Man van de Velde dwingt respect af IJshockeyploecj misdraagt zich 1 tl Tafeltennissters naar eerste categorie Eerste etappe voor Willems Eerste klassieker - voor Reth van Trigd II SPORTTRIBUNE Chinese dames onverslaanbaar CONTRACT MET COACHES OP DE HELLING HILLE BETERE VECHTER DAN SPELER E Ereplaatsen voor Koppert en SollcC" QUIEVRAIN De Belg Daniël Willems heeft gis teren het eerste gedeelte van de eerste etappe van de Ronde van België ge wonnen. In Quievrain ze gevierde Willems in een individuele tijdrit over 15,6 kilometer in 20 minu ten en 06.98 seconden. Met een achterstand van bijna 31 seconden bezette Gerrie Knetemann de tweede plaats. De Tsjech Michal Klasa heeft de vijfdaagse etap pewedstrijd Le Touquet (Fra) - Manchester (Eng.), de Sealink-race, gewon nen. Klasa was zaterdag na de laatste etappe over 164 kilometer van Birming ham naar Manchester bo vendien de snelste sprinter uit het peloton. Beste Ne derlander in zowel etappe als eindklassement was Bert Wekema, hij eindigde de slotrit als negende en werd in de eindrangschik king twaalfde op bijna ne gen minuten. Adri van der Poel is giste ren tweede geworden in de 25e Grote Prijs van Saint Claud in Zuid-west Frank rijk. In de wedstrijd over 135 kilometer legde Van der Poel, met nog twaalf kilometer te rijden, de ba sis voor de beslissende ontsnapping. Hij kreeg Hi- nault en Bossis mee. De Franse wereldkampioen was de snelste sprinter van het drietal. LUIK Johan van de Velde heeft zondag in LuikBastena kenLuik op onmiskenbare wij ze de kwaliteit in de breedte van de Nederlandse profwielersport tentoongespreid. Waar de Fran sen alleen op Bernard Hinault (Goldrace en ParijsRoubaix) konden rekenen, de talrijke Bel gische profs slechts in De Wolf (MilaanSan Remo) en Willems (Waalse Pijl) winnaars hadden en de Italianen geheel met lege handen bleven staan, zorgde Van de Velde voor de vierde klassieke zege van een Neder lander in dit seizoen. De 24-jari- ge Brabander uit de ploeg van Peter Post trad daarmee in de voetsporen van Jan Raas (Om loop Het Volk en GentWevel- gem) en Hennie Kuiper (Ronde van Vlaanderen). Bovendien dwong de manier* waarop Van de Velde zijn eerste klassieker won, veel respect af. In de 67e LuikBastenakenLuik, de oudste en laatste van een serie voorjaarsklassiekers In zeven weken, konden alleen de allersterksten zich handhaven. Drie factoren maakten Luik BastenakenLuik extra lastig. Het profpeloton werd de laatste achttien dagen getracteerd op zes loodzware wedstrijden. De renners hadden nauwelijks tijd om te herstellen van de inspan ningen. Een aantal vedetten moest om die re den dan ook afzeggen. Moser en Saronni, de Italiaanse aartsrivalen, verschenen in Luik niet aan de start onder het voorwendsel dat zij b8ng waren niet op tijd te komen voor de ronde van Apulië, die vandaag begint. Eigenlijk waren zij bang om in de confrontatie met de wereldtop opnieuw af te gaan. Roger de Vlaeminck hield een griep over aan ParijsRoubaix, terwijl Jan Raas die overigens niet had ingeschreven wegens een liesblessure eveneens afwezig was. De coureurs, die wel op de Ardense klassieker waren afgekomen, zijn zeker niet bespaard ge bleven van ellende. Elleende in de vorm van vreselijke weersomstandigheden, waarbij zij in de Ardense hoogvlakte lichamelijk op de proef werden gesteld. Onder striemende hagel- en sneeuwbuien vervolgden steeds minder cou reurs hun weg naar de eindstreep op de Boule vard de La Sauvinière te Luik. Daar kwam nog bij dat het peloton geen mo ment rust werd gegund vanwege het sterk geac cidenteerde parcours. Na elke afdaling doemde wel weer een klim op, hetgeen honderd renners ertoe bewoog voortijdig af te stappen. Wie zich dan staande kan houden en ondanks een val partij kan zegevieren moet van aparte klasse zijn. Vorig jaar, toen de weersomstandigheden vergelijkbaar waren, toonde Hinault zijn mees terschap. Met negen minuten voorsprong kwam hij winnend over de eindstreep, zijn concurren ten moedeloos achterlatend. Dit jaar was het de beurt aan Van de Velde. Hij sloeg niet zo verwoestend toe als zijn Franse ri vaal een seizoen eerder. Een valpartij, twintig kilometer voor het