ïeuwe versie politie katapult grote zorg Lagere uitkering voor ongehuwden "'folder geweld Duitsland n verwacht ifjiart femier Zaire jïemt ontslag België zinuit fieidbeSomont Overheid moet Volks-Unie verbieden weer m >g] it in (60) bij overval odgeschoten ypte boos over aelisch kanaal-plan Zwitser na bomaanslag op Corsica overleden Woning verbetering afdwingen heeft weinig zin fcPaas^(üerfwop j 'föntoonsteffing GOUDA] 118 19 20 Israel ontkent opblazen Libaneze huizen ENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1981 ers ;erlijden hongerstaker Hoewel er gisteren in drie grote steden rellen zijn ken na het overlijden van het RAF-lid Sigurd De le omvang ervan kleiner gebleken dan werd ge- Berlijn werd het Max-Planckinstituut het doelwit van ianslag. Er werd voor ongeveer 10.000 gulden schado ft, maar niemand raakte gewond. In Hamburg en 44360? tr°kken groepen demonstranten de straat op, richtten |»en aan en raakten slaags met de politie. Om escalatie elk geval uit te stellen tot na de Paasdagen, r-leden hebben, in tegenstelling tot 23 anderen, beslo- iongerstaking voort te zetten. Het zijn Heinz Dellwo, jaar kreeg wegens steun aan terroristische organisaties. Politie en demonstranten tijdens een betoging in Berlijn waarmee sympathisanten van de RAF het overlijden herdachten van Sigurd Debus. IANDEN VAN OPROERKRAAIERS EEN LEVENSGEVAARLIJK ins oy 9 en oo i plaa tande lan ve in, hc met iEN Een oud stuk „speel- „Het komt steeds vaker voor dat deze din- katapult is een levensgevaar- gesneden uit een gevorkte k en voorzien van een elastiek pep uit een binnenband van een moderne versie is een door de je uitgekiend ontwerp, dat vol- i politie aangemerkt moet wor- l een professioneel wapen. In- E.J. Delwei van de Eindhoven- ntepolitie doet xin het alge- ilitieblad een en ander over dit t de doeken als waarschuwing collega's. gewicht van 5 gram. De Eindhovense inspecteur heeft bere kend dat het projectiel uit zo'n moderne katapult een gemiddelde snelheid behaalt van 245 kilometer per uur. Dat wil zeggen dat hij een kracht heeft die is te vergelij- De professioneel ontworpen katapult zijn ken met de kogel uit een FN-dienstpistool tot „aanzienlijke prestaties" in staat, aldus die al ongeveer 900 meter heeft afgelegd, de inspecteur. De nieuwe katapult is voor gen tegen de politie gebruikt worden bij :n^ geworden, dat vooral door demonstraties of ongeregeldheden. Ook ^^^-aaiers gehanteerd wordt. De worden ze gebruikt om ruiten in te schie- Hln ons land maakt zich daar ten bij banken of grootwinkelbedrijven". ^*^rgen over. Werd een katapult zien van een pistoolgreep en een arm- steun. De meeste modellen zijn opvouw baar en daardoor onopvallend mee te ne men. Door de constructie is het mogelijk het elastiek (een holle en zeer veerkrach tige rubberen slang), moeiteloos te span nen. Voor de katapult zijn projectielen verkrijgbaar. Dat zijn dan ronde loden ko gels van ongever 9 mm doorsnee met een Toch zijn de prestaties zodanig dat het ge bruik van de katapult tegen personen, ook op wat groter afstand, een aanzienlijk risi co kan opleveren en onder bijzondere om standigheden levensgevaarlijk kan zijn, aldus de inspecteur. Bij proeven op ven sterglas is hem gebleken, dat ruiten van 1 cm dikte moeiteloos kapotgeschoten wer- :OUW BOND IN ACADEMISCH ZIE- HUIS LEIDEN 1-764 -f; ize correspondent) SEL Minister-president Karl-I-Bond van A (voormalig Belgisch Kongo) heeft diploma- Ju lelgië in opschudding gebracht door vanuit [1 zijn ontslagbrief te verzenden naar Zaïres i. ent Moboetoe. Karl I. Bond verblijft sinds tijd afwisselend in Brussel en in Leiden, rijn vrouw in het ziekenhuis ligt. Het nieuws let ontslag van de regeringsleider werd giste- k de Zaïrese hoofdstad Kinshasa bekend. Zelf Bond onbereikbaar voor commentaar. m folkomen verrassing afgetreden premier zou in zijn onts- I zijn slechte gezondheid als motief hebben aangevoerd, jé wordt echter algemeen aangenomen dat Bond bij pre- m Uoboetoe in ongenade is gevallen en daarom niet meer n land durft terug te keren. ir de regering gecontroleerde persbureau in Zaïre meldde I dat Karl-I-Bond „op lafhartige wijze zijn verantwoorde- l is ontvlucht. Dergelijke vogels vliegen altijd naar het- fest". Met dat laatste wordt gedoeld op België, waar vele Iten van het Moboetoe-regime in ballingschap leven. flTER Bij een overval op een groothandel in levens- in is gistermiddag in Deventer de 60-jarige A. Hartkamp unen doodgeschoten. De overval vond plaats toen Hart- net een collega de zaak verliet. Deze laatste had een doos dagopbrengst van het bedrijf bij zich. De overvaller, van (elk spoor ontbreekt, sprong uit de struiken, schreeuwde: een overval, ga liggen" en begon vrijwel onmiddellijk te n. De heer Hartkamp werd driemaal geraakt en was op od. De overvaller heeft de doos met de dagopbrengst uit den van de collega gegrist en verdween in een (gestolen) VORK Egypte heeft Israël beschuldigd het Midde- Ir-vredesplan in gevaar te hebben gebracht door te be- n een 107 kilometer lang kanaal te graven, lopend van fldellandse naar de Rode Zee en dus dwars door „bezet Ujns gebied" heen. gezegd in een gisteren gepubliceerde brief van de Egypti- Pibassadeur bij de Verenigde Naties aan secretaris-gene- |- Kurt Waldheim. De ambassadeur is van oordeel dat de l-plannen strijdig zijn met resoluties van de V. N. en de I conventie van Genève die „blijvende veranderingen in fcieke karakter van de bezette gebieden" verbiedt. De Is- [he regering heeft op 29 maart de aanleg van het kanaal, 1800 miljoen dollar, goedgekeurd. AJACCIO De 19-jarige Zwitserse toerist Peter Hitz, die donderdag bij de aanslag op Corsica gewondraakte, is gisteren in een ziekenhuis in Marseille overleden aan her senletsel. De bom ontplofte op het vlieg veld van Ajaccio enkele minu ten voordat de Franse presi dent, Giscard d'Estaing, uit het vliegtuig zou stappen. De poli tie ontving drie minuten voor de ontploffing een waarschu wingstelefoontje en had te weinig tijd om het vliegveld te evacueren. De man die de po litie waarschuwde zei te spre ken namens de FLNC, het verboden bevrijdingsfront voor Corsica. DEN HAAG - Alleen in „ui terste nood" en dan nog in een beperkt aantal gevallen moet een gemeente een huisbaas dwingen een in slechte staat verkerende wo ning te verbete ren. Dit schrijft de Raad voor de Volkshuis vesting in een advies aan mi nister Bee- laerts van Blokland (volkshuisves ting). Het advies heeft betrekking op de plannen van de minister voor maatregelen, die het de gemeenten mogelijk moeten maken huiseigena ren op te dragen „onaanvaardbare ADVIES AAN MINISTER de ring op basis van vrijwilligheid voor op moet staan. breken van een be hoorlijke wasgele genheid, op te hef fen. Zo'n dwang is al mogelijk als het Lukt dat niet dan gaat om achterstal- mag, maar alleen .lig onderhoud of als het gaat om de technische gebre- bescherming van ken. gezondheid en hy giëne, dwang wor den toegepast, al dus de Raad. Mede door de erva ringen met die re- Tapijten in de Een felle brand heeft gisternacht de tapijt- en lin- nenfabriek Firet b.v. in Veenendaal ia de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen gul dens. Tot laat gis termorgen was de brandweer bezig met nablussen. STAATSSECRETARIS DE GRAAF: DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf kunnen dan worden aangevuld met extra uit- sociale zaken) meent dat het sociale stelsel keringen. De belangrijkste bezuiniging wordt in ons land „miljarden gulden goedkoper verkregen door, net als bij de aow nu al het ge- kan", terwijl toch het beginsel van de soli- val is, verschil te maken tussen gehuwden en dariteit behouden blijft. Daarvoor moeten er wel ingrijpende wijzigingen worden aan gebracht, aldus de bewindsman in een inter view met CDActueel, het weekblad van het CDA. De essentie van De Graafs idee is dat voor de diverse groepen mensen, die buiten hun schuld geen inkomen hebben (werklozen, arbeidsonge schikten, weduwen enz.) relatief lage basisuit keringen worden vastgesteld. Deze bedragen ongehuwden. De eerste categorie krijgt hon derd procent en de tweede zeventig procent van de basisvoorziening. Als het om bezuinigen gaat, vindt hij het niet meer dan logisch dat niet alleen de ontvangers van