Ruimtependel nu zondag de lucht in rzet ~£en Ikings- rbod Agt: 'Echte minima' blijven onaangetast NEW ADVENTURES nister Haig radio-actief besmet? Honderd jaar Rijkspostspaarbank Glastuinders zeggen vertrouwen in minister op STADSGEHOORZAAL LEIDEN gens ©oma/ut De Zaterdag 11 april 1981, 71e jaargang no. Z1936 „Nacht" DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Sl Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi|k. 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur. J J Hallewas, i Chefredacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties (excl. BTW) 10,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 749,55; jaar f 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). losse nummers: f 0,65 cent. Vanavond om 23.45 uur op Ned. I Eerste helft van „De Nacht van het Hart" en op Ned. II om 22.35 uur brand punt-verkiezingen" met Den Uyl als gast. Morgenavond om 20.50 uur op Ned. I tv-film „Herendubbel". Op Ned. II om 20.45 uur wel- zijnsprogramma van Koot Bie en om 21.30 uur tv-maga- zine „Himalaya. Warm Zonnig en warm, maar later meer bewolking en in het zui den mogelijk onweer, middag- temperatuur rond 22 graden, in het waddengebied iets lager. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidoosten wind. Morgen zon: 6.50-20.35. Maan: 13.03-4.13. Hoogwater morgen in Scheveningen: 9.56, 22.58. Laagwater: 5.17, 17.54. irvan rr{e COrrespon- de Koninck) Amerika's van buiten- fen Alexander ^RD ft tijdens zijn Industrjerschap over I, 5 lijnp.strijdkrach- iropa mogelijk .^^j-lijke dosis ra- eit opgelopen. staat dat er ïjf in het spel uit de ont- van een stra in het Belgi- tsje Hyon bij liet ver van faire hoofd kwartier (SHAPE) van de NAVO. Specialisten van de universiteit van Bergen namen tijdens bodemonderzoek in een villawijk op hun appa ratuur een sterk ver hoogde radio-activiteit waar. De straling beliep twintig maal het inter nationaal toelaatbaar geachte maximum. Bij nader onderzoek wer den aan de voet van een muur, juist onder de oppervlakte, in een De Amerikaanse minister Haig keert dit week- kartonnen doosje twee einde naar de VS terug na een oriëntatiereis radium-staafjes gevon- door het Midden-oosten. den. De besmette muur omgeeft het huis waar generaal Haig heeft ge woond van 1974 tot 1979, de jaren dat hij NAVO-commandant in Europa was. Volgens de onderzoekers kunnen de staafjes al jarenlang op dezelfde plaats gele gen hebben, nadat ie mand ze verloren dan wel met opzet achterge laten heeft. Op generaal Haig werd kort voor zijn vertrek uit België een mislukte aanslag gepleegd. De daders werden nimmer gevonden. Uitgaansverbod nieuwe straf in het leger DEN HAAG Door een besluit van de ministerraad kunnen mili tairen behalve met het opleggen van een berisping, geldboete en strafdienst, voortaan ook met een uitgaansverbod worden gestraft. Het uitgaansverbod houdt in dat de militair zijn legerplaats niet mag verlaten en dat hem diensten worden opgedragen wanneer dit naar omstandigheden mogelijk is. Uit onderzoek is gebleken, dat voor enkele situaties behoefte be stond aan een dergelijke strafmo- gelijkheid, te weten: herhaalde on geoorloofde afwezigheid en het herhaald niet-opvolgen van een dienstbevel. Het militair tucht recht zal in verband met invoering van deze straf worden aangepast. Leven werd één procent duurder DEN HAAG De kosten van het levensonderhoud zijn van half februari tot half maart met een procent geste gen. Daarmee is de prijsstij ging dit jaar tot nu toe 2,3 procent. Volgens berekenin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek stegen de afgelopen maand vooral de prijzen van kleding en de ziekenhuistarieven. Verder werden ook schoeisel, groen te en vers fruit, margarine, sigaretten, shag