einde, was daar debet aan. Maar juist daarom dwong zijn overwinning zo veel respect af. Op karakter vocht hij terug. Een halve minuut had de buiteling en de fietswisse- llng hem gekost. Op de streep versloeg hij schijnbaar moeiteloos de „oude vos" Joseph Fuchs, die zijn erelijst door de wilskracht van Van de Velde niet kon verrijken met een zege in één van de voorjaarsklassiekers. Tot laatste kilometers Mede door de val van Van de Velde bleef Luik—BastenakenLuik tot in de laatste kilo meters uiterst boeiend. De Nederlandse kam pioen bevond zich tijdens de gehele koers in de voorste gelederen. Hij was attent bij elke aanval en hij was ook één van de initiatiefnemers van de beslissende ontsnapping. Daarbij kreeg hij veel steun van zijn ploeggenoten Gerrie Knete mann, Ludo Peeters en Bert Oosterbosch. Het tactische systeem van de Post-brigade was ge richt op Hinault, van wie het meeste gevaar werd verwacht. Telkens was een Raleighrenner betrokken bij de ontsnappingen, waardoor de wereldkampioen zich extra moeite moest ge troosten om het gat dicht te rijden. Op de laat ste demarrage van Van de Velde, Mutter, Pee ters en Fuchs had de Bretonse krachtpatser geen verweer. Naarmate de westrijd vorderde werd duidelijk dat één van deze vier renners de overwinning zou grijpen. Uiteindelijk toonde Van de Velde over de meeste inhoud te beschikken. Johan van de Velde was na afloop een beetje de kluts kwijt. Binnen een uur moest hij zich melden voor de dopingcontrole. In het andere geval zou hij worden gediskwalificeerd. Twee minuten voor de sluiting van de dopingcontrole drentelde hij verongelijkt binnen, totdat hij erop werd gewezen, dat hij beter een beetje vaart kon maken. Geschrokken liep hij hard door. Hij was zelfs zo verwonderd, dat het „plasje" pas een uur later in het flesje zat. „Daar heb ik wel vaker last van. Ik kan het niet op commando en bovendien had ik dat meteen na de aankomst al gedaan", verontschuldigde Van de Velde zich. Het was een spannend slot aan een nog span nender LuikBastenakenLuik, die duidelijk heeft gemaakt dat de Nederlandse profwieler sport volop toekomst bezit. NOVI SAD Voor de vijfde keer na 1965, 1975, 1977 en 1979 is de damesploeg van China wereldkampioen tafeltennis ge worden. Zuid Korea werd met 3 0 verslagen. Zowel in de groeps- als in de fina lewedstrijden verloren de Chinese dames geen enkele game. Alle wedstrijden eindigden In 30. Het succesvolle trio is dan het sterkste ter wereld want Zhang Deying staat eerste op de wereldranglijst. Cao Yanhua neemt de tweede plaats in en Qi Baoxiang is als der de geklasseerd. Zuid Korea, dat de plaats van Nederland innam, be zette in de eindstand de tweede -plaats. Derde werd Noord Korea, vierde Sovjet Unie, vijfde West Duitsland, zesde Roemenië, zevende Honga rije, achtste Zweden, negende Ja pan, tiende Tsjecho Slowakije. De Poolse tafeltennissers vieren hun overwinning op Joego-Slavië. Mesazes gaat op de schouders van zijn ploeggenoten. NOVI SAD Het Nederlandse tafel tennis staat voor een beslissende keuze. In Novi Sad lopen tijdens de wereldkampioenschappen de con tracten van de coaches Schooft (he ren) en Bakker (dames) af. Voor de NTTB is het tijdstip aangebroken do toekomst onder ogen te zien. Wordt er met subsidie van CRM een coach jn volledige dienst aangetrokken of gaat de bond door op de ingeslagen weg, die weinig uitzichten biedt en veel irritatie opwekt? Het huidige beleid houdt nauwelijks Toekomstmogelijkheden in. Aan de hand van de resultaten in het landen- toernooi op de 36e WK Is bij de heren geen sprake van enige vooruitgang. De individuele ontwikkeling stagneert. Het spelerskwartet Hijne, Gootzen, Vlieg en Jaap van Spanje behoort met de 24e plaats (nederlagen tegen Oos tenrijk met 53, tegen Bulgarije met 62 en winst op Zwitserland met 5— 1) tot het recreatieve pingpongersgilde en koestert niet de ambitie deze klas sering door een gerichte trainingsaan- pak op de volgende WK (Tokio 1983) voor verbetering vatbaar te maken. Bij de dames hoort de ploeg evenwel door de aanwezigheid van Bettine Vriesekoop in de eerste divisie thuis. Dat heeft het team in Novi Sad geac centueerd door