Smaak voor uim 20.000 ge nieuwbouw- oningen gent vermoordde zijn rouw in diensttijd £eidóe Sou/tout Caballerofüter. Pools schip opgegeven sgezind CDA zal moties van oppositie niet steunen =inaamse moet ang uit Kamer wil leerplicht kleuters nader bezien Naam EVP mag Winst Heineken 40 procent lager uueer ENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 APRIL 1981 PAGINA 13 DAM In de nieuw- tor staan in Nederland batting 21.000 woningen I de meeste gevallen gaat I duurdere woningen in |e sector. De totale waar- pt de 5 miljard. Friesch Groninger Hypotheekbank, bij een toe lichting die hij gisteren op de jaarcijfers gaf. De nettowinst van FGH daalde van 41,4 miljoen in 1979 tot ƒ26,9 miljoen vorig jaar. De bank moest vorig jaar in 222 gevallen overgaan tot het laten veilen van woningen, omdat de eige naars niet meer aan hun hypotheekverplichtin gen konden voldoen. Over de eerste drie maan den van dit jaar was het aantal afgesloten hy potheken nagenoeg gelijk aan die in dezelfde periode van 1980. Op wat langere termijn is de FGH overtuigd van een herstel op de verschil lende onroerend goedmarkten. Minister Gardeniers opent Haags Pershuis Aan het Haagse Spui, tegenover de parle mentsgebouwen en in de onmiddellijke omgeving van Raad van State, Hoge Raad, verscheidene departementen en de Haagse gemeenteraad heeft minister Gar deniers van CRM gistermiddag het Haags Pershuis geopend, in dit Pershuis hééft de parlementaire redactie van onze krant (en van de andere regionale kranten die sa menwerken In de combinatie Pers Unie) zijn nieuwe onderkomen gevonden. Een directe telex- en computerverbinding zorgt voor de band met de centrale redactie. In het nieuwe pand zijn ook de Haagse en parlementaire redacties gevestigd van de dagbladcombinaties Audet en Brabant Pers, waarmee onze krant vooral op het terrein van de buitenlandse nieuwsvoorzie ning samenwerkt. Op het unieke karakter van deze samen werking wees mevrouw Gardeniers in haar toespraak bij de opening. In tegenstelling tot persconcentraties, waarbij zelfstandige dagbladtitels verdwijnen en de pluriformi teit van de pers wordt verschraald, kon de minister over deze samenwerking, die tot taak heeft de pluriformiteit te versterken en desondanks kostenbesparend te wer ken, niet anders zeggen dan: ga door op deze weg. De opening van het Haags Pershuis werd bijgewoond door onder andere minister Braks (landbouw), kamerleden, onder wie de fractievoorzitters Lubbers (CDA), Den Uyl (PvdA), Terlouw (D'66) en Rietkerk (VVD), parlementaire redacteuren, hoofd redacteuren en directeuren van de betrok ken dagbladen. tFRIKADEBAT i bij ,G In het Zuid-Afrikadebat in le Kamer heeft de oppositie giste- oties ingediend waarin het kabi- afgekeurd dan wel betreurd :t CDA heeft laten weten dat het les niet zal steunen. De fractie is jrdvoerder Jan Nico Scholten zei dat e weliswaar vasthoudt aan een eenzij- poycot als dwangmiddel tegen de maar dat zij „berust" in de houding cabinet. Dat geldt ook voor Scholten k. De fractie heeft er geen behoefte aan het kabinet in deze zaak nog voor de voe ten te lopen, ook al omdat het over een aantal weken toch weggaat. De oppositie vindt dit geen argument. Het naar huis sturen van het kabinet, al is het dan zeven weken voor de verkiezingen, zou volgens het kamerlid Waltmans (PPR) een goed signaal zijn voor de groepen die in Zuid-Afrika de apart heid bestrijden, niet méér dan dat, maar toch nog voldoende om het kabinet ten val te bren gen. Ter Beek (PvdA) constateerde dat het CDA het kabinet voor de vierde maal zal toestaan een kamermeerderheid te negeren. De PvdA vindt dit het tegéndeel van politieke moed. Tijdens het debat publiceerde het CDA een door de fractie vastgesteld beleidsplan zuidelijk Afrika, dat erop is gericht „in het belang van blank en zwart vreedzame oplossingen te be vorderen, zowel in Namibië als in