gemeente in beroep tegen rerbod opengraven Mare Rijk geeft Leidse werk gelegenheid een extra-impuls Dier en- hulpdienst beleefde druk 1980 "VPtzending "lidse TV- -aat ITV SUBSIDIE VOOR AANLEG VOLKSTUINENCOMPLEX CRONESTEIN Motorboot gestolen Ruiten kleuterschool ingegooid „Rubber Duck" uit de ether LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 APRIL 1981 PAGINA 3 LEIDEN De gemeente tekent bij de Raad van State be roep aan tegen de beslissing van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dat de Lange en Stille Mare niet openge graven mogen worden. De gemeente toont zich in het be zwaarschrift hogelijk verbaasd, over het feit, dat GS plotse ling afwijken van het advies, dat de Provinciale Planologi sche Commissie (PPC) heeft uitgebracht (geen bezwaar te gen het opengraven). Bij de goedkeuringsprocedure van het verbeteringsplan Maredorp zijn noch van de zijde van GS noch van de zijde van de Provinciale Planologische Dienst bezwaren tegen het opengraven kenbaar gemaakt Ook daarom vindt de gemeente de beslissing van GS uitermate vreemd. In de argumentatie stellen GS, dat het plan financieel niet uit voerbaar is. De gemeente verwijst in het bezwaarschrift naar het bestemmingsplan Herengracht/Zijlsingel, dat in 1974 werd goedgekeurd, ondanks een tekort van 12,5 miljoen gulden. Daar bij werd ervan uitgegaan, dat de Waardgracht gedempt zou wor den. „Als de Mare opengegraven wordt, ontstaat èen tekort van 4,5 miljoen gulden. Hoewel de uitvoering van het bestemmings plan Herengracht/Zijlsingel destijds financieel veel dubieuzer was, werd daaraan wel goedkeuring gegeven. Daar komt bij, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat de kosten van opengraven door het Rijk worden betaald. Als Gedeputeerde Staten het advies van de de PPC zou hebben gevolgd, had Leiden met des te meer kracht bii de minister kunnen aanvoeren, dat het opengraven noodzakelijk is en dat het Rijk in de kosten moet bijdragen," al dus Ben W. Gedeputeerde Staten zijn eveneens van mening, dat het open graven nadelige gevolgen zal hebben voor de bereikbaarheid van de bedrijven en voor de parkeergelegenheid. In de brief aan de Raad van State wijst de gemeente er op, dat het Structuur plan voor de Binnenstad meldt, dat de Mare juist een verbinding voor voetgangers en langzaam verkeer moet gaan vormen. Te vens is een parkeergarage nabij de Oude Singel gepland en zal de Mare ook na het opengraven altijd voor bevoorradend ver keer toegankelijk blijven. Tevens blijkt uit eerdere plannen, dat de ruimte voor langzaam rijdend en stilstaand verkeer zal ver minderen. Volgens B en W staat het opengraven van de Mare daar geheel los van. Een laatste punt van kritiek van GS is, dat de noodzakelijke ontsluitingswegen zullen ontbreken. De gemeente echter meent, dat gezien de functie van de Mare het helemaal niet nodig is om na het opengraven nieuwe ontsluitingswegen te creëren. Aan het einde van het betoog merken B en W op, dat als er één gracht in Leiden het waard is om opengegraven te worden, het de Mare is. Het college versterkt zijn standpunt door terug te grijpen naar een citaat van de cultuur-historicus professor Hui- zinga uit 1923: „De grachten zijn in een Hollandse stad, wat de ogen zijn in een aangezicht. De hoofdschoonheid van Leiden ligt, ondanks de geringe rijkdom aan mooie oude gevels, in het beloop van haar grachten." Medisch Kleuf -a ii ^chtcollege -siigt zich 5 L'Ver fouten omschorste FJrtchirurg OEN Het medisch (college buigt zich mo- teel over de fouten, die artchirurg dr. Th. Dirk- gemaakt zou hebben, tia de uitspraak van het ge zal de officier van °'a15fie in Den Haag beslis- speeifPf chirurg daadwer- k wordt vervolgd. ten is sinds 1979 geschorst ?64nHn functie van hartchi- t.serie *n het Academisch Zie- UchVs, nadat ernstige fouten iet licht waren gekomen. {reeg een operatieverbod ■■"iegd. De directie van het heeft deze schorsing twee lang verzwegen, ondanks dat een schorsingsbe- j binnen veertien dagen 18.50 |gd moet worden door fum'Sf? of intrekking van de rCuitujsing. De officier van jus- jaat er vanuit dat het me- tuchtcollege „haast" ach- et onderzoek zet. OS: i arade. RO: 2<j S. SpEN De Illegale Tele- Verzorgers (ITV) heb- w isteravond hun tweede lo'öajile uitzending op het kabelnet verzorgd. irogramma, dat omstreeks uur op Duitsland 2 («Je, bevatte wat Top Pop mdnes en een derde rangs g'o|ilm. Ondanks wat storin- lincerVas de beeldkwaliteit re- «y goed. 7.00 LEIDEN Het rijk heeft 1,4 mil joen gulden