iKees van Kootendebutant van 32 ifshockeyteam verdedigend kwetsbaar Machtsvertoon van tafeltennissters De Manege woedend op tennisbestuur Volleybaldames in finale CLERC BEHOUDT TITELKANS Opmerkelijke rentree Garritsen J^Sfr IK KAN ZO DOOR NAAR DE OUD- INTERNA Hertha in één klap uit zorgen RT LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1981 PAGINA 9 VENTER De leeftijdsgrenzen in hedendaagse voetbal zijn danig legd. Niet voor niets haalde de «verse bondscoach Kees Rijvers ir de interland tegen Frankrijk een ik aantal oudgedienden van stal: t Schrijvers, Ruud Krol, Arnold hren, John Rep, en In eerste in- titie Johan Cruyff. Inmiddels kan naam van Kees van Kooten aan rijtje worden toegevoegd. De cen- mspits van Go Ahead Eagles werd •enomen in de selectie van 22 man ir de wedstrijd tegen Cyprus. En er g worden aangenomen, dat hij op j eiland in de Middellandse Zee in unt van de aanval staat opge steld. Kees van Kooten, een debutant van 32 jaar. De oudjes doen het nog best. Na de bekerwedstrijd tegen AZ'67 (2-2) werd Van Kooten door interim-bonds- coach Rob Baan (Kees Rijvers is door clubverplichtingen bij het Belgische Be ringen niet van de partij) definitief op de hoogte gesteld van zijn verkiezing. Baan gaf Van Kooten in een persoonlijk ge sprek de indruk, dat de pompbediende in zijn elftal zal staan. „Zoiets, ja", mom pelt Van Kooten, die zijn hoofd daardoor niet meer op hol laat brengen. Daarvoor is hij te veel door de wol geverfd. „De opstelling is Baan zijn zaak. Ik wacht af, al verwacht ik wel in de basis te staan". Het opmerkelijke van de selectie van Kees van Kooten zit hem in de leeftijd. „Ik kan zo door naar de oud-internatio nals", grinnikt hij. De bekende grijns blijft zijn gezicht sieren, als hij serieus verder gaat: „Maar ik heb het natuurlijk wel zelf moeten verdienen. Ik ben nu 32 jaar, maar ik voel me nog altijd erg goed. Onlangs heb ik voor twee jaar bijgete kend. Dat is toch een teken, dat ze nog vertrouwen in me hebben. Want de spits is natuurlijk geen gemakkelijke plaats". Kees van Kooten mag dan het klappen van de zweep kennen, de plotselinge belangstelling doet hem natuurlijk goed. „Dat geeft wel een kick. Maar ach, daar leer je ook wel mee te leven. Zodra ik thuis ben, valt alles van me af". De belangstelling zou een leuk uitgangspunt in de contractbesprekingen met Go Ahead Eagles zijn geweest, en andere clubs naar de koekstad kunnen lokken. Maar Van Kooten verlengde, zoals ver meld, zijn contract bij de Eagles. Spijt heeft hij daar niet van. Hii koos voor ze kerheid. „Voor ik tekende, ben ik nog met PSV in de slag geweest. Ik moet echter aan miin toekomst denken. In Deventer heb ik een pompstation, en bo vendien wil mijn vrouw hier niet meer weg". Kees van Kooten verandert dan ook niet veel. Al hoopt hij in de nadagen van zijn carrière nog een paar interlands aan zijn staat van dienst toe te voegen. Doordat Nanninga geruime tijd is uitgeschakeld, er wordt zelfs voor zijn carrière ge vreesd, behoeft zijn optreden in Oranje niet bij één keer te blijven. „Al moet ik me natuurlijk wel eerst bewijzen. Als ik er tegen Cyprus nu een paar in schop, kunnen ze moeilijk om me heen. Maar je moet je kwaliteiten wel kennen. Als ik voor de tweede wedstrijd tegen Frank rijk opnieuw zou worden geselecteerd, sta ik ongetwijfeld niet in de basis." Kees van Kooten: „Zodra ik thuis ben, valt alles van me af". pong van doelman