ranse president mtsnant aan aanslag »olse boeren i jgen eigen vakbond AZL verzwijgt schorsing hartchirurg oeiend verzet en jaarlijkse ^prijsverhoging gewond in Alphen Mislukte overval Sassenheim Paasdrukte vroeg op gang Japan wil ruimte - veer (tje) Vrijdag 17 april 1981, 71e jaargang no. 21941 Jitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekerscli|k.34.23l2DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro bank N V Leiden Directeur hoofdredacteur: J.J Hallewas. ïf redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 10,52 per mm. Telefoontjes 10.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149,55; jaar 186,70; Klachten bezorging, tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), e nummers: 10.65 cent. André van Duin zorgt voor lachwekkende taferelen rond de poffertjeskraam in „De Flip Fluitketelshow" (om 20.15 uur op Ned. I). In Amerikaanse speelfilm „Jezus" theologische en historische authenticiteit van kruisigiging van Jezus (om 22.20 uur op Ned. II). HET WEER Droog weer en perioden met zon. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. Matige oosten wind. Zon op 06.37, onder 20.42. Maan op 19.44, onder 06.50. Scheveningen hoogwa ter 2.43 en 14.51 uur, laagwater 10.36. en 22.50 uur. IN Een met fenol en ben en trein uit Pernis is van een rangeerterrein in het i Susteren op een stistaande rein gebotst. De stilstaande saande uit één met staal ge- vier lege wagens, werd tot ivenleiding omhooggedrukt. verkeer tussen Sittard en I is stilgelegd omdat enkele >gelijk kunnen kantelen. NS is er geen gevaar voor Bij de botsing werd nie- id. in terug in Londen LONDEN Charlie Chaplin, de man die miljoenen mensen aan het lachen heeft gemaakt, is terug in Londen. Daar werd gisteren een meer dan levensgroot bronzen standbeeld van hem onthuld. Ge kleed in zijn bekende slobberbroek met bolhoed en wandelstok staat de komiek, die in 1977 is gestorven en die gisteren 92 zou zijn gewor den, in het hartje van de uitgaans- wijk West End. Dit ondanks protes ten van de commissie van schone kunsten, die vond vond dat het beeld te dicht bij Shakespeare sou komen te staan. Grote belangstelling bij de onthulling van het beeld van Charlie Chaplin door de acteur Lord Ralph Richardson. Paling vergift tigd DEN HAAG Slecht nieuws voor riviervissers. De paling en aal in de grote stromen van Nederland is dermate vergif tigd, dat het eten van deze vis ten strengste wordt afgeraden, aldus een waarschuwing van het ministerie van landbouw. In paling en aal uit onder meer de Rijn, Maas, Waal, Lek en IJssel werden grote hoe veelheden polychloorbenzenen en gechloreerde koolwater stoffen aangetroffen. Wind-energie op Waddeneilanden LEEUWARDEN Het Provinciaal Elektriciteits Bedrijf (PEB) van Friesland, wil de conventionele stroomvoorziening op de Waddeneilanden Vlieland en Schiermonnikoog volledig vervangen door wind energie. Het PEB rondt binnenkort de berekeningen af, die moeten uitwijzen of deze stroomvoorziening rendabel is voor de eilanden. Op Vlieland wekt men nog elektriciteit op met door dieselmotoren aangedreven generatoren. Alle andere Waddeneilanden hebben een kabel met de vaste wal. Het PEB wil deze fase op Vlieland overslaan door de invoering van wind-energie. Het gemeentebestuur van Schiermonnikoog hoopt dat het PEB haast maakt met de plannen, omdat het aantal particuliere initiatieven om bij woningen en gebouwen op wind molens te plaatsen toeneemt. Geen post op 5 mei UTRECHT Op 5 mei zijn de post kantoren dicht en krijgen we geen post. Op die dag draait de PTT een