luidmolukkers illen alliantie et Oost-Tïmor p. West-Papoea Britse regering weigert bezoek voor Bobby Sands Bij atoomoorlog Europa verloren" herpe kritiek op vervolgingsbeleid Nazi-rechters Soeslov wil Poolse partij in gareel brengen Oppositie Salvador bereid tot onderhandelen LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 APRIL 1981 PAGINA 11 zond] k Bo,]LLE A D IJSSEL In diverse tuintjes in de uostgaarde in Capelle a/d IJssel wappert de #ja%olukse vierkleur. Voor de Bethel-kerk, waar Sch|drukte de uniformen van de Zuidmolukse or- ist opvallen, zijn naast het blauw-wit-groen- eyenoP® vlaggen van Oost-Timor en West-Papoea -Nieuw-Guinea) gehesen. Vandaag wordt de en begonnen conferentie voortgezet. Daar en vertegenwoordigers van de Zuidmolukkers mundlfgevaardigden van Oost-Timor en West-Pa- mpwijlO ver een „bondgenootschappelijk verband", phia - Jaarvan is een einde maken aan de Indonesi- 'jverheersing in die gebieden, rijden pusama, president van een uitspraak van de Oostti- Idmolukse regering in schap en voorzitter van Qjjpferentie, formuleerde 12.00 I» aan het begin van de uur), [zitting de reden voor f/2ichting van de Melane- kseBrriPle Alliancy. „We 2(11.3» allen tegen dezelfde i de Republiek Indone- M» allen tot het Melane- nd. RijrTas en niet tot het Ma- Boys—Dais de Indonesiërs". die middagzitting 66-ode tekst van het verdrag doorgenomen. Re- om. »g vroeg Manusama aan i delegaties of zij kritiek op de voorgelezen morese delegatieleider Jacob Xavier, die gezegd heeft de houding van Nederland ten aanzien Indonesië onbegrijpe lijk te vinden, gezien het op treden van dat land in Oost- Timor, West-Papoea en de Zuid-Molukken. Volgens Tamaela is een allian tie met de andere Melanesi- sche volkeren een logische ontwikkeling. „Het dekoloni satieproces, dat zich overal in de wereld heeft voltrokken, heeft nu ook Melanesië be reikt. De bewoners van Oost- Timor, West-Papoea en de Zuid-Molukken behoren alle maal tot hetzelfde ras. Dat is een ander dan het Indonesi- vertegenwoordigers te zijn van de Operasie Papua Merdeka OPM (Beweging Vrij Papoea), die in West-Papoea strijdt voor het recht op zelfbeschikking. Volgens de Papoea-organisa ties in Nederland, die claimen dat zij de OPM vertegenwoor digen, handelen de Ayamise- bo's en Kereway op eigen houtje. De heren Ayamisebo de zoon was manager van de vo rig jaar uit Indonesië gevluch te Papoea-muziekgroep Black Brothers lijken echter het voortdurend gekissebis van de Papoea-gemeenschaD in Ne derland beu. Zij dringen aan op eensgezindheid om de strijd tegen Indonesië nieuw leven in te blazen. Het ziet er, on danks het verzet van de Pa poea's die sinds de inlijving van hun land in 1963 in Ne derland wonen, naar uit dat de jongere generatie veel voelt voor die nieuwe koers. aar niemand tekende sche, dat onze identiteit pro- Ie bezwaren aan. De jamaela, die door het be- "ijan de RMS is gevraagd te woord te staan, wil- echter niet uitlaten jet verdere verloop van itferentie. Wel bevestigde alles vlekkeloos ver- Tamaela is het ver- •sSGr|et Oost-Timor en West- beert te onderdrukken. Het is dan ook niet verwonderlijk dat wij proberen onze geza menlijke bezetter te verdrij ven". Dissonant Naast alle positieve geluiden die in Capelle a/d IJssel te be- kenmerkend voor de luisteren zijn, valt ook een dis- 26—Tee koers van de RMS. D)2_N'erplaatsen de strijd naar i Boys trokken gebied. Het ver- u?e7's een Po^heke stap, "it verdere, mogelijk mi- stappen gezet kunnen 2?r' 1 onslaat Neder- 2—ophter niet van zijn ver- voor de lolukken". Hij citeerde sonant te horen. Woensdag hebben enkele