beschikbaargesteld, waardoor in Leiden veertig perso- nen gedurende een jaar van werk verzekerd zijn. Het geld wordt in eerste instantie gebruikt voor de aanleg van een volkstuinencomplex in Cronestein. De raadscommissie ruimtelijke ordening gaf gistera vond groen licht voor dit project. mer en naar de betrokken ministeries, waarin de bijna uitzichtloze werkgele genheidssituatie in de Leidse regio aan de orde werd gesteld. De gemeente ver zocht in de brief om maatregelen te ne men om de werkgelegenheid in Leiden een extra-impuls te geven. Dat heeft ertoe geleid, dat goedkeuring is gege ven voor de uitvoering van een aantal plannen: aanleg van volkstuinen in Cronestein, aanleg van een speeltuin nabij het buurtcentrum in de Meren- wijk, projecten ter verbetering van we gen en parkeergelegenheid bij een aan tal oudere volkstuinencomplexen, op hoging en verbetering van de brand gangen (achterpaden) tussen de Falck- straat en de Bernhardstraat en het her stellen van een groot aantal nieuwe boomkransen (ten gevolge van verzak kingen en opwerkiiig van boomwor tels). De uitvoering van de projecten gebeurt in fasen. In de eerste fase wordt het volkstuinencopmplex in Cronestijn aangelegd, terwijl in de tweede fase de andere projecten aan de beurt komen. Tijdens de raadscommissievergadering verklaarde wethouder D. Tesselaar, dat het hier niet gaat om „een pot waaruit je werkloze bouwvakkers kan betalen", hetgeen F. van Oosten (PPR) stelde. „Het is bedoeld voor een bepaald soort werklozen. In dit geval straatmakers," aldus Tesselaar, die van mening is, dat Leiden met de realisering van de eerste fase voldoende volkstuinencomplexen heeft. Verwisseling melk- en veeboer Een veehandelaar aan de Vlietweg, heeft enige tijd ge leden moeilijkheden veroorzaakt door de keurings dienst van waren te verbieden een monster van zijn melkvoorraad te nemen. Pas na tussenkomst van de politie konden de keurmeesters hun gang gaan. In de media werd echter melding gemaakt van „een melk handel aan de Vlietweg", want is een veeboer, die in melk handelt per slot van rekening niet tegelijkertijd een melkhandelaar? Nu wil het geval, dat aan de Vlietweg, maar één expliciete melkhandelaar (in de wandel melkboer) domicilie houdt. Enkele klanten van deze middenstander, de heer Van Leeuwen, leven nu in de veronderstelling, dat hun vertrouwde melk man de keuringsdienst zou hebben tegengewerkt. En dat, zo mag ondertussen duidelijk zijn, berust op een misverstand. De heer Van Leeuwen aan de Vlietweg 10 leeft op uitermate goede voet met de keuringsdienst cn heeft nimmer geweigerd zijn melkflessen in de nabij heid van de goed ontwikkelde smaakpapillen van de ,Jceurmeesters" te ontkurken. Het mag geproefd wor den. •Film bij K&O De film „Les Indiens sont encore loin" wordt dinsdag 28 april vertoond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. De film beschrijft de laatste week van het leven van het 17-jarige schoolmeisje Jenny Kern, die dood in de sneeuw wordt aangetroffen. Voor kaarten: tel. 141141. Tekenfilms In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest wordt woensdagmiddag 29 april weer een kinderfilmmiddag gehouden. Dit keer wordt de gehele middag gevuld met tekenfilms met striphelden als Supermuis, Woody Woodpecker, Popeye en Daffy Duck. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Voor kaarten: tel. 141141. Patiëntenraad De patiëntenraad Meren wijk vergadert dinsdag 28 april in het kerkelijk cenrum „De Regenboog". Aan de orde komt onder meer de uitslag van de enquête over de patiënten raad. De vergadering begint om acht uur. Bijenteelt De Leidse afdeling van de Vereniging tot bevordering der bijenteelt houdt vanavond om acht uur een bijeen komst in het Boerhaave-restaurant aan de Mariënpoel- straat. Tijdens de bijeenkomst wordt een lezing gehou den over de „Langstrothkast" door de Amsterdamse imker Dekker. Vrouwen en gevangenis In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt woensdag 29 april een themaochtend gehouden over „Vrouwen en gevangenis". Aanvang: half tien. Wandeltocht De Wandelkring Leiden en Omstreken houdt donder dag 30 april een Oranjewandeltocht De start is hij het ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn 52 en de afstanden zijn vijf, tien, vijftien, vijfentwinitg en veertig kilome ter. Als beloning is een medaille of een cijfer beschik baar. