111 'mwmwÊMÊÈ^ elpende hand voor onbekende Leidse kunstenaars Expositie van werk Ars-leden Keramiek en schilderijen in „De Sluis" ■I 7 ^Pianorecital in lohannes Centrum 3 Gevarieerd gezelschap op „Rijnsburg-Oranje Expositie" OptredenDogtroep" Deze week in de Leidse bioscopen LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 APRIL 1981 PAGINA 7 WARMOND De Werk groep Het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat 36 en Galerie de Pomp, vlak daarbij aan de Dorpsstraat 38 hebben deze maand weer twee interssante exposities. In het Oude Raadhuis is dat Annie Goddijn met kleuretsen en in De Pomp exposeren Leo Vogelen zang en Gertjan de Zoete met foto's. Annie Goddijn werd geboren in Ter Aar en woont en werkt tegenwoordig in Lei den. Zij volgde een opleiding aan de Vrije Academie. De inspiratie voor haar kleuret sen doet zij op in de duinen. Zij maakt de schetsen aan het Exposities in De Pomp en Oude Raadhuis strand en werkt deze vervol gens thuis uit tot etsen. De kunstenares geeft verder les in de etstechniek bij Expres sie 70 in Alphen en aan de Vrije Academie in Rotter dam. De expositie is tot 30 april open op dinsdag van ze ven tot negen uur 's avonds. op woensdag en donderdag van twee tot vier uur, op za terdag van elf tot vier uur en op zondag van twee tot vier uur. De twee exposanten in Gale rie de Pomp hebben beiden de natuur tot onderwerp van hun foto's gekozen. Van de hand van Leo Vogelenzang zijn gefotografeerde land schappen, insekten en plan ten te zien. Gertjan de Zoete heeft zich gespecialiseerd in foto's van vogels. Vaak gaat het om unieke natuuropna men. De galerie is op dinsdag en vrijdag van zeven tot ne gen uur geopend, op woens dag, donderdag, zaterdag en zondag van twee tot vijf uur. OPRICHTING VAN EERSTE LEIDSE KUNSTSTICHTING EIDEN De Eerste Leid- J i Kunststichting, die een ezer dagen is opgericht, iedt kunstenaars, die tot og toe geen kansen heb- jen gekregen, de mogelijk- leid alsnog waardering oor zich op te eisen. Het raaiboek van de Stichting t naakt melding van enkele ternieuwende activiteiten. Iet basisprincipe is echter, |at het bestaansrecht van ie kunstbeoefenaar door let publiek (in de meest taime zin van het woord) jeestvordt bepaald. zendM vaker heeft de kunstschil- De fier Fred Hansen zijn mening ie k^ver de beleving van kunst lp niet mis te verstane wijze Juidelijk gemaakt. Zo vindt genjiij het een pertinente onjuist- de gaeid, dat een bepaalde com- wajnissie vaststelt welke kunst- uitbjverken door het rijk aange- elevifeocht worden. Bijvoorbeeld breiqen behoeve van de Leidse de alfCunstuitleen. Deze basis idndt Hansen te klein: „De aan keuze wordt vooraf al be er $aald door de commissie, ter- Ie vtwijl ik vind, dat de mensen g gewelf een keuze moeten kun- keernen maken uit al het be- :er Sschikbare werk." Hansen -k^ rbrengt zijn sceptische stand- iten echter niet alleen >r middel van verbale kri- iek tot uiting; hij is van me- jrok^iing, dat de oplossing van et probleem in de praktijk ;aliseerd moet worden. oende is de Eerste Leidse unststichting opgericht. .Degenen, die met wat 7oor beeldende kunstvorm lan ook overal buiten val- en, hetzij doordat zij niet on- ler de Beeldende Kunste- ïaarsregeling vallen, hetzij loordat zij in galeries geen ngang kunnen vinden, wil Ie Stichting een kans geven, edereen krijgt een kans, maar na verloop van tijd zal een natuurlijke selectie plaats vinden, die bepaald wordt door het publiek zelf. Mo menteel is het zo, dat respect voor kunstwerken min of meer afgedwongen wordt. Maar langzamerhand moet een groeiproces ertoe leiden, dat publiek respect geeft in plaats dat het respect afge dwongen wordt. Dat is een eerlijke manier," aldus Han sen. Kunstenaar Om de Stichting naar beho ren te kunnen laten functio neren is het nodig, dat zoveel mogelijk van de bedoelde kunstenaars