imert Teekens liet de laatste bladzijde ïagersgeschiedenis zien van zijn rijke Voorschotenaar hoeft stal niet af te breken Swingende middag in Zoeterwoude (muziek) Centrum O-rapport: jtanine-terrein dschendam na ering geschikt jr woningbouw PV REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 APRIL 1981 PAGINA 5 mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. riwMtm School tuintjes De Bloemerd in gebruik genomen Dertig Lelderdorpse scho lieren en het college van B en W. waren gistermiddag druk bezig met het beplan ten van het schooltuinen complex in De Bloemerd. Dat gebeurde in het kader van de officiële ingebruik name de schooltuintjes. De Leiderdorpse scholle ren, afkomstig uit de vier de klassen van 15 lagere scholen in Leiderdorp hiel den zich bezig met het planten van struikjes in de borders rondom de tuin tjes. Het college pakte het wat groter aan en zette in eendrachtige samenwer king een complete boom meer. De schooltuintjes zullen in de toekomst worden be werkt door alle vierde klassers. Behalve het com plex In De Bloemerd Is er ook nog een schooltuinen- complex in De Houtkamp, maar dat Is nog niet hele maal gereed. tot elkaar konden komen zag het er naar uit dat de mu ziekverenigingen noodge dwongen zouden moeten verhuizen naar een nieuw te stichten accommodatie in het plan Westeinde III. Inmid dels heeft het gemeentebe stuur een (nieuw) bod uitge bracht op 't Centrum en na goedkeuring van de bis schoppelijke instanties lijkt het pand definitief behouden voor de musici al zal er voor 'een fiks bedrag gerenoveerd moeten worden. Eindelijk zal dan 't Centrum een vaste be stemming krijgen. Het statige gebouw dat van binnen een warme entourage heeft door de boogkonstruktie zal onge twijfeld een muzikale toe komst tegemoet gaan. ZOVEELSTE FAILLISSEMENT DEED HEM WEL GOED DE DAS OM dt mi •enstxj hebben gebracht in verband met de faillissementen, eerder dat jaar. Geknakt in de bloei van zijn miljoenenrijk. Eimert had misgegokt. Zijn tranen de vrije loop latend, verstrekte hij zijn eerste communiqué's in „De oude geleerde man". Journalisten lieten hem uitwenen en hoorden daarna, dat Eimert weer op weg naar de nieuwe toonbank was. De Vleeschmeesters konden het dak op, ofschoon ze (in de ogen en de mond van voormalige vriend en collega Teekens) nog steeds goed waren voor een voortreffelijke „Vleeschmeesters-steak". Eimert Teekens etaleerde zichzelf weer als de belangen spreidende ondernemer, die z'n financiën goed benutte. Althans, dat had hij een paar jaar eerder gezegd. „Buiten je stiel durven treden, om je creativiteit te kunnen behouden". Hij was de man die de Tour de France, met alle annexe narigheden vandien, naar Leiden haalde; was geïnteresseerd in het modehuis van Frans Molenaar, bracht Dave Brubeck met Take Five naar ons land. Waarna hij zich onverwijld in het onroerend goed begaf. Snel en doortastend handelen en miskleunen op een afbrokkelende markt. En 's avonds op de fiets, om bij te komen. Speculant tussen twee wielen. Vaarwel van De Vleeschmeesters; „met een bloedend hart", om in slagerstermen te blijven. Het baasje werd aan de kant gezet, „omdat die niet meer nodig bleek". Toen kwam de revival. Begin van dit jaar. De afgezette keizer zette zijn pionnen nogmaals op het schaakbord van de wisselende kansen. Gestruikeld, maar weer opgestaan. In die dagen heette het, dat hij alleen nog maar zaken deed „met mevrouw Jopie Teekens". Maar dat was dan van korte duur. Eimert had de banier van een opgestane heer ter hand genomen en sloeg toe met opnieuw tasten. De Rabobank gaf hem voetstoots een krediet van anderhalf miljoen gulden, genoeg om zes nieuwe slagerijen op poten te zetten: iedere maand een zaak erbij! Dat was Eimert Teekens, ten voeten uit. Daar waren ook de activiteiten van de gloednieuwe onderneming Vleesch en Vlees, half van Teekens en half van vroegere medewerker en tot mede-directeur opgeklommen uitbener Sjaak Koeleman. Vleesch en Vlees staat, ondermeer, aan het Leidse Bevrijdingsplein en in Sassenheim; nam slagerijen over in Emmeloord, Zwolle, Apeldoorn en Zutphen. Teekens en Koeleman gingen knokken in de prijzenslag. Drie maanden geleden was er nog