Verdel: „Minder letten op weidevogels en meer op welzijn van tuinders" VROLIJK OP BEZOEK IN At .KEMA DE Hoogmadese schooljeugd viert feest Koudekerkse bedrijven zien toekomst somber tegemoet Peek& Cloppenburg. Waarom zou je nog verder zoeken. 179.- 198.- REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 7 APRIL 1981 PA SAD ALKEMADE Tijdens het bezoek dat de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk en zijn echtgenote aan de gemeente Alkemade gisteren bracht, bleek dat deze zich bijzonder goed had voorbereid. Mede hierdoor was een goede dialoog tussen hem en het gemeentebestuur mogelijk. Tijdens de aan het einde van de dag gehouden informele bijeenkomst met de gemeenteraad luisterde de commissaris geïnteresseerd en druk aantekeningen makend, naar de di verse sprekers. De heer A. H. Verdel (VVD) sprak over landbouw, tuin bouw en landschappelijke as pecten in Alkemade. Het speet hem te moeten constateren dat de belangenverhouding van de landbouw tot het milieu in Streekplan Zuid-Holland Oost niet gelijkwaardig benaderd wordt, althans voor wat be- terft Alkemade. „Is men bang dat in de toekomst de weide vogels niet meer kunnen broe den, omdat de veehouders hun rust verstoren?" vroeg de spre ker fel. "Dan wordt er voorbij gegaan aan de grote schade, die recreanten toebrengen aan rietkragen en oeverlanden". Ook vond de heer Verdel dat de tuinbouw in genoemd streekplan onevenredig zwaar getroffen wordt door het ge brek aan uitbreidingsmogelijk heden. Hij vroeg zich af waar om er bij de provinciale over heid niet wordt geluisterd naar de herhaaldelijk geuite klachten en wensen van Alke made. „Het kan toch niet zo zijn dat er bewust naar wordt gestreefd om een hardwerken de bevolking te laten verpau peren omdat het broeden van vogels belangrijker wordt ge vonden dan het bestaan van mensen?" Tot slot wees de heer Verdel nog op het ver band tussen het gebrek aan ontplooiingsmogelijkheden van land- en tuinbouw en als gevolg daarvan de stagnatie in de Alkemadese woningbouw. Hierna hield drs. W. Nugteren van het CDA een beschouwing over de financiële toestand van Alkemade, het provinciale fietspadenplan en de conditie van de Alkemadelaan. De be langrijkste financiële tegen valler in de gemeente noemde hij het pontveer van de Kaag. Als gevolg van het recreatieve karakter van deze pont achtte hij een financiële bijdrage van de centrale overheid op zijn plaats. Betreffende de 1,3 mil joen gulden kostende opknap beurt van de Alkemadelaan, maakte hij nogmaals duidelijk dat deze weg in toenemende mate door vrachtverkeer ge bruikt wordt als gevolg van de reconstructie van Rijksweg A4-Venneperweg. Ook hier vroeg de heer Nugteren om een extra bijdrage van de cen trale overheid. Voor de tot standkoming van fietspaden langs de Leidseweg, de Ripse- laan en langs Rijksweg 4A tus sen Nieuwe Wetering en Rijp- wetering, ten behoeve van vooral de schoolgaande jeugd. Mr. Vrolijk bracht ook een bezoek aan de boerderij van aannemer Noorlander. Rechts: burgemeester Bolten. wenste hij een hogere priori teit in het provinciale fietspa denplan. De volgende spreker was de heer P. C. W. van der Meer (CDA) over de kleine kernen en de woningbouw. Hij wees op de consequenties van het streekplan Zuid-Holland Oost voor Rijpwetering en Oud Ade. In deze dorpen kan van de natuurlijke aanwas lang niet iedereen in zijn of haar dorp blijven wonen, hetgeen vergrijzing met zich mee brengt. De laatste raadslid-spreker, de heer H.van Tol van P.A.A. bracht de gemeentelijke herin deling (inclusief Warmond) op deskundige wijze ter sprake. Hij vond dat er door de machtsconcentratie bij de cen trale overheid te veel wordt voorgeschreven of van hoger hand gestimulerd, waardoor de beslissingsvrijheid van de lagere overheden afneemt. Hij pleitte ervoor eikaars medes pelers te zijn, althans meer dan eikaars tegenspelers, om dat overeenstemming tussen provincie en gemeenten met behoud van ieders verant woordelijkheden meer dan ooit gewenst is. De commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk, benadrukte