zich erbij aan sluiten. De vraag rijst dan, wat de Stichting verstaat on der het begrip kunstenaar. De Stichting gaat duidelijk uit van de aanwezigheid van realiteitszin en zelfkritiek van de adspirant deelnemers. „Een kunstenaar is iemand, die aan actieve kunstuiting doet en die het werk goed ge noeg vind om te exposeren. We gaan niet selecteren op kwaliteit. We gaan ervan uit, dat de kunstenaar mans ge noeg is om zijn werk zelf te kunnen beoordelen," meent Hansen. Overigens is de eer ste activiteit van de Stichting al van start gegaan. In de etalage van de kapper Van der Meyden aan de Doeza- straat, worden van 18.00- 24.00 uur dia's van kunstwer ken vertoond. Het is de be doeling, dat zoveel mogelijk winkeliers en zoveel moge lijk kunstenaars via de Sich- ting hetzelfde gaan doen. Het mes snijdt daarbij aan twee kanten. De etalage van de winkeliers komt in de kijker, terwijl ook het werk van de Al eerder bood Hansen zijn werk aan belangstellenden te huur aan met onder meer de bedoeling het publiek zelf een oordeel te laten vellen. kunstenaar ruime belangstel ling geniet. De Stichting creëert daarmee goedkope expositieruimten, voor de nooddruftige kunstenaars. De bijdrage van de kunstenaar is 12,50 per dia. Een ander idee van de Stichting is om kunstwerken ter decoratie in winkels uit te stallen. De stichting organiseert momen teel een expositie, die in de week van 20-26 september in het Waaggebouw wordt ge houden. Het is de bedoeling, dat het publiek, dat tijdens de expositie binnenwandelt een oordeel velt over (en cijfers geeft aan) de tentoongestelde werken. Overigens betaalt ie dereen, die zich bij de Stich ting aan wil sluiten een een malig bedrag van en tientje (en dient het bedrag verge zeld te laten gaan van een foto of dia van een der wer ken) en daarnaast vijfen twintig gulden voor elk ten toongesteld werk. „Het is niet zo, dat we super-sociaal men sen willen nelpen. Ik ben van mening, dat we realis tisch bezig zijn. Dit moet ge woon get«uren en natuurlijk is er geld voor nodig. Een za kelijk leider draagt zorg voor dat aspect. Dat het tegelijker tijd een hobby is met idealis tische achtergronden, is mee genomen. Het geld dat we overhouden, komt weer aan de kunstenaars ten goede. Wellicht kan daarmee aan exposities deelgenomen wor den," verklaart Hansen. Modellen Ook wil de Stichting wat doen aan het grote gebrek aan modellen, waar veel kunstenaars mee te kampen hebben. Hansen daarover: „Op dat gebied heerst onbe grip. De kunstenaar hantert andere normen, dan die van de Viva. Een model hoeft niet uniek in elkaar te zitten. Soms is behoefte aan een dik, uitgesproken dun of zelfs le lijk model... maar wat is le lijk. De Stichting maakt op verzoek van de kunstenaar foto's van de gewenste mo dellen. De integriteit van het modellen-bureau moet de mensen ertoe overhalen om tegen een vergoeding als mo del te willen fungeren. Door al onze plannen hopen we de kunstenaars een steuntje in de rug te geven. Maar min stens zo belangrijk is, dat het publiek geconfronteerd wordt in een beweging met betrekking tot de beoordeling van kunst." Belangstellende kunstenaars kunnen foto's van hun werk sturen naar het secretariaat van de Eerste Leidse Kunst stichting, Kloosterweide 111, 2361 XH in Warmond (tel. 01711-11956). Het tientje kan gestort worden op bankreke ningnummer 678864780 of op postgironummer 47139 onder vermelding van het bankre keningnummer. WIM BUNSCHOTEN )Ot haar He "gÜ.EIDSCHENDAM De stichting Cultureel Con tact Prinsenhof organiseert «ytondag 26 april een piano- Jecital door Frédéric Mein- q aers. Op het programma kaan werken van Beetho- d Deren' Schubert, Chopin, Or- p jhel en Strauss. Meinders t boK^eer(^e aan Kon. t jponservatorium in Den )nrsi?aa8 en bij Orthel, Cor de plaiProot en Nikital Magaloff. ■tiid won bÖ bet Nationale Cum Laude Concours, in 