eboortecijfers Vest-Europa tijgen weer Pools schip met carbid dreigt Noordzee te vervuilen Nü met filter... toch een Lucky! Zijn dromen dan toch bedrog? Wim Spit gaat in ontwikkelingshulp EBOORTEDALING: MP OF ZEGEN? omvri ïtrecht Nederlands kernafval naar fabriek voor kernwapens Genland LEIDSE COURANT DINSDAG 7 APRIL 1081 PAGINA 9 Vanmorgen in alle vroegte werd ik ruw wakker gestoten door mijn vrouw, die in opperste verwarring riep: „Weet Je, van wie ik gedroomd heb?" Nu ben ik geen tiep voor de Grote Denksport op mijn nuchtere maag, zodat ik volstond met een geeuwend terzijde: „Geen bleek idee. Weet jij het wel?" Ze zat rechtop in de twijfelaar met een hoofd vol Ijzerwaren: een mannetje in de maan, maar dan van de andere kunne. Ze keek me daarbij provocerend uitgeslapen aan en zei: „Ik heb van jou gedroomd". „Wat?", schreeuwde ik, gewond overeind schietend, want zolang we getrouwd zijn en dat loopt ook alweer in de richting van een kwart eeuw heeft ze de donkere uren na de weke nachtzoen uitsluitend benut om gans andere wegen In te slaan dan die ze met mij gewend is te bewandelen. De slaap drijft haar steeds opnieuw in de gespierde armen^van een courante, sterk geplgmenteerde halfgod van film óf televisie, in wiens meterslange limousine ze dan door onze eigen straat rijdt. Als Je het mij vraagt doet ze dat alleen om de buren te Jennen. Wanneer ze dan 's morgens wakker wordt verstrekt ze me een kort communiqué met daarin de belangrijkste gebeurtenissen in de verstreken nacht. Ondertussen zet ik een geurig potje thee om tenminste Iets van het verloren terrein te herwinnen. In het begin van de zestiger Jaren heb ik nog wel eens een poging gewaagd om haar te bewegen van mij te dromen, al was het maar een paar minuten. Net voordat ze wakker werd bijvoorbeeld. Maar al gauw werd mij overduidelijk, dat je zulke gunsten niet mag verwachten van een vrouw. Trouwens: het zijn héér overuren, waar ik geheel buiten sta. Ik trok ditmaal de dekens over me heen en riep verongelijkt vanuit mijn warme schuttersput: „Hoe zag ik er uit?" „Nou gewoon", zei ze, „je had Je niet eens geschoren". „Ik wist toch ook niet, dat je van me zou dromen", antwoordde ik, „vertel op: wat heb Je nog meer gezien?" Ze deed glimlachend haar ogen dicht en zei zuchtend: „Oh, ja, Je had ook nog een houten been. Van teak". „Een houten been?", herhaalde ik stamelend, „mijn hemel. Nou droomt ze eens één keer van je en dan, hup, heb ik gelijk een houten poot. Waar slaat dat nou op?" „Gunst man, maak je niet zo druk over dat soort futiliteiten", zei zé, „trouwens, denk maar niet, dat het voor mij zo'n lolletje was. Want je stond er op, dat ik het elke zaterdag in de was zou zetten". „Waar is dat nou weer goed voor?", vroeg ik vol spontaan opkomende walging. „Omdat Je een Pietje Precies bent", legde ze uit, „Je wilde er voor de zondag piekfijn bij lopen, zei je". Ik sloeg de dekens weg en richtte me in volle lengte op, die ook al lelijk tegen viel. „En je hebt helemaal niet gedroomd van een auto uit de prijsklasse zestigduizend gulden, waar Je me overduidelijk achter hef stuur zag zitten?" Ze schudde resoluut haar hoofd. „Nee", zei ze, „je had een fiets. Zo'n ouderwetse met een hoog stuur en een gezondheidszadel". „En ik woonde zeker ook niet In een knots van een villa met een lap tuin d'r omheen, waar je U tegen zegt?", vroeg ik. „Gunst nee", zei ze, „wat heb je daar dan te zoeken?" „En mijn pakken", vervolgde Ik, „mijn kostuums. Waren die door een hofleverancier om mijn lijf gegoten?" Ze lachte en antwoordde: „Je had je eigen blazer aan. Ik zag het aan die vetvlek In je kraag". „En het weer", waagde ik een laatste poging, „hoe was het weer?" Want