de hoogst haalbare 17e plaats op te eisen met overwinnin gen op Canada (30) en Oostenrijk (30) en promotie af te dwingen. Het noodgedwongen verblijf, door een re glementaire dwaling van de ITTF, In de tweede categorie werd tot een mini mum beperkt. Kort na het WK buigt de NTTB zich over een eventuele contractverlenging van beide coaches. Bert Schoofs en Gerard Bakker hebben laten door schemeren hun verbintenis te willen verlengen onder aangepaste voor waarden zoals een meer gedetailleer de uitwerking van de mogelijkheden en natuurlijk een betere financiële ver goeding. In de NTTB Is echter ook een stroming, die het part-timeschap van het duo op de helling wil zetten. Deze groepering gaat uit van de ideale situ atie, waarin voor de bondscoach een volledige dagtaak wordt gecreëerd. Onder de hoofdcoach zouden dan eventuele hulpkrachten kunnen assis teren bij de begeleiding van het heren en damesteam. In die constellatie is voor Bert Schoofs geen plaats inge ruimd. De herencoach wordt gebrek aan persoonlijkheid, visie en motivatie verweten. De verrichtingen van zijn spelers spre ken Inderdaad niet In zijn voordeel. Onder zijn bewind toonde de presta- tielijn een dalende curve. In Pjongjang '79 haalden Van der Helm en Van Slobbe bij hun internationale afscheid de promotieronde. Twee Jaar later bul- telde de ploeg in Novi Sad naar de grauwe middenmoot. De 24e plaats vormt een reële afspiegeling van de sombere toekomst met dit spelersma teriaal. Bij de dames leunt het Nederlands team door Bettine Vriesekoop tegen de top aan. Door de gegroeide bijdra ge van Sandra de Kruijff wordt het perspectief zelfs hoopvol. De 24-jarlge Leldse speelster kan weliswaar niet wedijveren met het talent van Vriese koop maar is bereid minimaal hetzelf de aantal trainingsuren te maken. Haar noeste arbeid wierp in Novi Sad In de tweede categorie vrucht af. Slechts eenmaal verloor zij, van de Poolse Urbanska. In alle acht overige duels werd het klasseverschil in de score met maximale cijfers (30) tot uitdrukking gebracht. In het belangrij ke promotieduel tegen Canada was De Kruijff zelfs beter op dreef dan Vriese koop. De vijfvoudige nationale kam pioene had onverwacht veel moeite met de van Griekse afkomst stam mende Maryan Domonkos. Na verlies van de tweede game kwam Vriese koop in de beslissende derde met 8 1 achter alvorens zij de juiste cadans hervond en Domonkos overvleugelde: 2118. Door het powerplay van De Kruijff In de tweede partij tegen Gloria Hsu, van Koreaanse komaf, kreeg de zege (30) op Canada een rimpelloos karakter. De plaatsingswedstrijd tegen Oostenrijk bleek een farce. Oostenrijk trad aan met twee reserves, Neder land met Jolanda Noordam voor De Kruijff. De uitslag stond bij voorbaat vast: 30. f de fN GOTHENBURG Ruim een jaar geleden ging het Neder landse ij8hockeyteam tijdens de Olympische Winterspelen tegen Finland over de schreef. Toen waren Corky de Graauw, in het WK te Gothen burg recent weggestuurd we gens wangedrag, en Jack de Heer de „prijsvechters" en bezorgden zij Nederland een slechte naam. Het tweetal heeft een opvolger gekregen in Henk Hille, die iedere gele genheid tracht aan te grijpen om te demonstreren dat hij als straatvechter beter is dan als ijshockeyer. Weer ging Nederland, teleurgesteld door het onthutsend slechte spel tegen mede-degradatiekandi daat West-Duitsland ver bui ten zijn boekje. Enkele secon den voor het eindsignaal van de zwak leidende Russische scheidsrechter Dombrowski ontlaadde zich de ontgooche ling bij Nederland en ont stond een ordinaire vechtpar tij. Henk Hille kwam zijn teamgenoot Leo Koopmans, ook niet een van de zachtzin nigste spelers, te hulp toen hij tegen de boarding werd gedrukt en sloeg de West- duitse tegenstander keihard op de handen. In een mini mum van tijd ontstond een al gehele vechtpartij, waarbij Nederland de hoofdrol ver tolkte. Het was de finish van een be droevende wedstrijd, waarin de minst slechte ploeg met grote cijfers zegevierde: 9—2. Een triomf, die voor de West duitsers uitstekende perspec tieven opent in de A-groep te blijven. Gezien het spel horen geen van beide in deze klasse thuis. Met hun zwakke