V. °-iggs op vrije lieten Gezakt of geslaagd? M 1KOMEN AANTAL BEDRIJVEN STERK VERMINDERD ^usondernen^gei^^de kJknel door strippenkaart Hongerstaker Debus stierf aan hersenbloeding „Geboren of getogen" geen vestigingsvoorwaarde Jtodief grepen Zuid-Holland wil ongedeeld blijven Politie zoekt zoutzuurspuiter Inbraak met valse sleutels Binnenbrand in Turks restaurant vjflj DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 24 april 1981, 71e jaargang no. 21946 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk, 34.2312DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.JHallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) t 0,52 per mm. Telefoontjes 10,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149,55; jaar 1186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: f 0.65 cent. Johanna Fortuin praat in „La tent Talent" (om 21.55 uur op Ned. I) met negen vrouwen die zich kandidaat hebben ge steld voor een kamerlidschap. Beelden van het Amsterdamse optreden van de Canadese zangeres Anne Murray in „Anne Murray in concert" (om 21.15 uur op Ned. II). HET WEER Enkele regen- en sneeuwbuien maar ook perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Matige wind uit noord tot noordoost. Morgen zon op: 6.23. Onder 20.54. Schev. hoogw.: 7.05 en 19.38. Laagw.: 3.02 en 15.20. der nieuwe 's verkocht 1DAM In de eerste nden van dit jaar zijn Jierland 133.396 nieuwe en combinatie-auto's \J/. In hetzelfde tijdvak Jr waren dat er 161.561. (tal registraties in de naart kwam uit op fat drie procent minder n maart 1980. Van de frlochte auto, de Opel, - vergeleken met vorig 6.500 minder van de ierigens zijn de wacht tor het verkrijgen van iwijs opgelopen tot vele [Het CBR in Rijswijk jet een tekort aan man- Cary Grant blijkt toch weer getrouwd NEW TORK De 77-jarige filmspeler Cary Crant beeft gisteren berestigd dat hij al geruime tijd" voor de vijfde maal is getrouwd. Ditmaal met de vrouw die voor rijn vriendin werd aan gezien, de oud-journaliste Bar bara Harris, wier leeftijd vol gens de New York Daily Mir ror Jigt tussen de dertig en de veertig". We zijn nu drie jaar samen, we kennen elkaar dus goed. En we zijn vreselijk ge lukkig", zo heeft de heer Grant gezegd. Het kersverse echtpaar blijft gewoon in Be verly Hills wonen. BEST Het examen van toekomstige brandweerlieden in het Brabantse Best is afgelopen woensdag danig uit de hand gelo pen. Voor het examen werden die ochtend enkele kleine brand jes gesticht in een voormalige boterfabriek. De aspirant-brand weerlieden zagen echter geen kans om het vuur te doven. Maar dat lukte ook de examinatoren niet. Daarop werd de brandweer van Best ingeschakeld, die tot gistermiddag laat bezig was met blussen. Maar toen brandde het nog... Wat was nu het geval? In sommige ruimten van de fabriek be vonden zich muren van meer dan een meter dik, waarin zich een mengsel van r\et asfalt geïmpregneerde kurk bevond. Het vuur in die tussenwanden viel nauwelijks te bereiken en ver oorzaakte een enorme rookontwikkeling. Gistermiddag besloot de gemeentebrandweer om dan maar alle ramen en deuren van de fabriek dicht te spijkeren. Hopelijk zou het vuur door zuur stofgebrek wel doven. Tegelijkertijd deed de gemeente pogingen om het gebouw, dat eigendom is van êen particulier, gedeeltelijk te slopen. Alle betrokkenen zijn er namelijk geheel van over tuigd dat het vuur alleen op deze manier definitief is te doven... Helft Nederlanders tegen kerncentrales AMSTERDAM Bijna de helft van de bevolking vindt dat de kerncentrales van Borssele en Do- de waard onmiddel lijk dicht moeten. Dit blijkt uit een