bij die andere kerels, over wie ze avondvullend droomt, hangt er altijd een geinig blauw firmamentje, waarin geen wolkje te bekennen valt. „Het regende, dat het goot", zei ze. „Je wordt bedankt", riep ik, „je wordt feestelijk bedankt. Als je over een ander droomt, rost hij steevast In een Jaguar langs de kust van Spanje. Of hij speelt golf in zijn tuin of gooit felgekleurde ballen naar een blond stuk, dat in een hoek van het privé zwembad opwindende klrgeluiden maakt. Zeg doe me asjeblieft een plezier een droom voortaan niet meer van me". Want het was immers duidelijk, dat de slaap mij genadeloos, zonder enige troostende retouche de nacht Instuurt. Ik blijf ook in die uren dezelfde schlemiel, die ik overdag zo overtuigend ben. Nee, als het zó moet gaan, pas ik er voor. Langzaam herhaalde ik daarom mijn vraag: „Heb je gehoord, wat ik zei: heb het hart niet meer in je lijf om van me te dromen". Ze knikte net iets te gretig en zei gapend: „Ik hoop het". VICE-VOORZITTER VERLAAT FNV (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Wim Spit (56), voorzitter van het NKV en vice-voorzitter van de FNV, gaat op 1 oktober aanstaan de na 22 jaar de vakbeweging verlaten. Hij heeft gisteren de federatieraad medegedeeld, dat hij zich bij het FNV-congres van eind september niet herkiesbaar zal stellen. Hij zal dan in dienst treden van de NOVIB, de Nederlandse or ganisatie voor internationale bijstand. Begin 1982 zal hij in Indo nesië namens die organisatie de leiding krijgen van een ontwik kelingsteam. De benoeming geldt voor drie jaren. Spit kwam in 1949 in de vakbeweging als bestuurder van de Katholieke Ver- voersbond, waarvan hij in 1959 voorzitter werd. In 1967 werd hij opgenomen in het verbondsbestuur vjn de katholieke vakcen trale NKV. In 1973 volgde hij Jan Mertens als voorzitter op toen deze staatssecretaris werd. Toen NKV en NVV in FNV-verband gingen samenwerken in 1975 werd hij tevens vice-voorzitter van die federatie. RUSTIG WEER Vooruitzichten voor donder dag: DE BILT - Het blijft de ko- Overwegend droog en perio- mende paar dagen rustig weer. den met zon. Middagtempera- Ons land vertoefd in de omge- tuur ongeveer 15 graden, ving van zwakke hogedrukge- Weersvooruitzichten in cijfers: bieden, maar kleine storingen Aantal uren zon: 3 tot 9. kunnen hun invloed af en toe Min. temp.: omstreeks 6 gra- uit- breiden tot boven Neder- den. land. De afgelopen nacht daal- Max. temp.: omstreeks 15 gra de de temperatuur tot waar- den. den die uiteenliepen van twee Kans op een droge periode tot vijf graden. Komende van minstens 12 uur. 95 pro nacht zal het iets minder koud cent. zijn. Er worden wolkenvelden Kans op een geheel droog et- verwacht die een sterke uit- maal: 80 procent, straling zullen tegengaan. Die Voor de temperaturen geldt wolkenvelden zullen ook mor- een marge van 3 graden rond gen overdag de zon af en toe de opgegeven waarden, schuil doen gaan. De tempera- Weersgesteldheid van gisteren tuur kap dan in Brabant en w**r twnpïimp Limburg oplopen tot ongeveer Amsterdam onbew. 12 4 0.1 15 graden, maar in de kustge- 12 s 0 bieden zal het omstreeks 10 Eelde onbow. 12 2 0 graden worden omdat de wind £indl??**n h bew 1? 6 o waarschijnlijk van zee zal Lh.VdanT 11 4 o waaien er wordt en zwakke Twente onbew. 12 6 0 wind verwacht, in de middag z.'!