Brezinev verleent Polen adempauze CNV wil 2% laten inleveren >litie Salvador todt 30 burgers armenwijk Voorrang voor fietser van rechts in studie Houden van dieren. Tuinbouw moet 6 ct meer voor gas gaan betalen von Soman Van Agt: geen zorgen over kaderwet welzijn ^eicUe 6oma/rtt lp Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdijk, 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, r Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 7 0,52 per mm. Telefoontjes 7 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 7 49,55; jaar 7 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). losse nummers: 7 0,65 cent. Woensdag 8 april 1981, 71e jaargang no. 21933 AZ'67 Op Ned. I om 20.25 uur UEFA-wedstrijd Sochaux - AZ'67 en om 22.55 uur „Studio Sport" over wielerklassieker Gent-Wevelghem. Op Ned. II „Kenmerk" met reportage over Guatemala en om 20.32 uur optreden van The Who in „Countdown". Rustig weer In de nacht en vroege ochtend mist, overigens wolkenvelden maar ook perioden met zon en droog. Weinig verandering in temperatuur. Weinig wind. Zon op 06.57, onder 20.27 uur. Scheveningen hoogwater 07.00 en 19.29 uur, laagwater 02.42 en 15.16 uur. ALppn Een Salvadoraanse moeder kijkt of gedeelte- haar z°on 2ich onder de dertig uniform lelijk in slachtoffers bevindt. Na 39 jaar nog aan „River Kwai TOKIO Een gewezen Japanse tolk heeft in het oerwoud aan de rivier de Kwai acht mannen ontdekt, die 39 jaar geleden door de Japanners gedwongen wer den aan de Birma-spoorlijn te werken. De acht, drie Indone siërs, drie Indiërs en twee Malei- siërs, konden niet naar huis om dat ze daar het geld niet voor hadden. De tolk heeft een fonds gesticht om hun thuisreis moge lijk te maken. Aan de spoorlijn hebben een kwart miljoen ge vangenen gewerkt. Ruim hon derdduizend mensen kwamen daarbij om het leven. Aftellen ruimteveer opnieuw begonnen CAPE CANAVERAL Het aftellen voor de lancering van het „ruimteveer", de space shuttle Columbia, is vanmorgen om zes uur Ne derlandse tijd hervat Pro blemen met onder meer de electrische leidingen hadden het aftellen stopgezet Des ondanks bestaat het opti misme dat de astronauten John Young en Robert Crip- pen vrijdagmorgen kunnen vertrekken nog steeds. Tij dens de afgelopen tien Jaar heeft het project voortdu rend problemen gehad. WERKLOOSHEID TE WEINIG GEDAALD DEN HAAG Het aantal werklo zen is in de maand maart iets ge daald. Het kwam op 343.900, 2800 minder dan eind februari. Wordt echter rekening gehouden met de invloed van het seizoen (de voor- jaars- en zomerwerkzaamheden be ginnen weer) dan moet toch sproken worden van een van de werkloosheid met 20. 340.700. Aldus voorloipige cijfers van het ministerie van sociale za ken. De vraag naar mensen is ook in maart blijven dalen. Er stonden eind maart 22.900 banen open bij de arbeidsbureaus, 2500 minder dan eind februari. Binnenkort tv uit Amerika GRONINGEN - NOS-tv-faoofd Carel «egd, c overspoeld zullen worden met tv-uit- zendingen uit de hele wereld, in het bij zonder uit Amerika. De Nederlandse omroepen zullen het dan op moeten nemen tegen tien, twin tig, dertig buitenlandse stations. Zij zullen hun monopolie dan kwijt zijn en met eigen programma's de kijker di rect moeten aanspreken. Van het in mei te vormen nieuwe kabinet mag men verwachten, dat dit deze zaak zal aanpakken en voor een hechte struc tuur van de Nederlandse omroep zal zorgen. MANOEUVRES WARSCHAUPACT AFGELOPEN PRAAG Rond Polen is een adempauze ingetreden, nu presi dent Brezjnev van de Sovjet-Unie, voor het moment althans, heeft af gezien van een gewapend ingrijpen in Polen en nu de oefeningen van de troepen van het Warschaupact officieel