1972 het internationale Scria- lin Concours in Oslo en vier UjQ jaar later kreeg hij de tweede prijs op het Concours van Se- negallia in Italië. Hij speelde met alle grote Europese or kesten en maakte toernees door Europa, Amerika en het Midden-Oosten. Het recital begint om kwart over acht. Kaarten a acht gulden, voor PAS 65- en CJP-houders zes gulden, zijn verkrijgbaar: Prinses Annalaan 464, Brede- rode 79 en 's avonds aan de zaal. Het PJ-centrum ligt op 5 minuten gaans van het eindpunt van HTM-lijn 6 in Leidschendam. Frédéric Meinders LEIDEN Leden van het Leids schilder- en tekenge nootschap Ars Aemula Na turae exposeren van 2 tot 15 mei hun werkstukken in de Waag. Aansluitend wordt tot vrijdag 22 mei werk van cursisten ge toond. De eerste expositie bevat kunst van uiteenlopende aard en kwaliteit. Behalve werk van bekende kunste naars als Gerard de Wit, Leny Noyen, Piet Herfst en Sierk Schröder is vaak ver rassend werk te zien van mensen met minder bekende namen. Uit de tweede exposi tie zal duidelijk blijken, dat Ars een boeiend bestaan kent. De tentoonstelling wordt op zaterdag 2 mei geopend door de nieuwe voorzitter van Ars de heer J. Timmers. De ten toonstelling is te bezoeken dagelijks van twaalf tot vier uur (ook in het weekeinde) en donderdagavond van ze ven tot negen uur. rd IJNSBURG In het Rijnsburgse raad- tuis wordt van 29 april tot 10 mei de jaar- ijkse „Rijnsburg-Oranje Expositie" ge- louden. De tentoonstelling van onder an- ieren een aantal kunstenaars uit de regio meiden, wordt woensdagavond 29 april om lalf tien geopend door burgemeester C.A. los uit Katwijk. De gemeente Rijnsburg leeft voor de expositie vijf beeldende kun- itenaars uitgenodigd. Herman van der Berg zorgt met zijn team voor de bloeme- narrangementen. De Rijnsburgse kunstenaar Joop van Egmond exposeert etsen en olieverfschilderijen, ter wijl er van Bas Haasnoot uit Katwijk een aantal monoprints te zien zijn. Carla Schreu- der legt zich vooral toe op portretten en figu ren, maar ook op stillevens en landschappen. Zij werkt met krijt of waterverf. De Rotterdamse autodidactische beeldhouwer Jan Treffers exposeert sculptures in de hal van het raadhuis. Deze kunstenaar houdt zich behalve met beeldhouwen bezig met het mo delleren in was en klei. Jan Treffers expo seerde al eerder in de Leidse regio, op de kunstmarkt voor Boven-Volta in Noord wijk, om precies te zijn. Tenslotte zijn in Rijnsburg de beeldweefsels van Ans Zuyderhoudt te zien. Zonder de techniek van het weven geweld aan te doen, probeert zij als een schilder vlakken en lijnen te gebruiken om haar indrukken in een vorm te verwezenlijken. De „Rijnsburg-Oranje Expositie" is vanaf 30 april tijdens kantooruren en woensdagavond van zeven tot negen uur en zaterdag van een tot zes uur te bezichtigen. Twee keramische objecten van Peder Rasmussen. LEIDSCHENDAM Een Franse kunstenaar, Guy de Lussigny en een Deen, Pe der Rasmussen, exposeren vanaf morgen in galerie „De Sluis" aan de Sluis- kant in Leidschendam res pectievelijk schilderijen, gouaches en grafiek en ke ramische objecten. De Lussigny is in Cambray geboren waar hij eerst lette ren, daarna muziek en ver volgens schilderen studeerde. Zijn werk was in het begin vooral figuratief, later uit sluitend abstract. Chromati sche spanningen zoals wij die in de muziek kennen zijn ook te vinden in zijn kleurennu- ances. Guy de Lussigny ex poseerde in Frankrijk, Italië en België en wordt door de Leidschendamse galerie in een one-man-show uitge bracht op de ART 12 '81 die van 17 tot 22 juni in Bazel wordt gehouden. Peder Rasmussen werd in 1948 in Haslev geboren. Hij ROELOFARENDSVEEN De „Dogtroep" treedt morgen vanaf negen uur op in het Roelofarendsveense jongerencentrum „Our House". „Dogtroep" is een reeds zes jaar bestaande Amsterdamse theatergroep dat zich heeft gespeciali seerd in een spectaculair mengsel van theater, beel dende kunst en muziek. De theatergroep heeft reeds meer dan zeshonderd voor stellingen in zeven verschil lende landen gegeven. De groep is dermate creatief dat Koffieconcert „radio-blazers" depUXOR De sheriff eel (naakt zich kwaad (a.l) Ge- oedelijke slapstick-humor et Bud Spencer, het dikste leel van het Trinity-duo. 