zondagsdienst, hetgeen betekent dat alle PTT'ers, als zij niet per se moe ten werken, een betaalde verlofdag hebben. Volgens de CNV-ambtena- renbond CFO heeft de PTT-top hier toe besloten in afwachting van een definitieve beslissing van het kabi net over de vraag of de ambtenaren 5 mei voor eigen rekening moeten opnemen of dat het rijk de vrije dag betaalt. PTT'ers die toch moeten werken krijgen een compensatiedag maar geen extra feestdagentoeslag. dat (Van onze correspondent) ACCIO President icard d'Estaing is giste- f in Ajaccio, de hoofd- d van Corsica, aan een tslag ontsnapt toen een ichtige bom de aan- msthal van de luchtha- I Campo del Oro gro- eels verwoestte. Op moment had de Fran- iresident het vliegveld In een ziekenhuis op Corsica kust de Franse president Giscard d'Estaing een vrouw die gewond is geraakt bij de bomaanslag. al verlaten. Negen perso nen raakten gewond. De bom, die zo krachtig was dat men aanvankelijk dacht dat het er twee waren, ontplofte om 17.23 uur in een bagagekluis, kort na de landing van het presidentiële vliegtuig. Giscard was toen al op weg naar een verkie zingsbijeenkomst in Ajaccio. Woensdagavond toen Giscard. in Mar seille een verkiezingstoespraak hield, werden er rookbommen geworpen en liet het Corsicaanse Volksfront, dat streeft naar zelfbestuur, weten dat er „morgen een aanslag gepleegd zou wor den". Gisteravond had nog geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Ook het volksfront ontkent er iets mee te ma ken te hebben. Het lijkt niet waar schijnlijk dat de daders het op het le ven van Giscard gemunt hadden, aan gezien de bommen ontploften op gerui me afstand van het parcours dat de president op de luchthaven aflegde. De kansen van Giscard om de presi dentsverkiezingen te winnen, die op 26 april gehouden worden, worden steeds kleiner. Bij een opiniepeiling vorige maand lag de huidige president nog vier punten voor op zijn grootste con current, de socialist Mitterand. De jong ste peilingen geven echter aan dat bei de concurrenten even populair zijn. IES PARLEMENTSCOMMISSIE: IAU De officiële oprichting en van een vrije vakbond voor de I Polen lijkt nog slechts een kwes- tijd. Een speciale parlementscom- teft de regering gisteren aanbevo- ■MHrflariteit-platteland", zoals de vrije ad heet, wettelijk te erkennen. Eer- i dag was door boeren in de Noord- laats Inowroclaw het kantoor van e communistische partij gelieerde nd bezet. De actie is bedoeld als on- ng van de boeren in Bydgoszcz, die inds maart het kantoor van de rege nde bond bezet houden, om de regi on „Solidariteit-platteland" gedaan Ie bekendmaking van het advies van de parlementscommissie inzake de vrije boe renbond, werd bekend dat een regeringsdelega tie naar Bydgoszcz was afgereisd om met de boeren over hun eisen te onderhandelen. Eer der deze week waren de besprekingen, die dinsdag hadden moeten beginnen, zonder op gaaf van redenen door de regering opgeschort. De officiële pers in Polen heeft gisteren opval lend positief gereageerd op een vergadering van hervormingsgezinde partijleden. Zij pleit ten voor ingrijpende veranderingen in de par tijtop, die het contact met de basis zou hebben verloren. Een binnenkort te houden vergadering van de top van Solidariteit met de regering zal recht streeks op radio en telkevsie worden uitgezon den. De regering wilde eerst alleen een samen vatting geven. erj'e denkt aan andere berekening (Van onze parlementaire redactie) AG Op het ministerie van economische zaken imen op om de koppeling van de gasprijs aan de I huisbrandolie, die weer gekoppeld