sociale uitkeringen maar ook de ambtena ren inleveren. De staatssecretaris meent dat de overheidsdienaren een veer zullen moeten la ten „in de sfeer van de ziektekostenverzeke ring en van de aow-premiebetaling". \SCHOUWBURGCOMPLEX I KUNSTMIN I atcrdag zondag maandag I Schuilplaats neo-fascisten ontmanteld ROME De politie in Rome heeft gisteren een schuilplaats van neo-fascis- tische terroristen ontdekt. In een woning in het cen trum van de Italiaanse hoofdstad werd een groot aantal wapens en voor hon derdduizenden guldens aan goud en juwelen gevonden. Bij de in beslag genomen wa pens zaten onder meer hand granaten en automatische ge weren. De juwelen en het goud zouden afkomstig zijn van talloze overvallen die de laatste maanden zijn gepleegd. In verband met de vondst zijn verschillende vermoedelijke leden van de stadsguerrilla gearresteerd. Arafat gereserveerd over vredesinitiatief Van der Klaauw DAMASCUS „De PLO heeft dui delijke reserves ten aanzien van een Europees vredesinitiatief in het Mid- buitenlandse zaken. de gemeenschap „nog steeds gebaseerd is op de verklaring van Venetië van juni 1980, hetgeen bewijst dat de Euro den-oosten". Aldus de strekking van Van der Klaauw bevindt zich in het pese GemeenschaD noe eeen vooruit- L«1 d^Iah. U:JJiiif, ,r het betoog dat de leider van de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) heeft gehouden in een twee uur du- Midden-oosten in zijn hoedanigheid van gang heeft geboekt met het oog op een voorzitter van de Europese minister- oplossing van het conflict". Eerder raad. Volgens Palestijnse bronnen staaf- sprak Van der Klaauw in Beiroet met rend gesprek dat hij gisteren had de Arafat zijn reserves met de opmer- onder anderen premier Chafic al Waz- met minister Van der Klaauw van king dat de Midden-Oosten-politiek van zan. Van Agt en Den Uyl De tegenstelling tussen CDA en PvdA is in de publiciteit vaak teruggevoerd tot persoonlijke bezwaren over en weer tussen de beide lijsttrekkers. Nu in het afgelopen weekeinde lijsttrekker Den Uyl van de PvdA het eindelijk publiekelijk over de lippen heeft kunnen krijgen best bereid te zijn zit ting te nemen in een kabinet-Van Agt, kan dat een omme keer betekenen. Dit ondanks het feit, dat Den Uyl het effect van zijn woorden eergisteren weer heeft afgezwakt door te verklaren dat hij op grond van recente uitspraken van Van Agt een dergelijke formatie-uitkomst toch niet waarschijnlijk acht. HET steeds verder uit elkaar groeien van de twee grote po litieke partijen in de voor ons land slechtste periode sinds de oorlog, was op zich betreurenswaardig. Verheeld mag niet worden, dat Van Agt hieraan het zijne heeft bijgedragen. Hij ging veelvuldig en met kennelijk genoegen in op de grote moeite die Den Uyl duidelijk had met de uitspraak princi pieel bereid te zijn tot samenwerking met de huidige pre mier. AaN de andere kant is het onbegrijpelijk dat het zo lang heeft moeten duren alvorens Den Uyl tot zijn uitspraak in KRO's Brandpunt kwam. Dat lange wachten heeft hij ken nelijk willen compenseren door uitgebreid de loftrompet te steken over de persoonlijke kwaliteiten van Van Agt. Zo overdreven had het nu ook weer niet gehoeven. Maar nu het dan eenmaal zo ver is, moet het gekrakeel over en tussen de beide heren wat ons betreft ook maar met een tot het verleden behoren, al houden we onze twijfels na de uitlatingen van deze week. De verkiezingsstrijd dient dan ook verder te gaan over onderwerpen, waar die strijd ook echt over behoort te worden gevoerd: de problemen waar het land voor staat en de oplossingen ervoor, zoals de diverse partijen die in hun programma's hebben neergeschreven. De ruim vijf weken die ons nog van de verkiezingsdatum schei den, kunnen dan gebruikt worden om de kiezers zoveel mo gelijk op de hoogte te brengen van de programma's, waarmee de politieke partijen in de komende vier jaar elkaar te lijf willen. kamerlid ploeg pleit voor uitbreiding bevoegdheden unifil BEIROET/SCHIPHOL Militaire autoriteiten in Is rael hebben gisteren ont kend dat de Israëlische strijdmacht drie Libaneze huizen zou hebben opgebla zen in een dorp dat onder