Gif in grond Lakfabriek rger en ambtelijk paraat verkleinen 'e afstand tussen REGI0(J0UR)NAAL REGIOUOURINAAL iituatie Burchtstraat blijft ongewijzigd Valkenburgse gemeenteraad wil grotere sporthal Koetshuis wordt „opgelapt" ZCCVROUW G.H.M. HENDRICKX-VLAAR UWE BURGEMEESTER IN WARMOND "g^olitiek Warmond tevreden et mevrouw Hendrickx LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 APRIL 1981 PAGINA 7 Hazenwei De christelijke kleuterschool „De Hazenwei" in Oegstgeest bestaat twintig jaar. Dit is vandaag feestelijk herdacht door de kleuters. Na het uitreiken van een speciaal „Hazenwei T-shirt" vertrokken de kleuters vanmorgen naar Zand- voort voor een uitgebreide picknick. Kermis Op het terrein van de Zevenhovense voetbalvereniging wordt weer een kermis ingericht Morgen zijn de at tracties voor iedereen toegankelijk. Ook vrijdag en za terdag is de kermis open. Als attracties zijn er dit jaar ondermeer een vliegtuigmolen, de autoscooter, een schiettent en uiteraard een snoepkraam. Winkelcentrum Marktplein Het nieuwe winkelcomplex aan het Marktplein in Noord- wijkerhout zal nog voor de bouwvakvakantie in gebruik kunnen worden genomen. De gemeente Noordwijkerhout buigt zich derhalve op korte termijn over de herbestrating en eventuele herinrichting van het Marktplein. De Hoofd straat zou in deze herindeling betrokken kunnen worden. Dit dan in overleg met ondernemers en bewoners van Ha venstraat, Dorpsringweg en Marktplein. Voor belangstel lenden wordt in de achterzaal van „De Doffer" morgen avond een bespreking gehouden. Deze bijeenkomst begint om acht uur. El Salvador De derde Wereldwinkel in Oegstgeest organscert mor gen een thema-avond over El Salvador in het gebouw Taberna aan de Julianalaan in Oegstgeest Er zal een film worden vertoond over de situatie in dat land en Pim Verwer van het El Salvador Comité Leiden zal in bet kort daarover iets vertellen. De bekende Chileense zanger Louis Aravena zal de bijeenkomst met zijn lie deren muzikaal ondersteunen. Het geheel begint om acht uur. Knopen Twee inwoonsters van Warmond, de dames Eggen en Wit- senburg gaan de komende tijd demonstraties en desge wenst gratis lessen geven in het knopen van kleedjes, kus sens en wat er verder nog te knopen valt. De twee dames hebben veel ervaring in dit werk en willen belangstellen den graag met raad en daad ter zijde staan. De garage van mevrouw Witsenburg aan de Sweilandstraat 51 is omgeto verd in een creatieve werkplaats waar iedereen die kno pen wil leren welkom is morgen, 28, 29 en 30 april. I band ;t voorzitter URG Tijdens het iconcert van de ko- 'loraband Is voorzit- van der Gugten ge- Uit handen van de liter van de christelij- ld voor muziekvereni- I In West-Nederland g hij een zilveren nsigne. (er Van der Gugten leze insigne omdat hij ieer dan 25 jaar actief »r de muziekvereni- Rijnsburg. De laatste Ijaar als voorzitter van [raband. Ook dirigent Verhoef werd in het gezet. ibileumconcert werd ongeveer vierhonderd bijgewoond. De spits jeboten door de Jong d. Als solisten traden in der Gugten en Jan ergen op. Traditiege- as niet alleen de mu- ook de show, die de n brachten, de waard. SCHEUREN IN TANKS BU UITGRAVEN: VOORSCHOTEN Bij het verwijde ren van tanks met giftige oplosmidde len aan het terrein de Doobeweg in Voorschoten (Lakfabriek de Beer) op 19 maart zijn in twee daarvan scheuren ontstaan, waardoor een aantal liters in de grond stroomde. Het gif drong niet in de bodem, de gemeente kon direct ter plaatse maatregelen