teiclóe (Bowumt chiphol-controleurs «pekken hun 3>eurs met parkeergeld NASA Geen duidelijkheid optimistisch over landing ruimteveer ■HrdewoordenThatcher 'inleiding tot uwe rellen in Brixton Combinatie Hoesch/Hoogovens staat op springen Nieuw anti-Dodewaard tentenkamp gesticht Bezetting Waalhaven: directie stelt ultimatum MAN HOUDT AGENT IN GIJZELING Dinsdag 14 april 1981, 71e jaargang no. 21938 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersclijk. 34.2312DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J. Hallewas Chef redacteur Wim Bui|teweg. Advertenties (excl. BTW) 10.52 per mm. Telefoonties 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149.55; jaar 186.70; Klachten bezorging tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: f 0.65 cent. Hendrik Andriessen Op Ned. I om 23.40 uur tv-ne- crologie van zondag overleden componist Hendrik Andries sen en om 19.00 uur „Matthëus Passion". Op Ned. II om 19.25 uur quiz „Cc Koude nacht Droog en tamelijk zonnig. Middagtemperatuur van 11 tot 17 graden. Koude nacht, mati ge wind uit noordoost tot oost Zon op 06.44. onder 20.37 uur. Hoogwater Scheveningen 01.37 en 13.45 uur, laagwater 09.14 en 21.54 uur. t viert innedag York '.Prinses Juliana zal jardag dit jaar niet in V vieren maar in bij haar dochter Juliana en prins •Zoeken New York jreis van de Gala tden. Afgelopen tkken Juliana en de Ecuadoriaan- ngroepom er een in tie door te bren- ns een woordvoer- RVD komen de Rul Prms 3 me' teruS 'n tel uit groe- iters* Ie, dvf Plezier Prins Charles, die momenteel een be zoek brengt aan Australië, heeft tijd genoeg om zich te vermeien met het gezelschap van een aantal schoolmeis jes. Het plezier blijkt wederzijds te zijn. VALBURG Ruim honderd anti-kernenergie-activisten uit vooral Nijmegen en omgeving hebben gisteren bij de re creatiepias het Gat van Hagen in de gemeente Valburg, een nieuw anti-Dodewaard tentenkamp opgericht. Op tweede paasdag wil men een massaal demonstreren bij de enkele kilometers verderop gelegen kerncentrale Dodewaard. De gemeente Valburg wil niet dat er 's nachts wordt gekam peerd; het gemeentelijke bestemmingsplan laat dit niet toe. De rijkspolitie is door de gemeente gevraagd op gepaste wijze tegen de illegale kampeerders op te treden. De tenten kampbewoners willen komende dagen proberen druk uit te oefenen op de Eerste Kamer om het grotendeels geheime op- werkingscontract tussen de centrale in Dodewaard en BNFL in het Engelse Windscale alsnog af te keuren. Gemeenschappelijke postzegel Nederland- VS ASSEN Nederland en de Vere nigde Staten van Amerika zullen een gemeenschappelijke postzegel uitgeven, ter viering van het feit dat beide landen volgend jaar al twee eeuwen diplomatieke betrekkingen onderhouden. De PTT had gisteren al 20.000 aan vragen voor het nieuwe telefoon toestel met druktoetsen. Men ver wacht dat het aantal nog zal groeien. Vorig jaar is het aantal personeelsle den van de PTT gegroeid met 3,1 procent. In totaal 7000 mensen wer den vorig jaar bij de PTT in full-ti- medienst aangenomen. Van de 104.000 PTT-yerknemers waren er 25.000 in deeltijddienst. Regen in dorstend Oeganda NAIROBI Het verdorde Karamojagebied in het Noordoosten van Oeganda is dit weekeinde verblijd met zware regenval. Daar mee is de hoop levend ge worden dat de droogte daar op korte termijn voorbij zal zijn. Vorig jaar kwamen in Karamoja dui zenden mensen om als ge volg van hongersnood. De regens van nu zijn de eer ste in drie jaar tijds. Luchthaven gedupeerd voor een miljoen gulden e aaj over beschadiging hitteschild Space shuttle drie maal op tv HILVERSUM - Space shuttle „Columbia" komt vanavond twee keer op tv en ook morgenmiddag weer. Eerst vanavond om 20.00 uur op Ned. II in aansluiting op het jour naal. Het gaat hier om een directe tv-reportage. Voorts besteedt „Hier en nu" van de NCRV aan dacht aan deze ruimte vaart op Ned. II om 22.20 uur. Morgenmiddag om 17.25 uur op Ned. I zendt NOS- tv een samenvattende re portage uit, zowel vanuit de cabine als de landing. ,alIPHOL Stationscontro- s op Schiphol hebben in ie- geval het afgelopen half maar waarschijnlijk al langer, geld in hun zak ge- en dat de bezoekers van de iltthaven betaalden voor het j ;eren van hun auto. De '(%politie vermoedt dat de erv; van ie w< nleid vorig in Hi ïatigl srde ryle< n da nde n we ssink fraude één miljoen gulden be loopt. Tientallen controleurs zouden er -bij betrokken zijn. Vijf van hen zijh inmiddels aangehouden. De fraude was mogelijk door een gebrekkig toezicht op de inning van de de parkeergelden. De