een journalist die in z'n blad schreef: „De ervaring leert, dat dingen die deze man zich voorneemt, ook inderdaad gebeuren". Het is om moe van te worden. Eimert Teekens heeft dat eindelijk ook moeten toegeven. Eenmaal terug aan de bak, kreeg hij er opeens schoon genoeg van. „Het leven heeft nu eenmaal minnetjes en plusjes", wist hij al. Hij kon het niet meer verkroppen, dat ondanks al zijn ondernemen steeds die zware druk van krediteuren op zijn werk bleef rusten. Ook Teekens kreeg tenslotte de stellige indruk, dat hij zich verder in de nesten werkte. Daar had hij drie maanden voor nodig, om zich daarvan bewust te zijn. Hij zette tenslotte zelf het mes erin, zoals een goed (Romeins) keizer aan het eind van zijn krachten betaamt. ZOETERWOUDE Twee de Paasdag zal het een swingende middag worden in gebouw 't Centrum aan de Schenkelweg te Zoeter woude. De Big Band van Hans Dubbelaar zal vanaf half drie sfeervolle werken van o.a. Glenn Miller, Count Basy, Stan Kenton ten gehore brengen. De Big Band van Hans Dub belaar heeft een bekende klank in de regio en voor de bezoekers heeft een dergelij ke bijeenkomst het voordeel dat men ongedwongen een praatje met elkaar kan ma ken zonder dat het hinderlijk is voor de musici. De nieuwe beheerder van 't Centrum, de heer Jos Straathof, sluit de mogelijkheid niet uit dat na dit experiment meer mu ziekgezelschappen op dixie land- of jazzgebied naar de Schenkelweg komen. Het afgelopen jaar is gebouw 't Centrum veelvuldig onder werp van gesprek geweest. Immers in de gehele accom modatie-problematiek in de dorpskern heeft 't Centrum een belangrijke rol gespeeld omdat de muziekverenigin gen drumband VIOS en de Sint Jans fanfare van wege de uitstekende akoe stiek in het gebouw altijd hebben geijverd voor behoud van hun onderkomen. Om dat echter gemeente- en kerkbestuur (de laatste is ei genaar van 't Centrum) niet I ze Teekens, tussen I juweel van de I idslaan bij pfkmang, wordt de )n niet meer pmen. De lijn is Op eigen iPfnTk van de baas. De rij lijkt nog wel jrisch bereikbaar, pok daar ordt men niet De stallen van jtduin" zijn niet ggaggmklijk meer. Eimert :/|ns, een Berde 47-jarige hemer, is het pemen moe. Men jat hij, in het van een laagse rustkuur, ien pa Op verzoek van //dercjsarts. Eimert rust, ïr zijipc vermoeid, uit. rooddjoopmanschap lijkt s/erajimtief ten offer te ?ébrufvallen °P ziJn ijf uuihakblok: Teekens had het zelf een veken terug nog unnen dromen red est de bijl gegaan. ic?nk)vee\ste 'f acftement is van ?rs aaaanêevraaÉ>d- Ook Uiteen verzoek van de zelfHij is nu vrijwillig *ok ifcnen naar een f.4ikamer die Sint leemV zou kunnön >e/7 Hi llager Eimert Teekens, kar tot het laatste kt, roekeloos ook, fcoeten capituleren. Er tanlhem nog zes Tast inkels en één die in kf>rPort *een ander ze8t j in Amsterdam) wordt o ^at waren de ]nTi? die hii 0Pnieuw Vheerd had om er, na an feacle in oktober vorig sAee te kunnen 10 "luvreren. Met de )gst daarvan wil ps nu zijn schuldeisers a; helemaal schoon af wjnaken. Als dat niet ij'n uijnde is, gaan zijn orso Irermogen en zijn huis wijk; Dan slaapt Teekens vijf leer in zijn eigen stulp, s hij ook, naar men aeteen rond de tien a gulden kwijt. Eimert Teekens heeft de deur voorgoed achter zich dichtgetrokken. Nog een paar maanden geleden, nadat Vleesch meester Teekens door zijn mede-meesters uit het concern was gezet, schreven veel mede voelende mensen hele brieven naar hem, werden er ter zijner intentie gedichten gemaakt, en zongen kinderen: "come back, ome Eim, come back". Teekens' hart werd er geheel warm door. Natuurlijk kwam hij terug: „als je stil blijft staan, kom je nergens meer. Denk er goed aan", zei hij toen tegen mij, „denk er wel aan man, dat ik er tegenaan zal gaan". En: „Je kunt niet ongestraft de ziel eruit- snijden Eimert Teekens was direct alweer zelf aan het snijden gegaan. Hij liep al z'n zes overgebleven slagerswinkels af om zichzelf en zijn medewerkers te inspireren. Teekens had net zogoed uit paardrijden kunnen gaan, want die dieren had hij in voorraad. Of hij had kunnen gaan tennissen, of niets meer uitspoken; immers een redelijk broodbeleg kon er altijd nog af. Maar nee, het baasje