stick- techniek, onvoldoende schaatskunde en laag tempo. Tussen tophockeynaties heb ben Nederland noch West- Dultsland iets te zoeken. Een zeer nerveus spelend Ne derland was eigenlijk al voor de wedstrijd verslagen. Aan voerder Larry van Wieren na afloop: „Bij de warming up was al te merken dat er geen bezie ling bij de ploeg was. Wat de oorzaak is, weet ik niet maar het ging niet. Ik heb er bij de coach op aangedrongen de verdedigende lijnen te wijzigen. Ik hoop dat het tegen Finland wordt gerealiseerd. Dan zie ik, ondanks deze zware nederlaag nog mogelijkheden om ons te handhaven". Het duurde zeven minuten voordat West-Duitsland scoor de. Driemaal had doelman Lenssen de misgrepen van zijn verdedigers nog kunnen corri geren, maar toen meost ook hij zwichten voor een schot van Meltinger. Negenentwintig se conden later was de stand ge lijk door Ron Bedeling. Maar drieëntwintig seconden later leidde West-Duitsland op nieuw, door Hiemer. Die treffer „brak" Nederland, toch al slecht geconcentreerd en on zuiver spelend. Tot overmaat van ramp werden twee spelers naar de kant gestuurd en daar van maakten de West-Duitsers gebruik om met een voor sprong van 41 de tweede periode te beginnen. Een periode, die nog slechter werd en waarin steeds meer onvolkomenheden in de Ne derlandse ploeg naar boven kwamen. De matige Westduit sers voerden de stand op tot 81. In de laatste periode schoten De Heer, Janssen (2x) en Koopmans tegen de duitse doelman op. I Brian de Bruyn slaagdé. nog eenmaal het Wea doel te vinden. Peter Gaf de negende Westduitsei aantekenen, waarna J<f Bruyn, die in de tweedeT de Lenssen had vervang de stand 61, Oranl kwaam behoedde vol dubbele cijfers. Dat def derlaag Nederland hod kwam tot uiting in de algj slaan- en schoppartij, i seconden voor het ein<| barstte. Beslist De Sovjet-Unie heeft d| om de wereldtitel giste| vrijwel beslist door Tsjei wakije met 83 (51| 31) te verslaan. Zweef gevierde met 31 overjj da met de perlodestanq 1, 2—0, 1—0. De Verf Staten wonnen verrassei 6—4 (1—1, 2—2, 3—r Finland en verzekerder voorlopig van de vijfde De Sovjet-Unie had za[ reeds Zweden met 2—0, 2—1) verslagen ef choslowakije bezorgdeSTG 7_4 (4—1, 1—2, 2—1) Osse een nederlaag. Finland laag een zege van 63 (31i be 2—1) op West-Duitsland de De stand in de winnaarik n luidt: h C Sovjet-Unie 3 6 torst Zweden 3 3 Id. f Tsj.slowakije 3 3 Itegc Canada 30 s hi In de verliezersgroep ie 2 stand: «tel Ver. Staten 3 6 from Finland 3 4 fees; West-Duitsl. 3 2 1 de Nederland 3 0 Ibijz Johan van de Velde doet, na te zijn gevallen, verwoede pogingen zijn achterstand op Joseph Fuchs ongedaan te maken. ASSEN De negentiende Dorpenomloop, een klassiel wedstrijd met start en finish in Assen is na een groo schermutselingen geëindigd in een massa-aankomst, 1 maar liefst 48 renners deelnamen. Verrassend kwam 1 naar te voorschijn Reth van Trigt uit Hillegom, die hiei eerste klassieker uit zijn carrière op zijn naam brachf M Van Trigt, die lid is van de Hoogeveense wielervereniN Peddelaars, versloeg in de sprint rappe mannen als 1 Snoeyink en Henk van Weers, die dit seizoen al meer va zat in grote wegwedstrijden. Het wedstrijdverloop was saai, ook al vanwege het feitN weersomstandigheden voor een klassieker te mooi waneeke looppogingen van formaat konden niet worden geforceorslo werd een massasprint, waarbij de jury van aankomst L1, g maakte van fotofinish-apparatuur. jn mes I. Alk >8. B DEN HAAG René Koppert (Poeldijk) en Gerrit Sollevden Lier) eindigden dit weekeinde respectievelijk als twoi kw als derde tijdens een amateur-wielerronde in het Bes m< Enghien. De Belg Patrick Machtelinck legde de 117 kibsteli als snelste af in 2.38,34. it ma selde Oud-wereldkampioene Petra de Bruin uit Nieuwkoop won de een dameswedstrijd over 30 kilometer in Achtmaal. Haarnd lie genote Gerrie van Koert eindigde zaterdag in Veldhoiver, tweede achter de uit Uden afkomstige Gonnie Vesters. kse f chte i min COURANT k laatste wielerklassieker van het voorseizoen, DINSDAG 21 APRIL 1981 Onder barre weersomstandigheden werd zondag de Luik-Bastenaken-Luik, verreden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20