steekproef van het Nipo onder 1046 mensen. Van alle ondervraagden was 48 procent, onder 'wie belangrijk meer vrouwen dan man nen, voor onmiddel lijke sluiting. VERWACHTING VAN AGT: Ook Eerste Kamer zal abortuswet aannemen ROERMOND Minister-president Van Agt zegt erop te vertrouwen dat het abortus-wetsvoorstel ook door de Eerste Kamer zal worden aanvaard, ook al zijn drie CDA-ka- merleden en een aantal VVD'ers er tegen. Hij heeft dat gisteren gezegd op een spreekbeurt in Roermond. Het voorstel wordt dinsdag door de Eerste Kamer behandeld. De pre mier baseert deze verwachting op „het vertrouwen dat hij heeft in de leden van de Eerste Kamer die ook de noodzaak van een goeden abor tuswetgeving inzien". t.v EN HAAG De openbaar-vervoerbe- rijven in Nederland raken financieel I de knel door de invoering van de irippenkaart en de voortdurende rijsstijgingen van brandstoffen. Als r niet snel een politieke beslissing fordt genomen om het streek- en iadsvervoer meer financiële steun te pven, zal een aantal bedrijven de bus- en aan de kant moeten zetten. inds in oktober de strippenkaart is ingevoerd, fgt een aantal vervoerbedrijven duidelijk min er inkomsten te hebben. Het gaat daarbij in be paalde gevallen zelfs om 5 tot 6 procent van de totale exploitatie. De grootste grief van de buson dernemingen is dat op geen enkele manier meer controleerbaar is, of zij daadwerkelijk de inkom sten krijgen die hun toekomen. Iemand die in Maastricht woont kan met een daar gekochte strippenkaart ook van de stads- of streekbussen in Den Haag of Zwolle gebruik maken. Ook kan men zonder bij te betalen van het streekvervoer overstappen op het stadsvervoer. Pas na geruime tijd krijgen de vervoerders via een bepaalde verdeelsleutel van het mi nisterie van verkeer en waterstaat een bepaald bedrag uitgekeerd. Of dat bedrag in overeen stemming is met het aantal passagiers dat men heeft vervoerd, is nog maar de vraag, stellen de busondernemers. Zij vrezen van niet. Ook vin den ze het „een lachertje" dat op een scholieren- kaart een korting wordt gegeven van 50 procent Ontstemd zijn de busondernemingen bovendien over het feit, dat zo'n 8,5 procent van de op brengst van de strippenkaarten aan de PTT moet worden afgedragen, omdat deze instelling de di stributie voor haar rekening neemt. Volgens schattingen wordt tweederde van het totaal aan tal strippenkaarten in postkantoren, winkels e.d. verkocht, en slechts éénderde door de busbedrij ven zelf. Alleen over de eigen verkopen hoeft men geen provisie- en distributiekosten te beta len. Begrafenis Atlanta De moeder van de Joseph Bell, het 24ste slachtoffer van de klnder- moordenaarfs) in Atlanta, huilt uit op de schouder van een vriendin. De Jongen, wiens stoffelijk overschot zondag werd gevonden, is gisteren in Atlanta begraven. Burgers in Atlanta hebben verklaard te weten wie (een van) de moordenaar(s) is. Angst dat er nog meer zwarte kinderen worden vermoord houdt Atlanta al maandenlang in zijn greep. ,ar^LSEN VINDEN VRIJLATING SPORTIEF BeTOWN Barbados zal de beruchte treinrover Ro- iggs niet uitleveren. Het hooggerechtshof van het Ca- he eiland heeft gisteren een uitleveringsbevel veraie- Biggs op vrije voeten gesteld. |ie in 1963 veropordeeld werd wegens medeplichtigheid „grootste treinroof aller tijden", kwam na zijn ontsnap- '1965 uiteindelijk in Brazilië terecht. Dat land weigerde te leveren omdat hij de vader was van een Braziliaans Inkele weken geleden werd Biggs vanuit Brazilië ont- boor een toeval kwam hij op Barbados, een voormalige [olonie, terecht. Jie na zijn vrijlating onmiddellijk naar de Braziliaanse ide toog, kan weer terug naar dat land, zo is gisteren ft ministerie meegedeeld. Engeland heeft de beslissing opgevat. Scotland Yard-inspecteur Slipper, die Biggs tot llië heeft achtervolgd, zei dat het hem geen voldoening |ben gegeven, als Biggs onder deze omstandigheden naar 4d was gekomen. Ronald Biggs, duidelijk blij met de beslissing van de Barbadaanse rechter, neemt een pilsje om zijn vrijlating te vieren. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De gevangen terrorist Sigurd Debus, die vorige week na twee maanden hongerstaking in een ziekenhuis in Hamburg om het leven kwam, blijkt te zijn gestorven aan een hersenbloeding, zo is gisteren door de autoriteiten be kend gemaakt. Een nader onderzoek werd aangekondigd. Deze mededeling heeft de vraag opgewekt of de geruchtmaken de dood van Debus, die met 26 andere RAF-leden in hongersta king was gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis voor een verbetering van de gevangenisomstandigheden, niet eerder een gevolg is geweest van de wekenlange, riskante kunstmatige voe ding dan van de hongerstaking zelf. Als dit het geval is, zal de kritiek in West-Duitsland op de gedwongen voeding van hon gerstakers nog groter worden dan hij nu al was. Het geïllu streerde weekblad Stern berichtte gisteren dat Debus helemaal niet de dood heeft gewild. Het blad weet tevens te melden dat het overlijden van Debus één dag geheim is gehouden om naar buiten toe niet de indruk te wekken dat deze gebeurtenis de re den was om over een verbetering van de gevangenschap te on derhandelen. Deze gesprekken tussen overheid en RAF-leden waren al enige tijd aan de gang. DEN HAAG De Raad van State Groesbeek. vindt dat het geboren of getogen zijn in een bepaalde plaats geen criteri um mag zijn voor vestiging in die plaats. De Raad kwam tot die uit spraak naar aanleiding van een be roep van een inwoner van Gassel te gen een besluit van de gemeente De man had daar een stuk land gekocht en wilde daar een huis op laten zetten, hetgeen hem door de gemeente werd geweigerd. Groesbeek beriep zich op een gemeentelijke regeling waarin staat dat men voor vestiging behalve econo misch gebonden aan Groesbeek, daar ook geboren en getogen moet zijn. De Raad van State oordeelde de laatste voorwaarde in strijd met artikel 14 van het Verdrag van Rome. Een twintigtal andere gemeenten, die dezelfde voor waarden hanteren, zullen deze nu moe iten herzien. :n aan den rijn politie van Alphen iteren bijzonder snel :ker te pakken ge- die gistermorgen Ie etalage van een fo il leegroofde. Dat ge in winkelcentrum hof, waar de dief de n de firma Speet in- itie vermoedde naar ng van de werkwijze inbreker dat het ging goede bekende, een 25- ïwoner van Alphen. Bij ïrd huiszoeking gedaan rdaad trof men daar de goederen aan, foto- :n en objectieven ter van 6000 gulden. De :r werd na een beken- 5 het politiebureau te afgelegd, heengezon- PROVINCIE TEGEN VOORSTEL WIEGEL DEN HAAG De voorgenomen splitsing van Zuid-Hol land in Zuid-Holland (Rijnmond, sterk uitgebreid) en Mid den-Holland mag niet doorgaan. Dit is gistermiddag door Provinciale Staten van Zuid-Holland besloten. De meërderheid van de fracties (PvdA, WD, D'66, PPR en SGP) vindt het plan van minister Wiegel van Binnenlandse Za ken niet juist omdat bij de splitsing van de provincie nog onvol doende rekening is gehouden met de al jaren slepende kwestie van de Reorganisatie van het Binnenlands Bestuur. Met andere woorden: Er moet eerst duidelijkheid komen over de taken en bevoegdheden, die de nieuwe provincies krijgen. Tevens willen de Statenleden een oplossing voor