ilsh komt te laat. Heer (links) heeft nerlkaan voor het epasseerd. CRIKANEN tONDEN nVi® EINDE SP^IVR WINST plan Ie re^ in de van Planj nten)| wj a •vaarr uiteii ft w< k; ïecns - socia •ling TED LENSEN IN GROOTSE VORM HENBURG Elf secon- foor het einde viel voor Ne- ;id in de eerste degradatie- rijd van het wk-ijshockey de Verenigde Staten het Een overtreding van Huizinga. die in de laat- linuut van het treffen het van zijn plaats schoof, door de Tsjechische dsrechter Subrt bestraft een penaltyschot. Ondanks He protesten van de gehele rlandse ploeg, waarbij een ipartij uitbrak, kreeg de rikaan Dave Christian na Ie minuten oponthoud zijn Hij faalde niet: 7-6. Ne- nd had toen niet meer de tracht en nog minder de im terug te komen. |it bij het eerste punt in het loer- tn het wereldkampioenschap was injebrigade nog niet geweest. Het meert, dat naderhand van de tri- gleed tijdens het spelen van het jkaanse volkslied, waarbij het lil- liputterige Nederlandse legioen zich bijzonder „onderscheidde,,, karakteri seerde "de teleurstelling van de 2500 tpeschouwers over deze afloop. De laatste opwindende periode heeft nog veel vergoed in dit uiterst matige treffen. Beide ploegen speelden ronduit slecht. Er werden vele en grove fouten gemaakt, vooral in de Nederlandse de fensie. Van de Amerikaanse doelpun ten (het penaltyschot niet meegeteld), ontstonden vijf door grove blunders. Het was miserabel, zoals Nederland verdedigde. Het zwakke punt waarvoor Bubnik al heeft gewaarschuwd, kom steeds duidelijker naar voren. De Ne derlandse verdediging heeft te lang ge steund op buitenlandse krachten. Al leen rick van Gogh kan de toets van de kritiek enigszins doorstaan, maar zelfs de toch zeer geroutineerde George Pe- ternousek valt in dit toernooi herhaal delijk door de mand. Ook Henk Hille kan nauwelijks meekomen en vervalt teveel in hard spel om zijn onvolko menheden enigszins te maskeren. Ne derland heeft het enorme voordeel, dat doelman Ted Lenssen in grootse vorm is. Op hem steunt de ploeg in verdedi gend opzicht, maar alleen kan hij het ook niet klaren. Nederland, dat aantrad zonder de weg gestuurde Amsterdamspeler Corky de Graauw (volgens een mededeling van voorzitter en chef d'equipe Schweers past hij niet meer in het team en was nij gistermiddag mede om disciplimaire maatregelen op het vliegtuig naar Am sterdam gezet) startte zwak, maar wel produktief. De Amerikanen, die als Olympisch kampioen een verre van imponerende indruk achterlieten, kon den ook geen vuist maken waardoor zich een zeer vervelend duel ontwik kelde. Daar in scoorde Nederland als eerste door Jack de Heer. In deze ontmoeting kwam hij eindelijk een beetje los: drie treffers. Nederland verspeelde echter steeds zijn voorsprong. Dave Christian" maakte gelijk, maar nog voor het ver strijken van de eerste periode liep Oranje door treffers van Jack de Heer weg tot 3-1. Norwich bracht de stand terug tot 3-2. In de tweede periode vie len de doelpunten over en weer, het- Seen een lichte compensatie was voor et onvoldoende spel. De Amerikanen maakten gelijk, Neder land kwam weer voor door Bertelink, maar opnieuw kwam de Verenigde Staten op gelijke hoogte: 4-4. Dat gaf de Nederlandse ploeg een klap, waarvan de „Yankees" ogenblikkelijk profiteer den en door Pavelich en Christian een voorsprong namen van 6-4. Er dreigde wederom een catastrofe. Nederland gaf nu echter blijk over een grote veer kracht te