en benzine duurder. Op basis van de prijsstijging zegt het ministe rie van Economische Zaken dat de inflatie iets in tempo is versneld. en g< r gun: e tem| jli). Ki likte 41 leboekt) De Poolse premier Jaruzelski tijdens zijn rede tot het Poolse parlement, waarin hij opschorting van het stakingsrecht bepleit te. IAU Het Poolse parlement heeft gisteravond keuring gehecht aan het voorstel van premier Ja- im het stakingsrecht in Polen tijdelijk op te schor- 'akingsrecht werd met Solidariteit overeengeko- zogenaamde akkoorden van Gdansk in augustus maar moest nog altijd bekrachtigd worden door parlement. Met uitzondering van vier onthoudin- alle afgevaardigden hun steun aan de premier. Ie leiding van de onafhankelijke vakbond Soli- ft inmiddels het plan van Jaruzelski bestempeld J "pelijk en ongerechtvaardigd", ite belangrijke toespraak sinds hij in februari tot pre- benoemd schilderde Jaruzelski een grimmig beeld zoals dat sinds de stakingsgolf van de afgelopen zo- ban is geweest van de totstandkoming van de vrije ilidariteit. Volgens Jaruzelski zijn stakingen te vaak n plaatselijk gemotiveerd en heeft ook Solidariteit geen beer op de stakingen. Onder dergelijke omstandighe- s de premier kunnen wij niet meer normaal werken, e hier niettemin aan toe dat hij respect had voor die binnen Solidariteit die rust aan het arbeidsfront na- j B^actie op de rede van Jaruzelski, die van de opschor- iiet stakingsrecht zijn aanblijven als premier afhanke- 1 u a%steld, merkte Solidariteit op dat er reeële mogelijkhe- "Prkn om stakingen te voorkomen, de wet te eerbiedigen t'J"erfeikte akkoorden te respecteren. in orgiën van het stakingsrecht, aldus het vakverbond, zal ;ico bvoik worden uitgelegd als een maatregel die juist tot olpëniokt, hetgeen weer toeneming van de sociale spanning 'b®9rÜ kan werken. tot er^atje waarjn een akkoord is gesloten en waarin beide ZIJH staat zijn het te verwezenlijken is het treffen van cursie^ggj onbegrijpelijk en ongerechtvaardigd, aldus Soli- besluit met de opmerking dat geen enkele motie van lent haar kan verhinderen om een staking te houden, "ligheid van het vakverbond wordt bedreigd en de wet n- nnmentaar ïtei COMPUTERSTOORNIS OORZAAK VAN VERTRAGING De astronau ten Robert Crippen (links) en John Young verlaten de lanceerbasis Cape Canave ral nadat een mankement aan een com puter aan boord van de ruimtependel het vertrek van het ruim tevaartuig heeft ver traagd. CAPE CANAVERAL De lang ver- wachte testvlucht van het 107 ton wegen de Amerikaanse ruimtependelvaartuig, de space shuttle Colombia, is voor min stens twee dagen uitgesteld. Zestien mi nuten voordat de astrononauten John W. Young en Robert L. Crippen gistermiddag zouden worden gelanceerd werd een man kement geconstateerd aan een boordcom puter. Het lanceringstijdstip moest daardoor worden verschoven Toén de storing niet snel te verhel pen bleek, werd besloten de de vlucht op te schorten en het aftellen te staken. Het volgende tijdstip van de lancering is nu bepaald op zon dagmiddag half vier Nederlandse tijd. De NOS heeft aangekondigd een rechtsstreeks beeld- verslag te verzorgen van de lancering. Mocht de lancering dan zonder problemen verlopen, dan volgen maandag directe beelden uit de ca bine tijdens de vlucht en dinsdag eveneens een rechtsstreekse reportage va.i de landing. Ruimteschepen als de Columbia kunnen in te genstelling tot vroegere ruimteschepen in glij vlucht naar de aarde terugkeren en opnieuw worden gebruikt. Hetzelfde geldt voor de aan- drijfraketten die na de start aan parachutes naar de aarde zullen terugkeren. Het ligt in de bedoeling dat de Columbia 36 maal om de aarde zal cirkelen. Toen de lancering werd afgelast zaten beide ruimtevaarders