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,50. Via giro 549595 ten name van de penningmeester van de Wandelkring te Den Haag kan ingeschreven worden. Dit kan ook bij de start De starttijd is voor de langste afstand van negen uur tot tien uur en voor de overige afstanden van negen uur tot half drie. Singelloop De Leidse Politiesportvereniging houdt woensdag 29 april haar traditionele Singelloop. Het parcours is ongeveer ze ven kilometer lang. De presentatie wordt verricht door Theo Koomen en Barry Hughes. De opbrengst komt ten goede aan de lichamelijke gehandicapten. De start en fi nish is op de hoek van het Noordeinde en de Witte Singel. Het voorprogramma begint om zeven uur en de Singelloop om half acht. Het inschrijfgeld is voor volwassenen vier gulden en voor kinderen tot 14 jaar drie gulden. LEIDEN Behalve een druk 1980 voor de medewer kers van de dicrenhulp- en ambulancedienst was het ook een jaar met grappige voorvallen en nare toestan den. Dat blijkt uit het jaar verslag van deze Leidse dienst. Het meest nare dat de ambu lancedienst in het afgelopen jaar meemaakte, was natuur lijk de hondenmoord in de Meren wijk, waar 11 honden werden vergiftigd en er 9 overleden. Ook de gekantelde aanhanger van een grote vee wagen met kalveren op 4 juni van het vorig jaar, toen 16 van de 52 kalveren stikten, was een bijzonder nare ervaring. Maar er deden zich ook wel vreemde zaken voor. Zo speel den er zich ware wild-west.ta- frelen af in de Merenwijk toen er 2 paarden, die eerst met hun poten verschillende tuin- Ses hadden omgeploegd, door e mensen van de dierenhulp- dienst moesten worden gevan gen. De paarden werden daar na naar het weiland, waaruit ze ontsnapt waren, terugge bracht. Ook de twee koeien die los over het Flanorpad lie pen zorgden voor de nodige sensatie. Een hond die door de brandweer uit het water was gehaald en er daarna als een haas vandoor ging, zodat de hulpdienst weer met een lege auto terug kon keren, zorgde eveneens voor veel hilariteit. Natuurlijk maakte de dieren- hulpdienst ook staaltjes van dierenverwaarlozing mee. Zo troffen zij in een illegaal neer gezet dierenverblijf 2 dode bokjes aan. Door een arts werd vastgesteld dat de dieren aan een longontsteking waren ge storven. De eigenaar was niet te vinden. „Zo als gewoonlijk", schrijft de dienst. Door een lo zing van olie in een vijver aan de Lokhorst in Leiderdorp, kwamen 16 eenden om het le ven en verscheidene eendjes in een andere vijver die met benzine waren besmeurd lie ten eveneens het leven. In 1980 werd 1622 keer hulp verleend door de dierenhulp- dienst. Zij verwijderde 152 dode katten en 36 dode hon den, 10.1 katten en 98 honden werden bij een ongeval gehol pen, 91 gevonden katten en 81 gevonden honden werden naar het asiel gebracht, 41 ge vonden katten en 39 gevonden honden vonden een nieuwe Carla en Hans Raaymakers bij hun dleren-ambulance, die zij in 1978 aanschaften. baas en 60 zwerfkatten wer den door een arts afgemaakt in verband met ziekte of ver wondingen. In totaal kreeg de dierenhulpdienst verder nog 697 vogels binnen. Hiervan kregen er 328 na genezing weer de vrijheid. Er gingen prooi te vallen aan katten. Er helaas 369 vogels dood door kwamen 49 soorten vogels bin- hun verwonding of shock. De nen bij de dienst, waarvan de meeste dodelijke verwondin- meesten eenden waren, gen liepen de vogels op door Behalve bovengenoemde „ge- vleugels te verbrijzelen tegen bruikelijke" dieren, hebben de allerlei draden en door ten mensen van de dierenhulp dienst ook ratten gevangen, egels gevonden, een cavia met schurft behandeld, een rood- wangschildpad uit een vijver gehaald en zelfs een esculaaps lang en en zwarte rattenslang gevangen. LEIDEN Uit een sloot langs de Lekstraat is in de nacht van dinsdag op woens dag een groene motorboot ge stolen. Het vaartuig vertegen woordigde een waarde van circa 2500 gulden. LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is gistermidag om half zes op heterdaad be trapt toen hij ruiten ingooi de van de kleuterschool De Wigwam aan de Suriname- straat Toen de man werd gepakt, had hij al zes ruiten vernield. De reden van zijn daad is niet bekend. De totale schade be loopt 2000 gulden. LEIDEN De Leidse poli tie heeft vannacht kort na middernacht in samenwer king met de PTT de radiopi raat „Rubber Duck" op he? terdaad betrapt. De 25-jarige eigenaar van de zendinstallatie kreeg een pro ces verbaal en de apparatuur (waarde ongeveer 500 gulden) werd in beslag genomen. De zender had een vermogen van 25 Watt, ongeveer vijftig maal zoveel dan wettelijk is toegé- r-taan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3