leiders van de Papoea-gemeenschap in Ne derland de onderhandelings bevoegdheid van de Papoea- vertegenwoordigers in Capelle a/d IJssel, vader en zoon Aya- miseba en de heer Kereway, in twijfel getrokken. De Aya- miseba's en Kereway zeggen GEWELD IN ULSTER DUURT VOORT (Van onze correspondent Roger Simons) BELFAST Het Britse departement van Noord- Ierland weigert in te gaan op het verzoek van hon gerstaker Bobby Sands om bezoek te mogen ont vangen van de Amerikaanse ex-minister van justi tie Ramsey Clark en de Amerikaanse jezuïet pater Daniel Berrigan. Volgens het ministerie heeft zo'n bezoek geen enkel nut. IRA-aanhangers In Londonderry beschieten de politie en Britse militairen die de orde trachtten te handhaven met katapults. De onlusten, die nu al negen dagen voortduren, worden steeds heviger. Intussen heeft een woordvoer der van het Europese Parle ment laten weten dat voorzit ster mevrouw Veil geen stap pen zal ondernemen. Diverse kerken in Groot-Brittannië hebben Sands verzocht zijn ac tie op te geven, omdat zijn dood de gewelddadigheden in Ulster, die nu al meer dan een week voortduren, tot het ui terste zal opzwepen. Sands heeft gisteren de pauselijke nuntius in Ierland, mgr. Gae- tano Allibrandi, gevraagd hem te bezoeken. Protestantse ex- ELKE OORLOG GEVOLG VAN BLUNDERS 99 GRONINGEN Schout bij nacht miljoen mensen het leven kosten, b.d. Gene Laroque van het Ameri kaanse Centre for Defence Informa- Volgens prof. Tromp tion verbaast zich erover dat de spellen of en wanneer een kernoorlog Wel waren allen van mening dat de theorie van afschrikking, waarbij oor den zij die hebben teruggedraaid als zij nog in leven waren". Oorlog is nooit niet te voor- een rationaal gebeuren, maar een oor- log is uitgeschakeld als middel om log wordt gevoerd door mensen die on- conflicten op te lossen, niet meer op- der druk hun beheersing en overzicht gaat, vooral niet vanwege de ontwikke- atoomplanninggroup van de NAVO op Europees grondgebied zal losbarsten het „theater" (gevechtstoneel) Euro- Juist in een crisissituatie zal beslist verliezen. Alle militaire~scenario's die ling van nieuwe, lichtere kernwapens, pa als verloren beschouwt bij een worden over het inzetten van atoom- uitgaan van een bezonnen of welover- atoomoorlog, inclusief de landen die wapens. In zulke turbulente omstandig- wogen besluitvorming, zijn niet reëel, zelf geen atoomwapens hebben. Vol- heden worden hoge eisen gesteld aan aldus Tromp, gens de Groningse hoogleraar dr. mensen om rationele beslissingen te ne- Hylke Tromp begint een atoomoor- men. „Terugziend op het verleden lii- log in Europa precies zoals alle an- ken vele oorlogen begonnen omdat de dere oorlogen in Europa zijn begon- verantwoordelijke beslissers misreke- o___ ,ro nen, elk machtsevenwicht en alle af- ningen of blunders maakten. Zelden waarschijnlijk een kernoorlog in Euro- 0 schrikkingsstrategieën ten spijt. Een hebben zij het resultaat van hun beslis- pa moej worden geacht, van zeer waar- denlang kon uithouden, zou binnen atoomoorlog in Europa zal zeker 100 sing verwacht en in vele gevallen zou- schijnhjk tot hoogst onwaarschijnlijk, twee uur totaal ontredderd zijn. Overigens varieerden de antwoorden de deskundigen op de vraag hoe Maar al zou het komen tot een treffen op basis van conventionele wapens, dan nog zou het verstedelijkte West-Europa binnen korte tijd plat liggen. Dit is de overtuiging van de Franse oud-gene raal Buis. Een stad als Partijs, die in 1870 nog een Pruissisch beleg maan- m SCHANDE VOOR DE DUITSE JUSTITIE' jonze correspondent Ami van Vree) Ir J Een van de hoogste rechters in