Zuid-Afri ka". Ter Beek zei in het plan een toenadering te zien tot de PvdA voor de komende formatieon derhandelingen. Hij achtte het uitgesloten dat CDA en VVD over dit onderwerp nog tot over eenstemming komen, omdat de verschillen van inzicht te groot zijn. Dat zou dan voor de tweede maal zijn dat het CDA meer heil ziet in samenwerking met de PvdA dan met de VVD, constateerde Ter Beek. Eerder had mninister Albeda al zijn voorkeur voor samenwerking met de PvdA laten blijken. In het debat ontkende minister Van Aardenne dat DSM betrokken is bij olieleveranties aan Zuid-Afrika. Wel neemt een volle dochter deel in een consortium dat dat naar olie en gas zoekt op het Britse plat in de Noordzee. In het con sortium zitten ook twee Britse dochtermaat schappijen van een Zuidafrikaanse onderne ming. Wat er met de olie gebeurt is een aange legenheid tussen de individuele partners en de Britse overheid, vindt Van Aardenne. «n specij "Sitenaren 3cht 5 telling. R ïksel bei sdperdag leerd gcx i benl.Sp drogist^T De ongeveer ambtenaren bij de Utrecht krijgen op 5 Gedeputeerde Staten gisteren dat de amb- ip 5 mei geen snipper en op te nemen. GS 'en de Bevrijdingsdag ïstdag en vinden dat ieel die moet kunnen gen (DAM De strafka- in de Rotterdamse k heeft gisteren de bevolen van het met g bedreigde Suri- pngetje Marinam Nir- 1 De knaap zat sinds 'eek vast op de vrou- ling van het arrestan- jjf in Rotterdam. Jus- isde dat hij zou onder- De jongen zal volgens vrotlwe bij zijn broer aak afwachten in het ling dat zij tegen de g heeft aangespannen, raak hierin valt op 22 at aanvaardt pting Pais isief „gat" ^AG De Eerste Ka- isteren zonder hoofde- ïmming akkoord ge- et de onderwijsbegro- l minister Pais, inclu- „gat" van 119 miljoen De oppositie stemde iowel regeringspartijen pitie hadden kritiek op ,dat Pais met zijn brief het dekkingsplan voor ftt" was aangegeven late kant"was. Het gat in de romp van de Stanislaw Dubois bevindt zich vooraan aan bakboord, links op de foto. DOGGERSBANK WORDT LAATSTE RUSTPLAATS ROTTERDAM De Polish Ocean Line, ei genaresse van de zwaar beschadigde Stanis law Dubois, heeft zich neergelegd bij de wens van de Nederlandse autoriteiten het schip op zee te laten zinken. Dit zal waar schijnlijk gebeuren op een plek ten zuiden van de Doggersbank. Het 9000 bruto-ton me tende vrachtschip met aan boord 832 ton car bid en 534 ton natronloog zal hiertoe van de rede van Scheveningen worden weggesleept Ondanks herhaaldelijk aandringen van de eige naresse van het schip heeft Rotterdam geen toestemming willen geven de boot voor repara tie de Rotterdamse haven te laten binnenvaren De kans op een explosie van het carbid werd te groot geacht. Volgens een woordvoerder van het ministerie van waterstaat doet dit gevaar zich niet voor wanneer men het schip laat zin ken. Het is de bedoeling dat de ton 600 olie die nog in de scheepstanks zit wordt verwijderd voordat men met pompen stopt en de Stanislaw Dubois naar de bodem zinkt. Ambtenaren yillen op gelijke voet met regering praten (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De bonden van overheidspersoneel en trendvolgers eisen een over legstructuur met de regering (hun werkgever) waarbij de gelijkwaardigheid van de partijen beter tot haar recht komt. De verkregen overeen stemming moet in een over eenkomst worden vastge legd. Voorzitter L. Post van de christelijke federatie van ambtenarenbonden CFO zei dit gisteravond tijdens een CNV-bijeenkomst in Hij voegde eraan toe, dat het niet aangaat, dat het kabinet zo maar afspraken ongedaan maakt. Evenmin aanvaarden de bonden, dat er eenzijdig wordt ingegrepen in de sala rissen bij de overheid, dat er diktaten worden Ambtenaren verlangen een behandeling, die gelijk is aan die van werknemers in het be drijfsleven. Daarom moet het trendbeleid in stand blijven. IEDE Huwelijksproblemen Izorgen, zijn de