zeer sterk dat men hem in zijn juiste kwaliteit, die van voorzitter (niet lid) van een college van gedeputeerde staten moet zien. „Beslissingen worden genomen door de pro vinciale staten zelf", zei hij. Getroffen was hij vooral door de woorden van Van Tol over meespelers en tegenspelers. Echter de grondwet maakt het onvermijdelijk dat wij soms als eikaars tegenspelers moeten fungeren, omdat wij op ver schillende niveaus werken en verschillende verantwoorde lijkheden hebben", aldus mr. Vrolijk. Betreffende de woorden van Verdel vond hij dat dit raads lid zich nogal fundamenteel richt tegen het veelgenoemde streekplan Zuid-Holland Oost. Hij benadrukte dat de provin cie in dezen als belangrijkste taak heeft de diverse belangen evenredig af te wegen. Hij toonde zich goed op de hoogte van het belang dat de lokale tuinbouw hecht aan de tot standkoming van het derde tuinbouwgebied achter de Nieuwe Wetering. Betreffende het wegdek van de Alkemadelaan deelde hij mee dat hij tijdens de rondrit duidelijk gevoeld had hoe slecht dit was. Over het fietspadenplan deel de hij mee dat vooral Rijkswa terstaat tegen de -aanleg van fietspaden langs snelwegen is. Hij hoopte voorts dat Alkema de in staat is eventuele tegen stellingen met Warmond in goed overleg op te lossen. Een paar Hoogmadese Otten en Slenen. HOOGMADE In de r.k. ba sisschool „Ter Does" in Hoogmade is gistermorgen een speciale projectweek van start gegaan. Deze week is naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de school een uitgebreid feest programma in elkaar gezet Voor de gelegenheid waren de leerlingen in kleren uit de tijd van Ot en Sien gesto ken. In januari was er al een reünie voor oud-leerlingen en oud leerkrachten. Deze week is het de beurt aan de thans school gaande kinderen en om feest te vieren. Ze werden gister morgen op school verwelkomd in de stijl van honderd jaar ge leden. Óm kwart voor negen moesten de kinderen zich in rijen opstellen, net zoals dat vroeger ging waarna ze zich „in gelid" naar hun klassen begaven. Daar werd na de of ficiële opening een oude film vertoond, 's Middags togen de kinderen er op uit: naar twee musea in de gemeente, naar „Van Hemessen" in Woubrug- ge en naar „Van der Laan" in Hoogmade. Ook gedurende de rest van deze week staat de kinderen veel te wachten. Zo zijn van morgen gezamenlijk naar de kerk, waar de jongens en meisjes „geschieden" de mis meevieren, net zoals dat vroe ger het geval was bij de zoge naamde „schoolmissen". Op school wordt er vandaag les gegeven in oude stijl, terwijl de middag bestemd is even eens oude lessen plus spelle tjes. Morgen komt een foto graaf schoolfoto's in de oude stijl maken. Donderdag trekt de Hoogmadese schooljeugd er weer op uit: de jongens gaan enkele Hoogmadese bedrijven bezoeken, terwijl de meisjes hiiishoudwerk gaan doen al net zoals vroeger, to schoolverlaters aan het gingen. Vrijdag is de dag van de projectweek wordt er weer aan musei zoek gedaan, in Gouda het Catharijnenconvem zocht en in Leiden het museum. Ook wordt er Doezastraat een bezoel bracht aan het Heilige hofje, dat speciale betri gen heeft met Hoogma ook wel „Hofje van Co Sprongh van Hoog wordt genoemd. Staking bij Ferro wordt voortgezet ROTTERDAM Het stakende personeel van het chei bedrijf Ferro heeft gisteravond unaniem besloten de voort te zetten. Dat gebeurde op een ledenvergaderini de industriebond FNV in Rotterdam, waar de onderh laars verslag uitbrachten van de CAO-besprekingen d gelopen zondag opnieuw op een mislukking uitliepen. De staking bij Ferro, die wordt uitgevoerd door honderd productie-personeel van de smelterij, duurt nu al een wee productie ligt vriiwel helemaal stil. De industriebond wil oktober 1983 verkorting van de werkweek in de vol coi dienst tot 35,6 uur. Daarvoor zijn de werknemers bereid' procent van hun ploegentoeslag in te leveren. De directie Ferro blijft op het standpunt staan dat de volcontinu-werkei procent van de ploegentoeslag moeten betalen voor verka van de arbeidstijd tot 36,1 