beschikken, want in de laat ste speeltijd tekenden Van Wieren en Brian de Bruyn voor 6-6. Pas toen was er eindelijk sprake van sfeer in de Scandinavium-hal. Er werd fel gevoch ten om de beslissende treffer, waarbij Nederland enkele keren door tegen het doel te rijden in precaire situaties op luchting trachtte te verschaffen. Dat werd de ploeg echter noodlottig. Gustav Bubnik liet zich tamelijk onte vreden uit over de scheidsrechter „Hui zinga" werd door een Amerikaanse speler tegen het doel geduwd, waardoor het begon te schuiven. Als je daarvoor zo'n straf krijgt, is dat een onjuiste in terpretatie van een spelregels", meende de teleurgestelde coach. Die tevens vond dat zijn ploeg recht had gehad op een punt. Scoreverloop: Nederland - Ver. Staten 6-7 (3-2, 1-4, 2-1) 1-0 De Heer (7.31) 1-1 Christian (17-59) 2-1 De Heer <18.263-1 De Heer (19.34) 3-2 Norwich (19.45) 3-3 Olds (21.10) 4-3 Berteling (21.44) 4-4 Debol (24.31), 4-5 Pavelich (32.13), 4-6 Christian (37.21), 5-6 Van Wieren (45.04). 6-6 De Bruyn (46.15), 6-7 Christian (59.49). Scheids rechter: Subrt (Tsj.). Toeschouwers 2500. Straf- minuten: Ver. Staten 10, Nederland 4. nst C-elftal Den Haag HAAG Het C-elftal 'C Den Haag heeft gis- belfnd de competitiewed- •rhii tegen SVV gewonnen Al. Bij de rust was de ^P'nog gelijk: 1-1. alk! [Meerhof gaf de bezoe- e(öl vrij snel een voor- maar John Teunissen e Jde Haagse ploeg binnen Vartier weer op 1-1. Na iZ zor6c'en Guido Pen (uit kfafschop) en John Kem- ïl 2rs voor de winst. Pen ingfh toen nog permitteren regVeede strafschop te mis- v€»ns jn klasse A won |e uitwedstrijd tegen FC innjlingen met 1-0. eden voorop r™|afari-rally 9 lOBI Na de eerste fan de Safari-rally in k wordt het klassement tvoerd door de Zweden fs Kul lang en Bruno ben met hun Opel Asco- P strafpunten op. Hun s.vk concurrenten zijn Timo jtn/Seppo Harjanne (Fin) itsun en 67 strafpunten. Patsi HERENTEAM VERWIJT ROEMENIE FRAUDE NOVI SAD Omko ping, combine, de insinu aties vlogen gisteren tij dens de WK tafeltennis in Novi Sad over en weer om de diepe teleur stelling in de Nederland se herenploeg over de op één punt gemiste promo tiewedstrijd af te reage ren. Roemenie had de Nederlandse ploeg een kunstje geflikt. Met 5-0 verliezen van de Ameri kanen, de argwanende Nederlanders raakten er niet over uitgepraat. Door dat resultaat ver loor de eigen zege (5-1) op Zwitserland in de laatste ontmoeting van groep C van de tweede categorie alle waarde. Nederland was uitgeschakeld. Op punten. Met één nederlaag eindigden de pupillen van Bert Schoofs gelijk bovenaan met Roemenië en de Verenig de Staten. Het onderlinge wedstrijdsaldo, dat doorslagge vend was, viel nadelig voor Oranje uit. Na afloop zette Bert Schoofs grote vraagte kens achter de uitslag. Hij kon zijn teleurstelling niet verber gen. „Er moet iets bekokstoofd zijn. Dit is geen normale uit slag. Het valt nooit te bewij zen, maar er zal iets onder ta fel geregeld zijn". De Roe meense coach wilde niets ho ren van een regeling. Hij gaf toe met Tigerman en enkele andere mensen over geld ge sproken te hebben. In ge kscherende zin, dan wel te verstaan. Die kwalificatie dwong het Nederlands damesteam spelen derwijs af. In de slotronde werd Oostenrijk met 3-0 van alle aspiraties ontdaan. Met zeldzaam machtsvertoon werd Oranje poule-winnaar door ze ven overwinningen op rij, waarvan zes met maximale cij fers. Slechts de Poolse dames- ploeg was bij machte Oranje een puntje te ontfrutselen. De wedstrijdcijfers (21-1) vorm den het onweerlegbare bewijs dat de dames het niveau van de tweede categorie zijn ont groeid. Uitslagen: Dames: Nederland-Oos tenrijk 3-0. Sandra de Kruiff - Dole- res Fetter 21-31. 