nemen. Wethouder J. van Leeuwen (PvdA) deel de dit gisteravond aan de raadscommissie openbare werken mee. De directie van de Lakfabriek had geschreven, dat de tanks leeg waren, maar bij controle bleken twee tanks gif (4000 liter MIBK, Methyl-Iso- Butyl-Ketone en een tank met 800 liter Iso-Propyl-alcohol. Oplosmiddelen, die in de verfindustrie gebruikt worden) te be vatten. Nalatigheid van de aannemer, die de tanks weghaalde. Maar ook nalatigheid van de dienst openbare werken was de mening van de raadscommissie. De huidige eigenaar van het terrein, de zeefdrukkerij Imaba, is aansprakelijk ge steld. Hij heeft op zijn beurt de vorige ei genaar, de Lakfabriek, aansprakelijk ge steld. Er gaat nu een intensief bodemon derzoek plaatsvinden, omdat aan de hele brief getwijfeld wordt Het onderzoek, waarbij het gif gevonden is, vond plaats in het kader van de onderzoek over stort plaatsen. VALKENBURG De gemeenteraad van Valkenburg heeft gisteravond na enige aarzeling ingestemd met de bouw van een sporthal van grotere afmetin gen dan was voorgesteld door de Vere niging Nederlandse Gemeenten. Het gaat om de bouw van een sporthal op de plaats van de oude openbare school nabij het Dorpshuis aan de Kerkweg met de afmetingen 22 bij 35 bij 7 meter. Verwacht wordt dat de gemeenteraad in iuni het krediet ter beschikking kan stel len en dat de eerste paal in november kan worden geslagen. De firma Nedam, die de hal gaat bouwen moet overigens nog een definitieve prijsopgave doen. De gemeenteraad toonde zich ontstemd over de vermindering van de frequentie van bus 30 (Leiden-Valkenburg-Katwijk) op zondag, die om de twee uur gaat rijden in plaats van elk uur. Burgemeester Van 't Wout stelde machteloos te staan tegeno ver deze ongelukkige beslissing. IN AFWACHTING VAN BESLISSING MONUMENTENZORG OEGSTGEEST Het Oegstgeestse gemeen tebestuur overweegt op korte termijn iets te doen aan het koetshuis bij kasteel Oud-Poel geest. Het rijk heeft onlangs negatief gerea geerd op de subsidie-aanvraag voor de res tauratie van het koetshuis. Thans is het gemeentebestuur in onderhande ling met Monumentenzorg om in ieder geval een deel van de noodzakelijke restauratie ge subsidieerd te krijgen. In de tussentijd moet er evenwel al iets gebeuren om het historische ge bouwtje voor verder verval te behoeden. Zo moeten in ieder geval het torentje en de voor zolder eert „oplapbeurt" krijgen. Dit kwam ter sprake tijdens een vergadering van de raadscommissie financiën. Tevens deel de wethouder A. Kohlbeck mee dat bewoners van renovatiewoningen, die tijdens de verbou wingsperiode in een wisselwoning zijn onderge bracht, bij terugkeer in hun oorspronkelijke woning recht hebben op vergoeding van de herinrichtingskosten tot een bedrag van 3000 gulden. Opzet nieuw sportcomplex te kolossaal VOORSCHOTEN De bouw van een sportzaal en een tennisbal bij de sporthal „De Vliethorst" is planolo gisch niet aanvaardbaar. De commissie openbare werken meent dat de bouw van een sportzaal en een tennisbal met de nodige bijgebouwen bij „Vliethorst" een te grote kolos zal gaan vormen in een groen gebied. De sportschool Goederaad, die deze hallen gaat bouwen, heeft zijn bescheiden opzet verlaten nadat door de commissie sport een aantal eisen waren gesteld. Daardoor is uit het aanvaard bare complex een gigant ont staan. De commissie had geen goed woord over voor de plan- voorbereiding. „Te laat geïn formeerd en alleen rekening gehouden met de sport en niet met de planologie". Ook de welstandscommissie