deventer aangehouden De uitgebreide zoekactie op en rond het woonwagenkampje waar de verdachten werden aangehouden, heeft gisteren de hele dag geduurd. Zonder resultaat. Noch het wapen van Na de roofmoord waarbij de de overvaller noch de buit is 54-jarige A. Hartkamp werd boven water gekomen. De doodgeschoten, zou de vrouw zoekactie wordt voortgezet. In- in een eigen auto zijn ge- middels is komen vast te staan vlucht, in ieder geval niet in dat de overvaller zich de de groene BMW, die door de avond vóór de roofmoord ook overvaller als vluchtauto werd al bij Agros heeft opgehouden. DEVENTER De politie van De venter heeft een 28-jarige vrouw uit die plaats aan gehouden, op ver denking van van deelname en me deplichtigheid aan de roofmoord vorige week vrij dag bij de Agros levensmiddelen groothandel. De vrouw zou samen met als de al eerder gearresteerde man op de plaats van het misdrijf zijn geweest, wel licht om als uitkijk te fun geren. gebruikt en die kort overval is teruggevonden. Daar werd toen ook de groene BMW gesignaleerd. Koerden in kerk In de R.-K. Walburgiskerk in Arnhgem zijn vijftien Koerden voor onbepaalde tijd in hongerstaking gegaan uit protest tegen het proces dat in Turkije tegen 108 landgeno ten wordt gevoerd. Nieuwe thesaurier- generaal benoemd DEN HAAG Prof. dr. P. Korteweg is per 1 januari 1982 benoemd tot thesaurier-gene raal bij het ministerie van fi nanciën. Hierdoor wordt hij een van de voornaamste advi seurs van de minister. Hij volgt drs. A. Welink op, die lid wordt van de directie van de Nederlandsche Bank. Prof. Korteweg is sinds 1971 hoogle raar aan de Erasmus-universi teit in Rotterdam, hij is ook plaatsvervangend kroonlid bij de SER en lid van de raad van commissarissen van de Neder landse Middenstand Bank. Winkels open op vijf mei AMSTERDAM De winkels zullen op vijf mei normaal voor het publiek open zijn. Zoals bekend zijn de winkels wel gesloten op koninginne dag, 30 april aanstaande. Dit heeft de raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf meege deeld. Somber perspectief Er zijn tenminste twee conclusies te trekken uit het deze week uitgebrachte rapport van de SER, de Sociaal-Economi sche Raad. Ten eerste mag worden geconstateerd dat de par tijen in de SER, dus zowel werkgevers als werknemers, het eens zijn in hun beoordeling van de economische situatie. Beide groepen zijn van mening dat het er allerbelabberdst voorstaat met 's lands economie en dat afremming van de privé-consumptie zeer noodzakelijk is ten behoeve van nieu we investeringen, die nieuwe werkgelegenheid moeten bren gen. Die eensgezindheid is op zich verheugend; het betekent dat géén der belangenorganisaties bezig is de aanhang zand in de ogen te strooien. MAAR de eensgezindheid is vervolgens ver te zoeken als het erom gaat wegen aan te geven om uit het diepe economi sche dal te komen. En dat leidt tot de tweede conclusie: de sociale partners zijn nog geen stap verder in de toch noodza kelijke ontwikkeling naar een gezamenlijk standpunt over de aanpak van de economische knelpunten. Zowel werkge vers als werknemers blijven zich ingraven in hun stellingen en Van een poging nader tot elkaar te komen is bij geen van beide groepen nauwelijks iets merkbaar. De schuld bij één van de twee leggen is al te gemakkelijk. De gang van zaken van de afgelopen jaren overziend, moet worden geconstateerd, dat het zeker niet alleen de werkne- mersorganisties zijn geweest die tot de nog steeds vastgeroes te stellingen hebben bijgedragen. Al die roest in de SER bete kent overigens wel, dat van het bedrijfsleven zelf nog steeds geen gidswerk te verwachten is voor de noodzakelijke sane ring in de economie. Daaruit volgt dat de maatregelen van politieke zijde moeten komen. Waar het bedrijfsleven eens gezinde en effectieve stappen niet blijkt te kunnen zetten, moet de politiek zijn verantwoordelijkheid nemen. En