L Eindelijk valt er weer eens echt tekiezerjf u Paaspuzze VAN AGT WIEGEL of DEN UYL TERLOUW IK t 10fl11 BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1981 PAO DEN HAAG In meer dan één opzicht wordt 26 mei een bijzondere verkiezingsdag. Voor het eerst in heel lange tijd hebben de kiezers weer de mogelijkheid in het stem hokje echt invloed uit te oe fenen. Dat is vooral van be lang voor de mensen, die nog niet weten wat te kie zen. Naar schatting vormt deze groep nu maar liefst 28 procent van de kiezers markt, waardoor zij beslist over de bezetting van onge veer 42 zetels in de Tweede Kamer. De voornaamste oorzaak van deze voor ons land vrij wel ongekende situatie is de toestand in het Christen De mocratisch Appèl. Want hoe hard deze partij ook roept, dat zij zoals gebruikelijk niet naar rechts noch naar links wenst te buigen, iedere wandelganger op het Bin nenhof weet dat lijsttrekker Van Agt de VVD in zijn hart heeft gesloten. Wat hem betreft maar een man als minister De Ruiter denkt er net zo over is het huidige kabinet wel degelijk inzet van de verkiezingen. In wielertermen gezegd: het k.oppel Van Agt/Wiegel blijft aan de leiding, tenzij de men sen kiezen voor de andere mo gelijkheid: het koppel Den Uyl/Terlouw. Want als PvdA en D'66 het algemeen klasse ment winnen, zal waarschijn lijk snel het eerste progressie ve kabinet in de geschiedenis van ons land geformeerd zijn. Alleen als de kiezers zich niet duidelijk uitspreken voor één van beide blokken, wat verre van denkbeeldig is, wordt het weer ouderwets moeilijk. In dat geval is er practisch geen andere mogelijkheid dan dat PvdA en D'66 enerzijds,en het CDA anderzijds proberen het eens te worden. Een reprise dus van de maandenlange „sur place" in 1977. Hieronder zullen we proberen het een en ander toe te lichten en iets te zeggen over de kan sen van de diverse hoofdrol spelers. Hopelijk maakt dat het iets gemakkelijker te bepalen welk rondje men straks op het stembiljet rood moet maken. Hier kan men tegenin bren gen, dat in laatste instantie het programma van een partij de doorslag dient te geven. Dat argument wordt echter geneu traliseerd door het nuchtere feit, dat een partij desgewenst alleen iets van zijn programma kan realiseren, als zij deel uit maakt van de regeringscoali tie. Bloedbroeders Een belangrijk gegeven bij onze poging tot analyse is dat de VVD, na lange tijd op de rug te hebben gelegen, aan het overeind krabbelen is. Het „geheime wapen", zoals lijst trekker Hans Wiegel bewon derend wordt genoemd, blijkt nog altijd in glanzende condi tie. In dit bestek is het moei lijk vast te stellen wat Wiegel voor vele mensen aantrekke lijk maakt, maar dat het iets te maken heeft met de porte monnee of beter de bankbiljet- tenclip, daarover zijn de politi cologen het wel eens. Óp de een of andere manier weet de VVD-voorman met name de beter gesalarieerden er elke keer opnieuw van te overtui gen dat hun lot bij hem in de beste handen is. En Wiegel zou natuurlijk wel een heel slecht politicus zijn, als hij daarbij onvermeld liet, dat een sup porter van dit kabinet beter li beraal dan confessioneel kan stemmen. „Er is toch altijd een kans dat het CDA weer met de PvdA samen gaat". Eén van de drie affiches, waarmee de partij ten strijde trekt, maakt trouwens verba zingwekkend duidelijk, bij wie de VVD de miljarden wel wil halen, die er volgens haar be zuinigd moeten worden: bij de steuntrekkers. „Uitkeringen voor mensen die 't eerlijk toe komt", staat er geprojecteerd boven de hoofden van een