£imbufg f een matige, die in het binnen- Aberdeen motr. 9 3 0.1 land veranderlijk richting zal °n,v- - - - ,J, Barcelona h.bew. 18 10 0 zijn. Het laat zich aanzien dat Bemin mist 14 4 o eenzelfde weerbeeld ons ook Bordeaux mist 20 10 1 donderdag ten deel zal vallen. ,2» ,1 S VERDAM De geboortecijfers In Europa stijgen weer. In Engeland, rijk, de Bondsrepubliek en Neder- zijn de afgelopen drie jaar meer le- eboren kinderen geregistreerd dan de jaren ervoor. Juist omdat de stij- zich zo gelijktijdig in verschillende n voordoet, lijkt de snelle geboorte- r die sinds '64 plaatsvond, voorbij, ieft prof. D. van de Kaa gisteren ge- bij zijn ambtsaanvaarding in Am- un als buitengewoon hoogleraar de- i fie. rede, getiteld „En het geschiedde in de zestigschrijft Van der Kaa de op- de daling van de geboortecijfers tussen '75 toe aan de verschillende manieren i achtereenvolgende generaties na de Wereldoorlog, hun gezin vormden, aties die steeds jonger huwden en erg tinderen kregen, zijn toen opgevolgd nensen die het jonge ouderschap maar 'onden. Maar omdat zij op latere leeftijd en voortbrengen, laten iuist deze groe- amen met het stijgend geboortecijfer e culturele minderheden, de geboorte- stijgen. Bovendien, zo stelt Van de s het waarschijnlijk, dat deze groepen n opgevolgd door mensen met weer an- ten. Van de Kaa stelt dat de Nederland- 9 jering een laag geboorteniveau toejuicht, et ze op grond van bepaalde onderzoe dat het bevolkingsaantal voorlopig niet ruglopen. Hoe bevolkingsgroei of -afna- e komende jaren verlopen, kunnen we afwachten, zegt de hoogleraar, de Kaa noemt in dit verband het jaar wanneer de Nederlandse bevolking verwachting 15,4 miljoen zielen zal tel- 3 er dus geen sprake van zal zijn dat de ;evallen het aantal geboorten zullen reffen. Want dat zijn de angsten van het Veede Kamerlid J. Imkamp (D'66). Hij zich veel minder rustig, zoals bleek'uit kranteartikelen, waarin hij 'on- tot de conclusie kwam, dat de Neder- mi lAiê overheid juist een beleid moet voeren nMMU iet aantal geboorten te laten stijgen. Vol- aven desjlmkamp, om in bevolkingsaantal niet bij 10 uur de ontwikkelingslanden achter te lopen, om vergrijzing van de bevolking tegen te gaan, en vooral als tegenwicht voor de toenemende immigratie van buitenlanders. Imkamp stelt dat ons een demogafische in eenstorting wacht, terwijl Van de Kaa op merkt dat er sinds '64 weliswaar een daling is geweest, maar dat de geboortecijfers vóór die tijd juist stegen. Ellende Imkamp zegt dat Nederland veel ellende gaat beleven nu het aantal niet-Nederlanders vol gens hem veel sneller toeneemt dan het aan tal Nederlanders. Want de generatie van de geboortedaling, van na '64 dus, moet rond het jaar 2000 onevenredig zware lasten dragen, als gevolg van het toenemende aantal gastar beiders, ouderen en werklozen. Men zal de voorkeur geven aan een risicoloze baan bij de overheid, terwijl de niet blanke Nederlander de handenarbeid moet verrichten. Gevolgen: ten eerste uitval van het werkende deel der bevolking; veel zieken en arbeidsongeschik ten door de toenemende spanning. Ten twee de: een vlucht uit premie en belastingdruk, mensen trekken weg, er komt een sterk stij gende emigratiegolf, mensen gaan zwart wer ken, het kapitaal beland in het buitenland. Ten derde: een strijd tussen actieven en niet- actieven. De sterksten zullen winnen, de ac tieven dus, waardoor binnen de groep van niet-actieven de schreeuwers het winnen van de bezadigden en binnen de groep van de. ac tieven de studenten het winnen van de oude re. De groep, die economisch gezien het meest stevig in de schoenen staat, zal de overheid het sterkst onder druk kunnen zetten. Van de Kaa deelt de pessimistische voorspel lingen van Imkamp bepaald niet. Behalve dat hij hem verwijt nogal losjes met bronnen en cijfers om te springen, is de hoogleraar het ei genlijk op bijna alle fronten oneens met de emotioneel benadrukte stellingen van het ex- kamerlid Imkamp. De hoogleraar ziet zich dan ook geroepen om wat Imkamp noemt „De verwaarloosde waarheden