imMM eidse rechtenstudenten pleiten h Amerikaanse wedstrijd Ruim 400 kandidaten Middenstandsexamen worden van Leiden naar Hillegom gestuurd 3arno heeft een renge baas nodig r °At)/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1981 PAGINA 5 ORBEREID OP STOREND „SPERVUUR" VAN RECHTERS BIJ AFBAKENING \N CONTINENTAAL PLAT gende week worden n n Washington D.C. lvv)nder harde noten )m raakt tussen twee se kaanse naties. ïans, meer dan at d^rd juridische aa islieden uit ongeveer ;et anden zullen een :er *6 robbertje [|e lemische alirkloverij ten beste ijj^jten geven. En wie U, het meest uitnemend t, wint de Cup. Het t weliswaar om twee rinieve Afrikaanse n (den: New Ghana en ia-<v Togo, maar de ra itandigheden zijn nn( ensecht en je haalt er ge iet werkelijke Ghana va het heuse Togo uit. uri r weeklang bekvechten Ier pleiters van beide hri ijen, alsof hun leven »s 1 in af zou hangen. Het is rh r spel, aankomende ve sten echter kunnen er e [er veel van leren. Elk zij en het is al een hele n ode aan de gang vindt ist e Verenigde Staten een nement plaats, dat t eduit The Philip C. na sup International Law Dt Court Competition "dt genoemd. Het is een ?s Dts opgezet, door the t erican Society of imational Law ui rganiseerd, de irnationaal rechtsdisjluut, araan door bijna ar jadueerde studenten in ia rechten wordt Igenomen. Ze gaan dan Cl hoog niveau met n inder op de verbale vuist ri het is een hoge eer als je st r als toekomstig Ètsgeleerde lauweren t verdienen. iC Nederlandse studenten ?e»ren zich geducht op dat iehcours. Vorig jaar Voverde een Leids team de liftde plaats en dat is een gw tdraaid knappe prestatie, uil die Engelssprekende landenteams, waarin vooral de Canadezen en Amerikanen ware coryfeeën zijn, met hun opleiding die helemaal gericht is op het „spreken in het openbaar". Aldus Ton H. P. M. van Tielraden, vierdejaars, studerende aan de rijksuniversiteit in Leiden. Eind deze week reist hij, met mede-teamgenoten Teddy van der Burg, Theo Daams en Tom Kok en begeleider mr. J. Lammers van de vakgroep, naar Washington. Berekend voor hun taak en als winnaars van een voorronde die op 7 maart in het Vredespaleis werd gehouden. Utrecht viel daarbij af, „en dat was een zware dobber voor Utrecht, dat alleen maar inschrijft als men ervan overtuigd is de beste papieren te hebben. Utrecht dacht dus sterk te zijn, maar het team werd door ons uitgeschakeld", zegt Ton van Tielraden trots. Wie eind volgende week de meeste punten heeft vergaard, heeft het concours gewonnen. Vorig jaar was dat het team van Toronto, Canada. Tegen elkaar pleiten en dan nog uitsluitend in het Engels. Ton van Tielraden is zich volledig bewust van deze problematiek, maar het Leidse team is behoorlijk getraind voor de komende rechtswedstrijd. Zoals elke keer werd ook nu weer ruim van tevoren (Van Tielraden en zijn confraters begonnen hun intensieve voorbereiding al in november van het vorige jaar, met vrijstelling voor een tentamen) een „casus" voor het concours gekozen. Van Tielraden: „Ook ditmaal weer een erg actuele volkenrechtelijke casus tussen twee landen: Nieuw Qhana versus Nieuw Togo. Het gaat om de afbakening van zeegebieden, een zee- rechtelijke kwestie waarmee men al jaren bezig is. Vooral door de zeebodemschatten, zoals oliewinning, maar ook door visserijbelangen, is de nog niet opgedeelde en afgebakende bodem van het continentaal plat een bron van conflicten". Bij de competitie '81 gaat het om de wederzijdse grenzen van Nieuw Ghana en Nieuw Togo, een compromis-zaak die werd aangespannen door het eerste land en die duidelijk in het nadeel van Nieuw Togo ligt, gelet op de „land"-honger van een aantal zeemijlen (onder het water-oppervlak van de Atlantische Oceaan) van de Nieuw Ghanezen. Nieuw Ghana eiste en dreigde met maatregelen, nadat Nieuw Togo (en dat was een beetje voorbarig van Nieuw Togo) stappen had ondernomen om „bepaalde" water- koolstofbronnen te gaan exploiteren in een gebied dat Nieuw Ghana als het zijne beschouwde. Nu heeft