tot nu toe beken- Beven geweest van de 27-jarige dese agent van politie om op 29 zijn zes maanden zwangere om het leven te brengen. Zijn wilde van hem scheiden. Dit Je raadsman van de verdachte _~Ln meegedeeld op een persconfe- I flvan politie en justitie. zondag afgelegde getuigeverkla- [ebleken, dat er omstreeks kwart li op de avond van het gebeurde, in de woning heeft rondgelopen. De recherche onderzocht daarop voor de derde maal de woning van de verdachte, waarbij het dolkmes, waarmee het delict is gepleegd, achter een plafond werd ge vonden. Naderhand werd de verdachte opgehaald in het huis van zijn ouders; hij bekende snel. Hij had zijn vrouw thuis met de niet als zodanig herkenbare dienstauto opgehaald. Collega's veronder stelden dat hij op dat moment peilingen verrichtte voor de opsporing van illegale radiozenders. In de auto ontstond ruzie, waarna de agent op een open terrein het slachtoffer de keel afsneed. De politieman hervatte zijn dienst omstreeks twaalf uur 's nachts. Bij thuiskomst om één uur, liet hij een briefje achter waarin hij zijn v^ouw vroeg hem „direct te waarschuwen als ze thuis zou komen". Daarop deed hij bij familie navraag, waarschuwde zijn col lega's, die een zoekactie begonnen, en ver stopte het vlijmscherpe dolkmes. De verdachte stond in het corps goed be kend. Hij was twee jaar gehuwd en vier jaar in dienst bij de Enschedese gemeente politie. Het is de derde politieman van het Enschedese corps in twee maanden tijd, die geschorst is vanwege het plegen van een misdrijf. DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat de regering een nadere studie verricht naar de leerplicht van kinderen van vier jaar en naar het aantal uren onderwijs per week voor kleuters in het nieuwe basisonderwijs. Alleen de PvdA stemde gisteren tegen een motie van deze strek king, ingediend door de PPR bij de behandeling van het wets ontwerp basisonderwijs. De stemming over deze nieuwe wet, die voorziet in een ongedeelde basisopleiding voor kinderen van vier tot twaalf jaar, gebeurt morgen. In de PPR-motie consta teert de Kamer dat nu vooral de vierjarige kinderen moeite heb ben met het wennen aan het schoolritme, wat vooral in de mid daguren problemen kan geven. Met het verlagen van de leer plichtige leeftijd van zes naar vier jaar moet men voorzichtig zijn, zo overwoog de Kamer. Volgens de motie moet ook nader bezien worden of de ondergrens van schooluren voor vierjarigen van 22 uur per week niet te hoog is. Met algemene stemmen werden amendementen van de regeringspartijen aanvaard, waarin beperkingen zijn opgenomen voor het opheffen van een openbare baisschool. Zo mag een gemeenteraad een school niet sluiten als op een afstand van drie kilometer van de school geen andere openbare school staat. DEN HAAG De Evangelische Volkspartij, de EVP, mag onder die naam aan de komende verkiezingen meedoen. Der Kiesraad heeft het bezwaar van het CDA tegen het gebruik van de naam, verworpen. Het CDA had beroep aangetekend tegen de inschrijving van de EVP in het kiesregister omdat de voormalige ARP die naam als ondertitel gebruikte en omdat het CDA zelf onder die naam aan de JJuropese wil deelnemen. Kamer in tijdnood De Tweede Kamer zal tijdens het verkiezingsreces in mei hoogstwaarschijnlijk naar het Binnenhof moeten terugkeren om nog enkele spoedeisende wetsontwerpen te behandelen, zo heeft kamervoorzitter Dolman laten weten. Het parlement heeft al stevig geschrapt in de vele onderwerpen die nog la gen te wachten, maar desondanks is de kameragenda nog overvol Dat de zaken zich zo hebben opgehoopt heeft tenminste twee oorzaken. In de eerste plaats is dat het euvel waaraan zo langzamerhand elk kabinet schijnt te lijden: ook dit keer komt men pas op het allerlaatste nippertje aan de afronding van wetsontwerpen toe. Een vierjarige kabinetsperiode is zo langzamerhand kennelijk te kort aan