u*a4idsrepubliek, Martin Hirsch, lid cvv- It „Bundesverfassungsgericht", het itioneel hof dat toezicht uitoefent naleven van de grondwet, heeft e zwel11 ongemeen felle kritiek geleverd burgWestduitse beleid inzake de ver- n Boy^ van nazi-rechters. Het is een [e van de naoorlogse justitie - zei ^^ïen interview - dat die er niet in is ■""^d om ook maar één van deze rechters ter verantwoording het|en. Geen enkele van hen is veroor- jioewel zij wat hun mentaliteit be- treft veel meer schuldig waren aan moord dan die talloze kleine beulsknech ten die wel werden gevonnist. „Ik moet zeggen dat ik me voor de Duitse justitie schaam dat die dingen zo zijn gelopen. Dat is een vreselijke huichelarij", zei hij letterlijk. Hirsch (68) is van mening dat de niet-ver- volging van de nazi-rechters het gevolg is van de zeer problematische uitspraak van het Bundesgerichtshof waarin staat dat ver volging alleen mogelijk is wanneer er spra ke is van „schending van het recht". Dit be tekent dat de betreffende rechter moet heb ben geweten dat zijn vonnis onterecht was, iets wat overigens zeer moeilijk te bewijzen is. Dat de rechters van het beruchte „Volksge richtshof" aan de dans zijn ontsprongen wijt Hirsch verder aan een verkeerde opvatting van onderlinge collegialiteit, vooral in de tijd vlak na de oorlog waarin iedereen el kaar nog kende. Daarnaast is hij van me ning dat Duitse juristen „een neiging heb ben tot pedanterie." „Er bestaat, een type Duitse rechters dat zich niet kan voorstellen dat het een foutief vonnis velt; dat zo'n beetje het gevoel heeft „Ik ben een rechter bij de genade Gods. Daarom kan ik niet ver keerd oordelen." Rechters moeten volgens Hirsch eigenlijk blij zijn als blijkt dat er een onjuist vonnis is geveld, maar in Duitsland zijn zij dat niet. „Dat is een verdomde ellen de. Dat men een klein mannetje dat aan Hitier geloofde en dat vreselijke moorden heeft gepleegd, veroordeelt hoewel diens schuld zeker niet zo groot is, terwijl men de eigen collega's ongemoeid laat, hoewel deze hun macht als rechter op een schandelijke en monsterachtige manier hebben mis bruikt." Aanleiding voor het vraaggesprek met Hirsch was het feit dat het Gerechtshof van Berlijn de recente, posthume vrijspraak van de Nederlandse communist Marinus van der Lubbe (die het Rijksdaggebouw zou hebben aangestoken en daarvoor in 1933 door de nazi's ter dood werd gebracht) weer heeft opgeheven op welke uitspraak geen beroep meer mogelijk is. Voor de Duitse iustitie blijft Van der Lubbe dus definitief schuldig, hoewel dit ook nu nog bij alle deskundigen zeer omstreden is. Tot zover onze correspondent. Uit Frankfort wordt gemeld dat de advo caat die de belangen van de familie Van der Lubbe behartigt, Robert Kempner, in cassatie zal gaan, dat wil zeggen vernie tiging zal vragen van het vonnis van de Berlijnse rechtbank bij het Hoogge rechtshof in Karlsruhe, nu alle andere juridische mogelijkheden zijn uitgeput. ünivikaanse mag. Van fleren op sièrebargo tegen e£!d-Afrika FrJrORK Tijdens het I Leover Namibië in de gert fieidsraad in New l»eeft Nigeria, een van olieleveran- ^ran de Verenigde Sta- gewaarschuwd fle gevolgen, als de D0pse landen economi- ancties tegen Zuid-A- Engeland gtyerenigde Staten daar- hebben dringend ge- »gew af te zien van derge- duties, v3zwarte Afrikaanse lan- ver Ireiden resoluties voor, lam.'de Veiligheidsraad ge ared wordt economische noen, ais een verscherpt s en en olie-embargo, in te arxisj De resoluties, die nog evan ingediend, zullen ze- •elissj,r een Westers veto ge- lam£( worden. lam^ontactgroep Namibië, ort viif Westerse landen