alle provincies niet los zien van de Zuidhollandse problematiek. De indeling van de gemeente Woerden was voor de Statenleden een strijdpunt. Uiteindelijk na indiening van een Pvd A-amende ment kwam naar voren, dat de meerderheid Woerden aan Utrecht toedacht Dit gaat lijnrecht in tegen de ideeën van GS, maar is koren op de molen van het voorstel van minister Wie gel. Driebruggen echter zou blijvend bij Midden-Holland moeten blijven. Over het splitsingsvoorstel van Wiegel moet de Tweede Kamer beslsissen. (Pag. 4: Hillegom moet bij Zuid-Holland blijven). ALMELO De Almelose politie maakt jacht op een man die vrouwen bespuit met geconcentreerd zoutzuur. Hij blijkt voorkeur te hebben voor vrouwen die een blauwe re genjas dragen. Zonder dat zij er iets van merken worden de vrouwen van ach teren met het spul bespoten. Het zuur werkt namelijk niet met een, zodat de vrouwen pas bij thuiskomst ontdekken dat hun jas grote gaten heeft. Tot nu toe hebben twintig vrouwen aangifte gedaan bij de politie. Bovendien zijn enkele soortgelijke gevallen in Hengelo bekend, al is het niet zeker of het dezelfde spuiter betreft. De dader is vooral actief op donderdag en zaterdag. Op deze dagen zet de politie extra mensen in om de man op te spo- Bericht voor onze adverteerders In verband met Koninginnedag en 5 mei a.s. zullen de aluitingstijden voor het Inzenden van adverten ties als volgt werden gewijzigd: verschijndag sluittijd advertenties do. 30 april woe. 29-4 om 13.00 uur vr. 1 mei woe. 29-4 om 13.00 uur di. 5 mei ma. 4-5 om 12.00 uur woe. 6 mei di. 5-5 om 12.00 uur ALPHEN AAN DEN RIJN Vier flatwoningen aan de Aardster in Alpben hebben gisteren overdag bezoek gehad van inbrekers. Toen de bewoners gistermiddag van hun werk terugkeerden, bleken er uit de flats geld, sieraden en cheques verdwenen te zijn ter waarde van enige duizenden guldens. Aangezien er geen braaksporen zichtbaar zijn, moeten de dieven met valse sleutels binnen gekomen zijn. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. LEIDEN Een binnen brand heeft vannacht voor enkele duizenden guldens schade aangericht aan het Turkse restaurant Osman li aan de Nieuwe Beesten markt. De brand brak uit rond half vijf. De vier boven bet restaurant wonende per sonen konden tijdig door de politie worden gealarmeerd. De brand is uitgebroken is het achterste gedeelte van het res- taurant nabij de bar. Tijdens het uitbreken van de brand was niemand in het restaurant aanwezig. Het gehele restau rant liep rook- en waterschade op. Spencers ondergedoken na foto- rellen (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Graaf en gravin Spencer, vader en stiefmoeder van lady Dia na, het toekomstige bruid je van de Britse kroon prins Charles, hebben hun kasteel in de omgeving van Northampton plots klaps verlaten. Het adres van hun nieuw verblijf wordt geheim gehouden. Voor hun vertrek zei gra vin Spencer „Wij worden belasterd. Al die verhaal tjes over ons in de pers zijn leugens". De stiefmoe der van Lady Diana zin speelde hiermee op het be richt, dat zij tegenwoordig feld vraagt voor foto's van aarzelf en haar man, ge maakt in hun kasteel, Alt- horp Hall. Vroeger lieten we ons door iedereen foto graferen, maar nu moeten we onze privacy bescher men. We vragen alle be zoekers hun camera's in hun wagens te latenver klaarde ze. De Spencers bieden een Londens persbureau voor 10.000 pond dertig tot veertig kleurendia 's aan van kunstschatten in hun kasteel ADVERTENTIE EEN ZAAK MET HART VOOR U vander klugt Haarlemmerstraat 202 Leiden - Telefoon 124380 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1