controle staat van het Ne derlandse contingent van de Unifil-troepen. Wellicht is de actie uitgevoerd door de christelijke militie van majoor Haddad, aldus woord voerders van het Israëlische leger dat, zoals bekend steunt verleent aan Haddad. De be woners van de opgeblazen hui zen zouden hulp hebben ver leend aan Palestijnse verzets strijders. Zij zouden bij de actie gewond zijn geraakt. Het inci dent deed zich voor terwijl mi nister Van der Klaauw in Bei roet besprekingen voerde met de premier van Libanon o^'er een Europees vredesinitiatief voor het Midden-oosten. Het VVD-tweede kamerlid Ploeg is van mening dat er een formule gevonden moet wor den waardoor een ander optre den van Unifil-troepen in Zuid-Libanon tegen infiltran ten mogelijk zou worden. Ploeg heeft dit gisteravond op Schiphol gezegd na zijn terug komst uit het Midden Oosten, waar hij samen met drie ande re kamerleden een week op bezoek is geweest. Centraal stond een verblijf van vier da gen bij het Nederlandse Uni- fil-detachement. Ploeg meent dat Unifil-troepen het recht moeten krijgen om wapens van infiltranten (heel vaak Palestijnen) in beslag te ne men en te vernietigen. Dit zou volgens het VVD-kemerlid de motivatie van de Unifil-troe pen en van de plaatselijke be volking opvoeren. Bovendien zou deze maatregel aan majoor Haddad het argument ontne men dat de aanwezigheid van Unifil in het betrokken gebied met het oog op gewapende conflicten geen rol speelt. Ploeg verklaarde dat dit inter nationaal moet worden gere geld en dat hij hiertoe een voorstel zal indienen bij minis ter Van der Klaauw van bui tenlandse zaken. ADVERTENTIE Vastenaktie vraagt üw steun voor bij na 400 projekten in de derde wereld en hier, op dat de mensen daar zich zelf van hun armoede kunnen bevrijden. GIRO 5850 UTRECHT BANKRKG. 620 (alle ban ken) t.n.v. VASTENAKTIE UTRECHTSE ONDERZOEKERS CONCLUDEREN: geverij Het Wereldvenster. Volgens de auteurs Bouw, Van Donse laar en Nelissen is er alle reden om in (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Het is een bedenkelij ke zaak dat de Nederlandse overheid derzoek, dat een aantal studenten van er nog steeds niet toe over is gegaan de Utrechtse universiteit gedurende de NVU een gevaarlijke partij te zien de Nederlandse Volks-Unie (NVU) twee jaar heeft verricht naar het reilen met doelstellingen die fundamenteel te verbieden. De Nederlandse over- en zeilen van de NVU. Het verslag van ondemocratisch en strijdig met de men- heid heeft daarvoor immers de mid- hun bevindingen is te lezen in het boek senrechten zijn. delen en is hiertoe zelfs verplicht op „De Nederlandse Volks-Unie; portret De NVU dient volgens de onderzoeker grond van het Verdrag van New van een racistische splinterpartij", dat niet beschouwd te worden als een op York inzake uitbanning van alle volgende week zal verschijnen bij uit- zich zelf staand verschijnsel: dit racisti sche optreden hangt samen met het feit dat Nederland een multi-raciale samen leving (een samenleving met verschil lende rassen) is geworden. Het racisme van de NVU is geworteld in de ideeën van het oude nationaal-socialisme en fascisme. Tal van NVU-personen wa ren eerder actief in een of meer rechts- radicale organisaties, zoals de NSB, al dus de onderzoekers. Wervelstorm India eist 120 doden NEW DELHI Meer dan 120 mensen zijn gisteren door een wervelstorm in het oosten van India om het leven gekomen. Tweeduizend hutten werden door de storm, die gepaard ging met hevige onweers buien, weggevaagd. Drie jaar geleden werd hetzelfde gebied ook al door noodweer getrof fen. Toen verloren 176 mensen het leven. Vooruitzichten voor Tweede Paasdag: eerst wolkenvelden, later meer zon, vrijwel overal droog. Koud weer met een middagtemperatuur van onge veer 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 4 tot 13. Min. temp.: omstreeks 2 gra den. Max. temp.: omstreeks 10 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersgesteldheid van gisteren Barcelona Berlijn Franktort onbew 10 Locarno geh bew Londen onbew. Luxemburg onbew. Stockholm Casablanca

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7