Nieuw Ghana, volgens Ton van Tielraden die samen met Tom Kok voor Nieuw Togo gaat pleiten als grote slokop geen poot om op te staan. Maar dat zal dan volgende week wel duidelijk moeten worden! Er zal heel wat afgebabbeld moeten worden door al die pleiters vóór en tegen. Het gaat om het vinden van een compromis. Zoals zo vaak het geval is. Ton van Tielraden heeft nog niet direct het gevoel, dat hij voor de leeuwen geworpen zal worden, maar het zal er wel om gaan spannen. „Voor de voorronde hebben we ons er al flink op geoefend, begeleid door video apparatuur. Want je moet overal op letten: op je stem, op je houding. Je moet leren „timen". Met hoogleraren samen hebben we in 't Engels geoefend, want als niet-Engels sprekend team zijn we a priori al in het nadeel. Je prepareert je pleidooi en dan krijg je straks drie kwartier de tijd om voor het Hof je standpunt toe te lichten. Niet in een grote zaal met publiek, o nee: al die teams gaan elkaar te lijf in kamertjes, waarbij alleen maar een paar rechters aanwezig zijn.." En daar staat Ton van Tielraden dan, straks; gecoached en wel. Maar de juridische kanonnen weet hij op zich gericht. „Zo gaat dat dan: onderwijl je bent bezig met je pleidooi word je bestookt door steeds weer vragen van de rechters die je uit je concentratie willen brengen. „Onderuit trekken", noemen we dat. We hebben dat al een beetje doorgemaakt; in een niet materiële „simulator", zou je kunnen zeggen. Je hebt geen idee van de tijd, en dan hoor je steeds maar, van de zijde van controleurs: u hebt nog tien minuten..., u hebt nog vijf minuten.... En dan heb je de helft nog niet gezegd van wat je voornemens was te zeggen. Dat in het nauw mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. gebracht worden door die I rechters, daar zie ik wel tegen op, ja. Maar een prachtige leerschool, hoor. Het is toch wel geweldig, als je dit mag meemaken. Als je je door al dat geharrewar heenslaat, kun je punten scoren. Het gaat vooral om slagvaardigheid, Het Leids juristenteam, dat uitkomt op het concours in Washington, op de brug voor het Academiegebouw. Tweede van links Ton van Tielraden. onverstoorbaar zien te blijven. Nieuw Ghana en Nieuw Togo zullen het, met hun tegen elkaar afgezette problemen, wel redden, maar als deelnemend kandidaat jurist moet je van zo'n contest iets waardevols zien over te houden". De geschiedenis van de Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition heeft intussen geleerd, dat Nederlandse teams het verre van slecht doen. Vorig jaar was er een Nederlands meisje, dat de prijs van „Beste pleiter" won. Ton van Tielraden, onverstoorbaar: „Als je vooraan eindigt, vlak achter die angelsaksische deelnemers, boek je toch wel een heel best resultaat, dacht ik". En toch: als de reële kwesties tussen de gefingeerde partijen Nieuw Ghana en Nieuw Togo in Washington volgende week spelenderwijs een oplossing mochten vinden, dan is er, dankzij Philip C. Jessup, wellicht een bijdrage geleverd tot het juridisch invullen van een nog vrij blanke pagina in de internationale conceptie van „law and order"; zeker waar het om zee-recht gaat. En zo ploetert de mens maar voort. Als de zeekaarten eenmaal prijsbepalend geschud zijn, breit Ton van Tielraden er nog een Amerikaans vakantieweekje achter aan. Of Nieuw Togo de „case" nu gewonnen heeft of niet. Dat zal hem dan een dooie zorg zijn. „America, here I come". Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre- ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te hden. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. leer M. van der Horst kan zich er h lorlijk over opwinden, in het belang meer dan vierhonderd kandidaten S hun Middenstandsexamen moeten r,c)n. Van der Horst zit zelf midden in ,vak": hij beheert een groot a erwijs-instituut, MEAB b.v., in J1 len, Katwijk en Roelofarendsveen. 