uur per week. En 2 eige of a' men die rots* ovei slop De vori rijdt teru verc Ron late zwa figu regt eeu- het te z glat fees opli Nu laats comi opge door siert staat mid( kek* het I was. f[ist€ adii staai Hiei met bint aan| van nutt van woo >ek [DEN ikooj aanr leer re da Leid: burg tele nol iiv IDEI lijk re" z al d en ik o] ook ld gi< eindt geri inde kvc-F mter Lioth en e tab aret iteek btand bod lie, raac tie arin rkinp; nken de la he lorkor oit h* voo [en e mee ittelij t rok 'er c veilif azen et-rol voll root weh Rgen" BIJ AANNEMING BESTEMMINGS PLAN INDUSTRIETERREINEN KOUDEKERK AAN DE RIJN Enkele bedrijven in Kou dekerk vrezen voor hun toekomstmogelijkheden bij het aannemen van het bestemmingsplan Industrieterreinen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie openbare werken en planologie. Voor het begin van de vergadering stelde de heer Niessen van Latexfalt ook na mens Bos-Beton, Spanbeton, L.T.B. en Van der Meljen dat het plan weinig ruimte laat voor eventuele uitbreidingen van de betreffende bedrijven. Wethouder mevrouw M. Ie Large stelde dat dit niet het geval is, maar zij toonde zich bereid alsnog met de bedrijven, die langs de Rijn zijn gevestigd om de tafel te gaan zitten teneinde misver standen uit te weg te ruimen. De raadscommissieleden gingen akkoord met het standpunt van B en W dat er niet eerder tot reconstructie van de tussenterrein van de Van Poelgeestlaan zal worden overgegaan, dan nadat de bewoners zelf met plannen zijn gekomen. De huidige situatie in de Van Poelgeestlaan wordt evenwel door de commissieleden als verre van ideaal betiteld. De raadscommissie wees de plannen om op het tenrein naast de hervormde kerk een nieuw gebouw voor net jeugdwerk neer te zetten van de hand. Enerzijds blijft men met de bouw van een eventuele „kerkewijk" rekening houden, waarbij dan een nieuw gebouw op deze plaats hoogst ongelukking zou zijn, anderzijds wordt de open ruimte die is ontstaan door afbraak van „De Roef" thans dankbaar gebruikt als parkeerterrein. En eigenlijk wil men deze parkeergelegenheid niet opofferen. Ben W gaan de komende maanden alsnog pogingen in het werk stellen om in de nabijheid van de hervormde kerk een andere geschikte plek te vinden voor het hervormde jeugdwerk en voor het onder brengen van een crèche. PCA/PPR steunt actiecomité in zijn strijd voor aanleg randweg ALPHEN AAN DEN RIJN Indien men de verkeers stroom door Alphen daad werkelijk wil oplossen, kan niet volstaan worden met de aanleg van Rijksweg 1L Dé oplossing voor het drukke verkeer tussen de Haven- brug en die Hefbrug is de aanleg van een randweg- langs de spoorlijn met diver se aansluitingen op het plaatselijke wegennet Dit schrijft de Alphense fractie Politieke Combinatie Alp hen/ Politieke Partij Radi calen aan het bestuur van het actiecomité van Haven tot Hefbrug. Het actiecomité is van mening dat de aanleg van RW 11 de problemen voor Alphen niet oplost. Die weg biedt slechts een oplossing voor het regio nale en landelijke verkeer. Wil je de verkeersoverlast werkelijk oplossen, dan zal er een randweg naast de spoorlijn moeten worden aangelegd, menen de linkse partijen en het actiecomité. Voor de aan leg van de randweg, zoals men zich die voorstelt, is een aantal viaducten nodig, hetgeen hoge kosten met zich meebrengt „De kosten zijn weliswaar hoog, maar vallen in het niet bij de kosten van de aanleg van RW 11", zo zegt de PCA/PPR-fractie. Voorts noemt men de besprekingen rond het doortrekken van de Conradstraat „gerommel in de marge". De progressieven zeg gen het comité hun steun toe om de aanleg van een rand weg te bewerkstelligen. Ze willen er bij de gemeente op aandringen, dat zij bij de pro vincie gaat pleiten voor de ge wenste randweg. Chintz jas. Katoenen jas. Met ritszakken, drukknoop- Met epauletten, mouw sluiting en strikceintuur. lummels en verdekte In o.a. blauw, licht- en donker sluiting. In o.a. gauioise, ''llS lëT-w-^Sgj kaki en marine. Mt 36 t/m 44. grijs en kaki ML 36 t/m 42.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4