heeft be zwaren tegen het sportcom plex op die plaats. TIJDENS TULIP TIME FESTIVAL Besloten optreden Zuidafrikaanse koren KATWIJK De avonden waarop de Zuidafrikaanse koren tijdens het Tulip Time festival zullen optreden, dragen een besloten karakter. Het is het „Brede Komitee Zuidelijk A- frika" hiermee onmogelijk gemaakt om tegen deze optre dens juridische stappen te ondernemen. Alle aktiviteiten die door het Komitee op de openingsdag van het festival waren gepland, zullen verder worden geannuleerd. Dit na dat de organisator, de Katwijkse VVV, bij monde van voor zitter mr. J. van der Plas had gedreigd met een kort geding. Het Komitee Zuidelijk Afrika wil voorkomen dat het door de VVV aansprakelijk wordt gesteld voor ongeregeldheden die eventueel tijdens de duur van het festival ontstaan. Zij ziet daar om af van protestvormen als straattoneel en het bij de ingang uitdelen van pamfletten. Het alternatieve programma van het Komitee zal tussen 10 en 20 april worden afgewerkt in het ge bouwtje aan de Suurmondstraat. issenheimse raad neemt verkeerscirculatieplan aan SENHEIM De situatie rond de woningen jde Burchtstraat is gisteravond tijdens de ge- jenteraadsvergadering uit het verkeerscircu- ieplan geschrapt Dit houdt in dat de ver- rstechnische bestemming van deze buurt vijf lang onveranderd blijft Burgemeester A. Lret deed deze toezegging na suggesties in richting van alle in de raad vertegenwoor- ue fracties t deel II (het basisplan) van het Sassenheimse gkeerscirculatieplan (VCP) is zonder al te ingrij- £de wijzigingen door de raad geaccepteerd. Een fltal amendementen en tekstwijzigingen van Pro- fessief Sassenheim werden voor een groot deel or de overige fracties verworpen, en alleen met trekking tot de situatie rond de Burchtstraat jkken CDA, VVD en PS één lijn. De heer Mazee ■DA): „Het spijt mij dat het verkeerscirculatieplan |VP) en de Burchtstraat aan elkaar gekoppeld PJ- We praten hier over twee totaal verschillende «en, en het lijkt mij dan ook wenselijk om de Burchtstraat uit het VCP te halen". De heer Mazee werd op dit punt gesteund door mevrouw Henstra (PS) en mevrouw Mares (WD), die in haar toelich ting verder inging op de geruchten rond de eventu ele sloop van de 16 huurwoningen. „We kunnen natuurlijk nooit toestaan dat er door het nemen van verkeersmaatregelen huizen moeten worden ge sloopt. De VVD-fractie is er voor om deze wonin gen te handhaven zolang ze in goede staat verke ren". Burgemeester A. J. Kret zegde hierna toe de noor delijke delen van het centrum uit het VCP te hou den. „Alles ten noorden van de hoek Hoofdstraat- Oude Haven zal vijf iaar lang geen verkeerstechni sche wijzigingen ondergaan. Dit houdt ondermeer in dat wanneer er een parkeerterrein ten noorden van de Teylingenlaan aangelegd wordt, dat dit niet van invloed mag zijn op de situatie in de Burcht- straat Er blijft hier dan sprake van een doodlopend straatie en geen toegangsweg. De hele kwestie rond het al dan niet verdwijnen van de woningen in deze straat is verder een volkshuisvestingszaak, die te zijner tijd nader moet worden bezien". Zandslootkadewijk steeds geen uitsluitsel van de provinciale directie c_ de woningen in de Zandslootkadewijk in aanmer king komen voor renovatie. Dit antwoordde burge meester A. J. Kret gisteren na afloop van de raads vergaderingen op een vraag uit het publiek. De strengere bepalingen waaraan een woning die voor renovatie in aanmerking komt moet voldoen, ma ken een eventuele toestemming van de