drietal sympathieke oudjes. De suggestie wordt gewekt dat de ontvangers van de andere so ciale verzekeringen, zoals werklozen, arbeidsongeschik ten, weduwen en wezen, geen recht zouden hebben op een ondersteuning door de staat. Zover is de VVD wellicht nog niet, maar in elk geval is de partij wel een fervent voor stander van het ontkoppelen van uitkeringen en lonen. De jongste opiniepeiling van het NIPO, die nog niet is ge publiceerd, geeft aan dat de VVD momenteel weer bijna op haar niveau van 1977 (28 zetels) terug is. Blijft het CDA eveneens gelijk in grootte (49), dan lijkt in theorie dezelfde moeilijke situatie te ontstaan als na de vorige verkiezingen. Het verschil is echter dat Van Agt en Wiegel zo'n uitslag zou den beschouwen en niet ge heel ten onrechte als een bewijs van goed gedrag voor hun kabinet. Alle aanleiding dus om te proberen hun frac ties te bewegen opnieuw met elkaar in zee te gaan. Het zij hier nog maar eens herhaald, dat de beide lijsttrekkers el kaar dit bovendien plechtig beloofd hebben. De geruchten op. het Binnenhof willen dat er sprake is van een soort bloed broederschap, zoiets als van Winnetou met Old Shatter- hand. „Strategen" Het vreemde is dat men zich binnen de PvdA eigenlijk nog niet eens zo ongerust maakt over zo'n stembusresultaat. Er zijn nogal wat „strategen" in de partij, die ook in dat geval Joop den Uyl zien terugkeren in de regering en zelfs als pre mier. De redenering, die daar achter zit, lijkt ons erg riskant. Men gokt namelijk op die christen-democraten, die nu bekend staan als de dissiden ten. Een betere benaming voor deze mannen, van wie er zes op een rechtstreeks verkiesba re plaats staan, is echter die van „loyalisten". Zo noemden zij zichzelf, toen ze in 1977 be sloten het kabinet-Van Agt- Wiegel te gedogen. En loyaal zijn ze gebleven. Nooit hebben zij de kans gegrepen de rege ring naar huis te sturen, hoe wel die kans een keer of vier, vijf aanwezig was. De angst voor de eigen achter ban, die misschien niet zou willen begrijpen waarom een CDA-kamerlid zijn eigen eer ste man (Van Agt) moest laten vallen, bleek telkenmale gro ter dan de getoonde afschuw van het regeringsbeleid. Wie garandeert dan dat deze afge vaardigden na 26 mei plotse ling wel dié moed zouden vin den? Als het CDA met Van Agt aan het hoofd goed uit de strijd komt en de PvdA ver dringt als grootste partij, wordt het voor hen helemaal moei lijk. Zich uitspreken voor een coalitie met PvdA en D'66 zou in dat geval nog meer dan an ders neerkomen op verraad aan de eigen lijsttrekker. Als zij moeten kiezen voor Van Agt of voor Den Uyl, lijkt de kans groot dat de zes zich we derom als loyalisten zulen ont poppen. Van Agt mag alleen niet de fout maken door te drammen op het punt van de nieuwe atoomraketten van de NAVO. De „dissidenten" hebben zich inmiddels, al dan niet in het kader van de kritische werk groep Christen-Democratisch Beraad, zo vaak en zo luid uit gesproken tegen plaatsing van deze projectielen in ons land, dat zij nog heek moeilijk terug kunnen. Van Agt lijkt echter ook daar rekening mee te hou den. Terugkerend van een be zoek aan het Witte Huis deel de hij mee dat de beslissing over stationering van de ra ketten misschien wel kon wor den uitgesteld, hetzij vanwege de lange duur van de formatie hetzij vanwege het nog niet af gerond zijn van de onderhan delingen over ontwapening tussen Oost en West. Voor de goede verstaander was het duidelijk dat de premier de stoom van de ketel probeerde te halen, om op die manier zijn positie in het