van de bevol kingsdichtheid", sterk te nuanceren. De bevolkingsaanwas van de ontwikkelings landen, zo schrijft Van de Van de Kaa, ver- ragen op u gebed enhUis ÉT De nieuw- In het Utrechtse Aca- i Ziekenhuis, die in ende zes acht jaar "•^universiteitscentrum msten thof verrijzen, en atoomvrije onder- wekt zljt,f ruimte, die bij grote /aar of een kernoorlog jnoet doen als nood- telljk «is. j mui fnvrije onderbouw zal £)ie(jen aan zo'n dui- jtiënten. Het initiatief noodvoorziening is ge hoor het ministerie van ndse zaken dat ook de Jsten (ruim 20 miljoen I voor haar rekening Het is de bedoeling dat "rampen-ziekenhuis zo lertien dagen herme- ïsloten van de buiten- I kan blijven door- ""Ier Olivier" België :htereefc De Franse jajti- 3 |t de 42-jarige Arie O. rd aan België. In- heeft Nederland de ihe justitie om zijn ring gevraagd. pen Jen is de Belgen om de julden gevraagd die de 4,|te en een compagnon a j hadden toen zij eind 'iin Parijs werden gear- 5,1. In zijn woonplaats in. g (en is gisterochtend een 'e man aangehouden op 7,fing van medeplichtig- q |n een oplichtingszaak 'ie O. De man zou voor 9,loop van auto's ten be- j q tan een bedrijf valse 'bpcontracten hebben l.en, aldus een politie- i2,r- 13' h icht eervol Je lag voor 17, sche agent UM De burgemees- Renkum, de heer olthe tot Echten, wil ■«eken of de geschort- fitische" hoofdagent Goede in plaats van >1 ontslag wegens /Verzuim, eervol ont- rfytl degens onbekwaam- krijgen. In 1795 waren er twee miljoen Nederlanders, In 1844 drie miljoen. De tien miljoen werd In de 1949 bereikt, de elf In '57, de twaalf In '63, de dertien In '70, maar de veertien miljoen tien Jaar later, In '80. Geboortedaling of -stijging, wat is de beste richting? loopt inderdaad veel sneller dan in het Wes ten. Maar, zo voegt hij eraan toe, dat is niet bedreigend, omdat het bevolkingsaantal van een land niet de politieke of militaire macht van een ljnd bepaalt. Veel belangrijker zijn bijvoorbeeld het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking en de technologische kennis of grondstoffen die een land neeft. West-Europese samenwerking en eenwor ding, noemt hij als een beter middel om het potentieel aan mankracht te verhogen, dan net stimuleren van de vruchtbaarheid van de eigen bevolking. Vergrijzing De vergrijzing dan, hoe zit het daarmee, zo vervolgt Van de Kaa. Ook nu weer: het aan tal 75-plussers in Nederland zal tussen 1975 en 2020 toenemen van 536.000 tot 900.000 en het aantal 65-plussers kan met zeventig pro cent stijgen. Dat vraagt voorzieningen en geld, maar het voordeel van een langzame bevolkingsaanwas is hier, dat het werkende deel van de bevolking niet ook nog eens voor een groot aantal jongeren hoeft te zorgen. En het toenemende aantal immigranten? Van de Kaa erkent dat bij het getal van 15,4 mil joen Nederlanders in 2020, het effect van de internationale migratie niet is meegerekend. Intussen is Nederland volgestroomd met niet- Nederlanders, zo constateert Van de Kaa. Dit komt aan de ene kant doordat illegaal in Ne derland verblijvende buitenlanders op een gegeven moment mochten blijven, maar de toename zou voornamelijk zijn veroorzaakt, doordat de regering hereniging van buiten landse gezinnen toestaat. En juist bij deze ge zinnen worden veel kinderen geboren, aldus Van de Kaa. In 1971 werden bij weer volledi ge migrantengezinnen 6100 kinderen gebo ren, in 1979 waren dat er 12.100. Maar dit verschijnsel is slechts van tijdelijke aard, voert Van de Kaa aan: de echtparen van de weer verenigde gezinnen zijn al minder jong, na verloop van tijd brengen ze geen kinderen meer voort. Hoe de druk op de bevolkings groei in de toekomst verloopt, hangt