juist dat nu is zo benauwend. Want wie het politieke krachten veld zo vlak voor de kamerverkiezingen overziet, kan ook daar nauwelijks enig perspectief ontdekken voor een duide lijk en hard beleid dat steunt op een ruime en eensgezinde politieke basis. De verkiezingsuitslag zal moeten leren of deze verwachting wel of niet te somber is. Regen of sneeuw DE BILT - Het heeft in de af gelopen nacht in ons land op veel plaatsen licht gevroren. Het koudst was het op de vliegvelden van Deelen en Twenthe. Daar is het kwik tot 5 graden onder het vriespunt gedaald. In De Bilt werd een minimum van 4 graden onder nul bereikt. Sinds 1980 is het in de laatste tien dagen van april alleen in 1976 in de nacht kouder geweest. Toen werd een laagste temperatuur geme ten van 4.8 graden onder nul. Aan het koude weer komt in de eerstkomende dagen nog Weersgosteldheii Z -Limburg l.bew. n gisteren Max Min Neer- tamp temp alag geen einde. Een depressie trekt van engeland naar het zuiden van de Noordzee en vandaar waarschijnlijk dicht langs of over ons land naar Duitsland. Er zal daarbij in ons land regen of sneeuw vallen. De wind kan tijdelijk tot krachtig of hard toenemen uit richtingen tussen zuidoost en noordoost. Na het passeren van de depressie draait de wind naar noord tot noordwest en stroomt lucht, waarin buien voorkomen naar ons land. Vooruitzichten voor zondag: Geen verandering van beteke nis. Vooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: omstreeks 0 gr. Max. temp.: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 0 -8 0.2 6 -3 0.2 Luxemburg Madrid Malaga Stockholm Wenen Zürich Casablanca 8 -2 0.3 3 -7 0.2 Protest Nagasaki tegen Russische kernproef NAGASAKI Nagasaki heeft gisteren een protest inge diend tegen de ondergrondse Sovjet-kernproef, die woens dag in het westen van Siberië plaats had. Dit heeft een func tionaris van de in de Tweede Wereldoorlog door een atoom bom getroffen stad meege deeld. Het protest-telegram, dat eveneens oproept tot af schaffing van alle kernwa pens, is gezonden naar de am bassadeur van de Sovjet-Unie in Japan, Dmitri Polyansky. DEN HAAG „Ik erger me de laatste tijd groen en geel aan mensen die zeggen, dat er op dit moment spra ke is van een bleke verkiezingscampagne", zo verzucht te PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl gistermiddag tegeno ver een grote groep parlementaire journalisten. „Ik er ger me aan de mensen, die beweren dat er nauwelijks verschillen zijn tussen de programma's van de politieke partijen en aan de mensen die vinden dat wij ons bezig houden met permanente prietpraat. Want het is niet waar. Ze hebben ongelijk. Er zijn wel degelijk grote ver schillen van inzicht en er valt wel degelijk iets te kie zen. Wij zullen niet nalaten, dat duidelijk te maken". Den Uyl presenteerde gisteren een waslijst van ideeën voor wetsontwerpen die de PvdA, als zij in de regering komt, wil omzetten in wetten. Volgens Den Uyl heeft het kabinet-Van Agt bitter weinig eigen wetsontwerpen door het parlement gesleept. Veel wetsontwerpen die de afgelopen jaren aan de orde kwamen, waren al voorbereid door het kabinet-Den Uyl. „De aangenomen eigen wetsontwerpen van het kabi net-Van'Agt, die van enige enige betekenis waren, zijn op de vingers van één hand te tellen", aldus Den Uyl. Een kilo verkiezingsbeloften Wie dit jaar bewust naar de stembus wil gaan en verder wil kijken dan zijn neus lang is kan sinds deze week in de boek handel terecht voor een uitstekende bundeling van alle ver kiezingsprogramma's van vrijwel alle serieuze partijen die aan de aanstaande Kamerverkiezingen deelnemen. Voor 25 gulden komt men in het bezit van een 477 pagina's tellend boekwerk waarin de verschillende kiezersbeloften voor de komende vier jaar overzichtelijk gerubriceerd zijn afge drukt. Het is de Staatsuitgeverij die voor het verschijnen van deze bundel verantwoordelijk is. De