CDA te verbete ren. Alternatief Nu de mogelijkheid dat CDA en VVD hun magere meerder heid van twee zeteltjes verlie zen. Allereerst gaat het er dan om hoe groot het verlies is. Komen zij samen aan bijvoor beeld 73 of 74 zetels, dan kun nen Van Agt en Wiegel eens gaan praten met wat in de wandeling „klein rechts" wordt genoemd: SGP, GPV en misschien RPF, DS'70 en Rechtse Volkspartij (voortzet ting van Boerenpartij), als deze tenminste (weer) in de Kamer komen. Deze partijtjes zijn ze ker niet afkerig van het gedo gen van een nieuw confessio neel-liberaal kabinet; vooral niet, omdat het alternatief een kabinet is onder leiding van een man, die door sommigen vrijwel wordt vereenzelvigd met de anti-christ. Pas als CDA en VVD niet ver der komen dan pakweg zeven tig zetels, ontstaat er een reële mogelijkheid voor een aflos sing van de wacht. Vandaar dat Joop den Uyl nooit heeft willen meedoen aan de sport van het afkraken van D'66 („net zo onduidelijk als het CDA"), waaraan veel van zijn partijgenoten zich soms met graagte overgaven. Den Uyl beseft heel goed dat Jan Ter- louw het „geheime wapen" van progressief Nederland is. Alleen D'66 is in staat vol doende stemmen bij het con fessioneel-liberale blok weg te halen. De PvdA lijdt nog zo zeer onder het debacle van de vorige formatie, dat zij al blij zal zijn met 45 zetels (een ver lies van acht!). Met een sterke Terlouw aan zijn zijde en de hulp van „klein links" (PPR, PSP, CPN en eventueel EVP) kan Den Uyl zijn tegenvoeter Van Agt schaakmat zetten. Het CDA heeft dan immers geen andere keus dan: 1) zich voe gen naar de wensen van de beide progressieve partijen en 2) berusten in een progressief minderheidskabinet. Het laat ste is niet erg waarschijnlijk, al was het alleen maar omdat christen-democraten zich een regering zonder CDA niet eens kunnen voorstellen. In het laatste geval zet Dries van Agt wellicht een streep onder zijn roemruchte carrière in het politieke Haagje. Weer in een kabinet zitten met „ome Joop", zoals hij zijn oudere ex- collega soms betitelt, is één ding, maar weer te worden „gemangeld" door de PvdA in nachtenlange sessies op het Catshuis, is nog heel iets an ders. Volgens intimi heeft de pre mier daar zo'n frustratie van overgehouden, dat hij weieens zou kunnen besluiten het esta fettestokje door te geven aan Ruud Lubbers. Getuige zijn uitlatingen en publicaties lijkt deze CDA'er, evenals anderen (Albeda), zich aangesproken te voelen door de slogan van de PvdA: „Het moet anders. Sa men kunnen we dat!" Beloften Het bovenstaande is misschien handig om te weten, maar krijgt pas echt betekenis, als ook bekend is wat de diverse combinaties van partijen met de macht zouden doen. Het antwoord op deze vraag is niet zo eenvoudig te geven. In the orie moeten we verwijzen naar de verkiezingsprogramma's. Daar hoort het allemaal in te staan. Maar het simpele feit dat tenminste twee partijen el kaar moeten vinden maakt dat het naslaan van al die fraaie drukwerkjes van betrekkelijke waarde is. Daar komt nog bij dat het gedrag van politieke partijen vaak aanleiding geeft tot het citeren van de zegswij ze: veel beloven en weinig ge ven, doet gekken en dwazen in vreugde leven. Want wat te denken van bij voorbeeld de beloften op het gebied van de werkgelegen heid, volgens velen volks vijand nummer één? De PvdA spant de kroon met 335.000 a 350.000 nieuwe arbeidsplaat sen. CDA en D'66 lijken bij el kaar te rade te zijn gegaan: respectievelijk 295.000 en 290.000. Maar ook de VVD, die zich erop beroemt „de harde