'e cursussen gaan bij hem aan de inde band als te vergaren kennis bij 'u men leerlingen de hoofden in. Al 35 lang. „Maar wat er nu dreigt te gaan jCuren tart elke beschrijving, het ladt de belangen der kandidaten e rm en jaagt hen op kosten. Dit is een cedent zonder weerga! Honderden "menkandidaten (van mijn eigen •e ituut zijn er 160 bij) staan op het punt lupe te worden van een wanprestatie de Leidse examencommissie die ist is met de organisatie van het denstandsexamen in Leiden. Opeens a it men met de mededeling, dat er op eerste dag van het examen 27 mei 3 liet in Leiden geëxamineerd kan a den, omdat de Stadsgehoorzaal niet c chikbaar is. Al die jongelui moeten die dag naar Treslong in Hillegom. tweede dag, 11 juni, kunnen ze weer Leiden terecht" aldus de heer Van Horst, die alvast met een kort geding 'j ft istreeks december/januari j.l. Idden meer dan 400 kandidaten (op ogenblik staan er 443 opgegeven) aan voor het, onder meer in Leiden ONDERWIJS-MAN VAN DER HORST ZIEDEND OVER „WANPRESTATIE LEIDSE EXAMENCOMMISSIE" te houden, Middenstandsexamen Algemene Handelskennis. Van der Horst vertelt verder. „Het was allemaal punctueel in orde. Het reglement zegt o.a., dat wijziging van examenplaats niet mogelijk is. Conform het examenreglement ook, waarvan examinandi een extract is verstrekt, hebben deze jongens en meisjes het recht in Leiden te worden geëxamineerd. Nou, woensdag 18 maart berichtte de Leidse examencommissie mij, dat de Leidse kandidaten de eerste examendag naar Hillegom zullen worden gedirigeerd.." Onderwijs-directeur Van der Horst trachtte onmiddellijk maatregelen te nemen. „Ik nam contact op met de Stichting Middenstandsexamen, de Centrale voor Christelijk Handelsonderwijs (die het examen in Leiden regelt) en ik benaderde ook de ministeries van Economische Zaken en van Onderwijs, allemaal om het onzalige besluit van de examencommissie ongedaan te maken. Tevergeefs. Dinsdag 24 maart heb ik mijn cursisten tijdens het voorjaarstentamen in de Stadsgehoorzaal opening van zaken gegeven en naar aanleiding daarvan werd de volgende dag een telegram verzonden naar minister Van Aardenne van Economische Zaken die het examenreglement van het middenstandsexamen moet goedkeuren". Ook werd door Van der Horst een telefoongesprek gevoerd met meneer Koenis, directeur van de hoofdafdeling Onderwijs en Examens van Economische Zaken. „Meneer Koenis stelde in het gesprek, dat het dirigeren van 443 kandidaten van Leiden naar Hillegom maar een „flutzaak" is, en dat hij mijn dringend verzoek, de examinandi alsnog in Leiden te examineren, naast zich neerlegde". Woensdag 27 mei is de Stadsgehoorzaal in Leiden dus niet meer beschikbaar voor de examencommissie. „Mij is ter ore gekomen, dat vorig jaar juli al bekend was dat de gehoorzaal in Leiden op 27 mei niet disponibel zou zijn. Dat impliceert niet, dat men dan plompverloren in Hillegom kan gaan examineren. Leiden heeft nog andere examenlokaties. Zelfs nu, op 16 april, kan men nog terecht in de reglementaire examenplaats Leiden, zowel in Holiday Inn als in de Groenoordhallen. Ik heb de schriftelijke bevestigingen daarvan hier voor me liggen. Waarom Hillegom De heer Van der Horst is ziedend; als hij nog geen grijze haren had, zou hij ze nu krijgen. „Juridisch gezien pleegt de Leidse examencommissie contractbreuk", zo is Van der Horst's overttiiging; „er dreigt een vorm van wanprestatie te ontstaan door „niet behoorlijk te presteren". Voor de Leidse kandidaten is er nu nog geen man over boord: men kan als de commissie wil in Leiden gaan examineren. Dan kunnen inefficiënte reis- en verblijfkosten en kostbare tijdverspilling worden vermeden. De commissie gaat haar boekje te buiten en jaagt kandidaten op kosten. Maar buiten de formaliteit is er nog een „menselijke kant" aan de zaak. Het gaat hier om z.g. „Tweede kans-onderwijs". Vaak zijn het jongelui met hoop in het hart om nog iets te kunnen bereiken nadat ze eerder op de Mavo of Havo gestrand zijn. Het niet spelen van een „thuiswedstrijd", het examen afleggen buiten hun eigen sfeer en in een andere omgeving, kan psychologische gevolgen hebben. En het is toch dwaasheid om een knaap ik