verschillende programma's werden bijeengebracht en van een onderwerpen- en tref woordenregister voorzien door de Groningse hoogleraar prof. dr. I. Lipschits. De bundel bevat een voorwoord van kamervoorzitter Dolman en een interessante uiteenzetting over ons kiestelsel van de secretaris van de Kiesraad, mr.dr. W.K.J.J. van Ommen Kloeke. Vervolgens staan de verkie zingsprogramma's van CDA, CPN, D'66, DS'70, EVP, GPV, 1KB, PPR, PSP, PvdA, R'81, RKPN, RPF. RVP, SGP, SP en VVD keurig in alfabetische volgorde afgedrukt. Voor elke bewuste kiezer die eerst nog eens wil vergelijken of wat meer wil weten van de partij van zijn mogelijke voorkeur is deze bundel eigenlijk onmisbaar. Hij kan verder KIEZEN 0PH EIK (Door Dick van Rietschoten. Frans Weerts en Arjen Broekhuizen) dienen als een handig naslagwerk voor de formatieperiode en als controlemiddel op het nakomen van alle beloften. PvdA-voorzitter: voor CDA lijken verkie zingen overbodig Teneinde maar meteen het fabeltje te ontkrachten als zou deze verkiezingsstrijd gekenmerkt worden door een algehe le bleekheid, hebben twee PvdA-ers gisteravond weer flink met de rode mattenklopper richting CDA gezwaaid. Voorzit ter Max van den Berg gisteravond in Schiedam: „Voor wat het CDA betreft lijken de verkiezingen niet gehouden te hoeven worden. Die partij maakt geen keuze en Van Agt roept dat het niet uitmaakt wat voor kabinet er komt, als het CDA er maar inzit". Volgens hem is die partij daarmee bezig onze democratie af te breken. Op belangrijke punten, zoals het plaatsen van kernwapens, heeft het CDA naar zijn mening géén mening. En Joop Den Uyl gisteravond in Schiedam: „De kiezers zijn het beu om van het CDA geen duidelijk antwoord te krijgen op de vraag of er in Nederland wel of niet nieuwe kernwa pens moeten komen". Van Agt moet het geweten hebben, want vrijwel tezelfdertijd diende hij vanuit het Limburgse Roermond zijn socialistische tegenhanger van repliek. Het CDA voelt niets voor een papieren NAVO-lidmaatschap (zoals de PvdA) en ook niets voor de „kampeertenten-zorge- loosheid" van de VVD. Die laatste opmerking verdient eni ge toelichting. Van Agt grijpt daarmee terug op een door hemzelf gedane uitspraak tijdens de start van de CDA-ver- kiezingscampagne: „De VVD wil de kernraketten plaatsen als ware het kampeertenten". Wat het CDA wél wil, zo stelde de CDA-lijsttrekker, is via onderhandelingen in NAVO-verband de kernbewapening terugdringen. Tienduizend gulden voor aanvaardbare Wilhelm us-tekst „10.000 gulden beloning voor de tekstdichter, die op ons Wilhelmus een algemeen aanvaardbare tekst maakt". Zo luidt de aanhef van een affiche, dat dezer dagen via de post bode op ons bureau belandde. In het midden van het papier staart een kalende, besnorde en bebrilde man met kloeke blik voor zich uit. Volgens het bijschrift heet de persoon in kwestie Wim Koek. Hij is nummer 11 van lijst 10, de Recht se Volkspartij (voorheen Boerenpartij) en hij kreeg enkele maanden geleden enige bekendheid doordat hij zelf een par tij wilde oprichten met de naam „De Tegenpartij". De Kies raad keurde die naam echter af, omdat er verwarring zou kunnen ontstaan met de Tegenpartij van de door Koot en Bie geschapen Hagenaars Jacobse en Van Es. Koek heeft zich daarna in allerijl tot boer Koekoek gewend om een plaatsje te krijgen op de lijst van de Rechtse Volks partij. Toen dat was gelukt, begon hij alsnog met een één- mansactie: stem nummer 11 van de RVP. Op zijn zelfge maakte affiche staan behalve de oproep om een nieuw volkslied te schrijven enkele leuzen. Een paar voorbeelden: „Wij willen ons Holland houden. Zal Nederland straks re servaten maken voor de Hollanders? Wij gaan onrecht, bu reaucratie en intellectueel gezwets te lijf met minimaal een zetel of vijf. Geen huizen kraken, doch maken". Aldus num mer 11 van lijst 10.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9