provincie zeer onzeker. „Er zit echter nogal wat druk achter deze kwestie, omdat de wisselwoningen in het plan Freilijk al in september of oktober worden opgele verd. Als de toestemming voor renovatie van de Zandslootkadewijk dan nog niet binnen is, moeten deze huizen enige tijd leeg blijven staan, en dat is in deze tijd natuurlijk onaanvaardbaar". Het lot van de Burchtstraat Is niet langer gekoppeld aan het verkeerscirculatielan. ■KARSPEL/WARMOND De J burgemeester van Warmond, me- 3.H.M. (Truus) Hendrickx-Vlaar chilt in twee belangrijke opzich- haar voorganger, de naar Leid- m vertrokken burgemeester W.F. ;e. In de eerste plaats vanzelfspre- Indat zij een vrouw is, in de tweede bmdat zij lid is van de PvdA, ter- Vreeze lid is van het CDA. In het tsher katholieke Warmond hebben burgemeesters altijd de scepter De nieuwbakken burgermoeder bt echter niet als een stevige stap pol van de leeuw. Ze is overigens uit wel rooms-katholiek, zij het ger belijdend. in Warmond een burgemeester van een -kleur komt, past in het landelijke be- fertelt mevrouw Hendrickx in haar —ren juwwoning in Bovenkarspel, gemeente 'GHol1"0®0' v*ak onder Enkhuizen in het <an West-Friesland. „Er is nog altijd een J ljjke meerderheid van CDA-burgemees- 1 t6 l'et land. Voor wat betreft dat vrouwzijn n nog veel grotere achterstand in te alsue die van mening is dat de gelijke kansen MOND Politiek Warmond beeft bepaald niet overspannen gerea- 'P de benoemingvan mevrouw Hendrickx uit Bovenkarspel tot neester van Warmond. VVD-fractie- litter F.H. Bonjer bespeurde in de be- g van de 35-jarige PvdA-wethouder de Broec een honorering van zijn 'o, op één na: een liberale burgemees- tor Warmond. Datzelfde kan gezegd van CDA-fractievoorzitter C.G. L zij het dan dat deze graag een con- fynele raadsvoorzitter had gezien op ats van burgemeester De Vreeze. ssief Warmond toonde zich zeer te- i over de benoeming. 3 VVD hebben we te kennen gegeven speciale voorkeur te hebben voor een Itelijke burgemeester", zo verklaarde het We raadslid Bonjer gistermiddag. „Het ^ins eigenlijk te doen om een jonge bur ster met een behoorlijke ervaring in remeentebestuur. Voor het burgemees - lap in Warmond hebben we natuurlijk gepleit voor de benoeming van een VVD- kandidaat, maar voor de Bollenstreek hebben we de commissaris van de Koningin ge vraagd om een liberale óf progressieve burge meester. Dit dan speciaal met het oog op al lerlei intergemeentelijke samenwerkingsver banden in de Bollenstreek. Daar werden de gemeenten tot nu toe (op één uitzondering na) alleen vertegenwoordigd door CD A-bur gemeesters. Ook hier is socialistische of libe rale inbreng hard nodig. De Warmondse fractievoorzitter van het CDA toonde zich gistermiddag toch wat te leurgesteld over de benoeming van een socia listische kandidaat. „Als je ziet dat ruim 47 procent van de Warmondse bevolking tijdens de laatste kamerverkiezingen CDA heeft ge stemd, lijkt de benoeming van een CDA-bur gemeester wel op z'n plaats. Aan de andere kant heb ik het idee dat we goed kunnen sa menwerken met mevrouw Hendrickx. Wat dat betreft speelt haar grote bestuurlijke er varing natuurlijk mee", aldus CDA-fractie voorzitter C.G. Heijl. „Ik kende Warmond alleen omdat er een Groot Semina rie was gevestigd". voor mannen en vrouwen ook door de vrouwen moeten worden aangrepen, en zij wil daar graag in voorgaan. De benoeming tot burgemeester van Warmond, die eergistermiddag afkwam, was gèen verras sing. „Ik heb aanvankelijk gesolliciteerd naar de