is aan de olie- os te laten. De nu bestaande koppeling leidt tot forse prijsverhogingen en daartegen ontstaat i er verzet. De gasprijs voor huishoudelijk gebruik f jaar al met tien cent per kubieke meter, terwijl verhoging voor de deur staat voor het komende de overwegingen om van de koppeling tussen gasprijs s af te stappen betreft het verzet van steeds meer ge- tegen de jaarlijkse forse verhogingen van de gasprijs, armee hun bewegingsvrijheid op het terrein van bij watertarieven en onroerend goed belastingen wordt ing over een eventuele ontkoppeling van beide prijzen de nieuwe regering overgelaten. De gasprijs voor ge il volgens de huidige ideeën aan een andere index ge- roeten worden, bijvoorbeeld aan de prijs van dubbel de woningbouw gebruikt wordt voor energiebespa- iatie. Ministerie heeft men de ideeën overigens nog niet op igewerkt. Wel meent men dat de mindere inkomsten laat als gevolg van de ontkoppeling van de gasprijs met jan huisbrandolie opgevangen kan worden via de ver meer gas aan het buitenland. f AAN DEN RIJN rige N.v. D. is gis- bij een ongeluk ising Steekterweg tenweg gewond ge luk gebeurde toen de man om onbekende oorzaak tegen het verkeer in de Steek terweg inreed en tegen de ach terzijde van een traktor met aanhanger botste. De man is ernstig gewond met hoofdlet sel en beenletsel naar het Rij- noordziekenhuis vervoerd. SASSENHEIM Een nog onbekende man heeft gister avond een overval gepleegd op het Fina-benzinestation aan de rijksweg 44. De met een vuurwapen gewapende overvaller nam de benen, nadat de pompbediende wist te ontvluchten. De overvaller was kort na half elf lopend naar het benzinesta tion gekomen. Hij droeg een integraalhelm en bedreigde de pompbediende met een vuur wapen. De bediende wist ech ter te ontvluchten, voordat de rover een greep in de kas had kunnen doen. De overvaller verdween vervolgens zonder een spoor achter te laten. „Kernafval" voor de deur ARNHEM Leden van twee basisgroepen uit de beweging tegen kernenergie hebben vanochtend in alle vroegte symbolisch vaten radio-actief afval neergezet bij de wonin gen van twee directeuren en een commissaris van de kern centrale in Dode waard. De va ten waren verpakt in beton. De actievoerders wilden hier mee wijzen op de gevaren die het gebruim van kernenergie met zich meebrengt en met name op het afvalprobleem. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Vredesprijs voor Danny Kaye OEN HAAG Danny Kaye heeft gisteren in het Vre despaleis in Den Haag de Wateier Vredesprijs in ont vangst genomen. Deze prijs kreeg hij voor het vele werk dat hij verricht als reizend ambassa deur voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Later op de dag, onder meer na een bezoek aan het Utrechtse muziek centrum Vreden- burg, was hij gast bij Mies Bouwman voor een interview dat later wordt uit gezonden. Bij die gelegenheid niet zonder verrassin gen kreeg hij tij delijk een Israë lisch meisje op schoot, afkomstig van de Internatio nale School. LEIDEN De directie van het Academisch Zieken huis heeft gedurende twee jaar verzwegen, dat dr. Th. Dirksen sinds 1979 geschorst is uit zijn functies. De hartchirurg heeft een operatieverbod opgelegd gekregen, nadat ernstige fouten aan het licht kwa men. Ondanks het feit, dat een schorsingsbesluit binnen veertien da gen gevolgd moet worden door ontslag (of door intrekking), is dat tot op heden niet gebeurd. Het al dan niet vrijwillige ontslag moet vergezeld gaan van een goede motivatie. Dat de officiële ontslagprocedure tot op heden niet op gang is gebracht, is