zijn afgelopen, wat met name betekent, dat de betrokken Oostduitse, Russische en Tsjechi sche troepen naar hun vaste bases zijn teruggekeerd. „De Poolse com munisten zullen, zo denken wij, te zamen met alle Poolse patriotten, het bewijs kunnen leveren, dat zij het socialisme met succes kunnen verdedigen", aldus Brezjnev in zijn met spanning tegemoet geziene re devoering op het congres van de Tsjechoslowaakse communistische partij. De leider van het vrije vakverbond. Lech Walesa, voegde daar het zijne aan toe door de leden van Solidariteit tot matiging op te roepen: „Het loont niet om te werken op het scherp van de snede". Hij vond, dat eerst de pro blemen binnen Solidariteit opgelost moesten worden en dat pas sprake kon zijn van een harde confrontatie met de regering als dit strikt nodig zou zijn. Hij liet overigens doorsche meren, dat hij graag wilde aftreden als leider van Solidariteit, nu de Po len, zoals hij hun beloofd had, een vrij vakverbond hebben. Brezjnev he^ft er in zijn rede geen twijfel over laten bestaan, dat de War- schaulanden het recht hebben, om eventueel in Polen in te grijpen, om aldus „de socialistische gemeenschap, de vrede en de veiligheid te verdedi gen". Diplomaten hebben Breqnevs rede uitgelegd als het aanbieden van een nieuwe kans aan Polen, om (socialisti sche) orde op eigen zaken te stellen. De Poolse delegatieleider in Praar. Stefan Olszowski, heeft dan ook be loofd, dat de partij de problemen ook zal oplossen. In het Westen twist men over de vr^ag, of de verlengde oefeningen van de legers van het Warschaupact alleen bedoeld waren als machtsver toon of om eventueel werkelijk in Po len in te grijpen. De Amerikaanse mi nister van defensie en zijn Nederland se collega De Geus menen, dat de oe feningen weliswaar geëindigd zijn, maar dat de verbindings- en comman dostructuur intact is gebleven, zodat een mogelijke actie binnen enkele uren zijn beslag kan hebben. Polen staat voor zo'n 750 miljoen gul den bij de Nederlandse banken in het krijt en kan dit niet aflossen of rente betalen. De Nederlandse banken zul len zich dan ook aansluiten bij de groep van schuldeisers, die een sane ring van de Poolse schulden zal gaan uitwerken. je staatslening 11,5 pet rente LAG Het ministe- nciën heeft van een nieuwe staatsle- angekondigd, tegen van 11,5 procent e staatslening waar- laart 1981 kon wor- sschreven droeg nog e van 12 procent De ring van de nieuwe op 14 april. catoe- omet aepje pen. in als:wit,!J koers worden na<de ling vastgesteld. De Is op 18 mei. Het lage- ipercentage geeft een van de dalende 3d op de internationa- narkt. Zoals bekend verschillende banken (t jaar hun hvpothéek- met enkele tiende naar beneden ge- Voor de vorige bestond zoveel jat hij 2,5 miljard op- :n record in Neder- iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii iLIET reclam 3n, als t>r de Nederlandse tele- n nroepen, die moeite g tobben zich met een ei- ntitelt te handhaven. AANTAL VERONGELUKTE (BROMFIETSERS STERK TOEGENOMEN DEN HAAG Zowel het voorrang geven aan fietsers die bij een kruising van rechts komen, als het verlagen van de toegestane snelheid voor het snelverkeer binnen de bebouwde kom van vijftig naar dertig kilometer per uur, is niet zonder meer in te voeren. Om beide zaken te verwezenlijken zou een indeling van de steden in ver keersruimten en verblijfsgebieden, een goed middel zijn. Onderzoek hier naar is gaande op het ministerie van verkeer en waterstaat Dit heeft mi nister Tuijnman van verkeer en wa terstaat vanmorgen gezegd in het Congresgebouw in Den Haag, bij de o- pening van de studiebijeenkomst „Stedelijke fietsvoorzieningen". In zijn openingstoespraak