directie van de luchthaven houdt geen tel ling bij van het totaal aantal par- keerkaarten dat zij uitgeeft. De con troleurs kunnen de directie foppen door parkeerkaarten waarvoor wel is betaald achterover te drukken en kaarten waarvoor niet is betaald in te leveren. Tot eind vorig jaar was er voor de controleurs (in totaal werken er op Schiphol 145 van deze functionarissen) geen vuiltje aan de lucht. Toen echter bemerkten enke le parkeerders dat er onregelmatig heden werden gepleegd. Ze waar schuwden de politie en zo kwam de bal aan aan het rollen. Vast staat dat de parkeerders zelf niet zijn be nadeeld; zij hebben steeds het ver schuldigde bedrag betaald. correspondent Bert van Velzen) Premier Margaret That- de geweldsuitbarstingen in dense wijk Brixton gistera- een televisie-interview ver- Zij erkende dat er een diep bestaat onder zwarte Klaauw ontmoet Arafat eruci|,EM Minister Van der Klaauw zal P e®H, in zijn functie van voorzitter van de vanministerraad, een ontmoeting hebben «leider Yasser Arafat. Israël betreurt, i van minister van buitenlandse za- l^^k Sjamir, deze ontmoeting in hoge HHiir meent dat een dergelijke ontmoe- iak van de vrede niet dient, temeer Luxemburgse minister Gaston Thorn, 1 hoedanigheid van voorzitter van de ministerraad, al een ontmoeting met iad heeft i jongeren tegen de politie, maar vol gens haar kan niets rechtvaardigen wat gebeurd is. „Vertrouwen", aldus Thatcher, „moet van twee kanten komen. Teveel geld helpt de problemen niet oplossen en kan zelfs grotere moeilijkhe den veroorzaken". Werkeloosheid is volgens de premier niet een primaire oorzaak van de on geregeldheden. Zij merkte op dat in de dertiger jaren grote werkeloosheid heerste, maar dat er toen geen sprake was van geweld. De woorden van premier Thatcher waren aan leiding voor nieuwe onlusten. Groepen voorna melijk zwarte jongeren trokken plunderend door de straten van Brixton, maar tot een con frontatie met de politie is het niet gekomen. De vrees voor ernstige confrontaties neemt inmid dels toe als gevolg van de massabijeenkomst die op eerste Paasdag in Brixton wordt georgani seerd door het Verdedigingscomité dat opkomt voor de gearresteerde opstandelingen. Pagina 14: Lagerhuis wil onderzoek HOUSTON Volgens de vluchtleiders in het ruimte vaartcentrum in Houston die de space shuttle Colum bia nauwlettend in het oog houden, verloopt de vlucht van het ruimteveer naar wens. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA maakt zich geen zor gen over de beschadigingen van het hitteschild. Wel is toegegeven dat men niet be schikt over foto's waaruit blijkt dat het hitteschild aan de onderkant van het ruimteveer, dat bij de terug keer in de dampkring het meest te verduren heeft, on beschadigd is. De astronauten, John Young en Robert Crippen, hebben gisteren over de lage tempera tuur in het ruimteschip ge klaagd. „We hadden lange on Het Amerikaanse hospitaalschip Liberty sleept een van de twee brandstofraketten die het ruimteveer Columbia zondag heeft afgestoten, naar Port Canaveral. derbroeken aan moeten doen", zei Young tegen het grondper soneel in Houston. Het tweetal, dat gistermorgen gewekt werd met het speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerde liedje „The mean machine Co lumbia", is bijzonder tevreden over het functioneren van de Columbia. De twee raketten met vaste brandstof die zondag werden afgeworpen, zijn, zoals gepland, in de Atlantische Oceaan terecht gekomen. De raketten zijn licht beschadigd, maar volgens Houston zal het weinig moeite kosten om ze te repareren. Vanavond rond half negen Nederlandse tijd zal het ruim teveer landen op de lucht machtbasis Edwards in Cali- fornië. Met een ontzagwek kende snelheid komt het ruimteschip in de dampkring. De temperatuur zal dan oplo pen tot zestienduizend graden Celsius. Dan breek het uur van de waarheid aan voor het hitteschild. Wanneer de 31.000 hittetegeltjes, waarvan er en kele zijn afgebroken, niet goed functioneren, raakt de Colum bia oververhit. In het ergste geval breekt de Columbia in stukken. Na deze eerste kritieke fase komt de niet minder riskante zweefvlucht. Door het maken van scherpe bochten moet John Young de snelheid van het ruimteveer terugbrengen. Met 320 kilometer per uur moet het ruimteschip op de acht'kilometer lenge landings baan van de luchtmachtbasis Edwards landen. Is de snel heid te groot, dan schiet het gevaarte de woestijn in. Maar wanneer de snelheid te klein is, komt het ruimteschip te hard neer. Iedereen in Hous ton houdt zijn hart vast, want