21-10; Bettine Vr.e- sekoop - Barbara Wiitsche 21-12, 21- 13; Vriesekoop/De Kruiff - Fetter- /Willsche 21-8, 21-14. Heren: Nederland - Zwitserland 5-1 Anne Vlieg - Martin Hafen 21-8, 21- 16; Han Gootzen - Thieme Miller 21 9, 21-14; Rene Hijne - Thomas Busin 21-17, 20-22, 16-21; Gootzen -Hafen 21-12, 21-9; Vlieg - Busin 21-17. 21-15; Hijne Miller 21-9, 21-15. Borg twee weken uitgeschakeld MONTE CARLO De Zweed Björn Borg, die afge lopen dinsdag in het tennis toernooi te Monte Carlo een onverwachte nederlaag leed tegen de Paraguyaan Victor Pecci, is voorlopig twee we ken uitgeschakeld. De vijfvoudige Wimbledon- winnaar heeft een schouder blessure, die lijkt op de be ruchte „tennisarm". Hij moest afzeggen voor het toernooi in Las Vegas (20 tot 26 april) en het toernooi om de landenbe- ker te Dusseldorp (4 tot 10 mei). weer Krol geroemd UDINE De spelers van het Italiaanse nationale team hebben Ruud Krol ge kozen als de beste speler in de Italiaanse competitie. Mede dank zij Krol staat Na- poli samen met Juventus en Roma op de eerste plaats. Eer der werd Krol al uitgeroepen tot de beste buitenlander in Italiaanse dienst. LONDEN Herman Pon steen verloor in Londen de re vanchewedstrijd achtervolging van de Brit Tony Doyle. WENEN Kurt Welzl (AZ'67) is geselecteerd voor het nationale Oostenrijkse team, dat op 29 april in Ham burg tegen West-Duitsland speelt. WENEN In het toernooi om de lentebeker in We nen heeft het Nederlandse dames volleybalteam de finale bereikt. Nederland won in 45 minuten met 3- 0 15-7, 15-0, 16-14) van Oostenrijk. De finale van morgen gaat tegen West-Duitsland dat met 3-0 (15-9, 15-7,15-8) van Turkije won. Bondscoach Johan van der Haar had ditmaal gekozen voor een basisopstelling bestaande uit de spelverdeelsters Noor Sanberg en Els Mulder-Kruims, de hoofdblokkeersters Martje de Vries en Elien Braaksma en de vleugel-aanvalsters Carolien Keulen en Josefien Wortelboer. Maar ook in deze wedstrijd kon Van der Haar gaandeweg zijn anders speelsters routine laten opdoen. Al leen de grieperige Joke Meindertsma-de Boer was in bed geble ven. Het Nederlandse heren team verloor van België. Het werd 2-3 met setstanden 18-16, 12-15, 9-15, 15-2 en 11-15. Door dit re sultaat kan Nederland ten hoogste nog om de derde plaats van het lentebekertoernooi spelen. Johan van der Haar. SuÉSwÜMflNf ASSEN Rob Clerc heeft gisteren in de negende ronde de kans behouden op prolongatie van de Nederlandse damti tel. De titelverdediger kwam in de las tige partij tegen de voormalige wereld kampioen Harm Wiersma remise over een, terwijl Jannes van der Wal, de lei der in het klassement, tegen John van den Borst niet kon profiteren van de gedeeltelijke misstap van zijn rivaal. Met nog twee ronden voor de boeg heelt Van der Wal een comfortabele voorsprong op Clerc: twee punten. Het tweetal ont moet elkaar echter in de tiende en voor laatste ronde, waardoor Clerc de kans in eigen handen houdt. Bij winst is Van der Wal zeker van de nationale titel 1981. Uitslagen negende ronde: Boom-Van der Kooy 0-2, Scholma-Beerepoot 2-ü, Wiers- ma-Clerc 1-1, Van der Wal-Van der Borst 1-1, Bies-Bastiaannet 1-1, Jansen-Vermin 