er de oorzaak van, dat de reden van ontslag al die tijd niet aan de buitenwereld werd prijsgegeven. Anders immers, zou de zaak bij de rechter aan het licht zijn gekomen. Tenminste een van de gemaakte fouten zou bij Justitie aanhan gig zijn gemaakt, terwijl een andere fout bij de Inspectie voor de Volksgezondheid is aangemeld. Dirksen zou zijn aangeraden ontslag te nemen, nadat hij elders een betrekking heeft gevonden. De chirurg is echter bij de amb tenarenrechter een procedure begonnen tegen het gevoerde be leid. NS LATEN MINDER TREINEN RIJDEN DRIEBERGEN De in- en uittocht van vakantiegan gers is gisteren al vroeg be gonnen. Op de bekende knel punten kwamen er extra lange files te staan, maar die waren zo tegen half ze ven alle opgelost Rond die tijd kwamen er lange rijen auto's te staan voor de gren sovergangen; bij Oldenzaal een rij van vier kilometer, bij Venlo en Roermond een van drie. Vanochtend al kwam een lange stroom Duitsers ons land binnen. De rijkspolitie in Drieber gen verwachtte dat dit aan tal nog veel groter zou wor den, mede door de gunstige weersverwachtingen. De Nederlandse Spoorwegen doen het deze dagen kalmpjes aan, hoewel het gisteren, voor al op de internationale lijnen, zeer druk was. Vandaag reeds slechts een klein deel van de forensentreinen. Zondag, Eer ste Paasdag, wordt de gehele dienst beperkt uitgevoerd, maar overal rijdt wel minstens een keer per uur een trein. Tweede Paasdag rijden de treinen als op een „normale" zondag. De NS hebben ook al vast laten weten dat op Konin ginnedag, 30 april, een zater- dagdienst wordt uitgevoerd. Op Schiphol is het ook een ko men en gaan van vakantiegan gers. Bij de Nederlanders die de Paasdagen „buitengaats" doorbrengen zijn de vakantie-' bestemmingen in Zuid-Europa en Noord-Afrika duidelijk fa voriet. Vakantiegangers die naar Engeland gaan, dienen door een stiptheidsactie van de douane daar rekening te houden met vertragingen van vier tot zes uur. OH BAARLE-NASSAU Wat ben je toch lief en mooi. Te koop in een uniek woongebied (mooier beslaat 2 haast niet) uit een bouwkavel plan nog 5 SCHITTERENDE BOSPERCELEN Het totaal te verkopen kavels bedroeg 27. De opp. van de laatste 5 perc. var. van 610 tot 1050 m2. Met bestemmingswijziging garantie (5 jaar) bedraagt de S P"is 30.- p.m.2 v.o.n. zonder die garantie slechts 20.- p.m.2 v.o.n. Bedoeling van alle kopers is later bouwen. Er wor den erf dienstbaarheden gevestigd t.a.v. gas, electr., water enz. Wij zijn 2e paasdag aanwezig in café-restaurant Het Wapen van Nassau te Baarle-Nassau, voor bezichti ging en verkoop van 11.00 tot 15.00 uur. Voor andere afspraken 05765-1424. TOKIO Aangemoedigd door het succes van het ruimteveer Columbia wil len Japanse geleerden in de jaren negentig een proef nemen met een kleinere uitvoering van het ruimte veer. Die mimi-shuttle zal bijna zeven maal zo licht worden. De Columbia kan zeker nog honderd keer gebruikt worden, zo heeft het eerste onderzoek van de space shuttle uitgewezen. Dit hebben functionarissen van de ruimtevaartorgani satie NASA gisteren be kend gemaakt. Aanvanke lijk werd het ruimteveer gebouwd om meer dan honderd keer gebruikt te worden, maar naarmate zich meer moeilijkheden voordeden bij de bouw, werd dit cijfer verlaagd. Als alles goed gaat, zal de Columbia in november op nieuw worden gelanceerd. ADVERTENTIE TAPUT GORDIJNEN TAFELKLEDEN FOURNITUREN MEUBELSTOFFEN EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt persoonlijke aandacht stalenservice opmeetservice Xw "V V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1