^asprijs uinders oet 18 ct mhoog 1 Opluchting na vlekkeloze landing ruimteveer Russische journalist uitgewezen jens-pak'seen irtieve vakantie. ZUIVELPRIJZEN FLINK OMHOOG JROPESE COMMISSIE: ftai'terdam wil salaris top-ambtenaren r verhogen WEGENS SPIONAGE Warmondse jeugd speelde met gevonden granaat Zwaar gewonden bij ongeval rijksweg 4 DWC IcicUe 6oma/nt Woensdag 15 april 1981, 71e jaargang no. 21939 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND qa a aKdjitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersc1i|k. 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J. Hallewas lGAD|Chef redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties (excl. BTW) f 0.52 per mm. Telefoontjes 10.31 per mm. Abonnementen: kwartaal f 49.55; jaar 1186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Op Ned. II om 21.00 uur speel film „The Burglars" en om 20.32 uur parlementaire ru briek „Verdwaald op het Bin nenhof". Op Ned. I om 20.00 uur film- rubriek „Cinevisie" en om 20.35 uur tv-film „Te ver heen". HET WEER Kans op nachtvorst, overigens zonnig maar schraal weer met temperaturen van 10 graden op de Wadden tot 16 graden in het zuiden van het land. Nu en dan krachtige wind tussen noord en oost. Morgen zon op: 6.44. Onder: 20.37. Schev. hoogw.: 1.37 en 13.45. Laagw.: 9.14 en 21.54. s n fietsen MVOO ,ifguIden Een dertienja- isiuit vafo uit Arnhem bruari 1 (over de politie be- van de afgelopen half [zi9j"9 v-u bromfietsen en \elen te hebben ge- timige brom )fiet- iggen v$ht hij voor vijf 10 k «Ua stuk aan vriend- tan 09.c ays crossv(>ertuig i De politie loste lelanght op van S3 rijwie oep op \ntien bromfietsen otale waarde van ig mille. Behalve „■noemdfarige knaap wee er verdachten aan- Luchtverkeer Italië lamgelegd ROME Een zevendaagse staking van piloten bij de Italiaanse lucht vaartmij Alitalia heeft gisteren meer dan 60 pet van de binnenland se en internationale vluchten van Alitalia lam gelegd. De staking is uitgeroepen door de onafhankelijke vakbond ANPAC. De eisen zijn een nieuw arbeidscon tract en bijna een verdubbeling van salarissen en toeslagen. Ongeveer 85 pet van de Britse amb tenarenbonden heeft gisteren het werk neergelegd voor een nationale staking van een halve dag. Het luchtverkeer in Engeland is daar mee in moeilijkheden gekomen. Meesteruitbreker ontsnapt REGENSDORF Het is de Zwitserse meesteruitbreker, Walter Sturm, weer gelukt „Ga maar paaseieren zoe ken" stond er op het briefje dat Sturm (39) in de lege cel van de gevangenis van Re- ge nsdorf had achtergelaten. Een tralie van het celvenster was doorgezaagd. Het is Sturms vierde ontsnapping sedert hij in 1972 wegens bankberoving tot achteneen- half jaar veroordeeld is. Als hij niet viermaal ontsnapt was, dan zou Sturm al lang wegens goed gedrag op vrije voeten zijn geweest RIJKSSCHOLEN VRU OP 5 MEI DEN HAAG De rijksscholen zullen op vijf mei, de nationale bevrijdings-feestdag, gesloten zijn. Dit heeft minister Pais van onderwijs besloten. Hij heeft de overige instellingen van onder wijs voor vijf mei ook een vrije dag aanbevolen. Het wettelijk minimum aantal uren bij het kleuter- en lager on derwijs mag echter niet worden aangetast. Dit heeft het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen gisteren meegedeeld. Over de rechtspositionele gevolgen van deze vrije dag overlegt de minis ter van binnenlandse zaken nog met de ambtenarenorganisaties. Reclame met mond van koningin kan niet AMSTERDAM Een advertentie met een foto van een glimlachende mond, die lijkt op de mond van koningin Beatrix, is niet in ovee eenstemming met de goede smaak. Het beroep- college van de Reclame Code Commissie heeft hiermee het beroep van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) gegrond verklaard. De Code Comissie had de advertentie van een in Nederland gevestigd Amerikaans bedrijf voor prod uk ten voor klimaa t-beheersing, eerst niet strijdig verklaart met de Nederlandse code voor het reclamewezen. De omstreden ad vertentie verscheen kort na de laatste prinsjes dag. Naast de foto stond de tekst: „Moest de troonrede nou echt zo somber zijn dat zelfs de beroemdste glimlach van het land er niet door heen kan breken?". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De prijzen van zuivelprodukten gaan met ingang van 27 april omhoog: de prijs van volle melk met vijf cent, de prijs van overige zuivelproduk ten met drie cent. Roomboter wprdt 20 tot 22 cent per pakje duurder. Een en ander is een gevolg van het re cente EG-besluit de landbouwprijzen met negen pro cent te verhogen. Hier komt in ons land nog eens een BTW-tarief van 18 procent onverheen. Tegelijk staat de invoering van een minimumprijs voor halfvolle melk op stapel die stuntprijzen moet voorkomen. Die prijs zal nog voor 1 mei tot stand ko men en ongeveer 93 cent gaan bedragen. jan onze parlementaire redactie) HAAG De Nederlandse tuin- zullen dit jaar achttien cent méér hun gas moeten gaan betalen. eis van de Europese commissie net momenteel bij het kabinet op tafel. Brorfoe&even aan deze eis is echter uit- 3ld zolang het ministerie van land- ?racV en visserij nog met het land- rerg^schap over de noodzakelijke li nalverhoging Praat- Gasunie is bij „onderhandelingen" niet betrok- Nooil Dit feit wordt echter angstvallig perjim gehouden om te voorkomen dat luropese Commissie de Nederland- Aaifegering zal verwijten opnieuw >n doidelen voor de eigen tuinders in de 11 vn^6 re&ehng te bouwen. Vandaar gesproken wordt over een „bemid- cxngög" van het ministerie. iog Nati ut. rigens heeft het kabinet de indruk dat de onderhandelingen tussen het ministe rie en het schap zullen mislopen, zodat de prijsverhoging die de Europese Comissie wenst van kracht wordt. Het aanvechten van de beschikking voor het Europese Hof in Straatsburg zal de tuinders niet helpen, menen regeringskringen. De Eu ropese Commissie heeft al in november 1980 gesteld dat de lage gastarieven voor tuinders hier in strijd waren met EG-re- gels voor concurrentievervalsing. Er is echter wat rek rek ontstaan in het pakket maatregelen dat de overheid voor lastenverlichting aan de tuinders beschik baar zou willen stellen. Tot nu toe zou een bedfag van 250 miljoen gulden voor drie jaar vrij worden gemaakt, maar dit bedrag zou tot ongeveer 300 miljoen gulden opge trokken worden. Door de trage voortgang van de onderhandelingen is de prijsverho ging van hét tuindersgas al tot 1 mei uit gesteld. Verder uitstel zal door de Europe se Commissie niet worden geduld. DAM B. en w. van Rotterdam willen de veria- Ie salarissen van de top-ambtenaren zullen onder gevolg van een landelijke herziening, ongedaan >or een artikel in de gemeentewet te veranderen weer een verhoging mogelijk wordt perbij om twintig functionarissen die hun inspannin- beloond zien met een maandelijks bedrag van mini- )0 gulden. Het Rotterdamse college acht de ingreep ijk omdat men vreest dat andere de betrokkenen hun dienst van het bedrijfsleven zullen stellen. De amb- kbond Abva/Kabo is tegen het voorstel. Een „arbeids- lage" acht men alleen op zijn plaats als die aan alle In wordt toegekend. Race-fietser uit de bocht NOORDWIJKERHOUT Een 40-jarige race-fietser uit Aerdenhout is gisteravond bij de Ruigenhoekerweg in Noordwijkerhout uit de bocht gevlogen. De man kwam met hoge'snel heid uit de duinen gereden en rekende niet op de scherpe bocht naar de Ruigenhoek. Daardoor kwam hij tegen het 25 centimeter hoge talud te recht, vloog over de kop en klapte tegen het wegdek. Hij liep daarbij een hoofdwond op en is overgebracht naar de Maria Stichting in Haarlem. De fiets bleef onbeschadigd. Het moment waarop piloot Young het neuswiel van de Columbia op de landingsbaan drukt. De eerste reis var de space shuttle zit er op. (Van