noem maar wat nu op z'n brommertje door te sturen naar Hillegom. Dat is toch ook niet economisch, of wel Van der Horst bedoelt maar, dat 443 kandidaten niet de speelbal mogen worden „van een nalatigheid van een examencommissie, die mensen ongeveer 16.000 km (Leiden-Hillegom, v.v., is 40 km, maal 400) meer wil laten reizen dan nodig is in een tijd, waar zuinigheid het parool heet. Welnu, indien de examenleiding niet terugkomt op de dwalingen haars weegs, zal ik via mijn juridisch adviseur in een kort geding een. beroep op de rechter doen om nakoming van de verbintenis te eisen. Ik wil, dat de commissie voor 22 april eieren voor haar geld gekozen heeft. Maar het ziet er, volgens mij, niet naar uit dat die commissie haar halsstarrigheid zal laten varen!" De eigengereide club zal dan in elk geval de heer M. van der Horst briesend op haar weg vinden. Of de betrokken kandidaten, om wie het allemaal gaat, zelf ook zo hard aan de kwestie trekken, kon de heer Van der Horst niet onmiddellijk duidelijk maken. Barno is-een leuke Duitse Staander, maar hij moet nog wel een beetje worden opge voed. LEIDEN Dat de hond van deze week Barno luidt zijn kort maar krachti ge naam zich op feestelijke dagen verheugt en ervan uitgaat, dat hij bin nen een paar dagen het hok in het asiel aan de Besjeslaan mag verlaten, is on miskenbaar. Dat hij de lente in zijn kop heeft, is ook niet te ontkennen. Hij springt in het rond en is dolblij wan neer hij even voor de foto van het fraaie zomerweer kan genieten. De boodschap is duidelijk. Barno heeft van zijn verblijf in het asiel meer dan genoeg. Hopelijk blijkt niet, dat de voor velen vrije paas- en vakantieda gen tot gevolg hebben dat, er geen nieu we baas voor hem gevonden kan wor den. Barno is een leuk beest. Dat blijkt na een eerste kennismaking. Hij is een Duitse Staander, maar hij is geen rashond. Dat blijkt ook uit zijn staart een „echte" Duit se Staander heeft een tamelijk korte staart, terwijl Barno een lange straat heeft. Hij heeft een fraaie, donkerbruine vacht lichtbruin op zijn rug een wit te buik en bruine sokken met een witte rand. Hij is met zijn anderhalf jaar op een mooie leeftijd. Een klein schoothondje is Barno niet met een schofthoogte van vijf tig centimeter. Barno heeft een bewogen leven achter de rug. Dat valt af te leiden uit zijn gedrag toen hij ruim anderhalve maand geleden bij het asiel werd gebracht. Hij werd zwervend in Zoeterwoude aangetroffen en via een „taxi" van de Dierenhulpdienst was het transport naar het asiel een fluitje van een cent. Daar bleek dat Barno een straathond was. Hij luisterde slecht, was zeer onrustig, bevuilde voortdurend zijn hok, stonk en sprong tegen alles en ieder een op. Dat ging zelf3 zover, dat zijn aan wezigheid aanleiding gaf tot irritatie bij zijn verzorgers. Wat moet je met een dier dat zich zo gedraagt? Een oplossing was echter snel gevonden. Een Leidse dieren arts verrichtte een kleine maar essentiële ingreep en nadat Barno weer uit zijn ver doving was bijgekomen, werd het hem duidelijk dat hij was gecastreerd. De in greep was succesvol. Inmiddels is hij vol ledig zindeljk en ook niet meer zo erg druk. Het enige probleem is nog, dat hij niet best luistert. Dat maakt het ook nood zakelijk, dat Barno bij iemand terecht komt die ervaring heeft met honden. Een baas die hem aankan en streng voor hem is. Dit wil allemaal niet zeggen dat Barno agressief is. Integendeel. Hij is lief, kan uitstekend met kinderen omgaan en ook andere honden zijn geen probleem. Hij is allergisch voor katten. Ziin beweeglijk heid heeft wel tot gevolg dat een nieuwe baas met een flat uitgesloten is. Hij heeft de ruimte nodig en een harde hand. James en Mies De twee poezen die vorige week zo broe derlijk op de foto stonden, zijn niet langer samen. James is aan een onderdak in Lei den geholpen, maar Mies is niet verder gekomen dan een paar dierenliefhebbers, die belangstellend via de telefoon naar haar informeerde.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5