wees de minis ter erop dat van alle verkeersdoden en - gewonden, ruim een derde bestaat uit (brom)fietsers. In de eerste maanden van '80 is het aantal verongelukte (bromfiet sers toegenomen met 23 procent, verge leken met dezelfde periode in '79. Het dodencijfer voor voetgangers steeg met Tuijnman. twee procent, dat voor automoblisten met een procent Het grootste aantal slachtoffers onder (bromfietsers valt bij flankbotsingen. De minister stemt dan ook volledig in met de campagne die ANWB en Veilig Verkeer Nederland ko mend najaar houden voor het gebruik van reflecterende banden. Vorig jaar be pleitte een meerderheid van de Tweede Kamer het voorrang geven aan de van rechts komende fietser bij een kruising. Nederland zou dan in de pas gaan lopen met de omringende landen. LANDBOUWSCHAP AFWIJZEND (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De tuinders moeten dit jaar rekening houden, meteen extra verho- kubieke me- it bo- het en de gas- ent per kubieke verhoging koml e reeds tussen Leny zit met Snor in haar maag PIETERB UREN Wanneer de IJslandse autoriteiten, net als Denemarken en Noorwe gen, zullen weigeren de aan de Nederlandse kust aangespoel de walrus (troetelnaam: „Snor") in hun wateren op te nemen, is het dier ten dode opgeschreven. Dit heeft Leny 't Hart van het Zeehonden Op vangcentrum in Pieterburen gisteren meegedeeld. Volgens de veterinaire dien sten van Denemarken en Noorwegen is de vijfonderd kilo zware walrus niet wel kom, vanwege het gevaar van een besmettelijke ziekte. Vol gens mevrouw 't Hart is het dier echter kerngezond. producent Gasunie overeen gekomen verhoging van 4,5 cent per kubieke meter dit jaar. Het Landsbouwschap heeft de extra verhoging in middels van de hand gewe zen. Volgens het' schap zal de extra verhoging ertoe leiden dat tal rijke tuinbouwbedrijven moe ten afhaken. Als gevolg daar van zal de werkgelegenheid in de tuinbouw en de toeleveren de bedrijven terug gaan lopen. De onderhandelingen tussen de Gasunie en het schap over de gasprijs zijn inmiddels heropend. De Rijksoverheid zou de komende drie jaar, om de extra lasten voor de tuin-, bouwers iets te verlichten, 250 miljoen gulden aan steun voor de sector beschikbaar hebben. Het schap vindt dit volstrekt onvoldoende. Manifestatie "Houden van dieren" Ahoy Rotterdam 10-11-12 april 1981 ahoy' Gaan krant onfvangwi? Bal tuuan 18.00 an 18.00 uur nummar 071-122248 an par apaciala koarier wordt de krant alsnog nabezorgd. ADVERTENTIE L*VOTia Bt/m 11 april' van MINI t/m JAGUAR In het CONGRESGEBOUW Mini Metro en Land- en Range Rover Rijkswaterstaat bestelt schip voor zee-onderzoek DEN HAAG Rijkswater staat heeft gisteren aan een werf in Gorïnchem opdracht gegeven een schip te bouwen voor hydrografisch, geolo gisch en grondmechanisch onderzoek van de zeebodem, op het noordelijk deel van het continentaal plat. Rijkswaterstaat wil dit schip, dat de naam „Mitra" krijgt, over een jaar in gebruik kun nen nemen. Tot de taken be horen bijvoorbeeld grondbo ringen, plaatsen en bergen van meetboeien en inspectie van pijpleidingen. De Mitra zal on dermeer over een zware kraan, een hijsframe en een onbemand onderwatervaartuig gaan beschikken, om video opnamen te maken. Deze groepsfoto heeft de staf van het Witte Huls naar het George Washlngtonziekenhuls gestuurd waar presi dent Reagan verpleegd wordt. Dit met de beste wensen aan de president en aan de anderen, die bij de aan slag gewond werden. Van hen is Timothy McCarthy, de veilioheldsagent, die een schotwond lp tevn* kreen. gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Met James Brady („Jim"), die een kogel in het hoofd kreeg, gaat het opmerkelijk