al ruim vijf in de cockpit van de Columbia horizontaal opgesteld. Een van de vijf computers aan boord bleek geen contact te kunnen maken met de andere vier. Bij de be slissing tot uitstel heeft ook de vermoeidheid vari de ruimtevaarders een rol gèspeeld. Op dë lanceerbasis Cape Canaveral moesten ongeveer een half miljoen bezoekers teleurge steld naar huis. ■3- TT ~.n- r I I AG Premier Van Agt an uit dat het kabinet in zodanige maatregelen te 0 lat wat hij noemde, de inima" er bij de komende ivoorstellen niet op ach- len gaan. De wens van de Kamer dat hun koopkracht niet zal worden aangetast werd giste ren op de wekelijkse zitting van het kabinetsberaad besproken. uitkomst positief zal zijn. Minister van Financiën Van der Stee hield hierover donderdag bij het bezuini gingsdebat nog een slag om de arm. over de bezuinigingsoperatie volgens het buitenland. Het kabinet heeft gis- premier van Agt niet in dit weekein- teren ook gesproken over de voor de kunnen worden afgerond, omdat jaarsnota, een soort tussenbalans van hiervoor overleg nodig is met de de financiën van het Rijk. Verwacht fractieleiders van de twee regerings- wordt dat de resultaten daarover partijen, Rietkerk (VVD) en Lubbers over een week bekend zullen worden Overigens zullen de besprekingen (CDA). De laatste is dit weekeinde in gemaakt. »J|r en een zuster van de IR A-hongerstaker Bobby Sands flkaar vast, nadat bekend geworden is dat de laatste ge- J1 het Britse Lagerhuis. De verkiezing van Sands, die al irnaweigert te eten, betekent efen grote propaganda-over- naabor het Ierse Republikeinse Leger. IERSE HONGERSTAKER IN LAGERHUIS GEKOZEN BELFAST De 27-jarige Bobby Sands, een lid van de IRA (het Ierse Republikeinse leger) die in de MAZE-gevangenis bij Belfast zit en al 41 dagen in hongerstaking is, is gisteren bij een tussentijdse verkiezing tot afgevaardigde in het Britse Lagerhuis te Londen gekozen. Hij vertegenwoordigt het kiesdistrict Fermanagh en South Tyrone in Noord-Ierland. Sands kreeg 30.492 stemmen en zijn rivaal Harry West, de kan didaat van de protestantse unionisten 29.046 stem men. De verkiezing was nodig geworden door het overlijden van de r.k.-afgevaardigde Frank Magui- re. Een woordvoerder van de politieke vleugel van de IRA zei dat Sands geen afstand zal doen van zijn zetel en ook zijn hongerstaking niet zal opge ven. Sands zal zijn zetel in het lagerhuis ongetwij feld niet kunnen innemen. Een wet uit 1975 ver biedt dit in verband zijn gevangenisstraf. g es Ogem i Ik on In 1 v6itf 9, «in 118 min DAM Het Rot- folde bouwconcern dteft over 1980 ruim io>en gulden verlies "ti 1979 kwam de voor 23,7 miljoen de rode cijfers, 'tste deel van het rer 1980 wordt ver- door incidentele en voorzieningen rojectontwikkeling, het concern bekend drijfsresultaat van folding NV is vorig dd van 80,8 min tot De sterke terugval nettoresultaat is voor ■■toe te schrijven aan le oorzaken. ADVERTENTIE Zondag 12 april VERONICA DRIVE-IN SHOW m.m.v. Johan Timman aanvang 20.30 uur „Blesse Paard" Stompwijk Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Gif ontdekt in Rotterdamse waterleiding ROTTERDAM In een waterleiding in de buurt van een voormalige vuilstortplaats ach ter het Sint Francisc us ziekenhuis in Rotter dam, is gisteren een verhoogde concentratie te- tra aangetroffen. De drinkwaterleiding neemt in de buurt van het terrein wekelijks monsters, nadat bekend werd dat er op de vuilnisbelt ja renlang chemisch afval is gestort. Het drin kwaterleidingbedrijf is meteen begonnen een bovengrondse noodleiding aan te leggen. Volk- stuinbezitters in de omgeving is aangeraden geen water te drinken. Uit voorzorg gaat de drinkwaterleiding alle PVC- aanvoerleidingen in de buurt vervangen door me