optrekken en opnieuw probe ren is er dan niet bij. brandstof heb een kou keren ze op de ROTTERDAM De direc tie van de met sluiting be dreigde werf Waalhaven heeft in een brief aan de in dustriebonden FNV en CNV gedreigd met het aanvragen van uitstel van betaling voor de in financiële moei lijkheden verkerende werf, als de bezetters van de werf, hun actie niet voor vanmid dag twaalf uur zouden sta ken. Volgens een woordvoerder van de bonden kan in een si tuatie van uitstel van beta ling, de dan aangewezen be windvoerder via de rechter met succes opheffing vragen van de bezetting. De bezet ters willen hun actie alleen tijdelijk opschorten voor nieuw overleg, terwijl de di rectie alleen wil praten als de actie geheel wordt ge staakt. De sluitingsdatum van 1 mei willen het perso neel opgeschoven zien naar een verder gelegen tijdstip. Zou dat overleg geen resul taten opleveren, dan wordt de bezetting hervat. Bericht voor onze adverteerders In verband met Goede Vrijdag en Pasen is het slui tingstijdstip voor het inleveren van advertenties als onderstaand gewijzigd: Voor onze editie van vrijdag 17 april geldt als uiterste inlevertermijn donderdag 16 april om 12.00 uur. Voor onze edities van zaterdag 18 en dinsdag 21 april geldt als inlevertermijn vrijdag 17 april om 10.00 uur. SLOOP DEFINITIEF AFGEWEND Bewoners en Volksbelang komen tot overeenstemming HAZERSWOUDE De be woners van de 48 huizen in Oud Rhynenburg slaakten gisteravond een zucht van verlichting: hun huizen kun nen na jaren van geharre war toch blijven staan. Wo ningbouwvereniging Volks belang en het wijkcomité Klein Rhynenburg kwamen gisteravond tot overeen stemming dat een kleine op knapbeurt voldoende moet zijn om de huizen nog 25 jaar te behouden. De enige instantie die nu nog roet in het eten kan gooien is het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Or dening. Maar volgens de heer Van Someren, die steeds betrokken is geweest bij de besprekingen tussen Volksbelang en de bewo ners, is daar weinig kans op. Het, op verzoek van de bewo ners verrichte, onderzoek door het Delfste bureau Planwinkel heeft dus vruchten afgewor pen. Plan winkel kwam name lijk tot de conclusie dat de hui zen niet onderheid behoeven te worden. Iets, dat een eerder onderzoek in opdracht van de woningbouwvereniging, nog als noodzakelijk bestempeld had. Gisteravond zag ook Volksbelang in dat Planwin kels onderzoek nieuwe feiten aan het licht heeft gebracht Binnenkort stapt men gebroe derlijk naar Den Haag en dat had niemand in Hazerswoude tot voor kort voor mogelijk ge- houdeji. Verlies 1,5 miljoen per dag (Van onze correspondent) BONN De opsplitsing van het Duits-Nederlandse staalconcern Estel Hoogo vens/Hoe sch), schijnt nog slechts een kwestie van tijd te zijn. Volgens het Duitse weekblad Der Spiegel, die dit in zijn jongste nummer bericht, zou het samengaan zelfs al aan het eind van het lopende boekjaar kunnen worden verbroken. Oorzaak van de voorgenomen schei ding zou zijn dat de Neder landse poot niet langer be reid is om de verliezen die in Dortmund worden gele den (nu ƒ1,5 min per dag), te financieren. Een woordvoerder van het staalconcern weersprak van morgen de beweringen van Der Spiegel, als zou Estel ieder moment ontbonden kunnen worden. „In de bestuurscolle ges van Estel is zo'n ontbin ding nooit een punt van dis cussie geweest", aldus de woordvoerder. Op dit moment, bleek uit zijn betoog, zou Hoogovens nog wel baat vin den bij een ontbinding maar op langere termijn als de staalmarkt weer aantrekt hebben zowel Hoogovens als Hoesch voordeel aan hun sa menwerking. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummet 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. DELFT De Delftse politie heeft een 22-jarige man aange houden die vannacht korte tijd een agent in gijzeling heeft gehouden. De gijzeling had plaats in het trappenhuis van een flatgebouw aan de Troelstralaan. Twee agenten waren om half twee naar de flat toegegaan na een melding dat er al enkele dagen iemand rondzwierf. Op het trap penhuis werden zij bedreigd door een man die in de ene hand een pistool hield en in de andere een mes. Een van de agenten slaagde erin te ontsnappen en vanuit de bosjes in de omgeving via een portofoon om assistentie te vragen. Ondertussen dreigde de man de andere agent neer te schieten als zijn collega niet te rugkwam. Toen dit niet gebeurde nam de man de benen en ver dween in de omliggende tuinen. Met behulp van een speurhond werd hij tenslotte gevonden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1