tenslotte af van de vraag of die in Nederland geboren migrantenkinderen de Nederlandse gezins normen zullen overnemen. Handhaven zij de normen uit de cultuur van herkomst, dan zullen ze aanzienlijk meer kinderen voort brengen dan wanneer ze „inpassen". En bo vendien, zegt Van de Kaa, veranderingen in geboortenniveau kunnen zeer snel verlopen. Het „vernederlandsen" wordt weliswaar niet door de overheid gestimuleerd, aldus Van Kaa, maar de televisie en het schoolsysteem dragen daar wel toe bij. Ondanks die ver wachting, zal de Nederlandse regering deze groepen voorlichting moeten geven over ge zinsplanning. Over één ding is Van de Kaa het met Im kamp eens. Dat er herhaaldelijk belangrijke beslissingen worden genomen (VUT, minder hedenbeleid, woonrecht, zwangerschapsver lof en dergelijke), zonder dat men de gevol gen ervan overziet voor de bevolkingsop bouw. Presentje Een pen met Ingebouwde radio, voorzien van oorknop, Is volgens de ontwerper Iets waarmee Je een secretaresse een groot plezier doet. Het Is een van de noviteiten die te zien zijn op de beurs Relatie '81 die gisteren in Utrecht is geopend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uitgewerkte splijtstofstaven (kernafval) van de kernreactoren in Delft en in Petten worden opge werkt bij een Amerikaanse bedrijf dat verrijkt uranium en plutonium produceert voor militaire doeleinden, dus in fei te voor het maken van kernwapens. Dit heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) bevestigd in antwoord op vragen van de Kamerleden Zijlstra en Ter Beek (beiden PvdA). De minister laat echter weten dat de Nederlandse staven in het bedrijf, de Savannah River Plant, in een produktielijn terecht komen voor het opwerken van splijtstofselementen van onder zoeksreactoren. Het daarbij vrijkomende plutonium, goed voor het maken van een atoombom wordt, aldus de minister, herge bruikt in de reactoren. Hij kon overigens geen waterdichte ga rantie geven dat het plutonium niet in kernbommen terecht komt Van Aardenne schrijft dat het in de afgelopen drie jaar om 294 staven uit Petten ging en 13 staven uit Delft. Opwerking ge schiedt op basis van contracten afgesloten door de Europese Commissie en het Amerikaanse ministerie van energie. Na op- werking komt het vrijkomende afval niet terug naar ons land. Het uranium, dat in Petten en Delft gebruikt wordt, komt ook uit Amerika, aldus de minister. ROTTERDAM De kans bestaat dat het zwaar beschadig de Poolse vrachtschip Stanislaw Dubois in de golven van de Noordzee verdwijnt, samen met enkele duizenden tonnen carbid, die het schip in de ruimen hééft. De Pool kwam afgelopen donderdag op de Noordzee in de buurt van Texel in aanvaring met het Soedanese vrachtschip Omdur- man. De Omdürman kon doorvaren, maar de Stanislaw Dubois raakte zo zwaar beschadigd dat ingrijpende reparatie in de Rot terdamse haven noodzakelijk bleek. Aangezien de lading carbid echter met water in aanraking is gekomen dreigt er volgens de Rotterdamse havenautoriteiten explosie-gevaar en weigeren zij toestemming om de boot tot de Verolme-werf in Rozenburg toe te laten. Een rapport van TNO-deskundigen, die menen dat het explosie-gevaar wel meevalt heeft in dit standpunt tot nu toe geen verandering krunnen brengen. Als Rotterdam niet van mening verandert, zal op de Pool hoogstwaarschijnlijk „passieve euthanasie" worden toegepast, door het naar de bodem van de zee te laten zinken. In verband hiermee heeft het ministerie van waterstaat geadviseerd in ieder geval de 1300 ton bunkerolie uit het schip te pompen. De bemanning van de Pool is nog aan boord. ADVERTENTIE IN HARDBOX 2Q/2.75

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9