het worden om inge wikkelde beleidswijzigingen aan te brengen. DAARNAAST besteedt de Tweede Kamer steeds meer tijd aan het bespreken van tal van actuele zaken. De actualiteit van deze kwesties en de politieke conflicten die er aan ten grondslag liggen leiden vaak tot veel lawaai om niets, want al het gepraat erover levert vrijwel nooit een concrete oplos sing op. Dat is dus vrij zinloos, zeker wanneer de vele inci dent-debatten er mede oorzaak van zijn dat het echte werk blijft liggen. Het zou nuttig zijn wanneer na de verkiezingen de nieuwe Tweede Kamer en het nieuwe kabinet, alvorens aan het werk te gaan, een paar duidelijke afspraken maken om te voorkomen dat dit euvel voortduurt. BIERVERBRUIK EUROPA STAGNEERT AMSTERDAM Ondanks het internationale karakter van de activiteiten van Hei neken, is de netto-winst van deze grootste bierbrouwer in Nederland het afgelopen jaar met bijna 40 procent in gezakt tot 83,1 min gulden (1979: ƒ125,7 min). „Anders dan verwacht, hebben on gunstige ontwikkelingen het afgelopen jaar de over hand gehad", schrijft Heine ken in het jaarverslag. De omzet van Heineken steeg in 1980 nog met 12,4 procent tot ƒ3.230 min. De verkopen van het onder toezicht van Heineken gebrouwen bier na men met 5,4% toe tot 25,9 min hectoliter. „Op een aantal be langrijke markten, met name de Europese, stagneerde het bierverbruik", schrijft Heine ken „en bovendien trad een scherpere concurrentie op, omdat meer brouwerijen zich voor de internationale bier markt interesseren". Dit resul teerde in een kleinere winst marge. Bovendien had Heine ken in de VS te lijden van de bijzonder hoge rentestand. Als de economie weer aan trekt, verwacht de brouwerij niettemin een spoedig herstel van de resultaten. In Amerika is het image van het Heine- ken-merk niet aangetast, stelt het concern tevreden vast. Ook op de Nederlandse markt verwacht Heineken een ver dere versterking van zijn posi tie. In Nederland verkocht Heineken vorig jaar ruim 7 miljoen hectoliter bier tegen 6,8 min hectoliter in 1979. Gevangenbewaarder neergeschoten door Rode Brigades ROME Drie leden van de Italiaanse terreurorganisa tie Rode Brigades hebben gisteren een 28-jarige gevan genbewaarder doodgescho ten. De actie gold als vergelding voor de arrestatie van zaterdag van de laatste leider van de Rode Brigades die zich op vrije voeten bevond, Mario Moretti. In Napels is gisteren een chris tendemocratische politicus vermoord. Volgens de politie gaat het niet om een politici moord, maar om een persoon lijke wraakactie. ADVERTENTIE REFERENDUM OP FILIPIJNEN MANILLA De grondwets wijzigingen op de Filipijnen, die moeten leiden tot de eerste presidentsverkiezingen sinds twaalf jaar en waarbij presi dent Marcos de enige kandi daat zal zijn, zijn gisteren bij referendum aanvaard. Het over het algemeen vreedzaam verlopen referendum wordt echter overschaduwd door de vondst van duizenden verval ste stembiljetten. Desondanks heeft de oppositie het beter ge daan dan de regering had ver wacht: in sommige steden stemde zestig procent tegen de grondwetswijzigingen. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag: Zonnige perio den en droog. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld: Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 9 Min. temp.: omstreeks 6 gra den Max. temp.: omstreeks 15 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent Voor vrijdag: Aantal uren zon: 4 tot 13 Min. temp: omstreeks 7 graden max. temp: omstreek 16 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 graden en voor vrijdag een marge van 3 graden. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven zw bew. Oen Helder g bew Bordeaux mist Brussel geh bew. Frankfort geh bew. Klagenfurt Kopenhagen mist Lissabon Locarno cemburg bew. 19 12 Madrh geh bew. 18 13 zw.bew. 21 16

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13