'en vervolg van „De sherrif :iet ze vliegen", (derde week) pAMERA De blauwe la- une (a.l.) Mierzoete film fcan Randal Kleiser vol prachtige plaatjes van de Fid- 5i-eilanden. (zesde week) TDO I Dogs of war (16) Jitstekend geregisseerde ac- iefilm over de activiteiten van huurlingen in Afrika, (tweede week) LIDO II Nine to five (a.l.) Verrukkelijke feministische comedie met Jane Fonda en Dolly Parton in de hoofdrol len (derde week). LIDO III Straw dogs (16) Dustin Hoffman als een door de autochtone bevolking be dreigde nieuwe bewoner van een Schots dorpje. Indrin gend in beeld gebracht door regisseur Sam Peckinpah. (reprise, vijfde week). LIDO IV Een vlucht re genwulpen (12) Goede Ne derlandse speelfilm naar het gelijknamige boek van Maar ten 't Hart (tiende week) wereldkampioen boksen Jake la Motta in een goede film, die beslist geen boks film is. De Niro werd voor zijn rol terecht beloond met een Oscar, (derde week) TRIANON Superman II (a.l.) De beroemde stripfiguur Superman dit keer beter ver filmd dan de eerste keer. (derde week) REX Teenager porno (16) Pornofilm. EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Dressed to kill (16) Uitstekende thriller met Angie Dickenson (Pep per). (eerste week) Ook: Aristocats (a.l.) Fraaie te kenfilm uit de Disney-stal. Speciaal voor de vakantie vierende schooljeugd, (repri se, derde week). EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Flying high (a.l.) Humorvolle satire op de gebruikelijke rampen films (reprise, tweede week). ALPHEN AAN DEN RIJN Het Radio Blazers Ensem ble geeft zondag 26 april in de Bron een concert vanaf half een. Het ensemble be staat uit 18 spelers en wordt gedirigeerd door de heer Arie van Beek. Uitgevoerd worden werken van F. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Superman II (a.l.) Zie Trianon derde week) EURCOCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) De sheriff maakt zich kwaad (a.l.) Zie Luxor derde week) studeerde in de zeventiger ja ren aan het „Instituto perla ceramica e academia di belle arti" in Florence. Net als bij de „west-coast"-keramisten is klei voor de jonge Deen van ondergeschikt belang. Zij staat in dienst van de uitwer king van zeefdruk-technie ken op de materie. In zijn nieuwste werk is een sterke vormverandering opgetre den. Een belangrijke collectie van Rasmussen is aangekocht door het museum van Mal- mö. Galerie „De Sluis" is open op woensdag tot en met vrijdag van twaalf tot zes uur, op donderdagavonden, zaterdags van elf tot vijf uur en zon dags van een tot vijf uur. Beide kunstenaars zijn aan wezig bij de vernissage, mor genmiddag om drie uur. Voor het werk van de Lussigny wordt de tentoonstelling geo pend door Alain Riottot, de culturele ambassaderaad van Frankrijk. ze in staat is haar programma aan te passen aan de plaats, waar ze optreedt. De spelers vertonen het leven als pop penkast, tekenfilm, droom, spookhuis en klucht. Wat er morgenavond in „Our House" precies gaat gebeuren is nog lang niet bekend. Ze ker is dat de aanwezigen ge tuige kunnen zijn van verba zingwekkende, huivering wekkende en droomachtige gebeurtenissen, die zich wel licht door het hele gebouw afspelen en zeker niet alleen op het podium. Krommer (Partita in F gr. t. op. 57), L. Berio (Serenata I), en C. Reinecke (Octet op. 216). Kaarten a drie gulden zijn verkrijgbaar bij de Cul turele Raad, Rabobanken Alphen, Reisbureau Europa en aan de zaal.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7