functie van burgemeester van Nieu w-Lek - kerland. In overleg met de commissaris van de koningin, de heer Vrolijk, heb ik toen voor Warmond gekozen. Ik ben eerst een paar keer in Warmond gaan kijken en dat beviel me erg goed, Warmond is een erg fraai en intiem dorp. Ik kende het verder eigenlijk alleen maar van horen zeggen omdat daar het Groot Seminarie stond". Bureaucratie Mevrouw Hendrikcx staat na deze eerste voor zichtige verkenningen van haar nieuwe werk terrein nog geen bepaald beleid voor ogen, dat zij straks als volwaardig portefeuille-houder zal moeten voeren. „Het gaat me in de eerste plaats om het doorbreken van de bureaucratie, het verkleinen van de afstand tussen de burger en het ambteliik apparaat. Mensen begrijpen het niet als ze bijvoorbeeld geen dakkapel mogen bouwen als ze zich niet aan pietluttig schijnen de voorschriftjes houden omdat ze meestal to taal geen zicht hebben op de werking ven het gemeentelijk apparaat. Daar moet verandering in komen. Als burgemeester kan ik een brug functie vervullen tussen bestuurders en be stuurden. Ik zie het ook als mijn taak om dat te doen", aldus pievrouw Hendrickx. De nieuwe eerste burgeres van Warmond ziet verder wel aan aantal overeenkomsten tussen Stede Broec en Warmond. „De katholieke achtergrond bij voorbeeld, het feit dat er in beide gemeenten bollenkwekerijen zijn en recreatie op het water. Ook bestaat er in beide gemeenten een coalitie tussen CDA en PvdA", aldus mevrouw Hen drickx. Wethouder De nieuwe burgemeester van Warmond is twee en een half jaar wethouder geweest in de ge meente Stede Broec. Zij droeg de verantwoor ding voor het onderwijs en het welzijn van de 18.000 zielen tellende gemeente en later kwam daar nog ruimtelijke ordening bij na het ver trek van de burgemeester van Stede Broec, die per 1 mei wordt opgevolgd door wethouder J.W. Haanstra uit Alphen aan den Rijn. Der halve een kleine uitwisseling van bestuurlijke functies tussen Noord- en Zuid-Holland. Me vrouw Hendrickx had het naar haar zin in Ste de Broec, maar ambieerde toch een burgemees tersfunctie. Stede Broec ziet haar ongaarne ver trekken, blijkens het bezoek tot in de kleine uurtjes eergisteravond nadat haar benoeming bekend was geworden. Ook het zich oriënte rende Warmondse college bevond zich onder de bezoekers. Wethouder werd ze na de gemeenteraadsver kiezingen in 1978 in de coalitie die ontstond tussen het CDA en de PvdA. Deze verkiezin gen werden gehouden naar aanleiding van de reorganisatie in dit stukje West-Friesland, die resulteerde in onder één noemer brengen van de gemeenten Bovenkarspel, Grootebroek en Lutjebroek. Daarvoor was ze fractievoorzitter van de PvdA in Bovenkarspel, een afdeling die ze in 1974 mede oprichtte. Onderwijs Mevrouw Hendrickx is op 20 januari 1946 gebo ren in Naarden. Ze bezocht de kweekschool in Oudenbosch en was onderwijzeres in Leiden en Alphen aan den Rijn. In 1973 verhuisde het ge zin naar Bovenkarspel, waar mevrouw Hen drickx in de actieve politiek ging. Haar man, R. Th. J. Hendrickx is ambtenaar, chef van het Welzijnsberaad West-Friesland dat in Hoorn zetelt. Het echtpaar heeft een dochter, de veer tienjarige Eveline, die overigens nog in Leiden geboren werd. Het gezin is van plan spoedig in Warmond te gaan wonen. Mevrouw Hendrickx treedt zaterdag 16 mei officieel in functie als burgemeester van Warmond. De Warmondse burgermoeder, mevrouw G. Hendrlckx-Vlaar, met haar man, R. Hen drickx.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7