hebben, heeft inmiddels de brikaanse plan voor on- njelijkheid in Namibië la- uiten. De vijf zijn van me- nrecat de VN-resolutie van verkiezingen en vaktand het opstellen van aginpndwet voorafgaan, de trafroasis is voor vrede in lO.Oftst-Afrika. De Afri- landen verwierpen al wahet Amerikaanse voor jt het opstellen van een _Jtet voorop stelt. WARSCHAU De Russische partij-ideoloog, de 78-jarige Mikhail Soeslov, heeft gisteren een onverwachts bezoek ge bracht aan de Poolse hoofdstad Warschau. Zijn bezoek wordt in verband gebracht met de. komende bijeenkomst van het Centrale Comité waar gesproken zal worden over het komende algemene congres van de partij. Daar wil het lagere partijkader radicale plannen voorstellen met betrek king tot de koers van de partij. Moskou wil dat dat congres wordt uitgesteld. Soeslov heeft, aldus waarnemers, kennelijk willen vaststellen je gens de hoogste leiding hoe de communistische leer eruit be hoort te zien. Na afloop van het overleg tussen Soeslov en partijleider Kania werd het Westen ervan beschuldigd de situatie in Polen onsta biel te willen maken. In een communiqué van het Poolse pers bureau PAP werd verzekerd dat de Russische communistische partij alles in het werk zal stellen „om de partij op basis van het marxisme en leninisme te versterken, teneinde de fundamentele waarden van het socialisme te verdedigen". Naast de ontwikkelingen rond de vakbond Solidariteit zijn de Sovjets de laatste dagen onaangenaam getroffen door de reken- ning van een onafhankelijke organisatie van boeren, alsmede door de onvrede die kort geleden veel lagere kaderleden van de Poolse communistische partij uitten. Vlak voordat Soeslov officieel op uitnodiging van de Poolse partij in Warschau aankwam, had partijleider Kania in een toespraak tot de socialistische jeugdbond gezegd door te zullen gaan met het beleid van politieke hervormingen. Terwijl Soeslov in Warschau was, begon in Bulgarije een verga dering van het Warschau-pact van drie dagen om over militaire problemen van gedachten te wisselen. Kunsthuid Dr. loannis Yannas, medewerker van het Istituut voor Technologie In Camebridge, In de Amerikaanse staat Massachusetts, toont een stukje kunsthuid. Volgens het hoofd van het ziekenhuis waar de huid bij tien mensen met ernstige brandwonden werd geprobeerd, zouden zeker drie van hen zonder het materiaal zijn gestorven. SAN SALVADOR De gu errillabeweging in El Salva dor is het eens met de junta van burgers en militairen dat vredesonderhandelingen moeten beginnen met inter-, nationale figuren als bemid delaar, maar zonder deelna me van een derde land. Dat heeft een woordvoerder van de guerrillastrijders in San Salvador gezegd. Linkse guerrillastrijders gaven een persconferentie waar zij de voorwaarden voor onder- handelingen uiteenzetten. „Commandant Ana Maria" verklaarde dat de oppositie het idee van onderhandelin gen heeft geaccepteerd „om dat de revolutionairen zo veel mogelijk levens willen sparen",. Voorwaarden zijn dat de slachting van het volk onmiddellijk ophoudt en dat de grondprincipes van de democratie worden geëerbiedigd. Verder moeten politieke gevangenen wor den vrijgelaten en de staat van beleg en avondklok op geheven. Het plaatselijke dagblad „Diario de hoy" maakte woensdag melding van een ontmoeting tussen president Napoleon Duarte, de leider van het gezamenlijke oppo sitiefront (FDR), Guillermo Ungo, en Shafick Handal van de Salvadoriaanse com munistische partij. President Duarte ontkende niet dat er tussen beide zij den contacten bestaan. China wentelt onrust af op supermachten PEKING De officiële pers van