talen buizen om te voorkomen dat er meer schade lijke stoffen in het water terecht komen. Het was voor het eerst sinds de waterbemonstering in fe bruari begon, dat er in het drinkwater ontoelaatba re concentraties gif werden gevonden. Op de rijksweg tussen Utrecht en Amsterdam is gisteren een vrachtwagen die geladen was met varkens van de weg geraakt en gekanteld. Het ongeluk ge beurde vlak voorbij Utrecht toen de veewagen de berm inreed en vervolgens in een sloot belandde. Een aantal dieren moest worden afgeschoten vanwege de verwondingen die zij bij de kantelpartij hadden opgelopen. De chauffeur bleef ongedeerd. Nederlander tevreden over zijn dokter (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse pa tiënten zijn redelijk tot zeer redelijk tevreden over hun huisartsen. Dat blijkt uit de uitslag van een NIPO- enquête die in Medisch Contact, het weekblad van de Koninklijke Neder- landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, werd gepubliceerd. 466 Mannen en 481 vrouwen werden ondervraagd naar hun contacten met de huisarts en of ze daarover tevre den waren. Bijna twee op de drie on dervraagden zijn zeer tevreden over hun huisarts. Vrouwen en mannen zijn eensgezind in deze gunstige be oordeling. Trouwens ook de specialis ten mogen zich verheugen. De onder vraagden die in 1980 een specialist hadden bezocht zijn in het algemeen tevreden of zelfs zeer tevreden. Het,sparen op „het boekje" voor een pannetje soep heeft zich in honderd jaar ontwikkeld tot sparen voor een eigen huis, een tweede huis misschien, of toch min stens een vakantie aan de Middellandse Zee. En de ju bilaris, de Rijkspostspaar bank die op 1 april 1881 aan een Amsterdams meisje het eerste spaarbankboekje uitreikte groeide mee met de maatschappelijke om wenteling ten goede. Op de voorpagina van onze bijlage Finale verhaalt onze verslag gever Piet Snoeren dat de leeuw, die het vignet van de honderdjarige siert, ietwat 100 JAAR tobberig blijft kijken omdat de Postgiro Rijkspost spaarbank nog steeds de status mist van een voL groeide bancaire instelling. Verder in onze bijlage» Schoonfami lie prins Charles slaat munt uit huw- lijk. Mellie Uyldert, priesters van de Nieuwe Tijd: de Grote Crisis kan niet lang meer uitblijven. Italiaanse 1 jagers schieten weer op alles wat beweegt. „Ik ben een niet praktiserende katho liek... maar ze blijven met hun poten van mijn ge loof af". Van Schiphol rechtstreeks naar West Berlijn. Daar zit je dan met je mummelbekkie... Implantaat als laatste redmiddel. AALSMEER De drie landbouworganisaties in Aalsmeer hebben namens de glastuinders in dit bloe misterijcentrum het ver trouwen in hun vakminis ter Braks van landbouw opgezegd. De bewindsman werd per telex van dit feit op de hoogte gesteld. Aan leiding voor de boosheid van de glastuinders is het beleid van de minister in zake de aardgasprijs. De mede door Braks voorge stane verhoging met onge veer tien cent per kubieke meter zal, zo zeggen zij, voor de glastuinbouw ka- tas trofale gevolgen heb ben. Gistermiddag liep het overleg tussen het Landbouwschap en minister Braks over de gasprijs vast. Braks bemiddelt in de onderhandelingen die de Gas unie en het Landbouwschap over de gasprijs voeren. De voorgestelde prijsverhoging ✓an 10,5 cent wees het Land- nouwschap als te hoog van de hand. Bovendien meent het Schap, dat de overheid te wei nig geld beschikbaar stelt voor een sectorbeleid voor de glas tuinbouw. Woensdag 15 april gaan het Landbouwschap en de minister verder praten. Donderdag 16 april voorprogramma Aanvang 20.30 uur Voorverkoop/ 12.50, aan de zaal 15.00. Voorverkoopadres: Gè Hovink, Haarlemmerstraat 66, Leiden. X- -V NF V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1