Teekens zat weer boordevol plannen. Uitgebeende tekenen wezen inderdaad op zijn terugkomst. Hij fietste in die dagen herhaaldelijk op en neer tussen zijn landgoed en het etablissement „De oude geleerde man" in Bennebroek, om er de nationale pers van nieuws en ouds te voorzien. Oud- gezagvoerder; jawel, maar straks weer haantje de voorste op een nieuwe kruiser die de woeste golven van een woedende slagerszee zou kunnen doorstaan. Eimert Teekens, die dagelijks thuis nog aantrad voor een stevige „prime rib", had z'n strategie opnieuw bepaald. Het zouden weer z'n „winkeltjes" worden, met veel zorg opgebouwde eenheden, zoals het vroeger geweest was. Tezamen vormden die eenheden de spits van een vleeszame, sappige „pantserdivisie", die snel, vlijmend, koelbloedig ussei 'les 'f keg De ai 1 een té viteit, analai Pa. ren 'jdkSlENDAM Na is gebleken dat op het hele ter- r hii tussen het ge- rein een aanwijsbare veront- - 0 reiniging is vastgesteld terwijl op enkele plaatsen sprake is van een ernstige verontreini ging. >r «feestuur en verte- 't Aotligers van TNO, ,derbhcie en de regio- zoe/rPPectie volksge" dag over de veront- m tvl van het terrein ar o/nine aan de Oost- TPet 1 hebben burge- ;,7e.fr en wethouders d ^Jlschendam beslo- er fa nader onderzoek llen. Er zullen nu heentewerken en Ügheemraadschap 1 grondwatermon- 0 ap/jwatermonsters in staakg omgeving van ïssSin worden onder en /jjwijl eveneens een ik naar verontrei- 1 gedempte sloten hgesteld, waarbij entueel analyses fchten. (deling van de door lakte rapporten over 1 van het terrein zal {liet op dinsdag 28 de raadscommissie •are werken gebeu- aanvankelijk was ld, maar op een later Volgens het college. 1 een volledig beeld évormd van zowel de ^iging van het ter- kan de verontreini- »et grondwater en de sloten. TNO zegt niet te verwachten Ke verontreinigingen Kirden geconstateerd, pr onderzoek werd pvolen. Uit de rap- |n januari en februari Het terrein van de voormalige verffabriek Titanine is eigen dom van Bodewes Beheer BV die de grond aan Leidschen- dam wil verkopen waarna wo ningbouw zou plaatsvinden. De aankoop is, na de berichten over vervuiling van de grond elders in Nederland, vorig jaar, op advies van de commis sie voor openbare werken, op het laatste moment uitgesteld. Bodewes Beheer zou eerst rap port over de toestand van de. grond moeten uitbrengen. Uit die door Bodewes Beheer be taalde rapporten is gebleken dat over het gehele terrein sprake is van bodemverontrei niging door stoffen die in de verfindustrie worden gebruikt. In de grond aanwezige voor- raadtanks werden aangewezen als meest belangrijke, blijven de bron voor de verontreini ging. TNO adviseert alle voor- raad tanks uit te graven en af te voeren. Bovendien zou de direct naast de tanks liggende grond moeten worden afge voerd of worden vermengd, dan wel gewassen met het in de putten staande water. De drijflaag die hierdoor ontstaat moet volgens TNO aan het op pervlak worden gebonden aan materiaal, bijvoorbeeld turf- strooisel of zaagsel, dat dan moet worden verwijderd en eveneens afgevoerd. De verontreiniging van de grond bestaat uit koolwater stoffen en verbindingen daar van en de metalen lood, zink en koper. Er zijn geen aanwij zingen dat het terrein is ge bruikt als stortplaats van af val. Er is, aldus TNO, weinig tot niets bekend over een beïnvloeding van een toekom stige woonsituatie door de stof fen in de geconstateerde con centraties. Er is weliswaar sprake van ernstige verontrei niging maar die zou woning bouw niet uitsluiten. Na de sa nering van het terrein, als dus een einde aan het voortbe staan van de bestaande situatie is gemaakt, zal het terrein „in bodemmilieuhygiënische zin voor woningbouw geschikt zijn", aldus het TNO-rapport. VOORSCHOTEN De heer J.C. van der Kooij uit Voorschoten hoeft zijn duiventil annex ponystal achter zijn huis aan de Voorschotense Swagermanweg niet af te breken. Dit heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State gisteren beslist. Een buurman van Van der Kooij, de heer J.B. van den Berg, had bezwaar gemaakt tegen het ongegrond verklaren van de gemeente van zijn bezwaarschrift tegen de bouw en ook nog eens bezwaar