waarheid" te zeggen, blaast flink in de bus, met 200.000 a 300.000 nieuwe arbeidsplaat sen. Gegeven het feit dat er dit decennium jaarlijks ongeveer vijftigduizend mensen bij ko men, die willen werken, mag Nederland volgens vele des kundigen al heel blij zijn als het aantal werklozen niet nog groter wordt dan het huidige aantal van ruim driehonderd duizend. Het Centraal Planbu reau, één van de belangrijkste adviesinstanties van de rege ring, acht ook dat onwaar schijnlijk. Al leveren we met z'n allen elk jaar gemiddeld één procent in, dan nog zal de werkloosheid in 1985 zijn op gelopen tot een half miljoen, aldus het CPB. Werkelijkheid Wat CDA en VVD betreft ver keren we in de gelukkige om standigheid dat we niet alleen afhankelijk zijn van hun pro gramma's. Per slot zijn zij nu al geruime tijd aan het bewind en weten we wat in werkelijk heid hun recept is voor de so ciaal-economische ziekten van deze tijd. Sterk gesimplificeerd komt dat neer op drie medicij nen: bezuinigen, bezuinigen en nog eens bezuinigen. Iedereen moet daarvan een slok nemen en liefst een flinke. De theorie is dat het bedrijfsleven daar door meer lucht krijgt en dan vanzelf meer gaat investeren, wat dan misschien meer ar beidsplaatsen oplevert. Daarbij wordt in principe niemand ontzien, al is er de bereidheid zo mogelijk de koopkracht van de allerlaagste inkomens, mits daar tenminste twee mensen van moeten leven, op peil te houden. „Voor heilige huisjes, dogma's, taboes is geen plaats meer," zei premier Van Agt in Maas tricht, na afloop van de door hem voorgezeten Eurotop. Hij doelde daarmee op onder meer de volledige en automatische prijscompensatie, die er nu voor zorgt dat de werknemers met een cao niet of nauwelijks behoeven te merken dat het leven duurder wordt. Volgens Van Agt moet dit automatisme worden omgezet in een sy steem zoals bijvoorbeeld de Bondsrepubliek dat heeft; elk jaar onderhandelen werkge vers en werknemers daar over het percentage waarmee de lo nen omhoog kunnen. Mocht dat niet haalbaar zijn, dan wil Van Agt de prijscompensatie zoals dat heet „schonen" voor het duurder worden van ener gie. „Als er niet binnenkort verkiezingen waren, zouden we op dit gebied met voorstei len komen," aldus de premier in Maastricht, waarbij hij de indruk wekte dat zo mogelijk na de verkiezingen alsnog te zullen doen. Van Agt had het bij die gele genheid niet alleen over de prijscompensatie, al kreeg die wel de meeste aandacht. Hij liet tevens uitkomen dat het bouwwerk van de sociale ver zekeringen onherroepelijk zou moeten afslanken. De oplos sing van de minister-president was even simpel als rigoreus, namelijk het verlagen van alle uitkeringen met vijf procent. Ook bij het bespreken van deze mogelijkheid liet Van Agt duidelijk uitkomen dat een nieuw kabinet, genoemd naar hemzelf en Wiegel, zo'n maat regel zou nemen. Tenslotte zij nog vermeld dat alle huidige bewindslieden, inclusief Albe- da, ervan overtuigd zijn (ge raakt) dat er voorlopig vol doende genivelleerd is. Als het aan hen ligt mag het verschil tussen lage en minder lage in komens niet nog kleiner wor den. Daarmee zijn we direct aange land bij één van de grootste verschillen met de huidige op positie, althans voorzover af te leiden valt uit de program ma's. „De PvdA kiest uitdruk kelijk voor inkomensherver deling, zodat er meer wordt ingeleverd naarmate het inko men hoger is," aldus het pro gramma WeerWerk. In de on derbouwing van het program ma waarschuwt Hans Kom brink, het financiële brein van de partij, dat het effect