goed. Nieuwe aanslag op Reagan verijdeld NEW YORK Agenten van de Amerikaanse geheime dienst hebben gisteren een man gearresteerd, die he^ft bekend, dat hij president Reagan wilde doden, als „voltooiing van het werk van Hinckley (de aanslag pleger op Reagan)" De man, de 22-jarige Edward Ri chardson, was in bezit van een geladen revolver. Intussen gaat de gezondheid van de door de aanslag van Hinckley gewonde Reagan goed vooruit. Zijn temperatuur is bijna normaal. Tengevolge van de schotwond zit er in de linkerlong van de president nog beschadigd weefsel. Wan neer Reagan uit het zieken huis komt, is nog niet te zeg gen, ondanks eerdere berich ten, dat dit nog deze weekVou zijn. Reagan is gisteren voor het eerst door de FBI over de aan slag gehoord. UTRECHT Het CNV wil dat werknemers per 1 januari 1982 in totaal twee procent van hun loon inleveren ten be hoeve van de werkgele genheid en ter verster king van de positie van de ondernemingen. Ie dereen van hoog tot laag, werknemer of geen werknemers, moet één procent inleveren voor het door het CNV gepro pageerde werkgelegen- heidsfonds. Via cao-on derhandelingen moet nog eens één procent vrijkomen als zg. inves- teringsloon, waarmee de vermogenspositie van het bedrijfsleven moet worden versterkt. De 2 procent kunnen worden ingehouden op de prijs compensatie, die als sy steem niet wordt aange tast Op een CN V-congres in Utrecht, waar gisteren het so ciaal-politiek program om steld, wees een reeks CNV-l stuurders de aanwezige be windslieden Albeda en Pais erop dat van de CN V-aanpak meer heil te verwachten is dan van het kabinetsbeleid. Vol gens CNV-voorzitter Harm van der Meulen stond tegeno ver de door het kabinet voor gestelde matiging geen werk. Bestek '81 van het kabinet Van Agt is mislukt omdat aan de essentiële voorwaarden van lastenverdeling en gelijke be handeling niet werd voldaan. Van der Meulen verweet het kabinet dat het wel de lager- betaalden, de uitkeringsge rechtigden tot inleveren heeft gedwongen, maar de hoger be taalden niet. Gelijke behande ling en het ontzien van de zwakken moeten hoekstenen zijn voor het beleid van een volgend kabinet, terwijl de werknemers volledig inspraak moeten krijgen bij de beste ding van de gelden die door de matiging beschikbaar komen. DEN HAAG Premier Van Agt heeft de Tweede Kamer gisteren verzekerd dat het kabinet er heus wel in zal slagen de problemen op te losten die er nog liggen de kader wet specifiek welzijn. In regeringskringen verwacht men dat kort na Pasen binnen het kabinet overeenstemming zal worden bereikt. Als dat inder daad lukt, kan de Kamer de kaderwet nog net voor de verkie zingen behandelen. De problemen hebben betrekking op de plaats die het particulier initiatief in het welzijnswerk moet worden toebedeeld. De VVD verzet zich tegen de wens van het CDA om de proipinente rol die de confessionele organisaties van oudsher in het welzijnswerk spelen, ongemoeid te laten. Opposi tie-leider Den Uyl hekelde gisteren de onmacht van de rege ringspartijen om snel tot een akkoord te komen. Hij wreef de regering in dit verband een stijl van regeren aan die hij ken schetste als „gooi er maar met de must naar, we zien wc KATWIJK De politie van Katwijk heeft vanmorgen vroeg twee inbrekers aange houden die zich hadden ver schanst op het dak van Au- torama aan de Zijlmakers- straat in Katwijk. Het twee tal, een 19-jarigë Leidenaar en een 22-jarige jongeman uit Oude Wetering, had een ruit geforceerd en zich mees ter gemaakt van een hoe veelheid geluidsapparatuur, videorecorders en sieraden ter Waarde van vele duizen den guldens.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1