2-0. Stand: 1. Van der Wal 15 pnt; 2. Clerc 13 pnt; 3/4. Bastiaannet en Wiersma 11 pnt; 5. Jansen 10 pnt; 6. Van der Borst 9 ?nt; 7/8/9. Beerepoot, Vermin en Scholma pnt; 10/11/12 Van der Kooy, Boom en Bies 6 pnt. METSELAARS MAG TWEE BUITENLAN DERS OPSTELLEN APELDOORN Het Bestuur van de Apeldoornse eredivisie-tennisclub De Manege is woedend. Het kreeg namelijk gisteren tegen het eind van de mid dag een telefoontje van de tennisbond, dat de tegen stander van zaterdag, De Metselaars, toch twee bui tenlanders mag opstellen. Te weten Mike Newberry en Brad Guan. Dat, aldus voorzitter C. Vloon, is te gen alle reglementen in. ..Daarin staat namelijk", zegt Vloon. „dat bepaalde spelers, als ze lang genoeg in ons land verblijven, de Nederlandse tennisnatio- naliteit kunnen verkrijgen, maar die geldt dan alleen voor toer- 'nooien en niet voor de competitie. Voor de competitie is New berry, die inderdaad de Nederlandse tennisnationaliteit bezit, een buitenlander. En dat betekent dat De Metselaars zaterdag met ten minste twee buitenlanders speelt, terwijl er slechts één is toegestaan. Naar onze mening zijn het er zelfs drie. Want vol gens onze inlichtingen zijn beschikt ook Marian Laudin niet over een Nederlands paspoort beschikt, al is hij al vele jaren in Nederland. Het is duidelijk dat de bond door de knieën is gegaan voor de druk van zijn grootste sponsor Dunlop, die ook de spon sor is van De Metselaars. En dat. terwijl De Metselaars van die zelfde tennisbond dinsdag nog een bericht heeft gehad dat er slechts één buitenlander mocht worden opgesteld. Daarop zou geen uitzondering worden gemaakt. De Manege speelt zaterdag dan ook onder protest". WEER SCHAATSTRAINER VAN REGIO OOST LOCHEM Ab Garritsen keert terug als trainer van de re gio Oost van de KNSB (Koninklijke Nederlandsche Schaat senrijders Bond). Een opmerkelijke rentree, omdat Garrit sen vorig jaar het middelpunt was van een conflict met di verse leden van de regionale schaatsselectie, die hij ettelij ke jaren onder zijn hoede had gehad. Garritsen werd min of meer als ongewenst persoon aan de kant gezet, waarna de regio het een jaar lang zonder vaste trainer moest stellen. Een groot deel van de rijders zocht zijn heil bij Hans Veldhuis, en het is nog maar de vraag of bijvoorbeeld Joop Pasman, Cees Ripperda, Wim Brink en Henk Boeve in de toekomst wel onder Garritsen verder zullen gaan. De beslissing daarover zal volgen de week donderdag vallen, wanneer de leden van de voorlopig samengestelde selectie met Garritsen om de tafel gaan zitten om de plannen voor het komende seizoen te bespreken. Annie Borckink, de olympische schaatskampioene op de 1500 meter, die haar actieve carrière inmiddels heeft afgesloten, blijft bij de schaatssport betrokken. De Eibergse. die zich dit seizoen op het wielrennen stort, werd deze week tijdens een vergade ring van het gewest Gelderland van de KNSB tot lid van de technische commissie gekozen. BERLIJN Terwijl in heel Europa De club trok voor de wedstrijd uit de twee- wordt geklaagd over afnemende pu- de bundesliga tegen Werder Bremen in het bliek belangstelling voor het voetbal en Olympia-stadion 71.488 toeschouwers De financiële tekorten, heeft Hertha BSC club incasseerde daardoor ruim 750.000 uit Berlijn zich uit de rode cijfers ge- mark en kan daarmee vrijwel alle nog be werkt. staande schulden aflossen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9