onze redacteur Ruimtevaart) HOUSTON De Amerikaanse astronauten John Young en Bob Crippen hebben hun proefvlucht met de 75 ton wegende space shuttle Columbia gisteravond afgesloten met een in éen woord vlekkeloze precisielanding op de luchtmachtba sis Edwards in de Californisfche Mojave-woestijn. De kan sen op een behouden terugkeer in de dampkring en de lan ding waren door sommige deskundigen niet zo verschrikke lijk hoog aangeslagen, ondanks alle verklaringen van NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, die eigenlijk steeds van een opmerkelijk groot zelfvertrou wen hadden blijk gegeven. Tot ieders opluchting kreeg 1 de terugkeer in de dampkring is steeds als riskante onderdelen van de gehele vlucht beschouwd. Tijdens die fase immers zou het uit 31.000 keramische tegeltjes bestaan de hitteschild van de Columbia in de barre praktijk moeten be wijzen, dat het bestand is tegen een wrijvingshitte van meer dan 1500 gr i schiedenis, dat een gevleugeld toestel met een snelheid van zo'n [raden Celsius. Bovendien was het voor het eerst in de ge- 27000 kilometer per uur de dichtere lagen van de'atmosfeer zou binnendringen; ervaren testvliegers hadden al bij voorbaat ver klaard, dat ze tijdens dat onderdeel van de missie niet graag de plaatsen van Young en Crippen aan boord van de Columbia zou den willen innemen. Pagina „Wat een manier om naar Californië te komen". De shuttle-piloten Crippen (bovenaan de trap) en Young (onder) met hun vrouwen bij aankomst op het Johnson ruimtevaartcentrum In Houston. DEN HAAG De Nederlandse regering heeft gisteren de corres pondent van het Russische pers bureau Tass, Wadim Wasiljewitsj Leonov, wegens spionage het land uitgewezen. Hij werkte sinds 1977 in Nederland en woonde in Den Haag. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) oefende al geruime tijd een scherpe controle uit op het doen en la ten van Leonov. Gistermorgen heeft de journalist namens de regering een offi cieel verzoek gekregen, Nederland te verlaten. Hij is gistermiddag rond kwart over twee vanaf Schiphol met een KLM-vliegtuig naar Moskou vertrok ken. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de officiële reden voor de uitwijzing niet bekendgemaakt. In Haagse kringen gaat het gerucht dat er verband zou zijn tussen de uitwijzing en de recente arresta tie van eep defensieambtenaar die pro beerde NAVO-geheimen aan de Russische ambassade te slijten. Dit is echter ten stel ligste ontkend. Ook verhalen als zou de Rus zijn uitgewezen wegens zijn onder steuning aan acties van linkse bewegingen tegen de plaatsing van NAVO-kernraket ten in ons land wordt ontkend. „Het is ge woon spionage geweest", aldus een be trouwbare bron. Ondertussen is de reactie van de Russi sche ambassade op de uitwijzing opmerke lijk. Een woordvoerder verklaarde gister avond dat Leonov naar Moskou is ver trokken „in verband met de gezondheids toestand van zijn schoonouders". Blanke mijnwerkers schieten op zwarten; een dode, 8 gewonden JOHANNESBURG Blanke inwo- ners van een mijnstadje ten noordoos ten van Johannesburg (Zuid-Afrika), Penge, hebben gisteren het vuur geo pend op naar schatting 600 stenen gooiende zwarte mijnwerkers. Een zwarte mijnwerker kwam om het le ven en acht werden gewond. De zwarte mijnwerkers klagen al geruime tijd over te lange werktijden en te lage sa lariëring. De onrust houdt voorts verband met een incident tussen zwarte en blanke werknemers. Dit incident leidde er toe dat zwarte werknemers massaal optrokken naar een woonwijk van blanke mijnfunc- tionarissen. De bewoners van de blanke wijk openden toen, met eigen wapens, het. vuur op de zwarte mijnwerkers. Oproer politie dreef tenslotte de zwarte werkne mers met traangas uit elkaar. ADVERTENTIE dat ie nog nooit gedaan hebt of juist altijd graag doet De NJHC Weet verzorgde fiets, kano, pony, paard, parachute en zweefvlieg Minimaal een week en altijd logeren in een jeugdherberg. En veel I's! Vraag de vakantiekrant met daarin alle informatie, len: agen fietsen door Nederland en België met een fiets, die meteen bm wordt! f 497,50 p.p. met ontbijt Draagtas, regenponcho en worden ook je eigendom. lagen kanoën in Friesland en het westen. 