Peking heeft de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie er gisteren indirect van beschuldigd het socialistisch stelsel in China te willen saboteren. In een pagi na commentaar van het dagblad Guangming, dat door de ove rige kranten werd overgenomen, worden de imperialisten, lees de Amerikanen, en de sociaal-imperialisten, lees de Russen, scherp op de korrel genomen. De laatste tijd is de onrust onder arbeiders en intellectuelen in China scherp toegenomen. tremisten hebben vandaag aangekondigd hun acties tegen de katholieke IRA te bunde len. De overkomst uit de Verenig de Staten van Clark en pater Berrigan onderstreept de toe nemende Amerikaanse be zorgdheid betreffende het lot van Lagerhuislid Bobby Sands. Beiden zijn naar Noord-Ierland gekomen op uitnodiging van familieleden van IRA-leden in de Maze-ge- vangenis. Pater Berrigan, een befaamd tegenstander van de Amerikaanse inmenging in Vietnam die in de jaren zestig zelf nog in de gevangenis geze ten heeft wegens het verbran den van mobilisatiedossiers, zal zondag het woord voeren op een openluchtbijeenkomst in Belfast. Hij verbergt zijn sympathie voor de IRA niet Ramsey Clark, een advocaat uit New York, werd destijds door president Johnson be noemd tot minister van justi tie. Zijn reputatie als kam pioen van de burgerrechten dateert uit het begin van de ja ren zestig, toen heeft hij met wijlen Robert Kennedy, die toen minister van justitie was, de nieuwe wet op de burger rechten opstelde. De verkiezingsmanager van Bobby Sands, Owen Carron, heeft gisteren verteld dat de toestand van de 27-jarige hon gerstaker Bobby Sands, wiens actie nu al 55 dagen duurt, steeds verder achteruit gaat. Sands weegt nog maar 47 kilo, kan niet meer lezen en zijn ge hoor gaat snel achteruit. Hij klaagt over pijn in heel zijn li chaam en denkt over een dag of drie te sterven. Het lijdt geen twijfel, dat de Britse regering ernstig omhoog zit met het geval-Sands. Dat hij zou kunnen sterven kan de regering betrekkelijk weinig schelen, maar ze maakt zich wel zorgen over het propagan distische effect van zijn over lijden op de Ierse republikei nen en het buitenland. Als Sands een dezer dagen Ier- lands nieuwste martelaar wordt, zullen in het noorden nieuwe rellen uitbarsten, het geen Engeland imago geen goed doet. Een poging van Londen om op het laatste mo ment een compromis te berei ken, kan nog verwacht wor den. Autobrandstof uit maniok BONN West-Duitsland en Brazilië gaan proberen een au tobrandstof te ontwikkelen uit maniok. Dat heeft de West duitse minister voor weten schappelijk onderzoek Von Nuelow gisteren bekendge maakt. Het onderzoek is erop gericht een biochemisch proces te ont wikkelen dat het zetmeel van de maniokwortel via vergas sing omzet in brandstof. In Brazilië wordt op massale wij ze suikerriet gebruikt voor de fabricage van autobrandstof. Maniok heeft echter als voor deel dat het ook op arme gron den kan groeien; die maken vijfenveertig procent van het Braziliaans grondgebied uit Grootste bankroof uit Amerikaanse geschiedenis TUCSON In de Verenigde Staten is woensdag een bank roof gepleegd die de daders, vier gemaskerde mannen, de grootste buit uit de geschiede nis van dit soort misdaad in de V.S. heeft opgeleverd: 3.300.000 dollar. De getroffen bank is de First National Bank of Arizona in Tucson. De daders haalden de kluis leeg nadat zij de houder van het bijkantoor en een por tier geboeid hadden. De hele buit, aanvankelijk geschat op tussen de twee en en een half en drie miljoen dollar, bestaat uit baar geld....

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11