van zb'n maatregel beperkt is. Een extra inkomensoffer van 0,5 tot 3,5 procent voor de groep met een inkomen van modaal (24.500 gld. netto) tot meer dan drie keer modaal levert op zijn zakcalculator een voordeel op van ruim twee miljard. De mensen, die een inkomen heb ben dat onder modaal ligt, worden overigens niet geheel gespaard. Alleen als zij tot de minima behoren, blijft hun koopkracht, als het enigszins mogelijk is, gegarandeerd. De anderen moeten het hebben van het „incidenteel" (promo tie, periodieke verhogingen) om er niet op achteruit te gaan. Als pleister op de wonde ver meldt de PvdA dat zij slechts „node en onder scherpe voor waarden" bereid is een derge lijk beleid te voeren. „Essen tieel is dat langs deze weg mensen aan werk kunnen worden geholpen en herstel van de economie wordt bevor derd". Hierop lijkt te moeten volgen dat in het andere geval de noodzaak voor inkomensof fers vervalt. Maar dat blijkt een vergissing. „Lukt dit niet, dan zal er evenzeer sprake zijn van een sterk toenemende aantasting van de koopkracht, maar ook sprake van een sterk oplopende werkloosheid". De partij realiseerde zich kenne lijk dat dit toch wat moeilijk te verkopen zou zijn. Zij geeft daarom in overweging in het begin alles op alles te zetten en dus ook de offers in het begin naar verhouding groter te maken „om uit het hui dige dal te komen". - De sombere toestand van van daag wettigt volgens de PvdA allerlei maatregelen, die het ten tot het omzetten varj in arbeidsplaatsen. Eeij» traal ontwikkelingsplan^ g\ V dat genoemd. Zo'n plan aan het begin van de refj riode opgesteld aan de! van de gegevens van meer het Centraal Planj en de lagere overheder| vincies en gemeenten)! volgens gaat het naar wj vers en werknemers, d vies uitbrengen, waari] parlement het uiteit vaststelt. Het heeft w( weg van de Machtigir waarmee het (eerste?) ki Den Uyl na de oliecris 1974 probeerde de social nomische ontwikkeling I greep te krijgen. f Wij willen besluiten mej te wijzen dat FNV-voi Wim Kok geen behoeftd aan een centraal ontl lingsplan. Volgens hem j er alleen toe leiden q werknemers, die onde] cao vallen, gedurendf reeks van jaren in dt worden genomen. „En niets". RIK IN 'T blaas- willoos werktuig (fig.) gewas stekels auto kenteken voor Zweden soonlijk BB soonlijk voorn, woord soonlijk woord loonbe- (afk!)9 sprong ~W bergen fijn gehakt veevoer De weersvooruitzichten bel ven fraaie dagen, misschii wel ideale omstandighedi om zich in tuin of op balk' of terras vast te bijten deze Paaspuzzel; Zweeds kruiswoórdraadi waarbij men de twee sleuti woorden moet vinden worden gevormd door de li ters uit de vakjes 1 t/m Onder de goede oplossing' worden prijzen van rei 75,-. 50,- en 25,- vi loot. De prijzen worden binni drie weken per cheque ti gestuurd. Oplossingen, onder veri ding van „Paaspuzzel", di nen uiterlijk donderdag bezit te zijn van: Leidse Courant, HENB1 roor hel nd in c trijd vi i de Vi Een k Huiz linuut van dooi dsrechi fen per lie pro' rlandsi Ipartij rikaan Ie mini Hij I ind ha< tracht im ten kt bij he fn het w injebrigi meert, d. gleed li Qtaanse nst Der HAAG C Den ,|^nd de tegen I,1- BU "nog ge; WELKE 2 SLEUTELWOORDEN 1 VORMEN DE LETTERS UIT DE VAKJES VAN 1 t/m 20 2 3 4 5 6 7 8 9 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Meerht il vrij ifschof voor :h toen 'eede sl ?ns in uitwe ingen r len iafar )BI - in de wordt crd Kul 2300 AA Leiden. Eigen postcodenummer leesbaar vermelden. straff s.vj concur i/Sepp

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8