2 verschillende streken i (rubber)-kano is van jou! 1 pers. kano f 650,- p.p. ind. ontbijt ie maaltijd. 2 pers. kano f 435,- p.p. jen en boekingen: alVI De NJHC. Prof. Tulpplein 4 WIRCY AmctprHam WARMOND Warmondse jongelui hebben gisteren in de Veerpolder een granaat gevonden, die waarschijn lijk uit de Eerste Wereldoor log stamt Nadat de War mondse jengd eerst het hele dorp waren rondgereden en een beetle „granaatje over gooien" hadden gespeeld en met het ding achterop de fiets de bekenden en familie af waren geweest werd de Kolitie gewaarschuwd, die et eventueel plofbare ding in beslag kon nemen. Dat de granaat niet ontplofte, is een heugelijk feit dat werd jd door een ander feestelijk gebeuren. Toen na melijk de Warmondse politie de Explosieve Opruimings Dienst (EOD) opbelden om melding van de vondst te ma ken bleek dit bericht ook nog eens de duizendste melding bij de EOD ter ziin. Voorlopig blijft de granaat op het politiebureau Warmond. Een goede levensverzekering was volgens de EHD niet di rect nodig, want de kans dat de granaat zal ontploffen, is uiterst klein. Over enige tijd zal het antieke wapentuig in de buurt van Warmond tot ontploffen worden gebracht 1018 GX Amsterdam. Tel. 020-26 44 33 e WV-i kantoren. (In elke grote stad is er wel een.) 0 Publikatie in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme. int ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer !48 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- LEIDSCHENDAM Bij een ongeval op de Rijksweg 4 ter hoogte van Leidschen- dam is gistermiddag om streeks half zes een ernstig auto-ongeluk gebeurd waar bij twee inzittenden zwaar gewond raakten. De bestuurster, een 29-jarige vrouw uit Hoogvliet, werd naar het ziekenhuis St. Anto- niushove overgebracht. De an dere inzittende, een man uit Amsterdam, werd naar het Westeinde ziekenhuis in Den Haag overgebracht. Door nog onbekende reden reed de be stuurster achter op een vracht auto. De brandweer moest eraan te pas komen om het wrak onder de vrachtauto vandaan te halen. DEN HAAG Tussen begin maart en medio april zijn er bij het so ciaal fonds bouwnijver heid 11.200 nieuwe mel dingen van bouwvak kers zonder werk bin nengekomen. Vorig jaar was dat in dezelfde pe riode 6.780. Dit zei voor zitter G. J. Tiemstra van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) gisteren in Den Haag bij de presentatie van het jaarverslag over 1980. Tiemstra sprak van een „ui terst zorgwekkende werkloos heid" in de bouw. Ook op dit moment is de situatie volgens de AVBB weinig florissant „Weliswaar is de totale werk loosheid in maart teruggelopen In maart ruim elfduizend nieuwe bouwvakkers werkloos van 70.600 tot 67.000, maar dit is verre van voldoende", aldus Tiemstra. De AVBB-topman zei het te betreuren dat de Nederlandse overheid het ondernemen in Nederland nog steeds niet cen traal stelt. Volgens Tiemstra is dat de enige manier om vol doende werkgelegenheid te scheppen. Hij zei ervan over tuigd te zijn dat het volume in de bouwnijverheid in het re cente verleden (1978) nooit meer terug zal komen. Buit overval 10.000 gulden DEN HAAG Bij de roofoverval gistermorgen op het postkan toor aan de Loosduinseweg in Den Haag hebben de overvallers een bedrag van 10.000 gulden in verschillende coupures buitge maakt. Het tweetal kwam gistermorgen het kleine kantoor ge maskerd binnen en zwaaide met vuistvuurwapens. Nadat zij het geld hadden gekregen, verdwenen zij op een vermoedelijk ge stolen motor van het merk Honda.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1