gemaakt tegen het „niets doen" van de gemeente aan de „verkeerde plek" waar de schuur was gebouwd. Bijna vier jaar geleden had Van der Kooij een schuurtje in zijn achter tuin gezet om de pony van zijn dochter te kun nen stallen en een paar duiven te houden. Dat was tegen de zin van de heer Van den Berg. Van der Kooij moest eerst officieel een aan vraag indienen bij de gemeente. Dit deed hij, maar toen was het nog niet goed. Hij had al gebouwd voordat de officiële toestemming van de gemeente rond was. Vervolgens maakte Van den Berg bezwaar tegen de plek. Die zou zo'n drie vier meter „uit de koers" liggen. De AROB-rechter zag geen reden Van der Kooij zijn bouwsel te laten afbreken. en knettergek met laaggeprijsde wekelijkse aanbiedingen het huishoudelijke front doorbrak en de concurrentie in een budgettaire „Blitzkrieg" bijkans onder de voet liep. Nee, een Waterloo zou Teekens niet meemaken. De eerste dreun had hem bijna geveld, maar „Tast toe" kwam terug. Het meerderheidsvonnis van De Vleeschmeesters had hem een „time out" bezorgd, maar eenmaal op de been, stond het baasie weer op de springplank klaar om in het diepe te duiken. Geen probleem. Een keer op een vreemd paard gewed en er van afgevallen bleef hij volhouden: „Als je niet rijdt, kom je niet vooruit. Of wel soms Ach, het begon er wat zonniger voor Teekens uit te zien. De aardschokken, die zijn rijk aan het wankelen hadden gebracht, leken boze dromen te zijn geworden. Daar was een reeks van echecs: failliete vennootschappen, de aankoop van het bouwvallige Seinpost in Scheveningen, de niet te verkopen zeventig luxe appartementen op die plek, bijna duizend vooroorlogse huizen in Amsterdam Nieuw-West, met welk pakket hij bleef zitten. Daarbij kwam zijn aangevochten personeelsbeleid, problemen met de vakbonden, een „gele kaart" van FN V-bestuurder Zoetebroek, die nogal wat klachten van personeelsleden van Teekens binnenkreeg, maar Eimert niettemin „een gladde zakenman van het zuiverste water" noemde. In juni '80 ging Teekens, in de eerste afdalende reeks, in de dampkring komend, viermaal failliet: foetsie gingen Teekens Beheer, Teekens Bouwpromoties, Consuplan en Warmolts. Later braken ook de Dikker en Thijsgroep en de Kipdelicatieks hem op en ook verder af. In die tijd kon hij zich nog mede eigenaar van 450 slagerswinkels in Nederland en België noemen. Maar begin oktober '80 werd de grootvorst der vleesverkopers door zijn mede-Vleeschmeesters de laan uitgestuurd, omdat hij het concern in opspraak zou Schoon schip maken, heet het, bij Eimert Teekens. Sinds hij zijn eerste winkeltje opzette in Alphen aan den Rijn, toen hij nog een jochie van 19 jaar was, heeft het er nu alle schijn van dat hij in het zand moet bijten. Ook als slachtoffer van inkomensmatiging en de hormoon-affaire, en wellicht ook geteisterd door (naar hier en daar wordt beweerd) zijn voormalige compagnons, die hem kapot hebben gemaakt door op plaatsen waar ook Teekens zat met hun produkten ver onder de normale prijzen te gaan zitten. Curator Van der Haven uit Haarlem, die de boedel gaat afwikkelen, heeft het voorgevoel, dat alle bedrijven waarin Teekens nog belangen heeft bij het faillissement betrokken zullen moeten worden. Tenslotte. Ik ken Eimert Teekens een beetje. Hoe hij met z'n personeel omging, weet ik niet. Mogelijk is hij een uitbener geweest. Wie weet, zeggen mensen nu wel weer, dat hij de zaak belazerd heeft. Kan best zijn; al is dat subjectief beoordeeld. „Een a-sociale uitzuiger", hoor je wel. Maar Eimert was ook een man. met wie je best kon praten. Een gezellige vent, op zijn manier ook charmant eigenlijk, die je eventueel zou kunnen bedonderen als het hem uitkwam. Maar dan joviaal. Hij wist het spel te spelen. Eimert kende z'n manieren; terwijl de cijfers hem door het hoofd speelden. Teekens mag zich dan hebben opgewerkt via het vlees: hij heeft ehorm veel durf gehad, boordevol energie zittend. Nu heeft Eimert Teekens, de volksjongen, bakzeil moeten halen. Na meer dan 25 jaar proberen, slagen en weer vallen. Dat vind ik gewoon erg spijtig; na zoveel zilveren ondernemingslust die goud had beloofd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5